Stormachtige Koninginne-ontvangst in versierd Baarn WEERBERICHT Zegetocht onder Oranjelampen en gejuich ,v. 87ste Jaargang VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1948 No. 26486' Directeur: J. W. Hcr.ny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer *3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Witte Singel 1. Lelden Giro no.: 57055 LEIDSCH DAGBLAD Het Koninklijk Gezin met de vorstelijke gasten. V.l.n.r. Prins George van Griekenland. Prins Ascli- win. Prins Axel van Denemarken. Prinses Armgard. Gravin van Athlone. Koningin-Moeder Elisabeth van België, Prins Olav van Noorwegen. Prinses Margaret van Engeland, Prinses Martha van Noor wegen, Graaf van Athlone. Prins Gustaaf Adolf. Prinses Louise van Zweden. Prinses Margarete van Denemarken, Erf-Groothertog jean van Luxemburg. Levering aan de Sovjets ONDERZOEK DER E.C.A. Een woordvoerder voor de ECA deelde mede, dat de ECA 'n onderzoek instelt naar de juistheid van de berichten, dat de Sovjet-Unie bij een Britse firma voor 48 mill, dollar aan mach ine-werktui gen heeft besteld. Hij voegde hier aan toe. dat aangezien nog geen officiële mededelingen aangaande deze bestelling zijn ontvangen, er echter nog niet tot een officiële actie zal worden overgegaan. De leider van de ECA. Hoffman, heeft bepaald, dat op straffe van weigering van verdere hulp de 16 aan het plan- Marshall deelnemende landen geen goe deren naar de Sovjet-Unie en de s.g satelliet-landen mogen exporteren, die Amerika zelf niet bereid is te leveren: Onder deze bepaling vallen, zoals be kend. bepaalde soorten machine-werk tuigen. TITO'S TERUSLAG OP BULGARIJE De Bulgaarse vice-premier, Kostof, heeft ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de volksrepubliek in 't nationale theater te Sofia een rede gehouden. De leiders van de recente „anti-Sovjetische en anti-Marxistische activiteit" in Joego-Slavië, zo zei hij, zijn de helden van „reactionnaire ele menten in Bulgarije" geworden, die 't hoofd weer opsteken. „Tenzij deze neigingen in Joego slavië, die dit land dreigen af te scheiden van het democratisch front, gecorrigeerd worden door de krachten der rede onder het Joegoslavische volk zelf, zullen zij nieuwe hoop aan reac tionnaire krachten in Bulgarije ge ven." Het deed Kostof genoegen, dat „de meerderheid van het Bulgaarse volk de nationalistische en anti-Sovjetische neigingen' van de Joegoslavische lei ders had yeroordeeld en zich des te nauwer had verbonden met de inter nationale zaak van vredfe en vrijheid onder de leiding van de Sovjet-Unie". Kostof sprak voorts nog over de ver houding tot Turkije, die hij vooralsnog niet had kunnen verbeteren, aangezien de Turkse regering ,,'n vijandige cam pagne tegen Bulgarije had Ingezet". Hij zei voorts, dat de Griekse regerings strijdkrachten. die hij kenschetste als „monarch-fascisten", herhaaldelijk Bulgaars territoir hadden geschonden. HET INCIDENT AAN DE GRIEKS-JOEGOSLAVISCHE GRENS. De Griekse minister van Oorlog heeft bevestigd dat een officier en acht ge üniformeerde Joegoslavische soldaten waren gedood in een guerilla-incident aan de GrieksJoegoslavische grens. Hij zeide. dat drie andere Joegosla vische soldaten gevangen werden ge nomen. Verder zelde hij. dat men de Balkan-commissie van de V.N. had uitgenodigd een onderzoek In te stel len. I MIJNRAMP IN ZUID-AFRIKA. Reddingsploegen hebben de lichamen van 80 inheemse mijnwerkers gevonden, die bij een aardverschuiving in een Zuid- afrikaanse mijn om het leven zijn ge komen. Nog zeven mijnwerkers zijn twee duizend meter onder de grond ingeslo ten. Men heeft hun stemmen gehoord. DE RECHTERLIJKE MACHT IN DUITSLAND. De minister van binnenlandse zaken van Noord-Rijn-Westphalen. dr Walter Menzel, heeft de constituerende verga dering te Bonn meegedeeld, „dat 75 pro cent van de rechters en openbare aan klagers in de Britse zone voormalige le den van de Nazi-partii zijn". „Deze lie den". zo zei hjj. „zouden een voortdu rend gevaar voor de Duitse democratie vormen." Hü wenste in de nieuwe grond wet vóór W -Duitsland 'n clausule te zien opgenomen betreffende herziening der benoemingen bij -de rechterlijke macht in de Britse zone. Menzl werd toegejuicht toen hij voor beelden aanhaalde van wat hü noemde „de anti-democratische neigingen" van echters. Als een der voorbeelden noem de hii het vrijspreken van vroegere Duit se marine-officieren, die mensen als „deserteurs" hadden neergeschoten na dat de Duitse strijdkrachten zich had den overgegeven. DE STAKINGEN IN DE V. ST. De toestand te New York tengevolge van de toenemende stakingen ls thans als volgt: In uitgestrekte stadsgedeelten van New York wordt tengevolge van de sta king der chauffeurs van vrachtauto's slechts weinig thuisbezorgd. In sommige voorsteden zün melk. groenten, en an dere aan bederf onderhevige artikelen bijna niet te krijgen. In de auto-industrie te Detroit zijn ongeveer 50.000 arbeiders werkloos. Chrysler en Packard hebben ongeveer 25.000 arbeiders ontslagen wegens tekort aan auto-onderdelen. 6 graanfabrieken in Minneapolis on- '-i-vlni'on de gevolgen van de staking van 1.200 graanhandelaren. De staking van 28.000 sjouwerlieden aan dp Westkust verkeert nog In het zelfde stadium. Wegen* staking van 15.000 arbeiders aan de Westkust zal de regering Zaterdag tijdelijk de export van benzine verbieden. In de Westelijke sta ten wordt benzinedi.stributie verwacht. „VERMISTE" BRITSE VLIEGTUIGEN. Het Britse ministerie van burger luchtvaart heeft meegedeeld, dat een ..Mosquito" Jager-bommenwerper uit Engeland „vermist" wordt, waarmede het aanta) vroegere Britse oorlogs vliegtuigen. dat naar men gelooft zon der officiële toestemming buitenslands is gebracht, tot vüf is gestegen Giste ren is te Londen bekend gemaakt, dat vier „Beaufighters" zijn verdwenen. Men acht het mogelük. dat de toe stellen naar Palestina zün gevlogen. ROEMENIE VERWERPT JOEGOSLAVISCHE NOTA'S De Roemeense regering heeft de Joe goslavische nota's, waarin geprotesteerd wordt tegen de Roemeense houding ten aanzien van maarschalk Tito en zün regering, gekenschetst als ..een fla grante verdraaiing der werkelijkheid". Volgens het Roemeense antwoord wil de Joegoslavische regering de Roemeen se politici slechts daarom verhinderen hun mening uit te spreken, omdat de „tegenwoordige leiders van de Joegosla vische communistische partij gespaard moeten blüven voor critiek." MARSHALL NAAR PARIJS. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat minister Marshall niet voornemens is vóór 19 September naar Parüs en de alge mene vergadering van de V.N. te ver trekken. Hij zal een plaatsvervanger benoemen indien vóór die datum een vergadering van de vier ministers van Buitenlandse Zaken over de Italiaanse koloniën wordt gehouden. In welingelichte kringen meent men, dat minister Marshall hierdoor wil laten uitkomen, dat een nieuwe büeen- komst der ministers „geen nut zou hebben." DE COMMUNISTISCHE LEIDERS IN DE V.S. De voorzitter van de Amerikaanse communistische partü, William Foster, en 9 andere communistische leiders hebben gisteren van een rechtbank toestemming gekregen, zich vrü In de V,S. te bewegen om run verdediging te kunnen voorbereiden tegen de tegen hen ingebrachte o-schuldlg:ngen van samenzwering ter om'erw.uping van de regering. Het proces zal lc October aanvangen. MEER BEWOLKING. De Bilt verwacht tot mogenavond: Voor het Westen van het land: ge- leldelü'k toenemende bewolking met la ter enkele plaatselüke buien. Meest matige wind aanvankelük Zuld-Oosie- lük, later draaiend naar richtingen tus sen Zuid en West. Morgen overdag Iets minder hoge temperaturen. Voor het Oosten van het land: tamelük veel overdrüvende bewolking, maar over wegend droog weer. Zwakkp tot matige Zuid-Oostelüke wind met Iets minder hoge temperaturen dan vandaag 11 SEPTEMBER Zon op: 6.07 uur: onder: 19 05 uur. Maan op: 16 29 uur: onder: 23 02 u. Hoog water te Katwük te 9.30 ea 22.06 uur (Doodtü). Dit nummer bestaat Kit «es pagina's Paleis Soestdijk baadde in licht Gisteravond om tien voor negen heeft H.M. Koningin Juliana, tezamen met Bernhard, Prins der Nederlanden, en Haar gevolg, het Paleis op de Dam Amsterdam verlaten en 7:ch naar Haar paleis tc Soestdijk begeven. De Prinsesjes waren reeds eerder onopvallend naar Soestdijk vertrokken. Wederom was een grote menigte op het oude Damplein samengestroomd. De voor het laatst ontstoken feestverlichting, zette het plein ifl een heldere gloed, welke aan dit tijdelijke afscheid een warme glans gaf. Herhaaldelijk klonken nationale liederen en het populair geworden „Oranje Boven, leve Juliaan", was niet van de lucht. Langs de gehele route, welke de Ko ninklijke auto's volgden, stonden rüen mensen opgesteld, om Haar toe te jui chen. In Dlemen, op de grens van de ge meente, nam de burgemeester van Am sterdam, mr Arnold J. d'Ailly, afscheid van de Vorstin. Koningin Juliana «dankte de burgemeester en de hoofd commissaris, die eveneens aanwezig was, hartehjk. Om precies 21.40 uur arriveerden H.M. Koningin Juliana en ZJK.H. Prins Bernhard aan de Emma-brug te Baarn, waar een enorme mensenmenigte was samengestroomd. De brug was met oranjelampjes, Verklaring van Truman PRESIDENT ACHTER MARSHALL. President Truman heeft op een pers conferentie verklaard, dat hü zonder voorbehoud de verklaring van minis ter Marshall steunt, dat aan de huidi ge ontwikkeling te Berlün „vastberaden weerstand moet worden geboden". „Wü komen op voor onze rechten te Berlijn en doen alles wat wü kunnen door middel van onderhandelingen: Wü onderhandelen thans niet onder dwang en zullen dat ook niet doen. Wü zullen de besprekingen voortzetten ln de hoop vrede te krijgen." aldus Tru man. De verklaring van Tniman, zo zegt Reuters correspondent Hardcastle, weerspiegelt klaarblükelük de vastbe slotenheid van de Amerikaanse rege ring om de lopende besprekingen te Berlün en Moskou gaande te houden. Gisterochtend speculeerden sommige persberichten op de mogelükheid, dat deze onderhandelingen spoedig zouden ineenstorten. Trumans herhaling van het ook reeds door Marshall gezegde, <Jat de Westelüke geallieerden thans niet onder dwang onderhandelen, wordt te Washington aldus uitgelegd, zo besluit Reuters correspondent, dat „de door de communisten geleide on geregeldheden te Berlijn beschouwd worden als een definitieve poging de viermogendhedenbespreking af te bre ken, doch dat de Verenigde Staten weigeren zich daardoor van hun stuk te laten brengen." De president deelde voorts mede, dat hü de kwestie van de volledige er kenning van de staat Israël over woog. De VB. hebben kort na de vorming der voorlopige regering van de Joodse «taat, op 14 Mei J.I., ae staat reeds de lacto erkend. v vlaggen en bloemen versierd en vorm de het begin van de twee kilometer lange weg tot het paleis waarlangs de Koningin een ware zegetocht zou ma ken. Ook deze weg was zig-zag met Oranjelampjes versierd en omzoomd met duizenden en duizenden, die in het half donker trachtten een glimp 'op te vangen van de passerende Vor stin. Bij de Emmabrug werden Koningin Juliana en Prins Bernhard verwel komd door het voltallig gemeentebe stuur. Ook de Comm. der Konin gin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, was ter begroeting aanwezig. Nadat H.M., die gekleed was in een wit hermelünen bontjas met een licht blauwe tulen rozet op het hoofd, en Z.K.H., die het admiraals uniform droeg, de auto hadden verlaten, sprak de burgemeester van Baarn, mr F. van Beeck Calkoen, 'n hartelük welkomst woord. Bij de Oranjeboom reed de auto on der een prachtig versierde en verlichte ereboog, waarop een grote J prükte, door naar het Paleis, waar de toejui chingen een climax bereiktenI Daar hadden duizenden inwoners van Baarn en omstreken en 'n groot aantal ouden van dagen een ereplaats gekregen té genover het in wit flood-light badende Paleis. Een ware zee van wuivende armen omgaf de Koningin en Prins, toen zij het Paleispark Inreden. Om drie minuten over tien betrad H.M. over de uitgerolde loper en tus sen een haag van lakeien Haar „Huis". BRITS VLIEGTUIG VLOOG SNELLER DAN HET GELUID. De Britse minister van Bevoorrading heeft medegedeeld, dat een klein Brits De Havilland proefvlieg tuig, de DH- 108, vermcedelük een snelheid van het geluid heeft overschreden door 'n snel heid van 720 mül (1158,480 KM) per uur te ontwikkelen tüdens de laatste proefnemingen. De piloot van 't toe stel was John Derry. zo werd officieel medegediseld. 't Wereldsnelheidsrecord is 650,798 mül per uur, hoewel majoor Richard Johnson van de Amerikaanse luchtmacht onofficieel 669 myl per uur gevlogen heeft. De DH-108 is een klein staartloos vliegtuig met een straalmo tor en het uiterlijk van een vleermuis. Het was in dit type, dat Geoffrey Havilland zün leven verloor, toen hü in September 1946 met een snelheid van meer dan 600 myl per uur vloog. Toestand in Europa verbetert ALDUS DIRECTEUR MONETAIRE FONDS. Camille Gutt, de directeur van het Internationale monetaire fonds, ver klaarde op een persconferentie, dat hü „ten zeerste bemoedigd" over de voor uitgang in de economische situatie in Europa van zün recent bezoek aan dat werelddeel is teruggekeerd. Hü sprak evenwel de waarschuwing uit, dat de Europese landen krachtige pogingen moeten aanwenden om hun internationale betalingspositie in beter evenwicht te brengen. Naar Jiü zeide, wordt de vooruitgang op industrieel ge bied weerspiegeld door de gestegen pro ductie. In alle landen, die hü bezocht heeft, behalve Italië, heeft de produc tie het vooroorlogse niveau bereikt of overschreden. In antwoord op de vraag, of hü van mening was, dat de geprojecteerde pe riode van 4 jaar voor de Amerikaanse hulpverlening aan Europa zou kunnen worden vqrkort, verklaarde hü, dat het volle bedrag voor de hulpverlening, dat in de plannen ls voorzien, nodig zal zün. „En deze hulp zal gecombineerd moeten worden met grote inspanningen van de deelnemende landen, willen zü bereiken, dat binnen de periode van de overeenkomst voor Europese samen werking de handel weer in een gezonde toestand wordt gebracht". Gutt verklaarde, dat het probleem der betalingsbalansen heden ten dage hoofdzakelük een dollarprobleem is en dat de Europese landen al hun streven moeten richen op vergroting van hun export van die goederen, die dollars op brengen. Hü betuigde zijn instemming met ieder plan, dat beoogt door uitbrei ding van de handel tussen Oost- en West-Europa de afhankelijkheid van West Europa van de voedsel- en grond- stoffenaanvoer uit de Amerikaanse landen te verminderen. Gutt vond de interne financiële si tuatie van vele landen minder bevre digend, zij het enigszins verbeterd. Naar zün mening is het ln vele landen nog steeds dringend noodzakelijk, dat er aandacht wordt gewüd aan de inflationistische druk. Door de begro ting in evenwicht te brengen kan aan deze druk het beste het hoofd worden geboden, en in dit opzicht heeft Enge land een goed voorbeeld gegeven, aldus Gutt. De Franse crisis Socialisten, MRP en de met De Gaulle's sympathiserende groep in de Kamer hebben zich uitgesproken voor deelneming aan de regering, die Que- ville zou willen vormen. Men getuigt daarom, dat de kansen van de forma teur groeiende zün. Hedenmiddag zal QueviÜe zich als premier in de Assem blee, aan stemming zelf zou de portefeuille willen nemen, terwijl Schumaa Euitenl. Zaken zou blüven. De stakingen duren nog geregeld voort. PARTISANEN IN DE OEKRAÏNE? Het met Amerikaanse vergunning wer kende nieuwsbureau Dena meldt, dat acht zwaar bewapende Oekrainse par- tisanen verleden Maandag de Tsjecho- slowaakse-Beierse grens hebben over schreden en zich vrü willig aan de Ame rikaanse autoriteiten hebben overgege ven. Zü verklaarden dat zü in Tsjecho- Slowaküe een zwaar gevecht hadden ge leverd tegen Russische soldaten Zü had den er twee maanden over gedaan om de Beierse grens te bereiken. Zij verklaren dat thans in de Oekraine een belangrijke verzetsbeweging gevormd wordt, die tegen de Russische troepen is gericht en verscheidene duizenden partisanen omvat. Een woordvoerder van het Ameri kaanse militaire bestuur in Beieren, die deze medeling had overgebracht, voegde er aan toe, dat afzonderlüke tot de tanden gewapende partisanen, bü'na iedere dag de Amerikaanse zone binnen drongen. Statiefoto van Koningin Juliana en Prins Bernhard.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1