Een kwart millioen Berlijners demonstreren tegen de sovjets Sovjet-vlag neergehaald en verscheurd Wat er in Indië gebeurt 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLADVrijdag 10 September 1948 Tweede Blad No. 26486 DINER TER ERE VAN GENERAAL CRERAR. Gisteravond hebben de Canadese am bassadeur en mevrouw Dupuy een diner aangeboden ter ere van de vroegere com- manderend-generaal van het eerste Ca nadese leger, generaal Crerar, die de Kroningsplechtigheid heeft bijgewoond. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de Nederlandse minister van Buit. Zaken, hu- D. U. Stikker, de minister van oorlog en Marine a.L mr W. F. Schok king. de chef van de generale staf. Lt.- Generaal mr H. J. Kruis en de Ame rikaanse ambassadeur dr Herman B. Baruch. Vandaag gebruikt generaal Crerar. die gisteren de begraafplaats te Holte be kocht. op Soestdiik de lunch, waarna hij een krans legt bij het Dam-monument. DE NEDERLANDSE GEVANGEN VROUWEN IN DE REPUBLIEK. Het Tweede Kamerlid, mevr. Forta- nier-De Wit, heeft aan de minister v. O.G. schriftelijk gevraagd of hij ken nis genomen heeft van de bespreking, welke plaats had tussen de gedelegeer de van het Opperbestuur in Indone sië, de heer L. Neher, en de „gemeen schappelijke actie van Nederlandse vrouwen", alsmede van de open brief, door deze Nederlandse vrouwen als ge volg daarvan tot de heer Neher ge richt? Zou de minister willen mededelen, of de regering zich met de inzichten van de heer Neher ter zake confor meert? t Zo ja, zouden daarvan dan de rede nen mogen worden vernomen? Zo neen, hoe stelt de regering zich voor aan de geschetste toestanden ten spoedigste een einde te maken? MET DE EIEREN BLIJFT HET MAAR SLAP! Het ministerie van Landbouw deelt mede, dat o.a. in verband met de sinds 1940 toegenomen bevolking, de eieren- voorziening nog vèr van het voor-oor- logse peil is verwijderd. Gezien echter de verbetering in de voederpositie en de hiermede gepaard gaande geleidelijke uitbreiding der hoenderstapel is de verwachting gewettigd, dat in een na bije toekomst de eierenvoorziening rui- pier kan zijn. Uiteraard heeft dit geen betrekking op de eierendistributie in de herfst- en wintermaanden. In die pe riode kan de officiële eierendistributie in hoofdzaak slechts beschikken over een in de goede productie-maanden aangelegde bescheiden voorraad koel huiseieren, zodat de consument uiter aard voor deze maanden geen hoge verwachtingen inzake de voorziening met eieren moet koesteren". NED.-JAPANSE HANDEL GEDEELTELIJK IN PARTICULIERE HANDEN. Volgens mededelingen van de heer Van de Water, hoofd van de afdeling handel van de Nederlandse militaire missie in Tokio, zal de Nederlands-Japanse han del binnenkort in particuliere handen overgaan. Tot nu toe liep deze handel geheel over de regerings-instanties van beide zijden. Van de zijde van het Dep. van Bui tenlandse Zaken in Den Haag deelde men ons desgevraagd mede. dat het bo venstaande inderdaad juist is. echter met dien verstande, dat de handelsbe trekkingen niet geheel in particuliere nnndpn zullen overgaan, doch dat de mogelijkheid tot deelneming door par ticuliere ondernemingen en instellingen (b.v. Nederlandse Bankinstellingen) zal worden opengesteld. H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernliard. Er is bloed gevloeid Een kwart millioen Berlijners uit alle defen van de stad hadden gehoor ge geven aan de oproep van de soc.- dem.-partij om gistermiddag op het plein der republiek voor het Ryks- daggebouw te demonstreren tegen de situatie in de Sovjet-sector. Dit was dë grootste betoging, die de voormalige hoofdstad sinds het einde van de oorlog beleefde. Vele bedrijven hadden reeds om twee uur hun poorten gesloten om hun arbeiders en employé's gelegënheid te geven aan de demon stratie deel te nemen. Onder het motto: „Berlijn roept de wereld" spraken be^ kende woordvoerders der S.PD., onder wie Franz Neumann en prof. Reuter. De laatste verklaarde, „het is goed, wanneer in de pauze tussen de onder handelingen der bezettende mogendhe den, de wereld verneemt hoe de Ber- lijnse bevolking in werkelijkheid denkt". Luide toegejuicht zeide hij: „Wij zullen terugkomen in de Ooste lijke sector van Berlijn, wij zullen ook terugkomen in de Oostelijke sector van Duitsland, zelfs in Breslau en Stettin. Dan zullen wy weer een dubbel stel rails leggen en dat zal het symbool zijn van de herwonnen vrijheid". De ontslagen magistraat uit het Oostelijk district Lichtenberg, Joachim Lippschuetz, die in scherpe bewoordin gen de werkwijze der communisten ge selde, riep de bevolking van Berlijn op „eindelijk gebruik te maken van het menselijk recht der noodweer". Voor het begin der betoging, terwijl niet alleen door de Tiergarten, maar ook uit de Oostelijke sector langs Unter den Linden tienduizend Berlijners opmar cheerden, reden jeeps met militaire Sovjet-waarnemers langs de Rijksdag. Toen de betoging werd geopend, trokken zij zich evenwel in de Sovjet-sector te rug. Achter de Brandenburgertor ston den vrachtwagens met Sovjet-soldaten, die eveneens later verdwenen. Daaren tegen surveilleerden troepen der Ber- lijnse politie in het grensgebied, zon der dat het aanvankelijk tot incidenten kwam. Langs een wolkenloos blauwe hemel vlogen van tijd tot tijd dreunend formaties bommenwerpers van de Rus sische luchtmacht, die boven Berlijn haar herfstmanoeuvres houden. Na afloop van de betoging begaf zich een delegatie van de S.P.D. de CJD.U. en de Libdem-partij van het plein der republiek door de Potzdammerstrasse naar het gebouw van de geallieerde be stuursraad om daar een memorandum te overhandigen, waarin wordt ge protesteerd tegen „de onderdrukking op politiek terrein door de Sovjet-Rus sische bezettingsmacht". De delegatie met Franz Neumann aan het hoofd werd gevolgd door 10.000 betogers. De demonstranten uit de Oostelijke sector, die na afloop van de meeting door de Brandenburger Tor naar huis wilden terugkeren, ondergingen een on aangename verrassing, toen plotseling de toegang naar Oostelijk Berlijn door politie werd versperd. De Amerikaanse zender deelt mede, dat het in het grensgebied tot botsin gen kwam tussen betogers en politie, waarbij de laatste gebruik zou hebben gemaakt van de vuurwapenen. Radio Berlijn, de-Sovjet-zender, deelt mede, dat groepen opgeschoten jongens langs Unter den Linden naar de Lust- garten trokken, waar voorbereidingen worden getroffen voor de demonstratie tegen het fascisme, die daar Zondag zal plaats hebben. Toen de politie de toegang tot de Lustgarten versperde, werd er uit de menigte met stenen ge gooid, waarop de agenten de menigte terugdrongen naar de Pariser Platz bij de Brandenburger Tor. Toen jeugdige personen in de voormalige Amerikaan se ambassade vluchtten en vandaar het bombardement met stenen voortzetten, zag de politie zich volgens radio Ber lijn genoodzaak een paar schoten te lossen. Een aantal demonstranten werd gearresteerd. Naar wij nader vernemen, zijn bij de botsingen tussen demon stranten en Oost-Berlijnse politie Unter den Linden minstens tien personen ge wond. In het Elisabethziekenhuis in de Lutzowstrasse werden twee gewonden binnengebracht. In het stedelijk ziekenhuis Moabit zouden 4 personen zijn opgenomen. Een van hen, een 16-jarige jongen, is in tussen overleden. Aangezien het mogelijk is, dat nog meer personen naar ziekenhuizen in de Oostelijke sector zijn gebracht, waar over tot nu toe nog geen authentieke berichten zijn, moet op een nog groter aantal slachtoffers worden gerekend. De hoofdinspecteur der politie in de Sovjet-zone, Paul Markgraf, deelt me de, dat twee van zijn beambten zo zwaar zijn getroffen, dat zij zijn over leden. Het incident nam een aanvang, toen enige jeugdige personen na afloop der demonstratie er in slaagden op de Brandenburger Tor te klimmen en poogden de daar aangebrachte Sovjet- Russische vlag te verwijderen. De po litie aan de Russische kant van de poort schoot op de jongelui, terwijl ook Sovjet-soldaten van de wacht bij het Sovjet-oorlogsgedenlcteken. dat zich in de Tiergarten op Brits ge bied bevindt, enige schoten losten. Voor de opdringende menigte moesten zowel de Duitse politie als de Sovjet- militairen zich vlug terugtrekken. Een auto met Sovjet-soldaten werd om vergeworpen, de inzittenden werden de kleren van het lijf gerukt. Inmid dels was het de demonstranten gelukt de Sovjetvlag van de stok te scheu ren en op straat te gooien, waar zij door de menigte aan flarden werd gereten. Eerst toen de politieversterking de karabijnen greep en het vuur op de demonstranten opende, namen laatst genoemden de vlucht. De meestcn van hen konden ontkomen. ■Het hoofdbureau van de politie van de Oostelijke sector verklaart, dat de daders die de vlag van de Brandenbur ger Tor haalden, zijn gearresteerd. Nog voordat de duisternis viel, was de rust om het Rijksdaggebouw en Unter den Linden hersteld. Slechts één incident van geringe be tekenis deed zich nog voor: een jeep met Sovjetsoldaten reed omstreeks 8 uur de Britse sector binnen en begaf zich naar het plein der republiek, dat inmiddels door alle betogers was ver laten. Slechts enkele beambten der Westelijke politie deden er de gebruike lijke ronde. De Sovjetsoldaten trachtten de Duitse beambten met zich mee te nemen, waarin zij echter werden ge hinderd doordat de Duitsers zich te weer stelden. Toen Britse militaire po litie te hulp kwam. reed de Russische auto met grote snelheid weg. Zij kon door de Brandenburger Tor ontkomen. Suhr zeide ter demonstratie, dat de Berlijners Kotikof er van beschuldigen, dat hij het zelfbestuur, waarin was voorzien bii de grondwet, had afgeschaft in de Sovjet-sector en dat een millioen Berlijners in die sector van hun vrijheid waren beroofd. „Het stadsbestuur heeft niet de vrijheid vergaderingen te hou den in de Sovjet-sector". „We zijn hier bijeen om te demonstre ren voor recht en vrijheid, speciaal in de Sovjet-sector". Afgevaardigden van de Berlijnse spoor wegarbeiders zeiden, dat de communis ten „die over de ruggen van de Sovjet- oezettingstroepen naar de macht waren geklommen, nu al hun best deden om van Berlijn een communistische stad te maken". „Zij rekenen op generaal hon ger en generalissimus-winter om ze te helpen, maar ons geduld is uitgeput en we zullen de strijd winnen". Dr Friendensburg, de plaatsvervan gend burgemeester zeide. dat het stads bestuur in het stadhuis moest blijven om de belangen van de democratische bevolking in de Sovjet-sector te be schermen. De socialistische eenheidspartij heeft een beroep op de Berlijnse arbeiders ge daan om Zondagmiddag een demonstra tie te houden in de Lustgarten in de Sovjet-sector en een „passend antwoord" te geven op de anti-Sovjet-demonstra ties. De „vereniging van slachtoffers van het Nazi-regime", heeft een vergadering georganiseerd die a.s. Zondag in de Lustgarten gehouden za lworden. De so cialistische eenheidspartij vroeg de ar beiders te demonstreren" voor de vrede en tegen degenen, die Berlijn wilden vernietigen". Aan een officieel Brits communiqué, uitgegeven door generaal-majoor Her- bert ontlenen wy nog. dat Britse mili taire politie en Duitse politie uit de Britse sector het Sovjet-monument (dat zich binnen de Britse sector bevindt) moesten beschermen. Voorts zegt de ver klaring aangaande het schieten door Sovjet-soldaten: „Zij maakten zich (na in hun jeeps aangevallen te zijn door mensen uit de menigte) gereed om op de menigte in de Britse sector, te schie ten. Een Brits officier hield hen daar van echter terug, nadat zii twee maal in de lucht hadden gevuurd". De plaatsvervangende burgemeester van Berlijn, Friedensburg. is van me ning, dat men niet verbaasd kan zijn over de omstandigheid, dat „na zo tal rijke provocaties" de woede van de Ber lijnse bevolking zich heeft getoond op een wijze, die „misschien niet geheel te rechtvaardigen is". Hoewel de ihciden- ten, zo zei yii. niet in overeenstemming waren met de beginselen van het ge meentebestuur, kon hij er toch niet toe komen de gebeurtenissen „van moreel standpunt" geheel te veroordelen. Friendensburg ontkende, dat hy tot de moeilijkheden zou hebben aange stookt. Hij verklaarde de demonstratie verlaten te hebben, voordat de inciden ten plaats grepen. 1500 gasten kregen handdruk van Koninklijk Paar Koningin Juliana en Prins Bernhard ontvingen gisteren in het paleis op de Dam ongeveer 1500 personen, o.w. zich bevonden deputaties van de besturen der verenigingen, organisaties, instel lingen en instanties uit de provincies, behalve Zuid-Holland en Gelderland, voor welke provincies deze ontvangst in Den Haag zal plaats vinden. Zij onderhielden zich een kort ogen blik met iedere, gast en drukten elkeen de hand. Bewondering van Prins George van Griekenland Prins George van Griekenland heeft zyn toestemming gegeven tot publicatie van zijn indrukken over de achter ons liggende historische dagen, welke hij zo goed was aan een onzer redacteuren mede te delen: Prins George van Griekenland heeft hogelijk gewaardeerd, in deze histo rische dagen, de prachtige loyaliteit van het Nederlandse volk jegens zijn edele souvereln. De Prins heeft zich buitengewoon ge- lukkig geprezen uit naam van de Ko ning der Hellenen deel te nemen aan deze unieke gebeurtenissen in het nationale leven van een dapper volk en geallieerde. De Prins wenst alle mogelijke voor spoed en grootheid aan H.M. de Ko ningin der Nederlanden en aan Haar loyale volkeren. TRAGISCHE DOOD VAN WIELRIJDER. Op de Rijksweg Maastricht—Heerlen is gistermiddag tussen Voerendaal en Klimmen een ongeveer 18-j. wielrijder om het leven gekomen. Het slachtof fer reed met grote snelheid achter een vrachtwagen, die zakken met poeder- kalk vervoerde. Een van de zakken viel plotseling van de auto. Dit ver oorzaakte een grote stofwolk. De wiel rijder week er voor uit naar het mid den van de weg, waar echter juist uit de andere richting een met fruit be laden auto uit Bunnik passeerde. De jongeman werd door deze auto gegrepen en op slag gedood. Zijn iden titeit heeft men nog niet kunnen vast stellen. DIRECTEUR AMSTELHOTEL ONDERSCHEIDEN. Het heeft de Kroonprins van Zwe den, Gustav Adolf, behaagd de konink lijke Vasa-orde te verlenen aan de heer D. de Bes, directeur van het Amstel- hotel te Amsterdam, waar de vorste lijke gasten hebben vertoefd. De kroon prins heeft het bij deze orde beho rende kruis persoonlijk aan de lieer D. de Bes overhandigd. Kroonprins Gustav Adolf heeft deze onderscheiding uitgereikt om zijn waardering te manifesteren voor de bijzondere prestaties, die in de afgelo pen dagen in het hotel zijn geleverd. tiet Koninklijk Gezin: v.l.n.r. Prinses Irene. Prinses Maf gr ie t7 Koningin .juliana. Prins Berhard. Prinses Marijke en Prinses Beatrix. Eleanor Roosevelt huldigt ons Vorstenhuis VRIENDELIJKE KARAKTERISTIEK OVER NEDERLANDERS VAN CUMMIN GS. Mevrouw Eleanor Rooseyelt wijdde een gehele kolom in een Amerikaans dagblad aan de troonswisseling in Ne derland. Zij schreef o.m.: „Het meeleven met het volk is traditie geworden bij het Ko ninklijk Huis in Nederland. Koningin Wilhelmina behoorde tot haar volk en wees het de weg. De nieuwe Koningin bezit naast een grote waardigheid, een grote eenvoud. Ik ben er zeker van, dat zij nimmer het contact met alle lagen der bevolking in eigen land en in de Overzeese Gebiedsdelen zal verliezen. In dè V.S. zal ieder van ons. en zeker zij die van Nederlandse afkomst zijn, de afgetreden vorstin na haar 50-Jarige re geringsperiode toewensen, dat zij van haar welverdiende rust zal genieten. De nieuwe vorstin en haar echtgenoot, die haar zeker tot steun zal zijn, wensen wij in elk opzicht succes toe". A. J, Cummings, bekend politiek commentator van de „News Chronicle", die de inhuldiging van Koningin Juliana heeft meegemaakt, schrijft van de Ne derlanders: „Zij werken hard. zijn angstvallig proper, vriendelijk, goed ge humeurd en zeer goed op de hoogte van de politiek. „Diepe indruk heeft op mij gemaakt het respect, dat de keine landen van West-Europa nog voor Engeland heb ben". Over Indonesië zijn, zij niet optimls- tich, doch zijn vastbesloten vol te hou den en vast overtuigd, dat vreemde in menging meer kwaad dan goed heeft gedaan", aldus Cummings. DE A.S. BLOEMENHULDE VOOR H.M. TE DEN HAAG. Voor de bloemenhulde van H.M. Ko ningin Juliana bij Haar intocht in de residentie op 18 September as. bestaat overweldigende belangstelling. In ver band daarmee hebben de organisatoren het grote défilé dat zoveel mogelijk een afspiegeling bedoelt te geven van het economische, culturele en maatschappe lijke leven, gesplitst in 16 groepen, waar van genoemd worden: internationale, nationale, de overheid, particuliere be drijven, sociale zaken, kerkelijk leven, sport, ontspanning en verkeer. MR A. F. H. VAN TROÖSTENBURG DE BRUYN OVERLEDEN. Ned. Gezant in NIeuw-Zeeland. Te Den Haag overleed de oud-Ge zant en buitengewoon gevolmachtigd minister bij de regering van Nieuw- Zeeland mr Anton, Frans Hendrik v. Troostenburg de Bruyn. De overledene werd op 6 Februari 1900 te Soerabala geboren. Hij studeerde aan de Leidse Universiteit rechtswetenschappen. Hij was o.m. werkzaam bij het Dep. van Buit. Zaken en later verbonden aan het gezantschap te Washington, vanwaar hij naar Berlijn werd overge plaatst. Bij het uitbreken van de oor log ging hij naar Londen, waar hij aan de economische afdeling van het Dept. van Buit. Zaken geplaatst werd, welke betrekking hij na de oorlog ver wisselde met die van chef van de eco nomische afd. van het Dep. van Buit. Zaken. In Juni 1947 werd mr Van Troostenburg de Bruyn benoemd tot H .M.'s gezant bij de regering van Nieuw-Zeeland te Wellington. Generaal Baay wendt zich tot Republikeinse Commandanten „AAN OVERVALLEN MOET EEN EINDE KOMEN!" Aneta meldt, dat de Nederlandse mi litaire woordvoerder verklaard heeft, dat „generaal Baay aan de Republi keinse commandanten in Oost-Java heeft doen weten, dat er een ende moet komen aan overvallen en der gelijke en dat hij, indien zulks niet binnen 48 uur geschied zou zijn, de legercommandant van de ernst der situatie op de hoogte zou stellen." Antara meldt hierover, dat de Repu blikeinse ondercommandant in Oost- Java, lult. kolonel Kretarto, antwoord de, dat in de eerste plaats de Repu bliek niets kan doen aan dingen, die op Nederlands gebied gebeuren en ver volgens. dat herhaaldelijk opdrachten en gegevens aan Republikeinen en Re publikeinse militairen niet de status quo-lijn kunnen passeren. Kretarto had voorts aan majoor Pullen (een der waarnemers van de CvGD) medege deeld, dat in andere Nederlandse ge bieden, b.v. op West-Java, en zelfs bulten Java, soortgelijke incidenten voorkomen. HU zeide: „Hoewel geen infiltraties van de zij^e der Republiek voorkomen, toch hebben er vijandelijk heden plaats, hetgeen bewijst, dat de bevolking niet onder Nederlands gezag: wil staan." Masjoemi wenst géén onderhandelen met communisten WIL WEL ISLAMFRONT VORMEN. Het partijbestuur van de Commu nistische P.K.I. heeft de partijraden van de Masjoemi en de P.N.I. (de partijen, waarop het kabinet-Hatta steunt) uit genodigd voor een conferentie met het doel, een „nationale eenheid" tot stand te brengen. In de uitnodiging schrijft het hoofdbestuur der communistische partij in de Republiek, dat „thans de tijd gekomen is, dat men moet beseffen, dat een krachtige eenheid nodig is om zich te verzetten tegen alle even tualiteiten, welke van Nederlandse zijde kunnen worden verwacht". De tegenwoordige communistenleider In de Republiek staat bekend als een „Islamietenvreter", die de felste anti- Moslimse campagne voerde. „Antara" meldt, dat de Masjoemi de uitnodiging der communisten heeft afgewezen. De Masjoemi accepteerde echter wel een uitnodiging van de P.S.I. (Party Sarekat Islam, tweede Moslimparty in de Republiek) om ge zamenlijk een „Islam-front" te vor men. HOE DE REPUBLIEK PROPAGANDA MAAKT! Het Republikeinse ministerie van voorlichting heeft een aantal films naar Siam gezonden. Deze films geven een beeld van hetgeen zich de afgelopen drie jaar in de Republiek heeft afgespeeld en zijn bedoeld als een uitbreiding van de Republikeinse propaganda.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5