A Republikeinse regering schuldig aan enorme opium-smokkel Heden voorfzelting der besprekingen Ie Moskou Nederlands protest bij C. v. G. D. Wat er in Indië gebeurt y x Indrukwekkende hulde aan Kardinaal De Jong Stampvol Stadion bij spel van Anton Sweers Sovjet-protesten te Washington afgewezen WEERBERICHT Met een enkel woord 87st# Jaargang MAANDAG 16 AUGUSTUS 1948 No. 26468 LEiDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 57055 Door de Ned. politie is 'n grote zaak van opiumsmokkel ontdekt, waarin de ge hele Republikeinse regering en waar schijnlijk buitenlandse persoonlijkhe den betrokken zijn. Honderden kilo grammen opium, die eigendom zijn van de Republikeinse regering zijn in be slag genomen. Wij vernemen, dat deze opiumsmok kel bestemd was om de onkosten te dek ken van de Republikeinse missies in het buitenland. Dr Maramis. de Minister van Flnanciëen van de Republiek, die de ver koop van deze opium leidde, is door de Nederlandse overheid gewaarschuwd dat hij, zo hij naar Batavia mocht komen, onmiddellijk zal gearresteerd worden. In bevoegde Nederlandse kringen meent men bovendien, dat de Neder landers waarschijnlijk zullen overgaan tot de opheffing van de diplomatieke onschendbaarheid van de leden der Re publikeinse afvaardiging, die belast zijn met de onderhandelingen met de Neder landers. Hadji Agoes Salim, de Republikeinse Minister van Buitenlandse Zaken, was niet bereid, de beweringen van' Neder landse zijde over deze aangelegenheid te logenstraffen en voegde hieraan toe, dat door de Nederlandse autoriteiten ter zake geen officiële beschuldiging is in gediend. Deze week zal de Nederlandse dele gatie bjj de C. v. G. D. een protest indienen tegen „de schending door de Republiek van de internationale opium overeenkomst". Een Nederlandse zegsman deelde nog mede dat de bewuste opium van Pon- tianak uit naar Singapore en Hongkong werd gesmokkeld. Deze opium zou tijdens de oorlog zijn vervaardigd door de Japanse opium-regie in Indië en later zijn overgebracht naar Republikeins gebied. OFFICIEEL COMMUNIQUÉ. De Ned.-Indsohe regering heeft he den een officieel communiqué uitgege ven, waarin o.m. wordt gezegd: „dat ongeveer 16 ton opium onder auspiciën van de Republikeinse regering sedert de politionele actie van verleden jaar clandestien geëxporteerd is. Uit arres taties en gevonden documenten is be wezen, dat de Republikeinse Minister van Financiën, A. A. Maramis, op dracht tot verkoop van deze opium gaf. De opium werd vanuit de Repu bliek op illegale wijze naar Soerabaja en Batavia verzonden. Raden Moekar- to Notowidigdo trad op als financieel coördinator en had het algemeen toe zicht op de verkoop. Hierbij werd mis bruik gemaakt van diplomatieke fa ciliteiten, verleend aan leden van de republikeinse delegatie en haar advi seurs. Moekarto stond geregistreerd als correspondent van het Republikeinse dagblad „Soember" en bezat papieren van de Republikeinse delegatie, waar op hij tussen Batavia en Djokja met het speciale vliegtuig op en neer kon reizen. Moekarto is thans gearres teerd. Voor de oorlog was hij werk zaam bij de opium- en zoutregie en was hoofd van deze dienst tijdens de Japanse bezetting Het onderzoek is nog niet beëindigd." MET OPBRENGST BETAALDE REPUBLIEK BELANGRIJKE KOSTEN. Een communiqué van de R.V.D. meldt o.a. nog dat het verhoor van Moekar to uitgewezen heeft, dat bij de Japan se capitulatie 22 ton opium in Batavia aanwezig was. Deze voorraad werd ter stond naar Djokja vervoerd. De verkoop van opium op grote schaal begon na de politionele actie om „verschillende posten van de Re publiek in de bezette gebieden te dekken", en om de Republikeinse vertegenwoordigers in hetbuitenland uit te betalen. De opdracht tot verkoop van de opi um werd gegeven door Maramis na bespreking met het kabinet. Maramis bepaalde aan wie de opium moest worden verkocht. Vele vooraanstaande Republikeinse figuren blijken in de loop van de tijd bjj de transacties betrokken te zijn geweest, in het bijzonder de opeen volgende ministers van Financiën. MAATREGELEN TEGEN VERDER MISBRUIK. Inmiddels verklaarde men van ge zaghebbende Nederlandse zijde, aan Aneta, dat uiteraard de beslissing of deze Republikeinse opiumsmckkel kan leiden tot algehele stopzetting van de Nederlands-Republikeinse onderhande lingen, bij de Nederlandse regering ligt. Men verwaohtte echter niet, dat algehele stopzetting in het voornemen ligt. Wel zullen de nodige maatregelen worden genomen opdat geen misbruik meer kan worden gemaakt van diplo matieke faciliteiten .Dergelijke prac- tijken kunnen niet geduld worden on der Nederlandse souvereiniteit". Nader wordt gemeld, dat de Neder landse delegatie aan de C.v.GD. reeds volledige inlichtingen heeft verstrekt. Naar verwacht wordt, zullen de di plomatieke vertegenwoordigers der Wes telijke mogendheden te Moskou heden middag een nieuw onderhoud op het Kremlin hebben met Molotof, de Sov jet-minister van buitenlandse zaken, ten einde een basis te vinden voor vier- mogendheden besprekingen over de Duitse kwestie. Men verwacht, dat de besprekingen wederom om vijf uur plaatselijke tijd een aanvang zullen nemen. Gistermiddag kwamen de afgezanten op de Amerikaanse ambassade bijeen. Naar men meent, hebben zij nieuwe in structies van hun regeringen ontvangen. Thans gaat de derde week der onder handelingen te Moskou in! De Amerikaanse minister voor 't leger, Kenneth Royall, heeft verklaard, dat de Amerikaanse regering zich niet zou la ten dwingen tydens de lopende diplo matieke besprekingen te Moskou. Wij hebben het recht In Berlijn te blijven, zo zeide hij, en goederen en personeel van en naar de stad te vervoeren. On danks het gebeurde waren de Amerika nen echter bereid de in Duitsland en elders gerezen problemen eerlijk en openhartig te bespreken. DE AMERIKAANSE LUCHTMACHT. De B-29 superforten, die thans in En geland en Duitsland zijn, aldus een cor respondent van Reuter, vormen de voorhoede van een luchtmacht ter sterkte van ruim 3000 bommenwerpers, die thans in de V S. met spoed wordt ge mobiliseerd. Deze vliegtuigen, zo gaat de corres pondent voort worden met een nieuwe Engelse uitvinding uitgerust, waardoor de actie-radius wordt verveelvoudigd, zodat er nauwelijks meer een doel in Europa te vinden is.dat buiten het be reik van de Britse vliegvelden ligt. Onder de vliegtuigen bevinden zich gemoderniseerde typen uit de laatste wereldoorlog, maar ook geheel nieuwe typen. DE STEENKOOLVOORZIENING VAN WEST-BERLIJN. De Sovjet-Russische autoriteiten hebben de order, volgens welke de boten, die de door vliegtuigen op Gatow en het Havelmeer afgeleverde steenkool naar de centrales van de Westelijke sectoren van Berlijn moesten vervoeren, vastgehouden moesten worden, inge trokken. AANKLACHT VAN MARKGRAF TEGEN STUMM. Paul Markgraf, de door de Sovjets gehandhaafde hoofdcommissaris van politie te Berlijn, heeft een aanklacht ingediend tegen zijn rivaal, de door de Westelijke mogendheden gesteunde hoofdcommissaris dr Stumm, wegens 't ontvreemden van.de auto van de „offi ciële" politiechef. In verband met de politie-kwestie hebben de Sovjet-autoriteiten een on derzoek gelast naar het gedrag van dr Hugo Holthoefer, hoofd van de poste rijen te Berlijn. Hij wordt er van be schuldigd te hebben medegewerkt aan de splitsing van de politie, door alle postkantoren te instrueren brieven aan het hoofdbureau van politie steeds naar het hoofdbureau in de Amerikaanse zone door te zenden en niet naar de Sovjet-zone. Holthoefer is liberaal-de mocraat. OORDEEL VAN NE NNI „Bestaat en 'n oorlogspsychose in Sovjet- Rusland?" aldus heeft een redacteur van het Italiaanse socialistische partijblad „Avanti" gevraagd aan Nenni, de leider van de linkse socialisten, die uit Mos kou is teruggekeerd. Nenni antwoordde hierop, dat hij in de Sovjet-unie het meest was getroffen door „het ontbre ken van elke hysterie, zowel bij de lei ders als bjj het volk". Ik heb kunnen vaststellen, dat de be windslieden in de landen, die ik heb be zocht en vooral in de U.S.S.R.. zich niet laten beïnvloeden door wat men de „koude oorlog" noemt. Zij houden stevig vast aan de overeenkomsten van Yalta en Potsdam, die zij nog steeds als geldig beschouwen en op basis waarvan, zo menen zij, de Duitse kwestie tot aller tevredenheid kan worden opgelost". 3/4 millioen vrouwen betuigen haar aanhankelijkheid. Ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina biedt de Stichting Tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 1898—1948" te 's-Gravenhage de ver zamelde handtekeningen van circa 3/4 millioen vrouwen aan HM. de Koningin aan. Op vier Alkmaarse kaasberries gerangschikt, worden de handtekenin gen door leden van het V.H.K. uit het gebouw van de Stichting gedragen. De aanbieding van de handtekeningen geschiedt Maandag a.s. op het Paleis Het Loo. (Foto: ANP-Ds.) SPORTFIGUREN ALS GAST BIJ DE KRONING. Naar wij vernemen, zullen voor de kroning van Koningin Juliana, behal ve Fanny BlankersKoen. ook de pre sident van het Ned. Olympisch Comité luit. kol. C. F. Pahud de Mortanges en de aanvoerder van het Nederlands voetbalelftal, Arie de Vroet, als offi ciële gasten worden uitgenodigd. Dr Van Mook neemt rust Dr van Mook is heden naar Tjipanas vertrokken om korte tijd rust te nemen; hij was reeds enige tüd ziek. FEDERALE CONFERENTIE UITGESTELD TOT SEPTEMBER. De bijeenroeping van de voltallige lederale conferentie te Bandoeng, wel ke eerst was vastgesteld op morgen, is om pract.iscne redenen uitgesteld tot een nader vast te stellen datum in September. C. v. G. D. EN REPUBLIKEINSE DELEGATIE NAAR DJOKJA. Hedenmorgen is het UNO-vliegtuig met leden van de C. v. G. D. en enkele leden van hun staf voor het büwonen van de Republikeinse onafhankelyk- heidsfeesten naar Djokja vertrokken, evenals enkele Republikeinse ministers, alsmede de voorzitter en enkele leden van de Republikeinse delegatie. Nieuwe Russische beschuldiging GEHEIME VERDRAGEN MET DE VERENIGDE STATEN. Volgens een uitzending in het Rus- sisch van radio Moskou hebben „zekere West-Europese landen" geheime verdra gen gesloten met de V.S., waar de vol ledige tekst van de oorspronkelüke Amerikaanse ontwerpen van de bilate rale verdragen inzake de hulp volgens het plan-Marshall in is opgenomen. Volgens radio Moskou hebben de re geringen van de landen, die „de be ruchte Amerikaanse hulp" ontvangen beloofd: 1. Zich te onthouden van nationali seren van ondernemingen, waarin bui tenlands kapitaal is belegd. 2. Zich te onthouden van elke stap, die er op gericht is het particulier ka pitaal te beperken. 3. Alleen met toestemming van de V. S. nieuwe ondernemingen op touw te zetten en oude te herstellen 4. Strategische grondstoffen - kolen, benzine, uranium, erts - uitsluitend in overeenstemming met het Amerikaanse plan toe te wyzen. De regeringen, die deze geheime over eenkomst hebben getekend, hebben zich verplicht te zorgen voor maatregelen in het binnenland, opdat inwilliging van de Amerikaanse eisen gegarandeerd zij, aldus radio Moskou. PICCARDS DIEPZEETOCHT. De Scaldig, het vaartuig waarmede prof. Piccard en Cosüns hun diepzee- tocht zullen ondernemen, wordt thans te Temsche aan de Schelde in orde ge bracht. Omstreeks 12 September zal de Scaldis naar de Kaap Verdische eilan den vertrekken. Vandaar gaat het vaartuig met een bemanning van 35 koppen en 10 onderzoekers naar de Golf van Guinea, de plaats van het onderzoek. Prof. Piccard, die alle veiligheids maatregelen wenst te nemen, zal eerst de bathyscaal laten dalen tot 6000 me ter, alvorens zelf tot 4000 meter af te dalen. 14e Olympische Spelen gesloten. Staande op de eretribune draagt Sir Frederick Wells tijdens de sluitingsplechtigheid van de Olympische Spelen 1948 in het Wembley Stadion de Olympische vlag, die onder zijn hoede zal blijven tot de volgende Spelen, die in Helsinki zullen worden georganiseerd. Naast hem de voorzitter van het Olympisch Comité, J. Sigfrid Edström. tijdens het uitspreken van de slotrede en op de voorgrond Lord Burghley. voorzitter van het Uitvoerend Comité. (Foto: ANP-R.) Het was gisteren 40 jaar geleden, dat Johan, Kardinaal de Jong, aartsbis schop van Utrecht, de heilige pries terwijding ontving. Op indrukwekken de wüze is dit voor Katholiek Neder land gedenkwaardige feit herdacht. Zowel de pontificale mis, als de hul diging, geschiedden in het stadion, dat tot in de uiterste hoeken gevuld was met naar schatting 12000 mensen. Onder de genodgden op de eretri bune merkte men oju. op. de Minister van Economische Zaken, prof. dr J. R. M. van den Brink en vele leden der Staten Generaal. Tegenover de eretribune was een al taar opgesteld waarboven een goudbe- schllderd dak gedragen door 4 witte zui len en omringd door een keur van fraaie bloemstukken. Kardinaal De Jong werd ontvanger, door de leden van het Me- tropolitaan kapittel. De jubilaris was ge huld in het rode kardinaalskleed met lange sleep, en getooid met het lint van het Grootkruis van de Orde van de Ne derlandse Leeuw In zijn gevolg bevon den zich mgr Giobbe, Pauselijk Inter - muntius te Den Haag mgr dr Jan Olav Smit, kanunnik van St Pieter te Rome, mgr dr Eras, procurator van het Neder landse Episcopaat en directeur van het Nederlands priestercollege te Rome, mgr dr Ph. Verhoeven, directeur van het Centraal Bureau voor Onderwüs en Op voeding te Den Haag en de abt van het Trappistencollege te Diepenveen. Na de Heilige Mis droegen groepen verkenners en leden der Jeugdbeweging lange slingers sparrengroen met bloemen versierd en stonden rond het terrein op gesteld. Een dertigtal meisjes, alleen een krans dragend, en gekleed in lange rode gewaden en voerde 'n rythmische volks dans uit. Hierna betraden 500 als bruid jes uitgedoste'meisjes het terrein en be strooiden dit met bloemen. Inmiddels was de altaarruimte in een podium veranderd, waarop de Kardinaal plaats nam. Hierna volgde het huldi- gingsspel onder leiding van Anton Sweers. Met als besluit een parade van 2000 deelnemers, die honderden vlaggen in allerlei kleuren droegen. Aan het eind van de huldiging sprak de Kardinaal een kort dankwoord, waar na de plechtigheid gesloten werd met het Wilhelmus, UIT PALESTINA. Opnieuw zi1n zowel Joodse als Ara bische klachten binnengekomen over schending van het bestand. Glubb pasja, de Britse commandant van het Arabische Legioen, ontkende als zodanig af te treden. Hij maakt slechts een reis naar Londen ln opdracht van de regering van Transjordanië. Wel hebben vier andere Britse officieren ont slag gevraagd. Sovjets stellen een spionnage- geval als tegenhanger Panyoesjkin, de Sovjetrussisohe am bassadeur te Washington, heeft op nieuw een onderhoud van 1 uur en 40 minuten gehad met Lovett, de Ameri kaanse onderminister van buitenland se zaken. Officieel is bekend gemaakt, dat Panyoesjkin het vierde protest van de Sovjet-Unie inzake het gebeuren met de Sovjetrussisohe leerkrachten bij de Amerikaanse regering heeft inge diend. Volgens Michael McDermott, woord voerder van het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken, heeft Lovett alle punten van het Sovjetrus- sisch protest verworpen. Volgens Lovett beschikt het minis terie niet over een rapport varn de New-Yorkse politie inzake „betreden van het Sovjetconsulaat en doorzoeken van de kamer van mevr. Kosenkina", doch heeft zü om nadere inlichtingen verzocht. In de Sovjet-nota wordt verklaard, dat de Sovjetrussisohe consul-generaal te New-Ycrk, Lomakin, geen toestem ming had gekregen de patiënte in het ziekenhuis te bezoeken. Verder wordt gevraagd om toestemming het zieken huis dag en nacht te bewaken en de patiënte heen te brengen, waar de consul-generaal wil. Lovett antwoordde, dat mevr. Ko senkina mag ontvangen, wie zij wil en dat men de Sovjetrussische vice-con sul toestemming had gegeven haar te bezoeken, hoewel zij er niet om ge vraagd had. Hü herinnerde de ambas sadeur er aan. dat mevr. Kosenkina, toen zü de vice-consul zag, hem zelde, dat zij niet met hem wilde spreken. De VB. hebben niet 't recht haar een bezoek met geweld op te dringen of haar tegen haar wil onder controle te stellen, aldus Lovett. Panyoesjkin ontkende dat mevr. Ko senkina zou gezegd hebben, dat zij in het Sovjetconsulaat gevangen gehou den was. Mevr. Kosenkina heeft intussen een dagvaarding ontvangen om voor de GEEN DOLLARS MEER VOOR BUNKERKOLEN. Naar wij vernemen zullen, op enkele uitzonderingen na, de buitenlandse schepen die in de havens van Rotterdam en Amsterdam komen bunkeren, met Ingang van heden, niet meer verplicht zün in Amerikaanse dol lars te betalen. VERSPREIDE BUIEN. Voor het Noord-Westen van het land: half tot zwaar bewolkt met hier en daar enkele regenbuien. Matige en aan de kust tijdelijk nog krachtige wind uit richtingen tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in temperatuur. Voor het Zuid-Oosten van het land: wisselende bewolking met hier en daar enkele regenbuien. Over het algemeen weinig wind. Iets hogere temperatuur. 17 AUGUSTUS Zon op: 5.26 uur; onder: 20.01 uur. Maan op: 19.46 uur; onder: 2.14 uur. (EK.) Hoog water te Katwük te 2.17 en 14.45 uur. Dit nummer bestaat uit vier pagina's BINNENLAND Douglas Fairbanks Jr., de Amerikaan se fllmspeler en filmproducent, ls vandaag uit Hollywood naar Europa vertrokken, om als voorzitter van een hulporganisatie voor Europa, het „Share through care" comité de voedselbehoeften van het vasteland voor de komende winter na te gaan. Hij zal o.a. een bezoek aan ons land brengen. De „Willem Ruys". ls gistermiddag van de eerste na de oorlog van een Neder landse haven uit ondernomen rondvaart, ln Rotterdam teruggekeerd. Aan boord be vonden zich 700 passagiers Een bezoek werd gebracht aan Portland, waarna ten plcizlerc van de passagiers langs de baaien van de Zuidkust van Engeland werd ge varen. Zaterdag heeft H.M. de Koningin met groot gevolg een bezoek gebracht aan het Maurltshuls te 's-Gravenhage, waar ter ge legenheid van het regeringsjubileum van HM. meesterwerken van de Hollandse school uit de verzameling van de Engelse koning zyn tentoongesteld. Gisteravond ls de rietmattenfabrlek N.V. F. J. Mijnlleff te Krimpen a. d. IJssel totaal door brand vernield. Grote rietschelven en voorraden riet matten gingen ln vlammen op. De brand ls nog niet geblust. Vorig jaar ls de zelfde fabriek afgebrand.- De oorzaak van de brand ls onbekend. Joseph Schreleder zal Vrijdag a.s. voor het BIJz. Gerechtshof verschijnen, om te getuigen tegen K. G G. Weldllch. die van 1 Januari 1943 af „Beauftragte des Relch- kommissars" voor Overijssel was. Zaterdagavond arriveerde op het vliegveld Schiphol de burgemeester van Makassar Abdoel Hamld Daeng Magassing, die als gast van de stichting voor Cultu rele samenwerking tussen Nederland. In donesië, Suriname en de Ned. Antillen onlge tijd ln ons land zal verblijven. Het ls de Bergen op Zoomse recherche gelukt de hand te leggen op een viertal knapen, die gedurende drie maanden de stad onveilig heeft gemaakt .Hun tactiek was zich te laten insluiten en zo geld bedragen te ontvreemden, die zij uitslui tend voor genotmiddelen en kleine uit spattingen gebruikten. Slttard heeft Zaterdag op luisterrijke wijze de feestweek ter gelegenheid van zijn 700-jarig bestaan Ingezet. H.M. de Koningin heeft enige krijt tekeningen. twee aquarellen, een sepla- tekenlng en een pentekening afgestaan ter opluistering van een Jubileumtentoonstel ling, welke onder de naam „Het oude Maastricht in kaart en prent" zal worden georganiseerd te Maastricht. Op 4 September zal het gerestaureer de graf van 16 leden van het Huls Nassau- Dletz ln het voorportaal van de Groote Kerk te Leeuwarden aan H.M. de Koningin worden overgedragen. Deze overdracht ls bedoeld als huldeblijk van de provincie Friesland ter gelegenheid van het a.s. regeringsjubileum. De recherchedienst van het C.D.K. heeft op het districtskantoor te Enkhui zen een fraude in textielpunten ontdekt. De 41-Jarige ambtenaar K. R. uit Enkhul zen ls ln verband hiermede gearresteerd, evenals een zekere M. B. uit Grootebroek, die als de opkoper wordt beschouwd. BUITENLAND Rasmussen, de Deense minister van buitenlandse zaken, zal deze week te Ber lijn met de vier militaire gouverneurs be sprekingen voeren over de toekomst van de 20.000 Duitse vluchtelingen, die zich nog ln Denemarken bevinden. Volgens radio Hamburg zullen de Sovjetrussische autori teiten alleen vluchtelingen ln hun zone opnemen, wanneer de zich thans in Dene marken bevindende Baltlsche vluchtelin gen naar de Sovjet-unie zijn teruggekeerd. Sovjet-Rusland heeft gisteren met veel eerbetoon de „dag van de sovjet marine" gevierd. De Praagse radio heeft meegedeeld, dat tussen 1 October en 31 December een onderzoek zal worden Ingesteld naar de activiteit van alle leden der Tsjechoslo- waakso communistische party. Het onder zoek heeft tot doel na te gaan. of de leden geen misbruik maken van hun bevoegd heden of dictatoriaal optreden en of zy hun plichten tegenover de Tsjechoslo- waakse republiek nakomen. In de zakenwijk van Reno (V.S.) zyn vijf personen gedood en tenminste 118 gewond ten gevolge van een ontploffing, die volgde op een brand. In Turkije hebben drie honderd vrou- welyke studenten een cursus van drie maanden gevolgd voor het bedienen van luchtafwerrgeschut 50 voormalige Tsjechoslowaakse par lementsleden ztln er reeds ln geslaagd uit Tsjechc-Slowaklje te ontsnappen en meer dan de helft van hen bevindt zich thans ln Engeland. Meer dan 12.000 Tsjechen zijn ln totaal na de Februarl-gebeurtenlssen uit hun land ontkomen, van wie zich on geveer 400 ln Engeland bevinden. De stad Brugge, die het vorig Jaar de voorstellingen van het befaamde heilige bloedspel heeft georganiseerd, heeft thans het initiatief genomen voor de opvoering van het middeleeuwse mysteriespel: Ma rieke van Nlemeghen De V.N.-commipeic voor Kasjmir heeft de regeringen van India en Pakistan aan bevolen bevel te geven het vuren te staken en met de commissJt de voorwaarden voor een plebisciet lu Kasjmir te bespreken. Te Buenos Aires zijn verscheidene personen gearresleetd naar aanleiding van protestbctoglngen voor het parlements gebouw tegen de voorstellen tot wijziging van de ï>5 Jaar cu^e grondwet. De Kamer van Afgevaardigden neeft met 96 tegen 34 stemmer, een wet aangeno men, voigens welke de nationale conventie binnen zes ma and ei. moet worden byeen- geroepen om de g.-r.ndwc* te wyzlgen. In het officiële Hongaarse regerings blad. worden „dissidente Hongaren" in het buitenland gewaarschuwd dat zy hun nationaliteit en bezittingen zullen verlie zen als zij niet binnen 30 dagen in het land terugkeren. In Spanje zullen binnenkort voor het eerst munten worden uitgegeven met de beeltenis van Franco. Zy zullen de In scriptie dragen: ..Francisco Franco, cau- dlllo van Spanje by de gratie Gods". De derde internationale Jaarbeurs van Vlaanderen zal van 26 Aug. tot 6 Sep tember te Gent worden gehouden. De expositie oppervlakte bedraagt 40.000 vier kante meter. Een var» de hoofdplelnen van Rlo de Janeiro draagt thans de naam Mahatma Gandhl. De herbenoeming had plaats ter gelegenheid van de viering van India's eerste verjaardag. commissie tegen on-Amerlkaanse acti viteit te verschy'nen. De onderzoeksleider Robert Strip ling zeide dat de oproep haar onder de bescherming zou plaatsen van de Verenigde Staten. Mevr. Kosenkina zeide geen bezwaar te hebben voor de commissie te verschijnen. De Sovjet-pers trekt natuurlük fel van leer tegen de houding der Ameri kanen. Een Sovjet-tegenhanger is blijkbaar gezocht en gevonden. Radio Moskou heeft thans bekend gemaakt, dat lui tenant Robert Dreher, medewerker van de Amerikaanse militaire missie en vlootattaché in Moskou, „betrokken was bij splonnageactiviteit en door zyn regering is teruggeroepen op verzoek van het Sovjet-ministerie van buiten landse zaken." Luitenant Dreher zou bekend hebben geheime inlichtingen ontvangen te hebben van een Sovjet burger, die hij in Januari in een re staurant ontmoette. Tenslotte verklaart Radio Moskou, dat de bewijzen tegen luitenant Dreher zo overtuigend wa ren, dat de Amerikaanse ambassade moest toegeven, dat de luitenant spl- onnage pleegde en onmiddellijk gehoor gaf aan het verzoek van het Sovjet ministerie om hem terug te roepen. Het feit heeft reeds in April j.l. plaats gehad. Miohael McDermott, perschef van 't Amerikaanse ministerie van Buitenl. Zaken, heeft meegedeeld, dat de Ame rikaanse ambassadeur, Bedell Smith, op 26 Aprl j.l. door de plaatsvervan gende Sovjet-minister van Buitenland se Zaken, Wisjinsky, op het Sovjet-mi nisterie van Buitenlandse Zaken werd ontboden, alwaar hem verzocht werd luitenant Dreher onmiddellyk terug te roepen. De ambassadeur verklaarde, dat de luitenant op verzoek van een Sovjet-ambtenaar naar het douane kantoor te Moskou was gegaan in ver band met versohepingen van eigendom der ambassade uit Odessa waar Dre her tevoren gestationneerd was. De aanwezigheid van agenten der geheime Sovjet-politie zou er op wüzen, dat het onderhoud door de Sovjet-autori teiten gearrangeerd was. Toen correspondenten McDermott vroegen, wat hy bedoelde met „gear rangeerd" sprak de Amerikaanse pers chef van „een complot". McDermott voegde er aan toe, dat de ambassadeur aan Wysjinsky verder meedeelde, dat de luitenant zijn ver- blüf van twee jaar beëindigd had en reeds voor het Incident op het douane kantoor <op 16 April) een visum aan gevraagd had. Volgers het Amerikaanse ministerie I van Buitenlandse Zaken zou de Sov jet-Unie eerst thans gewag maken van I deze gebeurtenissen, omdat men „een j reserve aan propaganda-incidenten verzamelt, die men gebruikt, als 't no- dig ik"

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1