Heden beslissend onderhoud met Stalin? WEERBERICHT Terroristische treinaanslag op Java Met een enkel woord 87ste Jaargang MAANDAG 23 AUGUSTUS 1948 No. 26472 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no.: 57055 Incidenten te Berlijn Nadat de drie Wstelijke vertegen woordigers te Moskou opnieuw on derlinge besprekingen hadden ge voerd. hebben zij om een nieuw on derhoud met de Russische regering verzocht. Heette het aanvankelijk, dat Molotof hen heden zou ontvangen, la tere berichten doen veronderstellen, dat ook Stalin persoonlijk bij het on derhoud aanwezig zal rijn. Dit zou bewijzen, dat men een beslissend sta dium is genaderd. Te Londen acht men het daarom mogelijk, dat na deze bijeenkomst een gezamenlijk commu niqué voor gelijktijdige publicatie in de vier hoofdsteden zal worden vrij gegeven, waarin de resultaten van de besprekingen bekend zouden worden gemaakt. Intussen is te Berlijn nog niets merk baar van enige ontspanning. Integen deel, op de Potsdammerplatz en omge ving blijft het als het ware incidenten regenen, alle partijen hebben hun poli- tle-macht aanzienlijk uitgebreid. Sovjetrussische soldaten, gewapend met tommyguns. waren over de gehele breedte van het plein op post gezet en verschillende jeeps stonden met draai ende motor midden op het plein gereed. Een Amerikaanse persfotograaf, Gary Stindt van de Metro-Goldwynjournaals, werd door de Sovjetrussische manschap pen aangepakt, toen hij op de zonegrens opnamen wilde maken Toen men pro beerde hem over de grens te trekken, rukte hij zich los. Bij aankomst van Britse militaire politie hadden de Sov jetrussische manschappen zich in hun sector teruggetrokken. Zo deden zich tal van gevallen voor. Twee rechercheurs uit de Westelijke sector zijn echter door de Russen gear resteerd. Volgens het Duitse Nieuwsbureau CPD (Britse zone) zijn op vier na alle 2500 personen, die door politie van de Sov jetsector zijn gearresteerd, vrijgelaten. De overgebleven vier worden er van verdacht stenen naar de politie te heb ben geworpen. Het Duitse Nieuwsbureau Dena (Ame rikaanse zone) meldt, dat op het Potz- dammer Plein een Amerikaanse bur ger. die een lid van de militaire sovjet- politie trachtte te fotograferen, gegre pen werd, in een jeep werd gezet en overgebracht naar de Sovjetsector Volgens ingekomen berichten was de gearresteerde Thomas Headen. plaats vervangend leider van de contröle-afde- ling van de inlichtingendienst der Ver enigde Staten. Hij zou 10 meter binnen de Sovjetsector in hechtenis zijn geno men. Nader wordt medegedeeld, dat Headen met zijn vrouw en twee kinderen op het plein wandelde. Mevr. Headen zei, dat haar man gearresteerd werd. toen hij op een „eiland" van Sovjet-terrein liep. „Wij wisten niét, dat dit gebied onder Sovjet-controle stond," zei zij, „en dachten, dat wij daar veilig foto's kon den maken". Het Duitse Persbureau ADN (Sovjet sector) heeft medegedeeld, dat het hoofd van de criminele politie in de Sovjet-sector, Frans Erdmann, in de Britse sector gearresteerd is. Een Britse woordvoerder bevestigde de arrestatie, maar kon niet mededelen, waarvan Erd mann beschuldigd wordt De Westelijke politle-president. Johannes Stumm, heeft drie weken geleden gedreigd Erdmann te doen arresteren wegens het „ontvoeren van verscheidene politiemannen uit de Westelijke sector". Staking van Amerikaanse havenarbeiders verboden Tegen de bond van havenarbeiders in de V.S. is een gerechtelijk bevel uit gevaardigd. waarbij de staking van 45 000 havenarbeiders langs de gehele Atlantische kust van de VB., die gis teren zou beginnen, wordt verboden. De arbeiders zijn ontevreden over de vergoeding voor overwerk. Het bevel is uitgevaardigd in op dracht van president Truman, die ver klaarde dat een staking „de nationale gezondheid en veiligheid in gevaar zou brengen." AMERIKA EN DE ATOOMBOM. Generaal Spaatz, tot voor kort staf chef van de Amerikaanse luchtmacht, (heeft in een rapport verklaard, dat Amerika het eerste land moet zijn dat een supersonisch bestuurbaar projec tiel ontwikkelt, dat een atoombom 8000 km ver kan brengen Er bestaat geen verdediging tegen zulk een wapen, al dus de generaal. Er zou verscheidene jaren moeten worden geëxperimenterd alvorens de mogelijkheden van zo'n projectiel volledig bekend zouden zijn. WISSELENDE BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Voor het Noorden van het land: ma tige tot krachtige langs de Waddenkust tijdelijk harde Zuid-Westelijke wind, later afnemend. Wisselende bewolking met plaatselijk enkel- buien. Weinig ver andering in temperatuur. Voor het Zuiden van het land: aan vankelijk zwakke tot matige Zuid-Wes telijke wind, later tijdelijk veranderlijke wind. Toenemende bewolking met mor gen 'enige regen. Weinig verandering in temperatuur. 24 AUGUSTUS Zon op: 5.38 uur; onder: 19.46 uur. Maan op: 21.21 uur; onder: 10.32 u. (VM.). Hoog water te Katwijk te 6,15 en 18.35 uur. Dit nummer bestaat uit vier pagina's Erdmann is tijdens het bijwonen van een boksmatch in het Olympisch Sta dion gearresteerd. DE VOEDSELPOSITIE IN BERLIJN. Volgens een bekendmaking van het Brits militair bestuur zijn de voedsel voorraden te Berlijn en de exportquanta uit Berlijn naar de Westelijke zones en andere landen op het ogenblik groter dan twee maanden geleden, toen de Sovjetrussische blokkade begon. In een officieel rapport wordt verklaard, dat thans meer steenkool wordt aangevoerd dan voor de electriciteit benodigd is. Het Sovjetrussische militaire bestuur te Berlijn heeft 25.000 Duitsers uit de Westelijke sectoren uitgenodigd in de Sovjet-sector te komen werken. De strijd in Griekenland Terwijl aan de Albanese grens de Griekse troepen de rebellen terugdrij ven, zijn de guerilla's in Macedonië tot een aanval overgegaan. In West-Macedonië. zo wordt van Griekse regeringszijde gemeld, zijn regeringstroepen ingesloten door vijf tienhonderd guerillastrijders n.l. bij Ka- minades, ongeveer vijftien kilometer ten Noorden van Nestorion. De Griekse minister van buitenlandse zaken, Tsaldaris, heeft verklaard, dat Griekenland bij de V.N. een krachtig protest zal indienen tegen Albanië, dat volgens de Griekse regering de gueril- la-troepen van generaal Markos de ge legenheid zou hebben gegeven zich op Albanees grondgebied te hergroeperen. Markos zou via het gebied van de pas sen van Slemnitza Griekenland heb ben verlaten om dit land weer te be treden nabij de berg Vitsi, waar zich de achterhoede van het Griekse regerings leger bevindt. Volgens radio Tirana heeft Albanië bij de V.N. een protest ingediend over „grensschendingen en onafgebroken provocaties van Griekenland". R.K. GEESTELIJKEN GESUSPENDEERD. De Slowaakse commissaris van P.T.T. Horak, R.K. geestelijke, is, luidens me dedeling in alle Slowaakse katholieke kerken, aldus meldt het officiële Tsje- choslowaakse nieuwsbureau, gesus pendeerd. Deze maatregel is even als de suspendering van pater Josef Plojhar, de Tsjechoslowaakse minis ter van gezondheid toegepast wegens ongehoorzaamheid aan het kerkelijk voorschrift, dat door priesters niet aan politieke werkzaamheid mag worden deelgenomen. Einde der brooddistributie in zicht? BELGIË GEEFT HET GOEDE VOORBEELD. Volgens de „Peuple" zal het Bel gische broodrantsoen in September verhoogd worden van 300 tot 350 gram per dag. Deze maatregel, al dus de „Peuple", is een eerste stap naar de opheffing der broodrant soenering, die op 1 October of uiterlijk 1 November zal worden afgekondigd in overleg met Neder land, dat hetzelfde besluit zal ne men. Uit officiële kringen op het ge bied der voedselvoorziening te 's-Gravenhage verneemt het ANP., dat een verhoging van het brood rantsoen of eventuele opheffing van de ransoenering in Nederland uiteraard steeds onderwerpen van studie uitmaken. De mededeling, dat ook Neder land op 1 October of uiterlijk 1 November de broodrantsoenering zal opheffen, werd onjuist ge noemd. ANTISEMITISCHE BETOGING TE BRATISLAVA. Henderden personen hebben in de Slovaakse hoofdstad een anti-semiti- sche betoging gehouden. Onder de kreten „Slovakije aan de Slovaken, de Joden naar Israël", liepen de manifestanten de straten van de stad door. Zij begaven zich naar het ziekenhuis van de Joodse gemeenschap, waar zij de ruiten verbrijzelden. Ver volgens begaven zij zich naar de can- tin e der voormalige gedeporteerden van de concentratiekampen, waar zij de meubelen stuksloegen. De nationale politie kwam tussen beide en hield verscheidene personen aan. Uit officiële bron wordt medege deeld, dat zich onder de aangehouden personen Duitsers bevinden, voormali ge leden van de fascistische organisa ties. De woningen van de aangehouden personen werden aanstonds in beslag genomen. Deze manifestatie had plaats naar aanleiding van een incident dat op de markt te Bratislava plaats had, waar een jonge Joodse vrouw, die „zich voor haar beurt bij een fruithandelaar wil de laten bedienen", door een groep kepers werd mishandeld, waarbij de politie moest ingrijpen. PRAKTIJK WAS IN STRIJD MET DE THEORIE. Winkeliers van Baarle-Nassau op hun vingers getikt. Vrijdagavond werd de Nederlands Belgische grensplaats Baarle-Nassau in opschudding gebracht door een overval van ambtenaren en politiebeambten. De massale overval geschiedde door een 15-tal CCD-ambtenaren en politiebe ambten alsmede een aantal commiezen uit de grensstreek. In korte tijd werden alle Nederlandse winkels, waar Belgische artikelen worden verkocht, bezet en contrabande, die alleen in Belgische win kels mag worden verkocht bestaande uit chocolade, sigaretten, shag, koffie, thee en zuidvruchten, in beslag geno men. Tevoren ondervonden de Neder landse winkeliers nooit last bij de ver koop dezer artikelen, zo deelt men ons uit deze kringen mede, en waar Belgi sche en Nederlandse neringdoenden in eikaars onmiddellijke omgeving geves tigd zijn, vaak naast elkaar, werd het de gewoonste zaak ter wereld gevonden, dat in de Nederlandse winkels vriie ver koop bestond. Het drastische ingrijpen verwekte grote ontstemming onder de bevolking. Tot botsingen kwam het evenwel nergens. Tegen de betrokken winkeliers werd proces-verbaal opge maakt. De contröle geschiedde op last van de economische officier van justitie in Breda. Een en ander hield verband met de overtreding van de deviezenvoor- schriften. DE IJZERBEDEVAART. Gisteren is te Diksmuide de Ijzer bedevaart gehouden. De plechtigheid verliep ordevol. Drie toespraken zijn gehouden, waar in hulde is gebracht aan de nagedach tenis van de voor België en Vlaanderen gesneuvelde Vlaamse soldaten". De spre kers eisten de herbouw van de IJzer- toren en een ruimer Vlaams aandeel in 's lands beleid. BIRMA EN HET COMMUNISME Volgens de waarnemend minister van buitenlandse zaken van Birma, zijn de opstandige communistische troepen in vele districten reeds bedwongen en is de regering de situatie meester, hoewel het nog enige tijd zal duren, voordat het gehele land tot rust is gebracht. „Bir ma zal zich nooit aan het communisme overgeven", aldus verklaarde de minis ter. Wederom vijf doden BOVENDIEN WERDEN ACHT INDONESIËRS ONTVOERD. Reuter meldt uit Batavia; Zaterdagavond heeft een bende een goederentrein tot ontsporing gebracht tussen Bandoeng en Poerwakarta. Drie van de achttien Indonesiërs, die de trein bemanden, werden daar na doodgeschotenzeven van hen werden gewond, terwijl de andere 8, naar wordt aangenomen, zijn ont voerd. Schiphol heeft Zaterdagmiddag gastvrijheid verleend aan de Alkmaarse kaas- dragers. Men ziet hen hier met hun gilde-hoeden en lange Goudse pijpen uit de „oude tijd" wel scherp afstekend tegen het hyper-moderne vliegwezen op Amsterdam's vliegveld. Foto ANP-dWt. Een tiental kilometers buiten Poer wakarta was de spoorbaan over een afstand van 40 meter opgebroken. De twee locomotieven van de trein, een tender en een wagon, stortten in een ravijn. Aneta's correspondent uit Bandoeng meldt nader, dat bovendien zeven goederenwagens ontspoorden, terwijl de 13 overige op de rails bleven. Onmid dellijk na de ontsporing werd de trein onder vuur genomen door een bende. Van de politiebewaking van de trein werden twee leden gedood, terwijl ook de machinist dodelijk getroffen werd. Twee andere politiemannen, een con ducteur, een machinist, twee stokers en een remmer, allen Indonesiërs, werden gewond. Het treinpersoneel be stond in totaal uit 18 man. Ook de bewapening van de politie viel in han den der bende. Aneta meldt nader, dat in totaal 5 leden van het trein- en bewakingsper soneel gedood zijn. Een brugpijler is beschadigd door het materieel, dat in c-en twintig meter diep ravijn gestort is. De groep, die de overval pleegde, bestond uit ongeveer twintig a dertig man. Zij had de kampongbevolking bevolen in de huizen te blijven en liet een boodschap ach! er. waarin Neder landse militairen bedreigd worden. Er zijn militaire tegenmaatregelen geno men; voorts is een grote hoe^eelneid hulppersoneel aangevoerd voor het opruimings- en herstelwerk. De scha de wordt op drie millloen gulden ge schat. Omtrent het lot van de acht ontvoerde (personen is niets bekend. EVC BOUWNIJVERHEID. Op de laatste zitting van het tweede congres EVC bouwnijverheid, is in een resolutie doel en streven van de nieuw gestichte organisatie de algemene bond van werkers in de bouwnijverheid (ABWB) alsmede het organisatorisch verband met de EVC tot uitdrukking ge bracht. Tot leden van het hoofdbestuur zijn gekozen: W. Har tog, W. v. d. Schip, G. Schoen, B. Hendriks, J. Hellevoort, H. Hovens. A. v. d. Wal, J. L. Starken en G. de Valk. Uit dit hoofdbestuur werd het vol gende dagelijks bestuur gekozen: W. Hartog, Koog a. d. Zaan, voorzitter; W. v. d. Schip. Amsterdam, secretaris; G. Schoen, Zaandam, penningmeester. BINNENLAND Uit het gebouw van de Coöperatie ..De Eendracht" aan de Middenweg te Haarlem zijn een bedrag van f. 400 en 7500 bonnen voor suiker, margarine, kaas, cacao en zeep ontvreemd. - De nationale jubileumtentoonstelling „Bloemen ln Berg en Bos" te Apeldoorn, welke Zaterdag gesloten is, heeft ruim 400.000 bezoekers getrokken: de raming was 350.000, De gemeente boekte een batig saldo van f. 180.000. - Het Nederlandse episcopaat heeft gisteren ln alle katholieke kerken een ver klaring doen voorlezen betreffende het congres van de Wereldraad der Kerken te Amsterdam. Daarin wordt in menig op zicht Instemming betuigd, doch tevens een verklaring gegeven van de afzijdigheid der RJ£.. kerk. n.l. het standpunt, dat de ver deeldheid der christenen slechts kan ein digen door terugkeer tot haar. Naar wij vernemen zal mr A. M. baron Van Tuyll van Serooskerken als procureur-fiscaal optreden, wanneer de zaak Rauter 20 October a.s. in cassatie behandeld wordt. De prijs van de persturf zal worden verhoogd, ten gerieve van de verveners zullen bovendien enkele beperkingen ln de afzetmogelijkheden van persturf worden opgeheven. De N V. Paré te 's Gravenhage her denkt a.s. Donderdag tydens een receptie ln „Seinpost" te Schevenlngen haar 50- Jarlg bestaan en tevens het 40-Jarlg Ju bileum van de directeur, de heer C. J. L, de Jong. De Belgische minister van Landbouw, Orban, heeft de Nederlandse directeur- generaal van Landbouw, dr S .L. Louwes, ontvangen en met hem landbouwkwesties van de Beneluxlanden besproken. Te Hilversum is een 13-jarlge wiel rijder J. van Ekeren door een kermiswagen aangereden en op slag gedood. Een 69- Jarige wielrijder kreeg een zware hersen schudding. BUITENLAND Gisternacht heeft zich op het traject BesangonBelfort een ernstig spoorweg ongeval voorgedaan. De sneltrein Lyon Straatsburg ls niet ver van het station Isle-sur-le Doubs ln botsing gekomen met een goederentrein. Er zijn vier doden en een achttal gewenden. Het kantoor van de Zweeds-Ameri kaanse scheepvaartmaatschappij heeft be vestigd, dat Lomakln de Sovjetconsul ln Amerika en zijn gezin passage heb ben geboekt op het schip, dat de 28ste Augustus naar Stockholm zal vertrekken. Een gemaskerde man heeft een over val gepleegd op een bank te Kopenhagen- waarbij hij de kassier, die hem te lilf ging, dood schoot. Hij wist met medeneming van een bedrag ad zeventigduizend gulden te ontkomen, Twee Joegoslavische leger-officieren zijn ln Hongarije aangekomen en hebben om bescherming der Hongaarse autoritei ten verzocht. Dr Ripka. de voormalige Tsjechoslo waakse minister van buitenlandse handel, heeft te Londen verklaard te hopen, dat binnen enkele weken ln Engeland, Frank rijk en de V.S. Tsjechoslowaakse comlté'8 zullen worden gevormd „om aan de be vrijding van Tsjecho-Slowakije te werken". In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft een aardschok te Foggla ln Apullé (Italië) ernstige schade aangericht. Tal rijke gebouwen zijn gescheurd en delen van muren zijn ingestort. De bevolking ls in paniek naar het platteland gevlucht. Volgens een bulletin van het Roose- velt-ziekenhuls te New York. waar de Sovjet-onderwijzeres Kosenklna. ls opge nomen. gaat zij gestadig vooruit. zy ls geschrapt van de lijst der ln levensgevaar verkerende patiënten. Hot bestuur van de Sokols te Pilzen heeft ln een resolutie, die aan het hoofd bestuur van de Sokols ls overhandigd, ge protesteerd tegen de zulveringsmaatrege- len ln de organisatie. Een Tsjechoslowaaks legervliegtuig ls Zaterdag ln het bergachtige gebied van Noord-West-Bohemen neergestort. Drie leden van de bemanning en een passagier kwamen om het leven. Twee andere pas- saglers werden ernstig gewond. De passa giers waren vertegenwoordigers van de - Tsjechoslowaakse machine-Industrie. I Wat er in Indië gebeurt Bespreking wetsontwerp interim-regering Zondagmiddag kwam de conferentie van vertegenwoordigers der deelstaten in plenaire, doch gesloten zitting te Bandoeng bijeen ter bespreking van het wetsontwerp op de bestuursvoorziening in Indonesië gedurende d» overgangs tijd. De zitting duurde 3 te uur en werd daarna tot heden verdaagd. De leiders der deelstaten, de zogenaamde confe rentie voor federaal overleg, welke ook de resolutie van Bandoeng opstelden, waren eveneens aanwezig en hadden reeds in de ochtenduren van Zondag de schets van het wetsontwerp bestu deerd. De besprekingen zullen, naar verwacht wordt, in elk geval beëindigd zijn vóór het vertrek van de jubileum delegatie naar Nederland. Het ligt in de bedoeling het voorlo pig advies, dat de conferentie zal uit brengen in Nederland te bespreken. In dit verband is het mogelijk, dat een aantal leden van de conferentie van Bandoeng, dat niet deel uitmaakt van de jubileumdelegatie, na afloop van de jubileumfeesten naar Nederland zal vertrekken. Uit kringen van de con ferentie van Bandoeng vernam Aneta's speciale correspondent, dat ondermeer de positie van de secretarissen van staat, zoals deze beschreven is in de schets van het wetsontwerp, afwijkt van de voorstelling, die sommige leden van de conferentie hieromtrent hebben. In de resolutie van Bandoeng was het college van secretarissen van staat ge dacht als een technisch ambtelijk or gaan, in Nederland stelt men zich blijkens dit wetsontwerp voor, dat aan de secretarissen van staat medezeggen schap wordt verleend in het regerings beleid. Het standpunt der Masjoemi ALLEEN COMPROMISVOORSTEL CRITCHLEY-DUBOIS BASIS VOOR VERDERE ONDERHANDELINGEN. Nederlanders cn Japanners over één kam geschoren. „Wij aanvaarden 't compromisvoor stel van Crithley-Dubois slechts als een basis voor de verdere onderhan delingen," aldus de voorzitter van de politieke raad van de Masjoemi, mr Sjamsoeddin, tijdens de op 15 Aug j.l. gehouden (bijeenkomst. Hij legde er voorts de nadruk op, dat de bewering als zouden de Masjoemi en de PNI het compromisvoorstel in zijn geheel aan vaard hebben, slechts een poging tot ophitsing was. HU verklaarde voorts, dat van het compromisvoorstel slechts die gedeel ten aangenomen worden, die voor de Republiek voordelig zijn. In de huidige strijd van de vrijheid houden wij ons aan de atributen van een onafhan kelijke staat, aldus spreker. Vervolgens sprak de voorzitter van het hoofdbestuur van de PNI, mr Soe- jono Hadinoto, over de huidige slechte economische situatie van Indonesië, welke volgens spreker het gevolg is van Nederlandse en Japanse imperia listische politiek. Hij zeide van mening te zijn, dat, wil de revolutie met succes uitgevoerd worden, een revolutionna^r denken nodig is. Spreker besloot zijn rede met de opmerking, dat eigen kracht de beslissende factor is en dat ter versterking van de republikeinse positie naar buiten in de eerste plaats de binnenlandse positie sterk dient te zijn. Maatregelen tot beteugeling van terreurdaden BEPERKING VAN REPUBLIKEINSE ACTIE IN FEDERAAL GEBIED OVERWOGEN. Onze correspondent te Batavia tele foneerde ons hedenmorgen; In verband met 't opium-schandaal, treinaanslagen, sabotage- en terreur daden beseft men in leidende kringen te Batavia steeds meer de noodzaak om de republikeinse infiltratie in de fede rale gebieden met kracht tegen te gaan. Overwogen wordt om de voorma lige woning van Sjahrir op Pegang- saan Oost niet meer ter beschikking van de republikeinse autoriteiten te stellen, daar deze woning een centrum is geworden van agitatie. Voorts denkt men aan een scherpe contróle van alle passen van de leden der republikeinse delegatie, aangezien van deze passen veelvuldig misbruik wordt gemaakt. Mogelijk zal worden overgegaan tot beperking van de republikeinse acti viteit in federaal gebied tot dezelfde omvang als van de federale activiteit in republikeins gebied. Mocht dat werkelijk worden doorgegeven, dan betekent dit practisch het lam leg gen van de republikeinse actie, daar activiteit van de federalisten in de Republiek eigenlijk al lang onmoge lijk is. Inzake rei opium-schandaal acht men van gezaghebbende zijde verdere publicatie door de Nederlandse Pers overbodig, daar de reacties binnen en buiten Amerika zo hevig zijn dat het republikeinse prestige 'n ernstige knak heeft gekregen. De Republiek zwijgt over de zaak zelf als 't graf. Zij poogt alleen de aandacht af te leiden door te beweren dat men een geheel valse voorstelling van de feiten heeft ge geven. VIER GEESTELIJKEN TOCH NAAR DJOKJA VERTROKKEN. De vder geestelijken, die vorige week Vrijdag uit Djokjakarta door een on dergeschikte instantie naar Batavia zijn teruggezonden, zijn thans naar Djokja vertrokken. Zij werden eerst niet toegelaten, omdat door een admi nistratieve vergissing het telegram, dat hun aankomst met dit vliegtuig aan kondigde, niet tydig in Djokja was ontvangen. (Aneta) REPUBLIKEINSE DELEGATIE NAAR DJOKJA. Hedenochtend in de vroege morgen uren vertrok wederom een delegatie- trein naar Djokja, ditmaal echter alleen met republikeinen, te weten ongeveer vijftig leden en adviseurs van hun dele gatie. Van de leden der Commissie van Goede Diensten en van de Nederlandse delegatie is niemand vertrokken. De C. v. G. D. handhaafde haar reeds eerder genomen besluit om de verplaatsing van de conferentie een week uit te stel len. aangezien men blijkbaar nog geen zekerheid had betreffende de bruik baarheid van het vliegveld van Djokja. Aneta verneemt, dat de C. v, G. D. een telegram naar Djokja heeft gezon den om bevestiging te vragen, dat het vliegveld gedurende de onderhande lingsperiode bruikbaar zal zijn voor een dagelijkse verbinding. Indien dit gega randeerd kan worden, zal de C. v. G. D. volgende week Maandag per trein of per vliegtuig naar Djokja vertrekken. Slotzitting Int. Juristepcongres HULDEBETOON AAN ONZE BEIDE KONINGINNEN. In de slotzitting van het „Interna tional Bar-Association" congres te Den Haag is een groot aantal resolutie^ be handeld. In een der aanvaarde reso luties wordt aan alle landen, die nog geen gebruik hebben gemaakt van de mogelijkheden van het Internationale Gerechtshof, aangeraden zulks voor internationale kwesties in het belang van hun rechten en die van hun in gezetenen te doen. Voorts dat de lan den hun onderlinge geschillen steeds meer zullen gaan regelen op basis van wet en recht, in plaats van op macht en politiek. In een andere resolutie wordt ge vraagd, om de opriohting van een stu diecommissie, teneinde de kwestie van agressie" te definiëren. Het symposium over immigratie, na turalisatie en verlies van nationali teit kwam tot een reeks conclusies, waaraan wordt ontleend, dat in vre destijd verblijfs- en doorreisvisa zoveel mogelijk dienen te worden afgeschaft. In de belastingsectie kwam men tot een'resolutie, waarin bij de regeringen, die 'betrokken zijn bij het Europese herstelplan, wordt aangedrongen op 't herzien of sluiten van conventies, die het heffen van dubbele belastingen kunnen voorkomen. Voorts wordt aan gedrongen op het instellen van leer stoelen in belastingrecht bij alle uni versiteiten. De sectie voor internatio naal strafrecht kwam tot een resolu tie, waarin aan de Verenigde Naties een commissie van advies wordt aan geboden ten behoeve van het opstel len van rechtsregels in gevallen van internationale misdadigheid met inbe grip van oorlogsmisdaden en advies voor de stichting van een „bewakings macht in vredestijd", die uit de Ver enigde Naties moet worden gerecru- teerd. Deze bewakingsmacht zou on der leiding van de ver. naties moeten optreden tegen misdaden op interna tionale schaal. Aan het slot van de zitting werden telegrammen aan HM. de Koningin en aan de Prinses-Regentes gezonden. Aan de Koningin wordt aan het einde van haar regeringsperiode hulde ge bracht. In deze periode, aldus het te-, legram, heeft Uwe Majesteit zich al geheel toegewijd aan de zaak van recht en rechtvaardigheid en aan men selijkheid in het algemeen Het con gres verenigt zich met de warme ge voelens van het Nederlandse volk voor de Koningin en zendt de bede, dat God Zün zegen aan de Koningin en haar volk zal mogen blijven geven. ECHTELIJK DRAMA. De 65-jarige havenarbeider A. R. uit de Roengenstraat te Rotterdam heeft getracht zijn 35-jarige vrouw van het leven te beroven. Terwijl zijn vrouw sliep, heeft hij haar met een bijl enige slagen op het hoofd gegeven. Na deze daad spoedde hij zich naar het politie bureau en bekende daar zijn daad. De vrouw, die in ernstige toestand in het Zuiderziekenhuis is opgenomen, verkeert noc in levensgevaar. Als motief voor zijn daad gaf de man op. dat hij thuis niets meer te vertel len had. slecht verzorgd werd en geen eten kreeg. MOTORRIJDER EN FIETSER GEDOOD. Zaterdagavond omstreeks kwart over tien zijn op de Middelsluisdijk te Nu- mansdorp de 26-jarige motorrijder H. Rietveld, die kort geleden als oorlogs vrijwilliger uit Indië terugkwam en de 58-jarige wielrijder K. v. Rietschoten met elkaar in botsing gekomen. Bei den werden op slag gedood. Daar niemand de botsing gezien heeft, is het niet mogelijk de schuldvraag vast te stellen. GEEN ORANJEFEESTEN IN POORTVLIET. Poortvliet in Zeeland is waarschijnlijk de enige gemeente in Nederland, waar op 31 Augustus en 6 September geen Oranjefeesten zullen worden gehouden. Er waren te veel moeilijkheden. Van ge meentewege werd geen toestemming ge geven voor- het maken van dansmuziek en een aantal deelnemers aan optoch ten en volksfeesten trok zich terug. Daar het feestcomité geen uitweg meer zag, werd besloten geen feest te organiseren. „OSSERVATORE ROMANO" OVER JUBILEUM KONINGIN WILHELMINA. De „Osservatore Romano" wijdt een artikel aan het vijftigjarig regerings jubileum van Koningin Wilhelmina der Nederlanden. Hierin wordt betoogd, dat de Vorstin zich „aan het welzijn van het volk heeft gewijd en zich een ware moeder des vaderlands heeft be toond." Het blad zegt, dat de katho lieken in Nederland dezelfde gevoelens van dankbaarheid hebben als de ove rigen en da* gedurende 't bewind van Koningin Wilhelmina het katholieke leven zich in Nederland heeft kunnea ontplooien.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1