/float j H.H. ADVERTEERDERS! Dagelijks Hoe de Sleutelstad de Jubileumfeesten zal vieren Dr DE PLANOUE Fa S. ZEILSTRA EEN WASVROUW EEN BEHANGER DE JUBILEUM-PROGRAMMA'S Kerkelijk Leven Mevrouw KARSTENS- WICHERINK A. REMMERT DrJac. J. de Jong J. N. VREEBURG FOTO'S van H.M. Koningin Wilhelmina FaL. QUESTROOLijstenfabriek Aankomende Bediende KAMERS Dameskapsalon WANTED cor5etten D.K.W. RT 1938 g»mwt Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer Mij N.V. PERMANENT WOONGELEGENHEID Dokters-assistente aangeboden MAANDAG 16 AUGUSTUS De Leidse feesten Een omvangrijk en gevarieerd programma Het zeldzame feest van het gouden regeringsjubileum van de Koningin be looft een ongeëvenaarde serie festivi teiten te brengen, die zich voor de Sleutelstad uitstrekken over twee we ken tijds. In de loop van de laatste weken hebben wij telkenmale bijzonder heden gepubliceerd over onderdelen der Leidse feestviering, thans willen wij. naar aanleiding van het in druk ver schenen volledige programma, dat dezer dagen in de boekhandel en elders ruim schoots verkrijgbaar zal zijn, nogmaals in grote trekken een overzicht geven van wat Leiden al zo te wachten staat. Burgemeester jhr mr P. H. van Kin schot opende het door de Drukkerij N.V. Sas alhier welverzorgde programma boekje (wanneer dit verkleinwoord op z'n plaats is voor een uitgave van 96 pagina's) met een kort en bondig voor woord, getuigend van de vreugde waar toe de vijftig achter ons liggende rege ringsjaren aanleiding geven, en van de wijze, waarop wij allen aan die vreugde uiting kunnen geven, in het bijzonder in Leiden, dat door zovele banden met Koningin Wilhelmina verbonden is, en dat haar zo dikwijls binnen eigen wal len mocht begroeten. Een zekere wee moed. aldus burgemeester Van Kin schot. ligt er echter tevens in deze laatste „Koninginnedag" op de 31ste Augustus .die nu vijftig jaren lang tot de eerste der hoogtijdagen van Neder land behoorde. Deze Koninginnedag moge in de toekomst- verbonden worden aan de 30ste April; de plaats die Ko ningin Wilhelmina zelve in ons volk heeft veroverd zal zij in onze harten blijven innemen. Ter inleiding van het eigenlijke pro gramma bevat het boekje overigens een kort woord van de voorzitter van het jubileumcomité dr ir P. C. Linden- bergh. een historische beschouwing over de regeringsaanvaarding in 1898 van de hand van de gemeentearchivaris van Leiden mr R. van Royen, de samen stelling van het jubileumcomité, enige foto's en een algemeen woord van op wekking tot een vrolijke, doch ordelijke feestviering. Tot in détails volgt daarna een schier eindeloze reeks gegevens over het rijke programma dat door of onder toezicht van het jubileumcomité is samenge steld. Wij willen slechts de grote lijnen nog eens in herinnering terugroepen. Daartoe kan als handleiding dienen de korte opgave van wat iedere dag te doen Is. welke het eigenlijke program- magedeelte van het boekje inleidt. Een welkom hulpmiddel vooral, nu de gede tailleerde programma-opsomming door technische moeilijkheden niet volledig in chronologische vorm kon worden ge goten. CHRONOLOGISCH OVERZICHT. Woensdag a.s. vindt om 16.30 uur de opening plaats van de tentoonstelling van afbeeldingen, betrekking hebbend op Koninklijke bezoeken aan Leiden, welke tot 12 September in de Lakenhal wordt gehouden. Maandag 23 en Dinsdag 24 Aug. zijn gewijd aan de tuintjeswedstrijd. De keuring heeft de eerste dag plaats. Woensdag 25 Aug. zijn er muzikale rondgangen, terwijl voorts van 9 uur v.m. af de bloemencollectie voor de patiënten in de ziekenhuizen plaats vindt. Ook wordt die dag de Jubelflora geopend om 12 uur. De tentoonstelling blijft tot en met Zaterdag 28 Aug. open. iedere dag van 10 tot 23 uur. Ook de winkelweek, waarvoor 450 inschrij vingen zijn ontvangen en waaraan een aardige prijsvraag is verbonden, wordt Woensdag geopend. nJ. om 11 uur in de Stadsgehoorzaal. De sluiting vindt op 1 Sept. plaats. De Chr. Oranjevereni ging organiseerde dezelfde dag des avonds om 8 uur een herdenkingssa menkomst in de Zuiderkerk. Donderdag 26 Aug. is als gezegd de Jubelflora open, terwijl tevens het Lunapark aan de Herengracht haar poorten opent. Dit blijft tot- en met Zaterdag 28 Aug. geopend, des ochtends uitsluitend voor schoolkinderen. In de Hooglandse Kerk wordt des avonds om 8 uur een door K. en O. georganiseerd jubileumconcert gegeven. VRIJDAG 27 EN ZATERDAG 28 AUG. ZIJN HOOGTEPUNTEN. Vrijdag 27 Aug. vormt een der hoog tepunten in de feestviering. Er zijn weer muzikale rondgangen, de Jubel flora valt te bewonderen, het Lunapark zal vele bezoekers trekken, des ochtends worden dressuurwedstrijden op het Schuttersveld gehouden, die niet voor publiek toegankelijk zijn, des middags vindt een groot concours hippique plaats op het Schuttersveld, waaraan talrijke ruiterverenigingen uit Leiden en om geving deelnemen. Voorts zijn er wan deltochten over 15 en 25 kilometer, en de tocht met versierde rijwielen door de omgeving van Leiden. Om tien uur des ochtends wordt bovendien een openluchtconcert gegeven bij de molen de Valk. Een zeer bijzondere attractie vormt het waterskieën op het Galge water nabij de Vink van 10 tot 11 uur. Ook de ballonvaart in de Professoren- wijk door de heer Boesman om half zeven des avonds is iets bijzonders, vooral doordat besloten is, tien door het lot aan te wijzen toeschouwers in de gelegenheid te stellen, de stad van 60 meter hoogte te bekijken. In de avonduren wordt in de Schouwburg het stuk „Met wijs beleid" van Heydendael opgevoerd ten bate van de Stichting '40—45. Zaterdag 28 Aug. wordt deze voor stelling des avonds herhaald, doch voor dien zullen velen weer genoten hebben van Jubelflora (laatste dag) en Luna park (eveneens laatste dag). Op het sportterrein aan de Zoeterwoudse Sin gel verzorgt, de Zuid-Hollandse Wind- hondenrenverenigmg des morgens wind- hondenrennen, een in Leiden sporadi sche attractie van groot formaat. Een der hoogtepunten vormt wel het bloe mencorso wanneer teminste de ver wachtingen niet worden beschaamd en zich meer deelnemers melden dan tot dusverre. Ook de gondelvaart, 's avones om half negen belooft een aantrekke lijk schouwspel te werden. Bij feesten van dergelijk formaat behoort een vuur werk. De commissie heeft dit niet ver geten. en deze Zaterdagavond zullen van 11 uur af de knallen en sterren weer niet van de lucht zijn. Maandag 30 Aug. brengt weer muzi kale rondgangen en de traditionele feestuitvoering aan de vooravond van Koninginnedag door de Chr. Oranje Vereniging De Timdelerclub voert dit maal het historisch spel „Vervlogen ja ren" van onze stadgenoot. Pieter v. d. Does op in de Stadsgehoorzaal. DE „ECHTE" KONINGINNEDAG. Dinsdag 31 Aug opent met een re veille van luidklokken om 8 uur, waar na om half negen de kinderaubade aan het gemeentebestuur op het Stadhuis plein volgt, waarbij de burgemeester de deelnemers zal toespreken. In vervolg daarop vinden in de Stadsgehoorzaal kinderfeesten plaats. Helaas moest de militaire parade vervallen, aangezien de militairen moesten assisteren bij de demonstraties in Amsterdam. Alom worden deze eigenlijke Koninginnedag des morgens kerkdiensten gehouden. Sportwedstrijden vangen in de Leidse Hout aan om 1 uur met motorbehendig- heidswedstrijden. Van 6.30 tot 7.30 is de muzikale stertocht met serenade op het Stadhuisplein. Des avonds om 8 uur wordt zowel bij De Valk als op het Stadhuisplein geconcerteerd. Voorts zijn er deze middag alom in de stad door buurtverenigingen georganiseerde jeugdwedstrijden en kinderspelen. Donderdag 2 Sept. zal de V.V.S.L. in de Foyer van de Stadszaal een gezellig samenzijn organiseren voor daarvoor in aanmerking komende Leidse huismoe ders .terwijl het L.S.C. in Sociëteit Mi nerva een soort kinderkermis heeft ge organiseerd voor enige honderden kin deren. Zaterdag 4 Sept. is er een school- kindertractatie. Maandag 6 Sept., de laatste dag der viering en tevens de dag der inhuldi ging van Koningin Juliana, vindt des ochtends een boomplanting plaats op het Pieterskerkhof door burgemeester Van Klnsohot, terwijl de scholieren de gehele dag hun sportdag hebben, des ochtends op diverse terreinen, des middags bij de Leidse Hout. 's Avonds om 7.30 wordt ten bate van de Stioh- AARDEWERK-TENTOONSTELLING MARCEL B. KEEZER. Rustiek is de aanblik van de achter zijde der molen „De Valk", in het bij zonder van het plekje, waar Marcel B- Keezer thans zijn tentoonstelling houdt van met de hand gevormd aardewerk. Een schilderij gelijk is dat tuintje, aan gelegd voor de molenmuur. Daar liggen de producten van Kee- zer's fijnzinnige geest op tafel uitge stald; potjes, schalen, vazen, bloemen- bakjes en wat niet al, in fraaie vormen, kleuren en glazurencombinaties. Geen doods en machinaal seriewerk, maar één voor één getuigend van de persoonlijke smaak van de maker. Daarbinnen ligt ook nog zoveel, wat het oog boeit! De op zeer hoge tempe raturen gebakken plastieken van vissen en zeepaardjes, gevarieerd bijouterie- werk, aparte bakjes voor tafelversiering, elk stuk verschillend van het ander, alle te zamen vormend een bijzondere artistieke vreugde. Hoe prachtig en smaakvol zijn die kleuren: bijv. dat blauw, waarin het Chinese celladon be naderd wordt! En zo zouden wij kunnen voortgaan u te wijzen op talrijke voorbeelden van Keezer's kunst, welke waarlijk origineel en van beschaafde allure is. Wanneer u dan nog het geluk ten deel mag vallen de steile molentrappen naar boven te kleuteren lijders aan hoogtevrees uitgezonderd! en een blik te werpen in zijn atelier met het aardige uitzicht, dan ziet ge, dat in Leiden's centrum het pittoreske nog lang niet uitgestorven is. Stadgenoot zowel als vreemdeling zal het goed doen, hier even te vertoeven! H. UITREIKING VAN BONKAARTEN. Morgen zijn aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten 810 de gezin nen, waarvan het hoofd een stamkaart nummer heeft van 86.401 tot en met 94.400. Het kantoor aan de Langebruc is ge opend van 8%12 en van 24*4 uur. Meenemen alle stamkaarten en in wisselingsstroken der bonkaarten. LEIDSE HOUTSCHOOL. Tot onderwijzeres aan de L.O.afd. (opleiding HBS en Gymnasium enz.) is benoemd mej. A. Heyloo, onderwijzeres aan de Ned. Herv. School te Boskoop. Onze oud-stadgenoot, mr K. Ver steeg maakt deel uit van een studie commissie, welke in opdracht van het Internationale Arbeidsbureau te Ge- nève hier te lande een onderzoek in stelt naar het lager- en vakonderwijs voor schipperskinderen, zulks mede in verband met een voorgenomen reorga nisatie van dat onderwijs in Amerika. De heer Versteeg zal als vertegenwoor diger van het Geneefse bureau een deel van de a.s. Assembleé van de Wereld raad der Kerken bijwonen en aldaar een voordracht houden over voornoemd onderwerp. fltllllllllllllllllllllllinilM j Ter gelegenheid van het a.s. f§ 50-jarig regeringsjubileum van H. g M. Koningin Wilhelmina ver- |1 sohijnt ons nummer van Dinsdag §j 24 Augustus a.s. als Jubileum- nummer. j= H Daar aan dit speciale nummer H ongetwijfeld een bijzonder grote jg publiclteitswaarde mag worden toegekend temeer omdat het aan de vooravond van de Leidse Winkelweek versohijnt kunnen g wij het bijzonder aanbevelen hier- ff H in een advertentie te plaatsen. 1 Met het oog op de extra zorg, M welke wij aan de opmaak wensen m te besteden, dient de betreffende m copie uiterlijk Zaterdag 21 dezer ff in ons bezit te zijn. De beschikbare ruimte Is ten gevolge van de voorgeschreven be- ff ff perkte omvang, zeer begrensd. §j Wilt U zeker van een plaatsje zijn. n ff zendt ons dan Uw copie zo vroeg- ff fff tijdig mogelijk toe. ff DIRECTIE. LF.TDSCH DAGBLAD N.V. •^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif^ ting '40'45 een kleinkunstavond ge houden "in de Stadsgehoorzaal. Al met al, een omvangrijk, afwisse lend, veelbelovend en waardig program ma, dat geheel Leiden gelegenheid biedt, deze dagen tot onvergetelijke momenten te maken. VACANTIEBEZIGHEDEN VOOR DE JEUGD. Geslaagde actie in „Groenoord". Men schrijft ons: Evenals de vorige jaren, zijn er ook dit jaar vacantiebezigheden voor de jeugd georganiseerd. Waren de diverse wijken de vorige jaren gebonden aan een, door de betreffende gemeente ambtenaar vastgesteld program, dit jaar werd de besturen van de wijken de vrijheid gelaten, 'n eigen program ma op te stellen, met als slotdag een centraal georganiseerde tram- en wan- deltcoht NoordwijkKatwijk. Het aantal deelnemende wijken was dit jaar belangrijk minder dan het vorig jaar. Die wijken echter, welke zich evenals de vorige jaren niet door moeilijkheden lieten afschrikken, kun nen op geslaagde vacantiebezigheden terug zien. In het bijzonder geldt dit voor de wijk „Groenocrd". De In deze wijk in het leven geroepen commissie, heeft met de leiders en leidsters 300 kinde ren een va cao tie bezorgd, waarop zij neg lang zullen terug zien. Enkele grepen uit het verwerkte programma van deze wijk zijn bijv.: Een bezoek aan: „De Gouden Leeuw" te Voorscho ten, aan diverse speeltuinen te Leiden, aan de musea voor Volkenkunde, Oud heden en Nat Historie, aan de Burcht, aan de Hortus; excursies naar Clos en Leembruggen en Kon Ned. Grofsme derij een boottocht naar Katwijk; twee filmvoorstellingen; een poppen kastvoorstelling; twee goochelvoorstel- lingen met sneltekenen en jeugdher- sengymnastiek: Tram- en Wandeltocht NoordwijkKatwijk. De kinderen zelf lieten zich ook niet onbetuigd. Op een centrale Sportmid dag behaalden zij vele prijzen, terwijl de B-jongens in de. door de Professo- renwijk georganiseerde voetbalcompe titie. de eerste prijs voor „Groenoord uit het vuur haalden. Dat het goed ging bij „Groenoord bewijst wel het feit, dat de Commissie voor die hinderen, op welker gearag tiidens de Zcmervacantlebeztgheden weinig of niets viel aan te merken, Dinsdag as. een extra feest in de Speeltuin organiseert. Slechts enkele kinderen worden, wegens hun gedrag, van deelneming uitgesloten. Het b - stuur van de Buurt- en Speeltuinver eniging „Groenoord" heeft, geheel me delevend de speeltuin voor die dag IS de Commissie afgestaan, ,terw«l zij tevens zal medewerken aan n pas- sende versiering. PREDIKBEURT Ned. Herv. Kerk Beroepen te Pijnacker (toez.) J. Poort te Glessen-Oudekerk te Lexmond C. C. Klerkx. te Andel; te Terneuzen J. Scbolten te Mia ^Aangenomen naar Brlelle C. J. Schweit zer te Balk (Fr.). Geref. Kerken Beroepen te Oud- Beijerland G. Meyster. cand. te Rotterdam. Kern. Broederschap Tweetal te Hil versum J. v. d. Guctate te Gouda en W. Muilwijk te Zwammerdam. Ned. Bijbelgenootschap. In de vac. ontstaan door het aftreden van prof. dr W. J. Koolman te Amsterdam is benoemd tot bestuurslid van het Ned. Bijbelgenootschap prof. dr P. Boenderma ker te Hilversum. Aanklacht Ingediend tegen ds Buskes. Vier personen hebben bij de Officier van Justitie te Amsterdam een aanklacht In gediend tegen ds J. J. Buskes Jr.. onKtet; zij een passage uit een preek, welke hijI 21 Maart 1.1. In een door het Ikor uitgezonden dienst ln de Nieuwe Kerk te Amsterdam hield, beledigend achten voor -generaal Spoor. LUTHERSE WERELDFEDERATIE BIJEEN. Op kasteel Hoekelom to Bennekom, thdns ln gebruik als Luthers buitencen trum. begon Zaterdagmiddag de bijeen komst van het „uitvoerend comité van de Lutherse Wereldfederatie", een overkoepe lingsorgaan van de Lutherse kerken ln alle werelddelen De vergadering werd gepresi deerd door prof. Anders Nygren (Zweden), terwijl later het voorzitterschap werd over genomen door dr A. R. Wentz (U.S.A.). Dr J. P. van Heest uit Amsterdam, voor zitter van de Lutherse synode, heette de deelnemers welkom namens de Lutherse kerk in Nederland. De conferentie zal duren tot Donderdag as„ waarna de ver schillende afgevaardigden zich begeven naar de Wereldraad der kerken, die Zondag a,s. in Amsterdam begint. Afgevaardigden voor de Wereldraad van Kerken. Op de „Nieuw Amsterdam", die Vrijdag J.l. van New York ls vertrokken met be stemming Southampton, Le Havre en Rot terdam, hebben zich 39 afgevaardigden ln- OEOSTÜEEST Zwemfeest in Poelmeer Voor het eerst na de oorlog is in de ^zweminrichting „Poelmeer" weer een zwemfeest genouden voor kinderen van leden. Er was grote belangstelling voor dit festijn. Jammer, dat het gehele pro gramma niet afgewerkt is door het uit blijven van de L.Z.C.-combinatie. De zwemdemonstraties en de polowedstrijd zijn vervallen. Ondanks deze teleurstelling is het zwemfeest toch als uitstekend geslaagd te beschouwen. Onder leiding van de heer B. J. Moolenaar zijn -de verschil lende zwemwedstrijden en het diploma- zwemmen in vlot tempo afgewerkt, waarbij het aan de nodige aanvuring niet ontbrak. Ook is o. 1- van de bad meester Leget een komisch nummer uitgevoerd. Na afloop van de wedstrij den heeft de voorzitter, dr F. W. N. Hu- genholtz de prijzen en diploma's uitge reikt, waarvan wij de voornaamste uit slagen hieronder vermelden: 25 M. vrije slag voor meisjes van 89 jaar: 1. Heineke Burger jon 34 sec.; 2. Truusje Heyer 39,2 Dito voor jongens van 89 jaar: 1. Freddy Mugge 41,2. Dito voor meisjes van 1012 jaar: 1. Rita Keunen 28,9; 2. Êlly van 't Hooft 29,6; 3. Carla v. d- Weterink 30.5; 4. Hannie Kips 30,7. Dito voor jongens van 10—12 jaar: 1. Freek v. d. Heyden 32,8; Z. Nico Bree- dijk 49,8. Dito voor meisjes van 1315 jaar: 1. Kitty Strijk 25 sec.; 2. Anne Marie Vis ser 26,9; 3 Greetje de Vink 27,7. Dito voor jongens van 13—15 jaar: 1, Theo Kemperman 23 sec.; 2. Wiebe Jelsma 26.4; 3. Sjef Kemperman 27,5; 4- Erik Wiedijk 28,1. 25 Meter rugslag voor meisjes van 8-9 jaar: 1. Truusje Meijer 54 sec. Dito voor jongens van 89 jaar: 1. Freddy Mugge 50 sec. Dito voor meisjes van 1012 jaar: 1. Maryke Westen 42 sec.; 2. Rita Keunen 48 sec. Dito voor jongens van 1012 jaar; 1. Frans Swaak 55 sec Dito voor jongens van 13—15 jaar: 1. Theo Kemperman 34,8, 2. Wiebe Jelsma 34.9. Hinderniszwemmen voor meisjes van 8_9 jaar: 1. Henneke Burger jon 46,9; 2. Truusje Meyer 48,5, Dito voor jongens van 89 jaar: 1. Freddy Mugge 53 sec. Dito voor meisjes van 1012 jaar: 1. Rita Keunen 37,4; 2. Elly van 't Hooft 39,1; 3. Hannie Kips 43,8. Dito voor jongens van 1012 jaar: 1. Theo Weiter 27,4; 2. Koos Visser 33,5; 3. Frans Swaak 35,5; 4. Frans Merculein 41,5 Dito voor meisjes van 1315 jaar: 1. Annie Marie Visser 28,8; 2. Kitty Strijk 31,2; 3. Grada v. d Weterink 31,6; 4. Carla v. d. Weterink 32,6. Dito voor jongens van 1315 jaar: 1. Chef Kemperman 31,7; 2. Erik Wiedijk 32.9; 3. Wiebe Jelsma 41,5. Zaklopen voor meisjes van 89 jaar: 1. Truusje Meyer. Dito van 10—12 jaar: 1. Grada v. d. Weterink. Dito van 13—15 jaar: 1, Kitty Strijk. Dito voor jongens van 8—9 jaar: 1. Freddy Mugge. Dito van 10—12 J.. 1. Dolf v. d. Scheer Dito van 13-15 j.: 1. Wiebe Jelsma. Voor geoefend zwemmer (ster) zijn de diploma's uitgereikt aan: Niesje Lubach, Nelly Meyer, Erik Wiedijk, Elly van 't Hooft. Irene v Berge Henegouwen, Toosje Fleur, Haimeke Hoitink, Truusje Meyer, Hannie Kips, Lieke Gilissen, Jannie Star, Annie v. Diggelen, Koos de Kier, Henk Wolvenkamp, Annie v Star- kenburg, Robert Ferguson, Ad v. d. Voort en Axie Kiel. Het Jeugdkamp - Het was Zaterdag middag omstreeks 1 uur een drukte van belang in de omgeving van het gebouw „Irene". In een tweetal grote autobus sen, gevolgd door een volgeladen vrachtauto vertrok vandaar een groep van 77 jongens en meisjes naar het kampeercentrum Saxenheim bij Nun- speet. Onder leiding van de heer Bunk vertrok het vrolijke gezelschap, uitge leide gedaan door talrijke ouders en be langstellenden, w.o wij ook de beide predikanten der Ned. Herv. Gemeente, ds Callenbach en ds Visser opmerkten. Als geestelijk leider, mede als verte genwoordiger van de N.-H. Kerk zal de heer J. Kalsbeek Sr ook naar dit kamp gaan. gescheept voor de eerste bijeenkomst van de Wereldraad van Kerken te Amsterdam. Onder hen bevindt zich Ernest I Pugmlre. nationaal commandant van het Leger des Hells ln de Ver. Staten. Leiden Republikeinen aandacht af? BESCHULDIGINGEN AAN ONS ADRES. Het Republikeinse Voorlichtingsbureau te New York heeft heden een bulletin gepubliceerd met de beschuldiging: „Af slachting van Indonesiërs op grote schaal door Hollanders gaat voort". Het bulletin begint met de mededeling, daJ, alle beschuldigden van de Bondo- woso-affaire, die de dood van 57 Indo nesiërs op hun geweten hebben, werden vrijgesproken, behalve een sergeant-ma joor, die tot 1 maand gevangenisstraf werd veroordeeld, maar weer direct werd vrijgelaten. Het bulletin gaat verder met zijn be schuldiging: „Enige duizenden Indone siërs werden bij Tjikalong (West-Java) gedood door Nederlandse kooplieden en Duitse Nazi's, die waren samengetrok ken uit het korps speciale troepen, onder commando van de beruchte kapitein Westerling, die ook de troep comman deerde, die twee jaar geleden 30.000 In donesiërs in Celebes heeft vermoord. De Hollanders worden ook besohuldigd van het „wellustig doden" van 150 Indone siërs bij Tasikmalaja in het begin van dit jaar, van het „vermoorden" van 300 burgers, van het verwonden van 200 burgers ln de buurt van Krawang in December j.l. en van het „afslachten" van meer dan 200 burgers bij Cheribon in Mei van dit jaar. Het bulletin be schuldigt de Nederlandse autoriteiten er van, dat zij geweigerd hebben bijzon derheden hieromtrent te publiceren. Zouden vyij in het bovenstaande niet een afleidingsmanoeuvre moeten zien voor de zo juist gepubliceerde feiten be treffende de opium-smokkelaffaire, waarbij zoveel hoge Republikeinse auto riteiten betrokken zijn? De coïcidentie dezer beide publicaties ls wel zodanig opvallend, dat wij ons niet aan deze in druk kunnen onttrekken. (Red. L.D.). PRINSELIJK PAAR TERUG. Prinses Juliana en Prins Bemhard zijn hedenmiddag per vliegbuig uit Londen op Soesterberg geland. Zij heb ben zich onmiddellijk per auto naar het Loo begeven. STAKING BIJ FINSE SPOORWEGEN. Het personeel van de Finse spoor wegdepots heeft besloten van midder nacht af het werk stop te zetten. Zulks geschiedt als protest tegen een niet in gewilligd verzoek om loonsverhoging. Men meldt bovendien dat in de haven van Turku een staking dreigt. Sommige waarnemers menen, dat deze stakingen het begin zouden zijn van een uitge breide actie, die de links-georiënteerde vakbonden tegen de regering van pre mier Fagerholm zou beginnen. TWEE MANNEN DOOR STOOMTRAM DOODGEREDEN. Een agent vond Zondagmorgen om ongeveer kwart voor zeven op de tram baan aan de Bosestraat te Rotterdam de afschuwelijk verminkte lichamen van de 46-jarige L. van Schaik uit Vlissingen en de 39-jarige olieman L. A. van Erkel uit de Pupillenstraat te Rotterdam. Gezien de verwondingen, moeten zij op slag dood zijn geweest. De machinist van de tram de mo tortram met 6 rijtuigen heeft van 'het ongeval niets bemerkt. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 16 Augustus. Het zakenverkeer was vandaag zeer gering. Het publiek bleef volkomen af zijdig Er voltrok zich een kleine af brokkeling. Bij het slot waren de koer sen vrijwel gelijk aan die van Vrijdag. Koninklijke schommelden tussen 341 en 343. Indische Bank opende op 136 en werd later tegen circa 135 afge daan. Handel Mij. werd verhandeld te gen 169*4 a 170*4. Industrieaandelen nauwelijks veranderd, evenals cultuur aandelen. De Scheepvaartmarkt lag geheel verlaten. Indische Gas wat la ger. De Nederlandse Staatspapieren lagen eerder wat gedrukt. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons Zoontje en Broertje POPPE WATZE W. NAUTA A. NAUTA-NAUTA. KLAAS WIEBE Leiden, 14 Aug. 1948 Cobetstraat 72 Tijdelijk: Diaconessenhuis. Heden ontsliep tot ons aller grote droefheid, onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder Mevrouw de Weduwe MARIA ELISABETH ZEILSTRA-KNOTTER, in de ouderdom van 72 jaren. Mede namens de Familie TH. DREEF— ZEILSTRA A. DREEF B. ZEILSTRA Leiden, 15 Aug. 1948 Kloksteeg 5. Bezoek uitsluitend tussen 8—9 uur. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag 18 Aug. a.s te 1 uur op de begraafplaats „Rhijnhof". Heden ontsliep onze lieve Groot- en Overgroot moeder, Mevrouw de Weduwe MARIA ELISABETH ZEILSTRA-KNOTTER, in de ouderdom van 72 Jaren. M, E. VREEBURG- DREEF H. VREEBURG J. V. OOSTENRIJK- DREEF J. C. v. OOSTENRIJK KITTY en Verloofde MARTHA en Verloofde BRAMMY ARNO Leiden. 15 Aug. 1948 Heden ontsliep in volle vrede, onze geliefde Zuster en Behuwdzuster Mevrouw MARIA ELISABETH KNOTTER Weduwe van de Heer SYBRAND ZEILSTRA, E. G. JANSEN— KNOTTER P. J. JANSEN M. ZAALBERG— KNOTTER H. ZAALBERG J. J. V. d. LINDEN Leiden, 15 Aug; 1948 Tot onze grote droefheid overleed heden onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder JOHANNA ARIETTE ELISABETH WILHELMINA WISSEMA- LORRIER, in de leeftijd van 65 jaren. Oegstgeest J. PH. WISSEMA Harlingen: W. J. WISSEMA J. G. WISSEMA— TIJDENS Palembang: Dr G. G. WISSEMA G. WISSEMA- SWART 's-Gravenhage: P. M. VAN BOCKEL- WISSEMA J. H. VAN BOCKEL en Kleinkinderen Oegstgeest, 16 Aug. 1948 Waldeck Pyrmontlaan 16 Liever geen bezoek. De crematie is bepaald op Vrijdag 20 Augustus a.s. in het Crematorium te Velsen. na aankomst van trein 13.09 uur, halte Driehuis-Wes- terveld. Heden gedenken wij, dat onze geliefde Ouders J. KLEER M. KLEER—BONTE 25 jaar geleden in het huwelijk traden. Hopende, dat zij nog vele jaren nadien gespaard mogen blijven, is de wens van hun dankbare kin deren. Leiden, 28 Aug. 1948 Buys Ballotstraat 72. IS A.S. DINSDAG VERHINDERD SPREEKUUR TE HOUDEN TANDARTS Woensdag 18 Augustus GEEN SPREEKUUR. TANDARTS van 1723 Augustus GEEN PRAKTIJK Spoedgevallen tandartsen Michaëlis en Van Dijk. ARTS VOOR INWENDIGE ZIEKTEN IS WEER TE CONSULTEREN TANDHEELKUNDIGE HEEFT DE PRAKTIJK HERVAT. IN DIVERSE MATEN KUNSTHANDEL NIEUWE RIJN 51 LEIDEN TELEFOON 21414 BRANDSTOFFENH ANDEL Kloksteeg 5. Woensdag 18 Augustus wegens sterfgeval GESLOTEN. Café Restaurant ZOMERZORG t.o. Station Leiden, vraagt voor direct Persoonlijk aanmelden. Op HANDELSKANTOOR te Noordwijk aan Zee, voor ter stond gevraagd, een flinke Brieven aan het Bureau van dit Blad onder No 6378. Fa. J. M. DOOVE Zn., Papengracht 34 vraagt voor spoedig voor vast werk. zijn voor wederverkopers vanal DINSDAG 17 AUGUSTUS, 2 uur 's middags verkriigb. bii Drukkerij N.V. SAS, St. Jorissteeg 25-29. Het Studenten Huisvestings bureau vraagt nog steeds voor studenten. Opgave aan de Academie, Rapenburg 73. MORSCHSTRAAT 16 Wij bieden U aan een prima PERMANENT GEHEEL COMPLEET f6.—. DameskaDoer A. J. v. HEERINGEN. domestic help for England. Fond of children. Comfortable home. Good pay. Wright Mrs. HENIG, Rembrandthotel, Noordwijk Zee. Bestellingen aan: Mevr. G. VAREKAMP, Leiden, Mariënpoelstraat 21 Dinsdag van 2—3.45 uur. Tegen élk aannemelijk bod Loopt prima, banden nieuw. Brieven aan het Bureau van dit Blad onder No 5838a INSCHRIJVING I" Nieuwe club- en Privélessen TYPEN blind en Rhytmlsch STENO Ned. en vreemde talen BOEKHOUDEN Alle pract. diploma's MIDDENSTAND. Spoedcursus ex. '49 TALEN Gram. convers, en han- delscorr. opl. pract dipl. SECRETARESSE A. Bureau-Secretaresse B. Directie-Secretaresse PROSP. op AANVRAAG gg VOOR BETER ONDFOWVS Uitsluitend Breetlreet 69 Tel. 23757 38 SCH01EK -37 JAAR ERVARING (BLAUWE TRAM) Doorgaande diensten naar en van het VUURWERK TE SCHEVENÏNGEN op DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1948 vanaf f5. Het speciaal adres voor perm. HET PERMANENT HUIS, Apothekersdijk 8, tel. 26218 Jonge Ingenieur geh. z. k. zoekt, wegens tijd. wenczii. in Leiden, voor plm. 15 maanden. Br. Bur. v. d. Blad onder no 5845a met opleiding, 21 jaar, zz.g.g in een haar passende werk kring. Liefst Leiden of omg. Brieven aan het Bureau van dit Blad onder No 5812a GEVRAAGD Jongedame met tekenta lent zoekt een haar passende betrekking. Brieven Bur. van dit. .Blad onder No. 5815 k. 0 Gevraagd, ln gezin van 2 personen, een meisje voor de hele dag. Hulp voor ruw werk aanwezig Zich aan te melden uitsluitend 's avonds tussen 8 en 9 uur. Zoeterw. Singel 21 H Goud. Zilver en Diamant koont Snellpr door het gehele land. Jan van Houtkade 18 Lelden Tel 26R69 Taxatie op verzoek aaD huls Te koop een zo goed ais nieuwe herenfiets. Simplex Cycloïde, geheel compleet. Lammenschansweg 31. Aangéboden stel pluche overgordijnen, pendulestel, fauteuil, 2 litho's ln lijst, kin derbox, stoel, opvouwbare wagen en opvouwb. baby rels- wieg, zeiltrui (50), Te bevr.: Julianalaan 6, Oegstgeest. Naaimachine defect? Wij repareren bil U aan huis Dat betekent voor U geen vervoer, geen weken wachten en gerin ge kosten. J. B. H. Schoots, Rilnsburgerweg 29 B. Lelden, Tel. 26664. 2-pers. Engels ledikant met 3-dellg kapokmatras f. 75. di van f. 30. schuiftafel f. 20. 2- pers. verenbed met peluw f35 1-pers. Eng. ledikant f. 15. Witte Rozenstraat 50 A. Weer ruime sortering pri ma meubelen, van alle soor ten, tegen sterk verlaagde prijzen, Ook alle reparaties, vlug en billijk. Profiteert van onze Jubileumreclame. Ziet etalage. J. Nieboer. Oude Singel 212. Te koop box met vlonder en matras, z. g. a. n. wieg met matras, keukentafel, nieuwe wasmand, kapstok en gasöventje, Vampyr stofzui ger, 220 volt. Rhilngeester- straatweg 112. Dames en Herenrflwlel Aangeboden een prima da- mesrilwiel met nieuwe ban den. verlichting. Torpedonaaf enz., geheel compleet f. 85. Tevens herenrijwiel met ver lichting enz., geheel compleet f, 75. Herengracht 84, Lel den. DIVERSEN WonlngrulL Aangeboden vrije woning omg. Zilldijk, 2 kamers, gang. keuken, kelder kast 3 slaapkamers, grote overloop, flinke zolder, voor- en achtertuin, schuur Ge vraagd woning Tulnstadwlik of Professorenwilk met tuin. Br. Bur. v. d. Blad No. 5835 k Weggelopen Vrijdag J.L grilze kater „Puck". S.v.p, tegen belon. terug bezorgen:. Herengracht 24.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 4