Nieuwe Oranjevereniging onfsfaan na langdurige bespreking Burgemeester Van Kinschot: ^Koningin Wilhelmina, symbool van ons verzet en onze herrijzenis" Haar levensdoel was regeren, zoals dit van een Oranje wordt; verwacht BOEKHOUDEN WOENSDAG 1 SEPTEMBER Buitengewone Raadszitting. In tegenwoordigheid van tal van kerkelijke en maatschappelijke autori teiten, leden van het Jubileumcomité, de 3 Octobervereniging, de Ver. Koninginnedag, de Leidse Chr. Oranjevereniging en alle hoofden van dienst werd gistermiddag in de stijlvol versierde raadszaal een buitengewone raadszitting gehouden, waarin de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, die voor deze gelegenheid voor het eerst in zijn „Leidse periode" zijn ambtsgewaad droeg, in een uitvoerige rede gewezen heeft op het gouden regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina, Aan zijn rede, welke door middel van luidsprekers ook op het Stadhuis plein was te volgen, ontlenen wij het volgende: Vijftig Jaren, een halve eeuw lang, langer dan één der Haar voorafgegane Oranjevorsten, heeft Koningin Wilhel mina de zware taak van Koningin der Nederlanden vervuld en het moet Haar tot grote voldoening strekken, dat Haar bewind tot een zegen voor Nederland en het Nederlandse völk is geweest. ONDERDRUKKING EN VERZET. Als wij ons thans opmaken tot het betuigen van onze hulde aan Koningin Wilhelmina, dan gaan onze gedachten wel in de eerste plaats terug naar de nog zo vers in ons geheugen liggende jaren van overweldiging en onderdruk king van ons land door de Duitsers, ja ren, waarin de overweldiger, door on menselijke maatregelen en vertrapping van het nationale en internationale recht, onze geestkracht trachtte te bre ken. Maar ook jaren van taal verzet door het Nederlandse volk tegen het onrecht, door een brute tyran aange daan, daarin voorgegaan door de Ko ningin en door Haar voorbeeld gesterkt. En dan doemt onwillekeurig in onze geest op die andere Oranje, die even eens onder zeer zware druk van een tyranieke overheerser, de geest der be woners dezer lage landen wist vaardig te maken voor het opbouwen van een eigen nationale staat, waarin voor ty rannic, in welk opzicht ook, geen plaats zou zijn. Er is inderdaad bij alle verschil in emstandigheden, veel overeenkomst tus sen beide figuren uit het Huis van Oranje. Toen als nu moesten de vreem de machten ten slotte wijken voor de niet te breken geestkracht van ons volk en het verlangen naar vrijheid om de zaken des lands te regelen naar eigen aard en met vrijheid van geweten. Toen als nu een overmachtige dwinge land, die met vertrapping van recht en menselijkheid streefde naar een opper machtige positie in de statenwereld. Toen als nu een Oranje, die de leiding van het verzet op zich najn. Nadat de burgemeester er vervolgens op had gewézen, dat Koningin Wilhel mina een niet minder hoge opvatting van recht en menselijkheid had als haar grote voorvader, Willem van Oranje, herinnerde hij aan haar pogingen tot verhoging van het zedelijk bewustzijn door Haar oproepen tot morele herbe wapening, ten einde te komen tot een grotere verdraagzaamheid, zowel natio naal als Internationaal en tot een ge lukkiger samenleving. Hoe groot moet Haar leed geweest zijn toen in 1940 ons land, tegen alle beloften in, laaghartig overweldigd werd en Zij in het belang van land en volk genoopt werd het land te verlaten om van elders uit de strijd en het verzet tegen de overwel diger te leiden en moreel te schragen. DE ZIEL VAN HET VERZET. Hoe heeft bezet Nederland gedurende vijf bange jaren naar Haar in de vreemde opgezien als symbool van ons verzet en onze herrijzenis. Hoe heeft Haar Koninklijk woord, als wy in diepste nood geen uitkomst meer za gen, de vlam der hope opnieuw doen opleven en ons de kracht gegeven vol te houden tot aan de verdrijving van de vijand. Evenals Willem van Oranje de Vader des Vaderlands, de ziel was van het verzet tegen de tyrannie van Spanje, zo was Koningin Wilhelmina de ziel van het verzet tegen de Duit se overweldiger en reeds om deze reden is Nederland Haar grote dank verschuldigd. Bij haar inhuldiging, aldus de bur gemeester, zei Koningin Wilhelmina, dat Haar levensdoel zou zijn te regeren, zoals dit van een Oranje mag worden verwacht. Wel mag worden getuigd, dat deze belofte in vervulling is gegaan. Koningin Wilhelmina heeft als draag ster van de Kroon Nederland geleid met een toewijding, waarvoor Zij de kracht vond in Haar vroom geloof en Haar vertrouwen in de bestiering Gods, met een wijsheid ook, welke wijst op de grote gaven van verstand en karakter. Afgezien van de beide in dat tijdvak vallende wereldoorlogen, is de Rege ringsperiode van Koningin Wilhelmina ook overigens niet gemakkelijk geweest. In dit tijdsgewricht vonden op schier elk gebied grote veranderingen plaats. KON. WILHELMINA VERSTOND DE TEKENEN DES TIJDS. Steeds heeft zij de tekenen des tijds verstaan en Haar Regering met de zich wijzigende inzichten en omstandigheden tijdig in overeenstemming gebracht. Op economisch gebied valt er op te wijzen, dat de bevolking van Nederland zich van 1898 tot 1948 zeer aanzienlijk uitbreidde. Het stijgende aantal inwo ners vond voor het grootste 'deel zijn bestaan in de zich in die periode snel ontwikkelde industrie en de zich in ge lijke mate ontwikkelende takken van han del en verkeer, enz. Een en ander riep sociale problemen op, die eerder nog niet in de sfeer van de straatbemoeiing v aren gekomen en ging gepaard met het verlangen van een grote groep der tot nog toe van het kiesrecht uitgesto tenen om politieke medezeggenschap. Zo vond Koningin Wilhelmina bij of kort na het op zich nemen van de Regering als gewichtige vraagstukken, die om oplossing vroegen, de uitbrei ding van het kiesrecht, de bescherming van de economisch zwakken, waarbij dan nog gevoegd kan worden het waag stuk van de financiële gelijkstelling van het bijzonder lager onderwijs met het openbaar lager onderwijs, een vraagstuk, dat al sedert de grondwets wijziging van 1848 de gemoederen ver deeld hield. Zeer belangrijke schreden werden tijdens haar bewind ook gezet op de weg naar een behoorlijke sociale voor ziening voor de economisch zwakken. Sedert de herziening van de Grond wet in het jaar 1848 ook in dit op zicht is 1948 dus een jubeljaar treedt de persoon des Konings in staatszaken niet meer naar buiten op. Deze even eens met medewerking van een Oran jevorst tot stand gekomen wijziging bracht, behalve verhoging van de in vloed van het volk door het invoeren van rechtstreekse verkiezingen voor de 2e Kamer, de Provinciale Staten en de Gemeenteraden en het opdragen van meer dan voordien ter regeling aan de wetgever, de onschendbaarheid des Ko nings voor regeringsdaden en de ver antwoordelijkheid voor die daden van de Ministers jegens het Parlement. Zij heeft de grondslag gelegd voor onze democratische staatsinrichting van vandaag, de constitutionele monarchie met een parlementair stelsel en is der halve waard ook 'hier herdacht te wor den. Professor Struycken heeft eens deze omschrijving van de betekenis van ons Koningschap- in het huidige staatbestel gegeven: „Het Koningschap is het ge weten der partij regering ter verzeke ring van een eerlijk democratisch be wind. Reeds het feit, dat tal van be sluiten alleen schriftelijk gemotiveerd ter ondertekening kunnen worden voor gelegd, dat van alle besluiten die mo tivering kan worden gevraagd door iemand, die ongevoelig is voor partij belang, dwingt de Ministers tot een zelfonderzoek, dat een eerlijke, gezonde volksregering ten goede zal komen. Zo heeft ons Koningschap in onze tijd zijn taak begrepen, daarom staat 't hoog ver eerd buiten, boven, naast de twistende partijschappen, de noodzakelijke ele menten in de cultuur-democratie". De karaktereigenschappen van Ko ningin Wilhelmina staan ervoor borg. dat Zij aldus Haar taak heeft opgevat. Bij de grote politieke verschui vingen gedurende Haar Regeringspe riode wist Koningin Wilhelmina zich volkomen boven de partijen te plaatsen en bij de samenstelling van de Regering die oplossing te kiezen, welke in de gegeven omstandigheden het meest in het belang van land en volk was. „Het meest heerlijke verschijnsel ge durende de vijftig-jarige regerings periode van Koningin Wilhelmina", zo schreef Prof. Aalberse in het Gedenk boek 50 jaren, „is dan ook wel dit, dat ernstige staatkundige conflicten tussen Kroon en Volksvertegenwoordi ging niet zijn voorgekomen. Pleit dit ongetwijfeld voor de juiste eigen waar deschatting en het gehalte der verte genwoordiging, welke het Nederlandse Volk zich in volle vrijheid koos, meer nog wijst het op de wijsheid, het gezond verstand en de gematigdheid van de Kroon". Zo is de Regering van Koningin Wil helmina een periode geweest van vruchtbare samenwerking tussen Re gering en Staten-Generaal. Vervolgens wees burgemeester Van Kinschot er op, dat in de loop van de regering van Koningin Wilhelmina zou blijken, dat deze nog zwaarder was, dan in 1898 kon worden voorzien. Maar, en dat moet toch ook voor Koningin Wilhelmina een bron van kracht geweest zijn, aldus spr., Zij wist zich gedragen docr de liefde van gans Haar volk. Evenzeer als H.M. Konin gin Wilhelmina medeleefde met Haar volk in dagen van vreugde en tegen slag, evenzeer leefde Haar volk met Haar mede en nam het deel aan Haar vreugde en leed. En thans heeft het met ontroe ring vernomen, dat Koningin Wil helmina. die 50 jaar lang het mid delpunt van onze volksgemeen schap was, ons door Haar hoge plichtsvervulling en Haar grote gaven van hart en verstand tot lichtend voorbeeld stond, als Ko ningin heen zal gaan. Het besluit daartoe zal Hare Majesteit zwaar gevallen zijn. Maar het moge Haar enigermate tut vreugde strekken, dat Zij de plaats, welke Zij in de harten van Haar onderdanen in neemt, zal blijven behouden. Het moge Haar eveneens tot vreug de strekken, dat Nederland met Haar Koninklijke dochter Prinses Juliana, die nu reeds door banden van liefde met het Nederlandse volk is verbonden, de toekomst met vertrouwen tegemoet gaat. Ja, wel met vertrouwen, is ook Zij niet een telg uit het Huis van Oranje? Zij zal zeker de traditie van de vorsten uit dat huis voortzetten, en Haar streven zal er eveneens op ge- rioht zijn steeds en in alles de belan gen van Haar volk te behartigen. Bij alle weemoed, welke ons thans bij de troonafstand van Koningin Wil helmina bekruipt, vervult ons 'n diep gevoel van dankbaarheid voor deze Koninklijke Vrouwe, wier leven niet anders was dan een onvermoeid ar beiden aan de behartiging van de be langen van Haar volk, aldus eindigde de burgemeester zijn indrukwekkende rede. ADRES VAN HULDE. Hierna stelde de burgemeester voor het volgende adres van hulde aan H.M. de Koningin te zenden: „Mevrouw, De Gemeenteraad van Leiden is op heden in een bijzondere vergadering bij eengekomen ter herdenking van de verjaardag en het vijftigjarig regerings jubileum van Uwe Majesteit. De Raad voelt zich gedrongen op deze gedenkwaardige dag zich tot Uwe Ma jesteit te richten om zijn eerbiedige ge lukwensen aan te bieder, ter gelegen heid van de vervulling van Hoogstder- zelver acht en zestigste levensjaar en om Jegens Uwe Majesteit uiting te ge ven aan zijn gevoelens van diepe dank baarheid en warme hulde voor het ge durende vijftig jaren vaak onder moei lijke omstandigheden, gevoerde beleid. Gedenkend de aan ons land in Uwe Majesteit geschonken zegen, spreekt de Raad de eerbiedige wens uit, dat het de Allerhoogste behage Uwe Majesteit nog menig jaar, mede voor ons land en volk te sparen". Burgerij biedt gemeente bestuur een geschenk aan. Nadat deze buitengewone zitting van de gemeenteraad was gesloten, heeft de voorzitter van het Jubileumcomité, dr ir P. C. Lindenbergh, namens de Leidse burgerij aan het gemeentebe stuur een geschenk aangeboden. Toen op het eind van het vorige jaar het Jubileumcomité zijn werkzaamheden begon, aldus dr ir Lindenbergh, werd al spoedig de wenselijkheid uitgesproken, om naast de voor te bereiden feeste lijkheden, waarvan alleen de herinne ring overblijft, ook een blijvend blijk van hulde en dankbaarheid aan H.M. de Koningin namens de gehele Leidse bevolking aan het gemeentebestuur aan te bieden. Het jubileumcomité werd er opmerk zaam op gemaakt, dat in het Stadhuis nog geen beeltenis van de Koningin aanwezig was. Het comité jvas van me ning, dat hier een taak namens de ge- hele bevolking zou kunnen worden ver- i vuld, om daarin op waardige wijze te voorzien. I Er werd advies ingewonnen bij de I architect van de burgerzaal, prof. Zwiers. Deze achtte de achterwand van deze zaal de meest juiste plaats voor 1 beeltenissen van de Koninklijke familie en wel in de vorm van medaillons van I marmer. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN' STAR-KLASSE. Bob Maas uitgeschakeld door mastbreuk. In de eerste race van de wereldkam pioenschappen Star-klasse, die gisteren in de Cascaisbay bij Lissabon een aanvang namen en waaraan ook onze landgenoot Bos Maas met „Starlta" deelneemt, plaat sten zich als eerste drie: 1. Polluce, strmn Straullno (Italië); 2. Twin Star, strmn Loockwoon Plrie (Ver. Staten); 3. Gem II, strmn Durward Know- les (Bahama's). Bob Maas, in gunstige positie liggend, moest de strijd staken wegens mastbreuk. ATHLETIEK. GASTON ltEIFF DOET AANVAL OP WERELDRECORD 200U METER. Op 29 September a.s. worden te Brussel internationale atletiekwedstrijden gehou den. waar de Olympische kampioen op de 5000 meter. Gaston Relff, een poging zal doen het wereldrecord op de 2000 meter, dat met een tijd van 5 min. 11.8 sec op naam staat van Gunder Haegg (Zweden), te verbeteren. Relff zal daarbij gesteund worden door t et feit, dat ook de Fransman Hansenne en onze beide landgenoten Siykhuls en De Ruyter, alsmede de Zweed Ahlden op dit nummer zullen starten. FANNY BLANKERS-KOEN NAAR FINLAND. Fanny Blankers-Koen zal definitief aan een-drietal wedstrijden in Finland, o.a. te Helsinki, deelnemen. ZIJ vertrekt half September naar het hoge Noorden, Haar echtgenoot,- Jan Blankers, zal baar ver gezellen. WIELRENNEN. DERDE PLAATS VOOR JAC. DE GROOT IN RONDE VAN FEY EN'OORD. Wederom bezette Jac. de Groot een prachtige 3e plaats in de Ronde van Feyenoord uit een veld van 100 renners. Twee renners hadden zich de laatste ronde los gemaakt, doch de Groot wist de eind sprint van ongeveer 25 man te winnen en zo beslag te leggen op de 3e plaats. De wedstrijd werd gewonnen door Brinkman (Rotterdam); 2e W. v.d. Voort (DenHaag). ZWEMMEN. TON BLOWER ZWOM OVER HET KANAAL Het is de Britse lange afstandzwemmer Ton Blower gelukt het Kanaal van Dover naai- Boulogne over te zwemme». HU deed er 15 uur en 31 mlnluten over. Blower was van plan om dadelijk weer terug te zwemmen, maar op medisch advies moest hij van deze laatste poging afzien- Ï>ATA EUROPESE- EN WERELDKAM PIOENSCHAPPEN SCHAATSENRIJDEN. Hetbestuur van de Internationale Ska ting Union heeft de volgende plaatsen en data vastgesteld voor de Europese- en de wereld-kampioenschappen in 1949. 28—30 Januari t« Milaan: Europese kampioenschappen kunstryden. 5—6 Februari te Da vos: Europese kam pioenschappen hardrijden. Febru»rl te Parijs: wereldkam pioenschappen kunstrijden. I9—20 Februari te Oslo: wreldkampioen- 6Chappen hardrijden. Ingezonden Mededeling PRAKTIJKEXAMEN. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TEL. 26558. Met het oog op de financiën kon de opdracht tot het vervaardigen van een medaillon van de Koningin niet zo vroeg aan een kunstenaar worden gegeven, dat het nu reeds in voltooide toestand kon worden aangeboden. De globaal opgemaakte resultaten van de jubileum viering geven echter voldoende zeker heid, dat het benodigde bedrag (ad f. 3000) kon worden geschonken Het. comité weet de gehele Leidse be volking achter zich, aldus spr., wanneer het namens de burgerij het geschenk aanbiedt, om het te plaatsen op een der mooiste punten van het stadhuis. Wij hopen, dat deze beeltenis van H.M. de Koningin daar tot in lengte van dagen zal prijken als blijk van dank en ver knochtheid De burgemeester dankte dr lr Linden bergh voor de bijzondere wijze, waarop het comité de viering heeft doen ver lopen. Spr. was verheugd, dat de finan ciële uitkomsten zo goed waren en dank baar voor deze blijvende herinnering. Tot slot volgde nog een zeer druk be zochte receptie. Wilson's dochter met verrassingen! Een grijze dame met levendige blau we ogen onder een donkere voile stapte vanochtend te Schiphol uit de „Swe den" van de American Overseas Air lines. De dochter van de grote president van de V.S., mevrouw Eleanor McAdoo -Wilson betrad Nederlandse bodem. Zij is naar ons land gekemen om de V.S. te vertegenwoordigen bij de jubileum feesten van Koningin Wilhelmina en de inhuldiging van Koningin Juliana. „Waarom ik hiervoor ben uitgeko zen?" „Kon er een andere reden voor te vinden zijn, dan dat ik de dochter van Wilson ben, de man, die zo'n grote bewondering voor uw land koesterde?" Het is niet de eerste maal, dat mevr. McAdoo in Nederland is, vertelt ft ij. En met 'n enigszins weemoedige glim lach zegt zij: „Destijds had ik nog de heerlijke leeftijd van achttien jaar".... De dochter van president Wilson heeft meegebracht de vlag van New York, vervaardigd voor 't 50-jarig be staan van de „city". In haar tas heeft ze 'n brief van burgemeester O'Dwyer voor Koningin Wilhelmina, En dan heeft zij nog een groot pak, waarop met grote letters „breekbaar" staat, „Ik kan u nog niet vertellen, wat er in zit," zegt zij. „Het moet een verras sing blijven. Het is een geschenk' van president Truman voor uw Koningin." Voor zij in haar auto stapt zegt zij nog: „Vergeet niet te vertellen aan de Nederlanders: „Ik ben zo trots, dat Ik voor deze missie ben gekozen!" Aanslag op slapende militairen. VIER DODEN EN TWEE ZWAARGEWONDEN. Hedenmorgen om vier uur werd door een Chinese miliciën-soldaat in de vlieg basis Kali Djati (N.O. Poerwakarta) een aanslag gepleegd op een aantal slapen de militairen, aldus de dienst Legercon- tacten. Vier soldaten, van wie twee Am- bonnezen, werden gedood, terwill twee soldaten levensgevaarlijk werden ge wond. De dader is voortvluchtig. Naar alle waarschijnlijkheid was onderlinge ruzie de reden tot deze aanslag. DE BESPREKINGEN TE BERLIJN. De vier militaire gouverneurs van Duitsland zullen vanmiddag opnieuw bijeenkomen in het gebouw van de ge allieerde bestuursraad te Berlijn om te trachten een oplossing te vinden voor de valutaproblemen. Een officiële Britse woordvoerder zei, dat dezelfde geheim houding als bij de Moskouse besprekin gen in acht zal worden genomen. Meningen over het communistische Djokja. CONSEQUENTIES VOOR DE ONDERHANDELINGEN? Naar aanleiding van de verklaring van Sjarifocddin, dat de Partai So dalis besloten heeft een fusie aan te gaan met dc communistische partij in de Republiek, verklaarde een Neder lands-Indisch woordvoerder, dat de verhoudingen zich thans duidelijker aftekenen, hetgeen consequenties zal hebben op politiek gebied en even tueel ook op het terrein der onder handelingen. T.a.v. de mededeling van Sjarifoed- din. dat hij sinds 1938 communist was, hoewel illegaal, zei de woordvoerder, dat zulks op zichzelf geen merkwaardige verklaring was, aangezien Sjarifoeddin altijd zeer veel sympathie voor links had. Volgens semi-officiële kringen te Djokja zal de eerste reactie op de fusie tussen Partai Sodalis en de PK.I. zijn het nemen van maatregelen tegen de toenemende communistische invloed op de huidige gang van zaken. Dezelfde kringen zijn van mening dat de com munistische opleving in de Republiek alleen van intern belang moet worden beschouwd en dat het zeer onwaar schijnlijk is, dat hierdoor de politiek der Republiek, vooral ten aanzien van de buitenlandse betrekkingen, zal ver anderen. In een toelichting op het besluit tot fusie met de communistische partij maakt de Partai Sodalis bekend, dat de partij zich bewust geworden is van de fouten, ln het verleden gemaakt. De politiek van samenwerking met de imperialisten voor de bestryding van het fascisme, had, zodra het fascisme verslagen was, vervangen moeten wor den door een gezameniyke anti-impe rialistische politiek met medewerking van de communisten, aldus de verkla ring volgens Antara. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN BENESJ. Volgens de laatste berichten over de toestand van Benesj, de voormalige pre sident van Tsjecho-Slowakye, gaat de patiënt achteruit. Schacht vrijgesproken. HJalmar Schacht, de voormalige Duitse financier, heeft vandaag zyn hoger beroep tegen het vonnis van tien jaar arbeidskamp, uitgesproken door een zuiveringsrechtbank te Stuttgart, gewonnen. De uitspraak werd door het publiek met applaus begroet. De kosten van het geding moeten door de staat be taald worden. Olie op de Voorhoutse golven: Pastoor Warmenhoven „vindt een gemengd bestuur goed". Tenlange leste schijnen de conflicten in Voorhout zich ten goede te keren. Er zal nog moeten worden afgewacht, in hoeverre een na langdurige bespre kingen genomen besluit tot oprichting van een nieuwe Oranjevereniging in praktijk gesteund zal worden door het vertrouwen van de bevolking, toch ziet het er naar uit dat er thans mogeiyk- heden bestaan om een van dc ernstige geschillen in de eertyds zo rustige ge meente tot een oplossing te brengén. Op initiatief van burgemeester De Graaff werd in het gemeentehuis Maan dagavond een vergadering belegd, waar bij op uitnodiging tegenwoordig waren de bestuursleden van de voormalige Oranjevereniging, de dagelijkse besturen der plaatseiyke belanghebbende organi saties, de beide wethouders en de bur gemeester Laatstgenoemde deelde in zyn Een overzicht van de raadszaal tydens de gistermiddag gehouden buitengewone raadsvergadering. Rechts het college van B. en W, Foto Van Vliet openingswoord mede. deze vergadering te hebben belegd ten einde te trachten, een einde te maken aan de gespannen toestand rond de viering van de 31ste Augustus en de voormalige Oranjever eniging Spr. verklaarde bereid te zyn onder ele te verzekeren, part noch deel te hebben gehad aan-het besluit van de R.K. geesteiykheid dat Katholieken geen lid mogen zyn van neutrale verenigin gen. Reeds heeft spr. verschillende ma len getracht, deze ban opgeheven te krygen, doch pastoor Warmenhoven wil onder geen voorwaarde de oude Oranje vereniging zien herleven. Wel zou hy zyn goedkeuring kunnen hechten aan een comité of vereniging voortkomend uit de plaatseiyke organisaties. De bur gemeester handhaafde nogmaals zyn reeds gedane toestemmingen aan de voormalige Oranjevereniging. Spr. zag graag dese avond een mogelijkheid ont staan om uit de impasse te geraken. Kan er. niet een comité worden gevormd? Pastoor Warmenhoven zou goedkeuring hechten aan een bestuur, bestaande uit 5 Katholieken en 2 Protestanten. Na deze verklaring werd een langdu rig debat gevoerd, o.a. door de heer J. P. Schulte als voorzitter van de voor malige O.V., die namens zyn 30 „ge trouwen" nogmaals zijn zienswijze over een en ander uiteenzette. Er werd eer- ïyk, doch in prettige sfeer gesproken. Meerdere voorstellen kwamen ter tafel, om direct daarop weer verworpen te worden. De heer Schulte constateerde met nadruk, dat de door de autoriteiten ondervonden tegenwerking na de ophef fing van de O.V. nimmer in de schoe nen van deze voorm?4ige vereniging of haar bestuur kan worden geschoven, in o irp verklaring htl door andere be stuurslagen werd gesteund. De discussies voerden ten slotte tot het besluit na een afzonderUJke ver gadering van de voormalige O.V. ge durende 20 minuten dat een bestuur zal worden gevormd als leiding vaneen „vereniging". De bestuursleden worden gekozen uit de plaatseiyke organisa ties. Alvorens tot verkiezing over te gaan stelde de heer Schulte namens de voormalige O.V. de voorwaarde, dat de burgemeester de thans lopende plan nen voor 31 Aug. en 6 Sept. (gedeel telik reeds uitgevoerd) zou afwer ken, en dat de nieuwe vereniging op 21 en 22 Sept. éen Oranjefeest kan organiseren. Ook stelde hij als voor waarde, dat het werkcomité gehand haafd blijft en dat een bestuur geko zen zal worden van 9 personen, waar van 7 Katholieken en 2 Protestan ten. Dit besluit werd aanvaard. De bur gemeester zou het voorleggen aan pastoor Warmenhoven om diens goed keuring te vragend), waarna de he ren J. P. Schulte, J. A. van Gent, C. Moot, W. van Egmond, E. F. Knop- pert, C. v. d. Salm, J. A. Verdegaal, G. M. Prins en Th. v. d. Hulst als be stuursleden werden gekozen. Op Ko ninginnedag- is inmiddels door herau ten een door de burgemeester gete kende proclamatie omgeroepen, waar- In verklaard wordt dat een nieuwe Oranjevereniging „met toestemming van de geesteiykheld" tot stand is gekomen. De vergadering deed voorts een be roep op de oud-leden van de O.V. om hun contributies aan de nieuwe ver eniging te voldoen, waarna ver over het middernachtelijk uur het g<ezamen- ïyk gezongen Wilhelmus de byeen- komst besloot. Voorhout wacht thans deels met vertrouwen, deels sceptisch af hoe de zaken zich ontwikkelen, en hoe vreemd ook de figuur moge zyn dat de geeste- lykheid eerst het ontstaan ener nieuwe vereniging moet goedkeuren en ac- coord moet gaan met de bezetting der bestuurszetels, er schynt thans een weg gevonden te zyn. die tot eer ~-^ssing van het conflict leidt

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3