„Stantvastigh is gheblevea imyn hart in teghemspoet Geef Neerland aan Oranje iveer. „Dat ick mack wederkeeren in mynen regiment" kenmale besteedde aan de problemen, die de verhoudingen der Rijksdelen ra ken en aan het feit, dat zij in geen harer toespraken tot het gehele volk naliet, aparte aandacht te schenken aan de Rijksgenoten overzee. Eind Mei 1927 schonk de in die jaren eiel voortschrijdende techniek een nieu we mogelijkheid tot direct contact tus sen Vorstenhuis en overzeese gebieden. Koningin Wilhelmina opende met een woord tot Oost en West de radiover binding tussen moederland en „kolo niën", woorden die zouden worden ge volgd door talloze Koninklijke woorden, welke meer dan iets anders de banden tussen de Rijksdelen, somstijds zoals DINSDAG 24 AUGUSTUS pening en de regeling der economische moeilijkheden. Als eerste staatshoofd antwoordde onze Koningin, ditmaal niet in door haar adviseurs gekozen, doch persoonlijk gestelde bewoordingen: „Het volk uit naam waarvan ik spreek ver afschuwt de oorlog. Het zou natuurlijk een aanval weerstaan, maar het ver afschuwt de oorlog. Evenzeer als het uittarting en aanval tussen burgers ver oordeelt. veroordeelt het uittarting en aanval tussen volken. Het meent dat de tijden zijn aangebroken voor de volke rengemeenschap om door daden te to nen. dat zij vastbesloten is te breken met het recht van de sterkste als haar eventuele hoogste norm. Vreedzame re- Aankomst van het Koninklijk Gezin te Canada in 1942. thans door politieke verwikkelingen ont wricht, zouden versterken. Van haar belangstelling voor en medeleven met de overzeese gebiedsdelen getuigde in 1931 ook haar bezoek aan de koloniale tentoonstelling te Parijs. ZWAARDERE LASTEN, SOMBERDER UITZICHT. Na het jaar 1927 echter groeiden dc zorgen van ons volk en daarmee de lasten, die reeds fcö zwaar op de Ko ningin drukten. In huiselijk opzicht waren de Koningin evenwel nog en kele zonnige jaren gegeven. De vie ring van de zeventigste verjaardag van Koningin-Moeder Emma op 2 Augustus 1928 werd uitgesteld tot 7 Januari 1929, waarop zij vijftig Jaar Op 20 Maart 1934 slaat de dood toe. Koningin-Moeder Emma. die dat jaar ten Paleize Soestdijk nog een de- filee mocht gadeslaan bij haar 75ste verjaardag, vat in Maart een lichte bronchitis, die niet ten onrechte ongerustheid in den lande ver wekt Op 20 Maart redigeert de Koningin de tekst voor de voor haar per soonlijk moeilijkste bekendmaking harer regering: „Het heeft God be haagd mijn beminde moeder na een kort ziekbed tot zich te roepen. zy is hedenmorgen zacht ingeslapen. Het Is met diepe droefheid, dat ik daarvan kennis geef". Heel ons volk weet, welk een diepe smart dit overlijden voor onze Vorstin is geweest: een afscheid van haar, die haar bereid had gemaakt voor haar levenstaak en tezelfdertijd een moeder was geweest, die haar steunde ook in het dragen van de zware lasten, welke die taak oplegde. Wéér wordt het eenzaam geling is de uitsluitende methode om nationale geschillen te beslechten. Mij is geen reden bekend, waarom vreed zame regeling niet de uitsluitende me thode zou zijn om internationale ge schillen te beslechten". Toen aan de Koningin op 6 Augustus 1942 in het Witte Huis te Washington tijdens een persconferentie gevraagd werd, of zij na de oorlog weer pacifiste zou zijn, herinnerde zij aan dit ant woord, dat in die dagen meer dan ooit gold: Mijn volk zou een aanval weer staan maar het verafschuwt de oorlog! Het jubileum van 1933, over welks feestelijke^ viering wij schreven, zou slechts vijf jaar later door het veer tigjarig regeringsjubileum worden ge volgd. Vijf jaren, waarin het beeld van het Koninklijk Huis volledig ver anderde, waarin de verbondenheid tussen volk en Vorstin aan diepte won, waarin het beeld van Europa en de wereld scherper werd en van wan orde overging in de zekerheid van een naderende wereldramp I1IIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIII1I1IIII1IIIII1I1IIIII111IIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIII1IIII1IIIIIII1III1IIIIIIIIIIIIIIIIII1IM „Als een volk samen in gedachten te staan om dat sterfbed doet een heel bijzondere en hechte onderlinge band ontstaan en verlevendigt op zo bijzon dere wijze ons aller saamhorigheidsge voel". Zelfs op dit moment van diepe smart wist Koningin Wilhelmina in haar woorden van dank na de door tienduizenden bijgewoonde begrafenis haar volk te vinden, het hart van dat volk bovenal, dat juist in deze 'dagen weer dichter naar het Oranjehuis neig de. Was het die voor ons volk bescha mende zorg, die zij zelfs in die moei lijke stonde aan aller welzijn besteedde, die dit moment tot een innerlijke om mekeer maakte in de tot dat ogenblik dalende lijn der aanhankelijkheid? Ternauwernood had de droeve len te voor de volle zomer plaats gemaakt, of de dood velde een nieuwe slag: eind Juni werd Prins Hendrik onwel tijdens een vergadering van het Rode Kruis in Den Haag. De Koningin spoedde zich uit Zwitserland terug, doch de toestand werd niet zo_ ernstig geacht, dat ook Prinses Juliana haar verblijf buitenslands behoefde af te breken. Pas op 3 Juli werd zij telegra fisch teruggeroepen uit Engeland: haar vader was overleden. De Koning in wachtte haar op in Hoek van Hol land om haar te steunen bij die droe ve gang naar het doodsbed van haar geliefde vader. Koninginnedag van dat jaar werd niet gevierd, slechts herdacht. Gebukt on der twee zware persoonlijke verliezen had Koningin Wilhelmina eenzaamheid buitenslands gezocht, vanwaar echter onrustbarende berichten tot ons volk doordrongen over overgrote vermoeid heid. De onuitgesproken vrees, die zich van ons volk meester maakte, werd ge lukkig niet bewaarheid, hoewel zij niet ongegrond was. Doch Holland ging gebukt onder een zorg. Nogmaals werd het eenzaam rond de troon. Een eenzaamheid, die vreemd ge noeg eigenlijk reeds jaren werd gevoeld, doch eerst thans begrepen. Wederom was het immers niet eenzaam rond de troon toen Prinses Wilhelmina geboren werd? besefte het Nederlandse volk, welk een wankel bezit het koesterde in de dynastie. Twee vrouwen bewaren de troon. Blijft Oranje voor Holland behou den? Holland bad er om en herstelde m deze vraag de eenheid rond de troon. 1935 bracht reizen van de eenzame Koningin naar België en de Schotse Hooglanden, vergezeld van Prinses Ju liana wijdde zil zich aan de schilder kunst in Mittelbergheim in Juli 1936, dezelfde maand waarin zij de Hertog van Kent op bet Loo ontving. VREUGDE KEERT STORMACHTIG WEER IN ORANJE. En dan opeens: 8 September 1936. Onvergetelijke datum voor allen, die Holland en Oranje liefhebben. Prinses Juliana verloofd! Spontaan brak een jubel los, die een even on verwacht huldebetoon aan het Oran- Zelden werden de doffe berusting en het hartstochtelijk verlangen van het Nederlandse Volk in de sombere tijd na het vertrek van de Koninklijke Familie- uit onze gemeenschap in de Meidagen van 1940 eenvoudiger en treffender geken schetst dan door de hofprediker ds W. L. Welter, die de terugkeer van Oranje niet heeft mogen beleven, doch zijn gevoelens onder Duitse bezetting in de volgende verzen neerlegde: Zoals weinig landgenoten Koningin Wilhelmina ooit' hebben aanschouwd: fietsend door de lanen van een van Haar landgoederen. geleden te Arolsen in het huwelijk trad met Koning Willem III. Dank baar getuigde Holland die dag van zijn lieidc voor haar, die dc eenzaamheid van Oranje kwam breken. Nog één maal zou nadien het Nederlandse volk de vier vertrouwde leden van het Oranjehuis tezamen toejuichen, dan zal de dood het Paleis binnentreden. Het is als voorvoelde Koningin Wil helmina de donkere jaren welke komen. Haar radio-Kerstgroet in 1931, door drenkt van Godsvertrouwen, zeide dat de „Christelijke liefde ons bekwaamt mede te arbeiden aan het plan, dat Gods liefde voor ieder onzer persoonlijk heeft bepaald en dat ondanks alle stor men en beproevingen, welke in deze we reld ons deel mochten zijn, rustig zijn voltooiing tegemoet gaat". In April 1933 vonden luisterrijke vie ringen plaats van het vierde eeuwfeest van Willem de Zwijger's geboortedag. Op 9 September, van dat jaar deelden tienduizenden in de hulde, welke ons volk bracht aan de Vorstin, die 35 jaar de troon had bezet. In haar dankwoord sprak zij de woorden uit, welke zij later in haar Londense ballingschap zo dik wijls als leiddraad voor haar toespra ken zou gebruiken: „Wij willen onszelf znn en blijven". Ook gewaagde zij in die rede van onze roeping tegenover het grote gezin der volkeren, welke woorden herinne- j ringen wakker riepen aan het antwoord, dat zij enkele maanden tevoren gaf aan Presldenj Roosevelt van de Verenigde Staten, die ter gelegenheid van de eco- nomische wereldconferentie te Londen j de mening van alle staatshoofden had gevraagd omtrent de algemene ontwa- I Neen, 't was geen vlucht die U deed gaan. Maar volgen waar God riep; 'k Vraag niet, wat in U is doorstaan. Een strijd, hoe zwaar, hoe diep. Wij knielen naast en met U neer, Tot God den blik, dc hand; Geef Neerland aan Oranje weer. Oranje aan Nederland. En home dan wat komen mag. We aanbidden, zwijgen stil. Dc nacht zij zwart, omfloerst de dag, Geschiede, Heer, Uw will iiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii jehuis vormde, als de gebcurtenfs zel ve voor Holland kwam. Prins Bernhard, Benno al spoedig en maar voor kort. Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld. Op 7 September 1936 een in Nederland op een enkele Ko ninklijke uitzondering na onbekende naam. Een der populairste namen op de achtste September, Stormenderhand veroverde de sportieve Prins aller har ten. Reeds enkele maanden later, 7 Ja nuari dezelfde datum waarop Prin ses Emma van Waldeck Pyrmont in de echt werd verbonden met Willem III in 1879 van het jaar 1937 werd in Den Haag in grote luister en vreugde het huwelijk voltrokken. Het huwelijk dat Oranje weer hecht in ons volk zou ver ankeren. Inmiddels hadden ook andere plich ten dan die rondom het jonge gezins geluk, de Koningin in het volle licht der Nederlandse gemeenschap gesteld. Tal rijke malen trad zij temidden van ons volk, één enkele gebeurtenis slechts wil len wij releveren. Op 3 Oct. 1936 be zocht de Landsvrouwe Schiedam om officieren en manschappen van de die dag door de marine over te nemen nieu we kruiser „De Ruyter" toe te spreken: „Ik besluit met de wens, dat het dit schip beschoren zal zijn de eer van on ze driekleur op alle zeeën hoog te hou den". Ruim vijf jaar later zou aan boord van dit schip door Doorman het trotse bevel worden gegeven „Ik val aan, volg mij", om in de golven van de Javazee de naam van onze marine voor lange tijd in de historie te boekstaven door een •heldhaftige strijd en ondergang. Rondom ons land groeide de verwar ring en daarmede de dreiging en de Koningin bepleitte broederschap en een heid bij de opening van de Wereldjam boree in de zomer van 1937 te Vogelen zang. EEN NIEUWE ORANJE-GENERATIE. Jubelend hoorde ons volk op 31 Ja nuari 1938 het bericht van de geboor te van Prinses Beatrix, kleindochter van Koningin Wilhelmina die in Sép- tember van dat jaar, ondanks de don kere tijden, haar veertig-jarig rege ringsjubileum temidden van een dank baar volk herdacht. Wy schreven reeds: in de vyf jaren die aan dit re geringsjubileum vooraf gingen, zou het beeld van het Koninklijk Huis volledig veranderen. Vyf jaar voorheen waren daar Koning-Moeder Emma, Koningin Wilhelmina, Prins Hendrik en Prinses Juliana. In 1938 was Ko- yingln Wilhelmina, die moeder en echtgenoot verloor, moeder van twee kinderen en grootmoeder van de jong ste loot aan de Oranjestam. Ook het wereldbeeld was veranderd: er was de zekerheid van een rampzalige toe komst, al juichte de mensheid om de ending van directe chaos door het aèlyke accoord van München, ar de vrijheid het hoofd boog voor do tyrannic. In 1938 sprak de Koningin een per soonlijk woord over de door haar zo sterk gesteunde en gestimuleerde gees telijke en morele herbewapening, waar bij zij vaststelde dat vrees voor afbraak moest worden omgezet in wil tot op bouw. Een wil tot opbouw welke zo sterk bleek uit de oproep, die zij tezamen met Koning Leopold van België korte tijd later deed voor behoud van de wereld vrede. In November 1938 bezocht Leo pold ons Hof, zes maanden later ver toefde Koningin Wilhelmina enkele da gen in België. Nog éénmaal Juichte ons volk rond de troon: op 5 Augustus 1939 werd Prinses Irene geboren. DE TEERLING IS GEWORPEN. Het einde van die maand reeds wist de wereld het: het mensdom moet nog maals buigen onder het Juk van een verwoestende oorlog. Enkele dagen voor het fatale moment werd in ons land de mobilisatie afgekondigd: 29 Aug. 1939. Ons land berustte in neutraliteit. Die zelfde dag lan ceerden Koningin Wilhelmina en Ko ning Leopold hun eerste „aanbod van goede diensten" voor het bewaren van de vrede, in November van dat jaar herhaald, toen het conflict het eerste stadium had doorlopen. Het aanbod onderging het lot, dat wij ons thans van „goede diensten" zozeer als onvermijdelijk be wust zijn: waar be langen botsen in uiterste consequen tie, verliest de rede haar kracht. Troosteloos doch tevens sprekend van het licht was de Koninklijke Kerstboodschap van dat Jaar. Eens gezindheid, taaie volharding vroeg zij van ons volk. Koningin Wil helmina zou zich niet meer tot haar volk richten, aleer haar woorden ge dragen zouden worden door krijgs rumoer als ouver ture van vijf Jaren donkere nacht.... Moeder en Dochter, Een vlammend protest en een beroep op ieders plichtsbetrachting ..met de innerlijke rust en overgave waartoe een rein geweten in staat stelt" behelst de proclamatie van Koningin Wilhelmina aan haar volk op die gedenkwaardige tiende Mei 1940. uitgevaardigd terwijl het Duitse geschut reeds op Hollands bodem dreunt, terwijl de gekruiste grijze vogels over onze akkers scheren, terwijl de voorposten der tyrannic in alle hoeken van ons land neerdwarfelen uit de heldere voorjaarslucht, terwijl van Noord tot Zuid en Oost tot West de eerste Hollandse militairen en burgers sneuvelen in naam der gerechtigheid voor Koningin en vaderland. Als een bandjir stort zich die morgen het wereldwijde en eeuwenoude conflict tussen vrijheid en dwingelandij, dat wij nationaal schenen tc hebben opgelost, over ons land. en het zal vijf bittere jaren duren alvorens de stroom is beteugeld en de dijken gedicht. Zelfs dan nog zal liet troebele water over het verwoeste land der volkswelvaart in geen generaties zijn weggevloeid. Als een rots staat in die jaren Oranje, in ballingschap doch te midden van ons volk tevens, in onze harten en in onze huiskamers waar de vrijheid leeft. Wanneer de Koningin spreekt sluiten wij deuren en gordijnen. Dan vertoeft zij in ons midden, in de vertrouwde familie kring. in dc nauwe grenzen van het eenzame schuilhol, in de broeinesten van het opbloeiend verzet In 1S74 klonken bij het derde eeuwfeest van Leidens ontzet de woorden ..Wat Nederland en Oranje hecht is niet een verdrag, niet een gelofte, niet een eed, het is dankbaarheid en liefde. Zij zijn niet ver bonden. want wat verbonden is kan worden losgemaakt; zij zijn één; om ze van elkaar te scheiden zou men ze vaneen moeten scheuren". Vaneenscheurendc Duitse horden en huichelarij hebben dat niet vermocht Vastberaden en onwankelbaar Reeds de tweede dag van de oorlog nam het kabinet het besluit H.M. een vertrek uit de sinds de eerste oorlogs uren bedreigde residentie te advise- 5 Augustus 1942 H.M. wordt door President Roosevelt en zijn echtgenote te Washington ontvangen Koningin Wilhelmina vertoefde in de zomer van 1916 enige maanden in Kat wijk aan Zee, waar zij de villa Duinlust betrok. De 7-jarige Juliana vergezelde haar moeder en welhaast iedere dag konden de Katwijkers het Prinsesje met haar ponny naar 't strand zien rijden. Bij hun aankomst in Katwijk werd de hoge gasten een hartelijke huldiging bereid, waarbij vooral de jeugd zich niet onbetuigd liet. Uit dankbaarheid beloof de de Koningin de Katwfjkse kinderen reeds bij haar ontvangst een aangename feestdag, die zij hun gedurende haar verblijf in de badplaats zou aanbieden. Niet alleen de jeugd echter, ook bijna alle ouderen van de Katwfjkse bevolking en uit de omgeving verzamelden zich Dinsdagochtend 25 Juli op het strand nabij de speciaal voor de Koningin en Prinses gebouwde eretribune. Vele Kat wijkers, die indertijd tot de schooljeugd behoorden en deelnamen aan de zang- hulde, deelden in de tractatie en de an dere verstrooiingen, zullen zioh het en thousiasme hernneren, waarmee zij deze dag als gasten van de Koningin van hun liefde voor het Oranjehuis hebben blyk gegeven. Deze 'foto herinnert aan de onvergete lijke dag, nu 32 jaar geleden. H.M. en de Prinses tezamen met de toenmalige burgemeester van Katwijk, mr J. H. de Waal Malefijt, bij de onthaalde jeugdige schare Katwijkers. ren, indien mogelijk naar Zeeuws Vlaan deren. anders naar Engeland. Prinses Juliana was reeds ter veiligstelling van de Oranjedynastie met de kleine Prin sesjes de Noordzee overgestoken om kor te tyd later naar het gastvrije Canada door te reizen. Eerst Maandag 13 Mei gaf de Koningin gehoor aan de aan drang tot vertrek door van Hoek van Holland, nadat Zeeland onbereikbaar Ti?n!5ör?P eue" Enge^e torpedojager'haar Londense ballingschap tegemoet te va ren. Prins Bernhard, die haar vergezel de, vertrok weer naar Zeeland om zich bij de troepen, die daar weer alf ,boden' zelfs na de capitulatie van Winkelman. Wanneer wij leven en beleid van Ko ningin Wilhelmina gedurende haar Londense periode overzien, dan past al lereerst de erkenning, dat zy ook onder die uitzonderlijke omstandigheden met een regeringsapparaat op eigen kracht steunend en gescheiden van het anders door het parlement voortduren de controlerende volk ten volle heeft begrepen en gerespecteerd, dat haar troon rustte op het beginsel van de con stitutionele monarchie. Nu wij weten dat maar al te zeer de verleidingen tot een zelfstandig en oligarchisch beleid te groot bleken voor de kleine Holland se kolonie, die zich voor een te omvang rijke regeringstaak gesteld zag, kunnen wij in het goede voorbeeld van onze Landsvrouwe tot handhaving van de nationale deugden ener waariyke de mocratie een van haar grootste verdien sten van die tijd zien. „Twee trekken", aldus oud-minister J. v. d. Tempel in zfjn boek NEDER LAND IN LONDEN, „overwegen in het beeld van de Koningin in ballingschap: Haar vastberadenheid en onwankelbare standvastigheid in de beproeving, èn haar intens medeleven met het lfjden van het Nederlandse volk". Hoe kon het derhalve anders, of zy maakte er haar gewoonte van. direct en persoonlijk con tact te onderhouden met de Engeland vaarders. de vastberadenen die haar mogeiykheden boden tot uiting van dit medeleven, zy liet hen tot zich komen om inlichtingen te verstrekken over de toestanden in het vaderland. Waarde volle inlichtingen en een gebaar dat dankbaarheid oogstte, doch tevens in sommige kringen de vraag deed ryzen of niet daardoor het gevaar ontstond, dat de ontwikkeling van de staatkun dige en maatschappeiyke denkbeelden van het Nederlandse volk te eenzijdig zou worden belicht. Maar al te zeer be seffen wy thans, welk een gering deel van ons volk vooraan stond in de ver zetsstrijd en welk een gering deel daar van èn de koelbloedigste avonturiers de weg naar Londen vonden, gin genen voltooiden. Naast die daardoor onvermijdelijk eenzijdige voorlichting van de hoog ste kringen in Londen, ontwikkelde zich een begrijpelijke fanatieke ver ering voor de Vorstin In de kleine, van het volk gesoheiden en vrygevochten kolonie. Gevaarlijke, van sentiment overladen sfeer, waarin Hollands toe komst werd geprojecteerd, wczenljjk verschillend van de nuchtere en har de zakelijkheid, waarin ons volk na de bevrijding die toekomst moest bou wen! Wij ziin onze Landsvrouwe da«k verschuldigd voor de vastberadenheid, 3—2

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 7