Besprekingen te Moskou voortgezet WEERBERICHT Kwestie van mevr. Kosenkina krijgt internationale afmetingen Met een enkel woord 87ste Jaargang VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1948 No. 26464 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red 41507 Witte Singel 1, LeldeD Giro no.: 67055 In Berlijn ongewijzigde toestand Gistermiddag om 17 uur plaatselijke tijd is op het Kremlin het vierde on derhoud tussen de diplomatieke ver tegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en de V.S. en de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, begonnen. Het onderhoud duurde 2 uur en 40 minuten. Na de bijeenkomst begaven de Weste lijke afgevaardigden zich als gewoonlijk naar de Amerikaanse ambassade om een rapport aan hun regeringen op te stellen. Bedell Smith vertelde tegen journa listen, dat zij een ..aangenaam" ge sprek hadden met Molotof en Smirnof, plaatsvervangend minister van Buiten landse Zaken. Een der journalisten merkte op, dat de ambassadeur er minder vermoeid uitzag dan na de vorige vergadering. „Ik voel me ook minder moe", ant woordde Bedell Smith. Een andere correspondent vroeg of het de laatste bijeenkomst was geweest, waarop de ambassadeur antwoordde: „dat weten we nooit", en na een korte pauze: ,.Ik denk het niet". Roberts en Chatalgneau gaven geen commentaar. De drie afgezanten zagen er opgewekter uit dan anders. RECORD OP DE „LUCHTBRUG". De Airlift bereikte gisteren een nieu we topprestatie van 352 Britse en 359 Amerikaanse vliegtuigen. De Ameri kaanse toestellen alleen vervoerden daarbij 2871 ton. In totaal hebben de Amerikaanse en Britse vliegtuigen voor de Duitse bevolking thans 90.000 ton goederen aangevoerd, waarvan 55 door de Amerikanen en 45 door de Britten. In de zelfde periode van het vorige jaar werd uit het Westen over de nor male verbindingen 300.000 ton aange voerd. De Britse vliegtuigen maakten 9340 vluchten met 4.5 millioen kilometer, de Amerikanen 5866 vluchten met 10.4 millioen kilometer. Daarbij is te bedenken dat de Ameri kaanse vliegtuigen een aanzienlijk gro tere afstand moeten afleggen dan de Britse. Teneinde de efficiency van de lucht brug te verhogen zullen vanaf 20 Aug. drie Amerikaanse eskaders worden ge- stationneerd op het Britse vliegveld Fassberg om vandaar naar Berlijn te vliegen. De vliegtijd der Skymasters wordt daardoor met de helft beperkt. De efficiency is ook verhoogd doordat het gewicht der verpakking is terug gebracht tot 3 van het gewicht der vervoerde goederen. Op retourvluchten hebben de Airlift- vliegtuigen 1200 ton producten der Ber- ïynse industrie meegenomen. RUSSEN VEROORZAKEN INCIDENTEN. Gisterochtend heeft zich een incident voorgedaan bij de centrale ravitaille- ringsdienst van Berlijn, gelegen in de Sovjetsector. De Sovjet-wachten belet ten de bevoegde ambtenaren van de Westelijke sectoren het gebqjiw te be treden. De geldigheid van de door het gemeentebestuur afgegeven identiteits papieren werd niet erkend. Het hoofd der gemeentelijke ravitailleringsdienst moest persoonlijk tussenbeide komen om de orde te herstellen. Gistermiddag heeft zich aan dfi grens tussen de Britse en de Sovjet-sector een incident voorgedaan waarbij ten aan- schouwe van een duizendkoppige me nigte 3 Sovjet-soldaten door Britse militaire politie werden gearresteerd. De Duitse politie van de Sovjet-sector hield met assistentie van Sovjet-solda ten een harer regelmatige razzia's op de zwarthandelaren op de Potsdam- merplatz. Daarbij strekte zij het cordon uit tot in het Britse gebied. Vluchtende Duitsers werden tot op 500 meter in de Britse sector achtervolgd. De Britse militaire politie heeft de achtervolgers, die in de Britse sector ook een tram tot stilstand brachten, verdreven, waar bij volgens officiële mededeling geen moeilijkheden ontstonden. Verklaring van Tito HET LEGER EEN SCHOOL. In zijn eerste persoonlijke verklaring over de veroordeling door de Komin- form van de Joegoslavische commu nistische partij, die te Belgrado is ge publiceerd, heeft maarschalk Tito, de Joegoslavische minister-president, ont kend, dat de partij een eigen weg gaat, die afwijkt van de weg der andere volksdemocratieën en van de Sovjet- Unie. Sprekende voor leden der party, leg de Tl to de nadruk op de noodzakelijk heid van eenheid in de partij. Hij zette uiteen, dat de verdediging van het land niet de enige taak van het leger is, doch dat het ook „een school moet zijn, waar ons land zijn politieke opleiding krijgt". „De communisten moeten de politieke ontwikkeling aan het leger uitleggen. Gij zult op de hoogte worden gebracht van alles, wat gebeurt, en moet het leger inlichten. Onze belan gen zijn internationale belangen en zijn een bijdrage tot de overwinning van het socialisme in de wereld. De toestand is moeilijk, doch wij zullen hem de baas worden, door de eenheid van onze partij". AANHOUDEND KOEL WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond. Half tot zwaarbewolkt met enkele plaatselijke buien. Meest matige wind hoofdzakelijk uit richtingen tussen West en Noord. Aanhoudend koel weer. 14 AUGUSTUS Zon op: 5.22 uur; onder: 20.07 urn- Maan op: 17.34 uur; onder: 24 00 u. (EK). Hoog water te Katwijk te 11.18 en 23.54 uur. VERZETSBEWEGING IN SOVJET-ZONE. Voor de eerste maal heeft in de Rus sische bezettingszone een verzetsbewe ging de kop opgestoken. Zij is genaamd „Das wahre Deutschland" en heeft In Maagdenburg, Halle en Dessau een vlugschrift verspreid, waarin de politiek van het militaire Sovjet-bestuur, de eenheidspartij en de voedselvoorziening worden aangevallen. AMERIKAANSE WAARSCHUWING? Een woordvoerder van het Ameri kaanse militaire bestuur in Duitsland heeft over alle zenders van de Ameri kaanse zone een toespraak tot het Duitse volk gehouden, die volgens po litieke waarnemers echter kennelijk be doeld was „als waarschuwing tegen het Kremlin' Hij maakte gewag van „de les der geschiedenis van de atoombom, 100.000 tanks en een vliegtuigproductie van 100.000 per jaar". De toespraak had tot doel, zo meent men in politieke kringen, het Kremlin in te lichten over ..c'e mening van 80 van het Ameri kaanse volk". „Deze 80%", zo zeide spr. ,zyn bereid de regering in haar Duitse politiek te volgen, zelfs al zou dit een oorlog ten gevolge hebben". De Verenig de Staten waren begonnen met de her bouw van hun strijdkrachten en de voorbereiding van een luchtvloot van 70 eskaders. Spr. herinnerde aan de waar schuwing die Roosevelt in 1939 aan Hit- Ier richtte en „de funeste gevolgen van ae fout van de Duitse rijkskanselier om aeze waarschuwing op te vatten als een teken \an zwakte". „Het Amerikaanse volk wenst de vrede, doch niet slechts de vrede voor onze tyd en tot elke prijs. Het gelooft dat de vrede niet door terugtrekken kan worden gewonnen", zo besloot hij. De vernieling van het pompstation te Latroen. GROTE GEVOLGEN? Een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat het vernielen van het pompstation van Latroen een zo ernstige overtreding van de bestands- voorwaarden betekent, dat sancties tegen het Arabische legioen, dat de da der heet te zyn dienen te worden ge nomen. Radio New York meldt, dat Mosje Sjertok, minister van buitenlandse za ken van Israël, graaf Bernadotte, be middelaar der VN., telegrafisch er van in kennis heeft gesteld, dat Israël zijn bevel tot hertoelating van Arabische vluchtelingen in Palestina intrekt op grond van het opblazen van het pomp station. Een grote groep waarnemers dér V.N. stelt een onderzoek ter plaatse in en zal zo spoedig mogelijk rapport uit brengen. Een woordvoerder van Bernadotte heeft verklaard, dat het reservoir on beschadigd is, doch dat de toestand der machines slecht is. Er was reeds con tact opgenomen met de Britse com mandant van het Arabische legioen in die sector, majoor Locket, ter verkrij ging van informaties omtrent de ont ploffing. Graaf Bernadotte heeft aan de mi nister van buitenlandse zaken van Is raël, Mosje Sjertok medegedeeld, dat I hij gezien de toestand er in heeft toegestemd de grenslijnen in het ge bied van Latroen te herzien. Een persfunctionaris der V.N. heeft het opblazen van het station een „ge beurtenis van de grootste ernst" ge noemd. Er was reeds over gerappor teerd aan de Veiligheidsraad. Het inci dent zou kennelijk gerapporteerd wor den als een Arabische schending van het bestand. Het station bevond zich in Arabisch gebied, vastgesteld volgens overeenkom sten, die door de VN. waren aanvaard. De pompen konden niet meer gerepa reerd worden, zo vervolgde de functio naris. Volgens een voorlopig rapport was de vernieling uitgëvoerd door man schappen der ongeregelde Arabische troepen. Een aantal van hen was enige tijd voor de explosie in de streek ge zien. Het station was nog steeds bran dende, waardoor het niet mogelijk was dichtbij te komen. De regering van Israël heeft de be middelaar der VN. formeel een alge mene uitwisseling van krijgsgevange nen voorgesteld. De regering heeft zich bereid verklaard op Rhodos Arabische vertegenwoordigers te ontmoeten ter uitwerking van bijzonderheden. De Joden hadden ongeveer 5.000 Ara bieren krijgsgevangen gemaakt en de Arabieren 850 Joden. Uit Amman wordt gemeld. dat Transjordanië en Saoedi-Arabië over een gekomen zijn diplomatieke verte genwoordigingen uit te wisselen. Dit is voor het eerst in de geschiedenis dezer landen. Gisteravond is graaf Bernadotte over Rome naar Stockholm vertrokken voor het bijwonen van de internationale Roode-Kruis-conferentie. Hij zal ook Genève aandoen. Hij zal in dagelijks contact blijven met het nabije Oosten en zich gereed houden eventueel binnen twintig uren uit Stockholm terug te keren. Een prijs voor de nuttigste uitvinding in Frankrijk (Van onze Parijse correspondent). In Frankrijk is thans ook het meest individualistische beroep in een „Unie der Franse uitvinders" georganiseerd. Teneinde de animo (of de inspiratie?) wat te stimuleren, heeft het bestuur der Unie thans een jaarlijkse prijs in het leven geroepen, de Grote Prijs der Unie van Franse Uitvinders geheten. De vereniging stelt zich voor cp 25 De cember as. voor het- eerst haar on derscheiding, die 25.000 francs be draagt, aan een vindingrijk landge noot uit te kunnen reiken. Ontwapening De ontwapeningscommissie van de V. N. heeft met 9 tegen 2 stemmen (die van de Sovjet-Unie en de Oekraine) besloten dat „wapens voor massa-ver nietiging" de volgende zijn: explosieve atoomwapens, radio-actieve wapens, dodelijke en chemische en biologische wapens en verder alle wapens, die in de toekomst zullen worden ontwikkeld en wat vernietigende kracht betreft met de eerder genoemde wapens te verge lijken zijn. De commissie nam voorts een Britse resolutie aan, waarin wordt gezegd.dat een stelsel van reglementering en ver mindering van bewapening en leger- sterkte slechts kan worden ingevoerd wanneer er internationaal vertrouwen en veiligheid heerst. Om zulk een ver trouwen te scheppen, aldus de resolu tie, zijn in de eerste plaats vereist een internationale strijdmacht van de V.N., internationale contróle op de atoom energie en het sluiten van vredesver dragen met Duitsland en Japan. Ontheffing Zondagsrijverbod Zelfs Molotof bemoeit er zich mee De Sovjet-ambassade in de VS heeft bij het ministerie van Buitenlandse Zaken geprotesteerd tegen het bevel van het opperste gerechtshof, dat aan de consul-generaal der Sovjet- Unie te New-York is overhandigd en volgens hetwelk mevr. Kosenkina voor een Amerikaanse rechter moest verschünen. Lomakin, de consul-ge neraal der Sovjet-Unie, heeft het bevel dan ook genegeerd, door niet met mevr. Kosenkina te verschijnen. Hij verklaarde mevr. Kosenkina ..ge red" te hebben uit handen van Wit- Russen.die haar „verdoofd en ont voerd" hadden. Gravin Tolstoy zeide. dat mevr. Kosenkina uit het Sovjet consulaat „ontsnapt" was, omdat zij „vreesde doodgeschoten te worden". Het verhaal van de redding noemde zij „onzin". Te Filton (Bristol) is het grootste passagiersvliegtuig in aanbouw, ooit in Enge land gebouwd. Het Is de ..Brabazon I" waarvan het ontwerpen en bouwen enige jaren heeft geduurd. Hoe groot het vliegtuig is, blijkt uit de vergelijking met de Lancaster bommenwerper, die links van de neus van de „Brabazon I" staat. Foto ANP-R. VERKLARING VAN MOLOTOF. Volgens radio Moskou heeft Molotof, de Sovjetrussische minister van Bui tenlandse Zaken, generaal Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, tot een bezcek uitgenodigd en hem een verklaring doen toekomen over de positie van Sovjetrussische leerkrachten in Amerika. Alvorens een protest over de gang van zaken uit te spreken, gaf Molotof zyn lezing over deze kwestie, waarvan de voornaamste punten de volgende zijn: 31 Juli kwa men leerkrachten van de Sovjetrussi sche school te New-York, te weten mevr. Kosenkina en Samarin met vrouw en drie kinderen, niet opdagen toen het schip naar de Sovjet-Unie zou vertrekken, waarvoor zij reeds pas sage hadden betaald en waar zij hun bagage reeds heen hadden gestuurd Pas een week later ontving Lomakin. de Sovjetconsul te New-York, 'n brief van mevr. Kosenkina, waarin zij schreef op de Wit-Russisohe nederzet ting „Reed Farm" te vertoeven, waar men haar een aan de Sovjet-Unie vij andige verklaring wi'lde afdwingen. Toen de consul ter plaatse arriveer de, gaf de onderwijzeres direct uiting aan het verlangen met hem mee te gaan. Tevergeefs trachtten mevr. Tol stoi en haar aanhangers dit te ver hinderen. Op een onmiddellijk belegde persconferentie deelde mevr. Kosenki na mee met geweld eej^ Injectie te hebben gekregen en naar Reed Farm ontvoerd te zijn. ZAAK GESCHORST. Het cpperste gerechtshof van de staat New-York heeft daarop beslo ten de zaak Kosenkina te schorsen, wegens haar „internationale vertak kingen", aldus heeft de magistraat, die met het onderzoek is belast, ver klaard. Hy heeft er aan toegevoegd dat hij de beslissing aan de gouver neur Thomas Dewey overliet. Uit de tekst van het Sovjet-protest blijkt dat de Sovjetambassade het als onaanvaardbaar beschouwt, dat een Amerikaanse rechtbank zou kunnen veronderstellen dat een consul-gene raal van de URSS 'n Sovjetonderdaan kan gevangen houden, daar een der gelijke houding onverenigbaar is met de waardigheid van een consul. In de Sovjetnota wordt er aan toe gevoegd, dat het bevel van het opper ste gereohtshof te New-York volledig in strijd is met de principes van de di plomatieke onschendbaarheid. De Sovjet-ambassade meent tenslot te dat het Sovjetconsulaat te New- York noch het recht noch de middelen heeft om „een vrije burger van de BINNENLAND Ir A. W. Boerma heeft gisteren zijn post in Rome als directeur van het Euro pese Bureau van de F.A.O. aanvaard. De 100 verdachten ln de voetbalpool- affaire zullen niet heden te Rotterdam terecht staan, doch eerst op 26 en 27 Augustus. De heer J. Seyffert, Rijkshavenmees ter van het Noordzeekanaal te IJmulden. is plotseling aan een hartverlamming overleden. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zal weer een leerstoel Ingesteld worden voor het onderwijs ln de maritieme ge schiedenis van ons land. Wegens enkele technische moeilijkheden kan een nieuwe hoogleraar nog niet benoemd worden, doch de benoeming zal zo spoedig moge lijk plaats vinden. De Cubaanse militaire missie, die onder leiding van de chef van de generale staf van Cuba, generaal-majoor Geno- vevo Perez Damera, gedurende de afge lopen week een bezoek aan ons land heeft gebracht. ls gisteren met een speciale K.L.M.-machine naar Zwitserland ver trokken. Vandaar zal. na een kort bezoek, met hetzelfde vliegtuig naar Madrid ge vlogen worden. Met hetzelfde vliegtuig waarmee Anak Agoeng Gde Agoeng en Abdoelmalik waren aangekomen arriveerde monseig neur P J. Willekes Apostolisch Vicaris te Batavia, na ongeveer eeD Jaar met verlof Dit nummer bestaat uit vier pagina's. I ln Nederland te hebben doorgebracht, Dezer dagen ls de 200.000ste bezoe ker de poorten van de Legertentoonstel- llng te Rotterdam gepasseerd. Jhr A. W. L. TJarda van Starken- borgh Stachouwer, de Nederlandse am bassadeur te Parijs, vertrekt vanmiddag met zijn echtgenote aan boord van dè „Nieuw Amsterdam" uit New-York naar Europa. BUITENLAND. Te Londen ls het bestaan van een nieuw straalvliegtuig, de ..Hawker" A 38/ 46 bekend gemaakt. Dit toestel, dat door een Rolls-Royce turbine wordt aange dreven, kan een snelheid van meer dan 900 kilometer per uur ontwikkelen. President Truman heeft de wet on dertekend voor de lening ad 65 millioen dollar aan de V. N voor de bouw van het permanente hoofdkwartier in New- York. De elf staten van West-Dultsland z(Jn uitgenodigd deel te nemen aan de plenaire vergadering van de interparle mentaire Unie van west-Europa, die van 1 tot 15 September te Interlaken ln Zwit serland wordt gehouden. De Duitsers nemen deel op gelijke voet met de andere afgevaardigden De Franse minister van arbeid. Da niel Maver. heeft meegedeeld, dat het broodrantsoen met. Ingang van 1 Septem ber zal worden verhoogd van 250 tot 300 gram per persoon per dag. Tevens zal de kwaliteit van het brood beter worden. Een Italiaanse handelsdelegatie ls vla Praag naar Moskou vertrokken. PER AUTO NAAR DE FEESTELIJKHEDEN. De minister van Verkeer en Water staat (a.i) heeft ontheffing verleend van het „Zon-dagsrijverbod" voor mo torrijtuigen op Zondag 29 Augustus en Zondag 5 September a.s., met het ocg op de komende feestelijkheden in den lande. AIRBORNE HERDENKING 1M8. De herdenking van de slag om Arn hem zal, de traditie getrouw, dit jaar weer geschieden door een plechtigheid op de vooravond (dus op 16 Septem ber) by het monument te Oosterbeek, terwijl op de herdenkingsdag zelve weer als gebruikeiyk 's morgens de plechtigheden op het Airborne kerk hof en 's middags de stille rondgang en bloemenhulde bij het Arnhemse monument aan de Rijnbrug zullen volgen. MINISTER LIEFTINCK IN SEPT. NAAR WASHINGTON. De Minister van Financiën, mr P. Lieftinck, zal in de tweede helft van September naar Washington gaan om een vergadering by te wonen van het Internationale Monetaire Fonds. Spoedig vermeerdering van verschepingen via Rotterdam en Antwerpen? De verschepingen via de „natuurlijke route", nameiyk over Rotterdam en Antwerpen, naar het Duitse achter land van deze steden, zullen ver meerderd worden zodra een overeen komst tussen het ln- en uitvoerbu reau van Bizonia en vertegenwoordi gers van Nederland en België tot stand zal zijn gekomen. Naar Aneta van bevoegde zyde verneemt, zal een dergeiyke overeenkomst binnenkort gesloten worden door bemiddeling van de E.C.A. Slechts over punten van ondergeschikt belang moet men het nog eens worden. HERINNERING AAN VERBLIJF IN HET „ORANJEHOTEL". De Stichting „Oranjehotel" heeft be sloten dit jaar wederom een aandenken beschikbaar te stellen aan degenen, die tijdens de bezetting in het „Oranjeho tel" te Scheveningen door de Duitsers gevangen werden gehouden. Het be staat ditmaal uit de bekende ton in miniatuur: deze ton was in iedere cal aanwezig. Het tonnetje is gemaakt van zink en ongeveer 8 bij 15 cm. Er is een koperen plaatje op aangebracht waar op „Oranjehotel 19401945" gegra veerd is. Regeringsverklaring van het nieuwe ministerie. Gistermiddag heeft het nieu we ministerie Drees—Van Schaik zich aan de Tweede Kamer voorgesteld, waarbij de minister-president, de heer W. Drees, voorlezing deed van de rege ringsverklaring over het te voeren beleid. Minister Drees, staande te midden van de ministers, tydens het uitspreken van zyn rede. Foto ANP- v. d. W. Te Lissabon ls uitspraak gedaan ln de zaak tegen 106 personen die beschul digd waren van communisme en activi teit tegen de regering. De hoofdschuldige Francisco Duarte. die vlei Jaar gevange nisstraf kreeg, gaf toe een leider der Por tugese communistische partij te zijn. De andere straffen variëren van 2 tot 30 maanden. Veertig beschuldigden werden vrijgesproken. Alle veroordeelden verliezen voor vier Jaar hun politieke rechten. De openbare aanklager zal „wegens de mild heid der straffen" bi) het hoge gerechts hof ln beroep gaan De E.C.A. heeft besloten om aanko pen ln Argentinië door aan het plan- Marshall deelnemende landen te finan cieren. wanneer zich een geschikte gele genheid voor dergelijke aankopen voor doet. Een tweede groep Dajaks, Borneo's traditionele koppensnellers, ls per vlieg tuig op Malakka aangekomen om het Britse leger bi) de actie tegen de op standelingen te helpen. In Hessen hebben ongeveer een half millioen arbeiders een halve dag ge staakt uit Drotest tegen het stijgen der prijzen. Te Frankfort zl|r gisteren op het Roemerberg-pleln 25-000 arbeiders bi)een geweest. Hun leider» eisten prljsbeheer- slngswetten en de organisatie van ar beidsraden ln de fabrieken. De secretaris-generaal van de V. N.. Trygve Lie, heeft op een persconferentie verklaard, dat het niet uitgesloten ls. dat het gehele Duitse vraagstuk ter sprake wordt gebracht ln de algemene vergade ring van de V. N,. die ln September te Pa rijs bijeen komt. Prinses Juliana woont Olympische Spelen bij De Prinses-Regentes bevindt zich op het ogenblik tezamen met Prins Bern- hard in Londen, ter bijwoning van de Olympische Spelen. Prinses Juliana, die incognito is, zal waarschijnlijk be gin volgen-de week met de Prins naar ons land terugkeren. STEENKOLEN UIT ONS LAND NAAR NED.-INDIË. Gisteravond is het Engelse s.s. „Ocean Angel" uit Rotterdam met een la-ding van 9000 ton Nederlandse steenkolen naar Semarang vertrokken. Deze eer ste verscheping zal van tijd tot tijd door meerdere gevolgd worden. De Ned. Indische Gasmaatschappij die deze steenkolen uit ons land be trekt, wil hiermee de gascokes, welke door de gasfabrieken in Ned.-Indië worden geproduceerd, verbeteren. Door het verkrijgen van betere gascokes zullen voordelen ontstaan voor de wa terstofwinning en voor de suikerindus trie. URSS te verplichten om voor een Amerikaanse rechtbank te verschij nen." MEVR. KOSENKINA SPRINGT UIT RAAM. Gisteren is een vrouw van de derde of vierde verdieping van het Sovjet consulaat te New-York gevallen of ge sprongen. Terwijl ambtenaren van het consulaat haar naar binnen droegen, mompelde zy ln het Russisch „laat me met rust". Naar gemeld wordt, werd de vrouw, die door de politie geïdenti ficeerd is als mevr. Kosenkina, juist naar binnen gedragen, toen politie mannen over een hek klommen om bij haar te komen. Volgens de politie te New-York stortte mevr. Kosenkina zich met voorbedach ten rade van de derde verdieping, en kele ogenblikken nadat zy in een nieuwsuitzending door de radio ge hoord had in welk een ingewikkelde situatie zij was gekomen. De ondervraging kon echter slechts kort zyn, daar de patiënte weer het bewustzyn verloor. Het duurde 40 mi nuten, voordat zij na haar val naar het ziekenhuis werd gebracht. In die tussentijd wist de detectieve der poli tie, Frank Farell, na aanvankelijke weigering toegang tot het consulaat te verkrijgen, waar hij mevr. Kosenkina op een baar naar de ziekenauto mcoht helpen dragen. Later werden drie Sov jetrussische functionarissen in het zie kenhuis toegelaten Deze verkregen echter ondanks hun heftig protest geen toegang tot de zie kenkamer. De politie zeide, dat zij misschien later toegelaten zouden wor den, indien zij een „behoorlijke mach tiging" konden tonen. De toestand van mevr. Kosenkina sohijnt niet zonder gevaar te zijn. Een vriend van de patiënte heeft aan verslaggevers verteld, dat zij in 't ziekenhuis tegen nem gezegd heeft: „Ik snakte er naar om er uit te bre ken. Ik was als een vogel in een kooi. Ik meest er uit." Volgens het Franse persbureau AFP heeft Samarin aan de journalisten verklaard, dat hij en zijn echtgenote van de Russische nationaliteit zullen afzien. Komen nieuwe Fokker fabrieken toch bij Schiphol? PRINCIPIËLE BESLISSING NA OVER WINNING TALRIJKE BEZWAREN. Dc Verenigde Nederlandse Vlieg tuigindustrie Fokker heeft een „prin cipiële" beslissing genomen ten aan zien van de plaats, waar de nieuw te bouwen fabrieken van deze industrie zullen verrijzen. Als bekend is reeds geruime tijd een strijdvraag aan dc gang, welk der bestaande vliegvelden voor vesting dezer fabrieken het meest in aanmerking zou komen, wel ke vraag nauw verband hield met het probleem van het centrale vliegveld. De thans genomen principiële beslis sing plaatst de nieuwe fabrieken in de Zuidhoek van de luchthaven Schiphol tussen de Ringvaart en de Vijfhuizer- weg. Dit besluit kon worden genomen dank zij de medewerking van B. en W. van Amsterdam, waardoor tal van aan- vankeiyk ernstige bezwaren uit de weg weiden geruimd Er bleek voorts een regeling mogelijk te zyn, waardoor het drukke luchtverkeer van Schiphol als internationale luchthaven en de proef vluchten van de industrie elkaar zeer wel verdragen. De Rijksluchtvaartdienst bleek tegen deze combinatie geen be zwaar te hebben, mits aan enige „niet al te belastende" voorwaarden kon wor den voldaan. Er blijven desniettemin moeiiykhe- den bestaan. zodat dc discussies over de definitieve beslissing nog voortdu ren. Inmiddels zijn de plannen voor de nieuwe fabriek reeds gereed. Zij omvatten gebouwen met een totale oppervlakte van 55.000 vierkante me ter. Nederlandse trawler gaf Engelse het nakijken WON ORIGINELE WEDSTRIJD MET GROOT VERSCHIL. Het Britse Ministerie van Landbouw en Visserij deelt mede, dat er een proef is gehouden met een Engelse en een Nederlandse trawler, met het doel om na te gaan welk soort schip op bepaalde graden het best was te gebruiken. Ons land was vertegenwoordigd door een trawler uit Texel, Engeland had de ex-marinevissersschuit Platessa af gevaardigd. De Texelse boot is onge veer 75 voet lang en uitgerust met een 200 PK motor; de Engelsman heeft een 240 PK motor en meet 90 voet. Beide schepen visten enige dagen dicht bij elkaar en haalden beurtelings hun netten ln. Een staf van deskun digen hield de vangst by. De Hollander won deze originele wedstrijd met zeer groot verschil. Hy haalde 60% meer schol op, meer dan twee keer zo veel tarbot, griet en wyting, dertig keer zo veel makreel en vele malen meer tong. Eveneens werd vele keren meer „bodem" naar boven gebracht. hoofclzakeiyk be staande uit zeesterren. Het Britse ministerie constateerde dat op deze visgronden het Hollandse sohlp, met een bemanning van rijf man, 'n zeer rendabel schip ls hoofd zakelijk door zijn type van het sleep net en het bevestigen daarvan.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1