PANDA EN HET GOUDVELD Beraadslagingen over de Regeringsverklaring De WOENSDAG 18 AUGUSTUS Russisch meisje in Zweden wil niet naar huis terug ONTVOERINGSPOGINGEN DER SOVJETS? Het Zweedse ministerie van buiten landse zaken heeft de Sovjet-ambassade te Stockholm gewaarschuwd, dat zy een 19-jarige Russische musicienne, die weigert naar de Sovjet-Unie terug te keren, met rust moet laten. Het meisje zou verklaard hebben.dat Russische diplomaten alles in het werk stellen haar in de ambassade te lokken, ten einde haar- van daar uit op trans port naar de Sovjet-Unie te stellen. Volgens het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken hebben de Russen herhaaldelijk verzocht het meisje uit te leveren. De verzoeken zijn van de hand gewezen, omdat het meisje wil blijven en Zweedse wii wprden. Iemand van de Sovjet-ambassade zou zich met geweld toegang tot haar huis heben verschaft. Hij werd echter verwij derd door een tuinman en een Zweeds legerofficier die toevallig voorbij kwa men. In een brief van de Russische am bassade stond: „Verlaat dit spinneweb en keer naar het vaderland en de vrij heid terug". In de enveloppe was ook een bundelt Ie Russische muziek gedaan en enkele nummers van het tijdschrift „Sovjet- nieuws". Het Zweedse ministerie van buiten landse zaken, dat verdere stappen tegen de Sovjet-ambassade overweegt na ken nisneming van een politie-rapport. heeft de familie, waarbij het meisle inwoont, gewaarschuwd, dat zij haar 's avonds niet alleen moet laten uitgaan. De naam van het meisje werd opge geven als Lyda Mkanrova, de dochter van een Russische kolonel In Leningrad. Vanwege de Sovjet-ambassade te Stockholm is ontkend, dat pressie op het meisje werd uitgeoefend of dat ge tracht werd haar te ontvoeren. „Wii willen haar in de Sovjet-Unie hebben", zo werd verklaard. ..omdat haar vader ons dat herhaaldelilk heeft verzocht. Zijn vrouw is bïi het beleg van Leningrad om het leven gekomen Hij voelt zich erg eenzaa men verlangt naar zijn enige dochter". Gissingen inzake Moskou NIEUWE BESPREKINGEN? Men gelooft in sommige wélingelichte Westelijke kringen te Moskou, dat Mo- lotof een uiterst belangrijke mededeling betreffende Duitsland heeft overhandigd aan de drie afgezanten van de Weste lijke mogendheden tijdens het onder houd op het Kremlin van Maandag avond. De aard van de mededeling werd niet bekend gemaakt en de overhandi ging er van kon nog niet bevestigd wor den door de naaste omgeving van de afgezanten. Het feit, dat de afgezanten zelfs nog minder mededeelzaam waren dan ooit na afloop van de besprekingen van Maandagavond, wordt door som mige waarnemers echter uitgelegd als een aanwijzing voor de Juistheid van het bericht. Gisteren heerste er een koortsachtige bedrijvigheid op de ambassades der drie Westelijke mogendheden, met name de Britse ambassade, waar typisten, deskun digen in Russische aangelegenheden, co debedienden en radio-personeel bezig waren aan het uitvoerige rapport over de bijeenkomst. Vele waarnemers te Moskou geloven, dat de besprekingen ten einde lopen en een beslissing binnenkort verwacht zou kunnen worden.' De meesten verwachten echter nog minstens één bijeenkomst op het Krem lin. Reynaud kan beginnen VOLDOENDE MEERDERHEID VERKREGEN. De Franse Nationale Vergadering heeft het wetsontwerp, dat de minis ter van Financiën, Paul Reynaud, spe ciale volmachten geeft om een econo mische hervorming tot stand te bren gen, in tweede lezing goedgekeurd. Het resultaat van de stemming luidde: 358 stemmen voor en 202 tegen. Volgens de grondwet moet een wets ontwerp in tweede lezing met absolute meerderheid goedgekeurd worden, d.w.z. minstens 311 stemmen verwerven. Hieraan is dus voldaan. Donau-conferentie gereed Het Russische plan voor het toekom stige statuut voor de scheepvaart op de Donau heeft gisteren zijn beslag ge kregen. Een commissievergadering van de conferentie keurde de resterende 2 artikelen en het protocol van het Rus sische ontwerp goed. De conferentie wordt beëindigd met de ondertekening van het nieuwe ontwerp, waardoor vol gens een Russische afgevaardigde „te vens het doodvonnis van de conventie van 1921 is getekend". Verwacht wordt, dat de Westelijke mogendheden hun handtekening niet zullen plaatsen, daar zij bezwaar maken tegen de bepalingen van het Russische ontwerp en betogen, dat de conventie van 1921 nog steeds van kracht is. Met de aanvaarding van het protocol met 7 tegen 2 stemmen by één onthouding (Frankrijk), worden alle verplichtingen van de zijde van de Europese en inter- j nationale commissies en organen verval- len verklaard zonder schadeloosstelling. Een Frans amendement, dat de schul den van deze lichamen zouden worden betaald, werd met 7 tegen 3 stemmen verworpen Montgomery vraagt vrijwilligers Veldmaarschalk lord Montgomery, chef van de Britse imperiale generale sbaf, heeft gevraagd om 150 000 man- j nelijke en vrouwelijke vrijwilligers voor j aanmelding als reservist voor 't land- j leger, nu „een enigszins broeierige vrede over de wereld hangt". Het is meer een wapenstilstand dan een vre de. „Het is een periode van uitput ting, welke slechts weergegeven wordt met het woord vrede," aldus lord Montgomery. De vrijwilligers zouden tegen het volgend voorjaar nodig zijn. HULP VOOR DE PALESTIJNSE VLUCHTELINGEN. Bernadotte heeft de V. S. verzocht om 2500 ton tarwe, honderd ton vlees in blik, vijftig ton kaas, vijftig ton bo- j ter en twintig ton DDT. als hulp voor de vluchtelingen in Palestina. Hij verzocht tien procent van deze artikelen onmid dellijk naar Saoedie-Arabië te zenden en de rest binnen drie maanden. Bernadotte heeft minister Marshall gevraagd over uiterlijk tien dagen te antwoorden. Een vertegenwoordiger van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het verzoek als spoedzaak behandeld wordt. Bernadotte verzekerde, dat de toe stand der vluchtelingen wanhopig is. Dertig procent hunner bestond uit kin deren onder de vijf jaar en tien pro cent hunner uit vrouwen in verwach ting of jonge moeders. „Afgezien van kleine voorraden bloem", zei hij „zijn zij bijna geheel zonder voedsel". Het bestuur van het internationale kindernoodfonds der V. N. heeft met algemene stemmen besloten een nood- programma, lopende over twee maan den, af te werken ten behoeve van vrouwen en kinderen, die moesten vluchten in verband met de gevechts handelingen. Vlees, volle-melkpoeder, margarine, fruit, kaas en vis zullen over enige weken naar Palestina verscheept worden, tezamen voor een bedrag van 411.000 dollar. DE ZWEEDSE BUITENLANDSE POLITIEK. De Zweedse minister van buitenlandse zaken Unden heeft te Kiruna verklaard, dat alle Zweedse politieke partijen het er mee eens zijn, dat Zweden bulten een blok van grote mogendheden behoort te blijven. Hij oefende critiek op de communis ten, die zich tegen de Marshall-hulp ver zetten, „welke door alle socialistische partijen van Europa wordt aanvaard". AMERIKA EN HET COMMUNISME. De commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, die een on derzoek instelt naar on-Amerikaanse activiteit in de V.S., zal volgens een bericht van de New York Star* ook de toestanden op scholen voor middelbaar en hoger onderwijs aan een onderzoek onderwerpen, teneinde vast te stellen „hoever de communisten op deze scho len hebben weten door te dringen". Verder zou de commissie de redac tieleden van Amerikaanse tijdschrif ten, die bekend staan om ham linkse sympathieën, aan de tand voelen. H.M. de Koningin ontving Engelandvaarders ZIJ HOOPT IN DE TOEKOMST HET CONTACT TE ONDERHOUDEN. Gistermiddag is een groep Engeland vaarders, ten getale van 250 man, door H. M. de Koningin op Paleis Het Loo ontvangen. De ontvangst droeg hetzelfde karak ter, dat dergelijke bijeenkomsten tijdens de oorlogsjaren plachten te hebben, als de Koningin een bezoek bracht aan het clubhuis in Londen, genaamd „Oranje haven". De voorzitter van de club van Enge- landvaarders, pater A. F. M. Monchen, i die thans legeraalmoezenier is, bood H.M. een plaquette aan, waarop aan de voorzijde een afbeelding van de wo ning van de Koningin in Londen te zien is. De achterzijde draagt de op dracht: „Aan de Moeder van Oranje haven". (Wij gaven daarvan foto's in ons nummer van gisteren. - Red. „L.D.") Bij deze aanbieding gewaagde pater Monchen zowel van de blijde als de droevige dagen in Engeland doorge bracht Vervolgens herdacht het gezel schap de gevallenen. Pater Monchen zinspeelde in zijn toespraak nog op het komende afscheid van H.M. In Haar antwoord gaf de Koningin echter te kennen, dat van een afscheid ten aanzien van de illegaliteit geen sprake kan zijn, want zij hoopt nog vele malen te midden der Engelandvaarders te ver toeven. Internationaal Juristencongres BUITENLANDSE WAARDERING VOOR NEDERL. GASTVRIJHEID. De voorzitter van het internationale juristencongres in het Vredespaleis te TWEEDE KAMER: Minister Drees antwoordt bereid zijn. Als de Grondwetsherziening zou worden verworpen, zou hier in fei te een minderheidsregering moeten op treden, die ook in Indië nergens enige steun zou vinden, aldus spr. Deze staatkundige hervorming moet dan ook doorgaan, ook indien wij om met Romme te spreken met de repoeblik niet tot een accoord zouden komen. De minister-president geeft alsdan een uiteenzetting van de moeilijkheden binnen Djokja en wijst op de afspra ken, gemaakt met Coohran over de verdere procedure der onderhandelin gen, en op de Bandoengse conferentie. Deze beide initiatieven lopen. Het zou onjuist zijn, als plotseling van Ned. kant die zaak onderbroken werd. In dien het toch zo ver moet komen, dan is het onze taak te zorgen, dat de schuld daarvoor niet aan Ned. zijde ligt. Tegen de onveiligheid vooral op de evt. benoeming van een Kath. tot burgemeester van Utrecht. MINISTER DREES AAN HET WOORD. Premier Drees verklaarde met Den Haag, mr J. Drost uit Rotterdam, lachend gezicht, niet te zullen ingaan verklaarde, dat hij vele complimenten i Cp de debatten over de verschillende van buitenlandse gedelegeerden heeft j stadia der kabinetsformatie, daar die gekregen over de voorbereiding en or- j jn wezen discussies waren tussen de ganisatie van dit congres en over de fracties onderling. Wel begreep spr., grote gastvrijheid, die Nederlandse ju- I dat zijn voorzitterschap verwondering risten aan hun conferes uit den kon wekken. Daarom zeiae hij hier vreemde bewijzen. De gedelegeerden nadrukkelijk, dat de P.v.d.A. in geen waren in het bijzonder enthousiast - over de ontvangst in de Ridderzaal hun bereid door de minister van Jus titie, mr Th. R. J. Wyers. dig een minister van Verkeer en Wa- j terstaat zodat hij zijn collega's kan Gisteren zette de Tweede Kamer de adviseren en daarnaast de staatsreoh- beraadslagingen voort over de Rege- telijke problemen rustig kan bestude ringsverklaring. Aan 't woord kwamen j ren. de heren Schouten (A.R.), Wagenaar Naar de mening van het kabinet en De Groot (Comm.) en Zandt (St.1 hebben wij behoefte aan één ministe- G). Tegen vyf uur nam. ving de heer rie van landsverdediging: niet 'n her- Drees zijn beantwoording aan, en brak i haling van het vroegere, dat eigenlijk die af om 's avonds speciaal het In- 1 een dubbel-ministerie was: hetgeen al- dië-beleid te behandelen. i leen al de betekenis van het luchtwa- Het was thans dus de meest princi- j pen zou miskennen. Maar het overleg piële oppositie, die paradeerde. Zij kon- met de bondgenoten, de biliyke verde digde de voortzetting aan van haar ling der financiën, het behartigen der w vroegere houding, bijzonder inzake In- j personeelsbelangen, de coördinatie der West-Java neemt die toe wordt na- donesië. De C.H.U. en V.V.D. moesten defensietaken, de aanschaffingspolitiek tuurlijk opgetreden. De terreur korpt het nogal ontgelden, wijl zij bekende j enz., eisen eenhoofdige leiding Onder uit Djokja. Ook de communistische partygenoten in het kabinet hebben, i de minister zullen dan deskundige activiteit neemt toe; men speurt naar Het verwijt aan de A.R, van on vrucht- autoriteiten komen. Er is evenwel in bare oppositie, door de heer Oud .ge- het kabinet nog geen overleg gepleegd uit, kon wel eens bedoeld zijn, om I over de bezetting van dat departement, eigen consciëntie te stillen, zo opperde I De heer Drees erkent dan jegens de de heer Schouten. Overigens was hij heer Schouten, dat de methode-Beel in het met Rotterdam's burgervader eens het programma heeft nagewerkt. Het over het parlementair karakter van 't program van Beel bleek immers vry- katoinet De heer Wagenaar vond mèt wel aanvaardbaar voor alle vier par- de heer Romme, dat het premierschap tijen. Spr. wijst er voorts op, dat het van de heer Drees het klontje aan kabinet nog niet genoeg beraadslaagd Arbeid was om diverse bittere pillen i heeft, om in details af te dalen; om- te doen slikken. De heer Zandt ging trent verschillende punten kal boven in het kort de hele beginselverklaring dien spoedig een parlementaire behan- zijner partij na en keerde zioli tegen deling komen, daar er wetsvoorstellen iinHn Ha Ir i r* H ortVkl 1 cl Q rr enkel stadium op Drees' premierschap had aangedrongen. Zelf had spr. het ambt noch gezocht noch begeerd. Hij had gewenst-, dat Beel zijn werk zou In de sectiebU eenkomsten werd ge- i voortzetten, en ook aan v. Schaik drin- over aanhangig zijn. De kinderbijslag hoopt men tot de zelfstandigen uit te breiden en correcties aan te brengen speciaal ten gunste der grote gezinnen, terwijl het onderzoek naar de moge een lijkheid van kinderbijslag voor gepen sioneerden wordt voortgezet. Spr. besloot met er op te wijzen, dat vroegere regeringsverklaringen niet uitvoeriger waren dan deze; ook niet die van Beel. terwijl deze toch volgens de eigen verklaring van de heer Rom me in twee jaar veel heeft gepresteerd. Moge zulks ook later van dit kabinet kunnen worden getuigd. HET INDONESISCHE sproken over een plan van prof. mr R. P. Cleveringa (Leiden) om tot op richting van een internationaal hof voor maritieme en luchtvaartzaken te komen. Dit plan vond levendige bijval en werd druk besproken. Mr E. vondie voor Saher gaf zijn visie op het prijsrecht gend gevraagd om het premierschap cp zich te nemen. Doch de verhou dingen lagen tenslotte zo, dat spr. niet langer meer kon weigeren om daar door bij te dragen tot een oplossing, PROBLEEM. Des avonds te acht uur zette pre mier Drees zyn rede voort met te spre ken over het Indonesische vraagstuk. De vraag blijft, aldus spr., of er hierin wel een bevredigende oplossing zal kunnen worden bereikt. Van oppositie van schepen in oorlogstijd. In een andere sectievergadering ont stond levendige disoussie rond 't vraag- de volksvertegenwoordiging i zijde worden er twee radicale oplossin- en uiteindelijk voor het volk aanvaard- j gen aan de hand gedaan, n.l. een van baar zou zijn. Hier wees spr. op de i links en een van rechts. Aan de hand diverse redenen die tot spoed noopten. van voorbeelden elders bewijst spr. dat ~w Het niet terugkeren van bepaalde mi- i men daarmede het gewenste resultaat stuk van de opleiding van advocaten, nisters sluit waardering voor de doorniet bereikt. Na nog eens de geschie- Men was het er over eens, dat nahen gepresteerde arbeid niet uit. Ook denis sinds Aug. '45 te hebben opge- universitaire opleiding een jurist een j een minister zonder portefeuille kan haald, constateert de heer Drees, dat leertijd bij 'n gevestigd advocaat dient van grote invloed zijn; daarom is dit wij thans te rekenen en te werken door te maken. instituut destijds ook ingevoerd. Bij hebben met bepaalde vaststaande ge- Ook werd in deze sectie gesproken £e heer v. Schalk komt daarbij, dat hij gevens, waarbij de verschillende rich- over de status van uitgeweken Duitse 1 over grote parlementaire en regerings- tingen hier te lande elkander kunnen en Oostenrijkse rechtsgeleerden in het i ervaring beschikt. Er valt nu bijzondervinden. buitenland en mogelijkheden om hen 0p staatsrechtelijk gebied veel werk te De regeringsverklaring probeerde a erzetten in verband met de Ry ksher-niets nieuws te brengen, doch er al weer in het beroep te betrekken. Men zag in dit vraagstuk betrekkelijk wei nig licht. Voorts vond in een derde sectie een discussie plaats over auteursrechten. Aandaohtig gehoor vond mr John Schulinan (V.S.), die zijn land voor auteursreohten by de Unesco vertegen woordigt. Hij bepleitte maatregelen tot het langzamerhand samensmelten van de auteursrechtsystemen uit Amerika en die van de Berner conventie. De oliewetgevingen en de concessies en verplichtingen van oliemaatschap pijen werden uitvoerig besproken. De belangstelling van juristen uit Vene zuela en de Arabische landen voor deze uiterst technische vraagstukken was bijzonder groot. In de namiddag werd gesproken over kwesties van rechtsherstel na de oor log. HOEVEEL RADIO-LUISTERAARS TELT NEDERLAND? Het aantal aangegeven radiotoestel len in Nederland bedroeg op 1 Aug, vorming. De kabinetsleden hebben hun I leen maar aan te herinneren, dat wfj eigen taken en ook de premier, n.l. bepaalde verbintenissen hebben aan- diens coördinerende taak. De heer v. gegaan: óók met de bevryde gebieden Schaik heeft dat niet er komt spoe- I en met allen, die tot samenwerking samenhang met de gebeurtenissen op Malakka. Dat er nog 15.000 Nederlanders in concentratiekampen op repoeblikelns gebied zouden zijn, steunt op wel heel losse beweringen. Nochtans heeft die zaak de vereiste aandacht. Wat het gebeurde in Bondowoso be treft, wil de premier nog eens uitdruk king geven aan zijn afschuw. Maar dit is geen regeringszaak, doch een kwes tie van rechtspraak. Tegenover de heer Weiter en diens bezwaren tegen de Negen mannen, wijst spr. cp de commissie voor Bui- tenl. Aangelegenheden; over de daar gedane vertrouwelijke mededelingen moeten de leden ook zwijgen. Het col lege van Negen mannen is een poging, om het nationale karakter van de be handeling der Ind. kwestie tot zyn recht te laten komen. Van een inter nationale drang tot bespoediging der Grondwetsherziening is geen sprake. En zou de heer Weiter dan voort wil len gaan met een noodwetgeving? Een wetsontwerp tot instelling van een fe derale interimregering is in voorberei ding. Overgaande tot de financieel-econo- mische situatie, rakende het sociaal beleid, deelt ae heer Drees mede dat te Chateau d'Ardennes besloten is tot a. zo spoedig mogelijk terugkeren naar het stelsel van vrije consumptie; dus afschaffen van distributie; b. verla ging, zo mogelijk afschaffing van sub sidies; c. het volgen van een gecoör dineerde investeringspolitiek; d. studie om de sociale en cultur. politiek met elkander in overeenstemming te bren gen; e. alles doen om monetaire sta biliteit te handhaven. Er wordt naar gestreefd, om de economische Benelux- unieper 1 Januari 1950 te doen in gaan. Dit zal wel moeilijkheden en na deel meebrengen, maar het is tooh van zeer groot gewicht. De heer Drees vraagt de medewerking der Kamer bij een voorzichtige financiële politiek, met name bij oorlogsschaderegeling en besparing op Marine, en sluit met een bemoedigend woord. Er volgden nog korte replieken. Heden, Woensdag, begint de Kamer aan de Grond/wetsherziening. Westland verwacht een goed druivenjaar MAAR DE KWALITEIT HAD BETER KUNNEN ZIJN. Het Westland staat aan het begin van de grote druivenoogst. Er is weliswaar reeds heel wat van dit product aangevoerd in de laatste weken, doch dit was dan toch slechts een voorproefje van de druivenstroom, die binnenkort kan worden verwacht. Het zijn voornamelijk de stookkassen, die momenteel onderhanden zijn, en een behoorlijke inzet vormen van het grote oogst-werk dat spoedig gaat aanvangen. Het staat er niet slecht voor dit jaar in de druivencultuur. Het vorig jaar gaf in dit opzicht geen reden tot klagen, doch de voor- J.l. 1.054.726 tegen 1.043.927 op 1 Juli. j uitzichten voor dit jaar waren aan- 1 Juli waren er 496.240 aangeslotenen vankelyk nog gunstiger, op het rijksradiodistributienet tegen De vochtige zomer heeft echter een 495.431 op 1 Juni. I ongunstige invloed uitgeoefend, zodat hier en daar in de trossen nogal wat „rot" voorkomt, hetgeen voor de export nogal lastig is, zodat scherpe contröle op dit punt plaats vindt. Bovendien heeft het langdurige kou de weer een tijdje stilstand in de groei gebracht, waardoor de Frankenthalers en Gros Colman het te kwaad hebben gehad en optreden van „lam" in de stelen zich laat gelden. Wanneer echter de weersgesteldheid zich wat gunstig ontwikkelt, kan niet temin een behooriyk druivenjaar wor den verwacht. vergeleek het nationale inkomen ten ty'de van het ontstaan van de bond met nu. Daarbij valt op, dat in die dagen 36% van het nationale inkomen aan het volk ten goede kwam tegen nu 50%. Mr dr Van Rhyn wees er voorts op, dat vorig jaar een 100 millioen aan ziekte verzekering werd besteed. Ook bracht hij de maatregelen voor de woningbouw in herinnering. Wethouder Tak sprak namens het Arnhemse gemeentebestuur. De heer Rik Vass uit België, sprak over de noodzaak van de internationale I De Black Alicante, de druil, die spe- „menwprWn„ CiS' Th b7tfnT^ehUee veel waardering luisterde men naar de heer Charles Glrod. „sekretar des Schweizenschen Verbandes Evan- FEUILLETON JFATALE-ÏNJECTIE door Q. PATRICK. (Vertaald uit het Engels) 19) Er kwam geen antwoord. En de ge stalte bewoog zich niet. De Directeur zou dus wel gelijk hebben. Hij moest gelijk hebben. Mevr. Broderick kon al leen maarin slaap zijn. En toch voelde Rona, terwijl zij zich door de duisternis van die kleine ka- j mer bewoog, haar angst met het mo- ment toenemen. Vreemd, dat mevrouw Broderick. die een uur geleden nog zo j ongeduldig geweest was, om het resul- J taat van Rona's expeditie, waar zoveel j van afhing, te horen, nu zo vredig zou I liggen slapen. Rona kwam dichterbij het bed. Een plotselinge onweerstaanbare rilling ging door haar heen en onwillekeurig voelde zij naar het bedlampje en stak het aan. Gedurende een vreselijk moment staarde zij naar de gestalte, die daar op het bed lag. Onder de verkreu kelde lakens lag het lichaam van Caroline Broderick slap en grotesk als een zaagselpop. Eén blote arm hing over de rand van het bed. Rona keek er een ogenblik strak naar. Toen gilde zij. De volgende minuten waren een ver warde kaleidoscoop De deur achter haar werd opengerukt. Iemand greep haar armen en steunde haarOli ver. Vaag was zij zich bewust van een andere gestalte. Dr Broderick haastte I zich naar het bed, boog zich er over heen en lichtte de kussens op. Over Oliver's schouder zag zij 'n glimp van zyn gezicht. Dat was genoeg. De waarheid was te lezen uit de asgrauwe bleekheid van ztfn gelaat en de afschuw in zijn ogen. Toen drong zijn stem tot haar door: Caroline! Grote Goden! Zij is dood. Zijzij is verstikt onder haar eigen kussens. Voor Rona was het of de gestalten j van Oliver en dr Broderick als in een mist naast haar stonden. Zij merkte vaag, dat haar broer de kleine kamer binnen kwam. de leiding in handen nam en hen allen de gang op dreef. Plotseling schenen overal politieman nen te zijn, die de kloosterachtige be slotenheid van 'n ziekenhuis bij nacht verstoorden. Op de een of andere manier gaf zij antwoord op korte officiële vragen. Toen klonk Jim's stem: Ik zal Je later weer nodig hebben, Rona. Ga naar het bureau van de Direc teur en wacht daar op mij. Het leek uren. dat zy daar in die kille onpersoonlyke kamer alleen was. Toen eindelijk de deur openging, wz het niet Inspecteur Heath, maar Oli ver Lord, die binnenkwam. De jonge chirurg liep op haar toe en nam haar beide koude handen in de zijne. Rona, dit is afschuwelijk. En dan te moeten denken, dat het jou ook bijna ge beurde Rona vroeg: Heb Je met Jim ge sproken? Ja. Hy heeft iedereen onder vraagd Ellsworth, mij, Venner, en zelfs die arme, oude Broderick. Het terrein der verdachten-is tenminste uit gebreid. Niemand heeft een alibi voor de tyd, dat het gebeurd moet zyn. Ieder van ons kan die kamer binnen geslopen zijn zonder door de nachtzus ter gezien te worden. Nu kan iedereen verdacht worden! En zijwerd verstikt? Hij knikte. Gemakkelijk te begrijpen. Hij hoorde Jouw gesprek met mevr. Broderick en ging naar binnen, zodra jij de kamer verlaten had. Mevr. Bro derick zal niet verschrikt geweest zijn, want zij had er geen idee van, wie haar broer vermoordde. Het zou niet moeilijk zyn, om haar onder haar kus sens te verstiken voor zij een kans had, om iets te vermoeden, of om hulp een grimmig gezicht de kamer in. te roepen. Rona rilde even. Enen zodra hij haar gedood had. ging hij mij ach terna in de operatiezaal! Zeer zeker. Jij was even gevaar lijk voor hem als Caroline, omdat zij jou alles verteld had, wat zij wist. Als hij de kans had, gekregen jou ook te doden, zou het misschien nooit uitge komen zyn van die afpersing en die koffie, die maar camouflage was, of- Of van die suiker!, onderbrak Rona hem, Als ik maai- niet zo dwaas was geweest, om die suiker zelf te gaan halen, als ik maar by mevr. Broderick gebleven was, zou dit nooit gebeurd zyn. Zo moet Je er niet over denken. Je wist toen niet. dat er gevaar dreig de. Je ging naar de operatiezaal, om dat het mfj uit de nesten zou helpen, niet? Misschien wel. Rona glimlachte flauwtjes, maar toen betrok haar ge zichtje weer. Maar je denkt toch Jullie hadden het over dat halve klon tje suiker, zei hy. Het zal Jullie wel interesseren te vernemen, dat Peters er geen spoor van hyoscine in gevon den heeft. Niet? Maar waarom Ik kan het Je niet zeggen. Inspec teur Heath liet zich in een stoel val len. Ik heb een heerlijke dag gehad. Ik had alles netjes op Lord vastgespy- kerd en dan kom ik tot de ontdekking, dat dit net was, wat de moordenaar wilde. Ofschoon ik het motief op een schaaltje opgediend kreeg, heb ik de chantage nog op niemand kunnen vastnagelen. Ik laat mevr. Broderick vrfjwel onder mijn neus vermoorden en mij n eigen zuster by na. En ik heb er zelfs nog geen idee van, hoe Knud- sen gedood werd! Hy keek met een lichtelijk sardoni sche glimlach naar Oliver. Mis schien kunt u my als een snuggere jonge dokter een paar dingen vertel len. Ie. Waarom zoa de moordenaar trossen in de Westlandse kassen te be wonderen. Het binnenland heeft meer mteresse voor de Frankenthaler. De export vormt uiteraard de be langrijkste factor voor de druiven. Het Westland met een oogst van pl.m. 14 millioen kilo duiven, heeft in deze cultuur wel het leeuwenaandeel in ons land. Engeland nam het vorig jaar onge veer 3 Vz millioen kilo van dit product af, hetgeen belangrijk minder was dan in het voorgaande jaar. Tot nu toe is de export vrij regel matig. INHULDIGINGSMEDAILLE 1948. Uitsluitend als herinnering bedoeld. Naar het AJsT.P. verneemt is dezer dagen een koninklijk besluit te ver wachten, waarby als herinnering aan de inhuldiging van Koningin Juliana een draagmedaille wordt ingesteld, gelischer Arbelter und Angestellter", die de lof zong van de Hollandse gast vrijheid. de Hollandse gedegenheid en het positieve christelijke element, zoals hij dat ook in de organisatie van de N.C.B. mocht constateren. Des avonds volgde er in de grote zaal van Musis een feestelijk samenzijn. OOK SLAGERS IN NOORD-HOLLAND PROTESTEREN. In Alkmaar kwamen gistermiddag 400 slagers uit Noord-Holland bijeen ten einde hun misnoegen kenbaar te maken over de huidige gang van zaken by de vleesdistributie. Uiteindeiyk werd door de vergadering de volgende motie aangenomen: „De vertegenwoordigers van 2500 slagers in Noord-Holland, in vergadering te Alk maar by een, dringen by de hoofdbestu ren der bonden en bij de vakgroep aan Deze /zad ongeveer de vorm hebben j 0p het nemen van maatregelen om te j- ivu. j.4.. >y a-ai wm ti\j'i vc iiiuui ucnaai wel, dat het helpen zal? Nu hy weet, Rona hebben willen doden, daar zij op dat die vergiftigde koffie een truc was, ZOek was naar een vo.Komen onschul dig stukje suiker? 2e Hoe voor de dui vel werd Knuasen gedood door hyos cine, als noch de koffie, die hij dronk, noch de suiker, dis hy at, hyoscine bevatten? (Wordt vervolgd) kan Jim jou niet meer verdenken. De hyoscine moet in de suiker gezeten hebben. Op die manier moet dr Knud- sen gedood zijn. Terwijl zij nog sprak, ging de deur open en kwam Inspecteur Heath met Z6>. „Duai is, waaratje t'anda weer!' siste Joris, zjjn armen kruisend „Sla ze dood!" gromde Billy Bulk ruw. „Het is Joris Goedbloed!" riep Panda. „Vooruit, groentje!" zei Nick Nugget. „Laten we die schurxen een pak klap pen geven!" Er ontstond, na die woorden, een wil de vechtpartij (dat Is, als lk mij niet vergis, de derde al). Panda vloog op Joris Goedbloed af.en begon wild om zich heen te slaan en te schoppen. „Kom, kom!" zei Joris. „Dat zijn de regels niet, m'n jongen! Een man van eer gaat niet trappen! We moeten dit ridderlijk uitvechten! Let op!" Hy greep Panda beet en gooide nem tegen de grond, op zo'n manier, dat hy vlak bij de afgrond terecht kwam. „Nu nog een klein duwtje en dan Is het pleit beslecht!" siste Joris. Maar Panda verdedigde zich wanhopig.... van de medaille, die is uitgegeven by de inhuldiging van Koningin Wllhel- mina. Dat de toekenning dezer medaille geen onderscheiding betekent, maar louter als herinnering bedoeld is, zal uit het Kon. besluit duidelyk blijken, Zy wordt by de Rijksmunt geslagen in een zeer beperkte oplage. De medaille is van zilver. Zij ver toont aan de voorzyde de naar links gewende hoofden van Juliana en Bern- hard en aan de keerzy-de een gekroon de J., waaronder de woorden: „Inhul diging 6 September 1948" met als om schrift de woorden: „Juliana, Konin gin der Nederlanden". De medaille is bevestigd aan een in Nederland vervaardigd 27 millimeter breed lint van oranje zyde. met twee smalle verticale blauwe strepen in 't midden en smalle strepen in de natio nale kleuren aan de boorden. Het ontwerp van de medaille is van de Amsterdamse beeldhouwster, mej. N. Klaassen. NED. CHR. BOUYVARBEIDERSBOND. Viering van het veertig-jarig bestaan. De tweede dag van de zestiende jaar vergadering te Arnhem van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond, tevens deher- denking van het veertig-jarig bestaan, i bracht o.a. de aanbieding van het ge schenk van de leden aan het bonds- bestuur, een bibliotheek in zes kasten, bevattende 13.000 boeken, handelend over vaktechnische en sociale onder werpen. Met vreugde vernam de vergadering dat inmiddels vast staat, dat het voor oorlogse maximale aantal leden reeds werd overschreden, doordat het juiste ledental thans 16.358 bedraagt. Het huidige bestuur werd geheel her kozen. Na goedkeuring van de jaarver slagen volgde de behandeling van de verschillende afdellngsvoorstellen. Nadat de vergadering een ogenblik geschorst was, volgde een ontvangst van genodigden. Mr dr A. A. van Rhyn sprak namens het ministerie van So ciale Zaken, waarbij hij de gelukwen sen van de regering overbracht. Hy komen tot: 1. Het verzekeren van een rantsoen van 600 gram vlees per persoon per veertien dagen; 2. Het bevorderen van de verkoop van slacht- en niervet door de slagers; 3. De aankoop van vlees in het bui tenland uitsluitend door vakmensen te doen geschieden; 4. Het stopzetten van de import van mindere kwaliteit vlees tegenover de export van 'vers vlees; 5. Het beperken van de huisslachtin gen en het opvoeren van de veestapel. De aanwezigen verklaarden zich in principe voorstanders voor de oprich ting van een slagershond in Noord-Hol land. ZEEPOST NAAR OOST EN WEST. Naar Nederiands-Indlë vertrekt cp Zondag 20 Augustus het m.s. „Oran je"; hiermede kan zeepost worden ver zonden, mits deze uiteriy'k heden ter post bezorgd wordt. Naar Suriname vertrekt op 1 Sept. het m.s. „Hera" en naar de overige overzeese gebiedsdelen in de West (dors niet naar Suriname) vertrekt op 31 Augustus het m.s. „Hestia". Met beide schepen wordt zeepost naar deze bestemmingen verzonden. Het verdient aanbeveling de stukken twee dagen te voren ter post te be zorgen. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Amerlk, z. van A. Kulk en T. Boer; Cor nelia Maria Clasina, d. van J. M. Koevoet en W. A. Tulnhof de Moed; Maasje Wll- helmlne Catherine, d. van J. K. de Vries en W. den Duik; Hendrik Albertus. z. van J. Sletsema en E. Norden; Cornells Johannes, z. van M. Verkerk en J. M. Joren. OVERLEDEN: M van der Stoel. wed. van R. vna der Zwan, 84 Jaar; W. M. Schutte, hulsvr. van J. H. van Hartevelt, 68 Jaar; H, B. Blech- steln. man, 55 jaar; M. E. Knotter. wed. van S. Zellstra, 72 Jaar; M. W. G. Toonen- geach., 48 Jaar.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2