Kleurig Feestrokken-défilé op Binnenhof Enorm enthousiasme in Amsterdam-Oost Scherpe anti-Nederlandse rede van Hatta Feestelijke afwisseling van Volksdans en Koorzang WEERBERICHT Met een enkel woord „De positie der Republiek wordt ondermijnd" mmM Schuman wil doorzetten zonder socialisten 87ste Jaargang VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1948 No. 26481' LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no.: 67055 (Van een onzer Redacteuren). Op het Binnenhof vond gistermiddag de gemeenschappelijke feestviering der Nederlandse vrouwen plaats ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina, bestaande uit een kleurig en enthousiast défilé in oude klederdrachten en bonte nationale feestrokken met witte blouses van duizenden vrouwen uit het ganse land voor Prinses Juliana, die met grote belangstelling dit spontaan-gestemde schouwspel gadesloeg. Met enorm enthousiasme werd Zij begroet. Het was een der weinige, grootse festiviteiten, die in tegenstelling tot de Kroningsstad, in de Residentie gehouden worden. Het kenmerkte zich door een oprechte vreugdevolle en eenvoudige sfeer, waarvan ook de duizenden toeschouwers op de tribunes genoten en toonde overduidelijk de grote aan hankelijkheid voor het Oranjehuis van een ontelbare vrouwenschare, waar onder die van het platteland wel zéér sterk vertegenwoordigd waren. Spontane hulde aan I Prinses Juliana Hoe naarstig moeten zij gearbeid heb ben, om met zulke fraai ontworpen feestrokken, onder de leuze: „Eén dracht maakt eendracht" voor de dag te kunnen komen! Groot zal dan ook de voldoening van de ontwerpster der feestrok. mevrouw BoissevainVan Lennep geweest zijn, dat zó velen aan haar dringende oproep gevolg gaven en daarmee een hechte band schiepen tus sen de vrouwen van héél Nederland. Wij wisten nauwelijks, dat er zoveel artistieke klederdrachten in ons land bestonden! Daar waren de Priesche vrouwen met haar gouden kappen, daar waren de Zeeuwsen met haar bloedkoralen, die mt Spakenburg, Vo- lendam, Katwijk. Scheveningen, Drente, Overijsel, ja uit alle provinciën van net land. Zij defileerden in groepen, afwis selend komend van rechts en van links vóór Prinses Juliana en daartussen door de ontelbare vrouwen in feestrok, eveneens groepsgewijze, telkens met luid applaus begroet. Zij marcheerden voorbij onder de vrolijke muziek van het Haags Politie-Muziekgezelschap „Onderling Kunstgenot" en van de kra nige meisjes van de Padvindstersbond uit Haarlem, opgesteld op het platform voor de ingang der Ridderzaal. Daarnaast stond een machtig koor. eveneens bestaande uit honderden vrouwen uit het ganse land, dat onder leiding van mevrouw S. BosgraZand leven het bekende, reeds uit 1898 date rende „Weest gegroet met jubeltonen", een aan H.M. de Koningin opgedragen „Huldigingslied" en een „Heilgroet aan de Koningin" zong. zuiver ensonoor klinkend over het Binnenhof, dat niet slechts met toeschouwers en toeschouw sters, maar ook met fotografen en film mensen overstroomd was. Op de tonen van het massaal gezon gen „Rokkenlied" van Elisabeth van Maasdijk dansten de Betuwse vrouwen in feestrok en zy bleken de woorden: „Vlecht* in uw rok het patroon van uw leven, vrouwen en meisjes van dorp en van stad" tot de hare gemaakt te hebben! Boeiend was het zwaaien met wappe rende vendels door leden der gymnas tiekvereniging „Hygiea". leerlingèn van Corrie Hartong voerden volksdansen uit en de Volendamse meisjes brachten een klompendans, waarbij het merkwaar dige was. dat er géén klompen bij te pas kwamen! Tot slot zong het koor het in drukwekkende „Dankt nu allen God' gevolgd door het gezamenlijk staande zingen van het Wilhelmus, waarna ova ties voor Prinses Juliana opklonken. 0 0 0 Na afloop werden verschillende leid sters van dit massale huldebetoon aan H.K.H. Prinses Juliana voorgesteld, die haar dank overbracht voor deze geslaag de manifestatie. De Prinses was vergezeld door de le den van het Bestuur der Tentoonstel ling „De Nederlandse Vrouw 1898-1948", dat dit huldebetoon der Nederlandse vrouwen in samenwerking met het Co mité „De Nationale Feestrok" georga niseerd had. Ook de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr Kesper en de burgemeester van Den Haag. mr Vis ser, gaven blijk van belangstelling. Alleraardigst en getuigend van „van binnenuit" opwellende blijheid en geest drift waren na het vertrek van de Prinses de talrijke rondedansen, van vrouwen in klederdracht of feestrok, die op ongedwongen wijze en zonder dat hier van .Klatergoud" sprake was, nog lange tijd de opgewekte Oranje- stemming vasthielden! DE BEGRAFENIS VAN ZJDANOF. Stalin bevond zich onder de duizen den mensen die het Rode Plein in Moskou bevolkten, en luisterde naar de woorden van minister Molotof, die een rede hield bij de begrafenis van „een van de meest geliefde zonen van het volk der Sovjets", Zjdanof. De hoogste partij- en regeringsfunctiona rissen en afgezanten van communisti sche partijen in het buitenland woon den de begrafenis bij. Terwijl de kist langzaam daalde, werden saluutscho ten gelost en speelde een orkest het volkslied. KOEL WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Matige, in de kuststreken krach tige wind aanvankelijk tussen Zuid en West. Later draaiend naar N.-W. rich tingen. Koel weer. 4 SEPTEMBER. Zon op: 5.56 uur; onder: 19.21 uur. Maan op: 6 56 uur; onder: 20.04 uur (N.M.) Hoogwater te Katwijk te 4.02 en 16.30 Uur (Springtij). Dit nummer bestaat uit vier pagina's Honderden autobussen van heinde en ver naar Den Haag gekomen, brach ten de talloze vrouwen, die in voor treffelijke saamhorigheid hulde aan ons Vorstenhuis gebracht hadden, naar haar woonsteden terug, waar dit onver getelijke samenzijn nog lang bespro ken zal worden! Dat ook de moderne „new look" ver tegenwoordigd was, bleek uit de sierlijke en modieuse rokken van de meisjes en vrouwen uit Tilburg, die wel het krach tigste applaus van alle groepen wisten te verwerven! Zelfs nog meer dan de groepen in klederdracht, die toch ook zo hartelijk begroet werden! De Nederlandse vrouwen voelden Prinses Juliana deze middag écht als een der haren! Wat -wonder? De vrouw staat in Koningin en Prin ses in ons land aan de top. En géén man, die dat verbetert! Het Europees parlementair congres Het Europees parlementair congres te Interlaken heeft een Brits-Frans- Deens voorstel aanvaard, slechts aan- bevelmgen te doen voor oprichting van een Europese assemblee, 'die zich met het tot stand brengen van een Euro pese unie zal bezighouden, in plaats van aanbevelingen voor instelling van een constituerende vergadering, die speciaal belast zou worden met het opstellen van een constitutie. Het congres aanvaardde verder een bepaling, dat de Europese unie aller eerst gevormd zal worden door de lan den van het plan-Marshall. Dit zou echter niet latere aansluiting van an dere landen verhinderen. Een Italiaans voorstel, dat de unie van het begin af aan open zou staan voor alle landen, die zich zouden willen aansluiten, werd verworpen. Bij acclamatie is het Saar-gsbied het volledige stemrecht toegekend op het „Europees parlementair congres voor een Europese unie". SCHACHT IN VRIJHEID. Dr Hjalmar Schacht is Inderdaad uit het interneringskamp te Ludwigsburg vrijgelaten. Hij verklaarde: „Op het ogenblik ben ik niet van plan aan het werk te gaan doch alleen mijn gezond heid, welke zwaar geleden heeft, wat op te halen. Ik heb veel aan gewicht ver loren". Verder zeide hij zich ook ver trouwd te willen maken met de huidige economische achtergrond van Duits land. MEVROUW GOERING GETUIGT Mevrouw Emmy Goering heeft voor een hof ter berechting van oorlogsmis daden medegedeeld, dat „Hitier de enige man was in Duitsland die de oorlog wilde", en Goering „de grootste tegen stander van de oorlog d:e er ooit was geweest". Ze vervolgde: „Na de confe rentie te Muenchen in 1938, kwam hij stralend van geluk thuis, en zeide „we zijn geslaagd, het zal vrede blijven." Overeenstemming over Jeruzalem Door de bemiddeling van vertegen woordigers der V.N. zijn Arabieren en Joden het eens geworden over een uit eindelijk „staakt-het-vuren" te Jeruza lem, aldus is officieel bekend gemaakt. Dezelfde vertegenwoordigers zullen heden over een uitbreiding van de neutrale zone in het gebied van Jeru zalem onderhandelen. Elders worden echter nieuwe schen dingen van het bestand gemeld. mLm Duizenden juichten Koningin toe! Waren het eergisteren de nauwe straatjes van de Amsterdamse Jor- daan, waarlangs de rijtoer van Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana leidde, gisteren voerde de tocht door de brede goed bestrate wegen van Amsterdam-Oost. De Koningin, reed ditmaal te kwart over vijf alleen, onder grote be langstelling van duizenden langs de straten. De Koningin bracht eerst een bezoek aan de O 29, de „Zwaardvis". In een" tempo van ongeveer 2-5 km per uur reed de vorstelijke auto, met open geslagen kap, over Rokin, Munt, de feestelijk versierde Reguliersbreestraat, waar de oranje lichtguirlandes waren ontstoken evenals op het Rembrandt- plein. Verder ging het langs het ont red-derde Flora-theater, over de Blauw brug met daarachter het in vol bedrijf zynde Lunapark en naar de Indische buurt. Op de Middenweg hield de stoet auto's een ogenblik halt voor het Oranjevaandel tegenover Franken- dael, dat het bestuur van 't Oran- jecouiité Oud-Watergraafsm. daar had opgesteld. Twee meisjes volg den het voorbeeld van mevr. Boon van de Eilanden en boden dc Landsvrouwe een fraai bouquet aan. En voort ging het weer! Bij het Ka tholieke Onze Lieve Vrouwegasthuis aan het Oosterpark ontwaarde H.M, de langs het trottoir opgestelde non nen in hun witte kledü en tientallen zieken cp rolbedden. Zij gaf haar chauffeur opdracht 't tempo tot stap voets te reduceren. Luide toejuichingen vielen haar van nonnen en zieken ten deel. Langs de Amstelbierbrouwerij en het Amstelhotel. En dan kwamen tot slot de grachten, de trots van Amster dam! Ook daar hadden zich duizen den geschaard op de smalle trottoirs en voor de verlichte ruime vensters. Tegen halfzeven arriveerde de Ko ningin weer hij het Paleis op de Dam. Het Kroonprinselijk Paar woonde gisteravond het zinnespel „1948 Anno Ohristi" bij, dat A. Defresne in op dracht van de minister van O., K. en W. naar aanleiding van het regerings jubileum schreef, Talrijke autoriteiten waren eveneens bij deze voorstelling aanwezig. Scheveningen zal Koningin Juliana inhalen OP 21 SEPTEMBER. Onder auspiciën van het Haags Jubi leum-Comité worden door de Scheve- ningse Stichting tot viering van natio nale feestdagen voorbereidingen getrof fen voor een feestelijke intocht van H M. Koningin Juliana in Scheveningen. Het ligt in de bedoeling van de Sche- veningers de nieuwe Koningin op 21 Sep tember nadat zij 's middags de Staten Generaal voor geopend zal hebben ver klaard, 'savonds feestelijk in te halen. H.K.H. Prinses Juliana woonde gistermiddag op het Binnenhof te 's-Graven- kage een feestelijke bijeenkomst bij. georganiseerd door het bestuur van ae tentoonstelling De Nederlandse Vrouw 18981948" in samenwerking met het comité „De Nationale Feestrok". BINNENLAND Naar wij vernemen is mevrouw Van Rhiln Naeff (Top Naefl) benoemd tot Officier in de Kroonorde van België. Gisteren is uit Praag een trein ver trokken, die 150 „Aero Minor" auto's naar ons land zal brengen. Op grond van een met Tsjecho-Slowakije gesloten overeen komst zal Nederland daartegenover 300 ton boter leveren. Het s.s. „Zuiderkruis" is op 30 Augus tus met troepen uit Batavia naar ons land vertrokken. De opvarenden kunnen in Port Said post ontvangen, mits deze uiter lijk 8 September in de brievenbussen wordt gedaan. Rekeninghouders bij de postchéque- en girodienst, die een cfeviezentoew(jzing hebben verkregen voor uitbetaling van Zwlt-serse francs voor reisdoelelnden, kun nen thans weder bij genoemde dienst boekjes met chéques in Zwitserse franken verkrijgen, welke op vertoon betaalbaar zijn aan alle kantoren der posterijen In Zwitserland. BUITENLAND „Ten einde de Japanse koopvaardij in de gelegenheid te stellen zich uit te brei den", heeft de Amerikaanse generaal Mac Arthur de Japanse regering bevel gegeven aan de particuliere reders „alle overblij vende scnepen" terug te geven, zegge 915 schepen met een gezamelijke tonnemaat van meer dan een millioen ton. Ook het beheer over de Japanse petro, leum-industrie is weer in handen gegeven van Japanse particuliere ondernemingen. Voorlopige beëindiging van alle zeever- keer langs de Westkust van de V.S. schijnt vrijwel zeker, nu de bond van haven arbeiders, aangesloten bij het vakverbond C.I.O., heeft bekend gemaakt, dat de on derhandelingen ter regeling van een loon- geschil mislukt zijn. Ten gevolge van een uitspraak van een federale rechtbank hebben de arbeiders tachtig dagen lang niet mogen staken, De uitspraak die tot 2 September gold. was gedaan op grond van de wet van Taft- Hartley. Officieel is bekend gemaakt de benoe ming van sir Henry Gurney tot Brits hoog commissaris voor de unie van Malakka. Sir Henry Gurney was eerste secretaris In Palestina van 1946 tot het einde van het Britse mandaat, HIJ is vijftig Jaar oud. Amsterdam wordt overstroomd Dat het relzigersvervoer naar Amsterdam een enorme, haast on gekende omvang bereikt, moge blijken uit enkele cijfers. Van Maandag 30 Augustus tot en met Donderdag 2 September kwamen ruim 355.410 reizigers Amsterdam binnen, terwijl de meesten van dezen de stad dezelfde avond weer verlieten. Gisteren bedroeg het aantal bin nenkomende reizigers alleen al 108.000, zodat naar schatting het C.S die dag ruim 200.000 reizigers te verwerken kreeg! „Wil Nederland ons vermorzelen?" Volgens „Antara" heeft de Republi keinse premier, Moh. Hatta, gisteren voor het werkcomité van het KNIP (Republikeinse Parlement) een verkla ring afgelegd, waarin hy een beroep deed op de leden om het regerings standpunt, n.l. dat er momenteel geen behoefte aanwezig is voor kabinetsher vorming en dat het huidige kabinet wordt toegestaan aan te blijven, tot de komende algemene verkiezingen te ondersteunen. Hatta verklaarde, dat het kabinet de laatste zeven maanden door verschillende psychologische fac toren belemmerd is in de uitvoering van het nationalisatie- en opbouwpro gramma. Ten aanzien van de buitenlandse politiek verklaarde Hatta, dat het standpunt van de regering is, dat dc Republiek geen onderwerp mag zijn van een internationaal politiek con flict. Zy dient vastbesloten te zijn en is gerechtigd te vechten voor de ver wezenlijking van haar eigen ideaal: onafhankelijkheid van geheel Indo nesië. H.M. Koningin Wilhelmina bracht gistermiddag een bezoek aan de onder zeeboot ..'Zwaardvis", die ter gelegenheid van de jubileum- en inhuldigings feesten in de haven van Amsterdam ligt. HM. betreedt het dek van de oorlogs bodem. De Duitse industrie Minister Marshall, heeft medegedeeld, dat de V S. met Engeland en Frankrijk besprekingen voeren over de mogelijk heid van beperking of opschorting van het wegvoeren in het kader der herstel betalingen van fabrieksinstallaties uit Duitsland. De minister zeide, dat de administrateur van de E.C.A., Paul Hoff man, een commissie heeft benoemd, die de zaak verder zal onderzoeken. Van gezaghebbende zyde te Washing ton is medegedeeld, dat het Europese herstelprogramma het meest gebaat zou worden, wanneer men de verdere ont manteling en verzending van de 916 In stallaties. die in October J.l. voor her stelbetaling werden aangewezen, zou staken. Naar vernomen wordt is de Fran se regering verontrust door het Ameri kaanse voorstel, daar zij nog steeds van menig is, dat or in Duitslandi nog een te veel aan fabrieken bestaat, die elders productiever kunnen zijn. Bovendien zou de bewering van de extremisten, dat de V.S. trachten Duitslands industriële macht te doen herleven, er door ge steund worden. DE AGENDA DER V.N.-VERGADERING. Onder de nieuwe punten op de agenda van de algemene vergadering der V.N., waarvan de derde zitting 21 September zal beginnen, bevindt zich een Pools voorstel, dat de leden der V.N. de resolutie van December 1946, waarin wordt aangedrongen op het toepassen van diplomatieke sancties tegen het Spanje van Franco, ten uit voer zullen brengen. Bolivia heeft de vorming voorgesteld van een sub-commissie van de sociale commissie van de economische en so ciale raad ter bestudering van alle sociale vraagstukken van de inheemse bevolking van het Amerikaanse conti nent. isjecho-Slowakije heeft voorgesteld, dat de plaats van da- Jan Papanek in de commissie voor contributies en in de adviescommissie voor administra tieve en budgetaire kwesties door een nieuw lid wordt ingenomen. Tosn de communisten in Februari in Tsjecho- Slowakije aan het bewind kwamen, werd Papanek als Tsjecho-Slowaaks vertegenwoordiger bij de V.N. vervan gen door dr Vladimir Houdeck. Papanek is evenwel lid gebleven van de twee genoemde commissies, be noemd door de V.N. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN SPANJE. Het Spaanse kabinet heeft medege deeld, dat in November voor het eerst sinds 17 jaar, gemeenteraadsverkiezin gen zullen worden gehouden. De burgemeester zal telkens officieel door de minister van buitenlandse zaken of door de burgerlijke gouverneur van de provincie benoemd worden. De ge meenteraadsleden zullen op drie manie ren worden gekDzen. Een derde zal door de gezinshoofden en een derde zal door de officiële syn dicale phalangisten-organisaties worden gekozen. De aldus aangewezenen zullen de over blijvende groep kiezen van een lijst van „leidende personen op het gebied van zaken en cultuur", die wordt opgesteld door de burgei-lijke gouverneurs die door de regering zijn benoemd. De gemeente raadsverkiezingen op 12 April 1931 ver oorzaakten de val van de monarchie en leidden tot de republiek. Een voorstel tot nieuwe verkiezingen Robert Schuman tracht ln Frankrijk een kabinet te vormen zonder socialis ten. Het tafellaken tussen de formateur en de socialisten schijnt echter niet te zijn doorgesneden. Anders zou het nieuwe kabinet immers reeds „dood ge boren" zijn. Algemeen doen zich nog 24 uurs-sta- .kingen voor. De onderhandelingen, die Schuman Woensdag opende, en die gisteren de gehele dag duurden, schenen vanmor gen vroeg tot een succesvol einde te komen. Onder de functies, die voors hands werden aangeboden en aanvaard, bevond zich die van minister van Bin nenlandse Zaken voor Frangois Mitte- rand van de democratische en socia listische verzetsunie. Mitterand bekleed de in de vorige regering van André Marie de functie van minister van voorlichting. In een bijeenkomst van zijn fractie, weigerde deze zijn nieuwe benoeming goed te keuren. Mitterand deelde dit Schuman mede en zeide, zich aan de uitspraak van zijn fractie te moeten houden. Schuman drong er echter op aan, op deze beslissing terug te komen en ten slotte werd besloten, dat de fractie van Mitterand later op de dag weer bijeen zou komen om nog maals een besluit te nemen. De portefeuille van Binnenlandse Za ken in het kabinet van Schuman wordt door parlementaire waarnemers als een weinig benijdenswaardige beschouwd. De toekomstige minister van Binnen landse Zaken zou in hun ogen een poli tiek moeten voeren, die hem persoon lijk zowel als zijn party zeer onpopu lair zou maken. 20 Kamerled'en van de fractie der „onafhankelijke republikeinen" hebben in de Nationale Vergadering een ont werp van een resolutie ingediend, waar bij ,,de regering verzocht wordt ten spoedigste een wetsontwerp inzake de verkiezingen voor de Nationale Verga dering in te dienen". „Wat men ook moge denken over de gepastheid van een ontbinding in de huidige moeilijke^ binnenlandse en bui tenlandse toestand, kan nochtans niet ontkend worden, dat een ontbinding nodig kan blijken", zo verklaren de in dieners van het voorstel. Zo het tot ontbinding komt, schrijven zij, is het van het hoogste belang dat de verkie zingen niet zouden geschieden volgens de thans van kracht zijnde bepalingen, die in grote mate verantwoordelijk zijn voor de politieke moeilijkheden, waar mede wij te kampen hebben, en vooral voor de herhaalde onmogelijkheid een voldoende meerderheid tot uiting te la ten komen, die moet leiden tot een sta biliteit die onontbeerlijk is voor het economische en financieel herstel van het land". Sprekende over de huidige pre-fe- derale regering wees Hatta er op, dat deze mogelijk door de Nederlanders zal worden gebruikt om de „Indonesische Republiek te vermorzelen" en voegde hieraan toe „onze broeders in de Ma- lino-gebieden en de andere bezette ge bieden zullen er toe gebracht worden de Nederlandse wil aan de Republiek op te dringen. De Nederlanders voeren een verdeel en heers-politiek in optima forma. Hatta merkte voorts op, dat „de sterke positie van de Republiek in het buitenland ondermijnd wordt door de interne chaos, welke veroorzaakt wordt door toenemende controversen op politiek gebied". Ten aanzien van de politieke omzwaai van het demo cratisch front zeide hy: „Van voor stander werd dit een tegenstander van Linggadjati en de Renville-over eenkomst". Tot hen, die thans overlopen tot het communisme, zeide Hatta, dat in het huidige stadium de Indonesische vrijheidsstrijd dient te worden ver wezenlijkt van nationalistisch stand punt uit. hoewel de structuur van de gemeenschap dient tc worden opge bouwd volgens socialistische richt lijnen. Ten aanzien van de elementen, die zich te buiten gaan aan wetteloosheid, verklaarde Hatta, dat de democratie in haar kinderjaren aan kinderziekten lijdt. Zolang de kinderziekten van het radicalisme blijven, zal de regering ge duldig zijn, ofschoon haar houding hierdoor zwak schijnt. Indien zich echter uitwassen voordoen, zoals anar chie, intimidatie en bedreiging van de openbare veiligheid, zal de regering streng optreden en corrigeren met ijzeren hand. ZULLEN COMMUNISTEN REPUBLIEK OPROLLEN? Onze correspondent te Batavia sein de ons hedenmorgen: Hatta heeft voorstellen voor een in terim-regering aan de orde gesteld, welke een opmerkelijke gelijkenis ver tonen met die van Bandoeng. Dc anti-Nederlandse tendenz in zijn rede moet gezien worden als een propagandistische noodzaak. Door middel van oude leuzen moet de massa afgetrokken worden van de nieuwe communistische leuzen. Concrete voorstellen van de republiek inzake de interim-regering worden spoedig te Batavia verwacht. Hatta doet desperate pogingen om de diverse strijdorganisaties voor zich te winnen. Hij gaat zelfs zover, dat hij bereid is zijn politiek van rationa lisatie en samensmelting onder één commando te laten varen. Hij zegt hen niet slechts onafhankelijkheid toe, maar zelfs uitbreiding. Het blijkt dat verschillende strijd groepen van de gevangenis uit ge organiseerd zijn door de communist Tan Malaka. Een Indonesische zegs man is van mening dat dc Commu nistische Party thans over voldoen de krachten beschikt om binnen l4s dagen de Republiek op te rollen, ten zij Hatta snel ingrijpt. Debat in Australisch parlement OVER HET COMMUNISME In het Australische Huis van Afge- vaardigden heeft een debat plaats ge had over een voorstel van het labourlid Lang om de communistische partij in. Australië te verbieden. De premier, Chifley, verzette zich hiertegen: „Dit verbod zou overal in de wereld een nutteloze daad zijn", zei hij. „Het zou dwaas wezen het denkbeeld te opperen, dat de recente ingrijpende ver andering bij de Zuidafrikaanse kiezers, de onrust in India. Pakistan en Kasj mir en de oorlog in Palestina alle zijn toe te schrijven aan het communisme. Men dient zich er van bewust te zijn, dat er een grote opleving van het na tionalisme is en een sterke na-oorlogse onrust. Er zijn communisten in de par lementen in Frankrijk, Italië, Neder land, Noorwegen en Engeland maar niet in dat van Australië. Als Europa tevre den zou zijn en als de levensstandaard behoorlijk zou wezen, dan zou het com munisme geen voet aan de grond heb ben gekregen", aldus Chifley. „Het Euro pa van heden oogst wat het honderden jaren geleden gezaaid heeft." Wat Malakka betreft zei Chifley, dat van de zes millioen mensen, die daar woonden, slechts zeventienduizend Euro peanen waren, onder wie velen „zon der liefde voor het land maar enkel daarheen gegaan om te verdienen". Australië betreurde het. dat de strijd op Malakka voortgang vond maar de moei lijkheden waren „in het algemeen on oplosbaar". Tevoren had Chifley stelling genomen tegen een uiteenzetting van de opposi tieleider (liberaal) Spender, die van me ning was, dat men de Sovjet-Unie de tanden moest laten zien, als het „enige argument, dat de Sovjet-Unie zou be- griiDen". Chef ley stelde hier tegenover, dat „er op het ogenblik géén strijdkrachten in Europa zijn. die de Sovjet-Unie zouden kunnen verhinderen het continent te bestrijken. Daarom is het gevaarlijk en dom om holle frazen over krachtsver toon te uiten." Hij voegde er aan toe, dat de Sovjet-heerschappij over Europa slechts het begin van een oorlog zou zijn, aangezien de USSR de productie der Verenigde Staten tegenover zich zou vinden. Chifley was verder van opinie, dat Australië voorzichtig moest zyn met Europa te willen vertellen, hoe het le ven moet. „Critici moeten bedenken.dat het niet de labour-regering Is ge weest die de Soviet-Unie haar huidige invloedssferen in Europa heeft, gegeven." Hij betoogde voorts, dat Engeland en de Verenigde Staten van onin'e verschillen met Frankrijk en de Sovjet-Unie, wat betreft Duitsland: laatstgenoemde lan den waren hevig gekant tegen een "t-rfc Duitsland. Maar, zei Chifley. een w_1va- rend Europa zonder een welvarend Duitsland is niet mogeltfk.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1