Blijvend optimisme over Moskou WEERBERICHT Indonesische delegatie voor jubileumfeesten gearriveerd Deze week advies-interimregering naar ons land Duizenden vrouwen leven in gedwongen concubinaat Smeekbeden uit smartelijke en hartverscheurende omstandigheden Ontwerpdienstregeling busdienst Leiden-Haarlem V.V. Met een enkel woord 87ste Jaargang VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1948 No. 26476 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no.: 57055 Na de bestorming vein Berlijn's Raadhuis Het is met de verklaring van gene raal Ganeval inzake een bijeenkomst der vier opperbevelhebbers in Duits land een eigenaardig geval. Van alle zijden wordt thans dit bericht gede menteerd, doch feitelijk zodanig, dat men kan aanvoelen, dat het toch wel eens juist zou kunnen zij-n, al is de mededeling dan voorbarig geweest. Welingelichte kringen te Londen heb ben verklaard, dat maarschalk Sta lin en de drie Westelijke afgevaar digden Maandag tijdens hun confe rentie te Moskou tot algemene over eenstemming zijn gekomen over de valutahervorming voor Berlijn. Een verdere samenkomst op het Kremlin, die waarschijnlijk hedenavond plaats vindt, zou noodzakelijk zijn voor de bespreking der details. Zoals gisteren nog in een groot deel enzer oplaag is medegedeeld, hebben de Berlijnse communisten, onder lei ding van de S.E.D., het stadhuis te Berlijn bestormd en bezet. Verzet werd niet geboden, dus verliep een en ander zonder veel rumoer. Na een half uur in de raadszaal te hebben vergaderd, ging men weer heen en toen een zware regenbui losbrak, verstrooiden de demonstranten zich. Een delegatie van de socialistische eenheidspartij heeft een onderhoud ge had met de waarnemende tweede bur gemeester van Berlijn, Friedensburg. Na een uur verliet de delegatie het bureau van de magistraat. Tevoren had de woordvoerder der delegatie in de raadszaal van het Berlijnse stad huis in een toespraak tot de menigte verklaard: „Er zullen in de komende dagen beslissende dingen gebeuren. Als het huidige stadsbestuur u uw rech ten niet laat, zal het moeten verdwij nen." Na het onderhoud met Friedensburg zei de woordvoerder der delegatie: „We hebben langs elkaar heengesproken, Friedensburg heeft ontwijkende ant woorden gegeven en bleek buitenge woon slecht op de hoogte te zijn van öe werkelijke stand van zaken in Ber lijn. Hij heeft gezegd, dat 'hij enige van onze klachten zou bestuderen." Friedensburg heeft naderhand de pers in zijn bureau ontvangen. Hij verklaarde, „dat het Berlijnse stads bestuur in functie zou blyven en op normale wijze zijn werk zou verrich ten." Hij deelde verder mee, dat zijn on derhoud met de delegatie der demon stranten een rustig verloop had en dat hij het met de delegatie eens was ge weest, dat de Berlijners uit de Wes telijke sectoren volkomen vrij moesten zijn om hun rantsoenen in de Ooste lijke sector te betrekken. Maar, zo had hij gezegd, de meeste West-Berlijners wensen dit niet. Hij had de delegatie voorts meege deeld, dat hij het nood-programma van de „door communisten geleide so cialistische eenheidspartij niet kon aanvaarden, aangezien „de gemeente raad met zijn sterke anti-communisti- sohe meerderheid daar zeker niét zijn goedkeuring aan zou hechten." B. en W. van Berlijn hebben gister avond besloten hedenochtend 'n zit ting van de gemeenteraad te houden en tevens zelf bijeen te komen. De socialistische eenheidspartij, die de bijeenkomst van gisteravond boycot te, wil heden wel verschijnen. Intussen hebben de pro-Westerse Bezuiniging in Frankrijk De Franse regering heeft een reeks drastisohe bezuinigingen op de begroting goedgekeurd. Naar wordt vernomen, heeft een groot gedeelte der bezuinigingen betrekking op de militaire begroting. Deze bezuini gingen vormen de eerste stappen ter stabilisatie van Frankrijk's budgetaire toestand, zoals de minister van finan ciën, Paul Reynaud, heeft voorgesteld. Door deze maatregelen is men van plan Frankrijk een gezond stelsel van voedselvoorziening te geven, waarbij de welstand der boeren wordt gehandhaafd en de arbeiders verlost worden van de vrees, dat de kosten van het levens onderhoud verder zullen stijgen. Ter stimulering van de landbouw heeft de regering hogere graanprijzen toegestaan, hetgeen bij afwezigheid van een subsidie, zijn terugslag vindt in een hogere broodprijs. De prijs zal, naar men venvacht, 10 fr. per kilo stijgen. Voorts heeft de regering de boeren een verhoging van 20 25 procent voor de melk beloofd. Deze feiten hebben de vakverenigings leiders van alle sohakeringen er toe ge bracht op een snelle actie der regering aan te dringen ten einde de arbeiders meer werkelijke koopkracht te bezorgen. Ten einde de druk op het gezinsinko men te verlichten zouden de gezinstoe slagen verhoogd kunnen worden of de inkomstenbelasting verlaagd. De moei lijkheid blijft dan echter fondsen te vin den voor de aanvulling van de landsbe- groting. DROOG EN VRIJ ZONNIG. De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met olaatselijk och tendmist. Droog en vrij zon nig weer met, behalve in het uiterste Noorden van het land, iets hogere tem peraturen. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Noord en Oost. 28 AUGUSTUS Zon op: 5.44 uur; onder: 19.37 uur. Maan op: 22.48 uur; onder: 15.40 u. (L.K.). Hoog water te Katwijk te 8.52 en 21.22 uur. Dit nummer bestaat uit vier pagina's Berlijners gisteravond 'n tegen-demon stratie gehouden op de Platz der Re public, vlak bij de Sovjet-zone. Een 15.000 personen hadden zich daar ver zameld. De Berlijnse sociaaldemocratische leider, Neumann, verklaarde o.m.: „De BerlJjnse democratie zal zich niet uit het raam laten gooien door de rede Nazi's. Wij zijn bereid een algemene staking uit te roepen, als dat nodig is om de communisten tot staan te bren gen." De voorzitter van de Berlijnse gemeenteraad, dr Suhr, verklaarde nooit een raadsvergadering bijeen te zullen roepen onder „de druk van een menigte". Hij deed een beroep op de bezettingsmogend'heden orn een „neu trale zone" in Berlijn te scheppen, cp- dat de stedelijke autoriteiten onge stoord zouden kunnen werken." „De ballontocht en het „L.D." M Onmiddellijk na het opstijgen H van de ballon van de speelweide H M in de Prof ess or en wijk hedenavond Ij H omstreeks halfzeven, zal de com- H M mandant de heer Boesman, een g ff aantal genummerde reclamebil- M H jetten van het „Leidsch Dagblad" j§ uitwerpen, waarvan een 25-tal jl M recht geeft op geldprijzen. In ons Blad van morgen zullen H vvjj deze nummers bekend maken, waarna de gelukkige vinders zich j| M met hun biljet van a.s. Maandag M M af aan onze Bureaux kunnen ver- |j H voegen. Men beware derhalve deze bil- ff |f jetten zorgvuldig p illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllF PAUSELIJK VERTEGENWOORDIGER BIJ INHULDIGINGS PLECHTIGHEDEN. Bij de inhuldigingsplechtigheden van Koningin Juliana op 6 September a.s. in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal Paus Pius de twaalfde vertegenwoor digd worden door monseigneur Valerio Valeri, apostolisch nuntius. Het gros van de Indonesische delega tie, die de jubileumfeesten en de inhul diging zal bijwonen, is gisteravond op Schiphol aangekomen. Ter begroeting waren o.m. aanwezig de ministers mr E. M. J. A. Sassen en L. Götzen, de secretaris-generaal van het departement van Overzeese Ge biedsdelen, de heer J. M. Kiveron, de chef kabinet mr B. Th. A. Westerouen van Meeteren, kolonel W. J. van Gulik en dr J. P. Bannier. Het gezelschap, dat de reis uit de Oost heeft aanvaard bestaat uit 22 personen, o.w. zich vele echtgenoten bevonden. De leider van de delegatie is prof. dr P. A. Hoesein Djajadiningrat, secretaris van staat voor Opvoeding, Kunsten en Wetenschappen van de voorlopige Fede rale regering. Sultan Hamid II, die zo langzamerhand een vaste gast in ons land is geworden, was met zijn echtge note wederom meegekomen. Hij zal, in tegenstelling tot de overige leden van de delegatie, die voor het merendeel kort na de inhuldiging weer naar Indo nesië zullen vertrekken, ruim anderhal ve maand in ons land vertoeven. Voorts behoren tot het gezelschap af gevaardigden o.a. _uit Oost-Indonesië, Oost-Sumatra, Borneo, Riouw en Billi- ton. Teunkeu dr Mansoer, het staatshoofd van Oost-Sumatra komt rechtstreeks uit Bandoeng, waar een conferentie is ge houden die advies zal uitbrengen over het voorlopige ontwerp van een interim- regering. Dr Mansoer heeft de conferentie wegens zijn vertrek naar Nederland kort voor het einde moeten verlaten. Hij heeft dan ook het advies niet bij zich. „DE TIJD IS KRITIEK!" Dr Mansoer deelde ons echter des gevraagd mede, dat het advies Woens dag is klaargekomen. Hij verwacht het advies nog deze week in Nederland. Op een desbetreffende vraag zei dr Mansoer, dat hjj de tijd voor de in stelling van een interimregering stel lig thans gekomen acht. Hjj wilde het zelfs nog sterker uitdrukken. De tijd is daarvoor thans kritiek", aldus het Staatshoofd van Oost-Sumatra. Het talrijke gezelschap hield zich enige tijd op in de fleurig met bloemen versierde aankomstbarak van Schiphol en begaf zich tegen halftien met de mi nisters naar 's-Gravenhage. GENÈVE KRIJGT VOORKEUR. De economische en sociale raad der V.N. heeft besloten de zitting in de zomer van 1949 te Genève in plaats van te Lake Success te houden. Dit besluit werd genomen met 11 tegen 7 stemmen na een debat van zes uur en betekent een nederlaag voor Engeland, de V.S. en Canada, die om politieke en practlsche redenen krachtig pleitten voor het houden van de vergadering te Lake Success. Ingevolge deze beslis sing zal de volgende zitting van de raad de achtste In Februari te Lake Success en de negende zitting in Juli te Genève worden gehouden. HONGAARSE LANDBOUWPOLITIEK. De Hongaarse regering heeft een spe ciale bekendmaking gedaan, volgens welke alle koop en verkoop van land voor het ogenblik wordt verboden en bouwland verpacht kan worden. Men neemt aan, dat de staat voortaan zijn rechten zal doen gelden op de eer ste keuze voor elk stuk land, dat te koop Is ten einde coöperatieve landbouw door boeren, die niet over een stuk land besohikten, te bevorderen. Een ander besluit betreft de oprich ting van een aantal nieuwe economische staatsondernemingen. Gistermiddag werden in de Oude Kerk te Amsterdam 10.000 exemplaren van de Johannes Evangeliën een geschenk van Amerikaanse kinderen voor de Neder landse Zondagschoolkinderen, uitgereikt. De symbolische overdracht geschiedde door de President van de Verenigde Amerikaanse Kerken, mr Charles P. Taft aan de zes-jarige Jetske Minke Timmer uit Bussum. Foto ANP-dS. Ter gelegenheid van de aanvaarding der regering door H.M. Koningin Juliana op 4 September a.s. is in opdracht van de firma G. J. Begeer te Utrecht een penning ontworpen door de beeldhouwer Maarten Pauw. Deze penning, die ener zijds de beeldenaar van Koningin Ju liana draagt en anderzijds een afbeel ding van de Ridderzaal, zal na de ambtsaanvaarding van de nieuwe Ko ningin algemeen verkrijgbaar worden gesteld. Foto ANP-dWt. Een nationale schande (Speciale berichtgeving) Drie jaar na de nederlaag van de Japanners in Indië worden nog steeds vele duizenden land- en rijksgenoten, vrouwen en n^eisjes voornamelijk, vastgehouden in gevangenkampen of gedwongen in concubinaat te leven met mannen van de T.N.I., gedroste Brits-Indiërs of achtergebleven Ja panners. Op een gisteren in Den Haag ge houden bijeenkomst van het „Gemeen schappelijk Actie-Comité van Neder landse Vrouwen", waarbij vrouwen organisaties van velerlei richting ver tegenwoordigd zijn, is daar nadruk kelijk mededeling van gedaan door mevrouw W. van 't Rood-Gerth van Wijk, en er op gewezen, dat dit een gewetenszaak is voor het Christelijke Nederlandse volk. Er is in de loop van de jaren dik wijls verschil van mening geweest over het aantal vrouwen en meisjes, o.w. vele Nederlandse, die ginds onder de meest smadelijke en hartverscheu rende omstandigheden haar leven moeten slijten zonder dat er helaas van onze zijde daadwerkelijke po gingen worden gedaan om hen in vrij heid te stellen. Over de feiten zelf, d.w.z. de gevangenhouding en het ge dwongen concubinaat, was nauwelijks verschil van mening! Het comité had herhaaldelijk bespre kingen met om de ministers Beel en Jonkman en later ook met minister Neher, maar geen van hen heeft ooit het bestaan van deze. voor een zich zelf respecterend volk bepaald onterende, toestanden ontkend. Minister Beel gaf meermalen de toezegging, dat alles in het werk zou worden gesteld om de slachtoffers te helpen en verleden jaar maakte de regering bovendien bekend dat vrijlating van al die vrouwen en meisjes (kinderen vaak nog!) eerste voorwaarde zijn zou voor het hervatten der onderhandelingen met de republi keinen. Later schijnt de regering-Beel 5-minutendienst op de spitsuren In een conferentie door de N.Z.H. be legd met de gemeentebesturen van Haarlem, Leiden en tussengelegen plaatsen, waarbij ook vertegenwoordi gers van Waterstaat, Rijksverkeers inspectie en Prijsbeheersing aanwezig waren, heeft ir. Jurrissen, directeur der maatschappij, een uiteenzetting gege ven van de plannen die de N.Z.H. heeft ten aanzien van de verbinding Haar lemLeiden. Zoals men weet heeft de Minister de opheffing van de tramlijn Haarlem- Leiden goedgekeurd, en zal reeds op 1 November a.s. de tram uit het Haar lemse stadsbeeld verdwijnen. Dit bete kent tevens het begin van het einde van de tram LeidenHaarlem. De bevolking van de Bollenstreek, die voor haar vervoer uitsluitend op de tramlijn aangewezen is, sinds de stop trein werd opgeheven, heeft stérk ge protesteerd tegen deze plannen der N.ZH, De gemeentebesturen hebben een actie ondernomen, om de tram te be houden en al is die actie niet ten volle geslaagd, men is er toch van overtuigd dat ze er aanzienlijk toe bijgedragen heeft om de plannen der N.Z.H. met name t.a.v. de frequentie der busdien sten in gunstige zin te wijzigen. Dat het de N.Z.H. ernst is met haar voornemen, het vervoer op deze lijn ook met de bus bevredigend te regelen, komt tot uiting in de ontwerp-dienst- regeling, welke aan de gemeentebestu ren werd aangeboden. Weliswaar zullen daarin nog wel wijzigingen plaatsvin den, omdat men eerst moet zien hoe dit alles in practijk verloopt, maar in gro te trekken zal toch dit schema gehand haafd blijven. LOCAALDIENSTEN LEIDEN— SASSENHEIM EN HAARLEM HILLEGOM. Het ligt in de bedoeling de bussen te laten vertrekken van het station Lei den en ook te Haarlem op het Sta tionsplein te doen aankomen. De BINNENLAND. De buitenlandse studenten uit het kamp te Blggekerke hebben de laatste hand gelegd aan het rijwielpad van Zou- telande naar West-Kapelle, dat heden middag officieel g-eopend werd. BIJ de Philipsfabrleken ln StrJJp brak brand uit ln een loods, waarin 600 ton oud papier was opgeslagen. De vlam men vonden hierin gretig voedsel. De loods brandde geheel af. Te Batavia ls aangekomen de heer B. A. Koppers van het Nederlandse comi té van de World Students Relief. H11 ls verbonden aan de International Students Service en brengt een bezoek van 6 we ken aan Indonesië, waar hij de toestand en de bestaande behoeften ln de univer sitaire wereld van Indonesië zal opne men. Op twee dagen ln de nationale feestweek zal de wegenwacht niet ril den. n.l. op 31 Augustus en 4 September. Dit besluit heeft de A.N.W.B. genomen, teneinde ook de gele rijders" in de ge legenheid te stellen met hun gezin aan de feestelijkheden ln derespectieve woon plaatsen deel te nemen. In boekvorm ls verschenen het ver slag over de werkzaamheden van het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis gedurende de Jaren 1939 tot en met 1947. Op 1 September a.s. zal de .Volen- dam" 1500 Amerikaanse studenten naar hun vaderland terugbrengen, die ander halve maand ln Europa hebben doorge bracht. Deze studenten zullen van Ne derlandse ziide worden vergezeld door enige professoren, o.w. prof. H. van de Waal. uit Leiden De burgemeester van Amsterdam, mr A. J. d'Ailly. opende gistermorgen te Amsterdam de „Nahlnto". de nationale handel- en industrletentoonstelling. die een beeld geeft van de prestaties van het Nederlandse bedrijfsleven en ln het teken staat van het regeringsjubileum. BUITENLAND. De Belgische minister-president en minister van buitenlandse zaken Spaak, zal zijn vacantle ln het Zuiden van Frankrijk eerder dan zlln plan was be ëindigen en Zondag naar Parijs reizen om besprekingen te voeren met de Bel gische delegatie bit de organisatie voor Europese samenwerking. Het kabinet van Zuid-Baden in de Franse zone is afgetreden en verklaarde niet langer de verantwoordelijkheid van het bestuur te kunnen dragen wegens het demonteren en liquideren van fa brieken. De Zuid-Afrikaanse minister van binnenlandse zaken, dr Donges. heeft medegedeeld, dat een deportatie-order jegens 193 Duitsers ln Zuid-Afrlka In getrokken ls. De order was door de re gering van generaal Smuts uitgevaardigd. De gezondheidsdienst van het Ame rikaanse leger meldt, dat een geneesmid del tegen typhus ls ontdekt. Het draagt de naam Chloromycetin en wordt uit een Venezolaanse paddestoel bereid. Emlle Bollacrt. de Franse hoge commissaris van Indo-Chlna, ls per vliegtuig naar Saigon teruggekeerd na een kort verblijf te Parils. tildens het welk hil besprekingen voerde met ex- keizer Bao Dal van Annam, de Franse premier Marie en de minister van kolo niën, Coste-Floret. In de Verenigde Staten heerst een hittegolf en ook ln Canada is de tempe ratuur zeer hoog. In de kantoren is de arbeidsduur verminderd, en sommige be drijven zijn tijdelijk gesloten. eerste bus in de richting Haarlem vertrekt dan om 5.30 uur, vervolgens om de 20 minuten tot 6.30 uur, waar na tot 10 uur een 10-minutendicnst gereden wordt. Hiertussen door rijden van 6.45 tot 8.45 uur locaal-diensten naar Sassen- heim-Noord, zodat tussen Lelden en Sasscnhcim in dat tijdvak een 5- minutendienst gereden wordt. Ook tussen Haarlem en Hillegom rijdt dan een 5 minuten-dienst. Van 10 tot 15 uur wordt weer een 20-minutendienst gereden (met name op Zaterdagmiddag zal deze regeling wel gewijzigd worden, en wellicht ook 's Maandagsmiddags in verband met het drukke bezoek aan de Bloembol- lenbeurs te Haarlem). Om 16 uur gaan de bussen weer om de 10 minu ten rijden, waartussen tot 18.30 uur de locaaldiensten HaarlemHillegom en LeidenSassenhcim (dus weer een 5-minutendienst) tot na 20 uur de 20-minutendienst weer in werking treedt tot 23-30 uur, wanneer de laatste bus uit Leiden vertrekt (aan komst te Haarlem 0.30 uur). De laat ste bus uit Haarlem vertrekt om 23.40 uur en arriveert te Leiden om 0.40 u. De rijtijd van de bussen wordt over het gehele traject met 20 minuten bekort en bedraagt dan nog slechts 60 minuten van station tot station. Alleen al voor het traject Hillegom Haarlem betekent dit een winst van 10 minuten. De bussen volgen de Rijksweg en dus niet langer de tramroute via Benne- broek-dorp. De Glip. de nauwe Binnen weg te Heemstede en de omweg door het Haarlemmerhoutpark. De oude tramhaltes blijven groten deels gehandhaafd, met uitzondering van die voor De Glip en Bennenbroek- dorp. De bus stopt o.a. bij de Klinken- bergerbrug, de Postbrug en de Leidse- buurt, Posthof en aan het eindpunt RJJnsburgerweg. De bussen zullen van af het remiseterrein vertrekken. Ook de tariefsverhoging is bespro ken. Er werd gemompeld over een opslag van 50 en meer, maar dit is meegevallen. De gemiddelde verho ging bedraagt 20 op de oude prjj- „NIET ONAANGENAAM VERRAST". In de Bollenstreek was men niet on aangenaam verrast door de plannen van de N.Z.H. Men heeft zich nu een maal moeten neerleggen bij het door de Minister bekrachtigde besluit tot op heffing. en zag node de* tram verdwij nen. Niet omdat men er zo bijster aan was gehecht. De tram betekende een gevaar op de weg, had dikwijls vertra ging, en met name de avond-uurdien sten noodzaakten het publiek vaak tot zeer lang wachten. De vraag, of de bus het intensieve verkeer kan opvangen, overweegt hier, maar de stemming is zodanig, dat men de N.Z.H. een kans wil geven. Het verlangen naar de weder-ln- dienststelling van de stoptrein blijft onverminderd bestaan. Eveneens hoopt men op een goede en snel-werkende service t.a.v. sneeuw- en gladheidbe strijding, opdat het niet voorkome dat de zo belangrijke Bollenstreek door het uitvallen van de enige verbinding met de buitenwereld wordt geïsoleerd. die verklaring volkomen vergeten te zijn Intussen had het comité nog altijd, als gevolg van de beloften der ministers, goede hoop dat de situatie zich geleide lijk verbeteren zou, gelijk de heer Beel in een brief van 16 Februari j.l. nog in uitzicht stelde, totdat twee verklaringen de onrust plotseling weer groter hebben gemaakt dan ooit. De ene werd in het parlement afgelegd door minister Drees, die naar aanleiding van een open brief van het comité aan de Kamer leden zeide de indruk te hebben dat de voorstelling als zouden er meer dan 15.000 mensen nog steeds gevangen wor den gehouden, een zeer losse bewering is. de andere kwam van minister Neher, die op 14 Augustus 1.1. bepaald boos werd toen de leden van het comité ln een on derhoud met hem met klem aandron gen op het treffen van maatregelen om de slachtoffers vrij te krijgen. De heer Neher gaf, in tegenstelling met de heer Drees, de feiten toe en hij erkende dat ons militaire gezags- apDaraat krachtig genoeg is om be vrijdingsplannen tot uitvoering te brengen. Maar met de vuist op tafel slaande, aldus mevrouw Van 't Rood, riep hii uit dat onze troepen daarvoor niet zullen oorukken. Nederland zal deze slachtoffers zo nodig opofferen omdat er anders nog veel meer vrou wen en meisjes zullen worden gedood! Het vrouwen-actie-comité Ls door dit alles ten zeerste, verontrust en weigert het standpunt van de heer Neher te aanvaarden. Deze toestanden te dulden betekent voor ons een nationale schan de. „Kunnen wij" zo vraagt het co mité „op deze wijze nog ooit een rustig uur hebben en zullen wij niet al tijd geplaagd worden door zelfver wijt?"De besprekingen met de rege ring zullen, zo mogelijk, worden voort gezet. maar tegelijkertijd zal geen mid del onbenut worden gelaten om het ge weten van ons volk wakker te maken en de brede massa te doordringen van noodzaak om in te grijpen, wat daar ook de gevolgen van zullen zijn! De heer ir Steup. voorzitter van de Nibeg, verklaarde, gelijk hij onlangs ook reeds in een te Batavia gehouden radio rede heeft gedaan, dat uit hem door het Rode Kruis verstrekte gegevens, ls ko men vast te staan dat er nu nog onge veer 15.000 Europeanen en Indo-Euro peanen binnen het republikeinse gebied worden vastgehouden .waarbij nog ko men duizenden inheemsen en gezinsle den van KNIL-militairenHet is ge woonweg verbijsterend, dat de regering zich niet bij dezelfde bron heeft laten voorlichten! Om te getuigen dat het door ir Steup genoemde getal inderdaad juist i s, heeft het comité een brief ontvangen van een der hoogst geplaatste en ge zaghebbende autoriteiten in Indië. De daarin genoemde cijfers stemmen vol komen met die van de heer Steup overeen. Wie de schrijver van die brief is mag het comité, aldus werd ter ver gadering gezegd, niet bekend maken, omdat aldus grote landsbelangen zou den kunnen worden geschaad. Om nochtans de waarde van dat schrijven niet tekort te doen, hebben drie jour nalisten er inzage van mogen nemen, op voorwaarde van geheimhouding. De heer Van der Wielen, secretaris van de Haagse afdeling, heeft namens het drietal vertelaard de brief voor authentiek te houden en er aan toe gevoegd dat de naam van de schrijver waarborg is voor de volstrekte juist heid van de gegeven cijfers! Mevrouw Van 't Rood heeft er ten slotte op gewezen dat al die vrouwen en meisjes ginds leven onder de meest ver schrikkelijke omstandigheden. Zij gaan moreel en geestelijk kapot en lijden vaak honger, zodat zil al hun bezittingen te gelde maken. Zij hebben geen geld en geen kleren, geen boeken, geen radio en geen enkele andere ontspanning en de kinderen kunnen niet behoorlijk worden opgevoed. Van honderd, indertijd onder de ogen van de Engelse wacht te Ban doeng gekidnapte jongelui, heeft men er tot nu toe slechts drie terug kunnen vinden, zii zijn echter nog niet vrij en vertoeven te Djokja. Het ziin de 22-j. L Eichhorn, de 22-j. Th. Metzger en de 20-j. P. Termij telen. Van mevrouw Nou- huys. de echtgenote van een gewezen ad ministrateur. kwam uit Djokja clande stien een smeekbede om hulp. Zij weet nauwelijks meer hoe zich te voeden. Haar oudste dochter ls gedwongen om met een T.R.I.-generaal te trouwen en voor de andere. 17-jarige dochter vreest zij weldra eenzelfde lot! In Fort de Koek leven zoveel Neder landse vrouwen in gedwongen concubi naat dat van een Nederlandse stad kan worden gesproken DE KERKELIJKE VIERING VAN REGERINGSJUBILEUM EN INHULDIGING. Inzake de kerkelijke viering van re geringsjubileum en inhuldiging verne men wij nog, dat Zondag 5 September in de R.K. kerken een herderlijk sohrij- ven zal worden voorgelezen. Op 31 Augustus zullen in de R.K. ker ken plechtige missen worden opgedra gen. Waar dit niet mogelijk is zal 's avonds een plechtig lof worden gece lebreerd. In de Joodse kerken zullen op 5 Sep tember in Nederland extra diensten worden gehouden. Op Zondag 5 September wordt in de oud-katholieke kerken in Nederland ter gelegenheid van de troonwisseling de hoogmis gevierd met de plechtigheid als op een feestdag, In de dienst van 5 September wordt een brief van het Episcopaat voorgele zen DMr aanleiding van 1 Tim. 2 1-3.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1