Laatste Berichten TALEN w.o. SPAANS Rondgang door de binnenstad Vooral bij avond is er veel te genieten! Het Leidsch Dagblad De Leidse Feestweek UIT DE OMSTREKEN DDONDERDAG 26 AUGUSTU8 De prachtige gevel van het Stadhuis, zoals hij bli avond voordoet. zich tijdens de Feestweek (Foto Vaij Vliet) Herdenkingsdienst Chr. Oranjevereniging DS JAC. OVERDUIN: „TROON VAN ORANJE STAAT IN SCHADUW VAN HET KRUIS." De Leidse Chr. Oranjevereniging had gisteravond in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg een herdenkings dienst belegd, welke o.m. werd bijge woond door de burgemeester, de wet houders Van der Kwaak en Van Schalk en de voorzitter van het Jubi leumcomité, dr ir P. C. Llndenbergh. De voorzitter van de L.C.O.V., mr dr N. G. Geelkerken, wTees er in zijn ope ningswoord op, dat het van zeer veel belang is, dat wy ons bij het begin der feestelijkheden bezinnen op het geen God ons in Oranje heeft gege ven. De 50-jarige regeerperiode- van Koningin Wilhelmina overziende, kan met dankbaarheid worden geconsta teerd, dat Koningin Wilhelmina haar eens afgelegde belofte „Oranje kan nooit genoeg voor Nederland doen" in menig opzicht volkomen heeft be waarheid. Vooral ook in de moeilijke oorlogsjaren is het H.M. geweest die net „Je Malntiendrai" heeft gehand haafd. Bovenal echter zocht zij de bron van al haar kracht in het eens door haar uitgesproken: „Ohrlst avant tout". Nadat twee coupletten van het Wil helmus waren gezongen, volgde er so lo-zang van mevr. Helena Schouiw- man-Quispel, die daarbij aan de piano werd begeleid door de heer P. Hansen, waarna ds Jac. Overduin. Geref. pre dikant te Amsterdam, sprak over „Pa leis of stal". Spreker, die allereerst waarschuwde voor de eertijds wel voorgekomen holle Oranje-rethoriek, wees er vervolgens op, dat Koningin Wilhelmina het crediet en de goodwill van het Oranjehuls bovenmate heeft versterkt. Het doet weldadig aan, al dus spf„ dat H.M. het eens door Wil lem de Zwijger uitgesproken woord: „De Vorst Is er. vow het volk en niet het volk voor de Vorst" ook tot haar richtsnoer heeft willen nemen. Hier mede heeft zij een schone traditie van het Huis der Oranjes voortgezet. Vervolgens wees ds Overduin er op, dat de geest der Oranjes in lijnrechte strijd is met de geest der dictatoren. Het gezag van het Oranjehuis hesft de eeuwen door juist daarin bestaan, Duizenden stadgenoten hebben gister avond een bezoek aan de Jubelflora ge combineerd met een rondwandeling door de feestelijk bevlagde en versierde stad, waar dientengevolge een gezellige drukte heerste. Het centrum van de be langstelling was de omgeving van de buitententoonstelhng Aalmarkt, Vis markt, Botermarkt en Breestraat, waar men trouwens ook de meeste verlichte gebouwen aantreft. Over het algemeen kan de versiering, zowel wat de aan kleding als wat de verlichting betreft, de vergelijking met hat verleden niet doorstaan, maar anderzijds is dat een bezwaar, dat alleen de oudere generatie als zodanig zal aanvoelen. Monumen tale erepoorten zoals er bij de Kro ningsfeesten in 1898 talloze waren in gericht (en waarvan wij er in ons Blad van Zaterdag j.l. nog een tweetal re produceerden) of bouwwerken, welke de aandacht trokken door hurt originali teit, zal men te vergeefs zoeken. In dit opzicht weerspiegelt zich in het alge meen versierings-aspect duidelijk de „ongunst" dezer tijden, weike een ver gelijking met de tijden van weleer, ook die uit een recent verleden, zoals bij voorbeeld de viering van het 40-jarig regeringsjubileum in 1938 tot een on rechtvaardigheid maakt. Maar niette min loont een bezoek aan de binnen stad, waar op verscheidene plaatsen met bescheiden middelen aardige ef fecten zijn bereikt, ruimschoots de moeite. Van de openbare gebouwen dienen in de eerste plaats genoemd het Stadhuis, dat een eenvoudige doch niettemin zeer gedistingeerde gevelversiering heeft van guirlandes van levend groen met fleurige oranjebloemen op de knoop punten en dat voorts dooi schijnwer pers wordt belicht: de feërieke lijnen van de Korenbeursbrug. waarvan de contouren door honderden electrische lampjes worden aangegeven (tóch niet zo mooi als de ouderwetse vetpotjes!!), de strakke lijnen van de Karnemelks- brug en het prachtige Waaggebouw, dat ook in floodlight straalt. Vrijdag en Za terdag a.s. komt hier nog bij het Aca demiegebouw, dat eveneens met schijn werpers zal worden belicht, terwijl de raamlijsten zullen worden geaccen tueerd door kaarslicht In de omgeving van de Aalmarkt met haar fantastisch verlichte springende fonteinen, domineren voorts in bijzon dere mate de grootse panden van Vroom en Dreesmann en Dp Faam. waarvan vooral het laatste door zijn ligging van vérre de aandacht trekt. Van de particuliere gebouwen noe men wij slechts, zonder volledigheid te pretenderen, dc Nederlandse Bank aan het Kort-Rapenburg, de percelen van Peter Leenen aan de Steen.straat en het Gangetje, van de N.V. Iempo aan de Nieuwe Rijn. C. en A. aan de Boter markt, „Het Gulden Vlies" en de firma A. van der Heyden aan de Breestraat en ten slotte het Lidwina-huis aan de Zoeterwoudse Singel, dat zowel overdag als bij avond een aardige indruk maakt. De buurtvereniging St. Pancras Iheeft een aardig huldigingsmonumentje opge richt op de Hooglandse Kerkgracht, na bij de Oude Rijn. Van de straatversieringen gaat naar onze smaak in artisticiteit de Doeza- straat vooraan. Een belangrijke bijdrage tot het attractieve geheel vormen ten slotte de feestelijk verlichte étalages van de Leidse Middenstand, die haar zo langzamerhand weer behoorlijk voor ziene winkelkasten zo voordelig moge lijk naar voren brengt Vele ervan zijn een lust voor het oog. doch een verlei ding voor portemonnaie en distributie kaarten! Terecht grote belangstelling trekken de in 450 étalages uitgestalde foto's van Leiden anno 1898, waaraan een raadwedstrijd verbonden is, die vooral de jeugdiger Leidse generatie voor onoplosbare moeilijkheden zal plaatsen Maar is het niet altijd zo ln het leven; dat de jeugd nimmer tevergeefs een be- (Foto Van Vliet) Oud en Jong hielp gisteren de Bloemen- collecte ten behoeve der patiënten in de Leidse ziekenhuizen uitgroeien tot een ontroerende manifestatie van mede leven. Dank zij deze massale medewer king konden niet aLleen alle patiënten in de ziekenhuizen, maar ook de ver pleegden in de gestichten Endegeest, enz., zomede die in ae verschillende rust- en oudeliedenhuizeri in de bloe men- en fruithulde betrokken worden. In een der mannenzalen van het- Aca demisch Ziekenhuis werden de bloe- menbrengsters begroet met een spon taan ..Oranje-Boven" en allerwegen was de dankbaarheid jegens organisa toren. collectrices en burgery groot. (Fcto v. Vliet) dat het het heersen ln dieipste vorm zag in het dienen. Ds Overduin, die hierna uitvoerig stil stond bij zijn onderwerp voor déze avond: „Paleis of stal", zette uiteen, dat in deze twee woorden de wereld lijke en de goddelijke macht worden gesymboliseerd. Na gewezen te hebben op het absolutisme van de Herodus- geest, waaruit de machtswellust spreekt, zeide spr„ dat de stal van Bethlehem de geestelijke structuur van het Ko ninkrijk Gods symboliseert. Hoewel ln de afgelopen dagen de 50-jarige regeerperiode van Ko ningin Wilhelmina reeds in ver schillende aspecten is bezien, wenst spreker, als dienaar van het evan gelie, hedenavond het Oranjehuis te confronteren met de stal van Bethlehem. Bij deze confrontatie kan spreker met dankbaarheid ge wag. maken van het feit. dat de troon in het Paleis in het Noord einde en op de Dam staat in het teken van de stal van Bethlehem en het Kruis van Golgotha. Met haar „Christ avant tout" heeft Koningin Wilhelmina uitgesproken, dat haar troon alleen kan bestaan in de schaduw van het Kruis. Ge lukkig, aldus eindigde spreker, is het Nederlandse volk, dat een paleis heeft waar wordt gezocht naar de verbindingsdraad met de stal van Bethlehem. LUNAPARK GEOPEND. Schoolkinderen vermaken zich. Hedenmiddag Is het Lunapark op het terrein van de voormalige katoenfa- briek aan de Herengracht voor het pu bliek opengesteld. Onder de hier opge stelde vermakelijkheden bevinden zich o.a. auto-scooters, cake-walk, emotleba- nen, Riddeo-molens, rupsbanen, draai en zweefmolens én voorts die inrich tingen, welke een lunapark nu eenmaal lunapark maken. Vooraf.zijn hedenochtend en dit ial ook morgen en Zaterdag nog het geval zijn ruim 3000 schoolkinderen in de gelegenheid gesteld het Luna park te bezoeken. Het Jubileumcomité, dat de kinderen in staat stelde enige ritjes te maken, reikte ook aan ieder kind een feestmuts en vlag uit. Hoewel aanvankelijk in verband met een tech nische storing slechts enkele verma kelijkheden voor de kinderen waren opengesteld, werd dit in de loop van de ochtend beter en genoten de kinderen volop in auto scooter, rupsbaan en vrolijk rad. De krant voor iedereen Wim Slijkhuis zal de fakkel dragen DE NEDERLANDSE SPORTFANTASIE De apotheose-van de sportfantasie, die lop Zaterdagavond 4 September in het Olympisch Stadion te Amsterdam-wordt opgevoerd, wordt gevormd door- een hulde van de Nederlandse sportwereld aan het Vorstenhuis. Na de Intocht, van de kampioenen uit het kroningsjaar 1948 •en de Olympische équipe onder leiding van de chef de mission, Karei Lotsy, .zal Fanny Blankers—Koen als represen- roep doet op de rijpere ervaring van de" "tante van de Nederlandse sport de ge' ouderen? - f^oelens van dankbaarheid- en trouw je gens ons Vorstenhuis vertolken. De Intocht van de Olympische ploeg zal worden aangekondigd door een fak keldrager, nadat deze zijn ronde over de sintelbaan heeft volbracht zal nog eenmaal het „Olympisch vuur" ln hgt bekken op de Marathon-toren ontvlam men. Wim Slijkhuis, die met twee bron zen medailles de meest succesvolle der heren-athleten van onze Olympische ploeg was, zal deze fakkeldrager zijn. De oude Korenbeursbrug vormt van oudsher bij feestelijkheden een dank baar Yerlichtingsobject. Honderden electrische lampjes accentueren haar schoonheid. (Foto v. Vliet) WAT ER MORGEN TE DOEN IS. Het is morgen met recht een feestdag. Het programma begint morgenochtend halfnegen met de start voor de Oranje wandeltochten over 16 en 25 K.M. van Café 't Raedthuys aan de Nieuwe Rijn, terwijl de wielrijders tussen halfnegen en halftien vertrekker van „Oud-Hor - tuszicht" aan de Witte Singel. Om 10 uur geeft de Harmoniekapel T. en D. op de Beestenmarkt nabij de mo len „De Valk" een openluchtconcert, terwijl gelijktijdig van 10—11 uur de heer Th. van Lent uit De Kaag op het Galgewater nabij de molen van de fir ma Noordman een demonstratie water - skieën verzorgt. In verband met de vei ligheid kunnen op het demoustratieter- rein geen plezierbootjes, kano's e.d. worden toegelaten. Het Lunapark aan de Herengracht is in de ochtenduren wederom uitsluitend voor schoolkinderen en des middags voor iedereen toegankelijk, terwiil de Jubel- flora de gehele dag de deuren openstelt. Om 11 uur zullen dp Oxfordse sport vrienden officieel ten Stad huize ontvan gen worden waarna te 12 uur op de Munnik te Leiderdorp de tennis-wed- strijd De MunnikOxford aanvangt. Om 2 uur begint op het Schuttersveld het concours hippique waaraan onge veer 100 paarden zullen deelnemen. Op de speelweide van de Professoren- wijk wordt om halfvijf een aanvang ge maakt met de vulling van de ballon van de Hagenaar Boesman, die omstreeks halfzeven hoopt op te stijgen. De wacht tijd wordt bekort door het oplaten van pl.m. 800 Dostduiven en een kinderbal- lonwedstrijd. Om 8 uur volgt Ir d*> SchnuwHurgr eerste uitvoering door de NATU, afd. Leiden van het jubileum-toneelspel „Met wijs beleid" van Jef Heydendael, terwijl de Harmonlekapel T. en D. en het Leids Politiemuziekgezelschap door muzikale rondgangen in de stad de ge zelligheid hopen te verhogen. Ingezonden Mededeling MODERNE VLOTTE METHODEN Kon. Eik. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEFOON 26558 Jubelflora trekt druk bezoek EERSTE DAG REEDS RUIM 4500 BEZOEKERS. De Jubelflora met haar sprookjestuin het ligt geheel in de verwachtingen mocht zich reeds de eerste dag in een druk bezoek verheugen. Ruim 4500 be talende bezoekers passeerden gisteren de contróle. Het blijkt nu reeds, dat vooral de avonduren in trek zijn. Voor al omstreeks 9 uur stond gisteravond een lange file te wachten om toegelaten te worden. In het belang van de be zoekers geven wij ln overweging om het bezoek zoveel mogelijk over de ge hele avond te spreiden. Hoewel de lo ketten om 11 uur worden gesloten, blijft de tentoonstelling, zowel binnen als buiten, tot middernacht geopend. Hedenochtend werden de kinderen van de Voorzienigheid, het St. Lidwina- gesticht en het Weeshuis in de gelegen held gesteld om de tentoonstelling gra tis te bezichtigen, terwijl morgenoch tend weer andere kinderen een bezoek aan de Jubelflora zullen brengen. In de lijst van bekroningen op de Jubelflora 1948 is de naam van een der pryswinnftars gisteren verminkt over gekomen. Een getuigschrift eerste klas se werd n.l. gewonnen door de Dahlia Bronze Elsie van C. F. Hemerlk te Lelden en niet van C. T. Kemenk, zo als werd gemeld. Buurman's Bloemenmagazijn, dat met een decoratieve groep bindwerk een kleine gouden medaille verwierf, Is niet gevestigd te Leiden, doch te Oegstgeest. Overtuigende documenten tegen de Republiek REEDS OPIUMSMOKKEL IN SJAHRIR'S TIJD. De directeur van dr Van Mook's Ka binet dr P. J. Koets, heeft in een pers conferentie enkele stukken getoond, die betrekking hebben op de opiumsmokkel- affaire, waarbij hoge Republikeinse functionarissen betrokken zyn. Dr Koets zeide: „Ik kan niet accep teren, wat SJahrlr zeide, namelijk, dat de Republikeinse regering niets te ma ken had met de verkoop van opium". Allereerst liet dr Koets het document van de benoeming v'an Moekarto zien, waarbij deze volmacht kreeg tot super- visie vfjn de financiën van de Republi keinse vertegenwoordigers in Z.O.-Azië en Australië. Het stuk is ondertekend door Hatta en gedateerd 24 Juli. Dit is dus ln strijd met de verklaringen van de Republikeinse vertegenwoordiger in Canberra, dr Asman, die zeide niets af te weten van de benoeming van Moe- kartov De instructies voor Moekarto werden getekend door de Republikeinse minister van Financiën A. Maramis. Een foto van dit. document werd eveneens getoond. Het belangrijkste stuk, waarvan een fotocopic getoond werd, was het do cument, dat met medewerking van Moekarto was opgesteld ten behoeve van de> Republikeinse rekenkamer. In het document kwamen diverse verko pen Van opiam voor in de periode van Mei 1947 toen Sjahrir premier was tot Juli van dit jaar. Uit dit staatje bljjkt, dat minister Maramis een van de kopers van opium was, terwijl dc „vice-president" genoteerd staat in de kolom van personen of instanties, aan wie de betalingen voor de opium ten goede komen. Dr Koets zeide, dat uit de getoonde documenten duidelijk blijkt, dat de Re publiek reeds opium smokkelde, toen Sjahrir nog premier was. Republiek erkent opium-verkoop DOCH ZIET HIERIN GEEN „CONTRABANDE". De Republikeinse regeling erkent officieel opium te hebben verkocht. ZU ontkent echter, dat deze verkoop con trabande betrof. In een officieel communiqué, dat voor Radio-Djokja werd omgeroepen, wordt bekend gemaakt, dat men volgens de Republikeinse regelingen dienaangaan de „een zekere hoeveelheid opium op Republikeins gebied vooi het eind van het jaar van de hand moest doen. Twee mogelijkheden deden zich voor: de opium ln zee werpen of de voorraad verkopen. De Republikeinse regering koos de tweede. „De verkoop," aldus het communiqué, „is echter geschied volgens door de regering vastgestelde regelingen en daarom kan het dus hier geen „con trabande" betreffen. Bovendien ls de Republikeinse regering niet gebonden aan internationale bepalingen t.a.v de verkoop van opium, omdat zij nooit in ternationale overeenkomstén daarom trent heeft getekend." PASPOORT AAN FRIEDENSBURG GEWEIGERD. -De Sovjet-autoriteiten hebben aan de adjunct-hurgemeester van Berlijn, d Friedensburg, een paspoort om zich naar de Jaarbeurs te Leipzig te begeven, ge weigerd. De autoriteiten gronden hun weige ring op het feit, dat ae burgemeester der stad, Louise Schroeder, ziek ls, zo dat „de adjunct-burgemeester in de hui dige critieke toestand te Berlijn dejstad niet gedurende verscheidene dagei#kan verlaten". Eerste, ontspanning tussen Oost en West Generaal Ganeval, do Franse oom- mandant te Beriljn, heeft hedenmor gen verklaard, dat de vior militaire gouverneurs ln Duitsland, ingevolge een te Moskou genomen besluit, te Berlijn bijeen zouden komen om overleg te plegen over de geldkwes tie. De datum was nog niet vastgesteld, doch het zou zeer spoedig zijn. „Dit Is een zeer hoopgevend teken, aldus zeide de Franse woordvoerder, en het beste nieuws tot nog toe". In diplomatieke kringen te Moskou venvacht men binnenkort nog een ver gadering van de drie Westerse afge zanten met Molotof. Aan de journalis ten Werd hiedegedeeld, dat dit nieuwe onderhoud misschien Vrijdagavond zou plaats vinden, doch als gewoonlijk werd er voorzichtigheidshalve aan toege voegd, dat het ook wel Maandag zou kunnen worden. DE ARABIEREN EN ITALIË. De Arabisohe liga heeft haar zeven leden-staten veraooht hun politiek ten opzichte van Italië te herzien, omdat „de Zionisten het tot hun basis maken voor het naar Palestina zenden van manschappen, wapenen en goederen". In de betreffende nota wordt gezegd, dat „de Italiaanse havens, in het bijzonder Genua, vol Zionlstlsohe en andere sche pen zijn, die gereed liggen om naar Pa lestina uit te varen". „Het feit, dat de Italiaanse regering dit alles toelaat, ls niet ln overeenstem ming te brengen met vrlendsohappelljke betrekkingen tussen Italië .en de Arabi sohe staten", aldus de nota. STAKING IN BERLIJN. De 800 beambten van de diensten voor de arbeidsregeling der stad Berlijn heb ben hedenoohtend het werk stopgezet uit protest tegen de vertraging in de uitkering van hun loon. Sedert de geld- sanerlng ls slechts het loon van de maand Juli volledig uitbetaald. VERKIEZINGSTOESPRAKEN UIT VLIEGMACHINES. Voor de eerste maal in Europa zal een vliegtuig deelnemen aan een verkie zingscampagne. uitgerust met een krachtige luidspreker. De Zweedse conservatieve partij heeft een vliegtuig geoharterd om voor dit doel over geheel Zweden te vliegen. De motoren worden op een hoogte van on geveer 1500 voet afgezet en de luidspre ker komt in actie. Proefnemingen heb ben bewezen, dat het geluid op de be gane grond uitstekend ls te verstaan over een gebied van verscheidene vier kante kilometers. President Roosevelts 18-Jarige kleinzoon Curtis Boettiger ls in een ziekenhuis te Los Angeles opgenomen, daar hij lijdende ls aan „een lichte graad" van kinderverlamming, dezelfde ziekte, die wijlen president Roosevelt in de twintiger jaren kreeg. Curtis ls een zoon van Roosevelts dochter Anna. BODEGRAVEN, Raadszitting op 31 Aug. De ge meenteraad ls tegen Dinsdag 31 Aug. a.s„ des voormiddags 11 uur in bui tengewone openbare zitting bijeengeroe pen. voor het verzenden van een adres van hulde aan Koningin Wilhelmina en een adres van trouw aan Koningin Juliana. KATWI/K AAN DEN Rl/N Raad De gemeenteraad zal op Vrij dag 3 Sept. a.s. des avonds te 8 uur een bijzondere vergadering houden naar aanleiding van het gouden regerings jubileum van H.M. de Koningin en de troonsbestijging van H.K.H. Prinses Juliana. De collecte ten bate van het Rode Kruis bracht f. 267.— op. B. en W. hebben alle Lit Ned. In- dië teruggekeerde militairen uitgeno digd ten gemeentehuize op Dinsdag 31 Aug. des nam. te 4 uur. KATWIJK AAN ZEE 31 Aug. gaan ctalagegordijnen open Nog een paar dagen en dan zullen de 68 winkeliers uit Katwijk aan Zee en de 20 uit Katwijk a. d. Rijn, die aan de winkelweek 'deelnemen, de gordijnen voor hun winkelramen sluiten. Achter de coulissen zullen zij trachten te wed ijveren om de koopwaren zo aantrek kelijk mogelijk voor de ogen van de kopende menigte te brengen. In de morgen van Dinsdag 31 Augus tus is afgesproken zullen de etalagegor dijnen opengeschoven worden en een ieder kan dan zien, wat hun etaleer kunst vermocht. Muziek om muziek te krijgen Za terdagmiddag om 3 uur komt hier een bezoek van het uit 90 man bestaande Haagse Tamboer- en Pijpercorps van de C.J.M.V. De Katwijkers willen eveneens zo'n corps hebben. Om aan geld voor de in strumenten te komen, hebben zij de hulp van de Hagenaars Ingeroepen. De zen zullen al trommelende en pijpende een rondgang door het dorp houden, waarbij, voor het beoogde doel, gecol lecteerd zal worden. Ontvangst teruggekeerde militairen - De laatste weken zijn met mailboten en transportschepen verscheidene Katwijk- se militairen uit Indië in hun geboor teplaats teruggekomen. Hun zal door het gemeentebestuur een officiële ontvangst bereid worden op Dinsdag 31 Augustus om 4 uur op het gemeentehuis.. De alhier gehouden collecte voor het Ned. Rode Kruis heeft opgebracht f. 637,98. LISSE Raadsagenda Vrijdagavond komt de raad der gemeente Lisse bijeen o.a. voor de volgende punten: Voorstel tot wijziging verkoop van grond aan Fa. Akerboom. Voorstel herclassificering der gem. in verband met de salariëring van Secretaris, Ontvanger en Wethou ders. Voorstel tot toekenning vacantie- gratificatie Gemeente-personeel. Voor stel tot. aankoop grond voor woning bouw, straataanleg .en industrieterrein. NOORDWIJKERHOUT De heer W. v Empel alhier ont- vinc "te Deventer uit handen van -Prins Bernhard het bronzen kruis. In mej. lijke oegstgeest MONTESSORISCHOOL GEVERSSTRAAT. verband met de benoeming van L. M, J Jong aan de Gemeente- Montessorischool te Leiden, is als haar opvolger benoemd tot hoofd van de Montessorischool in de Gevers straat alhier de heer J H. M. Reijs, thans reeds aan deze school verbonden. runsburg JUBILEUM-ORGELCONCERT Ter gelegenheid van het Regerings jubileum van H.M. de Koningin orga niseert het Comité tot het houden van orgelconcerten in Zuid-Holland, een feestelijk - orgelconcert in de Geref. Kerk aan het Rapenburg te Rijnsburg op Zaterdag 2-S Augustus aa. De or ganist Feike Asma zal daar o.m. wer ken van Handel, Tours, Boëlmann en Jan Zwart ten gehore brengen. Mevr. Rie van Spronsen-Selier uit 's-Gra- venhage, bekend door haar optreden voor de radio, zal haar medewerking aan dit concert verlenen. Ds Brandsma beroepen Ds N. Brandsma alhier ontving een beroep naar de Chr. Geretf. Kerk te Utrecht. SASSEN H El M Burgeriykc Stand Adrlanus Cornells, z. van P. C. Duivenvoorde en H. v d. Burg; Jacobus Johannes, z. van A. Brussee en M. Kruyt; Wilhelmina Phlllpplna. d. van B. Soet en P. H. v. d. Kwaak; Jacobus Cor nells, z. van C. Vonk en A. Visser; Herman Johan C., z. van N. Geerllngs en A. Lake- man; Clazine Petronella, d. van G. Heems kerk en P. C. Krult; Prederlk August en Wljnanda, z. en d. van H. W. Möhlmann en A. C. Durleux; Martlnus Johannes, z. van M. C. A. Drlessén en Ph. S. Blsschops. Ondertrouwd: Pranclscue A. Gubbl, 35 Jaar en Theodora C. v. d. Voorn. 31 Jaar; Josephus C. ter Horst, 29 Jaar en Cornelia M. Berg, 27 laar; Albertus Hogewonlng, 26 Jaar en Yda Ouwehand. 25 Jaar; Cor nells J. v, Velzen. 23 Jaar en Anna A. v. Dlest, 22 Jaar; Plet v. d. Berg. 34 Jaar en Petronella J. Noordermeer. 35 Jaar. Getrouwd: W. A. v. Haastrecht. 37 Jaar en A. v. d. Eist. 34 Jaar; J. A. P. Vrijburg. 34 Jaar en J. M. W. v. d. Burg. 34 Jaar. Nu ln „Ter Leede" vele hulzen verrezen en bewoond zijn, en het aan tal brandkranen naar verhouding ge ring is, hield de brandweer er een oefe ning, waarbij het water over verre af stand werd aangevoerd. Het blijkt dat de brandweer actief is en „bij" wil blijven. VOORHOUT Zaterdagavond 8 uur zal de plaat selijke Harmonieveren. ..St. Cecilia" een concert houden aan het „Soldaatje" Burgerlijke Stand Geboren: Bas- tlanUs J. C., z. vaü C. H. v. Dam en J. M. Wessels; Maria C J., d. van Chr. C. Wessels en J. M. A. v. d. Berg; Claslna E. C.. d. -van L; J. Vink eü A. Ransdorp; Martlnus G. M„ z. van J. A. Venne en A. E. Hoogkamer; Gilsbertus P.. J. W. v. Leeuwen van en O. O. Langeelag; d. Tang en C. v. d. Aaltje, d. van G. Bent. Gehuwd: H. J. Deters, 31 J. en O. M, v. d Meer, 27 j. Ondertrouwd: B. v, d. Nouland, 29 Jf en M. Th. W. v. d. Hulst. 28 J.; O. J. v. Noort, 27 J. en J A. v. Beek, 26 J.; P. L. Paardekoopcr, 40 J. en C. A. Venne. 35 J. Overleden: Helena L. M. Verhaegen. 2 mnd., d. van A .E. Verhaegen en M. O, de Winter. VOORSCHOTEN, KONINGEN VOOR OUDEN VAN DAGEN. Vele bejaarde echtparen, zonder in-i wonende kinderen, wonen ln kleinere huizen, die in de regel niet geschikt zijn voor samenwoning. Deze hulzen zouden echter beter benut kunnen worden voor Jongere echtparen met een of twee kinderen, welke zich thans veelal tevreden moeten stellen met ge dwongen samenwoning. Bij voortgaan de uitbreiding van deze gezinnen geeft dit aanleiding tot minder gewenste toestanden. Het zou daarom van belang zijn wanneer voor deze bejaarde echtparen kleinere woningen ter beschikking wa ren, omdat het bevorderen van samen wonen van bejaarde echtparen niet wenselijk is. De gemeente heeft nog de beschik king over een perceeltje grond, ter grootte van ongeveer 1200 vlerk. m. aan de Landweg en daarom stellen B. en W. aan de raad voor dit terrein te bestemmen voor het bouwen van een 7-tal kleinere woningen, met rijks- steun en het maken van een bouwplan hiervoor op te dragen aan de archi tecten ir H. A. v. Oerle en J. J. Schra- ma te Leiden. Het bouwen van de 28 arbelderswo- nngen aan de Tolstraat, waartoe reeds eerder werd besloten, zal echter eerst doorgang vinden. DOORLICHTING GEM.-PERSONEEL. De leden van de raad bereikte een voorstel om over te gaan tot doorlich ting van het gemeen té-personeél op tuberculose. Mochten de resultaten van dit onderzoek voor de betrokken per soon ongunstig uitvallen, dan zal wor den overwogen óók de gezinsleden aah een onderzoek te onderwerpen. BurgerlUke Stand Geboren: Fran- clscus Bernardus Paulus, z. van B. W. Oorschot en C. M. den Hollander; MarlJ- anne. d. van J. van Egmond en M. J. Verhart. Ondertrouwd: Pleter Grootendorst, 24 Jaar en Wilhelmina van Roofjen, 24 Jaar. VERKOOP JUBILEUMINSIGNES. Eindelijk kunnen wy onze lezers ant woord geven op een zeer veel gestelde vraag: „Waar kan ik een Jubileumin signe bemachtigen?" zy, die nog niet in het bezit zyn van een Insigne en dus nog geen bydrage hebben verleend aan dit zo buitengewoon nuttig en liefdadig doel, kunnen deze insignes alsnog ver kregen op het gemeentehifls. Het is te wensen dat de animo tot asnkoon thana niet verflauwd isl

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3