„Overheidsparaplu" boven hyacinthenteelt plotseling dichtgeklapt KLOPVRIJE BENZINE Kwartet in een flat GEBR. V. ULDEN DE NIEUWE BONNEN PANDA EN HET GOUDVELD Engelsen stellen te Berlijn een neutrale zone in Sportsplinters RECHTZAKEN Kerkelijk Leven 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 9 September 1948 Tweede Blad No. 26485 Marshall Vastberaden weerstand dient geboden Op een persconferentie in het hoofd- kwartier der Engelse journalisten is medegedeeld dat de Engelse militaire regering „ter vermijding van botsingen tussen betogers uit de Oostelijke en Westelijke sectoren" van morgen af een neutrale zone van een halve myi langs de gehele grens van de Sovjet-sector en de Engelse sector zal scheppen. Dat betekent, dat tussen de Brandenburger Tor en de Grosse Stern, dus ook het traditionele plein der republiek voor het Rijksdaggebouw van die dag af geen demonstraties mogen worden gehouden. De grote betoging, die door het lande lijk comité der sociaal-democratische partij voor heden namiddag onder het motto: „Vrijheid voor de Oostelijke sector" is belegd, zal de laatste massa demonstratie op het genoemde plein zijn, dat slechts 100 meter is verwij derd van de Brandenburger Tor. waar de Sovjet-sector begint. De Engelse mi litaire politie zal voor bijzondere veilig heidsmaatregelen zorg dragen. Intussen is de toestand van Berlijn door de jongste gebeurtenissen nog ge compliceerder geworden. In de gemeen teraadsvergadering die in het studen tenhuis aan het station Zoologischer Garten plaats had, heeft de dienst doende burgemeester dr Priedensburg een uitvoerig verslag uitgebracht van de gebeurtenissen, die Maandag de ge meenteraadszitting in het stadhuis in de Oostelijke sector van de stad ver stoorden, waarbij ongeveer 60 personen, onder wie tientallen beambten van de magistraat, werden gearresteerd. De Franse verbindingsofficier, kapitein Ziegelmayer, had dr Friedensburg ge autoriseerd de volgende bijzonderheden bekend te maken: 19 ordebewaarders, die zich volgens mededeling van dr Friedensburg vrijwillig voor de dienst in het stadhuis ter beschikking hadden" gesteld, hadden zich in veiligheid we ten te brengen in de kamer van de Franse verbindingsofficier. Op verzoek van deze officier had zich de Franse militaire gouverneur in verbinding ge steld met maarschalk Sokolofski. die er in principe in toestemde, dat de 19 beambten zouden worden vrijgelaten. Om de bijzonderheden te bespreken nam de Franse stadskommandant Ga- neval contact op met zijn Sovjet-colle ga, generaal Kotikof. die hem op zijn woord van eer beloofde de 19 beambten vrije aftocht toe te staan. In de vroege ochtenduren begaven zich daarop enige Franse officieren met twee vrachtwa gens naar het stadhuis om de opeeslo- tenen af te halen. Op de brug bij het voormalig keizerlijk paleis werd het transport evenwel aangehouden door gemotoriseerde Sovjet-politie, die de 19 Duitse inzittenden arresteerden en hen eerst naar de polltiegevangenis aan de Alexanderplatz brachten en later af haalden en in de richting van Karlfort wegreden. Over het lot der gevange nen aldus dr Friedensburg of de plaats waar zij zich bevinden hebben de Sovjet-autoriteiten tot nu toe gener lei mededeling gedaan. In dezelfde gemeenteraadsvergade ring deelde de voorzitter dr Suhr mede, dat hij Woensdagochtend om halftien, toen hij 't stadhuis verliet, moest vast stellen, dat rechercheurs der Oost-Ber- lijnse politie bezig waren, alle vertrek ken van het stadhuis te doorzoeken en de inhoud van kasten en schrijftafels te controleren. Dr Friedensburg deeldé naar aanleiding van de politie-actie mede, dat de inspecteur Fisscher met twee beambten op zijn kantoor was verschenen en hadverklaard het stad huis te moeten doorzoeken aangezien werd vermoed, dat zich nog steeds ver dachte personen in het gebouw verbor gen hielden en dat er wapenen aanwe zig waren. Op mijn vraag zo ver volgde dr Friedensburg wat de men sen; naar wie in het stadhuis gezocht moest worden, zouden hebben misdre ven. antwoordde de inspecteur, dat zij tot een illegale organisatie zouden be horen. Bovendien verzekerde hij, dat hij handelde in opdracht van „een bui tenlandse bezetting". Naderhand zou zich de inspecteur verontschuldigd heb ben. De Berlijnse gemeenteraad heeft met algemene stemmen een resolutie aan genomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de arrestatie van de politieman nen der Westelijke sectoren. Er wordt een beroep op de vier commandanten gedaan „alle maatregelen te treffen voor de onmiddellijke vrijlating der ar restanten. in naam van menselijkheid en recht^. VERKLARING MARSHALL. Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft ver klaard. „dat de huidige ongeregeldhe den te Berlijn ten doel hebben een door de communisten beheerst bestuur in die stad te vestigen". Hieraan moest „vastberaden weerstand worden gebo den". Marshall herhaalde zijn verklaring, dat „Amerika niet onder pressie zal onderhandelen". De tegenwoordige on geregeldheden waren „beslist niet nut tig" voor de besprekingen der vier mi litaire gouverneurs, hoewel hij geloof de. dat deze nog steeds voortgang had den. Oe recente gebeurtenissen te Berlijn toonden, dat de SED „methoden toe past, welke door communistische groe pen worden gebruikt om de regering omver te werpen op on-democratische wijze en daarvoor in de plaats een re gering te vormen, waarin de commu nisten de overhand hebben". Gebeurtenissen in Europa wezen op een dergelijke handelwijze en „men moet zich standvastig hiertegen verzetten". „Wij hadden gehoopt en verzocht.dat de bespretyngen der vier militaire gou verneurs in rust en vrede zouden plaats hebben. Het tegendeel is het geval", aldus Marshall. De V.S. gaven steun aan het werk van de Berlijnse gemeenteraad, welks werk onderbroken was door ongeregeld heden. „waarin de communisten de lei ding hadden". Het stadsbestuur van Berlijn had zich „lovenswaardig demo cratisch" gedragen. Op de vraag wat Amerika onder de huidige omstandig heden zou doen. zeide hij: „Ik zal dit alles'later mededelen". Marshall zeide, het incident te Ber lijn niet te beschouwen als een zuiver Duitse aangelegenheid, doch als een zaak waartoe „communisten binnen en buiten Duitsland opgezet hebben". Op de vraag of er een vergadering van de Westelijke afgezanten te Mos kou enerzijds en Stalin of Molotof an derzijds was te verwachten, weigerde minister Marshall in te gaan. Russen wijzen klachten af De Sovjet-commandant in Berlijn, generaal Kotikof, heeft het protest van de Amerikaanse commandant, Kol. Howley, inzake de ongeregeldheden om en In het stadhuis in de Sovjet-sector, afgewezen. In een brief aan Howley beschuldigt hij de Amerikaanse auto riteiten van „onbehoorlijk optreden" en zegt: „Ik sta er op, dat het Ameri kaanse militaire personeel in Berlijn in het vervolg zich zal houden aan de re gels van correct optreden en zich niet zal bemoeien met zaken, waarin zij niet bevoegd zijn". Howley bracht gisteren een bezoek aan Kotikof om te protesteren tegen het in hechtenis houden van politie agenten uit West-Berlijn en tegen de arrestatie van zijn plaatsvervanger kol, Babcock door de Russen. Kol. Babcock werd later vrijgelaten. Volgens Kotikof waren de klachten Van Howley „onredelijk en ongegrond". „Ik geloof, dat het mogelijk is, dat u het slachtoffer bent van provocateurs, die u op schandelijke wijze ingelicht hebben om wantrouwen tussen ons te zaaien. Als u zich de moeite getroost had, zelf de ware feiten te achterha len, zoudt u geen reden gehad hebben om mij een brief te schrijven", aldus generaal Kotikof. Naar Kotikof ver klaart, hadden officieren van de Wes telijke geallieerden „in nauwe samen werking met agenten in burger uit West-Berlijn" de demonstranten op 6 September geprocoveerd. Zij hadden Berlijnse arbeiders aangevallen, „die alleen gekomen waren om hun ge rechtvaardigde eisen aan het stadsbe stuur kenbaar te maken". Verder spreekt generaal Kotikof er zijn verwondering over uit, dat de Amerikaanse autoriteiten in Berlijn hadden getracht het gemeentebestuur in bescherming te nemen, dat. zo zeide hij. „zich onmachtig getoond had om de billijke eisen van Berlijners in te wil ligen en zelfs poogde een breuk in het Berlijnse gemeentebestuur te veroor zaken". In kringen van de Westelijke secto ren verklaart men, dat het antwoord van Kotikof. dat op een in het oog springende wijze is afgedrukt in het officiële Sovjet-orgaan in Berlijn, de „Taegliche Rundschau", slephts be trekking heeft op de incidenten op 6 September bij het raadhuis en geen weerlegging bevat van de klachten van Howley als zodanig naar aanleiding van de gebeurtenissen, die plaats had den op 7 September. Deze teelt kan buitjes van tegenslagen verdragen, de andere niet (Van een speciale medewerker) Er is door de saneringsmaatregelen in het bloembollenvak al heel wat on rust en opschudding onder de kwe kers geweest. Maar dezer dagen gaven met name de hyaclnthenkwekers blijk van kennelijke onrust en ontstemming, doordat de maatregelen ten aanzien van de hyacinthenteelt door de mi nister vrü plotseling algeheel werden opgeheven' In een telegrafisch hijeengeroepen ver gadering van de vereniging „De Hya cinth". waar vele sprekers pro en con tra het wunrd voerden, werd een protest motie aangenomen en ook al weer te legrafisch aan de minister ter kennis ge bracht, waarbij de opheffing der maat regelen als schadelijk voor het vak werd gekenmerkt. Het ministerieel besluit heeft ander- zilds weer aanleiding gegeven tot spe culaties aangaande de mogelijke ophef fing der maatregelen voor het gehele vak, iets waarvoor de anti-saneerders, een krachtige groep in bloembollenvak, sedert laxen hardnekkig ijveren. Het is echter zeer de vraag, of het be sluit van de minister ook t.a.v. die an- andere takken van de bloembollenteelt de door de anti-saneerders gewenste consequenties hebben zal. Immers, het genoemde besluit kan als een uitvloeisel worden beschouwd van het advies, door de Commissie ter be studering van de moeilijkheden in het bloembollenvak neergelegd in haar dd. Maart 1948 verschenen rapport. Daarin wordt vastgesteld, dat t.a.v. de hyacinthenteelt de situatie geheel an ders ligt dan wat betreft de overige on derdelen. met name tulpen en narcissen. De hyacinthen toch verkeren in een bevoorrechte positie. De vraag er naar in het buitenland is groot, de export neemt gestadig toe. men zit niet met de grote overschotten welke door het Sur- Dlusfonds aan narcissen en tulpen wor den ingenomen. Daarbij is de hyacinthenkwekerij een onderneming waarmee men niet dan na rijp beraad begint. Ze kost tild en geld. Het ziin niet voor niets juist de groot ste bedrijven in de streek, die zich op de hvacinthenteelt ^worpen hebben. Wie o.a. ziet de kostbare apparatuur der bedrijven, waar men geprepareerde hyacinthen kweekt door verwarming van de grond, begrijpt dat alleen op een zeer gezonde, financiële basis een lo nende cultuur mogelijk is. Daardoor echter zijn de hyacinthen- kwekers lang niet in die mate onder hevig aan de ups en downs, waarmede de vele kleine kwekertjes onder de tul pen- en narcissentelers hebben te wor stelen. De adviseurs van de minister heb ben dan ook de conclusie getrokken, dat men de overheidsparaplu, boven deze tak van bloembollenteelt rustig neer kon doen! Eventuele buitjes kon den de kwekers zelve wel opvangen. Ze hadden daarbij blijk gegeven van gezond zakelijk inzicht, en vertrou wend op dat inzicht meende de com missie, dat de opheffing der maat regelen geen ongewenste gevolgen heb ben zou. In kwekerskringen waarin de menin gen, al haar de belangen, verdeeld ziin. wordt er toch op gewezen dat de vrije markt de export van het artikel alleen maar.kan ten goede komen. De maatregelen in het bloembollen vak zijn crisismaatregelen en het schijnt aan geen twijfel onderhevig, dat de mi nister ze ook als zodanig beschouwt. Hun opheffing kan in dat geval als zeker be schouwd worden. Het gaat er maar om, wanneer. Wanneer de hyacinthen thans vrij komen, kan men zich afvyagen hoe lang het nog zal duren voor dit ook t-a.v. tulpen en narcissen zal geschieden. Maar het rapport, dat de minister tot opheffing deed besluiten, acht de tijd voor eenzelfde maatregel t.a.v. narcissen en tulpen nog niet rijp! Ingezonden Mededeling Met zeer hoog octaangetal, een wel daad voor de moderne motoren. Uw motor trekt beslist zonder kloppen op. Komt met een nagenoeg ledige tank aan het Service Station van Hoge Rijndijk 90 en U rijdt met een herboren motor weg. FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 11) Voor dikke vrouwen, zei hij, ter- wiil hij met zün handen illustrerende gebaren maakte, altijd lijnen in de lengte, niet iets nauws en geen franjes en kantjes. Voor de magere vrouw en helaas, hoeveel Engelse vrouwen zijn niet broodmager vloeiende lijnen, op gevulde heupen en schouders. Die arme vrouwen! Waarom zouden ze niet het recht hebben haar schoonheidsfouten op die manier te verbergen? Ik maak het voor ze in orde. Zij betalen mij goed. En zo zijn we allemaal tevreden, nietwaar! Alle vrouwen, die ik in Uw model len heb gezien, zagen er zeer voldaan met zichzelf uit zei Ginette vriendelijk en hij klopts haar in een erkentelijk gebaar met zijn kleine, dikke hand even op de rug. Toen Ginette hem de eerste keer op gezocht had met een map met ontwer pen verlegen onder haar arm, had Mon sieur Henri met zijn aangeboren flair onmiddellijk gezien, dat dit rustige meisje van goede huize een eerste klas ontwerpster zou kunnen worden met een begrip voor goede kleren, dat het züne nabij kwam. Hij had haar dadelijk aan genomen, en binnen enkele maanden had Ginette de leiding van het ontwerp- atelier gekregen en begon men meer en meer naar haar ontwerpen te vragen. Kort geleden bad Monsieur Henri, niet wetend hoe hij een geschikte mannequin moest vinden voor het dra gen van enkele speciale modellen, met enige verlegenheid aan Ginette ge vraagd, of ze het niet aardig zou vin den wat meer te verdienen door ook in de showroom als mannequin op te tre den. En het was een toevallige samen loop van omstandigheden geweest, dat dit aanbod net kwam in de tijd van de financiële moeilijkheden in de Cornish- familie. Ginette schreed door de gordij nen de showroom binnen en liep statig tenminste zo leek het over het zilvergrijze tapijt langs de rijen dames, die aan tafeltjes zaten, terwijl ze hier en daar bleef staan, zich omdraaide en met een beheerst gebaar het exclusieve model tot zijn volle recht deed komen. .De jurk was verkocht aan Lucille Ho peGore. vóórdat ze terug was in de kleedkamer Ozei ze lachend, haar slanke vingers door haar bruine haar halend, wat een bezoekln gvond ik dat! —Je wilt toch niet beweren, dat ie zenuwachtig was, zei Louise. We hebben naar Je gekeken, en je zag eruit als een hautain prinsesje, dat een be zoek aan de sloppen brengt. Dat is toch niet waar? O kinde ren wat verschrikkelijk. Maar aat komt omdat ik het 20 dood-griezelig vond. Nu, hoe dan ook, Je hebt je jurk verkocht. Lucille Hope-Gore heeft 'm genomen. Dat opgemaakte kind! snoof Rose minachtend. Och, zei Ginette, die altijd graag de goede kwaliteiten in het uiterlijk van andere meisjes naar voren haalde. ik vind, dat ze er wel aardig uitziet, op haar eigen, misschien wat harde ma nier. En ze kleedt zich uitstekend. Iedereen met zoveel geld kan zich goed kleden, zei Louise. Ik zou overi gens wel eens willen weten, hoe ze aan al die punten komt. Ik bewonder meis jes. die geen sou hebben en het toch voor elkaar weten te brengen er uit te zien alsof ze kapitalen aan kleren be steden. En die bovendien dat doen zon der punten van anderen. Jij bent één van die meisjes, en ik bewonder je, zei Rose hartelijk en direct daarop waarschuwde ze: Je moet naar binnen Louise en je zelf ver tonen Er schijnen vandaag erg veel tengere, kleine vrouwtjes aanwezig te zyn. Louise stond op en in een donker bruin pakje met 'n garnering van rose, een onzinnig klein bruin hoedje op haar platina-blonde hoofd, ging ze de showroom binnen. De mannequins kregen een percenta ge van elke jurk, die ze verkochten, en Louise, dat wist Rose, had ieder extra dubbeltje nodig. Ze ging aanstaand voorjaar trouwen en was nu bezig al haar geld te sparen om haar huis in te richten. Heb je gezien met wie dat kind Hope-Gore er is? vroeg Rose, terwijl Ginette haar gebloemde, jurk ophing en zich klaar maakte om een ander model aan te trekken. Gezien NeeIk was veel te angstig om naar iemand te kijken. Het waren allemaal vage onbekende gezich ten voor me. Nu, ik geloof dat het Larry Ran kin is. met wie ze altijd gezien wordt. Hij schijnt niet veel anders te doen te hebben dan met dat Hope-Gore kind op te trekken, deuren voor haar open te houden, pakjes voor haar te dragen, etc. Als een stel nietsnutten passen ze eigenlijk wel goed bij elkaar. Ginette voelde even een steek van pijn in haar hart. In het atelier, waar ze de hele dag aan haar tekenplank werkte, had ze weinig gelegenheid voor roddelpraatjes. Ze trachtte haar stem heel gewoon te doen klinken, toen ze vroeg: Larry Rankin? Is hij geïnte resseerd in Lucille Hope-Gore? GeïnteresseerdDat zou ik zo zeggen. Dat weet toch de hele stadl Men zegt wel, dat ze hem behandelt als een oud lor, maar van beide kan ten zijn de ouders het er over eens, dat ze aan elkaar gekoppeld moeten wor den. Waarom? Omdat de oude Rankin met zijn electriciteitsfabrieken en Hope-Gore met zijn staalbedrijven het niet onaar dig en zeer winstgevend zouden vinden omhoe zal ik het zeggende bedrijven te combineren. Je weet het, hoe die grote zakenmensen zijn, ze willen altijd meer hebben, de manier waarop is van minder belang. Waarom kijk je zo ongelukkig? Jij voelt toch niets voor Larry Rankin, is het wel? Ginette beheerste zich snel. Ze glim lachte en begon ijverig de knopen van een grijs sportensemble dicht te ma ken. - Nee, natuurlijk niet. Ik ken hem nauwelijks. Ik was alleen maar ver baasd. Ja, als je hpt grootste deel van de tijd door het leven gaat in een soort droomtoestand en ver van alles verwij derd, dan kun je niet anders verwach ten dan dat je heel wat zal ontgaan, liefje. Kom maar eens wat meer met je benen op de aarde, dan zul je er aohter komen, hoe de mensen leven. Jazei Ginette vaag. Zo non chalant en onverschillig mogelijk liep ze op de gordijnen toe, en terwijl ze door een spleetje gluurde, gleed haar blik langs de gezichten van d^ toe schouwers. Ze ontdekte Larry bijna on middellijk. Hij stond achter Lucille Ho pe-Gore's stoel met zijn hoofd voor overgebogen, luisterend naar iets, dat zij zei. O, mijn arme kleine Manny, dacht Ginette in een diepe zucht. Ze bewonderde Lucille's volmaakte uiter lijk: een zwart deux-pieces met zilver vossen gegarneerd, drie snoeren parels om de hals, parelen oorknoppen en een parelen ring. Haar gezicht was knap op een harde, wereldse manier. Fijne trekken, een prachtige teint, dunne lippen en touwkleurig haar, naar de laatste mode gekapt. Er was iets ver veelds en zelfverzekerds aan Lucille Hope-Gore en er hing rondom haar een sfeer van rijkdom, luxe en ver wendheid. (Wordt vervolgd) Voor het tijdvak van 12 t/m 25 Sept. 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonnen voor brood: 207-1, 207-2 brood 800 gram brood; 208 brood 400 gram brood. Alle bonkaarten: 209 Algemeen 120 gram spijsolie: 210 Algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet; 211 Algemeen 1 ei; 212 Algefneen 200 gram rijst: 213 Algemeen 400 gram brood. Bonkaarten'KA. KB, KC 810: 215 Algemeen 250 gram boter of, mar garine of 200 gram vet; 216 Algemeen 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas; 217 Algemeen 50 gram thee; 218 'Algemeen 125 gram koffie; 219 Algemeen 250 gram waspoeder; 220 Algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop ena. of 750 gram versnape ringen; b 229 200 gram kaas of 250 gram korst loze kaas. Bonkaarten KD, KE 810: 221 Algemeen 125 gram boter of mar garine of 100 gram vet; 222 Algemeen 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas; 223 algemeen 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram versnape ringen; 224 Algemeen 500 gram waspoeder; e 235 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QB. QC 808. 105 versnaperingen, 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 400 gram jam. stroop enz. 108 versnaperingen, 100 gram versnape ringen of 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, #MF, MH 810 (bijz.'arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook Q. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 10 September sljs. worden gebruikt. De wedstrijd om het landskam pioenschap tussen dr Euwe en Van Scheltinga aal niet, zoals gemeld, Za terdag 18, doch Donderdag 16 Septem ber a.s. beginnen. Ook het programma voor de overige wedstrijden van dit kampioenschap is twee dagen vervroegd. Marcel Cerdan, kampioen van Frankrijk en van Europa middengewicht, die thans in Amerika traint voor zijn match tegen de wereldkampioen Tony Zale, zijn Franse titel zal kwijt raken, omdat hij deze niet vóór 11 September verdedigd heeft. Op Zondag 19 September as. zal op Duindigt een wedstrijd Nederland België plaats hebben in twee courses over 2140 M. elk, één voor vierjarige en één voor vijfjarige paarden. Het beste en snelste materiaal van beide landen zal men dan in deze thuiswedstrijd de uitwedstrijd ging op 8 Aug. J.l. te Waregem met twee punten verschil voor Nederland verloren in actie kunnen zien. 43). Panda en Nick Nugget hoefden niet lang over dit aanbod te denken. Een ogenblik later was de koop geslo ten. De rijke vreemdeling was de eige naar van het goudveld geworden en Nick en-Panda zaten met een gezicht, alsof ze nog nooit van hun leven ge wandeld hadden, lui in de kussens van de prachtige auto. „Kijk eerïs, groen tje", zei Nick, terwijl hij een grote rol bankbiljetten te voorschijn haalde. „Daar komt jou eerlijk een gedeelte van toe. Je bent maar een deksels ke reltje, maar je hebt getoond, dat je ze alle vijf bij elkaar hebt en zonder jouw hulp, was het waarschijnlijk allemaal niet zo goed afgelopen. Knap gedaan, hoor Groentje". Panda borg zijn deel van de buit op en even later reed de auto een klein havenstadje binnen. De goudzoeker zou nog verder meerijden, maar Panda wil de hier achterblijven om een schip te zoeken, dat hem zou thuisbrengen. Hij nam dus hartelijk afscheid van Nick en de vreemdeling en het speet hem wel even, toen hij de auto in de verte zag verdwijnen. Maar toen hij de rol bankbiljetten in zijn zak voelde, be dacht hij, dat het toch wel een goed avontuur geweest was. EINDE. ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van de gisteren in de Engelse League gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: ArsenalLiverpool 1-1; Charlton AthleticChelsea 1—1; Ever- ton—Stoke City 2—1; Manchester City —Birmingham City 10; Newcastle UnitedAston Villa 21; Portsmouth Middlesbrough 10Wolverhamp ton WManchester United 32. Tweede divisie: Barnsley—Notting ham Forest 4-0; Bury—Sheffield Wed nesday 2—1ChesterfieldGrimsby Town 0-3; Fulham—Southampton 1-0; Leeds United-Tottenham Hotspur 0-0; Plymouth Argyle—Bradford 3—0; W. Bromwich Albion—Lincoln City 50. ATHLETIEK RKAV „HOLLAND" (LISSE). De RKAV „Holland" hield tydens de voetbalwedstrijd LisseG.S.V. een de monstratieloop over een afstand van 2300 meter in het Gemeentelijk Sport park. De uitslag watf: 1. Cor de Ree tijd 7 min. 28,1 sec.; 2. Jan de Ree; 3. Koos Slootbeek; 4. Jan van Steyn; 5. Her man Stroet; 6. Theo Wessels. DUIVENSPORT „DE LUCHTKLIEVERS" (LISSE). Wedvlucht met oude en jonge duiven van St. Kath-Wave, afstand 132 K.M. Gelost om 7 uur met kraohtige Noor den-wind, bereikte de eerste vogel het hok om 9 uur 43 min. 20 sec., snel heid 926 meter per minuut. In concours waren 175 vogels. De uitslag luidde; H. J. van Diest 1, 7, 12, 19; J. Beelen 2, 4, 5; I. Sumegi 3, 9; A. v. d. Poel 6; A. v. d. Bene 7, 11; Jac. van Es 10; C. Paardekoper 13, 16; H. de Bruin 14; P. v. d. Zwet 15; P. v. d. Hulst 17; J. v. Diest 18; L. H. v. Ruiten 20. P.V. „Steeds Sneller" (Noordwijk) De P.V. „Steeds Sneller" te Noordwijk hield met oude en jonge duiven een wed vlucht van St. Kath Waver over 210 km, In concours 228 duiven;"gelost 7 uur 10. Eerste duif werd geconstateerd om 9 uur 36 v.m. en vloog een gem, snel heid van 835-46 meter per minuut. De uitslag luidde: J. v. d. Niet 1, 12, 14; H. Polm 2; P. Barnhoorn 3; J. Plas 4; J. Rakhorst 5: P. Bosman 7. 11; J. Ma ry t 6; H. de Vries 8; W. Passchier 9; G. v. d. Poel 10; W. Hazenoot 13, 19; Dyselbloem 15; B. Ooms 16, 17; Broek hof 18; A. v. Duin 20. PAARDENSPORT. HOE STAAT HET MET DE „TOTO"? In een gesprek met een aantal pers vertegenwoordigers heeft de heer G. Joustra, lid van het hoofdbestuur van de Stichting Centraal Bestuur voor het Nederlandse draf- en renwezen, zich op timistisch uitgelaten over de kansen van het wetsontwerp betreffende de totali- satorkwestie. Weliswaar duurt de behan deling ongewoon lang, maar op grond van vele besprekingen en conferenties is het Centraal Bestuur de mening toege daan, dat de zaak er gunstig voor staat. De tijd dringt echter, niet het minst voor de vele eigenaren, die met zeer hoge kosten hun paarden aanhielden, omdat de indiening van het wetsvoorstel hun een betere toekomst in het vooruitzicht stelde. Dat was een jaar geleden. Het is nu zaak, dat het ontwerp in de Kamer aan de orde wordt gesteld, en dat er een gunstige beslissing valt vóór het vol gend seizoen. Gebeurt dat niet. dan zal er voor vele eigenaars niets anders op zitten dan hun paarden naar het bui tenland te verkopen of voor de land bouw te bestemmen. SCHEEPSBERICHTEN. Nederland SINGKEP, 6/9 van Suez naar DJeddah; SUMATRA. 5/9 te Tilbury van Antwerpen; GROOTE BEER. 6/9 van Suez naar Batavia; BALI, 4/9 van Co lombo naar Penang; MA DO ERA, 6/9 te Tjilatjap naar Banjoewangl; POELAU LAUT. 5/9 te Batavia; RAKI. 5/9 te Batavia; ROTTI. 1/9 te Basrah naar Bah rein; REMPANG. 4/9 van Aden naar Bc- lawan: ORANJE, 4/9 van Suez naar Sin gapore. Holl. Oost Afrikalijnen LOENER- KERK. 7/9 van Belra naar Lourenco Marques. Holl. West Afr.lUnen ZWIJNDRECHT 3/9 van Dakar naar Konakrl; STAD SCHIEDAM. 4/9 van Freetown naar Da kar; MUIDERKERK. 3/9 van Dakar naar Le Havre; MAASKERK. 6/9 van Plymouth naar Le Havre; AMSTELKERK. 3/9 van Lagos naar Port Harcourt; DANHOLM, 4/9 van Bordeaux naar Dakar; JAAR- „Ik ben de grootste Jodenhater ter wereld" TER DOOD VEROORDEELDE KAPTEIN STOND NOGMAALS TERECHT. Gistermiddag zette de By'zondere Raad van Cassatie de zitting voort met de zaak tegen C. J. Kapteln uit Den Haag, die door het Byz. Hof tot de doodstraf was veroordeeld, wie ten laste was ge legd, dat hy van 1942 tot 1945 dienst had gedaan by het „Judenreferat" te 's-Gravenhage, huiszoekingen had ver richt, Joden en Jodenbegunstigers aan de SD, had verraden, eigendommen van Joden in beslag had genomen, en door mishandelingen mensen had gedwongen de adressen van Joden te verraden. De president las een aantal gevallen van mishandelingen en verraad voor. Genoemd werden o.m. het bewerken van de slachtoffers met een gloeiende pook, in het koude bad stoppen en met een stoel slaan Tegen een Joodse vrouw, die by hem om clementie kwam voor haar man, antwoordde hü: „Ik ben de grootste Jodenhater ter wereld, 1750 Joden heb Ik naar Polen gestuurd en daar ben ik trots op". „In het geheel tel ik 45 namen van mensen, die door toedoen de dood vonden", sprak prof. mr Haga. „Die 1750 zal ik maar overdreven achten". Gesticulerend en met verheffing van stem trachtte verdachte zioh vry te was sen van de mishandelingen, die hy zyn slachtoffers had laten ondergaan. „Als ik het dus wel begryp" sprak prof. mr Haga, „bent U een weldoener geweest voor de Nederlanders, al ging dit dan ten koste van tientallen Joden". De raadsman, mr dr K. W. P. Klaas- sen, achtte zy'n cliënt, gezien zyn drift aanvallen, minder toerekeningsvatbaar. De procureur-fiscaal prof. mr Lange- meyer zeide zich best te kunnen voor stellen dat verdachte een terroriserende figuur is geweest. Voorts achtte hy het wenseiyk de dossiers waarvan gedurende de zitting meermalen sprake was ge weest, en die niet nauwkeurig onder zocht schenen te zyn, nog eens aan een controle te onderwerpen. Hy verzocht derhalve de zaak terug te verwyzen naar instructie. Uitspraak over 4 weken. LOODSKNECHTEN VAN v. GEND EN LOOS FRAUDEERDEN. Voor de Almelose Rechtbank moest eén zevental personeelsleden van de fir ma Van Gend en Loos terechtstaan, dat zich aan ernstige fraudes had schul dig gemaakt. Uit verzonden goederen werden regelmatig op vry grote schaal - kledingstukken, flessen wijn e.d. èesto- len, die tegen hoge pryzen werden ver kocht. Er werden straffen geëist, die varieer den van 1 jaar tot 3 maanden gevange nisstraf. Néd. Herv. Kerk Beroepen: te Rui nen P. J. de Ridder te Makklnga; te Montfoort J. T. Doornebal t'e Oene; te Maassluis J. W. Beerekamp te Vlanen, die bedankte voor Helno; te óosterbeek (toe zegging) G. J. Paul te Oldemarkt; te Koudckerke (2de pred.pl.) en te Wol- phaartsdljk K. G. Jansma te Heerde; te Gameren J. T. Doornebal te Oene; te Raalte (2de pred.pl.) H. J. Bouwers te Hoogesmilde. Bedankt: voor Leersum (toez.) P. H. Quartel te Kethel: voor Oude Pekela O. Elscman te Maruni. Benoemd tot hulppred. (standplaats Eygclshoven/Heerlen» H. J. Trommel, zendellng-pred. met verlof, die deze be noeming ook aannam. Aangenomennaar Ruinen P. J. de Ridder te Makklnga; naar Elhorst-De Wijk A. Donker. Gercf. Kerken Beroepente Appln- gedam A. Broek te Onneil: te Nhverdal J. Nawljn te Avereest; te Haren (Gron.) (vac. H. J. Pllon) D. Veenhulzen te Nleu- wer-Amstel-N.; te Nleuwerkerk (Z.) en te Mldsland-Wester8chelllng W. Stuursma, cand. te Arnhem. Bedankt; voor Hoofddorp H. J. Lam- bers Heerspink te Vroomshoop. Aangenomen: naar Oud-BoUerland G. Meyster, cand. te Rotterdam, die be dankte voor: Asperen, Bergambacht, Dwlngelo. Genderen, Herwijnen. Hoek v. Holland, Krimpen a/d. IJssel, MInnertsga, Molenaarsgraaf-Brandwyk, Ooltgensplaat, Pesse, Reewijk, Rockanje, Scharendljke, Stavoren, Willemstad. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Urk J. C. van Ravenswaay te Zaam6lag. Bedankt: voor Woerden D. Henstra te Broek op Langedllk. Tweetal te Zwljndrecht: P. v. d. BUI te Katwyk aan Zee en H. v. Leeuwen te Tholen. PROMOVERENDE PREDIKANTEN. Naar wfj vernemen zal ds J. C. Hoeken dijk. voorheen ln Ned.-Indlë werkzaam en thans woonachtig te Leiden 22 Sept. as. aan de R.U. te Utrecht promoveren tot doctor ln de theologie od een disser tatie getiteld; „Kerk en volk ln de Duit se zendlngswotenschap". Als promotor treedt op prof. dr A. A. v. Ruler. Naar wil vernemen zal ds C. Brouwer. Ned. Herv. predikant te Utrecht dezer dagen aan de R.U. te Utrecht promoveren tot doctor ln de theologie. Ook ds B. J, Oos- terhoff, Chr. Geref. predikant te Utrecht, zal dezer dagen aan de Utrechtse univer siteit promoveren tot doctor ln de theo logie. waarmede de Chr. Geref. kerken dan hun eerste predikant zullen hebben die ln de theologie gepromoveerd Is. Bil belde promoties zal prof. dr A. H. Edel- koort als promotor optreden. STROOM. 3O/8 van Dakar naar Amster dam. DUIVENDIJK, R'damVancouver. 8/9 te Antwerpen; GROOTEKERK. Australië —R'dam. 7/9 te Suez; LEMSTERKERK. BombayR'dam, 8/9 van Masawa; LOOS* DRECHT. AbadanPort Soedan. 8/9 Suez; MARKEN. R'damBatavia, 4/9 te Padjoe; TOSAIII, 6/9 van Belawan te Batavia.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5