Vorstelijk bezoek aan enthousiast Marken De worsteling in Frankrijk Iedereen snelde naar de Haven WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1948 No. 26485 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 57055 Queuille kabinetsformateur Herriot heeft geweigerd een nieuwe Franse regering te vormen wegens zijn slechte gezondheid en zijn constitutio nele verantwoordelijkheid als presi dent der assemblee. President Auriol heeft daarop de thans betrekkelijk onbekende radicaal Henri Queuille, die echter voor de oorlog meer bekend was, verzocht een regering te vormen. Queuille was minister van openbare werken in het gevallen kabinet van Schuman. Gedurende de laatste 16 jaar heeft hij voorts in verschillende regerin gen de portefeuilles van P.T.T., land bouw of volksgezondheid beheerd, In het huidige stadium van de crisis was het aanbod van Herriot meer een formaliteit. Hü wordt in werkelijkheid in reserve gehouden voor een „laatste kans" een regering te vormen, wanneer het laatste alternatief de onmiddellijke ontbinding van het parlement zou zijn, waartoe reeds een verzoek tot de presi dent is gericht. Gaullistisch gezinde afgevaardigden, aldus meldt Reuter, hebben Queuille meegedeeld, dat zij zich achter zijn evenr tuele regering zullen scharen, indien in October plaatselijke verkiezingen worden gehouden en ter voorbereiding van nieuwe algemene verkiezingen de kies wet hervormd wordt. Queuille zal in de loop van heden lei ders van de „derde macht", de socialis ten en de MRP ontvangen en hen polsen, of zij zich op deze voorwaarden, waar zij zich enkele weken geleden tegen ver zetten, bij een regering willen aanslui ten. Veel kans daarop is er niet Enige parlementsleden der MRP heb ben reeds kenbaar gemaakt, dat zij zich zullen verzetten tegen elke wijziging in het kiesstelsel der evenredige vertegen woordiging. Italië's voormalige koloniën Ook*de regering der Verenigde Sta ten heeft thans doen weten, dat zij be reid Is deel te nemen aan een bijeen komst van de grote vier betreffende de toekomst der voormalige Italiaanse ko loniën. Marshall heeft echter laten blijken, dat hij niet van zins was een vergade ring bij' te wonen van de eerste minis ters der grote vier over de Italiaanse koloniën, indien, zoals Engeland voor stelde, de vergadering op 15 September te Parijs zal worden gehouden. Hü deelde mede, dat hü niet van plan was voor 19 September naar Parüs te vertrekken. - De politiewacht by het Etysee, de of ficiële residentie van president Auriol, is versterkt. Ongeveer het dubbele van het gewone aantal politiemanschappen deed dienst. Naar vernomen wordt, be treft het een voorzorgsmaatregel. De stakingen duren voort. Politieke waarnemers zün algemeen van opvatting, dat de toestand zeer ern stig is, daar het gezag op het ogenblik niet sterk genoeg is om aan een drei gende algemene staking het hoofd te bieden. Ook de bedreiging van de finan ciële positie en de valuta is acuut. Dit vindt zyn terugslag in de voedselprijzen, voornamelyk wat het vlees in de grote steden betreft, waar de handelaren, die de markt beheersen, volledig profitéren van de moeilyke toestand. Benesj laatste gang Militie, bestaande uit gewapende ar beiders, flankeerde de begrafenisstoet van Benesj door Praag. Leden van het diplomatieke corps, vertegenwoordiger van kunsten en we tenschappen en van de kerk, die de af fuit met de baar volgden, liepen tussen rijen van jongelieden met geweren en rode banden om de armen van hun overalls. De dienst in het Pantheon was een voudig; zulks op verzoek van mevr. Benesj, die volgens de wensen van haar man handelde. Prachtige kran sen lagen bij de ingang en het trap penhuis. De. premier hield een her denkingsrede in communistische geest. Militaire compagnieën van legion naires en verzetslieden, die de verschil lende Tsjechoslowaakse strijdkrachten vertegenwoordigden, die tegen de Duit sers hadden gevochten, en een kleine groep vrouwelijke en mannelijke „So- kols", vormden de kop van de optocht. Met bloemen opgetaste vrachtauto's gingen aan de baar vooraf, en de met de nationale vlag bedekte kist werd geëscorteerd door acht generaals. Mevr. Benesj en andere familieleden volgden. Duizenden toeschouwers keken zwü- gend toe achter de afzettng en op ge regelde tyden werd een schot gelest. Militaire orkesten speelden begrafenis- muziek en vliegtuigen kwamen in for matie overvliegen. De zwarte begrafenisbrein zal des nachts in Tabor aankomen, de stad, het dichtst bij Sezimovo Usti, waar Benesj morgen zal worden begraven, in een eenvoudig graf op zyn land goed. HET CONGRES DER BRITSE VAKVERENIGINGEN. De jaarlükse conferentie van het TUC, het congres van vakverenigingen, dat Engelands acht millioen vakverenigings leden vertegenwoordigt, heeft „met over weldigende meerderheid"'- een voorstel verworpen, waarin by de regering werd aangedrongen speciale noodmaatregelen te nemen teneinde de yzer- en staal industrie te nationaliseren. Het debat werd „stormachtig" toen een afgevaardigde verzekerde, dat drie sprekers ten gunste van de resolutie le den van de communistische partij waren. Het congres nam een amendement aan, waarin het „erkent, dat het nood zakelijk is dat de regering met zorg te werk gaat by het bepalen van de toe komst van deze belangrijke en samen gestelde industrie, waarvan het welzijn het land in zo grote mate afhangt De president van het wereldvakver bond, Deakin, heeft op het congres verklaard, dat het wereldverbond „snel niets meer was, dan een spreekgestoel te en een instrument voor de Sovjet- politiek". Tegen drie vertegenwoordi gers uit niet-communistische landen waren er vyf uit communistische lan den In het wereld vakverbond. In het bestuur sloeg de balans nog verder naar de communistische landen door. Indien het op stemmen aankwam, zou de or ganisatie door de communisten be heerst worden. Er waren grote moei- lükheden geweest in het wereldvakver bond en er was weinig of geen overeen stemming geweest. De enige zorg was geweest, de organisatie aan.de gang te- houden. Een resolutie, ingediend door het vakverbond van bakkers en ge steund door het verbond van arbeiders in de tabakindustrie, waarin verklaard werd. dat men steun zou blyven geven aan het wereldvakverbond en dat erbü de Britse afgevaardigden op zou worden aangedrongen zich te verzetten tegen pogingen om de eenheid van dit lichaam te vernietigen, werd met grote meer derheid verworpen. PROTESTEN TE BOEKAREST. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Engeland 'n nota aan Roemenië gezonden heeft, waarin scherp geprotesteerd wordt tegen de nieuwe Roemeense wet op de nationa lisatie. Naar verluidt waren gelykluidende nota's door de V.S., Frankrijk en Ne derland ingediend. Zweden en Zwit serland hebben reeds eerder geprotes teerd. Volgens de nieuwe wet worden bui tenlandse firma's in Roemenië gena tionaliseerd en wordt vergoeding ge geven in de vorm van staatsobligaties, die in Roemeense valuta luiden. Voert Churchill besprekingen? Bronnen die in nauw contact staan met Winston Churchill, die op het ogenblik te Aix en Provence z'ün va- cantie doorbrengt, zeiden, dat Chur chill het weekeind zal doorbrengen met de hertog van Windsor in Antibes. Er waren tevens geruchten, dat an dere gasten aanwezig zouden zyn, on der wie generaal De Gaulle en lord Beaverbrook, die in Nice is aangekomen. Te Parys zei een zegsman van gene raal De Gaulle, dat hij deze geruchten noch kon ontkennen noch bevestigen. Churchill zal heden per trein naar Marseille vertrekken. Morgen gaat hy naar Cannes en morgenmiddag of Za terdag gaat hy naar Antibes. Men ver wacht hem Maandag in Aix en Proven ce terug. ((United Press). AUSTRALISCHE BEGROTING. De Australische premier en minister van Financiën, Chifley, heeft de nieu we begroting ingediend ten bedrage van 511 millioen Australische ponden. Hiervan zou 493 millioen gedekt wor den uit staatsinkomsten en 18 millioein uit leningen. Hy schatte de uitgaven voor defen sie op 166 millioen tegen 180 in het' vorige begrotingsjaar. De pensioenen zouden verhoogd wor den en in gevallen waar man en vrouw beiden recht haden op pensioen zou een totaal bedrag van 145 shilling per week kunnen worden uitgekeerd. ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIi^ Een nieuw Panda-verhaal Vandaag beëindigt Panda zijn sensationele avonturen in het Goudveld. Marten Toonder schreef en te- kende voor ons evenwel weer een nieuw verhaal, getiteld: Ej „Panda en de opstand in Can- EE donia", waarmede wij in ens Blad van morgen een begin maken. Panda is bij oud en jong zó populair, dat het niet nodig Ej schijnt er de bijzondere belang- Ej stelling voor te vragen. ^iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü Hoe minister Lieftinck denkt te sparen! HJVT. de Koningin heeft gisteren in gezelschap van Haar drie oudste dochtertjes, Kroonprinses Martha en Kroon prins Olav van Noorwegen en Erf-Groothertog Jan van Luxemburg met de „Piet Hein" een bezoek gebracht aan het eiland Marken. Het gezelschap in de straten van het bekende onder geleide van de burgemeester, mr C. P. van Reeuwyk. Prinses Margriet, een Marker pop in de armen geklemd, in gesprek met een miniatuur marker meisje. STIMULERING EN COÖRDINATIE VAN ACTIES. De minister van Financiën, prof. mr P. Lieftinck, heeft gistermiddag in een der zalen van het Panorama Mesdag de tentoonstelling geopend van Britse Overheidsvoorlichting, welke daar van 8 t/m 14 September wordt gehouden. De minister merkte o.a. op dat hem meegedeeld was, dat de tentoonstelling iets te zien zou geven over de methode, welke in Engeland is en wordt toege past, om het sparen te activeren. In dit verband zeide hü ten aanzien van de mededelingen over een spaar- campagne in ons land, dat er toch wel iets is verricht. „De Engelsman heeft, aidus spr., de neiging een raad, een wenk van de zyde der overheid gegeven aanstonds op te volgen, vooral wanneer hy de redelykheid er van inziet, of wanneer het landsbelang er mee gemoeid is. De Nederlandse landaard is niet zo volgzaam ten aanzien van wenken en adviezen van overheidswege. Wü zouden echter onverstandig han delen, indien wü bij ons voorlichtings- werk de eigenaardigheid van het Ne derlandse volk niet in aanmerking na men", aldus de minister. Prof. Lieftinck meende, dat het niet goed zou zyn, indien wü hier te lande in het voetspoor van Engeland zouden trachten, het zwaartepunt van een campagne te leggen bü de uitgifte van büzondere spaarbrieven en bü een op wekking deze te nemen met een be roep op het algemeen belang. Hy geloofde veeleer, dat wy het moeten zoeken in een stimulering en een coördinatie van acties uitgaande van de diverse bestaande spaarinstel- lingen, naast een voorlichting van 't publiek, gericht op het belang, dat elkeen er by heeft, zoveel mogelyk te sparen en daarby van deze instellin gen gebruik te maken. VRIJE PRIJZEN VOOR CICHOREI, PEEKOFFIE EN MOSTERD. Aangezien voor de oogst 1948 geen richtpryzen voor cichorei en peekoffie zyn vastgesteld, worden ook de eind producten niet meer aan maximum prijzen gebonden. Ook de maximumprijsregeling voor mosterd is vervallen. Poppen voor de Prinsesjes Koningin Juliana en de Prinsesjes brachten gisteren met de „Piet Hein" een onaangekondigd bèzoek aan Mar ken. Tegen halftwaalf ging daar plot seling de Mare rond, dat de „Piet Hein" in zicht kwam. Binnen tien mi nuten stond practiscn iedere Marker, die lopen kon aan de haven! Onder groot enthousiasme stapten de Koninklyke gasten van boord. Ook Kroonprins Olav en Kroonprinses Martha van Noorwegen, alsmede erf- groothertog Jan van Luxemburg zet ten voet aan wal. Het vorstelük gezelschap maakte ver volgens een wandeling door de vrien- delüke nauwe straatjes in de warme zon naar het bekende antieKe huisje van Kaars, Met de buitenlandse gasten bekeken de drie prinsesjes met haar Moeder de kleine Marijke was aan boord gebleven het interieur van het oude huisje. Later genoot de Marker bevolking van een aardig tafereeltje. De 5-jari ge Jannetje, de 3-jarige Dientje en de kleine 2 jaar oude Annetje v. Reeu wyk, de 3 dochtertjes van Markens burgemeester, overhandigden de Prin sesjes ieder een Markense pop. Het was ook een grote dag voor Lüsje Uithuisje-Van Riel, die in 1916 - tüdens de watersnood, waarby 16 mensen om kwamen in een onder water gelopen kamer op Marken werd geboren en die als petekind door Prinses Wilhelmina werd aangenomen, toen deze enkele da gen later het eiland bezocht. Lüsje, die thans zelf moeder van vier kinderen is, werd aangesproken door Koningin Juliana, die zich geruime tijd met haar onderhield. Het bezoek aan Marken duurde l1^ uur Eerst om één uur verliet de „Piet Hein", nagewuifd door de bewoners, het kleine haventje. De tocht werd voortgezet naar Hoorn, dat een uur later werd bereikt. Het vorstelük gezelschap maakte een wan deling van een uur door het stadje, waarbü de burgemeester als gids optrad. Omstreeks kwaK voor zeven passeerde de „Piet Hein" op de terugreis van Hoorn de Oranjesluizen en tegen half- acht arriveerde H-M. de Koningin, de vier prinsesjes en de vorstelüke ^gasten in het Paleis op de Dam. Koninklijke onderscheidingen aan buitenlandse gasten H.M. Kóningin Juliana heeft aan een aantal vorstelüke gasten, hoofden en laden van büzondere missies en leden van het gevolg, die ter büwonins van Haar plechtige inhuldiging naar de Kro- ningsstad zün gekomen, hoge onder scheidingen verleend. Het Grootkruis Nederlandse Leeuw ontvingen: Prinses Margaret (Groot Brittannië)Koningin Elisabeth (Bel gië); Prins George (Griekenland); F. F. Farril (Mexico); dr D. Esquerra (Co lumbia); P. Coelho de Almeida (Brazi lië); J. J. Varela (Argentinië); E Bom- biere (Italië)Hertóg van Palmella (Portugal); dr Henry Koemhoei Chang (China); M. Dagnino (Venezuela): P. Ramadier (Frankrijk)J. Rivière (Frankrijk). Het Grootkruis Oranje Nassau bij be vordering ontvingen N. F. L. de Rudebeck (Zweden)George Duhamel (Frank rijk). Het Grootkruis Oranje Nassau werd verleend aan: A. Collaert (Luxemburg); Generaal R. E. Melgar (Mexico); A. Yvalo (Finland); Wisuter Arth Ayukti (Siam); dr J. Arrillagra (Venezuela). Het Grootkruis Oranje Nassau by kro ning aan: mgr Valerio Valeri (Vaticaan). Tot Groot-Officier Orde Oranje Nas sau werden benoemd: Duke of Beaufort (Groot Brittannië); dr A. Angell (Co lumbia). Tot Officier Orde Oranje Nassau met de Zwaarden: Wing-commander W. Townsend (Gr. Brittannië); Kapt, de corvette C. M. M. Henning (Zweden); Kapt. de corvette Th. Pettersen (Noor wegen); Luit.-Generaal De Hesin (Frankrijk)Kapt. de fregatte R. M. Ernst (Denemarken); Luit.-Generaal Ridder de Neve-de Roden (België). Officier in de Orde van Oranje Nassau G- L.Rennow (Mexico); M. Leroy Be- aulieu (Frankrijk). Commandeur Oranje Nassau: dr A. Cassaido Ayerba; Yin Phung Prakhun (Siam) Ridder Oranje Nassau met Zwaarden: Luitenant Prussen (Frankrük). PRINSES MARGARET ROSE TV MAURITSHUIS EN DELFT. Gistermiddag heeft Prinses Margaret Rose 'n bezoek gebracht aan 't Maurits- huis. De Prinses toonde vooral grote belangstelling voor de werken van Rem brandt en Jan Steen. Ook bracht H.K.H. een kort bezoek aan de expositie van Hollandse meesters uit het bezit van haar vader. Vervolgens begaf zij zich naar „De Porceleine Fles" in Delft, waar zy de showroom en een gedeelte van de fabriek bezichtigde. Langs het Prinsenhof reed Haar auto ten slotte in snelle vaart naar Amsterdam terug. De Sovjets roepen op tot strijd TEGEN TITO. Het centrale comité van de Russi sche communistische partü heeft een anti-Tito-manifest uitgevaardigd, dat neerkomt op een aansporing tot bur geroorlog in Zuid-Slavië. Het manifest is in de Prawda gepubliceerd; radio Moskou heeft het naar het buitenland uitgezonden. VRIJ WARM WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere nacht met weinig wind en hier en daar vorming van nevel of mist. Morgen enkele overdrijvende wol kenbanken, maar droog en over het al gemeen zonnig weer. Zwakke tot mati ge Zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 10 SEPTEMBER Zon op: 6.06 uur; onder: 19.07 uur. Maan cp: 15.26 uur; onder: 22.13 uur (E.K.). Hoog water te Katwük te 8.26 en •0.53 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's BINNENLAND. Verscheidene smokkelaars. In het bezit van geslepen en ongeslepen diaman ten ter waarde van verscheidene mil- liarden lires, cocaïne en waardevolle stof fen, naar het schijnt afkomstig van ln Nederland gepleegde diefstallen, zijn te Napels gearresteerd. Gistermiddag is brand uitgebroken ln de .Parkbioscoop" op het tentoonstel lingsterrein ..Groningen 1948". De bio scooptent brandde geheel uit; de brand ontstond in de filmcabine. Onder grote belangstelling van ma rine- en burgerlijke autoriteiten werd gistermiddag op de Algemene Begraaf plaats te Rhenen het stoffelijk overschot van schout by nacht D. C. M. Hettersc'hy, ln leven directeur-generaal van het loods wezen, ter aarde besteld. Toen een schat van bloemen en kran sen op het grat was gelegd, bracht lui tenant-admiraal Helfrlch hulde aan de overledene Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht ge bracht. De film „The Fugitive" met Dolores del Rlo en Henrl FonHa ln de hoofdrol len en vervaardigd onder regie van John Ford, ls op de Biennaie te Venetië on derschelden met de eerste der drie voor film uitgeloofde prijzen. Bovendien won deze film de speciale prijs van het Office Catholique Internationale du Cinemato- graphe „The Fugitive" zal weldra ln ons land in circulatie komen. Het tentoonstellingscomité „De Ne derlandse Vrouw" te 's-Gravenhage, heeft gistermiddag een deputatie naar Den Hel der gezonden, om op het Havenplein bij het monument „Voor hen die vielen", de gesneuvelden in de twee wereldoorlogen te herdenken. Na de kranslegging sprak de marine commandant, kapt. ter zee I. W. Rey- nlerse. namens de Kon. Marine een dank woord. De heer Henri Kuyperst oud-direc teur van „De Maasbode" herdacht giste ren te Lisse onder grote belangstelling z(jn 70ste verjaardag. De nieuwe motorloodsboot voor IJmulden. de ln Den Helder gebouwde „Aldebaran" ls gistermorgen in IJmul den gearriveerd, zodat IJmulden thans de besohlkking heeft gekregen over 3 loods boten. I De nieuw-benoemde Nederlandse ge zant en buitengewoon gevolmachtigd mi nister te Budapest. Z.Exc. H. A. Hooft, heeft gisteren zijn geloofsbrieven aan Arpad Szakasits president der Hongaarse Republiek, overhandigd. Mevrouw M. T. Steyn. de weduw.- van de laatste president van Oranje- Vrijstaat ls gistermiddag met hetzelfde speciale toestel van de Unie van Zuld- Afrlka, waarmede zij naar ons land ls gekomen, van Schiphol vertrokken. Woensdag a.s. zal wethouder mr F H. C. van Wljck te Amsterdam het drie daagse „Congres. Europees Oplnie-onder- bitoenceroeDen door het Neder lands Instituut voor de publieke opinie openen. Als gevolg van de officiële bespre kingen op 1 en 2 September 1948 zyn de regeringen van het Ver. Koninkrijk ep Nederland overeengekomen, het mone tair accoord van 7 September 1945. dat afliep per 7 September 1948, voor een Jaar te verlengen. BUITENLAND. De „Vorwaerts". vanouds het blad van de Duitse sociaal-democratische par tij, zal ter gelegenheid van het party con gres, dat de .volgende week in Duessel- dorf begint, weer opgericht worden. Het werd door Hitier na de brand in het Ryksdaggebouw ln 1933 verboden. De politie te Athene heeft ongeveer 800 personen gearresteerd, die „niet stonden ingeschreven volgens de geldende politie-voorschrlften" In de Piraeus wa ren by een dergelijke actie 600 personen gearresteerd. De politie verklaarde, dat de meesten dezer arrfstanten spoedig zouden worden vrijgelaten wanneer geen beschuldigingen wegens „clandestiene communistische ac tiviteit" tegen hen konden worden Inge bracht. De minister van buitenlandse zaken der V S., Marshall, heeft medegedeeld, dat Amerikaanse militaire hulp voor W.- Europa nog ln overweging was. De be sprekingen met Je Beneluxlanden. Frank rijk' en Groot-Brittannië waren thans verder gevorderd dan van de zomer. Tussen Belmonte en Madrid ls .en autobus ln een sloot gereden. De bus raakte ln brand en 19 personen kwamen om het leven. Generaal Juan Peron, president van Argentinië, heeft ln een rede een beroep gedaan op de Argentynen, die „het land niet aan vreemde trusts wensen te ver kopen." De Sovjetrussische autoriteiten heb ben het Amerikaanse militair bestuur in Beleren er van ln kennis gesteld, dat zij het grensstation te Hof hebben gesloten ln verband met de kinderverlamming in Beieren. Van het Spaanse motorschip „Euz- keral", dat 1 September met een com pleet circus aan boord in de Caralblsche zee gezonken ls, worden 44 personen ver mist. Een Noorse boot heeft een red dingsboot van het Spaanse schip met 9 passagiers en 3 leden van de bemanning opgepikt. De Joegoslavische regering heeft een belastingverlaging van in het totaal 700 millioen dinar aangekondigd op de In komens van arbeiders en ambtenaren. „Kleine en middelklelne boeren zullen alleen belasting behoeven te betalen voor op de vrye markt verkochte surpluspro- ducten. Het Australische departement voor burgerluchtvaart heeft medegedeeld, dat over een gebied van twee millioen vler kante mijlen ln Australië een systeem van radar-installaties gebouwd zal worden ten behoeve van de luchtvaart. Volgens de persdienst van de Nizam van Hyderabad zyn Indische troepen Hy derabad binnengerukt. Zij hebben daar strijdkrachten aangevallen, een pantser auto vernield en enkele gevangenen ge maakt. Koninklijke familie hedenavond naar Soestdijk Vanavond omstreeks halfnegen zal H.M. Koningin Juliana met Haar gezin de hoofdstad verlaten en zich naar het Paleis Soestdük begeven. Receptie der Indonesische bezoekers (Van onze Haagse Redacteur). De Indonesische deputatie naar het gouden jubileum van Koningin Wil helmina en de inhuldiging van Konin gin Juliana, ontving gisteravond de pers in het Palace-hotel te Schevenin- gen Vanzelfsprekend laten wij de po litiek er buiten, want wü zün hier als feestgangers, verklaarde prof Hoessein Djajadiningrat ons glimlachend. Ove rigens hadden zü volgens hun verkla ring de laatste berichten uit Indonesië no? niet gelezen. Wel is te verwachten, dat de voor naamste der heren geraadpleegd zul len worden, als straks de heer v. Mook hier besprekingen komt voeren. Uit onze gesprekken met enige gas ten uit Oost-Indonesië bleek ons in.- tussen, dat daar onvoldaanheid heerst over gebrek aan belangstelling voor de Molukken, waarmee Neder land de oudste relaties heeft. Men vertelde ons van de verwoestingen door de geallieerde bommenwerpers van Koepang, Ambon, Temate en Menado, waar nog niets wederopge- bouwd ls. Terwille van de deviezen is onze export, met name van copra, flink ter hand genomen. Natuurlijk moet zoiets het geheel ten goede ko men, maar van ideële banden alleen kunnen wü niet leven. Men zou wat meer aandacht en zorg aan die stre ken besteed willen zien, die thans „in het bekende hoekje zitten." Van de meeste gasten bleek ons ove rigens, dat men weinig op heeft met het overgrote geduld, Jegens Djokja betoond- Zuivelbond dringt aan op modernisering WANTER IS GEVAAR! De Alg Ned. Zuivelbond kwam te Leeu warden in 't Beursgebouw in zomerver gadering bijeen, onder presidium van mr J. Linthorst Homan van Groningen, die, na de gasten begroet te hebben een uitvoerige openingsrede uitsprak. Hü wees er op, dat er gevaar is en heys niet alleen in de handelOok tech nisch. Er is behoefte aan nieuwe pioniers. Wy vragen om de erkenning van de landbouw in ons volksleven met alle recht. Maar dat recht vervalt, zodra wü ons daarvoor niet offers willen getoosten. De crisis van de komende jaren zal de zwaarste zyn, welke er nog is ge weest. Wü worden uit de afgesloten heid der jaren na 1940 geconfronteerd met de felle verblindende lichten der moderne techniek en economie en wü moeten kiezen. Wij leven in een totaal verarmd land. -aldus vervolgde spreker. Een land dat alleen door de steun van het Marshall plan nog van de ondergang is gered ge worden en dat nu.een paar jaar tüd. heeft om te bewüzen. dat de oude Neder" landse fut er nog in zit. In de Internationale Zuivelbond, zo eindigde spr., zyn de verhoudingen goed, maar niet modern. Wü deden voorstellen voor moder nisering en versterking, welke begin November aan de orde zullen komen. Het verheugde spr., dat tezamen met de Stichting voor de Landbouw een com missie is gevormd voor bestudering van de toekomst van onze melk. Hierna sprak dr J. Horring. directeur van het Landbouw Economisch Instituut, over: „De toekomstige landbouwpolitiek, mede in verband met de Benelux". Amsterdamse Raad zonder vertrouwen in communistische wethouders ZULLEN ZIJ ONTSLAGEN WORDEN? De Amsterdamse gemeenteraad heeft gisteravond, na daarover ruim twee uur te hebben gediscussieerd, met 27 tegen 9 stemmen, twee ingediende mo ties, waarin opnieuw het vertrouwen in de communistische wethouders wordt opgezegd, aangenomen. De heer Faber, sprekende namens de niet communistische raadsfracties, heeft een voorstel ingediend om de beide com munistische wethouders, de hèer L. See- gers en dr B. Polak, te ontslaan. Dit voorstel zal in de komende raadszitting worden behandeld en mocht het worden aangenomen, dan zal het ontslag vol gens de wet van 15 Juli 1948, onmiddel lijk ingaan. GOEDE ZAKEN OP JAARBEURS. De eerste twee dagen der Jaarbeurs te Utrecht waren niet overmatig druk. Dit was ook de opzet van, deze speciaal voor de export gereserveerde dagen, waarop opvallend veel buitenlandse in kopers de beurs bezochten en zeer goed# zaken stfn gedaan.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1