Sprookjestuin in 'thartje van de stad Bloemenen plantenpraclit van Jubelfloraovertreft hoge verwachtingen Bloemencollecte was groot succes Ontroerende manifestatie van medeleven Officiële publicaties Leiden trekt het feestkleed aan Laatste Berichten WOENSDAG 25 AUGUSTUS De Stille Rijn met gezicht op de Aalmarkt, zoals wij deze helaas maar zelden te aanschouwen krijgen. Foto Van Vliet Buitentuin een unicum in Nederland Het is al vele jaren geleden, dat wij onder dc wonderlijke bekoring kwa men van het tot onze verbeelding zo sterk sprekende sprookje van een lieve fee en dansende elfjes in een tuin vol bloemen- en plantenpracht. De herin nering er aan was goed, maar ach het was en bleef een sprookje. Sinds wij echter een bezoek hebben gebracht aan de Jubelflora, welke ter gelegenheid van het gouden regerings jubileum en onze 300-jarige onafhan kelijkheid door de afd. Leiden van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde in samenwerking met het Jubileum-comité, de Bloemist- en Win_ keliersvereniging Leiden en omstreken en de Bloemist-Patroonsvereniging, in de Stadsgehoorzaal en het achter dit gebouw gelegen buitenterrein is geor ganiseerd, is dit sprookje behoudens dan de fee en de elfjes geen sprook je meer, maar levende werkelijkheid. Het actieve tentoonstellingsbestuur, dat ons de realiteit van het sprookje heeft doen beleven, zal ons niet euvel duiden als wü voor ditmaal halverwege de bijna 2 km lange wandeling langs groen en bloemen beginnen, om straks nog even terug te keren naar het ..in wendige" der tentoonstelling, in casu de Stadsgehoorzaal. Wie dit gebouw aan de achterzijde verlaat, waant zich niet meer op de Aal markt. maar staart vol verbazing in een bloementuin aan beide zijden van het water en denkt zich in een waar lust oord, waarin de kleurrijkste bloemen geuren en groen blijvende gewassen, bloeiende vaste planten en besdragende heesters, in de avonduren fel worden be schenen door schijnwerpers en zachtge- kleurde lampen, welke heel deze bloei ende pracht in het water weerspiegelen. En nog is dit niet alles Want al di rect vraagt 'n door de Leidse Bond van Volkstuinders aangelegde model-volks tuin de aandacht. Bloemen en groentê in heerlijke harmonie tezamen gebracht, vormen hier een lust voor het oog en dneo de ware volkstuinder alle eer aan. Hulde! Terloops bezoeken wii in het histori sche Waaggebouw even het Flora-res taurant, waar dorstige Leidenaars (en vreemdelingen!) ruimschoots gelegen heid krijgen hun kelen te 'laven. Op dé achtergrond is n.l. een enorm biervat met een inhoud van 10.000 liter aange bracht, dat vermoedelijk tijdens deze tentoonstelling niet al te vaak zal be hoeven te worden bijgevuld! Het Waaghoofd heeft al een wel zeer opmerkelijke metamorphose ondergaan en is herschapen in een demonstratie- tuin een collectieve inzending van de Bloemist-Patroonsvereniging Leiden en omstreken, waarmede deze hoveniers nu eens laten zien hoe een siertuin waar lijk siertuin kan zijn. Op de Hoogstraat die door een rieten afscheiding in tweeën is gedeeld, wan delen wij door een pergola, welke zich voortplant op de Baileybrug, die de ver binding vormt met de Stille Rijn. In deze pergola, als het ware een groene „tunnel", zijn alleen al plm. 500 elec- trische lampjes aangebracht. Hoewel het de bezoeker heel moeilijk zal vallen om, één bepaald punt te vin den, dat zijn/haar bijzondere aandacht trekt heel deze buitentuin is één en al pracht krijgt men toch uit deze pergola wel een verheven overzicht van -Jo7o ware jubelflora, welke nog wordt gecompleteerd door drie krachtig spui tende fonteinen. Welke voor hun kris tallen stralen een uitweg zoeken. De Stille Rijn gaat schuil onder prach tige gazons, waartussen door zich de De Leidse Feest week PROGRAMMA VOOR MORGEN. Het hoogtepunt in de voor mogen ge projecteerde feestelijkheden zal onge twijfeld het Jubileumconcert zijn, dat een koor van 250 Leidse zangers in samenwerking met vooraanstaande so listen en het volledig Rotterdams Phil- harmonisch Orkest onder auspiciën van K. en O- morgenavond in de Hooglandse Kerk zal verzorgen en dat o.a. de 140ste cantate van J. S. Bach en het Te Deun van Alph. Diepenbrock zal uitvoeren Prof. jhr. mr W. J. M. van Eysinga zal naar aanleiding van het Regeringsjubi leum een korte toespraak houden. Morgenochtend van 9.30 tot 12.30 en vervolgens van 13.30 uur tot midder nacht zal het Lunapark op het terrein der voormalige katoenfabriek geopend zijn, waarbij vermelding verdient, dat het terrein in de morgenuren uitslui-. tend voor schoolkinderen op vertoon van door de school afgegeven bewijzen toegankelijk is. En dan is natuurlijk de Jubelflora 1948 van 10 uur voorm. tot 11 uur na middag geopend! bloemperken aaneen rijen een collec tieve inzending van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde. Ten slotte belanden wij via de Kippenbrug, waarop eveneens een pergola is aangebracht, in de Vrou- wensteeg. Het sprookje, zo vol realiteit, is uit Maar keren wij nu nog even terug naar de Stadsgehoorzaal, waar een bloe- menshow van ongekende omvang het oog verlustigt. In het midden van de grote zaal treffen wij een rijke variatie aan van begonia's, waarbij vooral de groot-bloemige sterk opvallen. Prachtig in kleur harmoniëren hier ook de co- leus. Terwijl de wanden schuil gaan on der een fraaie collectie gladiolen, dah lia's en vuurpijlen en niet te vergeten een kostbare collectie warme kasplanten, ontwaren wij voor het podium, dat even eens een rijke last dahlia's draagt, een inzending bondbladige geraniums. Liefhebbers fsters) van cactussen moe ten in de stemkamer zijn, waar enige honderden soorten zijn ondergebracht, terwijl de kleine zaal is ingeruimd voor een zeer bijzondere expositie afgesne den bloemen .waar vooral de rose rid derspoor en de donker rode spirea's de aandacht trekken. Ten slotte brengt een wandeling in verband met de te verwachten druk te is een éénrichtingsverkeer ingevoerd ons nog in de foyer, welke geheel in beslag wordt genomen door de Leidse Bloemist-winkeliers, die hier fraai bindwerk te zien geven. En hiermede willen wij onze rond wandeling langs Flora's kinderen be sluiten. Hedenavond tot 11 uur en Don derdag, Vrijdag en Zaterdag van 10 uur tot 's avonds 11 uur is de Jubelflora ge opend. Moge de organisatoren van deze zeer bijzondere expositie voor hun volhardende werk met een druk be zoek worden beloond. Had Amster dam zijn Amstelflora, Apeldoorn zijn „Berg en Bos", Leiden heeft thans zijn Jubelflora en deze behoeft voor beide eerstgenoemde zeker niet onder te doen. Bovendien heeft Lei den met haar buitententoonstelling in het hartje van de stad wel een unicum voor Nederland gebracht. Leidse patiënten overstelpt met bloemen en fruit Het aardige denkbeeld van het Ju- bi. eumcomité ook dc patiënten in de diverse Leidse ziekenhuizen ln het feestbetoon te betrekken, is met een volledig succes bekroond. De burgerij heeft déze actie met haar spontane medewerking onder steund en dank zjj de vriendelijke be middeling van een dertigtal leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Leiden konden vandaag alle patiën ten in de ziekenhuizen met een fleu rig bouquet bloemen worden verrast. De dames, die aan deze collecte deel namen en die wfj na afloop spraken, waren enthousiast over de wijze, waarop de Leidse ingezetenen op de tot hen gerichte oproep hebben gereageerd. In- te leveren. Hier schonken kinderen en kele vers gesneden bloemen uit de eigen tuin, daar was het een vrolijk bouquet veldbloemen, ginds een prach tige ruiker of bloemenmand, versierd met Oranjestrikken. Ook waren er manden met heerlijk fruit, waaraan een kaartje was toegevoegd: „Van harte beterschap". Aldus werd deze inzameling een ontroerende manifestatie van mede leven, welke in deze tijden, waarin egoïsme en materialisme veelal hoogtij vieren, weldadig aandeed. Bravo, Leidenaars, dit was de Sleu telstad van haar beste kant, n.l. de binnenkant. Was het wonder, dat er onder het korps der vrijwilligsters een enthou- I siaste stemming heerste, een stem- ming, welke werd geëvenaard bij de j uitreiking in deziekenzalen, waarbij ook de militairen, die verpleegd worden in de voormalige Kweekschool voor Zee vaart werden Ingeschakeld. Met recht karrevrachten bloemen ver tolkten de sympathie, welke de Leidse burgerij jegens haar zieke stadgenoten op deze dag betoonde- Het was een goede ervaring, welke allen, die op enigerlei wijze bij deze actie betrokken waren, het hart warmer maakte. En dergelijke ervaringen beleven wij helaas niet dagelijks BUURTVER. „HAAGWEGKWARTIER". De Buurtver. „Haagwegkwartier" or ganiseert a.s. Dinsdag 31 Augustus volksfeesten, waarvan het programma luidt: 912 uur: kinderfeesten; 56 uur ge- cos tumeerde voetbalwedstrijd tegen Rodou, 6.30 uur: wielerwedstrijd yoor buurtbewoners boven 18 jaar (15 ron den); 7 uur: koppelwedstrijd Swift- Combinatie over 70 ronden. De volgende koppels nemen daaraan deel: J. de GrootB. Kruit; Rijsbergen H. Knopperts; Joop RiethovenH. Vos; C de RaadtC, v. Velzen; W, VreeswijkJ.. Vervooren; P. Bouthoorn R. Wallet; Jac. de JongJ. Roons. UITZENDING KERKDIENST NAAR INDIK. Op Zondag 10 October van half 2 tot i -v" r-~ a------rniiVïek 2 uur vindt in de Pieterskerk te Leiden cehor® wensen een bijzondere gebeurtenis met betrek king tot onze jongens in Indië plaats. Onder het motto „Een Zondagmiddag in Holland" wordt dan namelijk onder auspiciën van het Prot. Interkerkelijk Thuisfront een contact-halfuurtje naar Indië via de P.C.J,-zenders uitgezonden. Reeds thans worden ouders, vrouwen, verloofden, familieleden en kennissen I op deze uitzending geattendeerd, 'opdat men de militairen in de troDsn biitn' - kan waarschuwen. Dit betreft allen uit Leiden en omliggende plaatsen van wel ke geündte ook. Ook zij. die niet ge woon zijn. elke Zondag ter aerke te gaan, vallen hieronder. Hier is ook geen spra- ke van een „kerkdienst", maar van een woord van man tot man ter bemoedi ging en ter versteviging van de contac ten. Men berichte de militairen in Inl dië reeds thans, dat men in de Pieters kerk aanwezig zal zijn. In Indië moet worden geluisterd tussen half 9 en half 10 des avonds. Ds M. Ottevanger zal een kort woord spreken, terwijl er ook sa men wordt gezongen, derdaad stonden in alle straten, waar de verzamelauto's langs trokken, de be woners bijna huis aan huis met een bloemenruiker gereed om hun bijdrage In verband met ae feestelijkheden ter herdenking van het Regeringsjubileum van H, M. de Koningin heeft de Burge meester het sluitingsuur voor café's op Vrijdag 27 en Zaterdag 28 Augustus 1948 vastgesteld op 1.00 uur. Houders van inrichtingen, die niet in het bezit zijn van een muzlekvergunning en gedurende de feestdagen muziek ln hun inrichting, ten gehore wensen te brengen, kunnen alsnog een daartoe strekkend verzoek, gericht aan de Bur gemeester Indienen bij de afd. Bljz. Wet ten aan het bureau van politie Zonne veldstraat PISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Sluiting kantoren Distrlbutiedlenst in verband met .Tubilcum- en Kroningsfeesten. De Directeur van de Dlstrlbutieddenst Lelden maakt ln verband met de Jubi leum- en Kroningsfeesten het volgende bekend: Alle kantoren zijn gesloten op Dins dag 31 Augustus en Maandag 6 Septem ber. Het kantoor te Lelden bovendien op Vrijdag 27 Augustus, na 12 uur. De zit ting van de reizende ambtenaren op 31 Augustus te Oegstgeest en Warmond en op 6 September te Zoeterwoude en Led- derdorp vervalt. Te Leiderdorp zal In- plaats daarvan zitting worden gehouden op Zaterdag 4 September (van 8.30 tot 10.30 uur). Inlevering door detaillisten. In de dagbladen van Zaterdag 28 Augustus a.s. zal het lnleverlngsschema voor de weken van 30/8 tot en met 4/9 en 6/9 tot en met 11/9 bekend worden geDeaa aandacht van detaillisten wordt reeds nu hierop gevestigd. Het historische Waaggebouw, dat dezer dagen de allures van een buitenverblijf heeft gekregen. Foto Van Vliet Na vele maanden van voorbereiding, welke gevuld werden met het ont werpen en uitvoeren van plannen, heeft dan vandaag Leiden 't feest kleed ter ere van het gouden regeringsjubileum van H.M. de Koningin en de 300-jarige onafhankelijkheid van ons land aangetrokken. Als één der eersten in de rij van Nederlandse steden maakt zij zich, temidden van veel wapperende vlaggen en in een stad vol groen en bloemen, op om beide gedenkwaardige feiten op feestelijke en tegelijk ook waardige wijze te vieren. doen slagen. Namens het gemeentebe stuur dankte spr. tenslotte het Jubi leumcomité voor de wijze, waarop het dit feest heeft voorbereid. Nadat de burgemeester de feestweek voor ge- Jubileumcomité 1948 vanopend had verklaard, werd een drie- Opening van Jubelflora en winkelweek Dank zij de spontane medewerking, welke het Jubileumcomité 1948 van verschillende, vaak ook ongedachte zijden mocht ondervinden, kan het dit doen met een progTamma, dat zeker in de komende dagen voor elk wat wils zal bieden. Een vluchtige blik in de in kort tijdsbestek uitverkochte feestgids geeft ons een overzicht van de grote verscheidenheid festiviteiten, welke zfjn georganiseerd en waarvan voor vandaag de opening van de Jubelflora en de winkelweek wel het meest in het oog springen. OPENING FEESTWEEK. Alvorens hiertoe echter werd over gegaan vond hedenochtend in 't Stad- werf hoera bracht. op Koningin uitge- JUBELFLORA EN WEEK GEOPEND. WINKEL- Hierna begaven de aanwezigen zich naar de onder een schat van bloemen schuilgaande Stadsgehoorzaal ter bij woning van de opening van de Jubel flora en Winkelweek. Als voorzitter van het tentoonstel lingsbestuur voerde hier als eerste spreker de heer Joh. Jonker Sr. het woord, die allen hartelijk welkom heet te. Nadat spreker vervolgens gewezen had op de wel zeer uitzonderlijke sa- huls in tegenwoordigheid van vele menstelling van deze tentoonstelling, autoriteiten de opening van de Leidse waarmede grote financiële offers wa- feestweek plaats. De voorzitter van 't Jubileumcomité, dr ir P. C. Linden- bergh, heette hier alle genodigden hartelijk welkom, waaraan hij een ren gemoeid, dankte hij in het bij zonder het Jubileumcomité voor de paettige samenwerking, welke uitein delijk tot zulk een schoon resultaat woord van oprechte dank verbond voorheeft geleid. Na hulde aan alle in- al de steun, welke het comité in de laatste tijd van zovele zijden heeft on dervonden. Spr. hoopte, dat de komen de dagen voor allen zouden uitgroeien tot een waar feest. Burgemeester Jhr mr F. H.. van Kin schot, ere-voorzitter van het Jubi leumcomité die hierna de officiële zenders te hebben gebracht voor de grote medewerking, welke ook zij heb ben geleverd, richtte hij zich speciaal tot het gemeentebestuur en het corps Pontonniers. Tenslotte betrok de heer Jonker nog in zijn dankwoord de voorzitter van de Technische Commis sie, de heer A. Galjaard_die hij de ar- opening van de Leidse feestweek ver- chitect van de tentoonstelling noemde richtte, stond vooraf nog enkele ogen- j en die zeer zeker, met zijn staf, het blikken stil bij het feit van Neerlands leeuwenaandeel in deze expositie heeft 300-Jarige onafhankelijkheid, de grond- gehad. Spr eindigde met er op te wij wetsherziening van 1848 en het gouden zen, dat deze tentoonstelling slechts regeringsjubileum van HM. de Ko- wil zijn een demonstratie van eerbie- ningiiL Zeer Ln het bijzonder belichtte dige hulde van duizenden* bloemen en spreker de 50-jarige regeerperiode van planten, welke wederkerig onze vreug- l Koningin Wilhelmina, onder wieT wijs j de vertolken aan H.M. de Koningin. I beleid ons land sterk naar voren is Nadat vervolgens de voorzitter der1 gekomen en die zich in heel haar op- 1 Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en treden heeft doen kennen als een moe- Plantkunde, de heer d'Hangest baron der des vaderlands. d'Yvoy van Mijdrecht uit Rozen-daal. Spreker verheugde zich er over. dat zijn grote bewondering voor het initia- zovelen. die zich in het Jubileumcomité tief en de geleverde prestaties had verenigd weten, zich in grote eendracht uitgesproken, dankte de voorzitter van I gegeven hebben om dit jubelfeest te i 't Jubileumcomité, dr ir P. C. Linden- bergih, het tentoonstellingsbestuur voor de wijze, waarop het deze bloemen pracht bij elkaar heeft weten te bren gen. Hulde bracht hij in dit verband speciaal aan de heren Jonker en Gal- jaard, die beiden zeer veel werk heb ben verzet. Eveneens had hij grote be wondering voor de wijze, waarop de Leidse Middenstand zijn deel aan de algemene feestvreugde door het organi seren van een winkelweek heeft wil len schenken. Voor spr. een bewijs, dat in Lelden een sterke en gezonde mid denstand. wordt gevonden. Vervolgens ging de burgemeester over tot de eigenlijke opening van de Jubel flora en de Winkelweek. Overziet spre ker het heden bereikte resultaat dan gelooft hij, dat dit een zeer gunstig te ken is voor het welslagen van het ge hele feest. Zeer in het bijzonder dankte spr. de vele organisaties, welke aan het tot standkomen van deze schitterende expositie hebben medegewerkt. Ook het Winkelweekcomité wenste spreker ln deze dank te betrekken. Nadat de burgemeester zijn beste wensen voor het welslagen van de ten toonstelling had uitgesproken, maakten de genodigden een rondwandeling over de tentoonstelling en het buitenterrein, waarbij zij met grote interesse van de rijke bloemenpracht en de wjjze van opstelling kennis namen. De bekroningen EREPRIJZEN. Medaille H.M. de Koningin: Dec. Groepen Heesters en Coniferen en vaste planten van Afd. Boskoop van de Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plant kunde. Medaille HK.H, Prinses Juliana: Fa. K. Maarsse Dzn. Jr. Aalsmeer. Medaille Z.KH. Prins Bernhard: groep warme kasplanten, Fa. G. Lodder, Utrecht. Medaille Gemeente Leiden: Tuinaan leg Bloemlstenpatroonsver. Leiden. Medaille Hoofdbestuur Kon. Ned. Mij, van Tuinbouw en Plantkunde: bloemen en vaste planten van de Kon. Kwekerij „Moerheim" te Dedemsvaart. Medaille Kamer van Koophandel Lei den: Bindwerk C. Kriest, Leiden. Kleine Gouden Medaille van Bloemist Winkeliers Leiden: Cacteeën van K. Edelman te Reeuwijk. Verguld Zilveren Medaille van de Afd. Amsterdam der Ned. Kon. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde: Knlphofia's van de Fa. G. Lubbe en Zn., Oegstgeest. Verguld Zilveren Medaille Kriest: mooist gearrangeerde inzending groep Dahlia's Fa. K. Maarsse Dzn. Jr., Aals meer. Aardewerk Bord Marcel B. Keezer: groep Dahlia's, aanleg vijver enz. Fa, Bakker en Geerlings, Heemstede. GROTE GOUDEN MEDAELLE'S Dec. groep warme kasplanten: Fa. G. Lodder, Utrecht; idem winterbloeiende begonia's en schalen: A. J. Stemerding, Den Haag; idem cacteeën: K. Edelman, Reeuwijk; idem bloemen, vaste planten N.V. Kwekerij Moerheim, Dedemsvaart; idem bindwerk, C. Kriest, Leiden; idem Gladiolen, N.V. Konijnenburg en Mark, Noordwijk; idem Kniphofia enz. G. Lubbe en Zn., Oegstgeest. Bindwerk Kroningsmantel C. Hosman Leiden. Groep Dahlia's Fa. K. Maarsse Dz. Jr., Aalsmeer; idem Fa. J. P. Bakker en C. Geerlings, Heemstede; idem J. H. Smit, Leiden; idem Fa. Gebrs. de Ruyter, Oegstgeest. Dec. groep bladverliezende Heesters en vaste planten en bladhoudende hees ters en conifèren: Afd. Boskoop en Om streken der Kon. Ned. Mij. van Tuin bouw en Plantkunde. Groep Sieraardewerk met bloemwerk: Potterij Zaalberg. Leiderdorp. Tuinaanleg: Bloemistenpatroonsver- eniging, Leiden. KLEINE GOUDEN MEDAILLES. Dec. Groep afgesneden Chrysanthen: Fa. C. M. van Zaal Mz., De Kwakel. Dec. Groep Bindwerk: Buurman's Bloemenmagazijn, Leiden. Groep Grootbl. Begonia's: M. Koppe, Ermelo. Groep Perkplanten van Afdeling Lei den en Omstreken. Groep Cacteeën in schalen: K. Edel man, Reeuwijk; idem, idem: J. Kroon Voorschoten; idem in combinatie met bloemenKriest, Leiden. Groep Succulanten: van Ver. Succu- lanten Afd. Leiden met lof v. d. Jury; idem: J. H. Smit, Leiden. Groep Cacteeën: A. van Zij verden, Aalsmeer. Bindwerk: J. Buurman en Zn., Leiden Van Mr Dr Geelkerken aan Phanta- siestuk: C. Hosman, Leiden. Groep Dahlia's: Fa. J. G. Ballego en Zn., Leiden. Phantasiestuk (prijsvraag): J. Buur man en Zn., Leiden. Volkstuin Leidsche Bond van Volks tuinders, Leiden. Muurtuin: R. J. -Oudshoorn, Oegst geest. Dec. Groep vaste planten en rots- planten: L. van der Sijs, Kwekerij „Die Leythe". Leiderdorp. VERGULD ZILVEREN MEDAILLES Dec. Groep Bindwerk: H. Eradus, Leiden. Groep Pelargonium Zonale: Mrs Cox, Fa. C. Smitskamp, Zeist. Groep Bindwerk: Fa. Riemens, Leiden ZILVEREN MEDAILLES. Dec. Groep Bindwerk: Wed. W. de Koning, Rijnsburg; idem D. Blansjaar, Leiden; idem Cor. H. van der Voort, Leiden; idem: A, Riel, Leiden. Dec. Groep Coleus: M Koppe, Ermelo Idem Begonia „Ermelo": M. Koppe, Ermelo. Phantasiestuk Buurman's Bloemen magazijn, Oegstgeest. GETUIGSCHRIFT EERSTE KLASSE. t Dahlia Oranje Nassau van Fa. J. G. Ballego Zn. Leiden. Dahlia Bronze Elsie van C. T. Kemenk te Leiden. Chry santhenum „Arnhem" van Fa. C M. van Zaal Mzn. te De Kwakel. Tutoma „Empress of India" van M. G. Lubbe on Zn. te Oegstgeest. Dahlia „White Su perior" van Fr. K. Maarsse Dz. Jr. Aalsmeer. Chrysanthenum „Corona"van Fa. C. M. van Zaal Msn te De Kwakel. Dahlia Hobljy" van Fa. K Maarsse Dzn. Jr. te Aalsmeer. Dahlia „Trajec- tum" van Fa. D. Bruidegom, te Baarn. GETUIGSCHRIFT VAN VERDIENSTE. Chrysanthenum ..George Mac Leod" van Fa. M. C. v. Zaal Mzn.. De Kwakel. Tritoma Zaailing 99 van Fa. G. Lubbe en Zn Oegsteeest Dahlia (s.c.) „Char ming" van N.V. T M. „Enchantress" te Haarlem. Dahlia No. 60 van J. van Oos ten Hillegom. Chrysanthenum .Red Sweetheart" van Fa. C. M. van Zaal Mzn., De Kwakel. idem „Egerton Sweet heart" idem; idem ..Luminous" Idem. Dahlia .Amber Star" Fa. Gebrs. De Ruyter. Oegstgeest idem Zaailing- 35a" idem. Idem No. 108: JJ H Smit. Leiden. Idem Calore: Fa D Bruidecom Baarn. Idem Sunkist: idem: idem Zaailing 666 Idem. Actev n.b Plenty: Kon. Kwekerij .Moerheim". Dedemsvaart. Delphinum Luysii Rose Beaty: idem Dahlia Shir ley Weetwell: Fa J G Ballego en Zn. Leiden Dahlia Zaniling 807 Fa. D Brui degom. Baarn. Dahlia Glori° van Heem stede. van Bakker en Geerlings. Heem stede Dahlia Zaailing A 19 ^an Bakker en Geerl'ngs. Heemstede. Dahlia ..De Globe": Fa K. Maarsse Dz. Jr. Aals meer. EERVOLLE VERMELDING. Tomaat geënt op aardappel, van D. van Zijverden te Aalsmeer. Dahlia's - perk planten ..Rocquencourt" van Fa. Gebrs. De Ruyter Oegstgeest. Bü het ter perse gaan van dit Blad as de uitslag van de Volkstuinen- wedstrijd nog niet bekend. Troepenschip „Waterman" in aantocht VERMOEDELIJKE AANKOMST 3 SEPT. Het troepenschip Waterman, dat 11 Aug. j.l. uit Tandjong Priok is vertrokken met demobiliserende militairen, zal vermoedelijk op 3 September a.s. te Rotterdam arri veren- De volledige passagierslijsten van de Waterman liggen ter in zage op onze bureaux Witte Singel 1 te Leiden en Kon. Wllhelmina- straat 15 te Katwijk aan Zee. Aan boord bevinden zich o.m, de navolgende militairen, afkomstig uit Lelden en omgeving. P. van Duuren, F. J. T. M. Fll- bry. H. J. Haastrecht, J. Jongeleen, G. J.'W.. Jonker, C. J. Lamie, H. C. Montanus, W. v. d. Tuin, H. F. C. Grondel, J. P. Rosenbrand, J. Vroom en A. P. van Dam, allen uit Leiden, J. Deelstrat, W. Houtman, D. J. Verschuur, M. J. van Beek en W. J. Bos, allen uit Alphen. S. E. Dortland uit Boskoop, A. Buis uit Haarlemmermeer, A. M. v. d. Heuvel, H. L. Seysener en J, G. Verschoor uit Hillegom, B. A. van Lummel uit Katwijk, J. C. van Woerden uit Lisse, H. Bos en J. Plug uit Noordwijk, M. de Jong uit Sassenheim, Th, H. Heus uit Val kenburg en W. Hertog uit Wad- dinxveen. Waarom vlieg-oefeningen niet boven duinen en zee gehouden? BURGEMEESTER DE WILDE VAN VALKENBURG RICHT ZICH TOT AUTORITEITEN. Het vliegongeval van gisteren, waar bij de bewoners van Valkenburg aan een ramp zijn ontkomen, al werd een huis ernstig beschadigd en enige per sonen min of meer ernstig gewond, heeft andermaal de aandacht gevestigd op de wenselijkheid van veiligheids maatregelen, die het risico voor bevol kingscentra tot het uiterste beperken. Weliswaar is de oorzaak van de ramp van gisteren uiterst moeilijk en mis schien in het geheel niet vast te stel len, zodat in dit speciale geval niet van gevolgen van roekeloosheid mag wor den gesproken vast staat dat de duikvlucht zelve ver buiten het dorp Valkenburg werd uitgevoerd toch blfjkt ook dan het gevaar voor ernstige ongelukken (afgezien van de vliegers zelve) allerminst denkbeeldig. Burgemeester A. C. de Wild» van Val kenburg heeft zich, naar hy ons des gevraagd mededeelde, na de ramp in verbinding gesteld met de comman dant van het vliegveld, om te trach ten te bewerkstelligen, dat voortaan oefeningen, die niet noodgedwongen boven Valkenhurg behoeven te wor den uitgevoerd, boven de duinstrook en zee worden gehouden. Uiteraard is zulks met landings- en startoefenin gen by bepaalde windrichting niet steeds mogelijk, doch duikoefeningen en andere opdrachten kunnen veelal op iedere plaats worden uitgevoerd, die daarvoor wordt uitgekozen. Bur gemeester Dc Wilde heeft de com mandant tevens te kennen gegeven, dat hjj zich over deze aangelegenheid tot het betreffende departement zal wenden. OEGSTGEEST] VERSIERING EN VERLICHTING GROEIT. Uit besprekingen met de buurtcomité's blijkt, dat dezer dagen met de versiering van de voornaamste straten en lanen een aanvang wordt gemaakt. De Ge meente is bereids begonnen met de verlichting van het Raadhuis. Wilhel- minapark, de Kempenaerstraat, Leidse straatweg, Terweeweg, Deutzstraat en vele andere straten en lanen worden met bloemen verfraaid. De Oranjever eniging stelt voor de comlté's en parti culieren bloemen en versieringsmate riaal tegen kostprijs ter beschikking, van Donderdagmiddag tot Vrijdag 12 uur aan de werkplaats van Gemeente werken, Leidse Buurt. AMERIKAANSE SUPERFORT VERONGELUKT. 16 leden van de bemanning van een Amerikaanse superfort zijn om het levén gekomen en vier gewond toen het vlieg tuig neerstortte bij een poging om een noodlanding te verrichten op een vlieg veld op Honoloeloe. WINKELIER IN SOVJET-SECTOR VEROORDEELD. Een Sovjetrussische militaire recht bank te Berlijn heeft een Duitse direc teur van een coöperatief winkelbedrijf tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij er bij de klanten op aan drong hun levensmiddelen in de Weste lijke sectoren van Berlijn te kopen. De beschuldigde had de bewoners van de Westelijke sectoren, die wilden pro fiteren van het Russische aanbod om geheel Berlijn van levensmiddelen te voorzien, gezegd, dat „de voorraad le vensmiddelen niet toereikend was". Voorts had de betrokkene „op provo catieve wijze" zijn eigen levensmiddelen kaart in de Amerikaanse sector aange vraagd. Hij werd veroordeeld wegens „sabotage en verspreiding van valse ge ruchten." BEURSOVERZICHT Amsterdam, 25 Aug. De omzetten waren weliswaar beschei den, docih de beurs had toch geen doods voorkomen. Aanvankelijk was de stem ming goed prijshoudend en de koersen beter, maar later scheen de vraag ver zadigd en trad de reactie in. HVA, op 254 ingezet, zakte naderhand tot om streeks 254. Amsterdam Rubbers schom melden tussen 170% en 172. Deli Mij. bewogen zich tussen 157 en 158%. Indi sche fondsen lagen goed ln de markt, zonder grote variaties. Diverse scheep vaartpapieren waren iets lager. Konink lijke hadden geregeld aardige omzetten, aanvankelijk tegen 349. later tegen 350 \'z, maar ten slotte weer tegen 348 k 348%. Fhilipsaandelen fluctueerden tussen 254% en 256%. Unilevers even boven de 300 procent grens. De beleggingsmarkt was kalm. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 26 Aug. Aan de veemarkt he den aangevoerd: 6 fokstieren. 8 slacht dieren. 26 kalf- en melkkoeien, f. 600— 850. vlug; 11 varekoeien. 80 vette koelen, 12 pinken 2 graskalveren,, 4 vette kal veren, 5 nuchtere kalveren. 100 vctta schapen. 128 weldeschapen. 6 paarden, 3 veulens. 18 bokken en gelten. notering. Geen kaasmarkt.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3