Positie en taak van de Kerk in Europa Kwartet in een flat PANDA EN HET GOUDYETB DE NIEUWE BONNEN Kerk na zes jaar sluiting weer in gebruik genomen 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 26 Augustus 1948 Tweede Blad No 26475 Grote dag voor Hervormd Hazerswoude Het was vandaag voor Hervormd Hazerswoude wel een bijzondere dag: de onlangs bevestigde nieuwe predikant ds Ch.-v. d. Leeden ging voor in een bij zondere dienst, ter inwijding van het geheel gerestaureerde kerkgebouw, waar gedurende ruim zes jaren geen gewone dienst meer werd gehouden, en waar de laatste twee jaren de stem van hamer en troffel klonk in plaats van Gods Woord. Oude schoonheid herleefd De uit 1664 daterende kerk was in de loop der eeuwen langzamerhand steeds meer het stadium van bouw valligheid gaan naderen, en het kwam dan ook in 1942 niet als een verras sing toen van hogerhand de noodlot tige tijding ontvangen werd, dat de kerk niet meer voor de dienst mocht worden gebruikt. De Godsdienstoefe- GRONDIGF RESTAURATIE. De plannen tot herstel richtten zich van de aanvang af op een grondige restauratie, die vooral deze oorzaken van het verval zou wegnemen, doch te vens het gebouw zelve zoveel mogelijk van de oude glorie terug te geven. Veel immers van het indertijd fraaie inte rieur was in de loop van de geschiede nis, toen men weinig waardering koes den geacht. Door boven over de mu ren aangebrachte zware betonnen balken wordt eveneens voorkomen, dat de muren zelf op een of andere wijze in beweging zouden kunnen ko men, terwijl de binten en spanten van dc overkapping werden vervangen of hersteld. Een vergroting van de kerk werd ge vonden in de aanbouw van twee trans- cepten, waardoor de fraaiere vorm van kruiskerk is verkregen, hetgeen ook de oorspronkelijke vorm is geweest. De consistoriekamer is nu in het gebouw ingebouwd, en de hoofdingang komt als voorheen door de toren. Deze toren evenwel is eigendom van de burgerlijke gemeente, en de restauratie daaraan, die nu maar gelijktijdig werd uitge voerd, zal nog wel enige maanden in beslag nemen. Gedurende die tijd zal nog gebruik moeten worden gemaakt van de oude ingang aan ae straatzijde. STEMMIGE, EENVOUDIGE DOCH «SIERLIJKE AAN KLEDING. Tijdens de restauratie werden de kostbare stukken en onderdelen van Foto Van Vliet. Een kijkje op het fraaie interieur. Op de achtergrond het prachtige koorhek aan weerszijden van de preekstoel Links achter ziet men een van de aangebouwde transcepten ningen werden sindsdien in het gym nastieklokaal gehouden, doch van dat moment af heeft de kerkvoogdij er zich op toegelegd, het gebouw door een grondige restauratie weer in oude glorie te doen herleven. De oorzaak van het verval, dat uit eindelijk leidde tot ernstige verzakkin gen en gescheurde muren, bleek voor namelijk gelegen te zijn in de onrust barende staat, waarin de fundering verkeerde. Deze fundering stamde nog uit 1664, doch sindsdien is het grond waterpeil aanzienlijk omlaag gebracht, waardoor een deel van de fundering bloot kwam te liggen en fundeerplaten benevens koppen van heipalen aan rot ting onderhevig werden. Bovendien traden in de loop der eeuwen grond verschuivingen op door het sterke hoog teverschil der omliggende polders. De oude heipalen, deels verrot, kregen daardoor een sterk gebogen houding, terwijl de fundering zelve sterk was uitgeweken. terde voor de culturele erfenis van voorgeslachten, verknoeid door ondes kundige verbouwingen, stijlloze veran deringen in de inrichting en dergelijke. De voorbereiding dier plannen gedu rende de bezettingsjaren bracht nogal moeilijkheden met zich mee, doch deze werden uiteindelijk overwonnen. Nadat het architectenbureau Dekker en Van der Sterre in Hazerswoude in overleg met het Rijksbureau voor Monumenten zorg de plannen en kostenberekening had voltooid, kon eerst na de bevrij ding, in Augustus 1946 met de uitvoe ring worden begonnen. Na overwinning van talrijke tech nische hindernissen slaagde men er in, een geheel nieuwe fundering on der het oude gebouw aan te brengen, rustende op 100 ingeheide betonpalen van 11 meter lengte, waarop horizon taal een rooster van zware betonnen balken rust. Nu het gebouw op dit fundament rust, moet een nieuwe verzakking volstrekt uitgesloten wor- het interieur in veiligheid gebracht. Thans hebben zfj, merendeels aan zienlijk verfraaid door terugbrenging in de oorspronkelijke 6taat, hun plaats weer ingenomen. Het prachtig gebeeldhouwde koorhek met klank bord en koepel, zomede de eveneens uit de zeventiende eeuw daterende preekstoel, doophek en lambrisering, zijn van hun verflagen ontdaan en herkregen hun diepe eikenglans. De preekstoel, waarachter en naast het koorhek is geplaatst, bevindt zich thans aan de korte zijde van de kerk tegenover de toren. De banken in de kerk zijn eveneens in eenvoudige eiken uitvoering gehouden, het plafond werd vernieuwd in een warme eiken uitvoering. Het orgel verkeerde in goede staat, doch werd ook maar even onder han den genomen. De frontpijpen zijn schoongemaakt en gepolijst. Zij verto nen weer hun tinnen glans. Voorheen waren de ramen van hout, Wereldraad der Kerken. Sectievergaderingen houden zich met actuele onderwerpen bezig Gisteren hebben zich de 450 leden van de assemblee van de Wereldraad der Kerken in 4 groepen verdeeld om in sectievergadering verschillende pro blemen te bespreken. Behalve a.s. Zon dag zullen de eerstvolgende zes ochten den worden besteed aan deze studie zittingen. Aan het slot hiervan zullen alle congressisten in plenaire vergade ring bijeenkomen om de resultaten te vernemen van de groepsdiscussie. De onderwerpen, die in de secties be handeld worden zijn: „De universele kerk in Gods plan". In deze sectie zullen de gedelegeerden aandacht schenken aan interne kerke lijke aangelegenheden en vraagstukken als de verdeeldheid der kerk, het ideaal var. christelijke eenheid, de verwerke lijking van deze eenheid, bestuderen. Het onderwerp van de tweede sectie is, „Het getuigenis der kerk en Gods heilsplan". Hier wordt de verantwoor- aelijkheid der kerk naar buiten bespro ken. In het bijzonder komt ter sprake de evangelisatie. De derde sectie behandelt „De kerk en de maatschappelijke wanorde". De gedelegeerden zullen in deze sectie de huidige maatschappelijke verwarring onderzoeken en de betekenis van socia lisme en communisme als wijsgerige en economische systemen, gezien vanuit het christelijk gezichtspunt, bestuderen. „De kerk en de internationale wan orde" ten slotte is het thema, dat in de vierde sectie ter hand wordt genomen. Hierbij zal uiteraard grote aandacht worden besteed aan de tegenstelling Oost-West. Men verwacht, dat vooral over dit punt de meningsverschillen groot zullen zijn. DE KERK IN EUROPA. Op de conferentie van bezoekers sprak gisterochtend de bisschop van Berlijn, dr O. Dibelius over de positie thans zijn zij in profielsteen uitgevoerd en voorzien van glas in lood. Drie dezer ramen dragen gebrandschilderd glas. Het raam aan de straatzijde stelt voor Jezus, lerende in de tempel, en draagt het onderschrift: „Ik ben het brood des levens". Het raam aan de Zuidzijde stelt de voetwassing voor met als tekst „Opdat ook gij doet gelijk Ik U ge daan heb". Beide ramen zijn aan de kerk geschonken Het derde raam, dat zich in de consistoriekamer bevindt, herinnert aan de bezettingsjaren. Het linker zijstuk beeldt de hongertochten uit, waaronder te lezen staat: „Er zul len zijn hongersnoden, want wij vergaan door Uwen toorn". Onder het midden gedeelte, dat de vredesengel voorstelt, staat de datum 5 Mei 1945. Daaronder ziet men de Ned Herv Kerk uitste kende boven de geïnundeerde lande rijen: „Zo zullen ons de wateren over lopen". Bovendien is de hand van een SS-er weergegeven, die de bijbel geslo ten houdt, terwill ter andere zijde een vredesduif Gods Woord weer opent. Het rechter zijraam laat zien hoe in Nov. 1944 de jongemannen uit hun huizen werden gedreven en als slaven wegge voerd, met het onderschrift: „Zij zijn tot een roof geworden" Daaronder ziet men de tabernakel en het kruis met op schrift: „Redt ons door Uw barmhartig heid". Dit driedelige raam is grotendeels een geschenk van de catechisanten. Aan de uitvoerders van deze grondige en uiterst geslaagde restauratie komt een woord van lof toe. voor de wiize, waarop de harmonische en waardige plannen werden verwezenlijkt. Kerk voogden en notabelen kunnen met de grootste voldoening terugzien op hun besluit, de restauratie aan te pakken: een architectonisch cultuurbezit van vele eeuwen her is thans in vroegere luister hersteld en voorbestemd, nog vele eeuwen tot een zegen te strekken van de Ned. Herv. Gemeente. FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. HOOFDSTUK I. Ja, zei Marianne, als de zaken er zo voorstaan, dan valt er niet veel aan te veranderen. Bill, schei uit met dat schoppen tegen de tafelpoot. Je weet hoe vreselijk Moeder dat vond Ze hield op, slikte even en vervolgde: Ik bedoel, dat we iets sullen moeten ondernemen, wat vinden jullie? Natuurlijk, beaamde Bill nors. Daarvoor zijn we hier toch bij elkaar! Laten we dan terzake komen. Punt één is dat Ruth haar studie voort moet zetten. Het zou eenvoudig ont zettend zijn. wanneer al het geld en al de tijd, die nu al in haar studie gesto ken zijn tot niets zouden leiden. Op hoeveel kun je leven, Ruth, totdat je je laatste exaimr doet? Dat hangt .er van af, antwoordde Ruth ernstig. Ze boog haar hoofd met het glanzende haar over een stuk pa pier heen en met haar welgevormde, sterke hand schreef ze enige cijfers op. We zouden in de allereerste plaats eens oo moeten maken, wat het ons zal kosten, in dese flat te blijven wonen. Huur, belasting, loon voor Maggie, voeding en dergelijke dingen. Daarna kunnen we uitrekenen, wat er over blijft en trachten dat zo eerlijk moge lijk onder ens vieren te verdelen Jij moet het grootste deel er van hebben, zeiden Glnette en Marianne te gelijk. Het viertal zat in de gezellig-lnee- richte zitkamer van de flat; Ruth rechtop aan tafel, terwijl de andere drie in gemakkelijke stoelen in diverse ka rakteristieke houdingen zaten. Marianne, die de vorige maand 20 was geworden en de jongste van het viertal was, had haar lange benen die in een vuurrode zeilbroek waren gestoken, over de leu ning van een stoel geslingerd, terwijl haar hoofd gemakkelijk leunde tegen een groen kussen. Haar bijna tè slanke lichaam lag in een sierlijke boog en een afhangende fijngevormde hand streelde de oren van haar geliefde cocker spa niel „Junior." Haar goudblonde haar viel nonchalant langs haar gezichtje, dat hoge jukt eenderen had en toeliep in een fijn r.i rtig kinnetje. Haar ogen, die zo or Hutn gericht had, waren hel- d blauw. Ginette zag er in vereellikinc wat preuts uit. Ze was er zich altijd van bew; st h™ ze zat. of hoe ze lieo. en wat het effect van haar kleren was. Ze had een weloverwogen pose over zich. Ze zat op dit moment rechtop, haar voeten, in onberispelijke pumps over elkaar gekruist, en haar handen rustig in haar schoot. Ondanks haar zelfbewustheid, was er toch aan Gi nette iets dromerigs, en gaf ze de in druk, alsof ze, terwijl ze iemand met haar donkerg ogen recht aankeek, in werkelijkheid mijlen ver weg was in een of ander sprookjesland van haar verbeelding. Maar familieleden noem den haar, als ze in een goede bui wa ren: „de verloren prinses", maar als ze geïrriteerd werden door haar afwezig heid „Suffie". Ze had haar, dat de kleur had van oud. gepolijst mahonie hout, en ze droeg het in het midden gescheiden en in een eenvoudige wrong in de nek samengebundeld. Op dit mo ment bestond haar kleding ze was het met de anderen volkomen eens ge weest, dat wegens gebrek aan geld en punten, het voor hen uitgesloten was om zwarte kleren aan te schaffen uit een buitengewoon mooi pak van touwkleurig tweed, waarin een bruine zijden blouse werd gedragen. Op de linker-revers van het jasje had ze een antieke camee-broche gestoken, die volmaakt bij het geheel paste. In directe tegenstelling tot haar stond Ruth, die er enigszins slordig en verkreukt uitzag. Ruth gaf niet veel om kleren, maar in de laatste dagen had deze onverschilligheid het toppunt bereikt. Haar groene wollen pullover vertoonde een gat, en een stuk van de zoom van haar rok hing er bij. Toch was Ruth misschien de meest gedis tingeerde van de zusjes met haar fijne trekken, vierkante kin en haar hele aristocratische houding. Haar tamelijk grote mond drukte di verse gevoelens tegelijkertijd uit: in telligentie, humor, tederheid en ernst, 't Donkere, natuurlijk krullende haar, dat van haar hoge voorhoofd uit naar omlaag viel, was zo overdadig en glan zend, dat het leek, alsof ieder haar eigen leven had en licht afstraalde. Toen ze nog kinderen waren, hadden Marianne en Ginette het prachteig ge vonden om in Ruth's slaapkamertje 't licht uit te draaien en dan te kijken naar de vonkjes, die van haar krullen afsprongen, als ze ze kamde en bor stelde Tenslotte was er nog Bill. In een hu meurige houding zat hij vlak naast zijn geliefde Ruth, terwijl hij met zijn blauw-grijze ogen, die zo op de hare geleken, naar zijn rusteloos bewegende voeten, die in slordige schoenen waren gestoken, keek, en met zijn handen langs zijn oude pijp wreef. Hij was 25. en hoewel hij vier jaar bij de RAF had gediend, was er nog iets erg jongens achtig en onbehoudens aan Bill. Hij scheen nooit precies te weten, wat hij met zijn handen en voeten moest doen, en het was moeilijk in te denken, dat hij een grote Lancaster had bestuurd en de bemanning van zo'n bommen werper moed had ingesproken bij naohtelijke vluchten naar Duitsland. De zakken van zijn jasje staken uit, doordat er allerlei voorwerpen van ge nerlei waarde in waren gepropt, en zijn grijs flanellen broek was gekreu keld en te kort. Een hoofd met slordig bruin haar, een heerszuchtige, koppige kin, maakten het beeld van Bill af, dat meer geleek op dat van een teleur gestelde schooljongen, dan op dat van een volwassen man. Ruth nam het woord. Ze had op het stuk papier, dat voor haar lag 'n lijst zitten maken, op de vlugge efficiënte manier, waarop ze alles deed, en ie had een totaal opgemaakt. Luisteren jullie eens, zei ze. Als we in deze flat blijven wonen, be tekent het dat we kamers, voedsel, be diening, kortom een thuis voor ons allemaal kunnen hebben voor 250 pond per jaar. Dan houden we dus nog 350 pond voor ons vieren over. Ik denk wel, voegde ze er met een rimpel in haar voorhoofd aan toe, dat we naar een goedkopere flat zouden kunnen ver huizen, maar het is twijfelachtig, of we iets zouden vinden, dat groot ge noeg is voor ons allemaal. En als we uit elkaar gaan, geloof ik. dat het uit eindelijk duurder uitkomt. (Wordt vervolgd) 33). Terwijl Panda en de goudzoeker niets vermoedend van het gevaar, dat hun boven het hoofd hing, de kaart be studeerden, haalde Billy Bulk met een valse lach op zijn gezicht zijn lasso te voorschijn. Hij zwaaide het touw een paar maal boven zijn hoofd rond en toen schoot de lus met een fluitend ge luid door de lucht en kwam precies over de schouders van Panda en de oude goudzoeker terecht. .Dat is raak'zei Bulk en trok het touw stevig aan, zodat Panda en Nick Nugget geen vin konden verroeren. „Het spijt me vrienden", zei Joris Goedbloed, terwijl hij met een zwie rige zwaai zijn hoge hoed afnam, „dat het geluk zich thans weer tegen U ge keerd heeft. Wacht, vergun mij dit op te rapen, ge zult het toch niet meer nodig hebben". Terwijl de twee vrienden woedend toekeken, bukte Joris zich en raapte de kaart op, die op de grond was gévallen. „Kom mee, vriend!" zei hij tegen Bil ly Bulk, die inmiddels het touw nog een paar maal om de rots had gesla gen, zodat Panda en zijn metgezel nu stevig waren vastgebonden en tanden knarsend van woede moesten toezien hoe de twee schurken zich met de kaart verwijderden. Spoedig waren het nog slechts twee kleine figuurtjes in de verte. en de taak van de christelijke kerk in Europa. „De taak van de kerk in Europa", zo zcide hi), ,4s de zelfde als zij altijd en overal geweest is, namelijk het prediken van het evangelie van Christus. De po sitie van de kerk wordt door deze taak bepaald en door niets anders". Dr Dibelius zeide, dat de christelijke kerk in Europa een noodlottige botsing heeft gehad met de totalitaire staat. In sómmige landen van Europa leeft de Kerk nog steeds onder het systeem van de totalitaire staat. De totalitaire staat kan geen autoriteit erkennen, die hoger is dan zijzelf. Zij erkent geen enkele vorm van recht, die zij niet zelf heeft ingesteld en daarom tracht zij de Kerk in te zetten voor haar eigen doeleinden. Deze ervaring is volgens dr Dibelius van de grootste betekenis voor het werk van de kerk, die zich heeft weten te handhaven tegenover de staat. Vervolgens ging hij er toe over het dreigende oorlogsgevaar te bespreken en wees er op. dat er twee manieren zijn waarop wereldoorlogen in de toe komst kunnen worden vermeden. De eerste is dat één staat zo machtig wordt, dat geen andere tegen haar kan opstaan. Deze methode zou echter in ieder geval één verschrikkelijke oorlog noodzakelijk maken. Als tweede moge lijkheid ziet dr Dibelius een nieuwe op vatting van hetgeen de staat behoort te zijn, een opvatting, die voor eens en voor altijd terzijde moet stellen het streven naar macht om der wille van de macht. Hierin ziet spreker de grote taak van de christelijke kerk. Alleen de kerk kap aan Europa deze nieuwe op vatting van het begrip staat bijbren gen en zo een einde maken aan de voortdurende oorlogsdreiging. KERSTENING VAN EUROPA. Er is echter nog een taak, die de kerk zich dient te stellen. Het aantal kerk gangers is over geheel Europa sterk verminderd en de invloed van het christendom op de opvoeding van de jeugd achteruitgegaan. De kerstening van Europa moet thans weer ter hand genomen worden en dr Dibelius con stateert met voldoening, dat dit reeds is begonnen door het grote werk dat de Kerk verricht bij de wederopbouw. Hierin ziet spreker ten slotte een weg voor de Kerk om de mensen weer aan te trekken. In de middagzitting der bezoekers- conferentié werd het woord gevoerd door rajah B. Manikam uit Nagpur (India). Na een overzicht van de situa tie der kerken in Oost-Azië besprak hij. meer in het bijzonder de kerk in India. Over de taak van de Kerk in Europa werd op de bezoekersconfefentie ook het woord gevoerd door prof. Josef L. Hromadka uit Praag. Na een overzicht te hebben gegeven over de verwarring, die vooral in Zuid-Oost-Europa heerst op kerkelijk gebied kwam deze spreker tot de slotsom, dat de Kerk haar werk moet doen tot in de diepste lagen van het menselijk leven. Zij mag zich niet terugtrekken achter een verdedigings lijn, terwijl er „buiten haar om" ge streden wordt. Zij mag niet het gevaar lopen te worden genoemd een steunpunt van oude reactlonnairen. die in haar een middel zien waarmede zij hun eigen belangen kunnen dienen. Zij moet de grote veranderingen, die zich thans in de loop der historie voordoen, met moed en vertrouwen tegemoet treden en niet verslappen in haar getuigenis van de suprematie van Christus. Verklaring van mevr. Kosenkina VOOR DE PERS. Mevr. Kosenkina heeft in haar bed in het Roosevelt-ziekenhuls voor het eerst een verklaring voor de pers af gelegd. Zij deelde mede. dat zij uit het raam sprong om te ontsnappen, niét om zich van het leven te beroven. Zij gaf te vens te kennen, dat zij niét naar de Sovjet-Unie wenst terug te keren. zij voegde er aan toe, dat de „Sov jet-ambassadeur Panjoesjkin en de consul-generaal Lomakin haar beiden vertelden, wat zij tegenover journa listen moest zeggen" op een persconfe rentie in het Sovjet-consulaat, de dag, dat zij terug was gehaald van de boer derij van Wit-Russische uitgewekenen te Valley Cottage. „Door mijn bood schap zou ik een heldin worden," zei den zij. „Ik wist, dat, aangezien men mij niét toestond het consulaat te ver laten, ik ook in de Sovjet-Unie niet zou kunnen ontkomen." Op een vraag, wat in 'n brief stond, die zij van de boerderij naar Lomakin zond, antwoordde zij, dat zij haar ge hele levensgeschiedenis in de Sovjet- Unie daarin beschreven had en dat zij verzooht had als onderwijzeres ont slagen te worden en zich naar 'n hotel te mogen begeven. „Daar ze mij dit niet toestonden, besloot ik h^t zelf te doen." Zij wenste „met de Russen als met menselijke wezens te spreken, maar dat waren zij niet. Ze arresteer den me achteloos weg." Mevr. Kosenkina zei voorts, dat Pan joesjkin niet met haar had willen spreken, maar haar had opgedragen ■bepaalde dingen tegen de reporters te zeggen. Op de vraag, waarom zij met terug wenste te keren, antwoordde zij, dat zij de Sovjet-Unie wenste te ontvluch ten, omdat men haar echtgenoot „ge grepen had" ln 1937. Zij wist niet, waar hij heen was gegaan. Haar zoon werd „zonder enige vooroefening" bij de stormtroepen ingedeeld. Hij sneu velde in 1942. „Ze hebben mijn gehele leven ver nietigd, daar ik mij geheel aan mijn zoon en mijn man wijdde. Geen van tweeën deden aan politiek Ik ben het niét eens met de politiek van Jozef Stalln. Ik heb mijn volk en mijn land lief, maar ik kan het niet eens zijn met het Sovjet-regiem." Het onderhoud duurde een-en-twin tig minuten. Eb* werd een gramofoon- plaat van gemaakt, die per radio uit gezonden zal worden, 'n Secretaris van het ziekenhuis, twee verpleegsters en een politle-agent waren bij het on derhoud in de localiteit aanwezig. Gedurende het gehele onderhoud scheen mevr Kosenkina te kampen te hebben met uitputting. De dag tevoren had men het interview moeten af las ten wegens vermoeidheid van de pa tiënte. OOST EN WEST ZIJN HET EENS De Oostelijke en Westelijke afge vaardigden op net internationaal oul- tureel vredescongres van Intellectuelen te Wroclaw in Polen hebben gezamen lijk verklaard, dat zonder vrede intel lectueel leven onmogelijk is. Voor het tijdvak van 29 Augustus tm. 11 September 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONNEN VOOR BROOD EN VLEES: 164, 166 vlees: 100 gram vlees (geldig t.m. 18 Sept.). 165 vlees: 300 gram vlees (geldig t.m. 18 Sept.). 167-1 brood: 800 gram brood (geldig t.m. 4 Sept.) 168 brood: 400 gram brood (geldig t.m. 4 Sept.) ALLE BONKAARTEN: 169 algemeen: 400 gram brood of één rantsoen vermicelli e.d. 170 algemeen: 250 gr boter of mar garine of 200 gram vet. 171 algemeen: 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel. 172 algemeen: 500 gram suiker, bo terhamstrooisel, enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram ver snaperingen. BONKAARTEN. KA, KB, KC 810: 177 algemeen: 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. 176 algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 175 Algemeen: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. B 189, C 191: 500 gram boter of mar garine of 400 gram vet. BONKAARTEN KD, KE 810: 183 algemeen: 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep. 183 algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 181 algemeen: 125 gram boter of mar garine of 100 gram vet. E 195 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits TABAK. EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN enz. QA, QB, QC 808: 99 versnaperingen: 200 gram versna peringen of 200 gram suiker, bo terhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 102 versnaperingen: 100 gram versna peringen of 100 gram suiker, bo terhamstrooisel, enz., of 200 gram jam, stroop enz. Reserve G tabak, reserve E versnape ringen, reserve H versnaperingen1C0 gram versnaperingen of 100 gram suiker, boterhamstroolsel, enz., of '200 gram jam, stroop enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 810 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook P. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De bonnen 164, 165, 166 vlees blijven geldig t.m. 18 September. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 27 Aug. worden gebruikt. Franse gewestelijke verkiezingen uitgesteld De Franse Nationale Vergadering heeft met 245 tegen 193 stemmen beslo ten de gewestelijke (departementale) verkiezingen, die in October zouden plaats hebben, uit te stellen. De socialisten en de MRP (RK), die als de basis worden beschouwd, waarop de huidige Franse regering rust, hebben vóór het uitstel gestemd. De Gaullisten, radicalen en een aantal anderen stemden tegen, de communisten hebben zich van stemming onthouden. Vermoedelijk zullen de departementale verkiezingen nu komende lente worden gehouden. De departementale verkie zingen betreffen de vernieuwing van de helft van het aantal leden der departe mentale raden. Engeland en het Europees parlement Engeland zal op de conferentie van. het gemenebest in October de eerste ministers van het Engelse rijk raadple gen over het voorstel tot aansluiting van Engeland bij een Europees parle ment. Uit door Ghurohill gepubliceerde correspondentie tussen hem en minister president Attlee blijkt, dat de regering niet gekant is tegen een Europese Unie, doch van oordeel is, dat het verleden week door de Franse regering gesteunde voorstel grondige bestudering vereist, daar Engeland's aandeel aan een derge lijk parlement, aldus deelde Attlee aan Ohurchill mee, een belangrijke Invloed heeft op de betrekkingen met het ge menebest. Reuters diplomatieke correspondent sahrijft nog het volgende: In welingelichte officiële kringen te Londen gelooft men, dat de Britse re gering de een of andere vorm van een Europese unie als onvermijdelijk ziet op de lange duur. Ter voorkoming van te leurstellingen en achteruitgang acht zij eohter voorzichtigheid geboden. Nog voor de conferentie van het ge menebest bijeenkomt, zal de Britse re gering bereid zijn het ontwerp-plan voor een Europees parlement met de regerin gen der West-Europese unie te bespre ken. VERBIEDT BERNADOTTE JOODSE IMMIGRATIE VAN WEERBARE MANNEN? Naar van betrouwbare zijde te Tel Aviv wordt vernomen, heeft graaf Ber- nadotte aan de Israëlische regering alle immigratie van Joodse weerbare man nen met Ingang van twee September verboden. Men kan gevoegelijk aannemen, aldus Reuter, dat Sjertok weigeren zal een beperking der immigratie te aanvaarden, „daar dit niet in overeenstemming is met de rechten van een souvereine staat". Men meent echter, dat Berna- dotte hoe langer hoe bezorgder wordt over de „handhaving van het evenwicht van de macht", indien de Joden voort blijven gaan met het binnen laten van. weerbare mannen en over de moeilijk heid te verzekeren, dat de mannen niet getraind zullen worden voor de militaire dienst. TORNADO OP N1EUW-ZEELAND. Frankton en Hamilton (Nleuw-Zee- land) zijn door een tornado geteisterd, die over een lengte van 5 kilometer en een breedte van 500 meter zijn weg zocht. Te Frankton werden 2 vrouwen en een Jongen gedood en 22 personen gewond. Honderden werden dakloos. In één straat werden 50 zakengebouwen met de grond gelijk gemaakt en vele honderden hulzen beschadigd. Red dingsbrigades brachten verschillende mensen levend uit de puinhopen te voorschijn. De beide vrouwen, die be lendende percelen bewoonden, werden gedood, toen het ene huis van zijn grondvesten werd opgetild, 6 Meter da lucht werd Ingeslingerd en op het an dere huls neervallend dit als een kaar tenhuis in elkaar deed storten. De achade loopt in de mlllioenen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5