Na het Olympisch kampioenschap won Ghella ook de wereldtitel Jubileum-schilderij van Antoon van Welie Sportsplinters UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMSTREKEN ZATERDAG 28 AUGUSTUS De wereldkampioenschappen wielrennen. Reg ,I'll win" Harris bereikte niet eens de finale Hoe foutief de organisatie van de wereldkampioenschappen in elkaar zit kwam gisteren wel zeer duidelijk aan het daglicht. Gewoonlijk worden de amateurkampioenschappen over twee dagen verdeeld, maar ditmaal heeft men het gepresteerd het nummer in zijn geheel af te werken met dien ver stande, dat voor de eerste maal ook de kwartfinales in twee manches wer den gereden met eventueel een belle. Zeer veel werd er van de amateurs gevergd en een Bannister bijvoorbeeld, die het tot de halve finale bracht, heeft in totaal negen ritten moeten rijden. Ware hjj nog verder gekomen, dan zouden het er zeker elf of twaalf zjjn geworden, een belachelijke situa tie, terwijl de profs, hun collega's, die het evenwel voor hun beroep doen, er ten hoogste vier moesten rijden en daarna rust kregen tot Zondag middag. Ghella won in de halve eindstrijd in twee ritten van Bannister en de strijd tussen Harris en Schandorff (beide ren ners wonnen een rit) werd beslist door de film. De foto wees uit, dat de belle tussen Harris en Schandorff een dead heat was geweest, zodat een vierde rit moest plaats vinden, welke door Schan dorff werd gewonnen, tijd 12.7 s. Daar mede was de titelhouder uitgeschakeld. Dit seizoen is wel een grote teleurstel ling geworden voor Harris, want hij had zich ernstig voorbereid om zowel het Olympisch als het wereldkampioenschap te winnen en beide titels kwamen in andere handen. Ghella en Schandorff moesten dus rij den om de titel, terwijl Harris gemakke lijk zijn belde ritten tegen Bannister won en daarmede derde werd in dit we reldkampioenschap. In de eerste rit tus sen Ghella en Schandorff ontwikkelde de tlaliaanse Olympische kampioen een zodanige snelheid in de laatste 200 me ter. dat de Deen reeds vele tientallen meters voor de finish ging opzitten en. zioh geslagen bekende. Tijd van Ghella 12 seconden over de laatste 200 meter, wel een bewijs, hoe snel Ghella deze sprint had gereden. Dat Ghella het kampioenschap verdiende, bewees hij ook in de tweede rit tegen de Deen, toen hy niet alleen dezelfde formidabele snelheid ontwikkelde, maar zijn tegen stander ook met tactische wapenen be streed en hem daarmede ondubbelzinnig sloeg. Wederom was de tijd 12 sec over de laatste 200 meter. Hiermede verkreeg Italië het tweede wereldkampioenschap Onze vertegenwoordiger Hijzelendoorn werd in de kwarteindstrijd kansloos ge slagen door Bannister, In de eerste rit bleek de Brit absoluut sneller te zijn en onze landgenoot verloor met 3/4 lengte. In de tweede rit werd het? een lange sprint, fel en hartstochtelijk bevochten en door Bannister gewonnen met een wiellengte in de schitterende tijd van 12 1 sec. over de laatste 200 meter. Zo kon Hijzelendoorn, die niet hard genoeg De Gaovle Sports Club verbeterde tijdens de gisteren te Gothenburg ge houden internationale athletiekwedstrij- den het wereLdrecord 4x1 mijl in de tijd van 16 min. 55.8 sec. Het oude re cord stond met 17 min. 2.8 sec. op naam van de Brandweer Sport Club te Stock halm. Onder de deelnemers van het gis teren te Groningen aangevangen twee daagse concours hippique bevond zich Z.K.H. Prins Bernhard, die in twee der belangrijkste nummers resp. beslag legde op de tweede en derde plaats. De v.v. „Woerden" organiseert mor gen op haar terrein seriewedstrijden. Op het programma van de eerste dag staan de volgende ontmoetingen: Quick lAmersf.)ASC en Woerden—Alphia. Morgenavond organiseert de R.K. A.V. „De Bataven" in de geïllumineerde rotonde van „De Burcht" een feestavond in het kader van de sportuitwisseling LeidenOxford. De gemeenteraad van Kerkrade heeft een bedrag van f. 90.000.be schikbaar gesteld voor de aanleg van een gemeentelijk sportpark te Kaal heide. De Wandelsportvereniging „Odilo" en het Plaatselijk Niwin-Comité, te Leidschendam, organiseren Nat. Wan deltochten op 16 en 17 October aa., waarvan de opbrengst geheel ten bate komt aan de Niwin. De afstanden zijn 1216 jaar 20 K.M., daarboven 30 K.M. De deelname staat open voor burgers, militairen en semi-militairen. is voor het sprintersvak, althans om er iets in te bereiken, zich niet voor de halve eindstrijden plaatsen. ARIE VAN VLIET IN HALVE EINDSTRIJD In de achtste fmale bij de professio nals had Van Vliet, die in de serie van de onbekende Australiër Silvy won zoals hij wilde, weinig moeite met de Frans man Iacoponelli, terwijl Senfftleben van Bijster won door betere tactiek, In de eerste rit dook Senfftleben in de laat ste bocht binnendoor en was Bijster ge slagen voor hij zich realiseerde, wat er gebeurd was. In de tweede rit dreef Bijster zijn tegenstander hoog in de bocht, onverstandig, want bij het de marreren kwam Senfftleben van een hoger punt en was onze landgenoot een geslagen man. Plattner had geen moeite met Van Looveren, maar Astolfi kon het tegen de oude rot Gerardin niet bolwer ken. In de eerste rit won liij gemakke lijk, maar in de tweede rit liet hij zich in de bocht door de Fransman verras sen, die plotseling naar beneden dook en met zijn bekende demarrage zo snel weg was. dat Astolfi neg maar juist het aohterwiei van zijn tegenstander bij de streep te pakken kreeg. De belle was een copie van de tweede rit, onbegrijpelijk dom gereden van de tlaliaan. Zo wist Gerardin zich te klasseren voor de de mifinales, te zamen met Senfftleben, Plattner en Van Vliet. Deze halve eindstrijden worden Zon dagmiddag verreden. De tweede herkansingsrit der stayers had het volgende resultaat: 1. Clautier (Fr.) 1 uur 22 min. 32.9 s.; 2. Besson (Zw.) op 190 meter; 3. Four- nier (Fr.) op 175 meter. ATHLETIEK. Nederl. militaire ploeg voor intern, kampioenschappen De Nederlandse athletiek-ploeg voor de internationale militaire kampioen schappen, die 3 en 4 September a.s. in het Heyssel-stadion te Brussel zullen worden gehouden, is als volgt samen gesteld 100 M. Lammers en Klein. 200 M. Lammers en Klein. 400 M. L(js. 800 M. Rosens. 15U0 M. Groen. 110 M. horden: Van den Hoeven. 400 M. horden: Van Loozen. 4 x 100 M. estafette: Klein, Lammers, Prins en Saat, 4 x 400 M. estafette: Lijs, Rosens, Elstak en Van OstDe Man. Vèrspringen: Van Egmond. Hink-stap-sprong: Van Egmond. Hoogspringen: Van den Hoeven. Polsstokhoogspringen: Verkes. DiscuswerpenPietersen. Kogelstoten- Pietersen. Speerwerpen: Van der Pol. DE NEDERLANDSE ATHLETEN TE DUBLIN. Ook Lammers, De Ruyter en Brasser hebben deelgenomen aan de internatio nale athletiekwedstrijden te Dublin. Zij kwamen in enkele handicap-num mers uit. Lammers werd op de 120 yards tweede achter de Ier Bray. Op de 880 yards werd De Ruyter tweede achter Dolan (Ierland). Lammers ging op de 120 yards horden als tweede achter Zwaan door de finish. Brasser werd bij het speerwerpen derde met een worp van 50.69 M. WIELRENNEN. „SWIFT-COMBINATIE". De eerste avondweds.trijd over 4 K.M. Is gewonnen door W. Rosbergen, met een banddikte voorsprong op Jac. de Groot. R. Riethoven werd met gering verschil 3e, terwijl H. Kruider een keu rige 4e plaats bezette. 5. Jac. de Jong, 6. Wallet. De renners: Knopperts. Vos, J. v. Hoven, J. Vermeulen, v. Velzen, Vervooren, Tomassen, Post en A. Ver meulen werden 7e geklasseerd. De tweede avondrit, een 35 K M. tijd- race voor ploegen bracht de volgende uitslag: Ploeg B.: Kruit, Wallet, J. Vermeu len, A. Vervooren, A. Vermeulen. Post en J. Jonk. Deze ploeg kreeg 5 minuten voorgift. Gelijke tijd hadden W. Rijs- bergen, Joop Riethoven. P. Bouthoorn en J. v. Hoven, tijd: 51 min. 30 secter wijl de ploeg Jac. de Groot, Vreeswijk, Jac. de Jong. Kruider en Vos er 50 sec. langer over deed. R. Riethoven bezette in het Stadion te Amsterdam achter G. v. Beek, C. Bakker, G. Peters en Remkes een prachtige 5e plaats voor P. Evers, La- keman, Motké, Jac. v. Egmond, v. d. Vijver e.a., een prestatie die wij van R. Riethoven in tijden niet hebben gezien. De Sportdag op 31 Augustus SAMENSTELLING ATHLETIEK- EN VOETBALPLOEGEN. De Leidse Athletiek-Commissie heeft de athletiekploeg samengesteld, die zal deelnemen aan de sportwedstrijden, die op 31 Augustus as. gehouden zullen wor den. De sterkste Leidse athletes en athle- ten komen in het veld, o.a. op de 80 mtr dames mej. A. Montfoort (Sportief) en mej. A. v Ovost (Brunhilde). Op vèr springen mej. E. Pannekoek (Sportief) en mej. N. Ju (Brunhilde). Discuswer pen mej. R. de la Bije (Nieuw Brun hilde) en mej. P. Veldhoven (Bataven). Op de estafettenummers komen ploegen uit van Sportief. Nieuw Brunhilde, De Bataven en Brunhilde. Ook de herennummers zijn sterk be zet. De ploeg werd als volgt samenge steld 100 meter: gebr Nota (Holland). 400 meter: Y. Pikart (Holland) en W. van Dorp (Bataven). 1500 meter: J. v. Rooijen, J. Janssen (beiden Holland) en J. Vollebregt (De Bataven). 3000 meter: C. Kraan en L. v. d. Steen (Bataven). Polsstokhoogspringen: H. Bresser, F. Bresser en A. Gieske (allen Bataven). Op de estafettenummers zullen ploe gen van De Bataven n en Holland de Leidse kleuren verdedigen. De samenstelling van de voetbalploe gen luidt: „Rest van Leiden": doel: D. A. W. Oudshoorn (Lugdu- num) achter: J. Rijsbergen (L.D.W.S) en D, van Pijlen (Lugdunum) midden: W. Rietbergen (A.S.C.), H. Filippo (L-D.W.S.) en J. Neuteboom (L.F.C.): voor: B. en J. v. d. Weyden (LD.W.S P. van Polanen (Roodenburg), C, Lens (Roodenburg) en H. Teeuwen (Lugdu num). Militair elftal „Regiment Technische Troepen" Utrecht: Doel: De Wit; achter: Van Hoof en Halvast; midden: Huis. Kalkman en Gerritse; voor: Van Es, Bouman, De Vos, Um- mels en v. Leth. De militaire ploeg bestaat hoofdza- ko1ijk uit 2de en 3de klasse spelers, ter wijl soil Kalkman in het eerste elftal van Go Ahead speelt. LEIDEN—OXFORD. Tennisteam van Oxford verloor slechts één partij IN WEDSTRIJD TEGEN DEMUNNIK In het kader van de sportuitwisse ling Leiden—Oxford werden te Leider dorp tenniswedstrijden gespeeld tussen een Oxford-team en De Munnik. Al spoedig bleek, dat de Oxford-spelers beduidend sterker waren en slechts mevr. Van Deventer slaagde er in een partij voor Leiden te winnen. De volledige uitslag is: De Munnik—Oxford Mej. E. Koningmrs Ruck 29; mevr. B. v. Schalk—mrs Wakefield 011: mevr. J. v. Deventermiss Dun- ford 74; mr J, den Holdermr Ruck 2—9; L. Engelenburgmr Osborne 29; mr v. Deventer en mej. T. Bou- huis—miss Caldweller en miss Dun- ford 47; mevr. A. Platteel en mej. E. Koning—mrs Ruck eri mrs Wake field 56; mej. E. Koningmrs Wa kefield 38; L. Engelenburg en J. den Holdermr Ruck en mr Osborne 1-10; J. W. Bootmr Wakefield 47; J. den Holdermr Mockridge 56; mevr. A. Platteel en J. den Holdermr en mrs Ruck 3—8, mej. D. Lamers en J. W. Boot—mr en mrs Wakefield 56; mevr. v. Schalk en L. Engelenburg mrs Diuiford en mr Osborne 47 mevr. A. Platteelmrs Ruck 47; J. den Holder en L. Engelenburg'mr Wakefield en mr Mockridge 4-7; mevr. v. Schalk en mej. D. Lamersmiss Caldwell en miss Dunford 26, 46. CRICKET NED. CRICKETBOND. Het programma voor vandaag en morgen luidt: 2de klasse B: ACC II—UD (28 Aug.); Cric—U.D. FLAMINGO'S—FREE FORESTERS. De tweedaagse crioketmatch tussen de Flamingo's en de Free Foresters, die gisteren op het P.W.-terrein te En schedé beëindigd werd, eindigde in een draw. Bowlingcijfers: H, Klink 5 voor 19, Leef tink 4 voor 19. Eerste innings: Free Foresters 55, Flamingo's 176. Bij de tweede innings hadden de Engelsen 160 voor 6. NOORDWIJKSE GOLFWEEK. De finale om de Palace-Hotelwissel- beker is gewonnen door dr H. J. de Graaf (18), die E. J. J. B. Cremers (10) sloeg met 5 en 3. Om de B. Dunn-beker moet worden overgekampt door F. Sweers (9) en W. E. Bangert (18), bei den met 3 up; derde werd A. Swane (8) met 1 down. Imponerend drieluik voor Raad van State Op het ogenblik legt de Haagse schilder Antoon van Welie de laat ste hand aan een gTOOt jubileum stuk, dat een plaats zal krijgen in het gebouw van de Raad van State. Dit doek, twee meter hoog cn drie meter lang, is ingedeeld als een drie luik. In het middenstuk ziet men onze Landsvrouwe, die afstand doét van de Troon. Zjj is voorgesteld met de rijksappel in de rechterhand, ter wijl zjj met de linkerhand op de a.s. Koningin Juliana wijst. De regelings gedachte wordt door twee caryatiden uitgedragen, die resp. de Bijbel en de Wet vasthouden. Boven de Koningin staat als alles be heersende figuur, de Christus der God delijke wijsheid, die met liefde op de vorstin neerziet en zijn zegenende han den over haar uitgestrekt houdt. Als wapenspreuk leest men; „Ik heb gehandhaafd voor God en mijn volk, „Amen". In de monumentale zetel ziet men een engel, die boven het hoofd der Koningin het kruis met de palmtak houdt: de symbolen van lijden en glo rie. zo ten volle beleefd in de vijftig regeringsjaren van deze Moeder des Vaderlands. Ter linker en rechterzijde is op de zetel een duif afgebeeld, het symbool van de vrede, die onze Koningin voor alles voor ogen had. Links van de toekomstige Koningin staat in generaalsuniform ZK.H. Prins Bernhard, Voor de a.s. Vorstin staat Prinses Beatrix, wijzende op een wa penschild, waarop de woorden: „Pax Vobis" te lezen staan. Rechts is een dienaar afgebeeld een schild dragende met de inscriptie: ..Memento 1899— 1948 31 Augustus". Rechts van de Ko ningin opent een soldaat in battle-dress het gordijn van het verleden. Als cen trale figuren ziet men hier in vage. verre mystieke kleuren Prins Willem van Oranje en zijn moeder, van wie hij afscheid neemt. Beneden bloeit een mystieke roos op als symbool van de moederliefde. Aan de andere kant wordt het gordijn van het verleden door een marinier geopend en hier aanschouwt men de dood van prins Willem van Oranje. De feiten uit het verleden en de toekomstigs gebeurte nissen worden weergegeven door op schriften vastgehouden door grotere en kleinere engelen. Om het kunstwerk is een monumen tale lijst aangebracht, die door de schilder zelf ontworpen werd en die één geheel vormt met de compositie. Aan de voet van de lijst leest men liet volgende opschrift: „Vervuld van dankbaarheid tot den Almachtigcn God voor dc wyze re- gecring zijner Vorstin brengt het Nederlandsche volk zjjn hulde van liefde en trouw ^aan Hare Majesteit Koningin Wilheïmina bij haar gou den jubileum op 31 Augustus 1948 en eert den grooten voorvader Prins Willem van Oranje". DUIVENSPORT. Leidse Concourscommissie UITSLAG WEDSTRIJD VANAF MONS W. Nagtegaal 1, 2, 3, 16; A. Vülbrief 4, 52, 62, 132; J. Degen 5. 45, 46, 81; P. Koenen 6, 107; P, Olijerhoek 7; K, Stikkelorum 8; P. Fasel 9; J. van Dort 10, 127; J. Smit 11, 58, 60, 80, 90, 110, 127, 135, 147; J. de Hollander 12, 83, 130; H. de Haas 13. 79. 92, 126; R. P. de Graaf 14, 28, 29, 112; H. van Riet 15, 78. 93; W. Vülbrief 17; T. Bink 18, 21, 94; N. Waasdorp 19,59, 82 86, 106, 115, 116; P. Güsman 20; J. Nüs 22; P. v. d. Berg 23, 44; P. van DUk 24, 47, 53, 63, 97, 113, 121; L v. d. Hulst 25, 109; J. van Alphen 26; J. Noorder- meer 27: Chr. v. d. Pluym 30, 37. 49; w de Jongh 31, 142, 143; J. Uiterdük 32; A. van Weeren 33; B. v. d. Meer 34 J Minke 35, 105, 145; A. van Dük 36; H. Chrlstiaanse 38, 43; J. Siera 39, 67, 122; G. Devilee 40, 74, 120; P, v. d Leek 41, 99, 108; J. v. d. Blom 42; N Ho- gervorst 48; J. van Kampen 50, 103; H. v. d. Lugt 51, 77; A. Fasel 54; J, Vlie- genthart 55, 112, 117, 137; M. Noor- dervliet 56; J. Schipper 57; A v d. Voort 61, 98: T. Platteel 64; F. Hof man 65, 96, 102; B. Geenjaar 66; H. van Alphen 68, 75; P. de Klerk 69; J. Nie- vaart 70; J, van Duuren 71; A. van Egmond 72; R, Pet 73; A. w. Krol 76, 123; J. Benning 84; H. Schouten Jr. 85; J. Neuteboom 87; J. van Klaveren 88; G. A. van Albada 89, 95; W. Kapaan 91, 125; D. Blok 100, B. Ahrends 101, p. Vogelenzang 104; F. Mieremet 114; J. Pet 118; W, Slera 119; H. Schouten Sr. 128; Gebr. de Groot 131; D. Blok 133; P. Onderwater 134; Th. Hartevclt 136; J. Vogelenzang 138; F Compier 139, 140, 141; N. Bemelman 144; P. de Ja ger 146; H. Sterk 148, 139, P. Strik 150. ALPHEN Aan de heer A. Verkade, werkzaam bij de brandstoffenhandel C. Jongen burger en Zoon alhier, is de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toegekend. Ds W Baaij, Chr. Geref. predikant alhier, ontving een beroep naar de ge meente Meerkerk. ALKEMADE In het tijdvak van 114 Sept. zal in deze gemeente een collecte gehouden worden, waarvan de opbrengst is be stemd voor de gezamenlijke Militaire Fondsen (Weduwen en wezen van ge sneuvelde militairen, verminkten en ge- demobiliseerden enz.) BO' F.GRAVF.N Burgerlijke Stand Geboren: Johan nes Bernardus Maria, z. van S. J. Steen bergen en H. J. Smits; Elizabeth, d. van A. van Dijk en D. van Dam; Johannes, z. van W. Spijker en P. Metselaar; Harm Roelf, z. van J. Schouten en A. R. Abeen. Ondertrouwd: Johannes van der Henst, 37 jaar en Dorothea de Vries, 37 Jaar; Ple- ter Klaas Both. 21 Jaar en Aagje Hoogen- doorn. 24 jaar; Matthijs Burger, 27 Jaar en Willemlna Louisa op 't Landt. 24 jaar; Cornells Verboom. 44 Jaar en Catharlna E. A. Verboon. 46 jaar. Getrouwd: Rudolphus Joannes Hooge- boom. 35 Jaar en Alida Johanna de Wit. 33 Jaar; Wilhelmus Johannes van Zijl, 30 jaar en Cornelia Alida de Wit. 25 Jaar. Overleden: Cornells Hoogendoorn. 79 j. BOSKOOP Burgerlijke Stand Overleden Alex Jacobus Hartman, 4 maanden. Getrouwd: Onno van Wieren, 25 jaar en Jelsje Boer. 32 Jaar, Jasper Meijers, 26 jaar en Grada Hendrika ter Wee, 24 Jaar. Medische dienst Zondag zal de me dische dienst verzorgd worden door dr G. A. S. Jongeneel, telef. 19. De buurtveren. „Irene" (Rijneveld) en de buurtveren, „De Gouwekant", (Voorkade en Ridderbuurt) organiseren op 30 en 31 Aug. feestelijkheden, o.a. filmvertoning, kindertractatie enz. Ook is een wedstrijd uitgeschreven in het versieren van deuren en poorten. Op 6 Sept., Vrouwendag, zal laatst genoemde buurtveren. vlieger- en vis wedstrijden houden, terwijl in de avond uren een fakkel- en lampionoptocht het geheel zal besluiten. BENTHUIZEN Burgerlijke Stand Geboren: Willem, z. van B. A. Boevé en G. de Bruin; Maria Trijntje Johanna, d. van C. Groen en L. M. v. Staalduinen. Ondertrouwd: M. Leune en J. v. d. EIJk. Getrouwd: O. Bi) de Vaate en M. Leen- dertse. Overleden* (te Delft) Maatje van Be- veren, 74 jaar, wed. van C. Laban HOOGMADE Ds Hijmans vertrekt Ds L. Hijmans alhier heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Dongen (N.B.) aange nomen. LEIDERDORP DE FEESTELIJKHEDEN De feestelijkheden ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubileum van Hare Majesteit Koningin Wilheïmina en de inhuldiging van H.K.H. Koningin Julia na zullen hier voornamelijk plaats heb ben op Dinsdag 31 Augustus en 6 Sep tember. Op 28 Augustus wordt dan nog een autotocht aangeboden aan de ouden van dagen en in de week van 31 Aug. t.m. 6 Sept. is er een étalage-wedstrijd. Op 31 Augustus zijn er 's morgens in de kerken dankdiensten en worden 's na middags de traditionele kinderfeesten gehouden op een weide nabij de Does. Op 4 Sept. organiseert de Wandelsport- Ver. TJI.V. afstandsmarsen over 10 en 15 km. Het programma voor 6 Sept. is als volgt: 7.00 Reveille: Tot half elf bidstond in de kerken: 10.30 v.m. Levend schaakspel; 11.15 uur Wielerwedstrijd; 1.30 uur Ring- rijden met paard en wagen; 3.00 uur Ringrijden met fietsen; 4.00 uur Diver se volksspelen; 6.00 uur Estafetteloop; 8.00 uur Concert en prijsuitreiking; 10.30 uur Vuurwerk. NIEUW VENNEP Medische dienst Deze wordt dit weekeinde waargenomen door dr van Haringen. WOUBRUGGE Burgerlijke Stand Getrouwd: J. C. M. van der Meer en G. C. van der Post- G. van Goozen en H. W. van den Akker'; C. J. Col(jn en Th. P. van Goozen. Bijzondere raadszitting De burge meester brengt ter algemene kennis, dat de raad ln bijzondere vergadering zal bij eenkomen op Dinsdag 31 Augustus om 10.30 uur in „Het Oude Raedthuys". ZWAMMERDAM Beroep Ned. Herv. Gem. Ds J. W. Beerekamp te Vianen is beroepen naar de Ned. Herv. Gem. alhier. HAARLEMMERMEER Burgerlijke Stand Geboren: Elisabeth Maria Theresia, d van J. C. N. Kroes en H, M. J. Buffing; Theodorus Johannes z. van F. F. Wltteman cn J. Schrama; Ge- rardus Johannes Ewoud. z. van C C v Saase en C. G. A. Luljben; Dirkje Klazlna. d. van A .Visser en E, de Jong; Simon, z. van H. Zwart en J. Schalk; Casper Bertus, z. van C. B. de la Mar en T. de Boer; Adrlana Roelanda. d. van E. Knlbbe en A. M. Roeloffs; Geertruida Alida Maria d van H. H. Meiman en J. M. G. Stokman; Antonla. d. van K. Spaargaren en G. A °e Koter: Johannes. z van J- Draalsma en J. M. Dekker; Reinler Johannes, z. van W v. Munster en M. C. C. v. d. Wal; Chris tian, z. van J. VerkuiJl en G. G. v. Wijk; Anna. d. van K. P. v. d. Spek en M. M Hagoort; Maria Louisa, d. van N Ver- couteren en A. v. Brussel; Johan, z. van A. Griekspoor en A. H. Bakker. KATWIJK AAN ZEE Jubileum-Zangavond in de Nieuwe Kerk De Nieuwe Kerk stroomde Vrüdae- avond vol om te luisteren naar vier zangkoren, n.l. Chr. Gem. Koor „Excel sior" van hier. Chr. Gem. Koor „Zingt XT61111 Noordwyk aan Zee, het Ned. Herv. Kerkkoor uit Noordwijk- Binnen het Chr. Gem. Koor „Looft de Heer uit Lisse. met begeleiding van de ,Ve,riniging "V-N-1", het geheel onder leiding van de heer Joh Admi- raai, en om te horen wat twee jeugdige predikanten, een Hervormde en een Ge reformeerde. beiden blakende van Oran jeliefde, hier over het Vorstenhuis had den te vertellen. De avond begon met het zingen -/In het koor „Wilt heden nu treden". Ds J. J. v. d. Krift las nu de 100ste Psalm en ging voor in gebed. De geza menlijke koren lieten vervolgens horen „Oppermachtig Heer en Koning" en „Komt nu met zang". De meeste zang stukken waren door de heer Admiraal bewerkt voor koor en orkest. De zang werd afgewisseld met de toe spraak van ds v d. Krift, getiteld: ,Op de plaats rust". Onze Koningin Wilheïmina heeft 50 jaar gestaan aan het hoofd van ons volk Nu is de rijd gekomen van „op de plaats rus)" Het woord Majesteit betekent, „strijdknots". Zij heeft die gehanteerd om het Koningschap tegen dictatuur veilig te stellen. Wij mogen dankbaar belijden, dat God ons volk met Haar zeer goed heeft gedaan. Het koor zong daarna: „O God, Die droeg ons voorgeslacht" en door alle aanwezigen met het koor werd gezon gen: „O Heer, die daar des hemels tente spreidt". Ds W. van Boeyen besprak nu: .Voor waarts met brandende lampen". Vreug de vuren zullen ontstoken worden, die als lichtende bakens in de duistere tijd van heden zullen staan. Wat zal er in het hart van Koningin Juliana, als zU denkt°aan de taak, die op Haar schou ders gelegd is. omgaan. Het betekent heel wat om in deze tijd aan het hoofd van het volk te staan. Het wil wat zeg gen. als straks het commando klinkt „voorwaarts" en Zij voorop moet gaan! Laten wy bij alle vrolijkheid de ernst niet vergeten. Juliana wordt koningin in een zware, moeilijke tijd. Waar vin den wij het kompas, dat ons veilig doet gaan? Het kompas, dat wij zoeken, de naald wijst naar de man aan het Kruis. Alleen bij de lamp van Gods genadigde liefde gaan wij verder. Het koor zong „Gelukkig is het land" Een van de fraaist verlichte gebouwen in Katwijk aan Zee, de Vuurbaak, die terecht de nodige belangstelling trekt. Foto Kruyt-Katwijk en twee verzen van Ps. 150, het derde vers werd gezamenlijk gezongen. Ds van Boeyen sprak het dankgebed uit. Tot slot liet het koor het prachtig uitgevoerde ..Halleluja" van Handel ho ren, verdienstelijk begeleid door „U.N.I." DE PLAATS DER FEESTELIJKHEDEN Men verzocht ons, om misverstand te voorkomen, mede te delen, dat de fees ten op 31 Augustus gehouden worden op de Boulevard en die op 6 September op het voetbalterrein Katwijk. Op 6 Sept. wordt na" afloop van de filmvoorstelling het feestterrein voor iedereen gratis opengesteld. Dan zal hier het vuurwerk afgestoken worden, dat door het gemeentebestuur aan de bevol king aangeboden wordt. De Directeur van Gemeentewerken te KATWIJK maakt het volgende be kend: Op de a.s. nationale feestdagen, Dinsdag 31 Augustus en Maandag 6 September zal geen huisvuil worden op gehaald. In plaats daarvan zal dit geschieden op respectievelijk Woensdag 1 Septem ber en Dinsdag 7 September. De Directeur voornoemd. Aav. LISSE Raadsvergadering GEEN MOTORRACES OP 5 SEPT.? Vrijdagavond kwam de Raad van Lisse bijeen onder voorzitterschap van de loco-burg. J. W. A. Lefeber. Gewij zigd werd een besluit van de raad van 4 Nov. 1947 betreffende grondverkoop aan de firma Akerboom. Een brief van Gedeputeerde Staten inzake herclassi ficatie der gem. i.v.m. de salariëring van secretaris, ontvanger en wethou ders gaf enige discussie. De heer Kor- tekaas achtte dit alleen noodzakelijk voor de secretaris. De raad besluit ac- coord te gaan met het verzoek van Ged. Staten daar de gemeente Lisse thans in de klasse behoort van gemeenten boven de 11.000 zielen. De 2% gratifi catie voor gem.personeel gaat zonder bespreking onder de hamer door. De raad besluit tot aankoop van grond voor de Woningbouw Ver. „Het Ge- zinsbelang" in het buurtschap „De En gel" tot een bedrag van f. 24.275, Voor wegomlegging zal van de heer Persoon aan de voormalige ijsbaan een. stuk grond gekocht worden. Over de nodige gelden uit de gem.kas zal beschikt wor den voor aankoop van 16 nieuwe schoolbanken ten behoeve van de R.K. scholen aan de Beekbrug. Voor de Aga- tha-school wordt f.350 beschikbaar ge steld voor aankoop naaimachine. De rondvraag gaf enige bespreking waar om op 31 Aug. geen feest gehouden werd. dit naar aanleiding van een vraag van de heer Steenwinkel. De voorzitter betoogt, dat dit in de paktijd der bollenkwekers niet mogelijk was. Vervolgens kwamen de motor-races, welke mogelijk op 5 Sept. gehouden zullen worden ter tafel. Da heer Blit- terswijl ageerde sterk tegen deze her rie op Zondag en verwierf bijval van verschillende leden der raad. B. en W. zullen uiteindelijk een beslissing nemen. Ongeval Het 13-jarig zoontje van de fam. S. uit de Pr. Hendrikstraat sprong van een rijdende auto af en kwam ongelukkig te vallen. Hij liep be halve wat schaafwonden een hersen schudding op. Burgerlijke Stand Geboren Jaco bus Paulus, z. van J. P. Polderman en C. Zuurdeeg; Hendrik, z. van H. v. d. Weerd en P. v. Egmond; Maarten, z. van M. Kraai) en J. Uilenreef; Herma- nus Cornells Maria, z. van C. H. v. Am sterdam en J M. v. Dijk; Petrus Jo hannes Theodorus, z. van C. G. yan Diest en A. E. Kortekaas; Johanna Ca- tharina Hendrica Maria, d. van P. H. Beelen en H. M. Beekman. Ondertrouwd A. H. Couzijn en G. Geerlings; C. J. v. d. Berg en J. Chr. de Klerk; C. O. A. Driehuizen en G. J. de Groot; G. de Vos en J. Kulk. Overleden: Leendert Bouman, 66 j. echtg. van C. Klootwijk. Medische Dienst De medische dienst wordt Zondag waargenomen door dr A. J. Duymar v. Twist. NOORDWIJK AANBESTEDING WONINGBOUW. Hedenmorgen werd op het raadhuis aanbesteed de bouw van 64 woningen aan de Boerenburgerweg alhier. Laag ste inschrijver was de firma v. d. Bunt en v. Rossem te Zeist voor f. 637.500,hoogste de firma J. Wit tebrood te Purmerend voor f. 760.000. NOORD Wl JKERHOUT Medische dienst. Deze wordt Zon dag waargenomen door dr Wösten. OEGSTGEEST ORANJEFEEST HOGE MORSCH- RIJNDIJK. Ook dit deel van de gemeente heeft een tweedaags Oranjefeest gevierd, dat, gezien de talrijke wedstrijden aan de commissieleden handen vol werk heeft gegeven, maar dat toch met succes is verlopen. De eerste dag nam des mid dags een aanvang met motorrijden en des avonds een gecostumeerde voetbal wedstrijd van veteranen boven 40 jaar. Was de belangstelling des middags groot, de voetbalwedstrijd trok ook zeer velen naar het terrein aan de H. Rijndijk, waar het vrolijk toeging. Op het feest terrein aan de Morsohweg bij Rhijnhof was het de gehele avond een vrolijk ker misfeest, waar de vermakelijkheden het druk hadden en de hospartij om het mu ziekcorps „Triumph", dat beide avon den medewerking verleende, hoogtij vierde. De tweede dag is een kinderoptocht met versierde rijwielen e.a. gehouden, waarvoor een overgrote deelname was. Verder waren er diverse wedstrijden voor de jeugd alsmede een ringrijderij met versierde rijtuigen. Des avonds men de mannen in half duister in ae mast klimmen onder vrolijke muziek. Dit welgeslaagde feest werd besloten met vuurwerk. SASSENHE/M Zondagsdienst doktoren Deze wordt waargenomen door dokter Hueber. VOORHOUT, Ned. Chr. Vrouwenbond Bovengenoemde afd. vergaderde Vrij dagavond in het gebouw der Chr. school. Deze bijeenkomst stond geheel in het teken van de jubileumfeesten. Alle aan wezigen sierden zich met oranje, terwijl met smaak diverse versieringen waren aangebracht. Na opening met gebed door mevr. Klomp-Pfeiffer verkreeg de huidige predikantsvrouwe, mevr. Eggink, het woord, die op geanimeerde wijze de levensloop van enkele der Oranje's be sprak. Mevrouw Beker declameerde hierna ook enkele schetsen uit het leven der Koninklijke familie, waarbij zij als onmisbaar voor deze avond naar voren bracht het gedicht van ds W, L. Weiter, door elke Nederlander thans met bewogenheid aangehoord: „Neen. 't was geen vlucht, die u deed gaan". Me vrouw Klomp als voorzitster sprak nog over het leven van Koningin Wilheï mina. Het een en ander werd afgewis seld door 't zingen van vaderl. liederen, waarbij de twee geliefde coupletten van het Wilhelmus aan het einde der verg. niet ontbraken. RAADSZITTING OP 3 SEPT. De raad der gemeente zal bijeenge roepen worden ter openbare vergadering op Vrijdag 3 September a.s des na middags twee uur Op de agenda komen we nog nader terug. Ter gelegenheid der jubileumfees ten zal ïn de tuin van de pastorie der Ned. Herv. Kerk voor de jeugdvereni gingen der Ned. Herv. Gemeente Don derdag een gezellige avond worden ge organiseerd. VOORSCHOTEN DISTRIBU 1IEDIENST GESLOTEN. Dinsdag 31 Augustus en Maandag 6 September ls 'het distributiekantoor ge sloten. Twee aanrijdingen Binnen het uur twee aanrijdingen op nog geen 20 m. afstand van elkaar en dan juist voor het politiebureau dat is toch wel sterk. Dit gebeurde hier Vrijdagmorgen tussen 10 en 11 uur. Eerst werd een handkar van een melkboer, welke op de tramrails stond, door de tram aangereden. De be stuurder rekende er schijnbaar op. dat het karretje wel verwijderd zou zijn, als hij ter plaatse was. HU ging daarom pas te laat remmen. De mesete vaart was hij echter wel kwijt en de schade aan de kar viel nog al mee. Wel gingen er enige liters kostbare melk over de straat. De tweede aanrijding was er één tus sen twee personenwagens, beide komende van de richtlne Den Haag. De voorste wilde de straat oversteken om bij het raadhuis te parkeren, hetgeen door nr. 2 niet op tijd gemerkt werd. waardoor deze zün vooganger midden in de flank aan reed. Ook dit ongeval liep nogal goed af. De eerste wagen was flink, de tweede licht beschadigd, zonder persoonlijk let sel. Bonkaarten afhalen. De uitreiking van bonkaarten K of L 812 zal plaats hebben ln de Vink op Maandag 30 Aug. a.s. van 9.3014.30 uur en in het Dis tributiekantoor, Molenlaan op Woens dag 1, Donderdag 2 en Vrijdag 3 Sep tember a-s. van 9.3015 uur, volgens da tumstempeling aan de voorzyde van de thans lopende bonkaart. Medische Zondagsdienst Gedurende het weekeinde wordt de medische dienst waargenomen door dr. C. KuUpers, Leid- seweg 51, telefoon 520. WASSENAAR VERENIGING VAN OUDLEERLINGEN DER TUINBOUWCURSUSSEN. Na een geruime tUd vacantie verga derde Donderdagavond J.l. de Vereni* ging van oud-leerlingen der Tuinbouw- cursussen in de zaal van café Paarde- kooper. De avond was speciaal gewUd aan het maken van een bloemstuk om Prijzen, waaraan met ijver werd begon nen na het verslag der bondsvergade ring en het besluit om voor de volgende vergadering een spreker uit te nodigen voor behandeling van het onderwerp „bemesting". De prijzen werden behaald als volgt; le. de heer Verlind, 2de de heer Donker, 3e de heer Knijnenburg, 4e de heer Noordover. Medische dienst De medische diens 6 wordt Zondag waargenomen door da doctoren De Haan en Doelman.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 7