Ernstige beschuldigingen door Yoorhoufse Oranjevereniging tegen burgemeester De Graaft Wat land- en tuinbouw wensen Schandaal op de Stadionbaan Kerkelijk Leven PANDA EN HET GOUDVELD Radio-programma WOENSDAG 25 AUGUSTUS Stichting voor de Landbouw Be Slichting voor de Landbouw maakt in een dertien punten omvattend ur gentieprogramma haar wensen en aanbevelingen op het gebied van het landbouwbeleid bekend. Bij de regering wordt aangedrongen op spoedige uitbetaling van de 40 mll- lioen gulden compensatietoeslag aan de zandbedrijven en overbruggingstoelage aan de kleine bedrijven, die niet op zeeklei gelegen zijn. Deze toeslag en toelage zijn enerzijds aanvullingen tot het rechtmatig aandeel in het volks inkomen. anderzijds een indirect sub sidie voor de consumenten. De land bouwers hebben het geld voor hun be drijfsvoering hard nodig. Op goedkeu ring van de Staten-Generaal voor nood zakelijk geachte belastingverhogingen ten dienste van de uitbetaling behoeft volgens de Stichting niet te worden ge wacht. De Stichting ziet trouwens de nood zaak van de betreffende belastingverho gingen niet in. Zij is van mening, dat de benodigde gelden uit het landbouw- egalisatiefonds geput moeten worden, omdat hier in wezen van indirect sub sidie aan de consumenten sprake is. Aan dit fonds zouden zo nodig de no dige middelen bij besluit van de Staten- Generaal moeten worden verstrekt. Het is volgens de Stichting niet zo, dat de landbouw middels genoemde toe slag en toelage gesteund zou worden. De prijzen voor landbouwproducten zijn kunstmatig laag, te laag voor de onder nemer, gehouden. Hij krijgt thans het geen, waarop hij recht heeft. De Stichting voor de Landbouw zal ln het komende jaar met kracht de spoedige en volledige gelijkstelling van de beloning van landarbeid met die van gelijkwaardige arbeid in an dere bedrijven stimuleren. Sportsplinters Op het terrein aan de Zoeter- woudse Singel wordt Zondag a.s. een oefenwedstrijd gespeeld tussen Lugdu- num en SJ.C. De Nederlander Baay zal deze week naar Buenos Aires vertrekken om deel te nemen aan het wereldkampioen schap driebanden, dat eind September in de Argentijnse hoofdstad zal begin nen. Na drie ontmoetingen tijdens de O.S. zal het Nederlandse hockey-elftal in ongewijzigde opstelling morgen avond om kwart over zes te 's-Graven- hage, op het Houtrust-terrein voor de vierde maal in het veld komen tegen de ploeg van Pakistan. Het elftal van de A.A.T. (Leiden) verloor gisteravond met 50 van de Technische Troepen uit Utrecht. De Stichtenaren, die een zeer goede indruk achterlieten, spelen nu 31 Augustus tegen het Leidse elftal. Drie Spelen in het Stadion TIJDENS DE AMSTERDAMSE FEESTWEEK. Carel Briels, de artistieke leider van de drie jubileumspelen, die in de ko mende feestweek in het Olympisch Stadion te Amsterdam zullen worden opgevoerd, heeft mededelingen gedaan over hetgeen er op 31 Augustus, 4 Sep tember en 6 September in het Olym pisch Stadion te zien zal zijn. Op 31 Augustus is er het Jubileum- spel, waarvan de opdracht voor de sa menstelling luidt: het gouden rege ringsjubileum en het afscheid van HM. Koningin Wilhelmina uit te druk ken in een manifestatie, die zowel de toeschouwers als de luisteraars van de radioreportage in staat zal stellen,,het kloppen avn het vaderlandse hart te zien en te horen". „Sport fantasia", heb spel, dat op 4 September zal worden opgevoerd, heeft een geheel ander karakter en zal uitbeelden de gezamenlijke hulde van de gehele Nederlandse sportwe reld aan ons Koninklijk Huis. Het laatste spel is het Kroningsspel 1948, dat het hoogtepunt van de jubi leumfeesten, de inhuldiging van Ko ningin Juliana, zal besluiten. Op de avond van 6 September ver wacht men behalve de voltallige Ko ninklijke familie ook de verschillende buitenlandse gasten in het stadion. Wanneer deze allen in het stadion zijn verenigd, wordt de kroon, die ge durende een volle week in het Dam- plantsoen heeft gerust, door de jeugd van Nederland van de Dam naar het stadion gebracht en door verpleegsters van het Rode Kruis binnengedragen en neergezet ln de tuin van Nederland, waarin het stadion dan weer is her schapen. Het zijn speciaal de verpleeg sters van het Rode Kruis, die deze taak hebben, om daarmede hulde te kunnen brengen aan het werk, dat Koningin Juliana heeft gedaan, toen zij nog Prinses was, als voorzitster van deze organisatie. „GROTE BEER" MET TROEPEN NAAR INDIE. Morgen zal het troepenschip „Grote Beer" met aflossingsdetachementen uit de haven van Amsterdam naar Indië vertrekken. ARRESTATIE VAN RECHERCHEURS DER POLITIEKE RECHERCHE. De rechercheurs van de politieke re cherche te Den Haag, K. en E. zijn gearresteerd, omdat zij bij de behande ling van een collaboratiezaak tegen een firma te Rotterdam hadden voorgegeven de zaak wel „in orde" te kunnen bren gen, mits de firma maar geld gaf. De firma stond f. 10.000 af. De gedragingen van de rechercheurs kwamen echter aan het licht en op aan gifte van het hoofd van de dienst wer den zij gearresteerd. Zij hebben bekend. WEER BELGISCHE FRANCS BESCHIKBAAR. Voor reizen op collectief paspoort. Verleden week was het contingent Belgische francs, door de Nederlandse bank beschikbaar gesteld voor reizen per touringcar naar België op collectief paspoort, uitgeput. Naar wij vernemen is thans weer een beperkt bedrag aan Belgische francs voor deze reizen be schikbaar gesteld. VRIJHEIDSFAKKEL UIT ENGELAND NAAR EINDHOVEN. Veldmaarschalk Lord Montgomery, chef der generale staf van het Brits Imperium, zal 13 September te Ports mouth (Hampshire) een vrijheidsfak kel ontsteken, die ter herdenking van de komst der Engelse troepen in ons land, de herovering van Eindhoven en de slag om Arnhem naar Nederland gebracht zal worden. De fakkel zal per schip naar Bayeux in Normandië vervoerd worden, waar na hardlopers haar door Frankrijk en België naar Eindhoven brengen. Vervolgens dringt de Stichting o.a. aan op snellere behandeling van het in gediende wetsontwerp ten behoeve van het oedrijfspensioenfonds in de land bouw. Drie bekers voor de Professorenwijk MOEIZAAM BEVOCHTEN ZEGE OP TUINSTADWIJK. Vijf en dertig minuten lang heeft de voorhoede van Tuinstadwük gis teravond geprobeerd 'n bres te force ren in de verdediging van de Profes sorenwijk, die in de tweede helft van de eindstrijd om de Van Kinschot- Beker een voor de rust verkregen 2-1 voorsprong had te verdedigen. Aanval op aanval rolde naar de blauw-witte veste, woeste scrimmages speelden zich af in het strafschopge bied, tweemaal zagen de Tuinstad- wyk-mensen 'n zeker doelpunt op het laatste moment door een professoren verdediger uit het doel gekopt, maar de zich wanhopig verdedigende pro fessoren wisten stand te houden. Tuin- stadwjjk kwam er niet door. Ook in de eerste helft was het elftal van Tuinstadwük beduidend sterker ge weest, waarbü wij echter moeten ver melden, dat de professoren danig ver zwakt waren. Vele spelers vreesden n.l. een schorsing van de L.V B., welke bond deze wedstrilden verboden had en had den afgeschreven. Na tien minuten spelen, toen iedereen doelpunt van Tuinstadwük verwachtte, kwam het succes juist aan de andere züde. Uit een ongevaarlijk lijkende Dro- fessoren-aanval kopte Halverhout on verwachts in en verraste de Tuinstad- wijk-doelman volkomen (10). Tien mi nuten daarna was het weer Halverhout, die uit een voorzet van links vallend de bal achter de Tuinstadwük-keeper kop te. Uit een scrimmage voor 't Professo ren-doel verkleinde Kaay nog voor de rust de achterstand. (21). Na de hervatting was er nog maar één ploeg in het veld, Tuinstadwük, niaat-, zoals wrii in de aanhef reeds schreven, ondanks hun wanhopige aanvalen bleef succes uit. Hoewel de strijd natuurhjk vooral in de tweede helft vrij eenzijdig was, heeft het tslrüke publiek toch van een zeer aanLi kktli.ke wedstrijd kunnen gpnie- ten. Na aficop reikte burgemeester Van Kinschot, die de aftrap verrichttte en de gehele ontmoeting bijwoonde, de prij zen uit. De aanvoerder van het senio ren-elftal ontving de Van Kinschot- de aanvoerder van het junioren elftal (1517 jaar) de Lindenbergh- beker en de captain van de jongste pro fessoren-editie (1114 jaar) kreeg uit handen van de heer Q. J. Blaauw van het Leidse Studentencorps de door dit corps uitgeloofde beker. De voorzitter van de Federatie, de heer M J. Smit, sprak ten slotte enkele woorden van dank. Rest ons verder te vermelden, dat ook de verliezers een door de Federatie beschikbaar gestelde prijs ontvingen. HET PROGRAMMA VOOR LEIDEN—OXFORD. Zoals bekend komt ln het kader van de sportuitwisseling Leiden—Oxford dit week-eind de Engelse ploeg naar onze stad. Het uitwisselingscomlt-é stelde het volgende programma vast Donderdag 26 Augustus 22.00 uur aankomst. Vrydag 27 Augustus 11.00 uur: offi ciële ontvangst ten stadhuize door B. en W.; 12.00 uur: tenniswedstrüd op de banen van De Munnlk te Leiderdorp. Zondag 29 Augustus, 14.00 uur: athle- tiek op de slntelbaan in de Leidse Hout; 1<5.00 uur; zwemwedstrüden ln De Zijl tenniswedstrüden op de banen van De Krogt te Oegstgeest. Maandag 30 Augustus: tennis op de banen ln de Leidse Hout. Dinsdag 31 Augustus: athletiekwed- strijden in de Leidse Hout; zwemploeg naar Waddinxveen. Donderdag 2 September: vertrek naar Oxford. DE NOORDWIJKSE GOLFWEEK. De uitslagen van de derde dag lulden: Demifinale dames Van Heukelom Wis selbeker: mej. Delcourt van Krimpen (24) sl. mej. Marsmeyer (22) met 3 en 1; mevr. Linthorst Homan (20) sl. mevr. Klep (22) met 1 up. Helmhorst Wisselbeker: 1. mevr. Kra nenburg (20) met 311/3; 2. dr H. J. de Graaf (18) met 32; 3. mevr. Swane (15) met 32. De aanvoerders van de drie Professoren-elftallen met de zojuist uit handen van burgemeester Van Kinschot en de heer Blauw ontvangen bekers. Foto Van Vliet Wereldkampioenschappen wielrennen Bevilacqua uitgefloten wegens het niet verdedigen van zijn kansen Gisteravond vond op de Stadion- baan tijdens dc wereldkampioen schappen een schandaal plaats, van een omvang, welke wij nog niet vaak in ons land hebben meegemaakt. De koerscommissarissen hadden in de halve eindstrijd achtervolging voor beroepsrenners de twee Italianen Coppi, wereldkampioen en Bevilacqua nummer twee van de laatste wereld kampioenschappen, tegenover elkaar geplaatst, blijkbaar volgens de tij den, welke in de wedstrijden van dè vorige dag waren gemaakt. Direct na het startschot reed Bevilacqua in kalm tempo, terwijl Coppi er een snelle pace in zette. Het feit, dat Bevilacqua zijn landgenoot wilde la ten winnen lag er zó dik boven op, dat het publiek het niet nam, aan het joelen ging en met kussentjes op de baan ging werpen, zodat Bevilacqua op gevaar van een valpartij maar af stapte. De wedstrijdcommissarissen besloten Coppi als overwinnaar uit te roepen, een beslissing welke door de toeschou- I wers werd uitgejoeld, omdat het de sportiviteit in gevaar bracht, daar j Coppi nu zeer gemakkelük in de eind strijd was gekomen, kennelük de be- doeling van Bevilacqua. Van andere I zijde verluidde het evenwel, dat Bevi lacqua het niet eens was geweest met de opvatting, dat hü tegen Coppi in de halve eindstrijd had moeten uitkomen, aangezien hij als nummero twee van de wereldkampioenschappen het recht had om niet in de demifinale tegen Coppi te worden geplaatst. Hoe het ook zü, dit zeer onprettige incident beïnvloedde ten sterkste het nummer achtervolging voor de profes sionals. Bevilacqua kreeg 2500 francs boete wegens het niet verdedigen van zün kans. Voor de aanfluiting, welke de halve eindstiyd tussen Coppi en Bevilacqua mocht worden genoemd, had de strijd tussen Schulte en Koblet plaats, een spannend nummer, waarin eerst Schul te de leiding had verkregen met nau welijks twee drie meter. Daarna nam de Zwitser de leiding over, maar in de laatste ronde bleek onze landgenoot over iets meer reserve to beschikken, waardoor hij er in slaagde niet alleen zün achterstand goed te maken, maar zelfs met de laatste, pedaaltrappen een overwinning uit het vuur te slepen. Het verschil bedroeg slechts 0.1 sec. De Ne derlandse Wielren Unie protesteerde na de „rit" tussen Coppi en Bevilacqua te gen het feit, dat nog dezelfde avond de eindstrijd zou worden gereden tus sen een vermoeide Schulte en een frisse Coppi. Dit protest werd door de wedstrijd-commissarissen toegewezen, zodat de finale nu hfedenavond zal plaats vinden. DE AMATEURS. In de eerste rit van de kwarteind- strijden achtervolging voor amateurs sloeg Dupont (Frankrijk) de Australiër Patterson gemakkelük. In de tweede rit kwam Blankenauw tegen de Fransman Coste. Het werd een fraaie race, waarin onze landge noot voortdurend iets voor lag. Maar twee ronden voor het einde zorgde Coste, die soepel reed, in gelijkmatig tempo en zonder schokkende schou ders, zoals Blankenauw deed, er voor zijn geringe achterstand in te halen. De laatste ronde besliste en Blanke nauw bleek niet voldoende reserve over te hebben om in die laatste 500 meter de overwinning uit het vuur te slepen. Messina won ten slotte van de Belg Glorieux. Aan het slot van de avond stond de tweede serie van de wedstrijd achter grote motoren op het programma over 100 km, waarvoor in deze volgorde aan de start verschenen: Pronk (Neder land), Lamboley (Frankrijk), Nagy (Hongarije), Falck Hansen (Denemar ken), Clautier (België) en Heimann (Zwitserland). Het beeld van de strijd bleef steeds hetzelfde. Het was een voortdurend jagen van de uitstekend ry'dende Pronk een zich goed verdedigende Lamboley en een viertal andere concurrenten, die het tegen de kracht van de Nederlander en Fransman duidelijk moesten afleg gen. De uitslag werd: 1. Pronk tijd 1 uur 22 min. 10.9 sec.; 2. Lamboley op 480 meter; 3, Clautier op 3 ronden; 4. Hei mann op 4 ronden; 5. Falck Hansen op 5 ronden; 6. Nagy op 23 ronden. PREDIKBEURT. Boskoop Geref. Gem Donderdag- nam. 7i uur, cand. M. Heerschap van Rotterdam. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Dedems- vaart H. J. v. Nle, cand. te 's-Graveland. Geref. Kerken Beroepen; te Almelo (vac. J. J. Bouwman) A. W. 'J. Vogelaar, legerpred. met verlof te Hardenberg. Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor Broek onder Akkerwoude en voor Zwljn- drecht J. C. van Ravenswaay te Zaam- slag; voor Murmerwoude J. H. Velema te Bunschoten: voor Mussel en voor The- slnge J. Tijmes te Nunspeet. Aangenomen: naar Amsterdam-W. (2de predpl.) A. Bikker, miss.pred, van Hil versum. Evang. Luth. Kerk Beroepen; te Zwolle C. F. Nolte te Utrecht. Congres Wereldraad der kerken De ochtendzitting van de derde dag van het congres van de Wereldraad der Kerken was gewijd aan de bespre king van de onderwerpen: „De universele kerk in God's plan" en „De getuigenis der kerk voor God's plan". Inleiders waren prof. Clarence T. Craig, methodistisch predikant en hoogleraar aan de Yale universiteit in de V.S., prof. G. Florovsky, hoogleraar in de orthodoxe theologie te Parüs, prof. R. Prenter, hoogleraar in de dog matische theologie te Aarhus (Dene marken), bisschop Stephen Oharles Neill uit Genève en prof. Tsu Chen Chao van de Anglikaanse kerk in Pete ping (China) In de middagzitting, gepresideerd door dr John R. Mott, hebben twee leken het woord gevoerd over de kerk en de maatschappelüke wanorde. Beide sprekers deden een beroep op alle mensen het christendom in alle schakeringen van het leven beter nog te deen uitkomen. Na de toespraken der twee leken- congressisten werd het woord verleend aan de congressist John Foster Dul les, adviseur in buitenlandse -aangele genheden van de republikeinse partij in de V.S. John Dulles' toespraak, die met grote belangstelling gevolgd werd door de geheel gevulde zaal, werd op gevolgd door die van prof. Josef L. Hromadka, hoogleraar aan de John Hus theologische faculteit te Praag. Als laatste spreker betrad vanmid dag dr Arthur Schweebzer namens het Washington Information Centre, ver tegenwoordiger bij de U.N.O., het po dium. Spr. zei van mening te zün, dat de oorlogen steeds zullen blüven voortduren als wy er niet in slagen een middel te vinden om ons van een blijvende vrede te verzekeren. Onze taak in de UNO moet zün: de bestaan de conflicten uit de weg te ruimen en in nauw contact samen te werken voor de vrede. Gisteravond maakten de congressis ten boottochten door de grachten en havens van de hoofdstad. DE VRIJHEID VAN GODSDIENST. Op verzoek van een groot aantal journalisten heeft de Tsjechische gede legeerde, Joseph Hromadka, na zijn toespraak verschillende vragen beant woord. In het algemeen hielden de vragen in of er vrüheid van godsdienst is in de gebieden onder Russische in vloed. Hromadka antwoordde hierop: ,3Ü ons in Tsjeoho-Slowakije hebben wü vrijhed van godsdienst. Wü mogen vrü vergaderen en het Leger des Heils doet zün werk. Hoe het in de toekomst zal zün weet ik niet, doch als de Rus sen mü zouden belemmeren mijn gods dienstig werk te verrichten, dan zal ik toch voortgaan met het prediken van Gods Woord." De heer Hromadka wees er vervol gens op, dat men het optreden van Rusland zo men dit veroordeelt, niet mag toeschrüven aan de Communisti sche leerstelling. Hü schrijft het op treden van Rusland veeleer toe aan de methodiek der regeerders. Onjuiste en verdraaide voorstelling van zaken in de Raad Van het bestuur van de voormalige Voorhoutse Oranjevereniging ontvin gen wij het volgende schrijven: „Met betrekking tot de uiteenzettin gen van de burgemeester in de raad van 18 dezer ten aanzien van de op geheven Voorhoutse Oranjevereniging, verklaren ondergetekenden, allen oud- bestuursleden van de Oranjevereni ging. dat deze uiteenzetting onvolledig en in stryd met de waarheid is. Burgemeester De Graaff heeft ons van meet af tegengewerkt, met het blykbare doel onze Oranjevereniging weg te werken en zelf de zeggensohap te verkrijgen in een nieuw op te rich ten comité. Als voorbeelden van het ons negéren en tegenwerken o.m. het navolgende 1. In een büeenkomst van de burge meester met ons bestuur en commis sieleden tüdens de feesten van 1947, by welke gelegenheid ik als voorzitter der Oranjevereniging de steun en me dewerking verzocht van de burgemees ter voor de feesten van 1948, deelde hü mede, dat de leden voor het laatst büeen waren en dat hij geen Oranje vereniging wilde hebben, maar een co mité, waarvan de leden door hem zou den worden benoemd en waarvan hü de voorzitter zou zün; hü motiveerde dit, omdat de Oranjevereniging de feesten het karakter van een kermis gaf en dat hy geen kermis wilde heb ben, daar de gelden dan uit de plaats gingen, en de middenstand hierdoor gedupeerd werd. (Hoe rijmt de burge meester dit met de door hem gecre eerde voorjaarskermis 1948?) 2. Bij de besprekingen over de z.g. voorjaarsfeesten werden alle vereni gingen, behalve de O.V., uitgenodigd. 3. Aanvragen om besprekingen met de burgemeester: Op de eerste brief geen antwoord, op de tweede brief antwoord na drie weken. Een latere brief van 16 Juni beweert de burge meester eerst op 22 Juni te hebben ontvangen, ofschoon hy, zoals hij zelf zegt, persoonlijk de post uit de bus aan het gemeentehuis haalt. 4. De O.V. mocht niet worden inge schakeld by de herdenkingsplechtig heden op 4 Mei 1946. 5. De O.V. kon geen f. 100,— subsidie krijgen wegens noodlijdendheid van de gemeente. Nu kan de zelfde ge meente wel f. 1200 bestemmen voor feestvieren! 6. De speelweide konden wij wel aan- vankelük krygen voor f. 400; later werd door de burgemeester bepaald, dat we 15% van onze inkomsten aan diverse verenigingen moesten afstaan, en f. 200,— besteden voor vuurwerk of een praalwagen. Blijkbaar steunt dit ook op art. 221 van de gemeentewet! 7. De burgemeester heeft persoonlük tegen het dagelü'ks bestuur in zün laatste bespreking tegen ons gezegd, dat 6 September a.s. alleen in handen van de burgemeester lag en wij ons daarmede niet mochten bemoeien. 8. De burgemeester was zelf al bezig met het organiseren van feestelijkhe den, toen de O.V. nog bestond. Daartoe had hü de medewerking gevraagd van de muziekvereniging en de Chr. Zang vereniging. Bovendien wilde hü een openluchtspel doen opvoeren. De O.V. werd hier angstvallig buiten gehouden. 9. De O.V. zou niets doen bij natio nale gebeurtenissen? De O.V. schonk daaraan wel degelijk aandacht, men zie daarvoor o.a. de feestprogramma's ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Marijke, de nationale herden kingsdagen 3,, 4 en 5 Mei 1947, alsme de het programma van 30 en 31 Aug. en 1 September 1947, en de reeds in een ver stadium verkerende voorberei dende werkzaamhden voor de a.s. feestdagen. 10. In 't onderhoud van ons bestuur met de burgemeester op 9 Dec. 1947, werd ons verteld, dat wij geen ker missen meer mochten exploiteren. Dit zou de gemeente voortaan zelf doen. De burgemeester had zelf de plannen klaar, beweerde h|j, om in Voorhout voor- en najaarsfeesten te houden. Onze taak zou zijn om op Koninginnedag een feest te organi seren en daarbij een marathonloop en een wielerwedstrijd te hou den, waarbij wij om aan geld te ko men, gerust een inleggcld van f. 10 konden eisen. Het parcours in Voor hout zou zich daarvoor uitstekend lenen. (Nu zei de burgemeester weer in de raad, dat wij een wielerwed strijd wensten door te zetten zonder zijn toestemming, die hü in geen ge val geven kon met het oog op het verkeer)Wy voerden aan dat 31 Aug. in deze streek wegens de export- drukte zeer ongelegen valt; dit kon de burgemeester echter moeilük aan nemen. De burgemeester beweerde, dat kennissen niet aan Oranjever enigingen mogen worden overgela ten, de Minister van Justitie zou er op hebben aangedrongen dat deze verenigingen dit niet meer zouden doen. Op onze mededeling dat wy nog twee jaar zitting hadden als be stuur van onze vereniging met ruim 1200 contribuerende leden, beloofde de burgemeester te zullen trachten bü diverse instantie te bewerken, dat wy nog twee jaar onze taak konden verrichten. 11. De burgemeester beriep zioh in de raad op art. 221 der Gemeentewet, welk artikel hem opdraagt toe te zien op orde en goede zeden by vermake- lykheden. Dit artikel geeft hem ech ter o.i. niet het recht om zich met de vorm en organisatie van onze en an dere verenigingen dictatoriaal te be moeien en ons allerlei hinderpalen in de weg te leggen. 12. De burgemeester is ln gebreke gebleven zijn bewering in de raad te staven, dat wü andere verenigingen hebben gehinderd event, plannen cp 31 Augustus en 6 September door te voeren. Dat „Spel en Klank" haar plannen niet doorzette heeft niets met de O.V. uit te staan; de burgemeester kon heel goed weten dat daarvoor an dere oorzaken waren. 13. De insinuerende vraag van de burgemeester in de raad of het ons wel ernst was op 21 en 22 Sept. iets te doen, is beneden alle critiek. Wy had den omze plannen klaar en onze af spraken met diverse exploitanten wa ren gemaakt; dat kan de burgemees ter rustig aan ons overlaten. Alles zou, zoals men dat van ons gewend Is. goed georganiseerd zün uitgevoerd, als de burgemeester zich strikt tot zü'n eigen lijke taak, toezien op orde en goede zeden, had bepaald. Wy meenden goed te doen aan een en ander meer bekendheid te geven. Men krijgt daardoor een inzicht op welke wyze burgemeester De Graaff heeft ingegrepen in een goed functio nerende plaatselijke vereniging van ruim 1200 leden, en daardoor tenslotte verantwoordelyk is voor haar onder gang." Het dagelijks bestuur van de opgehe ven Oranje-Vereniging Voorhout, w.g.: J. P. SCHULTE (voorzitter). W. v. EGMOND, (secretaris). J. A. VAN GENT, (penningm.)j AMERIKAANSE SCHEEPVAART VERBINDINGEN MET ANTWERPEN EN ROTTERDAM. Volgens het „Journal of Commerce" heeft de Black Diamond Steamship Co. te New York éen nieuwe aanvraag in gediend voor subsidie op de routes naar Rotterdam en Antwerpen. De maat- sohappij heeft haar verzoek vergezeld doen gaan van het aanbod om voor de dienst 10 Victory-schepen met een snel heid van 17 knopen aan te kopen. Het Verbondsbestuur van het NVV deelt mede dat het van de CIO uit Ame rika 182 pakketten met voedingsmidde len heeft ontvangen ter verdeling onder behoeftige leden van het NVV. Het Verbondsbestuur heeft besloten da verdeling dezer pakketten te doen plaats vinden via de Vrouwenbond van het NW. LAATSTE POSITIE NED. SCHEPEN. ABBEKERK, Australlë-Rotterdam, 25/8 te Antw.; ALBIREO, Batavia-R'dam, 24/8 te Rio de Janeiro; ALCHIBA 27/8 v. Ma- celo te Antwerpen verwacht; ALKA1D, R'damPorto Alegre, 24/8 te Rio Grande do Sll; JACOB CATS 24/8 van R'dam te Baltimore; KATWIJK 24/8 van Norresun- det naar Geile; PRINS FREDERIK HEN DRIK. R'dam—Chicago, 24/8 750 mijl Oost van Belle Isle; RANDSKERK, Cal- cutta-R'dam, 24/8 van Genua; WINTERS WIJK 25/8 van Bona n. R'dam- ARENDS- KERK, R'damAustralië, 24/Ó van Co lombo te Fremantle; BOISSEVAIN 24/8 van Mombassa naar Tamatave; BOSCH FONTEIN, A'damBelra, 25 Aug. te Durban; DELFLAND, Buenos Alres-Am- sterdam, 25/8 te Santos; DELFTDIJK, R'damVancouver, 24/8 van Antw. n. Londen; ESSO ROTTERDAM (t.) 24/8 v. Rotterdam naar Arüba; GAROET 24/8 v. Panaroekan naar Seniarang; JOBSHA VEN 25/8 van Grandbassam te Landana; KLIPFONTEIN, Amsterdam-Mombassa, pass. 24/8 Guardalul; LAURENSKERK 24 /8 van Antw. n. Bordeaux; LOOSDRECHT 24/8 van Basra naar Abadan; LUTTER- KERK. Bombay-R'dam, pass. 24/8 Gi braltar- MAPIA, Batavia-A'dam, pass. 25/ 8 Ouessant; MODJOKERTO, R'dam-Java, 25/8 te Belawan verwacht; LANDINA (t.) 24/8 van Curasao naar St. Vincent; POSEIDON 25/8 van Trinidad naar Pa ramaribo; POELAU LAUT 25/8 van Soe- rabaya te Banjoewangi; PRINS WILLEM IV, Antwerpen-Montreal, 24/8 op 780 mijl West van de Sclllies; REMPANG, A'dam—Java. pass. 24/8 Gibraltar; ROT- TI 24/8 van Karachi naar Kuwelt; STAD ALKMAAR, IJmulden—Narvik, 24/8 45 myi Noord-West v. Bergen; STAD SCHIE DAM 24/8 van Loanda naar Takoradl; UTRECHT 24/8 van East Londen naar Durban; ZEEMAN. Java-R'dam. pass. 24/8 Gibraltar- AALSUM. Mombassa-A'dam. 25 /8 te Genua; ALCHIBA. Macelo-R'dam, pass. 24/8 Kaap Vllano; ALDABI, R'dam- Buenos Aires, 24/8 dwars van Bahia n. Rio de Janeiro; BANTAM 23/8 van Bal- timore te New-Orleans; BUYS BALLOT, BaltimoreR'dam. pass. 24/8 Bishop Rock; KERTOSOMO, JavaR'dam, pass. 25/8 4 uur Dover, vermoedelijk 25/8 15 uur aan de Hoek van Holland verwacht; SALATIGA, R'dam—Batavia. 25/8 6 uur te Antwerpen: TABINTE, R'damQue bec. pass. 24/8 Fame Point; WILLEM RUYS; Rotterdam-Batavia. 24/8 13 uur te Port Said, vermoedelilk 25/8 2 uur vandaar: ZEELAND (K.R.L.) New-York— Java. 24/8 van Colombo: ZUIDERKRUIS 24/8 van Batavia naar Semarang. Ons Distribntiehoekje EXTRA VERSNAPERINGEN VOOR IEDEREEN. Ter gelegenheid van het regerings jubileum van H.M. de Koningin wordt aan alle leeftüdsgroepen een bon voor 100 gram versnaperingen beschikbaar gesteld. Deze bon wordt in de bonnenly'st van deze week opgenomen. Tevens is met het oog op de feeste- lükheden aan iisbereiders en limonade- fabrikanten een extra toewysing suiker verstrekt. 32). Ondertussen hadden Joris Goed- bloed en Billy Bulk zich enigszins her steld van alle schrik. „Het geeft niets, wanneer wij ons hier treurend blüven ophouden", sprak Jo ris, „wü moeten die lieden achterna. Kom mee!". Zo liepen ze dus door het ravUn en Bill gromde dat hü dorst had. „Nog even geduld, goede vriend", merkte Jo ris Goedbloed op. „Weldra zullen wü ons ln het bezit van het goud hebben gesteld en dan zul je naar hartelust je dorst kunnen lessen. Maar wacht eens, als ik me niet vergis, is dit het einde van het ravün. Laat ons voorzichtig zün". Heel voorzichtig slopen ze nog een paar passen verder, doch plotseling hield Joris Billy Bulk tegen. „Kük, daar zitten de twee dwazen", wees hü. En Ja, in de verte zagen ze Panda en de oude goudzoeker over de kaart gebogen zitten, waarin ze zozeer verdiept waren, dat ze niets van de nadering der beide schurken merkten. „Ha", gromde Bulk, „dit lijkt me een pracht van een kans om nu eens voor- goed met die twee dwazen af te reke nen". VOOR DONDERDAG 26 AUG. Hilversum I (301 UI.) KRO 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek; 7 30 gramofoonmuz.; 7.45 morgengebed en liturgische kalender; 8.00 nieuws; 8.15 opgewekte muziek; 9 00 voor de vrouw; 9.05 promenadeconcert: 9.45 Hongaars Zigeunerorkest; 10.00 Concertgebouw Or kest; NCRV 10.15 morgendienst o.l.v. ds Jac. Andree; 10.45 koorzang; KRO 11.00 ziekenbezoek; 1145 Franse chansons; 12.00 Angelus; 12.03 orkest en plano; 12.30 weeroverzlcht; 12.33 orkest Klaas van Beeck; 12,55 zonnewijzer; 13.00 nieuws; 13.15 orkest Klaas van Beeck; 13.45 Tentoonstelling De Nederlandse Vrouw; NCRV: 14,00 kinderkoor; 14.30 gramoloonmuz.; 14.40 voor de vrouw; 15.00 Metropole Orkest; 15.30 Omroep orkest; 16.00 bijbellezing; 16.45 Marlnus Voorberg, plano; 17.00 klankbeeld over de Jeugd van Koningin Wilhelmina: 17.30 middagklanken; 17.45 NCRV-koor; 18.15 land- en tuinbouw; 18.30 Ned. strildkrachten. 19.00 nieuws; 19.15 Leger des Hells; 19 30 actueel geluld; 19.45 RVD antwoordt; 20.00 nieuws; 20.05 pro loog; 20.15 plaatvarla; 20.40 populaire orgelbespeling; 21.10 de vaart der vol ken; 21.30 studlo-tutnconcert; 22,15 We reldraad der Kerken; 22.45 avondover denking; 23,00 nieuws; 23.1524.00 wer ken van Max Reger. Hilversum II (415 m.) AVRO 7.00 nieuws; 7.15 lichte muziek; 7.50 VPRO dagopening; 8.00 AVRO-nieuws; 8.15 Alfr. Campoll en orkest; 8.45 Londens Symphonle-orkest; 9.15 morgenwijding; 9.30 waterstanden; 9.35 arbeidsvitami nen; 10.30 voor de vrouw; 10.35 met naald en schaar; 10.40 lichte orkestklan ken; 10.50 kleutertje luister; 11.00 or gelconcert; 11.45 lezing; 12.00 de Papa vers; 12.30 weerpraatje; 12.33 ln 't spion netje; 12.38 dansmuziek; 1.00 nieuws; 1.20 Sidney Torch; 2.00 hoorspel; 2.15 sollstenconeert; 3.00 ziekenuurtje; 4.00 operamuziek; 5.20 welk dier deze week; 5.30 Pierre Palla; 5.50 jeugduitzending; 6.00 nieuws: 6.20 Les Gars de Paris; 6.45 sportpraatje; 7.00 filmkrant; 7.30 Sky- masters; 8.00 nieuws; 8.05 echo van de dag; 8.15 New Londen String ensemble; 8.45 lezing; 9.00 Concertgebouworkest; 9.25 radio muzlekjoumaal; 10.05 frag menten uit „Paulus"; 10.25 de Avro- leans; 11.00 nieuws; 11.2012.00 film- melodieën. AGENDA DONDERDAG: Hooglandse Kerk: Jubileumconcert K. eu O., 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2