Minister-president Drees en dr Van Mook huldigen Koningin Wilhelmina Kwartet in een flat PANDA EN HET GOUDVELD Schuman zal in Frankrijk een kabinet vormen r 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 1 September 1948 Tweede'Blad No. 26479 NAAR DE BREUK DE gebeurtenissen van de laatste tyd maken het nauwelijks meer aannemelijk, dat de onderhande lingen tussen Nederland en de Repu bliek, welke op 21 Juli jJ. door de re publikeinse regering waren afgebro ken, ooit zullen worden hervat. Wan neer deze verwachting wordt bewaar heid, komt zulks allerminst onver wachts, noch vermogen we dit al te dramatisch in te zien. Wie onze hoofdartikelen over dit on derwerp geregeld heeft gevolgd, zal moeten erkennen dat wij van 't prille •begin af aan de Republiek als onwillig en onmachtig hebben onderkend, doch het heeft helaas veel kostbaar bloed, tijd en geld gekost voordat dit inzicht tot nationaal gemeengoed is uitge groeid. De omvangrijke opiumsmokkelzaak. waarbij de republikeinse regering rechtstreeks betrokken was, welke diende tot instandhouding en uitbrei ding van de verboden republikeinse buitenlandse vertegenwoordigingen en waarbij een schromelijk misbruik werd gemaakt van de aan diplomatieke en politieke onderhandelaars toegekende faciliteiten, nog gevoegd bij de toe nemende onrust in West-Java en de groeiende communistische invloed in 't gehele Verre Oosten, hebben de laatste politiek liohtgelovigen en. idealisten tenslotte de ogen geopend. En als om de republikeinse onbe trouwbaarheid nog eens extra te on derstrepen, zijn er 't bekende Pegang- saan-incident van 17 Augustus jX, dat leidde tot de uitzetting van geïnfil treerde onruststokers en de ontruiming van het volksziekenhuis te Batavia, dat al evenzeer een haard van subversieve actie bleek te zijn. NATUURLIJK schreeuwt de Repu bliek over dit alles moord en brand en steeds sterker wordt te Djokja de druk van hen, die de onder handelingen met Nederland radicaal willen afbreken en 'n rechtstreeks be roep op de Veiligheidsraad willen doen. Maar wat heeft de Republiek van de Veiligheidsraad te verwachten of, an ders gezegd, wat kan de Veiligheids raad doen? Teneinde op deze vraag 'n antwoord te geven, dient men zidh goed de posi tie van de V.R. ten opzichte van de beide partijen voor ogen te stellen. Het conflict is bij de Raad aanhangig ge maakt ten verzoeke van de Republiek onder het mom, dat de toestand in In donesië een bedreiging voor de inter nationale vrede zou inhouden. Waar het hier evenwel geen conflict tussen souvereine staten, doch een intern ge- schil betrof, is de bevoegdheid van de Raad ten deze van het begin af aan hoogst twijfelachtig geweest. Een uit spraak van het Internationaal Ge rechtshof ten aanzien van de bevoegd heidskwestie durfde de Raad zelf niet aan en zo resulteerde des Raads acti viteit in de instelling ener Commissie van Goede Diensten, die uitsluitend een bemiddelende functie zou hebben. Elke suggestie om aan deze commis sie het karakter van een arbitrerend college te geven of om haar bevoegd heden uit te breiden (het voorstel CritohleyDubois) is door Nederland terecht steeds met kracht van de hand gewezen. Nederland aanvaardde de C.v.G.D. slechts als middel om tot het doel, n.l. een vreedzame oplossing van het conflict, te geraken. Zo ontstond de Renville-overeenkomst, waarvan de inkt nauwelijks droog was, teen Soeripao de totstandkoming van diplomatiek contact met de Sovjet- Unie bekend maakte. Dat de Republiek daarmede by de niet-communistisoh georiënteerde leden van de Veiligheids raad een slechte beurt maakte, behoeft nauwelijks gezegd en dat daarna de hierboven gereleveerde incidenten het republikeinse aanzien zouden hebben verhoogd, mag eveneens aan gerechte twijfel onderhevig worden geacht. Ofschoon de wegen van de Veilig heidsraad vaak ondoorgrondelijk zijn (het Palestijnse verdelingsplan) kan het toch haast niet anders of de Raad moet zich in dit confliot onbevoegd verklaren en hoogstens in een resolutie •zijn leedwezen te kennen geven, dat zijn bemiddelingspogingen niet tot het gewenste resultaat hebben geleid. Van nationalisme gespreken! DE ter gelegenheid van Koninginne dag „genationaliseerde" Neder landse radio-omroep bracht gister middag de sensationele mededeling ontleend aan het republikeinse pers bureau Antara dat Amir Sjarifoed- din, de vroegere premier van de Repoe- blik Indonesia, heeft bekend sedert 1938 geheim lid te zijn van de Communisti sche Partij en zich met zijn socialisti sche groep officieel heeft aangesloten bij de Partai Kommunis Indonesia! Sjarifoeddinwe herinneren ons neg al te goed hoe hy en Soetan Sjahrir luttele jaren geleden door de officiële regerings-voorlichtingsbureaux werden geschilderd als nationalisten van het zuiverste water, 'als exponenten van „de gerechtvaardigde nationalistische aspi raties van het Indonesische volk", als lieden, wier bereidheid tot loyale, con structieve samenwerking met Neder land boven elke twijfel verheven was, dcch wier taak onnoemelijk werd ver zwaard door de terroristische actie van enkele zelfstandig opererende benden, die de hoge autoriteit der nie-uwe Re publiek „nóg" niet erkenden De leden van de Ccmmissie-Gene- j raai onder voorzitterschap van prof. Schermerhorn aten, dronken en onder handelden gedurende vele weken met Sjarifoeddin. die gold als een der meest gematigde elementen onder de republkeinse m-telligentia Hoe juist gezien blijkt het ook ach teraf van de Nederlandse regering te zijn geweest om voor die taak mannen aan te wijzen, die van Indië niets of zo goed als niets wisten en daardoor onbevooroordeeld tegenover mensen en toestanden konden staan. Alleen maar „con amore", zoals trouwens van alle ambtenaren werd geëist THANS heeft Sjarifoeddin zelf het masker afgeworpen. Die vriende- lijk-glimlaohende, altoos beleefde Sjarifoeddin is al sedert tien jaar communist, doch hij oordeelde 't raad zamer dit niet te vertellen 't Is haast niet te geloven Maar wat gelooft nu van Sjari- foeddin's hooggeprezen nationalisme? Heeft U ooit gehoord, dat Moskou één van zijn aanhangers buiten Rusland toestond er nationalistische gevoelens op na te houden? Maarschalk Tito van Joego-Slavië is daarvan een typisch voorbeeld! Of begint U zo langzamerhand óók in te zien, dat Djokja meer en meer is geworden tot een filiaal van Mos kou. waar men zich liever bedient van termen als „democratie" en „zelfbe schikkingsrecht" dan de Sovjet-zege pingen te propageren, waar een groot deel van de wereld bitter weinig van moet hebben? Het is nu eenmaal een kwestie van tactiek om vliegen te van gen met honing en niet met azijn Voor het internationale aanzien van de Republiek betekent deze bekentenis overigens weer een gevoelige knauw Moeder des Lands en van liet verzet Effectieve steunverlening aan de re publikeinse zaak in welke vorm ook, lijkt ons ten enenmale uitgesloten. In dat opzicht kan Nederland o.i. met een gerust hart de bewuste zitting van de Veiligheidsraad tegemoet zien. INTERN, d.w-z. in de zin van de ver houding tussen Nederland en de overzeese gebiedsdelen treedt na een breuk met Djokja de ontwikkeling een nieuw stadium binnen. In het alterna tief „als het kan mèt Djokja, als het móet zónder haar" is dan het accent op het laatste deel gevallen. Nederland moet dan zo snel mogelijk met de ove rige deelstaten tot een oplossing zien te komen, waarna tot oprichting van de Ver. Staten van Indonesië exclusief de Republiek en tot vorming ener fe derale regering kan worden overge gaan. De breuk met Djokja, hoe be treurenswaardig ook op zichzelf, heeft in ieder geval dit voordeel, dat de overige deelstaten niet langer zweven de worden gelaten en in onderling overleg het standpunt tegenover de Republiek kan worden bepaald. Aan de Republiek alsdan de taak zich te bevrijden uit het isolement, waarin zij zich zelf heeft gemanoeu vreerd! 9? „Symbool van oprechte vredeswil". De minister-president, de heer W. Drees, heeft een radio-rede uitgespro ken, waaraan wij het volgende ontle nen: Deze 31e Augustus, de 50ste sinds H.M. Koningin Wilhelmina de rege ring aanvaardde, de dag waarop Ne derland zich opmaakt om een in ons land uniek jubileum feestelijk en luisterrijk te gedenken, is tevens ten dele een afscheid, omdat het ook de laatste verjaardag zal zijn, waarop Koningin Wilhelmina de draagster der Kroon is. Toen aan de aanvang der halve eeuw waarop wij terugzien Koningin Wilhel mina plechtig werd ingehuldigd, kon het schijnen alsof een weg van vreed zame ontwikkeling in het vooruitzicht was voor Haar en voor het Koninkrijk der Nederlanden. Wy weten nu voor welk een g£ns andere taak Koningin Wilhelmina gesteld is geweest dan zich teen voor de nog jonge vorstin liet voorzien. Wereldoorlogen, crisissen en revoluties hebben tydens haar bewind Europa, ja de wereld uit haar voegen gelicht; staten zijn weggevaagd, volkeren van hun vryheid beroofd, machtige dy nastieën te gronde gegaan. Nederland zelf was 5 jaar lang in de macht van vreemde overweldigers, en in de over zeese gebiedsdelen liet de oorlog een nasleep van moeilijkheden achter, als waarvoor het Koninkrijk nooit te voren heeft gestaan. Naar ons staatsrecht is voor alles wat vanwege de Kroon geschiedt een mi nister, niet de vorst of vorstin verant woordelijk, maar geen staatsrechtelijke bepaling, hoe juist en hoe waardevol ook, kan de draagster der Kroon ont heffen van het gevoel van verantwoor delijkheid in hogere dan staatsrechte lijke zin voor het lot van Haar volk. Allerminst een Vorstin als Koningin Wilhelmina is. En zo heeft zij in de halve eeuw van Haar bewind, dat in den beginne door de zon van voorspoed werd beschenen, ten slotte een verant- woordelykheid te dragen gehad, voor menselijk vermogen bijna te zwaar. Koningin Wilhelmina is langer aan het bewind geweest dan enige koning of stadhouder uit het Oranje huis. In dat bèwïiid, waaronder het Nederlandse volk lange tijd geleidelijke en verheu gende vooruitgang heeft gekend en ten slotte, hoe zwaar ook geteisterd, de grootste zegen, de vrijheid, heeft her wonnen, is ook de verbondenheid ster ker geworden dan ooit! Het stamhuis, dat in de 16e eeuw on der Willem de Zwjjger, de Vader des Vaderlands, tegenover de Spaanse overheerser de vrijheid van de Ne derlandse Staat vestigde, dat onder stadhouder Willem III de dreiging van een Franse overheersing wist af te weren, dat na de Napoleontische tyd met Koning Willem I werd ge roepen tot de kroon van de vernieuw de staat, heeft een waardige nazaat van zijn gspotste zonen gevonden in de eerste vrouw, die tot de regering van het Koninkryk geroepen werd, Koningin Wilhelmina, Moeder des Lands, Moeder van het verzet. Zij vertegenwoordigde tegenover de Duit se geweldenaar de eenheid van ons volk en wist de besten te bezielen tot weerstand tot het uiterste. Zij heeft overeenkomstig de eed, 50 jaar gele den afgelegd de onafhankelijkheid en het grondgebied van de staat met al Haar vermogen verdedigd en bewaard en de algemene bijzondere vryheid en de rechten van alle hare onderdanen beschermd. Zo is de constitutionele monarchie onder het Huis van Oran je ook in deze grote worsteling een waarborg der volksvrijheid geweest. De Kroon, die nieuwe glans heeft ge wonnen in de wyze waarop zy door de Koningin overgebracht. Koningin Wilhelmina werd gedragen, zal by de wording van nieuwe verhou dingen tussen de delen van het Ko ninkrijk. Nederland. Indonesië. Surina me en de Nederlandse Antillen, nieuwe verhoudingen, waarin een synthese zal moeten worden gevonden van zelfstan digheid en samenwerking op voet van gelijkheid, een binding van zeer bijzon dere betekenis blyken te zijn. Straks gaat Koningin Wilhelmina de Kroon overdragen aan Haar dochter, dan Koningin Juliana. Deze gedachte werkt in op de gevoelens van deze dag. En terwyl wy thans allereerst het ju bileum vieren in een eerbied, die voor deze dag alle verschillen terugdringt, die ons vrije volk kenmerken, en aan de Koningin de gelukwensen aanbieden van heel het volk. moge ook reeds ge zegd worden, het oog gericht op de 4e September die wij zien komen, dat als straks Koningin Will^lmina, na een halve eeuw een lichtend voorbeeld te zijn geweest van onbegrensde toewij ding en hoge plichtvervulling, naar eigen wens terügtreedl en weer als Prinses der Nederlanden wil worden be schouwd, de heilwensen en zege-beden van tallozen haar zullen vergezellen, beden, dat nog een rijk gezegende le vensavond moge volgen, waarin Zy land en volk, ja gezegd mag worden de landen en volkeren, die onder Haar Kroon waren verenigd en die Haar zo lief zyn, te zamen mag zien opbloeien in een eindelijk weer werkelijk tot vrede terugkerende weield! REDE Dr VAN MOOK Ter gelegenheid van de 31ste Augus tus heeft de Luitenant Gouverneur-Ge neraal van Nederlands-Indië, dr H. v. Mook, een radiorede gehouden, waarin hij o.m. zeide: „dat het Koninkrijk in deze 50 jaren van omwenteling en strijd gezegend is geweest door het bewind ener vrouw, die de vrede lief had, doch de strijd voor vryheid en recht niet ontweek. Hoezeer de belagers van vrij heid en van recht onze Koningin steeds strijdbaar tegenover zich vonden, in ons aller herinnering zal zij voortleven als het symbool van de oprechte wil tot de vrede." Het bewind der Koningin daarna spe ciaal van Indische zijde belichtend, zei- de dr. Van Mook: „Voor Indië, thans Indonesië, is haar regering gevallen in een periode van grote vooruitgang en diepgaande omvorming. „Voor ons in dit verre land is het beeld van Hare Majesteit natuurlük anders dan in Nederland, maar het is zeker niet minder verheffend en ook, hoezeer men misschien anders ver wachten zou, niet minder persoonlijk. En de duizenden, die zich hier aan- eengorden, of die uit Nederland kwa men, om dit zwaar gehavende land te helpen oprichten, de miilioenën, die zich langzaam Iosworstclen uit de waan en de verwarring der oorlogs jaren, zij allen, met al hun mense lijke fouten en zwakheden, putten inspiratie en volharding uit hare deugden" „En ten slótte heeft zij als weinigen gezien, dat ware democratie het altijd moet en zal winnen van totalitaire dwang en totalitaire heers zucht." Dr Van Mook besloot aldus: ..V/ij willen onze taak met alle kracht en toe wijding voortzetten onder leiding Harer Koninklijke dochter en op Koningin Juliana alle eerbied en liefde overdra gen, die Koningin Wilhelmina in ons wekte. Maar wij zullen daardoor niets afdoen aan die eerbied en liefde voor Haar, die weldra naar eigen wens een bescheiden Prinses der Nederlanden zijn, maar voor ons steeds Koningin- Moeder zal blijven. God zegene Koningin Wilhelmina!" Ook dr Huender, gouverneur van Su riname en ir Peters, gouverneur van Curasao en de Ned. Antillen, hebben per radio hun gelukwensen aan H.M. FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 5) Ja, zei Marianne, en bracht ge hoorzaam de lepel naar haar mond. Ik wou, zei ze even daarna, dat Ruth niet altyd deed alsof ik nog een baby was. Maar je bent nog een baby, lieve kind. En wel de allerliefste op de hele wereld. Zélfs in die lange avondjurk kun je er niemand werkelijk van over tuigen, dat je volwassen bent. Marianne legde haar lepel neer en hief een ernstig gezichtje naar hem op. Onzin, Larry. Meisjes vap twintig zyn tegenwoordig volkomen volwassen. Ze weten de dingen, waar het op aan komt en ze hebben even goed emoties enverlangens als oudere vrouwen. Ik ben werkelijk volwassen, Larry, heus. Ik weet wat ik wil en wat ik van plan ben te.gaan doen. Vertel me dan eens, schat, wat jy van plan bent te gaan doen. Wat be doel je daar precies mee? Bij voorbeeld, dat ik morgen voor mezelf een behoorlijk baantje ga zoe ken Hij staarde haar ongelovig, en tege lijkertijd geamuseerd, aan, terwyl een kellner de soepborden wegnam. Een baantje, Manny? Ben je dwaas geworden. Je bent toch met je zangstudie bezig aan de muziekschool. Ik heb gehoord, dat je ln een jaar of twee klaar zoudt kunnen zijn voor de opera. Wat is dat voor onzin over een baantje? Het is helemaal geen onzin. Het is de waarheid. Je moet weten, dat we tot de ontdekking zijn gekomen, dat Vader en Moeder niet zoveel geld be zaten als wij altijd gedacht hadden. Om precies te zijn, wij blijken er nu vader en moeder gestorven zijn niet erg best voor te staan. Ik begrijp, dat Je het niet geloven kunt, maar het is de waarheid. Hij knikte, terwijl hy haar ernstig aankeek. Ik heb enige geruchten gehoord, zei hij. Marianne haalde haar schouders met enige minachting op. lp, laat dat maar aan Kingsea over om nieuwtjes te pakken te krij gen en ze in geuren en kleuren verder te vertellen. Enfin, hoe dan ook. we zouden het toch niet geheim hebben kunnen houden. Bill gaat ook 'n baan ■oeken. Ginny zal er in haar modehuis een extraatje by verdienen, terwyl ik de muziekschool vaarwel ga zeggen en ook een baantje moet trachten te vinden. En Ruth? Natuuriyk moet al het geld, dat over blyft, gestoken worden in Ruth's medische studie, zei Marianne. Daarover zyn we het allen eens. Ze behoeft nog maar één Jaar te stu deren en dan zal ze haar graad heb ben. Daarna is het zo goed als zeker, dat ze een plaats zal krijgen in het ziekenhuis hier. Juist, zei Larry, ik begrijp het. Hy wachtte even, totdat de tweede gang geserveerd was en vervolgde dan terwyl hij haar hand vasthield, Maar lieveling, ik vind het vresélyk, dat jy je zangstudie op wilt geven. Je moet er mee doorgaan. Je hebt een prachtstem en het is eenvoudig misda dig die niet verder te ontwikkelen. Bo vendien, wat voor soort baantje denk je, aat je zult kunnen krijgen. Een baantje, waarin ik zal kun nen zingen, natuurlijk, antwoordde Ma rianne prompt, Ik ben van plan om morgen naar Londen te gaan en de B.B.C. te vragen, of ik proefzingen mag. Verder zyn er ook nog bureaux. In werkelykheld waren haar gedach ten niet by de B.B.C. of bureaux. De aanraking van Larry's hand. die de hare omvat hield, en zijn zachte stem, die „lieveling" zei, hadden haar weer teruggebracht in een droomtoestand, waarin ze droomde, dat ze nooit er op uit zou behoeven te trekken om een baantje te vindendat ze van nu af aan altyd met Larry samen zou zyn Ze wist zelf eigenlyk niet goed, wan neer haar byzondere gevoelens voor Larry begonnen waren. Toen ze hem voor het eerst op een dansfeestje van de tennisclub had ontmoet, en hy haar mee uit had gevraagd, had ze er niet verder over nagedacht en had ze hem enkel als een nieuwe aanbidder be schouwd. Bovendien had hy haar ijdel- heid gevleid, want Larry was buiten gewoon knap om te zien, en zeer popu lair. Alle meisjes in de stad liepen ach ter hem aan Het was wel Iets byzon- ders door hem uitverkoren te worden en meegevraagd te worden naar de Su perbe, het meest exclusieve restaurant in Kingsea. Het was heerlijk om naast hem zittend in zyn lage crême-kleurige Bent-ley, gezien te worden en het was anoeilyk om niet hautain en superieur te kyken, als je de benijdende en spy- tige blikken van vriendinnen op je ge vestigd voelde. Maar toen langzamer hand was de persoon van Larry zelf steeds meer voor haar gaan betekenen en eens op een keer was -het haar plot seling duidelyk geworden, wat hy voor haar begon te betekenen. Ze hadden samen vrolyk als goede kameraden langs het strand gelopen, en opeens was ze zich bewust geworden van zyn hand, die zo nu en dan de hare raak te in het gaan naast elkaar, en van het tweed jasje, dat hy droeg en dat hem zo voortreffelyk stond, en van de gemakkelijke gratie, waarmee hy liep. Ze had opeens een niet te dragen ver langen gevoeld zijn hand ln de hare te nemen, hem even aan te raken, en toen hy haar aankeek, had ze het ge voel gehad, alsof haar hart even stil stond en haar knieën knikten. Na die dag was ze er voor het eerst in haar leven ook achter gekomen, wat jaloers zyn betekent. Zodra Larry hoe nonchalant ook de naam van een ander meisje noemde, met wie hy b.v. had staan praten, voelde ze een steek van pyn door zioh heen gaa-n. (Wordt vervolgd) 37) Het duurde niet lang of de voor spelling van Nick kwam uit. De lucht werd hoe langer hoe donkerder, er be- gonnen dikke regendruppels te vallen. Opeens flitste er een bliksemschicht door de lucht, onmiddellyk gevolgd door een ratelende donderslag Het was maar i gelukkig, dat Nick en Panda nog niet ver van het ravyn verwyderd waren. Nu renden ze allelbei terug en zochten be- scherming voor het noodweeronder een overhangende rots. De regen gutste nu by stromen neer, de bliksem was niet van de lucht en de ene donderslag volgde op de andere. Somber staarde het tweetal voor zich uit, doch opeens verhelderde het ge zicht van Panda. „Dat ik daar niet eerder aan ge dacht heb," riep hij uit," terwyl hy Nick Nugget een stomp ln zyn zij gaf. „Regen! Water! De rivier! Kom mee, oude jongen het hindert niet, als we nat worden. Binnenkort kunnen we een taxi nemen als het regent." En voor Nick Nugget verder nog iets kon zeggen of vragen, had Panda hem al onder de rots vandaan getrokken en rende in de stromende regen de vlakte op „Ik mag een boon zyn, als ik weet, wat dat groentje nu weer heeft." mom pelde de verbaasde Nick, terwyi hy Panda achterna ging. Wallace met eieren en tomaten bekogeld. Toen Henry Wallace, de president- schapscandidaat van de „derde partij" in de VB., op zUn tournee door 't Zui den der V.S. voor een menigte van 2500 mensen te Burlington, een rede wilde beginnen, werd hy bekogeld met eieren en tomaten. Onder politie-es- corte ging Wallace terug naar zyn auto, waarin twee negervrouwen geze ten waren, en vertrok naar Greensbo ro. Aldaar werd hy met geschreeuw begroet door een menigte van naar schatting van de politie ruim duizend mensen, die ook met eieren en tomaten begon te gooien. Men riep o.a.: „Ga terug naar Sovjet-Rusland, Henry", en „wy kunnen onze eigen boontjes dop pen". vyf minuten lang probeerde Wallace aan het woord te komen, maar tevergeefs. Joegoslavisch kabinet gewijzigd. Het Joegoslavische kabinet is gewy- zigd. Kardelj is o.m. benoemd tot vice- minister-president en minister van Buitenlandse Zaken; Rankovltsj tot vice-minister-president en minister van Binnenlandse Zaken. Kardelj vervangt dus Simitsj, die minister van staat wordt, aan Buiten landse Zaken en RankovitsJ, die reeds minister van Binnenlandse Zaken was, wordt thans ook vice minister presi dent. Politieke waarnemers beschreven de wyziging als een nieuw uitdagend antwoord van maarschalk Tito en zyn staf op de critiek van de Kominform. DE KLEURLINGEN IN Z.-AFRIKA. De Zuidafrikaanse minister van Arbeid, Schoeman, heeft in het parle ment medegedeeld, dat de regering een commissie zou aanwyzen, welke het toepassen in fabrieken zou overwegen van de politiek om blanken en niet- blanken te scheiden. De minister voor Inheemse aange legenheden, dr Jansen, verklaarde, dat de regering overweegt of het beginsel van de scheiding eveneens in de be- langrykste stedeiyke gebieden zou wor den toegepast. C.I.O. STEUNT TRUMAN. De uitvoerende raad van het C.I.O. (Congres of industrial organisations), één van de twee grootste vakvereni- g ingsorg a nis a ties van Amerika, heeft met 35. tegen 12 stemmen beslóten de candidatuur van Truman voor 't pre sidentschap te steunen. Senator Alben Barklev verkreeg de meerderheid als candidaat voor 't vice-presidentsohap. De raad noemde de republikeinse can didaat Thomas Dewey „de candidaat der grote zakenlieden". NOORDELIJKE LANDEN BESLUI TEN TOT ECON. SAMENWERKING. De ministers van Handel van Noor wegen, Zweden, Denemarken en IJs land hebben op een bijeenkomst te Stockholm volledige overeenstemming bereikt over economische samenwer king en deelneming van de Noordely- ke landen aan de internationale sa menwerking op het ge-bied van handel en economie. Een tolunie der Noordeiyke landen en van Europa werd eveneens bespro ken evenals de vervanging van de hui dige bilaterale handelsverdragen door multilaterale. In November wordt te Kopenhagen verder vergaderd. DE VEILIGHEIDSRAAD. De Veiligheidsraad heeft Maandag avond, by negen onthoudingen en met slechts twee stemmen voor, een voorstel tot bespreking van de wapenstilstand in Palestina en van de kwestie Pakistan- India over Kasjmir verworpen. De raad was in spoedzitting byeen geroepen doch stelde, onder leiding van de Amerikaan se, Britse en Syrische afvaardigingen, vast. dat geen van beide kwesties een spoedgeval uitmaakte. Alleen de Sovjet unie en de Oekraine stemden voor be spreking. De Feestiverkers Leiden ls voorlopig tot zyn rust teruggekeerd. Voorlopig: want na het Jubile umfeest komt binnenkort dat van 3 October weer om de hoek kyken. Zo hebben wij dan o.a. gecor- soöd gegondeld, gevuurwerkt, ge- kermisd. geconcerteerd en geto- neeld; een week lang paradeerde wy door Leidens straten, om uiting aan biyde gevoelens te geven. Het was stampvol in die straten! Leiden op a'n best, want Leiden weet $ls 't er op aan komt »vat- feestvieren is: van ouder op DUder zyn talryke generaties er sinds net „Ontzet" aan te pas ge komen, wanneer het er om ging. de stad een jubeltintje te geven en de zorgen, zoals het heet, „op gepaste tvyze" te verdrijven. Die zorgen nu, zijn een week lang verdreven Welgemoed toog men naar de Stadszaal. opgewekt glunderden U ?n lk naar de illuminatie, met angst in 't hart volgden we de ca priolen van de Boesman-ballon, waarin onze lachende burgemeester een moedig figuur maakte -. ver zaligd schreden we door de plant soenen der Stadszaal en wat daar achter verborgen lag, in grote eens gezindheid trokken de Leldenaars naar 611e heeriykheden, aangekon digd in het dubbeldikke feestpro gramma. Maar nü de keerzyde Voor bepaalde categorlën. Wie heeft er byv. gedacht aan hen. die van 's morgens vroeg tot tot 's avonds laat in touw waren? wy denken o.a. aan de leden van de Hermandad. Het is niet, omdat we by hen in de pas willen komen, om in de toe komst een bekeuring te ontlopen, dat we hun een woord van „lof en prijs" brengen voor het vervullen der ononderbroken plichtsbetrach ting gedurende 24 uur per etmaal. Neen: want we gaan er tóch aan. wanneer ons licht niet brandt of een stap over de streep by de over weg gezet wordt Neen: wel kankeren we anders graag op deze heren, maar zy deden onvermoeid hun opgedragen plicht, zonder afgunst in 't hart op al die feestende vrybuiters, die er maar vreugdig op los konden trek ken. Hulde agenten: de dienst was zwaar, maar voor allen stond ge klaar! Ook de E.H.B.O.-ers verkwikten ons hart: zy waren met eenzelfde onvermoeidheid steeds op hun post en gaven eveneens een gevoel van veiligheid tydens al dat gefeest en geiubel. Wat andere categorlën betreft: de kellners en zy, die Lelden aan zijn gala-feestdiner hielpen, mogen evenmin vergeten worden. Ook zy warer ononderbroken in de weer, wanneer anderen vril-af hadden. Om van de journalisten, die het menu in al of niet verteerbare vorm voor de eeuwigheid vastlegden, maar niet te spreken. Want eigen roem FANTASIO .J GRIEKS AANBOD AAN ALBANIË. Griekenland heeft Albanië door be middeling van de Balkancommissie der V.N. een non-agressiepact, een han delsovereenkomst en grensafbakening aangeboden als Albanië de hulpverle ning aan Griekse opstandelingen staakt. Vertrouwen der Nationale Vergadering verkregen. ACTIE DER ARBEIDERS Terwyl Robert Schuman gisteren voor de Nationale Vergadering verscheen om het vertrouwen als ministerpresident te vragen, is in het gehele land een sta kingsbeweging begonnen om de arbei- derseisen meer kracht by te zetten. De arbeiders en bedienden van- de nationale fabrieken-Renault te Boulog- ne-Billancourt hebben een uur lang ge staakt. In het Noorden rijn er stakingen en demonstraties, waarbij niet alleen de ko lenmijnen. maar ook de metaalfabrieken zyn betrokken. Te Chateauroux heeft het personeel van de vliegtuigfabriek Deols van de na tionale maatschappy voor vliegtuigbouw het werk neergelegd. De vakbondraad van het metaalbedryf voor drie arron dissementen van Parijs heeft zyn leden aangezet heden het werk te staken. Ten slotte is door de by de „Force ouvrière" aangesloten vakbonden van de streek van Parijs een resolutie aange nomen, waarin een aantal eisen worden geformuleerd en waarin de verbintenis wordt aangegaan deze eisen „met alle beschikbare middelen, ook met staking" te doen inwilligen." Het Franse verbond van vakvereni gingen C.G.T., waarin'de communisten de hoofdrol spelen en dat ongeveer drie millloen leden telt heeft een beroep ge daan op de leden der niet bil het C.G.T. aangesloten vakbonden om tezamen met het C.G.T. te strijden voor een verho ging van de basisionen (van 10.500 tot 12.900 francs per maand) en automati sche loonsverhoging bij pry ssty ging. Reuter meldt, dat „berichten uit geheel Frankrijk tonen, dat in een klein aantal verspreide instanties de oproep door de arbeiders beantwoord is maar tot nu toe niet op een schaal, die belangrijk geacht zou moeten worden. Een van de leiders der „Force ouvriè- rfl" verklaarde: „De houding van de vrije vakverenigingen in de huidige cri sis zal bepaald worden door de politiek van de nieuwe regering ten opzichte van het huidige sleutel-probleem, namelyk dat van lonen en prijzen. De koopkracht der arbeiders moet hersteld worden, het geen een aanpassing der lonen Inhoudt. Deze aanpassing van de lonen zou ech ter waardeloos zijn, wanneer ril niet ver gezeld ging van maatregelen tot stabl- liserine van de prijzen." .Frankryk heeft een regering van de mocratische unie nodig, die het vertrou wen van de arbeidersklasse geniet, bet- vertrouwen van het volk en die voor het volk regeert", zo wordt verklaard in een communiqué, dat is verstrekt door het hoofdbestuur der Franse communistische party. VERKLARING VAN SCHUMAN In de assemblee heeft Robert Schu man een uiteenzetting gegeven over zyn program. Hierin verklaarde hy o m., dat de vryheid van Frankiijk op het fpel stond. Voorts wees hy op de ernst van de financiële en economische toestand in het land, maar naar riln mening was er eeen grond voor defaitisme of paniek. „Redt de franc en gy redt de vryheid" zei hy. De besprekingen te Moskou noemde hij een vooruitgang en hy meende, dat Frankrijk zyn traditionele buitenlandse politiek moest biyven volgen en de ban den tussen de volkeren verstevigen. Schuman's eventuele regering zal ac tieve steun blijven verlenen aan de ge dachte van een „Europees parlement". Op het gebied der loonpolitiek geloofde hij in „beveiliging van de koopkracht" en was hij tegen „nominale loonsverho ging". Andere belangryke punten uit de re devoering van Schuman waren de vol gende: het kabinet zal minder ministers tellen. De door Reynaud voorbereide maatregelen tot het inkrimpen van het ambtelijk apparaat sullen worden voort gezet. De prijzen van vlees en wyn zul len onmiddellijk van staatswege worden verlaagd. Op de militaire begroting en in de genationaliseerde ondernemingen zal bezuinigd worden. Het vermoedelijke deficit van 80 milliard francs zal men trachten te verminderen door directe en Indirecte belastingen. Om zyn belang rijkste exporten te handhaven moet Frankrijk zijn pryzen op de wereldmarkt verlagen. De regering van Schuman zal met dit doel voor ogen het sociale ver zekeringsstelsel hervormen ten einde de administratieve en boekhoudingskosten, die daar aan besteed worden, te ver minderen. Met betrekking tot Duitsland wil Frankrijk een democratisch stelsel met het EuroDees herstel gepaard doen gaan. Ten slotte verklaarde Schuman, dat Frankrijk op de komende algemene ver gadering der V.N. te Parijs de overwin ning van recht en vryheid zal biyven soeken. De rede van Schuman werd met luid applaus bpgroet door zyn aanhangers van de MRP en door de radicale afge- vaardieden. Van socialistische en gema- tiede zilde was het aoplaus minder. De uiterst linkse en rechtse afgevaardigden onthielden zich van bijvalsbetuigingen. Na enig fel debat heeft Schuman met 322 tegen 185 stemmen de steun van de Nationale Vergadering ver kregen. Schuman verkreeg 11 stemmen meer dan het vereiste minimum. Er waren ongeveer 100 onthoudingen. Schuman heeft zodoende de be voegdheid verkregen een nieuw kabinet

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5