Truman waarschuwt voor begrotingstekort Reünie van oud-gijzelaars in Haaren en St. Michielsgestel PANDA EN HET De F AT ALE-ÏN JECTIE Uw Heinekens Meneer.' Tijd van doodsbedreiging herdacht RECHTZAKEN Het Leidsch Dagblad Radio-programma MAANDAG 16 AUGUSTUS Schuld der Republikeinen! President Truman heeft de V.S. ge waarschuwd dat zij zich geplaatst zullen zien voor een werkelijk begrotingstekort van 1.500 millioen dollar in het lopende belastingjaar vergeleken met het record- overschot van 8.400 millioen dollar vo rig jaar. „Deze grote achteruitgang", zo zeide Truman in zijn beschouwing, „heft een van de voornaamste factoren op. die een verdere inflatie tegenhielden". Hij onthulde, dat de militaire uitgaven van in totaal 12.100 millioen dollar 1.100 mil lioen dollar hoger waren dan oorspron kelijk was geraamd Truman weet het dreigende tekort voornamelijk aan de republikeinen, die zich eerder in het jaar voor een aanzienlijke verlaging van de inkomstenbelasting hadden uitgespro ken, „Het is duidelijk .dat onze nationale en internationale verplichtingen iedere aanzienlijke verlaging van de regerings uitgaven in 1950 onmogelijk maken, het is zelfs waarschijnlijk, dat zij zelfs nog zullen stijgen. Het ligt derhalve voor de hand, dat de regering door de ln het afgelopen voorjaar gevoteerde belasting verlaging een periode tegemoet gaat van financieel beheer met een tekort. Tru man zeide dat de begrotingsuitgaven voor het belastingjaar van 1 Juli tot 30 Juni 1949 thans geraamd werden op 42.200 millioen dollar vergeleken met 39 600 millioen dollar in Jan. De ont vangsten werden thans geraamd op 40.700 millioen dollar tegen aanvanke lijk 44.400 millioen dollar. Truman gaf echter toe. dat in opdracht van het con gres 3.000 millioen dollar van het over schot van verleden jaar naar de begro-r ting van dit laar werd overgebracht, zodat „op papier" eeno verschot van 1.500 millioen dollar werd bereikt. Tru man betoogde met nadruk, dat de be groting hoog zou moeten blijven totdat de V.S. hun nternationale verplichtin gen waren nagekomen en de weg naar een vreedzame en welvarende wereld vrij was. De afgelopen 6 maanden hadden de VS gedwongen de defensieve behoeften der V.S. weer opnieuw aan een beschou wing te onderwerpen. Truman voorzag een grote uitgave voor militaire doeleinden in het belas tingjaar van 1950 (1 Juli 1949t tot 30 Juni 1950), terwijl in hetzelfde jaar de uit gaven in verband met het Europese her stelprogram haar hoogtepunt zouden be- „Zomer" in Europa De slechtste zomer sinds jaren in Europa heeft belangrijke oogsten ver nietigd en de plannen van vacantie- gangers en hoteliers in duigen doen vallen zo meldt Reuter's correspon dent uit Londen. Zware sneeuwval in Zwitserland en Frankrijk, een storm met een snelheid van 144 kilometer per uur in België, enige centimeters regen val in twee dagen te Berlijn dat zijn zo de voornaamste punten van de berichten uit de hoofdsteden. In België heeft men sinds mensen heugenis niet zulk een slechte zomer meegemaakt. Men verwacht, dat meer dan de helft van de tarweoogst dit jaar verloren is. De vroege aardappels hebben even veel geleden. In de bo venalpen hebben de schaapherders voor het eerst sinds 20 jaar hun kud den naar de dalen moeten drijven we gens de hevige sneeuwval. De berg passen zün versperd, de sneeuw ligt 45 centimeter hoog. Van de kusten van liet Kanaal en de Atlantische Oceaan worden zware zeeën en stormen ge meld. BULGAARSE PROTESTNOTA. De Bulgaarse gevolmachtigde gezant te New-York heeft de secretaris-gene raal van de V. N., Trygve Lie, ter kennis gebracht, dat drie Griekse infanterie divisies zijn samengetrokken in de grensstreek van Demir Kapia. „Dit is een provocatiedaad vanwege de Griekse regering en een bedreiging voor de vei ligheid en de vrede", In de Bulgaarse nota wordt de on verwijlde terugtrekking van deze divi sies geëist. reiken. Deze verhoogde uitgaven zouden volgens hem niet gedekt kunnen worden door de overboeking van het overschot van 3.000 millioen dollar. Door dit over schot kon de nationale schuld verlaagd worden van 258.000 millioen dollar tot 252.000 millioen dollar. Op grond van de huidige ramingen zou dit jaar echter geen verdere verlaging van de nationale schuld bereikt worden, aldus Truman. Afgezien'van het militaire program verreweg de grootste post op de begro ting schatte Truman de kosten voor de programma's voor de buitenlandse hulp op 7.000 millioen dollar vergeleken met 4.700 millioen dollar in het vorige jaar. Nasleep der Olympische Spelen POLITIEKE ACHTERBLIJVERS? Drie leden van de Hongaarse water- poloploeg, studenten van 2025 jaar, die aan de Olympische Spelen heeft deelgenomen, hebben geweigerd naar hun land terug te keren. De Britse re gering heeft hun toegestaan zich in Engeland te vestigen. Twee leden van de Tsjechoslowaakse ploeg hebben eveneens toestemming gevraagd in Engeland te mogen blijven. Het Hongaars Olympisch Comité heeft echter een communiqué uitgegeven, waarin vermeld staat, dat één der drie, Gyarmati, naar Hongarije is vertrok ken, terwijl de andere twee hebben ver zocht te mogen blijven om professio nal te worden. „In Hongarije bestaat geen mogelijkheid om zijn brood te ver dienen als beroepszwemmer" aldus het communiqué „en deze twee avontuur lijke jongemannen wensen door mid del van hun zwemprestaties een be staan te vinden. Zij dachten meer kans te hebben bi, de aanvraag om in En geland te mogen blijven, wanneer zij poseerden als politieke vluchtelingen", aldus het communiqué. Wat nu juist is? EEN DRIELINGKALF. Een koe van de landbouwer Hil- horst te Haarlo (gemeente Borcu- lo) schonk dezer dagen het leven aan een drielingkalf. Toen deze diertjes aan de Gemeentewaas wer den afgeleverd, bleken zij tezamen het respectabele gewicht te bezitten van 97 kg. Toewijzing aan ons land van 10 millioen dollar De E.C.A. heeft gisteren nieuwe aan koopmachtigingen voor Europese lan den en Chin^ bekend gemaakt tot een gezamenlijk bedrag van 104.941.449 dol lar. Voor de kosten van transport over zee is opnieuw een bedrag van ruim 30 millioen dollar gereserveerd. Het aan Nederland toegewezen be drag is 10.012.000 dollar, verdeeld als volgt: blik 1.192.000, metalen staven, platen en strips 1.763.470, pijpen, bui zen e.d. 536.530, zink 500.000, koper 3.320.000, lood 1.700.000, hout voor pa pierbereiding en aluminium 1.000.000 dollar. Roofoverval op alleenwonende dame In de nacht van Zaterdag op Zon dag is een roofoverval gepleegd op de alleenwonende madame De Pressigny, die een landhuisje bewoont in de Ois- tcrwjjksc hossen. Twee gemaskerde mannen drongen haar huis binnen, honden haar en brachten haar een snede over het ge- zioht toe. Zij namen voor een belang rijk bedrag aan gouden sieraden mede. Zuid-Koreaanse Republiek geproclameerd Gisteren is de Koreaanse republiek in het door de Amerikanen bezette Zuid- Korea geboren. 50.000 politiemanen waren op de been met- het oog op even tuele opstanden. Tijdens een plechtig heid, die werd bijgewoond door generaal MacArthur, de geallieerde opperbevel hebber ln Japan, en dr Roefino Loena, voorzitter van de tijdelijke commissie der VN voor Korea. werd in Seoel de Koreaanse vlag gehesen. Generaal MacAarthur verklaarde, dat de barrière tussen Noord- en Zuid-Ko- rea ..een van de grootste tragedies was in de huidige geschiedenis". „Deze bar rière moet en zal geslecht worden. Niets zal de uiteindelijke vereniging van uw volk als vrije mensen van een vrij land verhinderen" .aldus MacArthur. President Rhee zeide in zijn rede, dat de Koreaanse republiek eerst een beroep zou doen op het volk van de Sovjet-repu blieken om de vereniging van geheel Korea tot stand te brengen. Daarna zou een beroep gedaan worden op het we reldgeweten. er niet in te berusten, dat een land, hoe machtig ook, het gebied van zijn zwakke buurlanden bezette. Plechtigheden te Keulen 7e EEUWFEEST VAN DE DOM. Reeds vroeg was de gehele Keulse bevolking gisteren op de been in de met Pauselijke kleuren getooide straten ter viering van het 7e eeüwfeest van de Keulse Dom. Op de weg, waarlangs de processie de acht kostbare reli- quieën van Keulen naar de Dom zou brengen, stroomden de inwoners van Keulen en meer dan 100.000 Katholie ken uit West-Duitsland, aangevoerd met 24 speciale treinen, verscheidene uren voor de aanvang van de tocht sa men. Bloemslingers versierden de huizen en bedekten het puin van de voor twee derden tijdens de oorlog verwoeste stad. De kinderen wuifden met vlaggetjes en een machtige ordedienst trachtte tever geefs de onvoorzichtige nieuwsgierigen, die om beter te kunnen zien op de wankele muurgedeelten waren geklom men, naar beneden te doen komen. Te kwart voor acht verliet de stoet, waarin talrijke wagens reden met 35 kardinalen en aartsbisschoppen uit bijna alle landen van de wereld en met de Duitse kerkelijke hoogwaardigheids bekleders het Elizabethziekenhuls. 10.000 jonge lieden van de katholieke sportverenigingen hielpen de politie de ontzaglijke menigte op afstand ie houden. Om tien uur bereikte de processie de Dom. In deze zeer zwaar beschadigde kathedraal, waarvan het koor volledig ls hersteld voor de jubileumviering, worden voortaan opnieuw de godsdien stige plechtigheden gecelebreerd. De pontificale hoogmis is opgedra gen door mgr Mlcara, kardinaal-legaat en de kanselrede ls uitgesproken door kardinaal Jozef Prings, aartsbisschop van Keulen. Kardinaal Frings heeft al degenen bedankt, die hebben bijgedra gen tot het herstel van de Dom r-nhet organiseren van de plechtigheden. Na de pontificale mis heeft de kar dinaal-legaat, omringd door de kardi nalen en aartsbisschoppen, vanuit het portaal van de Dom de Pauselijke ze gen de menigte gegeven. Na de godsdienstige plechtigheden van 's morgens had 's namiddags in het stadion te Keulen een grote demon stratie plaats, in aanwezigheid van de kardinaal-legaat en van alle Duitse en buitenlandse kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders. De aartsbisschop van Keulen, kardinaal Frings, de apostoli sche visitator voor Duitsland, bisschop Muench, bisschop Gannon, die het episcopaat van Noord-Amerika verte genwoordigde, de kardinalen van Mechelen, Parijs, Westminster, de bis schop van Roermond, evenals de kar dinaal-legaat zelf hebben het woord gevoerd. Nadat kardinaal Frings een tele gram aan de Paus had voorgelezen, waarin de honderdduizend in het sta dion verzamelde Duitse katholieken hun aanhankelijkheid betuigen, is de plechtigheid beëindigd. Speciaal kardinaal Faulhaber. be kend door zijn oppositie tegen Hitier. werd luide toegejuicht. Huldiging van priester Henri de Greeve BENOEMD TOT OFFICIER ORANJE-NASSAU. Zaterdagochtend werd in het zieken huis St. Joannes de Deo te Haarlem de bekende radiospreker Henri de Greeve gehuldigd ter gelegenheid van diens zil veren priesterjubileum. Aanwezig waren de minister van O.G., mr E. M. J. A. Sassen, de secretaris van het Henri-de- Greeve-fonds. de heer J. A. van Puffe- len, het Haagse gemeenteraadslid Van Bijsterveld en de jubilaris zelf, die uit drukkelijk elke openbare huldebetoog van de hand gewezen en een zo bescheiden en besloten mogelijke bijeen komst had bedongen. Minister Sassen memoreerde deze dag als een moment waarop de dankbaarheid geuit diende te worden voor het vele goede, dat Henri de Greeve met zijn grote gaven aan de samenleving heeft geschonken. „Uwe eigenschappen", aldus de minister, „uw charme, kracht, gloed, liefde maar bovenal uw diepe overtui ging van een levend geloof hebben de dankbaarheid opgewekt van tienduizen den, wier erkentelijkheid ik thans ver tolk door de aanbieding van het „Zil veren boek der naastenliefde", waarin geboekstaafd zijn alle vrijwillige bij dragen. vergaard dus zonder collectieve of reclame voor het Henri-de-Greeve- fonds. Verder heeft de Minister van Binnen landse Zaken mij gemachtigd u mede te delen dat het de Prinses-Regentes in naam van H.M. de Koningin be haagd heft U te benoemen tot Offi cier in de Orde van Oranje-Nassau". Na de minister voerde de heer Min- derop. penningmeester van het Henri de-Greeve-fonds het woord en gaf een indrukwekkend beeld van de eindeloze stroom van binnenkomende giften. De heer Van Puffelen en de heer Van Bijsterveld gaven hierna uiting aan hun dankbaarheid voor het goede, dat Henri de Greeve heeft weten te bereiken, waarna de jubilaris woorden van dank sprak. EEN SLACHTOFFER VAN DE „DUENNA"? Op de N.W. rotskust van het Nor- mandische eiland Guernsey is Vrijdag avond het lijk gevonden van, naar men aanneemt, George Richard Char les Self, een lid van de bemanning van het Nederlandse jacht „Duenna", dat ter hoogte van Guernsey is vergaan. De man droeg een reddingsgordel. De enige overlevende van de „Duenna". Nicolaas Wezelman, wiens gezondheidstoestand goed is, zal van daag ter Identificatie van het lijk ge tuigen. MAXIMUMPRIJZEN FIJNERE SOORTEN DOPERWTEN IN BLIK VERHOOGD. Voor de fijnere soorten doperwten in blik zijn de maximumprijzen verhoogd. De nieuwe prijzen per literblik ziln: extrafijn f. 1.87, zeer fijn f.163, fijn f. 1.37 en middelfijn f. 1.13. HET S.S. DELFIA ERNSTIG BESCHADIGD. Het Nederlandse s s. Delfia, afkomstig uit Groningen, is Zaterdagmiddag in de Sont in aanvaring gekomen met het 10.000 ton metende Amerikaanse vracht schip Mormackpine. De boeg van de Delfia werd aan bak boordzijde ernstig beschadigd en het schip moest naar Kopenhagen gesleept worden om te dokken. De Delfia was op weg naar Zweden. Niemand aan boord werd gewond. Het Amerikaanse sohip liep geen schade op en zette zijn reis naar Ko penhagen voort. (UP.).' PRINS BERNHARD ZAL ONDERSCHEIDINGEN UITREIKEN. ZK.H. Prins Bernhard zal op Woens dag 25 Augustus as. te Deventer na mens H.M. de Koningin decoraties uit reiken aan personeel van de scheep vaart, de Kon. Marine en de Kon. Land macht, dat zich gedurende de oorlogs jaren 1940'45 heeft onderschelden. Ingezonden Mededeling FEUILLETON dooT Q. PATRICK. (Vertaald uit het Engels) 17) Als Je dat kon doen. Maar ik geloof inderdaad, dat ik dat kan. Ziet u, dr Knudsen wierp het restant in de vuillinnen-mand. Het het is er misschien nog. Ik zou het kunnen opzoeken. Ik zal een zaklan taarn uit mijn kamer halen. Mevr. Broderick riep haar na: Haast je nu maar niet, kind. Als je werkelijk denkt, dat je iets weet, kun je net beter aan je broer vertellen en hem laten zoeken 1 Neen, Jim is niet hier op 't ogen blik. Ik zal trachten het nu meteen te vinden voor.... voor er iets mee ge beuren kan. Mevr. Broderick protesteerde op nieuw, maar Rcna lette er niet op. Vastbesloten haastte zij zich naar de gang. Terwijl zij een ogenblik op de drem pel bleef staan, kreeg zij de indruk, dat de deur van een van de lege ka mers aan de overkant bewoog zich bijna onmerkbaar sloot, alsof er juist iemand door heen geglipt was. Zij voelde haar polsen kloppen. Zou het mogelijk zijn, dat iemand hun gesprek afgeluisterd had? En toen achter die deur van de kamer aan de overkant was gegaan, zodat 'hij niet gezien zou worden? Het idee scheen volkomen fantastisch en het terzijde zettend, haastte zij zich door de gang naar de trap. Zij wist, dat de operatie-kamer vrij wel zeker op deze tijd van de avond gesloten zou zijn. Maar als dr Kimid- sen's speciale verpleegster had zij een extra-sleutel voor de deur, die door de narcosekamer toegang gaf. Op haar kamer gekomen greep zij de sleutel en een zaklantaarn en ging terug naar het ziekenhuis zelf. Ge spannen van opwinding liep zij de ho ge trappen naar de bovenste verdie ping op. In het flauwe schijnsel van het «ganglicht doemden de grote dub bele deuren van de operatiekamer voor haar op. Zij liep er langs, naar de kleine deur. die toegang gaf tot de narcose-kamer. 's Avonds was dit het meest verlaten gedeelte van het zie kenhuis. Alles was doodstil, toen zij de sleutel in het slot stak en de deur opende, die naar een stikdonkere ruimte leidde. De deur zorgvuldig achter zich slui tend, stak zij haar zaklantaarn aan. Zij durfde niet de aandacht te 'trek ken door de grote lichten van de ka mer zelf te ontsteken. Vagelijk wensend, dat zij maar niet gekomen was, dwong zij zichzelf de waskamer in te gaan. waar de glinste rende witte wasbekkens haar licht weerkaatsten. Eentwee.... drie... Dr Knudsen had het derde vanaf dë deur gebruikt. Zij ging er heen en zag tot haar vreugde, dat de handdoekenmand nog niet geleegd was. Zij boog zich er over heen en tastte snel tussen de hand doeken rond. Bijna onmiddellijk ont moetten haar vingers iets kleins en hards. Zij nam het op, hield het in het licht van haar zaklantaarn en zag, dat het een half klontje suiker was, met één oneffen en gekarteld einde, waar dr Knudsen er op gebeten had. Het op haar hand houdend, keek zij er naar met starende ogen. Toen soheen zij plotseling te verstij ven en stopte het stukje suiker in de zaik van haar uniform. Verbeeldde zij het zich, of had zij inderdaad een voetstapeen lichte voorzichtige voetstap gehoord? Zij deed haar lantaarn uit. In de zwarte duisternis bleef zij staan, Iedere zenuw in haar lichaam gespan nen. Al spoedig hoorde zij het geluid weer en nu was zij er zeker van. Er was iemand in die kamer daarnaast, die langzaam naderde. Ieder instinct waar schuwde haar. dat daar de moordenaar van dr Knudsen liep. Hij had. natuurlijk haar gesprek met mevr. Broderick af geluisterd. had zich in de kamer aan de overkant van de gang verborgen en was haar toen gevolgd. Zij begreep plotseling, dat het voor hem van het uiterste belang zou zijn om te zorgen, dat de methode, waardoor dr Knudsen de dood gevonden had, nooit bekend zou worden. Zij onderbrak haar gedachtenstroom, begrijpend, dat zij het hoofd koel moest trachten te houden. Haar lantaarn aan steken kon zij niet, daar dit haar po sitie onmiddellijk zou verraden. Haar beste kans was nog om doodstil te blij ven staan, in de flauwe hoop, dat hij niet in staat zou zijn haar in de duis ternis te ontdekken. De volgende ogenblikken waren een nachtmerrie. De voetstappen kwamen al nader en nader tot zij een vage om trek in de deuropening kon onderschel den. Het was niet mogelijk, om de lengte of de trekken van degene, die daar stond, te ontdekken. Er was in dat onbewegelijk blijven staan van die gestalte Iets, wat haar deed denken aan een roofdier dat tracht uit te vin den, waar precies zijn prooi zich be vindt. Plotseling kwam hfj de kamer binnen en bewoog zich in haar richting. Nu was Rona er zeker van, dat hij haar ondanks de duisternis had gezien. En vóór haar in het donker scheen iets in de lucht te hangen, dat een vage reflex van licht teruggaf en dat zij herkende als de flauwe glans van staal. Z\j wist wat het was. In haar angst herkende zij met onmiskenbare duidelijkheid het wreede lemmet van een operatiemes. Er was maar één ding, dat zij doen kon. Al haar kracht bijeenroepend, ren de Rona recht op die vage gestalte aan. Zij voelde een hete adem op haar ge zicht. Een hand greep haar mouw. maar De reünie, welke de oud-gijzelaars Zaterdag te 's-Hertogenbcsoh hielden, begon met een bijeenkomst in de aula van het groot ziekenhuis. De burgemeester van Hengelo, mr J. A. H. J. van der Dussen sprak een be groetingswoerd, waarna dr M. Steyns uit Utrecht herdacht, wat er in het ziekenhuis voor de gijzelaars is ge daan. De zusters van het ziekenhuis hebben groot risico moeten dragen, waarvoor hulde werd gebracht. Spr, stelde verder in het licht, wat de di recteur. dr Lammere, tezamen met pref. Nuboer en de andere doktoren hebben gedaan, om vele gijzelaars vrij te krijgen. Om uitdrukking te geven aan de dankbaarheid daarvoor, werd nu het ziekenhuis een radio-installatie geschonken. Na de koffiemaaltijd zijn de oud gijzelaars naar het Groot-Seminarie te Haaren getrokken. Na dit bezoek ging de lange stoet auto's en autobussen naar het Klein seminarie „Beekvliet" in de gemeente St. Michielsgestel, waai- de president, mgr A. van der Meijden, ter begroe ting aanwezig was. Nadat de oud-gijzeiaars de hun zo vertrouwd geworden lokalen en ter reinen hadden opgezocht, verzamel den zij zich in de hal, waar een ge denksteen werd onthuld, waarbij de burgemeester van Kampen, de heer H. M. 01 dénhof, het woord voerde, 'n verklaring gevend aan de symbo len, welke in de gedenksteen zijn ge houwen, n.l. een sleutel, een dolk en een kruis. De eerste duidt op de vij andelijke sleutelmacht. De dolk ver zinnebeeldt de doodsbedreiging, in welk verband spr. er aan herinnerde, dat zes jaren geleden, op 15 Aug. '42 vijf der gijzelaars zijn gevallen, n.l. Robert Baelde, Christoffel Benne- kers, Otto graaf van Limburg Sti- rum, Willem Ruys en Alexander ba ron Schimmelpenninck van der Oye. Op 16 October d.a.v. zijn nog de gij zelaars J. Haantjes, J. van der Kerk- hoff en H. Vrind terechtgesteld. Het kruis tenslotte geeft aan de christelijke en geestelijke verdieping, in dit kamp verworven. Na deze rede nam de heer Oldenhof de Nederlandse vlag, welke de steen bedekte, weg. De steen vermeldt o.a. het volgende: „Van 4 Mei 1942 tot 6 September 1944 werd dit seminarie door de Duitse bezetting misbruikt als kamp voor de Nederlandse gijzelaars." De regent van het seminarie, mgr F. Goijaerts, aanvaardde tenslotte de ge denksteen. De 'burgemeester van Hengelo heeft namens de oud-gijzelaars gewaagd van de hulp der bevolking van St. Mi chielsgestel. Hij bood een grote oor konde aan. waarin de gevoelens der oud-gijzelaars jegens de plaatselijke bevolking worden tot uiting gebracht. met een wanhopige poging wist zij zich los te rukken, draaide zich om en liep de operatiezaal binnen. Voor haar doemde iets groots op. De sterilisator. Instinctief kroop zij er ach ter weg, maar al spoedig begreep zij, dat zij hier volkomen in een val gelopen was. De grote deuren van de zaal waren gesloten. En de deur boven op het am phitheater eveneens. Maar plotseling viel haar in, dat daar boven op de bo venste omgang een raam was, dat zel den gebruikt werd en dat op de brand ladder uitkwam. Om de trap naar het amphitheater te bereiken, moest zij de halve operatie zaal oversteken, hetgeen haar. daar het hier iets lichter was dan in de narcose kamer, bloot zou stellen aan de waar neming van die op de drempel staande gestalte. Maar het was haar enige hoop. Een ogenblik bleef de gestalte onbe wegelijk staan. Toen keerde zij zich in haar richting en kwam op haar toe. Zij was gezien. Die wetenschap deed haar alle voorzichtigheid uit het oog verlie zen. Als krankzinnig van angst, geen enkele poging meer doende, om zich te verbergen, rende zij dwars door de zaal naar de smalle trap. Op de een of andere manier wist zij die te bereiken, en vloog naar boven. Op de bovenste galerij gekomen, was zij al spoedig bij het raam. Een ruk er aan deed haar van angst verstijven. Het raam was niet te bewegen. Een voetstap kraakte op de trap en daarna op de galerij, waar aij aan het einde stond. (Wordt vervolgd) LEDEN VAN K.L.M.-PERSONEEL KRIJGEN EEN WEEK. Slachtoffers van te grote verleiding... De politierechter te Haarlem heeft een viertal leden van het K.L.M.-per- soneel veroordeeld, dat zich schuldig had gemaakt aan diefstal uit de pro visiekamer van dit bedrijf. Drie con troleurs en een hulpcontroleur van de provisiekamer, waaruit de vliegtuigen worden bevoorraad met etenswaren, textiel enz. hadden theedoeken en le vensmiddelen meegenomen. Zij be kenden volmondig en voerden als ex cuus aan, dat alle leden van het per soneel van hoog tot laag hetzelfde doen. Zelfs de chefs, aldus een der verdachten, geven daarin het voor beeld. De officier, mr. van der Valk Bouman, was daarover niet te spre ken en zeide dat op die manier „onze nationale trots, de K.L.M., volkomen ondergraven wordt". De politierech ter, mr. Smits, moest toegeven dat het moeilijk is de verleiding te weerstaan als men iedereen dingen ziet meene men. doch stelde vastdat alle schul digen voor de rechtbank moeten wor den gebracht, wanneer er voldoende bewijs aanwezig is. De officier eiste, rekening houdend met verzachtende omstandigheden, voor de drie contro leurs 14 en de hulpcontroleur 10 dagen gevangenisstraf Een der verdachten had zijn moeilijke financiële positie te berde gebracht en deelde mede. dat hij de theedoeken alsluiers had ge bruikt. Hij moest van f180 per maand zien rond te komen met drie kinderen. De politierechter gaf alle vier een week gevangenisstraf. Een der ver dachten zeide daarop: „Ik ben U van harte dankbaar". SLUITING CONGRES DER UNIVERSITEITEN. Instelling van een Internationaal Bureau? Het Congres der Universiteiten uit gaande van de Unesco, dat te Utrecht werd gehouden, is besloten met het uitbrengen van de laatste rapporten der sectie vergaderingen. Aangedron gen werd op de instelling van een in ternationaal Bureau voor Universitei ten, een inlichtingenbureau. Bovendien zou dit bureau tot taak kunnen krijgen bereikte resiütaten bij onderzoekingen uit te wisselen en onderling steun te verlenen bij uitrusting van laboratoria, onderzoekingsmateriaal en boeken. De onderlinge samenwerking tussen de universiteiten over de gehele wereld zou bevorderd kunnen worden. Een diner en ontvangst aangeboden door de Nederlandse regering besloot het congres. LAATSTE POSITIE NED. SCHEPEN. ALCYONE. CasablancaAmsterdam, pass. 15/8 Ouessant; ALDABI, RotterdamBue nos Aires. 14/8 dwars van Lissabon; ALDE- GONDA (T). 16/8 van Bangkok te Pladjoe; ALHENA. Buenos AiresRotterdam, pass. 15/8 Wight, AMSTELKERK, Amsterdam West Afrika. 15/8 te Dakar; ARENDS- KERK. RotterdamAustralië. 16/8 te Colombo; CELEBES. AmsterdamJava, 15/8 te Safaga; CISTULA (T). 14/8 van Singapore naar Pladjoe; COrYDA. Hull Curasao, pass. 15/8 Startpoint; COTTICA, AmsterdamWest Indlë pass. 15/8 Ply mouth; ERINNA (T). 16/8 van Singapore te Mirl; GROOTE BEER, BataviaAmster dam. pass. 15/8 Kaap Dagata; HELENA, AmsterdamWest Indlë. 15/8 van Ant werpen; JAVA. 14/8 van Mobile naar New Orleans; JOHAN VAN OLDENBARNEVELT. BataviaAmsterdam, pass. 15/8 Kaap Da gata; KALABAHI, R'damBatavia, pass. 15/8 Dungeness; KELBERGEN, 16/8 van Savona te Sfax verwacht; KLIPFONTEIN, AmsterdamKaapstad, 15/8 van Genua; KOTA AGOENG, 15/8 van Makassar te Cher 1 bon verwacht; LAURENSKERK. 15/8 van Hamburg naar Bremen; LIMBURG. 15/8 van San Francisco te Manilla: LOE- NERKERK, 15/8 van Tanga te Darassa- laam; LOPPERSUM. CalcuttaRotterdam Eass. 13/8 Gibraltar; LUTTERKERK, Bom- ayRotterdam. 15/8 van Genua; MA- NOERAN, 15/8 van Soerabaya te Makassar; MOLENKERK, Hongkong—Rotterdam. 15/8 van Singapore; MUIDERKERK, 14/8 van Loblto te Novoredondo; MURENA (T).15/8 van Singapore te Mlrl; MODJOKERTO, RotterdamBatavia. 15/8 van Aden; MIJ DRECHT (T). 14/8 van New Orleans naar Liverpool; ORANJEFONTEIN, Amsterdam- Kaapstad, 15./8 van Southampton; PARK- HAVEN. Buenos AiresNederland, pass. 15/8 Madeira; POELAU LAUT. 14/8 van Makassar naar Soerabaya: PRINS ALEX ANDER. RotterdamMontreal, pass. 15/8 Beachy Head; PRINS WILLEM 2, 15/8 van Amsterdam te New Orleans; RAKI. New York—Java, 14/8 van Penang; ROEPAT. 16/8 van Batavia te Singapore; SALLAND. AmsterdamBuenos Aires, pass. 15/8 Guernsey; SIBAJAK, RotterdamBatavia, 15/8 2.40 uur van Port Said; STAD HAAR LEM, 14/8 van Saffl naar Nederland; STAD MAASTRICHT, VlaardlngenGenua, pass. 15/8 Minorca; STUYVESANT. 14/8 van Curacao naar Paramaribo; TABIAN, 15/8 van Batavia te Soerabaya; TALISSE, AustraliëRotterdam, pass. 15/8 Gibral tar; TELAMON, 14/8 van Curasao naar New York:. TJIBADAK, 16/8 van Soera baya te Makassar; TJIBODAS, 14/8 van Rio Grande naar Santos; TJIPONDOK, 15/8 van Fremantle naar Soerabaya; UTRECHT. 15/8 nog te Port Elisabeth; WESTERDAM, RotterdamNew York, pass 15/8 n.m. Prawlepoint; ZEELAND (KRL) New YorkJava. 15/8 te Djibouti; ZEE- MAN. BataviaRotterdam. i5/8 te Suez; DELFLAND, Buenos AiresA'dam, 16/8 te Montevideo, DELFT. 15/8 van Curacao naar Cristobal; KERTOSONO, JavaRot terdam. 14/8 om 0.30 uur van Port Said; NIGERSTROOM, AmsterdamWest Afrika 16/8 te Bordeaux; RIJNLAND. Amsterdam —Buenos Aires. 15/8 van Victoria; VAN 'T HOFF, 15'8 15 uur van Rotterdam te Hull. De krant voor iedereen 24). De auto reed en reed en maakte de afstand tussen de sheriff en de bei de schurken steeds groter. Toen Joris dacht, dat die afstand groot genoeg was remde hij zijn wagen en stapte uit. „Nu moeten we eens op de kaart kij ken!" zei hij. „Het komt me voor, dat we de goudvelden nu al aardig gena derd zijn!" „Gelijk heb je broer!" gromde Billy Bulk, stijfjes achter hem aan komend. De beide schavuiten zetten zich op een steen aan de kant van de weg en bestudeerden Nick Nugget's kaart. „Net als ik dacht!" zei Joris. „Aan het eind van deze weg begint een stuk woestijn, waar een riviertje doorheen pleegt te stromen. D&&r is het. Nog een klein stukje,, vriend Bulk!" „Waarom zouden we stil 'staan?" vroeg Panda aan de oude goudzoeker. „Ik denk, dat we ln de stad zijn!" mompelde de oude droevig.. „Dat kan niet!" zei Panda. „In een stad hoor je altijd geluiden en hier is het zo stil als iets! Ik begrijp er niets van!" VOOR DINSDAG 17 AUGUSTUS Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: kwartet van Haydn; 7.45: morgengebed en liturgische kalender; 8 00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: lichtbaken; 9.30; ochtendconcert; 10.00: voor de kleuters; 10.15: Franse operamuziek; 10.40: voor dracht: 10.55: muziek houdt fit; 11.30: als de ziele luistert; 11.40: muziek van Grleg: 12.00: Angelus; 12 03: Metropole Orkest: 12.55: zonnewijzer: 13 00: nieuws; 13.15: bariton en piano; 13.45: gram.muzlek; 14 00: gemengd omroepkoor; 14.30' onder ons; 15.00: gram.muzlek: 16.00: ziekenbe zoek; 16.30: ziekenlof; 17.00: vacantlepro- gramma; 17.15: bekende Engelse organis ten; 17.30: felicitaties; 17 45Indonesisch geschiedenisboek, 17.53: flitsen uit Oost Indonesië; 18.00: Vaudeville Strijkorkest; 18.20: 6portpraatje; 18.30: voor de strijd krachten; 19.00; nieuws; 19.15: muziek van Peer Gynt; 19.30: klankbeeld over kinderspel niet munitie; 19.45" Nlwlnklan- ken; 19.50: wederopbouw; 20.00: nieuws: 20 05: koormuziek: 20.12: Radio Cembalo Gezelschap. 20.45 voordracht: 21.00: Radio Philh. Orkest; 22.25: gram.muzlek; 22.37: actualiteiten; 22.45: avondgebed en litur gische kalender: 23.00: nieuws; 23.15 24.00: gram muziek. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendvarla; 19.50: dag opening door dr J. C, A. Fetter; 8.00: nieuws: 8.15: aubade; 8.45: gram.muzlek; 9.15: morgenwijding door ds D. W. Veld kamp: 9.30: waterstanden; 9.35: arbeids vitaminen; 10.30: Deanna Durbtn en Monte Rey zingen: 10.50: voor de kleuters; 11 00: gram.muzlek: 11.45: praatje over Paul Hoffman; 12.00: planosonaten: 12.30^eer- overzicht; 12.33: viool en plano; 13.00: nieuws: 13.15: gram.muzlek; 13.20: Jodler- club. 14.00: bezoek aan Intern, stud, werk kamp te Wieringerwaard; 14.15: gram. muzlek; 14.30: radiomatinee; 16.40: leuke plaatjes; 17.00: Spaans-Amerikaanse mu ziek; 17.30- The Seven Wings; 18.00: nieuws; 18.15: Tom Erlch. plano; 18.30: de levensopvatting van primitieve volken: 19.00: les gars de Paris; 19.25: nieuws; 19.30; London Symphony Orchestra; 21.00: gesprekken met dokters; 21.15: Omroepor kest; 22.15: buitenlands overzicht; 22.30: Kwintetspelers: 23 00: nieuws; 23.1524.00: melodieën van Cole Porter. AGENDA MAANDAG. Oud-Poelgeest Openluchtspel ..Marijk© van Poelgeest". 8 uur nam DINSDAG. Oud-Poelgeest; Openluchtspel „Marljli van Poelgeest". 8 uur nam. Den Haag (Binnenhof)Openlucht spel „Het wonderlijk uur". 9J uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2