Gerrit Schulte kreeg zijn eerste regenboogtrui Coppi, de onverslaanbare, geslagen Officiële publicaties Communisten bestormen Berlijnse Gemeentehuis DDONDERDAG 26 AUGUSTUS De wereldkampioenschappen wielrennen. Coppi, de onoverwinnelijke In de achtervolging, de meester in dit specia listennummer. is gisteravond op de Amsterdamse Stadionbaan na een heroïsche stryd geslagen door de Nederlander Gerrit Schulte. En daarmede won de Bos sche reus de eerste wereldtitel in zün jarenlange rennersloopbaan. Schulte nam in deze enerverende race, die 8000 toeschouwers naar het Olym pisch Stadion gelokt had, het eerst de leiding, welke hij echter na drie ronden weer moest afstaan aan Coppi. Maar Schulte bleek nog over voldoende reserve te beschikken om twee ronden voor het einde niet alleen zijn achterstand ln te halen, maar op de laatste 500 meter er een duivelse vaart in te zetten, welke hem in staat stelde de zege op Coppi, de onverslaanbare, te behalen met een verschil van twee meter. De tijd van Sohulte was 6 min. 24.9 sec., die van Coppi een halve seconde meer, Donderend was het applaus toen Schulte van de UCI-voorzitt'er de regen boogtrui in ontvangst mocht nemen. Op de schouders werd hij van het midden terrein gedragen en enthousiaste bewon deraars kwamen hem van alle kanten gelukwensen met deze prachtige zege, een bekroning van jarenlange inspan ning. Het was tevens een lesje voor de Italiaan Coppi, die de laatste jaren ge meend heeft, dat hij niet te verslaan zou zijn, die zich alles, eigenlijk veel te veel kon permitteren en zelfs in staat was, met Bartali samen, ln Valkenburg aan het publiek een staaltje van onspor- tiviteit voor te zetten, welke zijn weerga niet heeft gehad. Voor de derde plaats won Bevllacqua van de Zwitser Koblet met miniem ver schil in 6 min. 25 sec. Koblet deed er 0.3 sec. langer over De resultaten van de halve eindstrij den amateurs achtervolging over 4 km. waren: Dupont (Frankrijk) sloeg de ti telhouder Benfenati (Italië) met resp. 5 min, 10.3 sec.'en 5 min. 14.8 sec. Mes sina (Italië) sloeg Coste (Frankrijk) met resp. 5 min. 11.4 sec. en 5 min. 14.6 s. De eindstrijd en de serie voor de derde plaats zullen hedenavond worden ge reden. OOK DE BEST IN DE STAYERSE1NDSTRIJD. De grote verrassing van het laatste nummer van gisteravond, de derde manche over 100 km. achter motoren, was het feit, dat ook de derde Neder- twee in totaal, zullen nog twee renners, de winnaars, naar de finale worden overgeplaatst Maar intussen zijn deze resultaten een onverwacht, maar niet minder fraai succes voor de Nederlandse stayers geworden. De uitslag van de 3e manche luidt: 1. Meuleman, tijd 1 uur 27 m. 29.9 s.; 2. De Best op 25 meter; 3. Besson (Zw.) op 125 meter; '4. Fournier (Fr.) op 140 meter; 5 Froslo (It.) op 5 ronden; 6. Pataky (Hong.) op 37 ronden. HIJ REED OP MATERIAAL VAN KOBLET. In het kleine kleedkamertje ln de catacomben van het Olympisch Stadion vertelde de nieuwe wereld kampioen ons een merkwaardig staaltje van de onderlinge verstand houding in het internationale ren nersmilieu. Al het materiaal van Schulte voor dit nummer, dat uit de aard der zaak zo licht mogelijk moet zijn, was op. Zelfs de banden van Derk- sen, welke hij Dinsdag had gekre gen. lagen ergens in flarden. De Zwitser Koblet hielp onze landgenoot uit de brand. Hij ver strekte hem zijn reservewielen en banden, uitermate licht materiaal, en daarop heeft Schulte het we reldkampioenschap veroverd. Sportsplinters De gisteravond te Groningen ge speelde voetbalwedstrijd tussen Be Quick en Suriname werd door de Gro ningers gewonnen met 31. Een team van de Internationale Club van Nederland, bestaande uit Van Swol, Rinkel en Van Meegeren, zal 3 en 4 September te Eastbourne (Z. Engeland) tegen een I.C. team van En geland uitkomen. De Nederlandse tennisspelers Wil ton en Van Meegeren zullen van 8 t/m. 15 September deelnemen aan een internationaal tournooi te San Sebas- tiaan (Spanje). Het waterpoloteam van de Am sterdamse Meeuwen heeft gisteravond te Utrecht de promotiewedstrijd tegen het zevental van G.Z.C. (Gouda) met 43 gewonnen en promoveert door dit resultaat naar de hoofdklasse K.N.Z.B. De ballonvaartwedstrijd om de Coupe Andrles Blitz werd gewonnen door de Zwitser Gustav Eberhardt, die een afstand aflegde van 233 km. in een tijd van 8% uur. De overige plaat sen werden bezet door: 2. Jaquet (Fr.); 3. v. d. Bemden (B.); 4. C. de Vos (Ned.); 5. mevr. N. BoesmanVisser (Ned.); 6. J. Boesman (Ned.), terwijl de Fransman Dolfuss als laatste aan kwam, Op het terrein bij de korenmolen „De Valk" zal morgenavond te 8.30 uur de kleurenfilm van de K.N.G.V. Jubel feesten. Pinksteren 1948, vertoond wor den. Mocht het morgenavond regenen, dan vervalt de voorstelling. Motoren zullen ronken, spikes zullen roffelen en Koning Voetbal zal triompheri vieren. DE SPORTFEESTEN' IN DE LEIDSE HOUT. Zoals wij reeds ln ons Blad meld den. zal op 31 Augustus een groot sportfeest ln de Leidse Ilout plaats vinden, waai aan zal worden deelge- nomen door militairen. Leidse bur- j gers en athleten uit Oxford. De geestelijke vader van deze sport- landsc "vertegenwoordiger ln dit num- gebeurtenis de .kapitein Van Swol van mer, De Best. zich direct voor de eind-de A.A.T. (Doelenkazerne), heeft ons strUd klasseerde, tezamen met de Belg I over de opzet van deze wedstrijden een Meuleman. die als eerste eindigde in en ander verteld. Oorspronkelijk zou dc tüd van 1 uur 27 min. 29.9 sec. i er op 31 Augustus in de ochtenduren voor de garnizoenscommandant gede- In de eindstrijd zOn nu uit de voor- f:leerd worden. De manschappen wer- ritten SfPlaatst de dne Nederlanders hierd00r dus verplicht de geiiele Pronk, Bakker en De Best, twee Fran- sen Lesueur en Lamboley en de Belg Meuleman. Uit de herkanslngsritten, Wat er in Indie gebeurt Verbod tot wonen in Batavia VOOR PERSONEN IN VASTE DIENST DER REPUBLIEK. Een communiqué van de R.VJD. te Batavia meldt: „De voorlopige Federale regering heeft besloten niet langer toe te staan, dat personen in vaste dienst van de Republiek met hun gezinnen te Batavia wonen. De verschillende gebeurtenissen van de laatste tüd hebben daartoe voldoende aanleiding gegeven". Voorts zegt het communiqué, dat in speciale gevallen uitzonderingen kun nen wo.rden gemaakt. Leden en perso neel van de Republikeinse delegatie worden eveneens als in vaste dienst van de Republiek beschouwd. De betrok kenen zullen met hun gezinnen zo spoedig mogelijk naar de Republiek vertrekken, waartoe de voorlopige Fe derale regering haar medewerking toe zegde. „Voor vergaderingen met de C. v. G. D. en de delegatie van het Koninkrijk kunnen leden en personeel van de Republikeinse delegatie echter zon der hun gezinnen in federaal gebied worden toegelaten". Het communiqué voegt hieraan toe. dat dit zal dienen te geschieden op volkomen gelijke voorwaarden (ook wat getalsterkte betreft) als die. welke gelden wanneer besprekingen tussen de delegaties op het Republikeinse gebied plaats vinden. Aan de Republikeinse regering is reeds mededeling gedaan van dit besluit en zij is verzocht binnen acht dagen de namen van diegenen op te geven, die ln verband met dit be sluit zich in de Republiek zullen moe ten vestigen. Republikeinse kringen hebben naar aanleiding hiervan, in voorzichtige be woordingen doen uitkomen, dat dit be sluit een werkelijke uitwijzing betekent, welke tot doel heeft elk officieel op treden der Republiek te Batavia te be ëindigen. VALSE PRACTIJKEN MET ONGELDIGE BONNEN. Arrestaties te Tilburg en Nümegen. Dezer dagen waren een Tilburgse mu sicus en diens echtgenote, voorzien van een respectabel aantal rantsoenbonnen voor tabak in Tilburg aan het „winke len". ten einde zoveel mogelijk rookwaar in te slaan. Het feit, dat het tweetal zo rijkelijk voorzien was van rantsoenbon- nen, wekte de argwaan van een sigaren winkelier, die dan ook de politie waar schuwde. De economische dienst rekende het echtpaar in en kwam tot de ont dekking dat man en vrouw nog in het bezit waren van 300 rantsoen bonnen. Aanvankelijk verklaarden zij deze in de stad van een onbekende gekocht te heb ben, maar al spoedig kwam aan het licht dat een familielid van de Tilburgse musicus distributie-ambtenaar ln Nij megen is. Deze ambtenaar had kans gezien verscheiden opplakvellen met rantsoenbonnen voor suiker, boter, ta bak enz., die weliswaar met strepen on geldig waren gemaakt, doch blijkbaar niet afdoende, te bemachtigen. De bon nen, circa 4 k 5000 verhuisden via an dere familieleden naar Tilburg, waar de musicus en zijn echtgenote ze verkoch ten of er zelf artikelen op kochten. Er volgden prompt huiszoekingen te Tilburg en Nijmegen, waarbij nog flinke hoeveel heden bonnen en artikelen ln beslag konden worden genomen. Zowel de Til burgse als de Nijmeegse familie werd in arrest gesteld. uag in onze stad te blijven en daar zi) met één guldén rakgeld ln de week geen bokkensprongen kunnen maken, heeft hun commandant zoals het een goed vader van de compagnie be taamt overwogen hoe hij de hem toevertrouwde discipelen bezig zou kunnen houden. Sportwedstrijden lagen natuurlijk het eerst voor de hand. Ka pitein Van Swol heeft hiervoor con tact gezocht met de heer Coers, de ambtenaar lichamelijke opvoeding, die onmiddellijk voor deze plannen warm liep. Ook de Leidse Voetbalbond en de Athletiekcommissie waren direct be reid medewerking te verlenen en deze heren hebben gezamenlijk een pro gramma in elkaar gezet, dat klinkt als een klok. Begonnen wordt om 1 uur met mi litaire behendigheidswedstrijden op de motor. Het parcours zal worden uit gezet op de speelweide van de Leidse Hout. waar de deelnemers o.m. in de plasvfjver om een tafel moeten heen rijden, zodat dit nummer een zeer ver makelijke geschiedenis belooft te wor den. De bodem van deze vijver is n.l. nogal modderig en de rijders is dan ook aangeraden een verschoning mee te nemen. Na de motordulvels verschijnen om halfdrie de athleten op de sintelba- nen. Het neusje van de militaire ath- letiekwereld, ook dames van 't V.H.K. en de Marva, zal de strijd aanbinden met de beste Leidse dames en heren en de athleten uit Oxford, die zich dan ln verband met de sportuitwisseling ln onze stad bevinden. Tot slot volgt nog een wedstrijd van het Leidse elftal te gen het sterke team van de Technische Troepen uit Utrecht. De baten van de wedstrijden worden verdeeld onder de U.N.A.O. en het Prins Bernhardfonds. Het défilé voor de garnizoenscom mandant is inmiddels door onvoorziene omstandigheden afgelast, maar het gehele Leidse garnizoen zal Dinsdag а.s. toch op de tribunes in de Leidse j Hout zitten! UVS WIJDT HET NIEUWE LDWS- TERREIN IN. Het nieuwe LDWS-terrein, gelegen aan de Haarlemmerweg achter „Groen- i oord", wordt Zondag a.s. in gebruik genomen met een wedstrijd tussen UVS en DWS (Amsterdam). DUIVENSPORT P.V. „Steeds sneller" te Noordwük hield een wedvlucht met jonge duiven vanaf Quevrain (afst. pl.m. 210 km). De duiven werden om 9 uur gelost; de eerste vogel werd om 11.48 uur gecon- stateerd en yloog met een gemiddelde snelheid van 1259 meter per min. In concours waren 282 duiven. De uitslag luidt: A. Frank 1, 5, 18, 60; J. v. d. Niet 2, 58; J. Marljt 3, 15, 28, 67; Dyselbloem 4; L. Glasbergen 14, 68; L. Steenvoorden 23, 31, 38; Th. Steenvoorden 8, 47, 49, 55. 63; A. v. d. Poel 9. 61; B. Ooms 10. 13, 69; A. v. Duin Jzn. 11; J. Passchier 12; A. Slot 16. 54: J. Vogelaar 17; Gebr. Pas schier 19. 45. 65; H Smit 20; C. v. d. Berg 21 30. 55; L. Hoek 22; R. v. d. Haak 24, 29: J. Wortelboer 25; J. Rakhorst 26, 27, 35; J, v. d. Wiel 28, 35, 42, 43; Th. Hogervorst 32. 46; S. Warmenlioven 33, 59! A. van Duin 34, 53; W. Hazenoot 37. 70; J. Cramer 39, 64, 66; A. Cramer 40, 50; J. Broekhof 41; G Steenvoorden 42; A. Boot 44; H. de Vries 48; A. Hoogeklnd 51. 52; W. Hoek 57; G. Voorts 62. Junioren: Gebr. Gijlswijk 1. 4: J. Vink 2; W. v. d. Niet 3; S. Klinken berg 5, J Duivenvoorden 6, 7. BOB MAAS NAAR WERELD KAMPIOENSCHAPPEN STAR-KLASSE De Nederlandse zeiler Bob Maas zal met zijn boot „Starita" deelnemen aan de wereldkampioenschappen Star-klasse, die van 30 Augustus t.m. 5 September te Lissabon zullen worden gehouden. Als bemanning fungeert Stutterheim. Zoals men weet behaalde hetzelfde tweetal de bronzen medaille ln de Star klasse tijdens de Olympische zeilwed strijden te Torquay. DE NOORDWIJKSE GOLFWEEK. De uitslagen van de 4de dag zijn: Semi-finale Palace Hotelbeker: E .7. Cremers (10) slaat dr Baart de "la Faille (28) met 3 en 2; dr. De Graaf (18) slaat E. J Waller (12) met 3 en 2. Uitslag: mrs Cremers Ladies Cup: 1. mevrouw Schweers (28) met 63; 2. mej. Marsmeyer (22) met 73. Uitslag Caloramabeker: 1. Verhey van Wijk (30) met 79; 2. J. G. Ebeling Ko ning (20) met 80 en E. Carp Jr (30) met 80. HENGELSPORT Viscollege „VIOS" hield Zondag j.l. een viswedstrijd aan de Binnenkaag. De vangst was niet groot; er werd 2566 gram vis gevangen. De uitslag na 2 x 1% uur vissen was als volgt: le pr. D. A. v. d. Berg met wissel beker en extra priis voor grootst aan tal gevangen vis; 2e pr. P. Kooreman: 3e pr. J. Koster; 4e pr. K, Offerman; 5e nr. A. Kijk in de Vegte; 6e pr. P v. Vliet Jr.; 7e pr. P. Harteveld; 8e pr, W. de Vos; 9e pr. D. v. Tongeren: 10e pr. K. v. d. Berg; He pr. C. v. d. Rey- den; 12e pr. C. de Vos; 13e pr. P. v. Vliet Sr. De „Blauwband" te Sassenheim Wedvlucht met jonge duiven vanaf Arlon, 297 km. In concours 44 duiven, welke werden gelost te 12 uur. Aan komst eerste duif 2 uur 17 min. 22 s., snelheid 1504,8 meter per min., laat ste punten duif 2 uur 27 min. 11 sec., snelheid 1434.5 meter p, min. H. J. Krom 1, 2. 7. 9. 10; C. Drost 3; L. J. Drost 4, 5, 11; H. van Niekerk 6; J. v. Nieuwkoop 8. Wie steun geeft aan de L.R.B. Helpt zonder zwemmen toch ook mee. In samenwerking met het schoolbestuur heeft de oudervereniging van de Leidse Buitenschool te Katwijk het prijzens waardige initiatief genomen, de leerlingetjes van deze school eens een ultgaansdagje te bezorgen. Voor het eerst sinds 26 jaar zijn de kinderen dientengevolge Maandag op stap gegaan om een genoeglijke dag door te brengen in Groenen- daal Om kwart over negen vertrokken aij onder leiding van leerkrachten en anderen uit Leiden. Bij Groenendaal stond allereerst 'n wandeling door het >os op het programma, waarna gezamenlijk de inwendige mens werd ver sterkt en de speeltuin gedurende een uur in beslag werd genomen. De middagrust werd ook deze dag niet vergeten, waarna diverse wedstrilden aan alle kinderen een prijsje Dezorgden. Tot slot werden opnieuw verversingen gebruikt, om gesterkt de terugtocht te aanvaarden. Uiterst voldaan keerden-de kinderen en leiders nadien huiswaarts. Glun derden. gelijk deze foto toont, reeds bij het vertrek de kindergezichtjes van blijde verwachting, bij de terugkeer heerste er zo mogelijk een nog opgewekter stemming uit dankbaarheid voor de prettige ondervindingen van deze geslaagde uitgaansdag. Foto Van Vliet. RECEPTIE Gouden Regeringsjubileum H.M. Koningin Wilhelmina De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat hij op 31 Augustus a.s., ter gelegenheid van het Gouden Re geringsjubileum van H.M. Koningin Wil helmina. des namiddags van vier tot vijf uur ln de Burgerzaal van het Stadhuis (Ingang Breestraat) voor de burgerij, In stellingen en verenigingen een receptie zal houden. r Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengi.n ter openbare kennis, dat de Ge meente-Secretarie en de bureaux van de gemeentelijke diensten en bedrijven op 27. 28 en 31 Augustus a.8 alsmede op 6 Sep tember d.a.v. de gehele dag voor het pu bliek gesloten zullen zijn. Het bureau van de burgerlijke stand zal op genoemde dagen, met uitzondering van 31 Augustus, van 9 uur tot 10 uur geopend zijn voor het doen van aangifte van geboorte en overlijden. Het Distributiekantoor zal op Vrijdag 27 Augustus a s. des namiddags en op 31 Augustus en 6 September de gehele dag voor het publiek gesloten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Lelden, 25 Augustus 1948. De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris. M. BOOL. INZAMELING HUISVUIL. In verband met de Jubileumfeesten zal op Vrijdag 27 Augustus en Zaterdag 28 Augustus e.k. geen huisvuil worden Inge zameld. Men gelieve op die dagen geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. De Directeur Gem. Relnlglngs- en Ontsmettlngsdlenst. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Maria Cornelia Johanna Hermana The- resla, d. van B. T. Langezaal en C. Berbee; Alexander Antonlus Maria, z. van L. R de Groot en A. A. F. Friesema; Franclscus Xaverius, z. van F. X, van der Helden en C. M. Smit; Maria Elisabeth, d. van A. J. Schreuder en M. E. Houpa; Cornells Jo hannes, z. van A. M, Wesselman en C. Cor net; Sophia, d. van G. Gubler en R. van Tongeren; Gerard Johan z, van S. Gullker en J, M. Vlsbach; Cornells, z. van P. J. Oomen en C. Sterkens; Antoinette Maria, d. van J. H. J. M. Pierrot en M. J. P. de Boer; Maria Christina, d. van P. D. van Vliet en A. Privé; Theodorus, z. van G C. Smoorenburg en G. M. van Rlel; Frederl- cus Jozcphus, z. van H. G. van der Meer en P. Ouwens; Johanna Maria, d. van A. Slingerland en M. P. Vermeulen; Petronella Johanna Maria, d. van W. van der Star en C. van Z(Jp; Frederlk Johannes, z. van F. J. C. van Aken en G. Cuperus. Geertruida Cornelia Maria dr van C. T. J. van der Weijden en C. H. Oost- dam; Onno z. van I. G. J. Smelt en P. J. de Minjer; Frederika Jacoba d. van J. J. H. Volbeda en M. Roeloffs; Fran clscus Jacobus z. van H. J. Siebert en P. Knobbe; Catharina Christina d. van D. van den Burg en C. Mackenzie. Eugenia, d. van P. F de Boer en M Hulsman; Johannes Ellas, z van H. W. Helnrlchs en J. J. Velthuüzen, Hendrik Jacobus, z. van J. W van der Laaken en G. G. Brussee; Johannes Franclscus. z. van H. A. M. van Gessel en J. M. G. van der Drift; Ferdinand, z. van S. Ramak en H van der Melj; Jacoba, d. van H. van Dut)n en L. Regellnk; Harmlna Ivonne, d. van H. Kroeze en H. Haan; Johan, z van F. L. Prulmboom en H. C. Keijzer; Mar- tlnus Frederlk Johannes, z, van A. M. Pet en A C. de Vogel; Dirk, z. van J. Borst en W. F. van Diesen; Ingrld Hillegonda Maria, d, vaiylJ. Langczaal en W. van Gog GETROUWD: J. van Weizen Jm en W. van der Ploeg. D. J. de Wit jm. en L. E. van der Leeuw, 25 jaren. S.E.D. neemt de leiding GEEN VERGADERING BERLIJNSE GEMEENTERAAD. De Berlfjnse gemeenteraad die van daag bijeen zou komen, heeft de verga dering voor onbepaalde tijd verdaagd, aldus verklaarde een woordvoerder van het gemeentebestuur vanmiddag. Hij zeide, dat dit geschied was vanwege een protest-demonstratie waarmede de com munisten gedreigd hadden en die op touw gezet was door de S.E.D. De com munisten bleken later hun demonstratie te hebben afgelast. Kort na 13.30 plaatselüke tüd ver zamelden zich toch een paar duizend demonstranten bü het bureau van dr Friedensburg, de waarnemende bur gemeester. Zü zongen de interna tionale en droegen rode spandoeken mee, waarop stond: „Weg met het gemeentebestuur" en „Weg met de splitsers van Berlün". De tot de eenheidspartü behorende leden van de gemeenteraad zeiden, ge protesteerd te hebben tegen het uit stellen van de vergadering. Friedens burg had, aldus zelden zij, de vergade ring doen uitstellen omdat het hulp programma van de eenheidspartü voor de aanstaande winter op de agenda stond en de „pro-Westerse" partüen dit niet wilden bespreken. Friedensburg verklaarde, dat een „loyaal lid van de Oost-Berlijnse poli tie" aan de autoriteiten had medege deeld, dat de demonstranten van plan waren het gemeentehuis te bestormen. De vergadering was uitgesteld, zeide hij, omdat de autoriteiten geen herha ling van de incidenten van 23 Juni wensten. Te 14.10 uur bestormden ongeveer tweehonderd demonstranten het ge-, meentehuis. Zü waren gewapend met stokken en bijlen, braken de hoofdingang bin nen en drongen de trappen op. Een menigte van tiènduizend man nen, vrouwen en kinderen, buiten op het plein, vuurde de bestormers aan. De bestorming van de ingang werd uitgevoerd toen de politie de ijzerdraad versperring had weggehaald om,een de legatie binnen te laten. De in het gemeentehuis binnenge drongen demonstranten vulden dra de vergaderzaal van de raad. Hier sprak Paul Litke, de vice-voorzitter van de eenheidspartij, de menigte toe. Hij zeide, dat de Duitse gemeente-autori teiten door te nauwe samenwerking met de Westelijke geallieerden de eco nomische toestand van Berlijn ontred derd hadden. Litke verklaarde: „Méér dan hon derdduizend Berlünse arbeiders zün werkloos en zUn paupers geworden als gevolg van het beleid van de gemeeente- autoriteiten." Hü verlangde het ontslag van het stadsbestuur en de afwerking van een nood-programma, volgens hetwelk de Berlijners hun voedsel uitsluitend van i Sovjet-züde ontvangen. Er was luid I applaus, toen hU verklaarde: „Laat ons deze scheurmakers er uit zetten en werkelüke socialisten ervoor ln de plaats nemen!" In de vergaderzaal werden geen po- litie-agenten opgemerkt, terwül Litke zijn rede hield. Intussen groeide de menigte bulten aan, doordat nieuwe groepen, die kwamen aanmarcheren. zich er bü voegden. Zij zongen de inter nationale, riepen en juichten en wulf den met rode banieren. Litke zei verder, dat een delegatie zou trachten het bureau van Friedens burg te bereiken. Hij deed een beroep op. de demonstranten in de vergader zaal om géén Incidenten uit te lokken. Terwijl de demonstranten het stad huis bestormden, werd in de Britse sector een massabijeenkomst gehouden, georganiseerd door het bestuur van de Berlünse afdeling der sociaal-demo cratische partij als protest tegen „de communistische pogingen om de ste- delüke autoriteiten te terroriseren". De Berlijners werden aangespoord deze demonstratie voor de ruines van het rüksdaggebouw bü te wonen, deze plek ligt op ongeveer honderd meter afstand van de Brandenburger poort, waar de sovjet-sector begint. SOCIAAL MEDISCHE DIENST KON. MARINE. Officiële ingebruikneming der gebouwen vindt 2 September plaats. Zoals wü reeds geruimetüd geleden hebben gemeld heeft de Sociaal Medi sche Dienst van de Kon. Marine beslag weten te leggen op de gebouwen van de voormalige Kweekschool voor Zee vaart in het Noordeinde. Na een in wendige restauratie zullen deze gebou wen thans officieel op Donderdag, 2 September, in gebruik worden genomen, in aansluiting waarop in het Lido- theater een feestelük samenzün zal worden gehouden, waaraan o.m. de Marinierskapel en het cabaretgezel schap van de S.M.D. zullen medewer ken. Lezers schrijven WINKELPERSONEEL EN DE FEESTDAGEN. Een winkeljuffrouw klaagt, dat ge durende de feestdagen van Vrijdag en Zaterdag de winkels geopend zullen blijven, terwül alle fabrieken en grote kantoren gesloten zijn. Wij tekenen hierbij aan. dat noch het een, noch het ander waar is. De meeste winkels uitgezonderd de con- sumptlebedrijven zullen Vrüdag ge heel of althans in de middaguren ge sloten zün. De Leidse Middenstands centrale adviseerde behoudens de hier- bovengenoemde restrictie tot sluiting op Vrüdag. Zaterdag zullen ongetwijfeld de mees te winkels geopend zün. doch dat is eveneens het geval met de vele indus triële bedrüven en kantoren. Van de grote fabrieken zullen, naar wü ver nemen. a.s. Zaterdag slechts enkele ge sloten blijven. Aanbesteding 30 huizenblokken Uitbreidingsplan Noord 287 ARBEIDERSWONINGEN, 8 WINKEL- EN BEDRIJFSPANDEN. In het Stadhuis had hedenmiddag de aanbesteding plaats van de bouw van „Bouwplan II" van het uitbrei dingsplan Noord, gelegen achter de Mare- en Herensingel hier ter stede. Deze dertig huizenblokken omvatten 287 arbeiderswoningen, 7 winkelwonin gen en een rüwielherstelplaats, bene vens de bijbehorende 270 stenen schuurtjes, tuinafscheidingen e.d. In totaal werden 9 inschrijvingsbil jetten ingeleverd en wel: M. v. d Bent en Zn., Wassenaar, f. 3.287.300; A. Brandwük. Sliedrecht, f. 3.307.900; De Kortes' Bouwbedrijf Via- nen f. 3.329.000; N.V. IJsselstein's Aan- nemings- en Bouwbedrijf Gouda, f. 3.41.495; N.V. Wormerveprse Aanne mingsbedrijf, Wormerveer, f.3.465.200; Cornells Boel, Voorburg, f. 3.560.000; Van Rossum's Aannemlngsbedr. Utrecht f. 3.585.000; G. A. W. J Bergshoef, Al phen a. d. Rü'n, f. 3.698.000; G. J.^pui- broek, Rotterdam, f. 3.846.000. A. van der Gugten, Jm en W, Gijsman Jd; J. Mulder Jm en EJ. Huisman ld; J. van Staden lm en L. E. Llndenberg Jd; J. van der Weijden jm.en C. Duivenvoorden Jd; W. Dubbelaar Jm en C J. de' Klein Jd; P Phllippo lm en M. J Hamstra Jd; S. van Oosten jm en J. M. C. van den Hoed Jd; P. G. van der Steen Jm en O. Krom hout Jd; L. Bou6le Jm en M. C. van der Kaay Jd; J. M. H. Borghans Jm en J M. de Groot Jd; B. Lambooy Jm en N. van Varlek jd; I. de Wolf Jm en B. Konings Jd. OVERLEDEN: J. de Lange, man, 67 Jaar; J. Rokus, v/ed. Zwarts. 83 Jaar; J. H. le Malr, d., 51 Jaar; P. Jongeneel, huisvr, van Gaijke- ma, 61 laar. M. M. van Teljlingen. wed. Ramp, 65 Jaar; L. J. de Jong, man, 73 Jaar. J. P. Kaptün zoon, 25 Jaren; Baro nesse van Verschuer, A. J., dochtor. 62 jaren. IJ. van der Plas, man, 73 Jaar. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 26 Augustus. De beurs had vandaag weer een zeer kalm verloop. De handel droeg een traag karakter. Onder beurstüd kon in de meeste rubrieken 'n kleine afbrok keling worden waal-genomen en bij het slot werd gehandeld op ongeveer het laagste peil van de dag. Koninklüke, die op 350 3/4 waren ingezet, traden op 348 uit de notering. Van de cultuur fondsen schommelde de koers van HVA tussen 254 en 255%; bü 't schei den van de markt werd ongeveer 254% bedongen. De scheepvaartmarkt was Iets lager. Amsterdam Rubber, die aanvankelijk 169 golden, waren later 168%. Deli-MÜ. ging achteruit van 158 tot 1561/4. Unilevers werden begin- beurs tegen 298 verhandeld, maar lie pen een paar punten achteruit. Philips eveneens wat lager, tussen 253% en 254%. Van Berkel iets hoger op 129. De Nederlandse staatspapieren waren gedrukt en een fractie lager. De Amerikaanse markt was verwaarloosd. REPETITIE IN NIEUWE KERK. Prins Bernhard aanwezig. Vele vooraanstaanden in den lande waren hedenochtend verzameld in de Nieuwe Kerk om mede te werken aan enige tijdproeven voor de plechtigheid op 6 September. In de eerste plaats was daar Prins Bernhard, die zich persoonlijk van de voorbereidingen op de hoogte wilde stellen. Later heeft de Prins zich nog enige ogenblikken op gehouden in het Paleis op de Dam Voorts waren in de Nieuwe Kerk aanwezig, schout bü nacht N. A. Rost van Tonningen, de lt. ter zee le kl. H. A. W. Goossens, adjudant van H.M. de Koningin, lt, generaal H. J. Kruis, chef van de generale staf en mr J. C. baron Baud, secretaris van Prinses Juliana. In het middelpunt der belangstel ling stond baronesse Sweerts de Lan- aas Wyborgh, de echtgenote van de Jagermeester van HM. de Koningin. Zü stelde vandaag voor de in te huldigen Koningin Juliana, die de Nieuwe Kerk aan de Damzüde be treedt en zich dan over de rode ta- püten naar haar zetel voor het koor hek begeeft. Teneinde de repetitie zo veel mogelük met de werkeiükheid overeen te doen stemmen, had men baronesse Sweerts een op het herme- lünen kleed gehjkende mantel van lin nen aangemeten, zodat ook de slippen- dragers zich konden oefenen. De repeterenden, die de tüdprceven twee uur voortzetten, gingen om een uur des middags uiteen. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN. 25 Aug. Groente veiling. Bloemkool IA 81117; idem I 58 84; Idem II 28—54; idem III 5—18; Waspeen 1018; idem II 812; Bospeen 913; Prlnc. bonen 4369; Snijbonen 25—66; Postelein 16—17; AndÜvle 4.40— 5.80; Sla 2 204.70; Kroten 57; Selderie 1.902.60; Peterselie 0.801.50; Groene kool 14—19; Uien 7—10; Rabarber 3.30 3.70; Aardappelen bonken 4^—5.60; Idem groten 8.2011.20; Idem drielingen 6.20 7.00 Idem kriel 5.20—5.40. KATWIJK AAN ZEE, 26 Aug. Vangst- bericht van hedenmorgen: KW 144 30 k.; KW 49 51 k.; KW 138 30 k.. KW 4 20 k.; KW 5 50 k.; KW 54 25 k.; IJM 283 35 k.; IJM 75 40 k.; KW 110 40 k.; KW 43 85 k.; KW 42 25 k KW 15 5 k.; KW 167 65 k.; IJM 35 20 k.; KW 123 20 k.; KW 175 40 k.; KW 22 60 k KW 124 17 k.; KW 19 90 k.; KW 16 30 k.; KW 129 83 k.; KW 86 45 k. uit halve vleet; KW 83 50 k. uit halve vleet; KW 67 40 k. uit halve vleet; KW 18 35 k. uit halve vleet; KW 20 60 k. uit halve vleet; KW 39 70 k. nog 30 netten halen; KW 73 75 k. nog 35 netten halen; KW 25 70 k. nog 15 netten halen; KW 2 110 k. uit halve vleet; KV/ 3 55 k. nog 35 netten halen; KW 44 45 k. uit halvé vleet; KW 151 70 k. uit halve vleet; KW 50 80 k. nog 20 netten halen: KW 170 90 k. nog 20 netten halen; KW 45 50 k. uit halve vleet, KW 163 45 k. nog 35 netten halen; KW 56 140 k. nog 20 netten halen; KW 68 40 k. uit halve vleet; KW 161 60 k. nog 40 netten halen; KW 70 100 k. uit halve vleet. RIJNSBL'RG, 26 Aug. Groenteveiling. Bloemkool I 54.0083.00; Idem II 30.00 65.00, Idem III 4.0034.00 per 100 stuks. Eigenheimers 6.006 40; Waspeen 14 25 14.75: Herenbonen 46.0048.00, Groene kool 15.00—18.00; Uien 6.50—7.00 per 100 kilo. Selderij 1.30—2.00, Peterselie 150— 2.20 per 100 bos ROELOFARENDSVEEN. 25 Aug. Bloe menveiling. Asters 3—10; Gladiolen 7—26; Dahlia 517; Cyclamenbloemen 812; Scablosa 713; Oranjebloemen 620; Chas-city 2543; September wit 15—35; Yellow 1030; Douglas 7—17; Utopia 30 —60; Rayonanten wit 6—15; rose 8—14; ceel 7—14; amber 10—18; Stella 3—11; 1 Lelie, Whlte-Excelslor 912. ROELOFARENDSVEEN. 25 Aug. Groen levelling. Aardbeien 43—62 per doosleT Meloenen 1832; Kropsla 1.505.00; An dijvie 4.005.30; Kroten 4.006.00; Rode Kool 8.009.00; Bospeen 12.0015.00; I Breekpeen 6.00—11.00; Tomaten 18.00— 05.00; Druiven 90.00—100.00 per 100 kilo. 1 Snijbonen 2.000.80; Prinsebonen 2.00 5.60; Pronkbonen 1 60—3.50 per 10 kg; Aug Grof 7.007.20, bommen 1.251.30; stippel 2.70—2.80 per 25 kilo. VLAARDINGEN. 26 Augustus VI. 166 met 44 last; VI. 172 met 40 last. Maatjesharing maximumprijs: Maatjes grof f. 31.9032.70; Maatjes en volle f. 27.8028.60; Volle en maatjes f- 28; Volle haring f. 20.30—28.40; Steurharlng f. 26.90-29. AGENDA DONDERDAG: Hooglandse Kerk: Jubileumconcert K. en O.. 8 uur nam. Schouwburg: Jubileumuitvoering „Met wüs beleid", 8 uur nam ZATERDAG: Schouwburg: Jubileumuitvoering „Met wüs beleid", 8 uur nam. Rijnsburg GerefKerkConcert Felke Asma en Rle van SpronsenSeller. 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2