Laatste Berichten Drie geweren schoten vier vogels STADSNIEUWS UIT DE OMSTREKEN Bouwen wordt goedkoper in België DONDERDAG 12 AUGUSTUS Van Salon de Tire tot eendenjacht. Binnenlandse échec's en buitenlandse successen (Van één onzer redacteuren). IK heb er de aller-elementairste uit gave van De Bock en Leeman nog eens op nageslagen en ik bevond m'n geheugen deugdelijk: de eerste woorden Frans, welke een groot deel van de Ne derlandse jeugd te verwerken krijgt zijn: ..le pipe de papa". Nochtans weet ik van mezelf heel zeker, dat mijn kennismaking met de Franse taal een gans andere was. Het heette ..Salon de Tire" en het stond met prachtige rode en witte krul letters boven een schiettent op de Leeu warder kermis. Deze Salon de Tire had reeds op zeer prille leeftijd mtin op rechte bewondering en al zijn er sinds dien ook vele tientallen jaren verlopen-, ik zou u toch nog precies kunnen ver tellen hoe die tent er uitzag. Er was een leeuw, die op het punt scheen om de hem belagende lager te verscheuren en die machtig begon te brullen, wanneer je de schijf raakte: er was een tamboer, die een roffel sloeg, wanneer je zijn kwetsbare plek trof, maar het meeste genoten we toch wan neer een met de rug naar het publiek gekeerde boer in zijn zwak werd geraakt en de blikken achterklap van diens pan talon omlaag tuimelde Scherpschutters mochten hun geluk beproeven in het stukschieten vsn ste nen pijpjes die in grote guirlandes aan hun stelen langs de achterwand van onze Salon waren opgehangen en zéér vèr- gevorderden trachtten een celluloid bal letje. dat op een dunne waterstraal op en neer danste, weg te schieten. Och, wat kon je in zo'n tent veel beleven; urenlang kon men er staan kijken, tot dat de salonhouder je op een heel weinig salonachtige manier aanried zo lang zamerhand de gezelligheid maar eens te verplaatsen Maar met een omweg kwam je terug om daarna speciale aandacht te schenken aan het schijfschieten om de meest vreemdsoortige en bontkleurige prijzen. 36 punten was het maximum, dat de schutter In drie schoten kon halen en wie dat lukte mocht uit de gehele col lectie het minst waardeloze prul uitzoe ken: met 35 punten moest de keuze be perkt blijven tot de tweede ril en met 34 punten kwamen alleen de lorren op de achterste rij in aanmerking. Ondanks urenlang verblijf ter plaatse heb ik nooit één schutter het maximum zien schieten; dreigde dit al een enkele keer te gebeuren, dan was de spullebaas wel zo handig om de aspirant-kampioen vóór het derde schot ongemerkt een an dere buks in de handen te stoppen, welke de meest onberekenbare afwijkingen liet zien Hoe verlangde ik als jongen naar het tijdstip, waarop mijn leeftijd en zakgeld het mij zouden veroorloven mij ook aan deze edele schietsport te wijden. Dat moment is intussen reeds lang bereikt en nóg is voor de schrijver dezer regelen geen 3 Octoberfeest denkbaar zonder dat hij in een schiettent zijn krachten heeft beproefd. Het resultaat was nooit anders dan hWboven werd omschreven BEHOUDENS één uitzondering Dat was ongeveer 15 jaar geleden op de Wereldtentoonstelling te Brussel. Onder de duizenden inrichtingen van bevond, zich ook een schiettent. En wat voor één! Hier geen geschiet om waar deloze prijzen, neen, hier werd de schut ter op het moment, dat de kogel het hart van de roos raakte, in levende lijve gefotografeerd, de buks tegen de schou der geklemd, het oog loerend over de vizierkorrel naar het doel. Begrijpt u, lezer, wat het voor een schutter zeggen wil zijn thuisgebleven familieleden het onweerlegbaar bewijs van zijn trefzeker heid te kunnen overleggen? Om kort te gaan: vóór ik het wist, waren enkele toen nog goedkope frankjes van eigenaar verwisseld en ging ik op zoek naar de roos. U weet: schut ters en lagers houden niet van opschep pen, maar deze roos moest je werkelijk zoeken, zó allergeniepigst klein was ze. Het mocht- eigenlijk geen roos heten, het was niet meer dan een rozeknop. Ik mikte uitgebreid en schoot, 'nmag-- nesiumlamp flitste aan ten bewijze, dat ik raak had getroffen en even later streel den m'n vingers en ogen een kletsnatte briefkaart, tonende mijn eigen fiere Ik in de hierboven omscheven martiale houding. En naast hém. glurend over zijn arm met een blik. waaruit het on geloof in de capaciteiten van de schut ter straalde, een vrouwspersoon, des Nimrods trouwe gade! Sportief haar on gelijk bekennend zoals vrouwen zijn bestelde ze bij de spullebaas onmid dellijk een tweede afdruk, maar de laatstgenoemde, óók niet gek. vorderde andermaal een zekere hoeveelheid frankskes en reikte mij de buks toe. Ik hoop, dat mijn lezers sportief ge noeg zijn, om zich de spanning van dit ogenblik te kunnen indenken. Een poe del zou mijn zo juist gevestigd prestige een vernietigende slag toebrengen, een treffer daarentegen zou mij doen Uit groeien tot de Wilhelm Teil milner fa milieleden tot in het verre nageslacht (zie de vergeelde, doch authentieke foto's uit het familie-album). Wat doet een waarlijk mannelijke man in zó'n geval? Hij aanvaardt des spullebazen in schijn sportieve, doch in wezen rauw- materialistische oplossing als de meest natuurlijke zaak van de wereld. Hij ver zamelt zijn dierbare verwanten en allen, die hem in het kermisgewoel naar-den- bloede het meeste na staan, zo dicht om zich heen als de plaatsruimte op de foto zulks toelaat, herneemt zijn houding van daareven, laat de buks even zakken om de hoed iets dieper in de vastberaden ogen te drukken, legt opnieuw aan, doet beide ogen dicht en schiet Bewonderende kreten, links, rechts, voor en achter doen hem veronderstel len. dat het rozeknopje andermaal ge troffen is en luttele seconden later, wan neer hij wederom zichzelf geworden is, neemt hij met een zelfverzekerd gezicht de familiefoto in ontvangst. Voor twijfelende belangstellenden ligt, na aankondiging van hun bezoek, het fotn-dossler ter Redactie ter inzage.... WAAROM ik U dit alles vertel? Ten eerste om u te overtuigen van mtfn welhaast aangeboren en sedert dien eerder toe- dan afgenomen affectie voor de schietsport: ten tweede om u het enthousiasme te verklaren, waar mede ik dezer dagen een uitnodiging aanvaardde om voor het eerst in mijn leven mee te gaan op de eendenjacht. De vorige week, op de openingsdag van het jachtseizoen zo vertélde m'n gastheer, had hij 28 langnekken „het ik het goed begrepen heb", was hfj toen maar alléén geweest. Dit keer zouden we met z'n drieën gaan, d.w.z.,met drie ge weren. Mijn gastheer geniet de reputa tie een voortreffelijk jager te zijn; aan ervaring ontbreekt het hem evenmin, want hij viert binnenkort zijn gouden jubileum als lid van de Ned. Jagersver eniging, maar hij bezit nochtans een eigenschap, welke ik altUd in flagrante tegenspraak met het jagerschap heb ge dacht: hij is n.L stipt eerlijk en jokt nóóit. Waarmede ik maar zeggen wil, dat die 28 eenden van 2 Augustus voor mij bo ven élke zweem van twijfel verheven zijn; ze waren en zijn voor mij even reëel als m'n eigen Brusselse coup-dou- ble. Waarmede ik dus maar weer zeggen wil, dat je als heel normaal mens, die z\n hersens gebruikt, onwillekeurig aan het rekenen slaat. „1 geweer 28 eenden; 3 geweren 84 eenden". En met bezorgde blikken keek ik naar de heel normale vierpersoons-auto, waar in zich met reciprocerende inschikke lijkheid vijf personen mitsgaders een hond en twee geweren lieten proppen, maar die op de veronderstelde triomfale terugtocht toch met de beste wil van de wereld ook nog niets eens 84 eenden zou kunnen bevatten Geweer nr II, de eigenaar van de auto, bleek in levensjaren aanzienlijk ten achter te staan bij m'n gastheer, doch in schiet-jaren u vergeve mü de ondeskundige terminologie nauwelijks, hetgeen m'n optimitische berekeningen stijfde. Geweer nr III voegde zich op het jachtterrein bij ons; hij was verreweg de jongste van de drie, doch schoot vol gens I en II ..mirakel best". Het ,.plan de campagne" luidde, dat we eerst in drie groepjes de polderslo ten zouden aflopen om daarna in roei boten het water op te gaan. M'n gast heer nam met de hem eigen beminne lijkheid schrijver dezes in zijn ge vole op en daar togen we dan in drie verschil lende richtingen de uitgestrekte nolder in. Die tocht door het echt Hollandse landschap, gestoffeerd met prachtig vee, was onvergetelijk mooi, doch bracht, wat ons gezelschap betrof, geen enkele eend binnen schootsafstand. Geweer II, die er alleen op uit getrokken was, ver ging het niet veel beter. Hij rapporteer de op het verzamelpunt een prachtige haas. doch had natuurliik als eoed iager de excecutie uitgesteld tot na 1 October, wanneer de hazenjacht opengaat. Ge weer III droeg zün reputatie met ere. want terwill we in de verte maar twee doffe knallen, vlak.achter elkaar, had den waargenomen, bracht hij drie een den binnen. Dan maar in de boten. En terwijl de hond, een nieuweling, die z'n vak uit stekend bleek te verstaan, onvermoei baar door de rietkragen langs de kant waadde, trokken onze beide roeibootjes op een onderlinge afstand van 25 meter evenwijdig langs de kant Doch de een denfamilie bleek zich elders op te hou den. Eerst na verloop van een uur steeg plotseline een langnek luid klapwiekend uit het riet op. Geweer nr II bracht hem feilloos omlaag. En hoe de hond ook bleef ploeteren, daarbij bleef het. Nr II en III verkwistten beiden nog eenmaal een schot aan een vogel, die feitelijk reeds buiten bereik was. doch de totale buit bleef zegge en schrijve yler stuks en daarmede slechts tachtig beneden de raming. De scherpzinnige lezer heeft kunnen concluderen, dat mijn gastheer met evenveel patronen het jachtterrein ver liet als hll het had betreden. Moge hij mii in de gelegenheid Rtellen u een volgend maal eens meer suc- KATWIJK AAN DEN RUN Voor examen Nuttige Handwerken slaagde mej.. Nic. Wassenaar alhier. LISSE CAND. K, DE GIER KOMT NAAR LISSE. Cand. K. de Gier te Utrecht heeft het op hem uitgebrachte beroep naar de Geref. Gem. alhier aangenomen. OEGSTGEEST AUTO-HINDERNISRIT. Als onderdeel van de jubileumfeesten heeft de Oranjevereniging een hinder- nisrit voor auto's georganiseerd, die 2-8 Aug. om 15.00 uur zal worden ge houden in de lanen: Hofdijk, Willink laan, Marelaan en Hofbrouckerlaan. Drie medailles zijn als prijzen uitge loofd. waarvan een verguld zilveren medaille door het gemeentebestuur als eerste prijs. Inschrijving voor deze rit kan plaats vinden tot 21 Augustus bij de heer J. A_ Heidema, Naasaulaan 8. vermaak in het uitgestrekte Lunapark lood tussen de ribben gejaagd". Maar als cesvolle Jachtverhalen op te dissen. LAATSTE RADIOPRAATJE VAN HET JUBILEUMCOMITÉ. Vrijdagavond om kwart over zeven richt het jubileum-comité zich voor de twee-en-twintigsté en laatste maal tot de Leidse bevolking via de derde lijn van het gemeentelijk radio-distributie net. Sprekers zullen zijn de tweede se cretaris. de heer J- C .J. Lambermont en de voorzitter, de heer dr ir P. C. Lindenbergh. ZWENDEL MET VERLOFPASSEN EN MAALTIJDBONNEN. Drie Leidse militairen veroordeeld. In het begin van dit jaar zagen drie militairen te Leiden, de 36-jarige A. U. de 30-jarige C. van der L.- en de 22-ja- rige D. M. kans op gestolen verlofpas sen en maaltijdbonnen bij verschillen de distributiekantoren bonnen te ver krijgen. Zij hielden dit bedrijf enige maanden vol en mochten winsten van resp. f.1000—, f.600.— en f.800.— boe ken. Gistermiddag stonden de drie daders terecht voor de Krijgsraad te Rotter dam. Het bleek, dat Van der L. gedu rende de maanden Maart en April van dit jaar ongeveer het gehele land had afgereisd om de door hem valselijk in gevulde verlofpassen, waarvoor hij de blanco-formulieren van U. ontving en de maaltijdbonnen, die M. hem ver schafte. bij de distributiekantoren in te wisselen. De aldus verkregen bonnen werden aan helers met winst verkocht. De Krijgsraad veroordeelde Van der h. tot twee Jaar gevangenisstraf met aftrek, M tot 1 jaar met aftrek en U. tot 1 jaar en 6 maanden met aftrek. UITREIKING VAN BONKAARTEN. Morgen zijn aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten 810 de gezin nen, waarvan het hoofd 'n stamkaart nummer heeft van 75.601 tot en met 81.000. Het kantoor aan de Langebrug is geopend van 814-12 en van 2-414 uur. Meenemen alle stamkaarten en ln- wi^oiincrsstroken der bonkaarten. Zaterdag vindt geen uitreiking plaats RAADSVERGADERINGEN. De eerst volgende raadsvergadering van de Raad zal vermoedelijk worden gehouden op Dinsdag 31 Augustus (bij zondere vergadering) en daarna ver moedelijk op Maandag 13 September 1948. VINGER AFGEKNELD. Gistermorgen kreeg de 26-jarige in strumentmaker G. P., in de fabriek van de Gebr. P. aan de Resedastraat zijn reohterwijsringer in een drukpers. De ringer werd vrijwel geheel afge knepen. Het slachtoffer werd door de E.H.D. naar het Academisch Zieken huis vervoerd. Gistermiddag stak het 5-jaxige meisje Trijntje B„ wonende aan de Maredijk, bij het spelen nabij haar woning plotseling de straat over. waar zij werd aangereden door 'n onbekend gebleven wielrijder. Zij werd met een gebroken rechter been door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. DE „VICTORIA REGIA" BLOEIT! Heden- en morgenavond is van 9—11 uur in de Hortus Botanicus de bloeiende Victoria Regia te bezichtigen, evenals de Lotus, VAN VERDRINKINGSDOOD GERED Het vijfjarig meisje Tlieresia B., wonende a. d. Hoge Morsóhweg, raak te gistermiddag bij het spelen op een zolderschuit achter het terrein van Werninck aldaar, te water. Op het ge gil van de andere kinderen sprong de schipper W. v. d. Voort, wonende aan hoogste firma D. v. d. Plas met f. 320.344 de Donklaan te Voorschoten, te wa ter. Hij wist het drenkelingetje, dat reeds was gezonken, op de wal te bren gen, waar de brugwachter C. Turk met succes kunstmatige ademhaling toe paste. De EHD kon het meisje korte tijd later naar huis vervoeren. Burgerlijke Stand van Leiden geboren. Susanna, d. van L rf. van der Vos en J. C. Stavlou; Hiltje Oatharina Anna, d. van J. P. Fontein en H. M. Klngma; Jo hannes Petrus Maria, z. van G. C. Got- tenbos en A. H. C. M. Stikkelman; Maria Josepha Margaretha Paula. d. van W. T. van der HolFt en C. J. Drlessen. gehüWD. A. C. Draijer Jm en A. Slera Jd; J. H. Horree Jm en M Stikkelorum Jd; L. van der Kaai] Jm en W. M. Ober Jd; J. A. Koster gesch. en A. Tüurenhout jd: L H. Li)ten Jm en C. M Weijta Jd; G. Mulder Jm en H. J. van der Laaken Jd; F. Of ferman jm en S. M. Weber Jd; J. Pen- nenburg gesch, en J. Mader gesch.; G. Plug Jm en C. Blesbroek Jd; A. v. Voorst Jm en H. E. Plekaar Jd: W. F. Werk Jm en G. J. Roodakker jd. overleden. A. Francken. hul6vr. van 8. Hulsman 87 Jr; A. van den Boogaart man 79 Jr. KATWIJK AAN ZEE Aanbesteding van 21 woningen. Te Katwijk aan Zee heeft heden de aanbesteding plaats gehad van 21 wo ningen, drie dubbele schuren en negen schuren. Elf firma's hadden ingeschreven. De laagste inschrijver was de firma Vooys en Verdoes met f. 270.062; de De gunning wordt aangehouden. Het programma van het concert dat Zaterdagavond om 8 uur in de mu ziektent op de Boulevard gegeven wordt door de Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" directeur de heer G. Dik, belooft weer een mooie uitvoering. Zaterdagavond om ongeveer half 8 arriveert het muziekcorps aan de halte Duinoord per extra-tram. Met volle muziek wordt dan door het dorp, langs Zeeweg en Voorstraat gemarcheerd naar de muziektent. Wegens te geringe deelname is de behendigheidswedstrijd met personen auto's op het parkeerterrein niet door gegaan, Op het strand bij de Voorstraat spreekt morgenavond, Donderdag, ds W. van Boeyen alhier. VOORSCHOTEN Verlichting Wijngaardenlaan De verlichting van de Wijngaardenlaan wordt aanmerkelijk verbeterd. Tot dus ver geschiedde deze verlichting door middel van gaslantaarns en dit ver eiste steeds een speciale zorg, terwijl het toch kon gebeuren dat door de een of andere oorzaak de verlichting achterwege bleef of hiaten vertoonde. Het technisch personeel der gem. bedrijven is nu bezig andere lantaarns te plaatsen en een electrische verlich ting aan te brengen. Op zich zelf is dit niet zoveel bijzonders en worden dergelijke verbeteringen regelmatig uit gevoerd, maar dit zelfde personeel deed meer. Men werkte mee om bezuinigin gen aan te brengen, bezuinigingen wel ke het bedrijf en dus de gemeente ten goede komen In de werkplaats werd het een en ander besproken, en kwam men op het idee de oude gaslantaarns gedeeltelijk te gebruiken, door op het bestaande een verlengstuk to monteren. Deze lantaarns zijn aanmerkelijk goedkoper dan het aanschaffen van nieuwe, waar bij men nog de kans beliep, dat direc te levering uitgesloten was. Inbraak Tijdens afwezigheid van de bewoners, wegens vacantie, is inge broken in het woonhuis met winkel van de heer P. J. v. d. Peet. schoolstr. alhier Ontvreemd zijn een radiotoestel, een vloerkleed en een kistje met geld. Naar de dader(s) wordt gezocht. Uitgifte valse bankbiljetten Gedu rende de gehouden paardenmarkt wer den bankbiljetten in omloop gebracht, welke aan de circulatie waren onttrok ken. Wij vernamen toen dat een tweetal vermoedelijke daders bekend waren. Thans is als derde verdachte een in woner van Voorschoten aangehouden. De huis aan huis collecte ten bate der TB.C.-bestrijding heeft in deze ge meente opgebracht f. 322,31. BiirgerUlkc Stnn<l Geboren: Sophia Anna Maria, d. van J. J. M. Arts en Th. v. d. Klauw; Jacomina d, van P. L. Ver haar en A. van den Vijver; Catharlna Eli sabeth. d. van H. Rol en A. E. Tazolaar: Ewout Bart Jan. z. van J. F. SIrks en G. A. J. Leffers; Elisabeth Catharlna Maria, d, van L. W'. Kneljber en P J. van den Berg; Marianne, d van E P. Bakels en C. A. M. Ulttenbogaard; Johanna Nlco- lette Maria, d. van L W van Gent en N. van der Spek; Elisabeth Paulina Ma ria, d. van H. J Trol en A Zwagerman; Hendrikle. d. van C J van Rooien en A. A, Kruljf; Mattheus Leonard us. z. van E. de Jong cn M. J. van der Med: Josephlna Christina, d van G. M. Goloven on A. Th. de Boer. Overleden: Baukje Hoekstra 6G Jaar, cchteenote van J. Dfjkscra. GehuwdPetrus Johannes Rlmmel- zwaan 32 Jr en Catharins Maria van der Vossen 25 Ir: Nicolaas van Vesscm 30 Jr en Anna Gcetrulda Lamboo 28 Jr. Ondertrouwd: Bartel Vollaard 74 Ir en Geertrulda Dijkshoorn 67 Jr; Peter Jo- han Eugène Jongen 31 Ir en Johanna Blerlé 23 jr. APPÉL INZAKE BONDOWOSO- VONNÏ8SEN. De fiscaal bU de Krijgsraad voor de Zeemacht le Soerabaja heeft appèl aangetekend tegen alle vonnissen in zake de Bondowoso-affaire, waarbij, zoals gemeld, 13 beklaagden werden vrijgesproken en 1 beklaagde werd ver oordeeld tot een maand gevangenis straf De zaak zal thans opnieuw in behandeling komen voor het Hoog Mi litair Gerechtshof te Batavia. Het Zweedse ms. „Westhor" is hedennacht ten Noorden van Borkum in brand geraakt. De kapitein en de uit 13 leden bestaande bemanning werd opgepikt door het Engelse s.s. „Moray Firth". Sleepboothulp uit Bre merhaven is onderweg. AGENDA DONDERDAG! Den Haag (Binnenhof)Openlucht spel „Het wonderlijk Uur". 9.30 uur nam. ZATERDAG: Den Haag: (BinnenhofOpenlucht spel: „Het wonderlijke uur". 9.3Ó u. nam. MAANDAG. Oud-Poelgeest- Openluchtspel „Marijke van Poelgeest". 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Casino „Ridder der wraak" (14 Jr). 7 U. 9.30 uur; dagelijks 26 uur: actua liteiten. Ltdo „De Jeugd leidt het onderzoek" (14 Jr). Zat. en Zond. 2.30 4.30, 7 en 9.15 u.: overige dagen 2.30, 7 en 9.15 u. Laxor ..Bathing Beauty (alle leeft.) Zond. 2.30. 4.46. 7 en 9.iö uur; overige dageD 2.30. 7 en 9,15 uur. Rex „Opa ls zo dom jg niet" (alle leeft.), zat. en Zond 2.15. 4.30. 7 en 9.15 u overige dagen 2.16. 7 en 9.15 u. Trianon ..Sneeuwwitje en de 7 dwer- fen" (alle leeft.) Zat. en Zond. 2.30. .30. 7 en 9 uur overige dagen 2.30. 7 en 9 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 7 Aug. 13 uur tot Zaterdag 14 Aug. 8 uur waargenomen door: Apotheek Herding en Blanken, Hogewoerd 171. tel 20502 en Apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel 20136 Te Oegstgeest doori de Oegstgeester Apotheek, Wilhelmlnapark 8, tel. 26274 Hoge Ionen en hoge prijzen der materialen werken remmend (Van onze Brusselse correspondent). Tot voor enkele maanden verkeerde men in België in de paradoxale toe stand dat bil een overvloed van bouw materialen en voldoende arbeiders zeer weinig arbeiders- en middenstandswo ningen werden gebouwd. De oorzaak daarvan was te vinden in de veel te hoge prijzen. Een middenstandswoning met twee verdiepingen kostte in de kleine centra 300 tot 400 duizend francs en in steden zoals Brussel, Antwerpen, Gent en Luik niet minder dan 500 duizend francs, of wel ongeveer 60 000 gulden. Architecten en aannemers verklaar den deze veel te hoge prijzen uit de dure lonen van geschoolde arbeiders en de hoge kostprijzen Van de materia len, ock deels het gevolg van hoge lonen. De geschoolde bouwvakarbeiders verdienden tot voor kort lonen tot bij na twee gulden per uur, de vaak dub bel betaalde overuren buiten beschou wing gelaten. De arbeidersproductivi- teit was bovendien laag, omdat metse laars, timmerlieden, installateurs van gas- en waterleidingen toch zeker wa ren van een nieuwe aanstelling elders, wanneer zij ontslagen mochten wor den. Een en ander gaat nu veranderen. In de grootste Belgische steenbakkers- streek liggen thans ongeveer 800 mil- afname van 200 millioen bakstenen. Langzaam aan begint thans de wet van de vrije concurrentie invloed te doen gelden en de prijzen der mate rialen te drukken. Een jaar geleden b.v. schreef de staat aanbestedingen uit voor de bouw van 3000 arbeiderswoningen in de mijn streek. De prjjzen der bestekken schommelden toen tussen 250 en 300 duizend francs per woning. In het Limburgs kolenbekken werden voor enkele weken ongeveer 1000 woningen aanbesteed, waarbij tot een Ieders ver rassing bleek, dat prijzen tevoorschijn kwamen van 180.000 francs, dps onge veer 10.800 gulden, hetgeen ongeveer drie maal de vooroorlogse prijs voor soortgelijke arbeiderswoningen was. In België betekent dit de normale verme- nigvuldiglngscoefficiënt, aangezien de kleinhandeisindex op 4 en de lonen tussen 3. 4 en 5 liggen. Dit grote prijsverschil der woningen gedurende een jaar werd grotendeels veroorzaakt door de verscherpte con currentie. die de aannemers dwingt de plannen nauwkeuriger uit te werken, van hun arbeiders grotere prestaties te eisen en desondanks niet op de kwali teit te bezuinigen. Tevens wordt meer aandacht dan vroeger besteed aan het gebruik van gestandaardiseerde deuren, trappen, vensters e.d. op grote schaal, terwijl dit vroeger ambachtswerk voor de plaatselijke timmerman was. Neder landse fabrikanten van houtwerk voor huizen zien hun uitvoer naar België Voorzitterschap Tweede Kamer Hedenmiddag heeft de Tweede Kamer de nominatie opgemaakt voor het voor zitterschap. Hierbij verwierven de heren Kortenhorst, Serrarens. Terpstra, Beel en Fiévez respectievelijk 64, 13. 2, 2 en 2 stemmen. Voor het vice-voorzitter schap werden op de heer Denker 75 stemmen en op de heer Terpstra 5 stemmen uitgebracht Ten slotte voor de derde plaats; 85 stemmen voor de heer Terpstra en 2 voor de heer Ti- lanus. 12 jaar gevangenisstraf voor Christiansen De oud-generaal Christiansen is vanmorgen door het Byz. Gerechts hof te Arnhem tot 12 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Het Hof verklaarde verdachte schul dig aan de ten laste gelegde misdrijven en veroordeelde hem tot een gevange nisstraf voor de tijd van 12 jaar met de bepaling, dat de tijd, door veroordeel de sinds 15 Januari 1946 in bewaring doorgebracht, bij de uitvoering der op gelegde gevangenisstraf in mindering zal worden gebracht. HIJ MAAKTE BEZETTINGS JAREN TOT EEN HEL. Ten aanzien van de aan verdachte opgelegde straf overwoog het Hof, dat verdachte een der drie hoofdperso nen is geweest, die de bezettingsjaren voor het Nederlandse volk tot een hel hebben gemaakt. Iemand, die tezamen met Seyss In- quart en Rauter, de golf van terreur over ons vaderland heeft helpen ver spreiden en die, als vereerder van Hitier en als beschermeling van Görlng alles heeft gedaan, wat in zijn vermo gen lag, om onder het motto „het doel heiligt de middelen" „rücksichtlos" de overwinning van het „grote derde Rijk" te helpen bevorderen. Het Hof wilde echter anderzijds rekening houden met de omstandig heid, dat ongetwijfeld van vermelde drie hoofdpersonen verdachte de minst schuldige is geweest en als le gergeneraal ten gevolge van de beve len van hogerhand vaak in moeilijke parketten kwam te verkeren. Het recht van cassatie werd Christi ansen verleend. Het is nog niet be kend, of hij hiervan gebruik zal maken. Nieuwe Ned. gezant in Zuid-Afrika Bij K. B. is de heer J. van den Berg, laatstelijk gezant te Nanking, benoemd tot Nederlands gezant in de Unie van Zuid-Afrika. HONGAARSE POLITIEMANNEN UITGEWEKEN. Naar uit Wenen gemeld wordt, is een gehele afdeling Hongaarse politie, honderd twintig man sterk, met vrou wen en kinderen naar Stiermarken uitgeweken, waar men om internering verzooht heeft. De vluchtelingen zijn naai* Linz gebracht. Zij verklaarden, dat zij uitgeweken waren om te ont komen aan een nieuwe zuivering, als resultaat waarvan zij verwachten, dat alleen leden van de oomniunistische party in politiedienst zouden kunnen blijven. DE 30.000 ER UIT! In de 504de staatsloterij (5de klasse, 10de trekking) is op no 2742 een prijs van f. 1000 met een premie van f30.000 gevallen. GUNSTIG VERLOOP DER COLORADOKEVERBESTRIJDING. De bestrijding van de coloradokever heeft tot dusver een gunstig verloop ge had. Het ligt niet in de bedoeling in dit seizoen nieuwe verplichte bespuitingen gedurende bepaalde perloden voor te schrijven. Noodzakelijk is echter, dat het gewas voortdurend wordt gecontro leerd. Het is zaak ook in het najaar de percelen vrij van „tienstreep" te hou den en te spuiten of te bestuiven, waar zulks nodig is. 20 JAAR GEËIST TEGEN v.m. SD.-er. Op 29 April 1944 schoot de SD-er J. J. Louwerens, een arrestant, P. Ver heul, neer op het station Staatsspoor te Den Haag. Vandaag werd 20 Jaar gevangenisstraf tegen hem geëist voor het Haagse Bljz. Gerechtshof. Uitspraak 26 Augustus. Hoen bakstenen opgestapeld, door het thans geregeld stijgen, aldus een Ne- lage bouwtempo en doordat vele bui- I derlands diplomaat te Brussel. tenlandse cliënten de nodige deviezen voor de Import niet kunnen bemachti gen. Met Nederland worden momen teel onderhandelingen gevoerd over de Nogmaals blijkt derhalve de vrije concurrentie een efficiënter middel tot prijsverlaging te zijn dan de best georganiseerde overheidscontrole. Olympische Spelen KAREL VAN DER MEER LEIDT GR.-BRITTANNIË—DENEMARKEN. Voor de wedstrijd Gr.-Brlttannlë—De nemarken om de derde -plaats in het Olympisch voetbaltournool is als scheids rechter de Nederlandse fluitist Karei van der Meer aangewezen. MEVR. V. D. ANKER—DOEDENS IN KANO-FINALE. In het enige damesnummer van de Olympische kanowedstrijden startte hedenmorgen voor ons land in de tweede heat van de K 1 klasse op de 500 meter mevrouw Van den Anker Doedens uit Haarlem. Onze landgenote kayakte een zeer beheerste race, waarbij zij weinig moeite deed om als eerste te eindigen aange zien van de vijf deelneemsters in deze haet er vier geplaatst werden voor de finale van hedenavond. Zij eindigde als tweede en klasslfi- ceerde zich dus gemakkeiyk voor de finale. Aangezien de gemaakte tyden In de tweede serie sneller waren dan die in de eerste, noteerde onze landge note van de tien deelneemsters op dit nummer op een na de snelste tyd, zodat haar kansen zeer gunstig ge noemd mogen worden. Ook het Nederlandse dubbel Grave- steyn en Pool wist in de K 2-klasse in de 1000 meterrace de finale te bereiken. Nederland werd in deze serie derde achter Denemarken eri Noorwegen. In de laatste race van hedenmorgen kwalificeerde v. d. Kroft uit Haarlem zich in de K 1-klasse eveneens voor do eindstrijd. Hij kwam vierde binnen. De Scandinavische landen toonden in deze klasse een grote meerderheid. PERSONELE SABELWEDSTRIJDEN. Drie Nederlanders over naar tweede ronde. Hedenochtend vonden de personele wedstrijden op sabel plaats, waaraan onze landgenoten Van den Berg, Mos man en Kuypers deelnamen. Van elke poule gingen er drie over naar de tweede ronde en alle drie Ne derlanders wisten zich hiervoor te plaatsen. HET DAMES TURNTOURNOOI. Vanmorgen nam het turnen 'n aan vang in de Empress Hall in Earls Court. De grote arena was veranderd in een enorme gymnastiekzaal, waar de verschillende toestellen wel wat dicht op elkaar stonden. Bij de dames begon men met -de vrije oefening. Het Nederlandse team, be staande uit acht dames, moest als 4e werken na België, Tsjecho-SlowakUe en Engeland. Achter de grote Neder landse vlag kwam onze ploeg op. Zij werkte zeer rustig en beheerst haar oefening af. Slechts twee kleine onge rechtigheden waren te bespeuren. Wat de moeilijkheidsfactor betreft, stood Nederland zeer zeker vooraan. In pun- tenaantal kwam onze ploeg ten slotte op de vijfde plaats. DE KLASSEMENTEN NA DE ZESDE ZEILDAG. Door de vele protesten, die gister avond laat en vanmorgen nog moes ten worden behandeld, werden eerst heden de totaalklassementen van do verschillende klassen bekend gemaakt. Zij luiden Drakenklasse: 1. Noorwegen 4043 p.; 2. Denemarken 3825 p.; 3. Gr.-Brittan- nië 3591 p.| 8. Nederland (Jonker) 2212 p. Swallowklasse: 1. Gr.-Brittannië 4980 p.; 2. Portugal 4880 p.; 3. Ver. Staten 3612 p.; 12. Nederland (De Vries Lentsch 1724 p.). Starklasse: 1. Ver. Staten 5275 p.; 2. Nederland (Bob Maas) 4731 p.; 3. Gr.-Brittannië 4372 p. Fireflyklasse: 1. Ver. Staten 4993 p.; 2. Zweden 4326 p.; 3. Nederland (De Jong) 4275 p. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 12 Augustus. Enige stimulans vermpoht de beurs niet uit de regeringsverklaring te put ten. Niettemin werd met name de pas sage over de bevordering der bewe gingsvrijheid van 't bedrijfsleven met belangstelling opgemerkt en voor zo ver de effectenmarkt op de regerings verklaring reageerde, kon worden op gemerkt, dat de Nederlandse staats schuld niet zwak was, doch weer een fractie verbeterde. De conversieleniflg 1947 n.l. kwam weer juist iets boven de 98 uit, na een fractie daar beneden te zijn geopend. Op de aandelenmarkt uitten de hoeklieden klachten over het gebrek aan orders. De markt vertoont dag in dag uit hetzelfde lusteloze beeld en het publiek blijft volkomen Inactief. Voorbeurs werden iets hogere per schip bedragen. De vaartuigen zul- Afschuwelijke broedermoord te Winschoten DRIE TEGEN EEN. Gisteravond heeft zich een verschrik kelijk drama afgespeeld te Winschoten. Sinds geruime tijd bestond er een familievete tussen de Gebr. Harms,, wo- nende te Winschoten. Een kleine woordenwisseling was gisteravond aanleiding tot een ver woede veohtparty tussen drie broers en de 34-j. broer E. H. Laatstgenoem de liep bierbij een halswervelfractuur en een zware hersenschudding op. In zorgwekkende toestand moest hij naar het ziekenhuis worden overgebracht, waar het slachtoffer vanmorgen over leden ls. De drie broers zijn in arrest gesteld. AMERIKAANSE SCHEEPSBOUW. De Amerikaanse maritieme commis sie heeft opdracht gegeven tot de bouw van twee passagiersschepen, wel ke op een na de grootste vaartuigen zullen zijn welke ooit in de V.S. wer den gebouwd. De regering zal 45% van de bouwkosten betalen een percen tage dat is gebaseerd op het verschil in de kosten van het bouwen van sche pen in Amerika in plaats van op bui tenlandse werven. De bouwkosten van de schepen, welke bestemd zijn voor de American Ex port Lines, zullen 25 millioen dollars koersen vernomen, wellicht onder in vloed van het bericht der te Parijs begonnen besprekingen omtrent een onderzoek naar de noodzakelijkheid ener herziening der wisselkoersen van bepaalde Europese landen tegenover de dollar. In het officiële verkeer konden de aandelenkoersen zich echter maar moeilijk handhaven en dit was vooral het geval voor Indische fondsen. HVA werd zelfs even gedaan op 231, dus 7 beneden gisteren, Amsterdam Rubber verloor 4%, Deli Mij. 3 gen slot viel weliswaar weer 'n klein herstel waar te nemen, maar per saldo werden toch koersverliezen geboekt. Kon. Olie bleef goed op prijs op cir ca 342Vz, maar Philips en Unilever alsmede Aku waren nauwelijks prijs houdend. Iets vaster waren aandelen Fokker op 179, waarschijnlijk in ver band met de jongste publicaties over het bedrijf. De Stockdividenden Bilii- ton noteerden f. 792. nadat gisteren f. 800 was gedaan, Indische cultuurin stellingen merendeels prijshoudend, maar certificaten Ned. Handel Mij. liepen tot 169% terug. In het verdere verloop behield de fondsenmarkt een lusteloos aspect, waarin dering meer kwam. len, een lengte hebben van 683 voet, een maximum-snelheid van 25 knopen en accomodatle bieden aan 972 passagiers. De schepen zullen bestemd zijn voor de dienst op de Middellandse Zee. DE BENELUX EN DE GEDACHTEN- WISSELING TE MOSKOU. Op het Foreign Office ls verklaard, dat alle inlichtingen betreffende de gedachtenwisseling te Moskou ter ken- nis van de vertegenwoordigers van Be- nelux te Londen worden gebracht, tel kens wanneer dezen het verlangen hiertoe te kennen geven.. POMPSTATION VAN LATROEN OPGEBLAZEN. Het pompstation van Latroen is he denmorgen vroeg opgeblazen en staat thans in brand. Kolonel MacDougal, de hoofdwaamemer der V.N. in het getroffen gebied, heeft de hoofdwaar nemer te Tel Aviv medegedeeld, dat zich twee zeer krachtigp ontploffingen hebben voorgedaan en dat aan het pompstation schade ls toegebracht. Heden zou de watertoevoer van het pompstation van Latroen naar Jeru zalem, welke verscheidene maanden geen veran-1 lang onderbroken is geweest hervat 1 worden.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3