UITVERKOCHT! Gunstige Amerikaanse uitspraken over Nederlanders in Indië „Vijftig jaar Vorstin" Heden nieuw onderhoud met Molotof? Verkeerde propaganda vertroebelde aanvankelijk Amerikaans oordeel er in Wat gebeurt Indië Met een enkel woord OUD Radio-programma DONDERDAG 12 AUGUSTUS Toestand te Berlijn onveranderd De drie diplomatieke vertegenwoordi gers der Westelijke landen zijn gister avond in gezelschap van de Britse zaak gelastigde, Harrisson, en de Amerikaan se ambassaderaad. Kohier, op de Ame rikaanse ambassade te Moskou bijeen gekomen. Men neemt aan. dat zij nieu we instructies hebben ontvangen. Reuter verneemt nader, dat zij om een onderhoud met Molotof op heden hebben verzocht. Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft te Wash ington verklaard, dat Amerika „pogin gen zal blijven doen om door onder handelen een vreedzame oplossing van dc geschillen met de Sovjet-Unie tc bereiken". Hij voegde er echter aan toe, dat de bedoeling niet bestond „overeenkomst tc bereiken om der overeenkomst wille". Hij weigerde ver der mededelingen te doen over de Ber- liinse crisis en de besprekingen te Moskou. Voorts deed hij een aanval op de Sov jet-politiek met betrekking tot de Do- na u-conferentie. Marshall zeide. dat de Sovjet-Unie de handelsscheepvaart beperkte ..ten koste van de algemene welvaart ln Europa door de scheepvaart te onderwerpen aan de contróle van de Sovjet-Unie en de andere Oost-Europese landen." Wij kunnen geen systeem aanvaarden, dat in vele opzichten gebruikt kan wor den als middel om de vriie handel langs deze grote Internationale waterweg te gen te werken", so zeide Marshall. De Donau-conferentie vormde een ..uitstekend voorbeeld voor de moellilk- heden, die wij ontmoeten om de na oorlogse abnormaliteiten in Europa te regelen". Amerika was tot de conferentie toe getreden omdat het bereid wilde zijn naar de bezwaren van anderen te luiste ren. Er moest niet van te voren aange nomen worden, dat er geen overeenstem ming mogelijk was. Ten slotte weigerde Marshall mede te delen, wanneer hij bijzonderheden over de besprekingen te Moskou bekend zou maken. DE AMERIKAANSE MINISTER VAN LUCHTVAART TE BERLIJN. De Amerikaanse minister van lucht vaart, Stewart Semington. en de staf chef van de luchtmacht, generaal Hoyt Vandenberg. zijn per vliegtuig te Ber lijn aangekomen. Semington zeide. dat het gebruik van Skymasters te Berlijn het moeilijker voor de V.S. zou maken op andere bases te opereren. Er waren nieuwe „C-45 Skymasters" aan de luchtbrug toege voegd en er zouden nog meer komen. ..Indien de regering wil. dat wi) de lucht brug gedurende de periodes van slecht weer handhaven, zullen wü dit doen en zoveel voorraden aanvoeren als gewenst zijn", zo besloot hij. TEGOEDEN IN OOSTELIJKE MARKEN TE BERLIJN GE BLOKKEERD. De Westelijke commandanten in Ber lijn hebben het stadsbestuur gelast, banktegoeden in Oostelijke marken by banken in Westelijke sectoren te blok keren. Een officiële woordvoerder aelde naar aanleiding hiervan, dat deze maatregel nodig was geworden doordat de door de Sovjet-autoriteiten gecontroleerde „Deut sche Notenbank" weigerde tegoeden van Westelijke ondernemingen in Oostelijke marken te deblokkeren, tenzij zij uitslui tend met Osteliike marken zouden wer- ke?n dezelfde order wordt het gemeente bestuur gelast regelingen te treffen om alle verplichtingen in de Westelijke sec toren na tc komen. De gemeente-uitga ven in de Westelijke sectoren moeten ge dekt worden door daar ontvangen beta lingen, voordat een surplus doorgezon den mag worden naar het hoofdkwar tier in de Sovjet-sector, waar het door de Sovjet-autoriteiten geblokkeerd zou kunnen worden. Dit laatste was nodig geworden, aldus de woordvoerder, door dat de „Deutsche Notenbank" stads- fondsen niet vrijelijk ter beschikking van het gemeentebestuur had gesteld en de eerder genoemde tegoeden van Weste lijke ondernemingen hadden gedeblok keerd. De Westelijke militaire gouverneurs hebben de ondernemingen, welker te goeden in Oostelijke marken geblokkeerd waren, reeds geholpen door het verle nen van credieten in Westelijke marken. GRONDWET VOOR BERLIJN Het Franse militaire bestuur heeft, evenals de Britse en Amerikaanse mili taire besturen, de nieuwe rondwet voor Berlijn, die door de gemeenteraad is aangenomen, goedgekeurd. De nieuwe gTondwet verleent aan de stad het ad ministratieve zelfbestuur. Het Franse militaire bestuur is nochtans van me ning, dat de grondwet pas na goedkeu ring door de vier bevelhebbers van kracht kan worden. Prinses Margaret bij inhuldiging van Koningin Juliana De Sovjet-burgers in de V. St. NAAR EEN CONFLICT. Volgens de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, is een of ficieel Sovjet-protest, ingediend naar aanleiding van „het ontvoeren van Sov jet-burgers in de Verenigde Staten", ge baseerd op „onjuiste inlichtingen". Het ministerie van buitenlandse za ken wacht verdere berichten af over de status van twee Sovjet-leerkrachten, Michajl Samarin en Iksana Kosenkina, die „naar verluidt de bescherming had den gezocht van anti-communistische Russische organisaties in de Verenigde Staten". Evenwel is mevrouw Kosenkina later naar een Sovjet-consulaat teruggekeerd. (Volgens een vroeger bericht is ay ontvlucht aan degenen, die haar ont voerd hadden). Elisabeth Bentley. die voor het „co mité tegen on-Amerlkaanse activiteit" verklaard heeft een „communistische spion" te zijn, beweerde gisteren dat zy tweeduizend dollar ontvangen zou heb ben van Anatol Gromof, eerste secre taris van de Sovjet-ambassade. Het Amerikaanse ..comité tegen on Amerikaanse activiteit" heeft besloten een sub-commissie naar Canada te zen den teneinde verdere getuigen te horen in zijn onderzoek naar spionnage. Het opperste gerechtshof van de staat New York heeft een bevel uitgevaar digd „om de vrijheid van mevrouw Ko senkina" te verkrijgen. Zij zou „opge sloten" zijn ln het Sovjet-consulaat te New York. Heden moet mevrouw Ko senkina verschijnen voor rechter Samuel Dickstein. Het bevelschrift is overhandigd aan de consul-generaal der USSR. Lomakin, die kort daarop deed weten, dat hll mevr. Kosenkina niet zou overleveren, noch doen verschijnen voor het hof. ENGELAND ZAL ARABISCHE VLUCHTELINGEN HELPEN. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft graaf Bernadotte medegedeeld, dat medicamenten en tenten aan de Arabische vluchtelingen ter beschikking zullen worden gesteld zodra hij een bevoegde internationale hulporganisatie, zoals bijvoorbeeld het Rode Kruis, voor de uitdeling zal heb ben aangewezen. De genoemde goede ren zyn afkomstig van Britse militaire voorraden in het Midden-Oosten. De waarde der goederen zou in eerste in stantie niet de som van 100.000 pond mogen overschrijden, die zo deelde sir Alexander Cadogan kortelings in de Veiligheidsraad mede door Engeland voor deze zaak aan de Veiligheidsraad beschikbaar zou worden gesteld. De som zou als voorschot worden be schouwd op sommen, die de Veilig- hsid-vaad na een onderzoek nodig zou achten. ALS VERTEGENWOORDIGSTER VAN ENGELSE KONING. De Engelse Koning heeft goedge vonden, dat prinses Margaret op „spe ciale missie" naar Amsterdam gaat, om hem by dc inhuldiging van Ko ningin Juliana officieel te vertegen woordigen. Het zal de eerste keer zijn. dat Prin ses Margaret haar vader officieel zal vertegenwoordigen en het zal even eens de eerste maal zijn, dat de Prin ses zich op niet tot het Britse „Empire" behorende grondgebied zal verblijven. De Prinses zal 3 September Engeland verlaten. Zij zal per vliegtuig reizen. Men verwacht dat Hare Koninklijke Hoogheid vier k vijf dagen buitenlands zal vertoeven. Minister wil zo spoedig mogelijk het vlees vrijgeven ER IS DEZE WINTER VOLDOENDE. De voorzitters van beide slagersbon den, alsmede de voorzitter en secreta ris van de vakgroep slagerij, zijn in audiëntie door minister Mansholt ont vangen. Zij hebben o.m. uiteengeset.dat er volgens hen een noodtoestand bestaat in de vleesvoorziening, „waardoor de slagers en het publiek gelijdelijk worden gedupeerd". Als middelen om onmiddel lijke verbetering in deze noodtoestand te brengen werden besproken de vrije inkoop, waarvan de minister, mede met het oog op vaststaande winkelverkoop prijzen, althans voorlopig niets wilde weten, en de gedachte om de boeren tot meer aflevering van slachtvee te bren gen door een verhoogde prijs. Een der gelijke maatregel moest de minister echter afwijzen, omdat hij daartoe zeker niet de medewerking van zijn ambtge noot van financiën zou krijgen. De mi nister overweegt maatregelen om alsnog op korte termijn meer vlees beschikbaar te krijgen. Voorts werd de gehele vleespositie be sproken. De minister deelde mede, dat de krachtigste maatregelen zullen wor den genomen om de vleesproductie op te voeren, vooral de varkensstapel. Er is deze winter voldoende vlees, zodat de boer geen excuus heeft om hier aan met naar vermogen mede te wer ken. De minister gaf voorts te ken nen, dat het de bedoeling van de re gering is om zo spoedig mogelijk alle klemmende bepalingen te doen ver dwijnen. Ook zij wil niets liever, dan zodra dit inderdaad kan, van de dis tributie af te zien. Inmiddels geven de markten deze week iets grotere aanvoer te zien dan de vorige week. UITBREIDING VAN HET CONFLICT PERS—BIOSCOOP. Het Amsterdamse bioscoopconflict heeft navolging gevonden in Alkmaar, waar 3 der 4 plaatselijke bioscoopex ploitanten deze week hun advertenties onthielden aan het Nieuw Noord Hol lands Dagblad, dat naar hun oordeel in zijn filmcritiek te ver was gegaan. De directies van de beide andere plaatse lijke bladen de Alkmaarse Courant en de Vrije Alkmaarder hebben daarop de directies van bedoelde bioscopen mede gedeeld. dat zij zich solidair verklaar den met het NJH.D. en daarom ook geen advertenties zullen opnemen. (Vrfn onze correspondent te Batavia). In deze politieke komkommertijd, waarin alle conferenties stop staan, waarin onderhandelingen zyn opge schort, waarin de Indonesische bevol king zich voorbereidt op de viering van het Islamitisch nieuwjaar en de op Nederland georiënteerde groepen zich reeds bezig houden met voorbe reiding der viering van het regerings jubileum, valt er voor de politieke waarnemer weinig eer te behalen. De heer Bahriocm is met zijn commissie tc Den Haag gearriveerd om de reso lutie van de Bandoengse conferentie voor Federaal overleg aan de Neder landse regering voor tc leggen, zoals een andere commissie haar dezer da gen te Djokja overhandigd. Er is alle reden om aan te nemen, dat zij te Den Haag een sympathieker ont vangst zal vinden dan te Djokja, waar de persreacties niet bijzondere interesse suggereren. In deze tijd van politieke stilstand afgezien van wat er achter de schermen gebeurt is het verleidelijk de aan dacht eens af te laten zwenken naar b.v. de Indruk, die verschillende hoogge plaatste Amerikaanse bezoekers van deze archipel mee naar huis nemen We hebben hier indertijd de heer Ro bert Nathan gehad die voor de firma Meyer en Brown kwam onderzoeken, ln hoeverre het voor deze firma aanlokke lijk was om met de republiek handels contracten af te sluiten. De heer Nathan was na dat onderzoek zó teleurgesteld, dat men zich verbijsterd afvraagt waar dr. Soemitro, de Republikeinse vertegen woordiger te Washington, de moed van daan haalt te verklaren dat „de Repu bliek in een positie verkeert, waarin ze de Nederlanders zou kunnen helpen en daardoor ook de volkeren van Europa" en dit als bewijs te staven met de verklaring, dat enorme, nauwkeurig om schreven voorraden onmiddellijk op de wereldmarkt zouden kunnen worden gebracht als die vermaledijde „blok kade" door de Nederlanders maar eerst werd opgeheven. En dit, nadat de heer Nathan openlijk heeft verklaard, dat kwaliteit of hoeveelheid van de voor raden niet zodanig zyn, dat over zaken doen kan worden gesproken. De Neder landse blokkade betreft bovendien al leen maar die producten, waarop de Republiek geen eigendomsrechten kan doen gelden. De heer Nathan vond de Nederlandse contróle zeer begrijpelijk en verklaarde bovendien nog, dat de Re publiek beslist behoefte heeft aan de Nederlanders, hun vaardigheid, ervaring en inzicht. De heer Nathan meende an derzijds, dat de Nederlanders de Re publiek ook wel nodig hebben, zy het dan ook uitsluitend voor negatieve doel einden. Wanneer we geen vredelievende regeling zouden treffen, dan zouden ver nielingen en sabotage zulke hoge eisen stellen aan het Nederlandse militaire apparaat en aan 's lands financiën, dat dit rampzalige gevolgen zou hebben. Een andere Amerikaanse bezoeker, Eugène Black, een der directeuren van de Wereldbank, met wie we in Ban doeng In dc lobby van hotel Homann een langdurig onderhoud hadden, ziet het zwaartepunt van de Nederlandse moeilijkheden in de impopulariteit van het militaire apparaat in Indië by de gemiddelde wereldburger, terwijl het toch een onmisbaar en noodzakeiyk kwaad is. Want zoals dc heer Black ons zeide, alleen Nederland zal in staat zyn credieten voor de opbouw van dit land to krygen, omdat alleen Nederland deze credieten kan garan deren. En dat kan het uitsluitend, dank zy het militaire apparaat. DE „UNDERDOG". Naar de mening van de heer Black is onze fout in de propaganda in Amerika geweest, dat wij de Republiek altyd hebben voorgesteld als een staat van revolutionaire Nederlandse onderdanen, die zich vry wilden maken van het Ne derlandse gezag, zodat zij, wat de Ame- kaan noemt „the underdog" was. d.i. de hond, die het aflegt tegen een forsere en sterkere tegenstander; het Amerikaanse volkssentiment neemt het evenals trouwens het Nederlandse altijd op voor deze „underdog". Hadden we de Republiek voorgesteld als wat zij wer kelijk is: een zelfstandige staat, die een ander roet in het eten gooit, dan zouden we heel wat meer sympathie hebben ontvangen. Overigens was de heer Black een en al bewondering voor wat door de Nederlanders in dit opzicht bereikt was met de uitzonderiyk primitieve middelen waarover men beschikte. Naar zijn me ning stelde dit de Europese wederop bouw in de schaduw. Indien we maar orde en rust konden herstellen, dan zou dit land al heel spoedig in staat zijn dollardcviezen In grote hoeveelheden aan te trekken, daar men hier van alles produceren kan wat Amerika thans nodig heeft. PROTEST TEGEN VERKLARING VAN MR VAN HOOGSTRATEN. Inzake het ontslag van ,.kort-verband" personeel. De associatie van academici, het Ver bond van Vakverenigingen van Over heidsdiensten, de Katholieke Onderwij zers Bond, dè Chr. Onderwyzersvereni- ging, de Centrale van Ned. personeel in Overheidsdienst, de Ver. van Inspec teurs van Politie en het loon- en prljs- bewakings-comité, allen te Batavia, hebben een gemeenschappeiyke resolu tie gericht o.a. tot dr Van Mook en de leden der Staten Oeneraal, gepro testeerd tegen de verklaring van mr J. W. van Hoogstraten, hoofd van de dienst voor Alg. personele zaken, waar in deze mededeelde ..dat het salaris niet de doorslaggevende factor zou zijn geweest ten aanzien van het door 90 van de eerste groep kort-verband-per- soneel genomen besluit, om het amb telijk dienstverband niet te continue ren". De organisaties geven als hunne, op eigen waarneming gegrondveste opinie te kennen, dat behalve in die gevallen, waar een ambtelijke loopbaan nimmer ln de ambitie heeft gelegen, teleur stelling ten aanzien van levensomstan digheden, arbeidsvoorwaarden en voor uitzichten. de practisch uitsluitende oorzaken zyn voor het ontstellend ver loop onder de sinds de oorlog aange worven arbeidskrachten. Nachtelijke moordpartij in Amsterdam JAVAAN DOOR TWAALF MADOEREZEN AANGEVALLEN. De 27-jarige Javaanse bediende- wasbaas by de My. Nederland, Tojib, is tydcn9 een nachtciyke vechtparty met twaalf Madoeresc bedienden van het m.s. „Java" zo ernstig door mes steken verwond, dat hy kort na aan komst in het O. L. Vrouwe Gasthuis aan inwendige verblocdingen is over leden. Het politle-onderzoek wees uit, dat een van de vermoedeiyke daders zich door Tojib beledigd achtte, omdat hy met zyn meisje naar de bioscoop was gegaan. Uit wraak heeft hy een twaalf tal vrienden verzameld en toen Tojib de bioscoop verliet wachtte men hem op om zoals een van de betrokkenen, de gever van de dodeiyke steken de politie bekende hem een stevig pak slaag te geven. Ongelukkigerwijs kwamen er echter messen by te pas en voor het publiek, dat van de vechtpartij getuige was kon ingrypen, waren de steken reeds gegeven. Toen het slachtoffer in el kaar zakte, snelden de twaalf Madoc- rezen do Czaar Peterstraat in, waar zy jjun messen weg wierpen. Een inmiddels gewaarschuwde agent ging hen in een taxi achterna en wist hen met behulp van zyn dienstrevolver tot staan te brengen en ln bedwang te houden. Weldra arriveerden nog twee agenten en konden de twaalf mannen overgebracht worden naar het politie bureau Kattenburg. Een der Madoere- zen heeft bekend het slachtoffer de twee steken tc hebben toegebracht, die de dood tot gevolg hadden. De man, die de vechtparty had uitgelokt, omdat hij zich beledigd achtte, heeft echter nog niet bekend. Waarschynlijk heeft hij ook een of twee maal Tojib gestoken. De overige tien mannen, die waar- schymyk hun messen niet hebben ge bruikt, zijn eveneens nog onder arrest. Twee doden bij Wolvega MOTORRIJDER BOTSTE TEGEN VEE-AUTO. Gistermiddag reed een vee-auto van de expediteur Van der Wagen uit Ool- deberkoop op de Rijksweg naby de be graafplaats onder Wolvega, toen de chauffeur de remmen wilde proberen. Hij overtuigde zich in de spiegel, dat er geen ander verkeer naderde en ging toen krachtig remmen. Op hetzelfde ogenblik hoorde hy een hevige slag te gen de achterzijde van de wagen. Het bleek, dat een motor vlak achter de auto had gereden en er, toen deze plot seling stopte, tegenaan was gevlogen. De motorryder, de 45-J. veehouder K. Neef uit Munnekeburen en diens echtgenote, die op de duo zat, werden bü deze botsing beiden terstond ge dood. Het echtpaar laat vyf kinderen achter DEENSE SCHIPPER WAS WEL SS'ER. Met gezin in vrijheid gesteld. Het vermoeden, dat de 38-j. schipper van het vergane Deense jacht „Agathe" SS'er zou zijn geweest bhjkt inderdaad luist te zijn De marechaussee, neemt echter aan. dat de Deense regering er geen beswaar tegen had, dat Hakon Ras mussen met zijn gezin het land verliet. Allen hadden paspoorten en een soort monsterboekje hetgeen voor zeeva renden in Denemarken verplicht is en bovendien waren de scheepspapieren in orde, zodat er geen reden bestond de Denen nog langer onder politietoezicht te stellen. zy kunnen zich thans vrij op het eiland Hollum bewegen, en vermoedeiyk via bemiddeling van de Deense consul op een boot naar Denemarken worden gezet en zo. practisch berooid van hun gehele bezit, in hun vaderland weer keren. Naar de vloeiend Duits en Engels sprekende schipper vertelde, was het doel van de' tocht Engeland geweest. SLECHT APPELEN- EN PERENJAAR. Pruimenopbrengst is zeer goed. In verband met de geringe vrucht- zetting en de soms minder gunstige weersomstandigheden zal de opbrengst aan appelen en peren dit Jaar aanzien lijk minder zijn dan het abnormaal goede jaar 1947. De appelenoogst wordt dit jaar ge raamd op ruim 100.000 ton (v. j. ruim 230.000 ton), de perenoogst zal onge veer 50.000 ton bedragen (v. j. ruim 140.000 ton). De opbrengst aan pruimen is dit Jaar zeer goed. zy wordt geschat op ca. 35.000 ton. Vorig jaar bedroeg de op brengst ruim 20.000 ton. 1948 zal waarschijniyk een normaal druivenjaar zyn met een productie van 16 él 18.000 ton. NA DE RAMP VAN DE DUENNA" Het jacht kan vermoedelijk geborgen worden. De enige overlevende van het jacht „Duenna", de 54-J. Nederlander N. We zelman, maakt thans plannen om het jacht te bergen. Toen de opvarenden van boord gingen in de vliegende storm, had mevrouw Van den Broek, de eige nares. te kennen gegeven, dat Iedere weduwe van een omgekomen lid van de bemanning f. 10.000 zou krygen en ieder van de kinderen f. 5.000. Indien Wezel man de schipbreuk zou overleven moest hy het Jacht zien te bergen en het ver kopen. Hij meent, dat het vaartuig wei nig schade heeft geleden en ongeveer f. 200.000 waard is. Vier van de vyf op varenden zijn nog niet gevonden. HELMONDSE SLAGERS WEIGEREN ARGENTIJNS OSSENVLEES. De reuk was niet fris meer! Langer dan 14 dagen reeds zitten de Helmondse slagers zonder vlees. Om aan deze toestand een einde te maken werd Maandag een party van 10 ton Argen- tyns ossenvlees uit de koelhuizen van Boxmeer aangevoerd. Het bleek, naar men ons van de zijde der slagers mede deelt. slecht ingevroren te zijn en de reuk was niet bepaald fris meer. In een haastig byeengeroepen verga dering zeide de heer Jos van Neerven. voorzitter van PTC, afd. Helmond, „dat het slechte vlees, dat thans werd aan gevoerd, na veertien dagen niets gehad te hebben, de druppel was, die de em mer deed overlopen". Spr. vroeg zich af hoe er een oplos sing gevonden kon worden, „want indien dit vlees werd geweigerd zal dit conse quenties hebben voor de slagers zelf, maar ook voor een publiek van meer dan 100,000 mensen". Al het vlees dat reeds by de slagers was afgeleverd, werd naar het slacht huis teruggebracht, om herkeurd te worden. Als oplossing ziet men nu de verkoop op vrybankkaarten. maar ook wanneer deze stap genomen zal worden, zullen de slagerswinkels leeg blijven. Dinsdag is een slagersdeputatie door minister Mansholt ontvangen. Volgens de slagers zouden zij daarbij de toezeg ging hebben gekregen, dat deze week nog vers vlees voor Helmond zal wor den aangevoerd. SCHEEPSBERICHTEN. K.H.L. MAASLAND 10/8 van Amster dam naar Hamburg; RIJNLAND. 10/8 te Rlo de Janeiro op thuisreis. K.N.S M. ATLAS 10/8 Gibraltar ge- pass. van Genua naar Amsterdam; DA- NAE 9/8 te Genua van Savona naar Tunis; DRACO 10/8 van Amsterdam naar Bor deaux; EUTERPE 10/8 te Odenes van IJmulden naar Kopenhagen; HERA 10/8 te Nantes van Manzanlho naar Amster dam; NIOBE 10/8 van Oulu naar Man- tyiuoto;- VENUS 11/8 te Amsterdam v. Lissabon; VULCANUS 11/8 te Amster dam van Rotterdam. H.O A Jj. AALSUM 10/8 Cape Fuar- daful gepass van Mombassa naar Suez; Kllpfontein 10/8 te Genua van Mar seille; LIEVEVROUWEKERK 10/8 van Kaapstad op thuisreis, H.W.A.L, MELISKERK 10/8 uit Da kar vertrokken van Freetown wordt 18 8 te Le Havre verwacht; NIGERSTROOM 10/8 van Amsterdam naar Antwerpen: PARA verwacht te vertrekken van Duala naar Port Gentll. Nederland BORNEO 5/8 van Port land naar San Francisco; JAVA 6/8 te Houston van Port Nechec; JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 10/8 van Port Said n. Amsterdam; REMPANG 11/8 te Ant werpen van Londen: RIOUW 8 '8 te Ba- llk Papan van Makassar; RONDO 8/8 te Penang van Port Swettenham naar Co lombo. LAATSTE POSITIE NED. SCHEPEN. ALDABI R'dam-Buenos Aires. 11/8 van Antwerpen; ALHENA Buen >s Alres-Rot- terdam, pass. 11/8 Madeira: AMSTEL- Kerk. A'aam-West Afrika, pass. 11/8 Las Palmas; JAPARA (K.P.M van stran dingsplaats Bakongan te Moutan; JOHAN VAN OLDENBARNEVELT. Batavia-Am- sterdam, pass. 11/8 Kreta; KERTOSONO, Java-Rotterdam, pass 12/8 te Suez; KO- TA INTEN R'damQuebec. pas6. 11/8 Wight: MAETSUYCKER 11/8 van Batavia naar Fremantle MODJOKERTO, Rotter damJava. 11/8 van Suez: ORANJE. Batavla-Amsterdam pass. 11/8 Kaap Bon; POLYDORUS GlasgoW-Java. U/8 v. Belawan; RAKI, New-YrokJava, U/8 v. Colombo; ROEPAT 11/8 van Semarang naar Batavia; RIJNLAND. Amsterdam Buenos Aires,' U/8 van Rlo de Janolro; SAMARÏNDA 9/8 van Tarakan n. Van couver; STUYVESANT 12/8 van Trinidad te Curacao; SUMATRA. BataviaA'dam. pass. 10/8 Gibraltar: 8WARTENKONDT 12/8 van Menado te Makassar- TJIKAM- PEK U/8 van Hongkong naar Jaoan; UTRECHT 11'8 van Kaaostad te Port Elisabeth: VALERIUS U/8 v. Hongkong te Kobe; ZEELAND. New YorkJava. 11/ 8 van Suez naar DJlboeti. BINNENLAND. De directeuren van de ..Motion Pic- true Export Association" hebben besloten dat de M.P.E.A haar werkzaamheid ln ons land zal voortzetten. De Bondsraad van Zwitserland heeft de Zwitserse gezant te '6-Gravenhage. de heer Kohll afgevaardigd naar de feeste lijkheden op 0 September by de Inhul diging van Koningin Juliana Enkele tientallen uit Rusland ge vluchte Russische prlesterè en priester studenten verbiyven thans ln het Re demptoristenklooster te Wlttem (Lim burg). In de kloosterkerk aldaar werd een plechtige mis volgens de Oosterse ritus opgedragen. Grensambtenaren hebben aan de Ned.-Duitse grens onder Vaals een goede vangst gedaan, toen ze uit een Belgische auto, welke van Nederland naar Duits land wilde rijden, een grote hoeveelheid koffie, cacao, thee en textielgoederen te voorschijn haalden Ook werd nog een devlezenbcdrag van 50.000 ongedekte frs ln beslag genompn. Zondag a.s zal Kardinaal De Jong ln verband met zyn 40-Jnrlg priester-Ju bileum te Utrecht worden gehuldigd. Het geschenk van ue Utrechtse diocese aan ae Kardinaal zal bestaan uit een fonds voor de bouw van een nieuwe kathe draal. Gistermiddag is door prof dr H. J. Pos ln de aula van de Gemeente-univer siteit te Amsterdam het 10de Interna tionaal filosofisch congres geopend. In verband met het drukke reizl- gersvervoer worden van morgen af ver schillende extra Dlesel-electrlsche trei nen van en naar België ingelegd. Met J, Honcoop die 102 jaar oud was, is de oudste lnwoonste' van Raams- donk overleden. De 92-jarlge Goverdina GodefroolJ ln het Antoniusgestlcht 19 thans de oudste inwoonster. De datum van de openstelling van de brug van Kelzersveer over de Berg- sche Maas ln de grote verkeersweg Breda- Utrecht Is thans vastgesteld op Woens dag 18 Aug. a.s. De openstelling zal ver- moedeiyk met enige feestelijkheden ge schieden. De premier van West-Java. Raden Adll Poeradiredja ls vandaag per K.L.M. naar Indonesië teruggekeerd. Het staats hoofd van West-BorneO, Sultan Hamld II. zal waarschyniyk morgen ons land verlaten. De Staatscourant van gisteren bevat o.m. een beschikking ontheffingen ver bod meststoffcnbeslult een wijziging lijst van meststoffen, een beschikking ar beidstijd ln ondernemingen, waar heren kleding wordt vervaardigd en een vacan- tlercgeling 1948/1949 voor de timmerfa brieken. Het 413e bataljon, dat op 15 Sept. met de „Johan van Oldenbarncvelt" naar Indië vertrekt, heeft gisteren afscheid genomen van het garnizoen Bergen op Zoom, BUITENLAND. Generaal-majoor Gluhb pasja (John Glubb. Engelsman van afkomst) heeft het bevel over het Arabisch legioen, waarover hij sedert 1939 het commando voerde en dat thans aan de Palestynse veldtocht deelneemt, overgegeven aan de Transjordaanse generaal Abdoel Kader, Hij gaat naar Londen. Ongeveer duizend Tsjechoslowaakse politieke vluchtelingen die zich ln kam pen in bezette gebieden bevinden, zullen naar Canada mogen emigreren. Tussen de Belgisch-Luxemburgse economische unie en de West-Duitse blzone is een overeenkomst getekend, die voorziet ln een Belgische uitvoer naar de blzone ter waarde van 84 mlllloen dollar en een uitvoer van de blzone naar België, ter waarde van 75 mlllloen dol lar, plus 3 mlllloen dollar voor de Invoer van Duitse wagens ln België, ln hoofd zaak „volkswagens". Het accoord ls ln werking getreden op 6 Aug. In Schmalkalden (Thürlngen, Sov jetzone) ls een typhus-epidemie uitge broken. Volgens een woordvoerder van de Duitse lenraad zullen ln het kader van het pVr -Marshall mljnlocomotleven. electrische motoren en andero machine rieën ter waarde van 1.6 mlllloen mark ln de Ver Staten worden aangekocht ten behoeve van de kolenmynen ln *t Ruhr- gebied. De voormalige Roemeense natio- naal-llberale minister Valer Roman en een aantal zijner vrienden zyn gearres teerd. Zy worden beschuldigd van econo mische sabotage en misbruik van fondsen op grote schaal De EC.A. maakte bekend, dat de zeer grote omvang van de Amerikaanse graanoogsten van dit Jaar inhoudt, dat er ln de komende 12 maanden aanmer- keiyk meer graan naar Europa zal wor den verscheept In 't kader van het plan- Marshall dan aanvankeiyk het plan was, en dat het voedselrantsoen van de West- Europese bevolking een belangrijke ver betering zal ondergaan De Britse minister van financiën, sir Stafford Crlps. verklaar Je, dat Enge land wellicht door de hulp van het Marshall-plan ln staat zal zijn 1948 door te komen zonder verdere goudreserven op te nemen. (U.P.). Financiële deskundigen van Enge land, Frankryk. België en andere aan het plan-Marshall deelnemende landen hebben besprekingen geopend met het doel de noodzakelijkheid van een herzie ning van de wisselkoersen van bepaalde Europse landen teeenover de Amerikaanse dollar te onderzoeken Men denkt aan nieuwe wisselkoersen, die ongeveer overeenkomen met 'n koers van 260 Franse francs voor een Ameri kaanse dollar. Een dergelijke verhoudlqg zou de koers van het pond sterling tegen over de Franse franc brengen van 864 op 1,045 frs. Het probleem „oud-worden" houdt veler hersens bezig. Op 'n zeker moment gaat een ieder zich tussen de bedrijven door afvragen, hoeveel jaren er voor hem of haar nog in 't verschiet liggen. Wie ls „oud"? Een kind van 10 jaar vindt iemand van 40 al versohrikkelijk oud. maar een man van 60 be schouwt hem als een „broekje"... Wanneer de gezondheid geen verstek laat gaan, is 't ook een kwestie, wat de .mensen er zélf van maken. Houd vooral de geest „fit", blijf belangstelling koesteren in élles wat in 't rond gebeurt en ge bent al een goed eind op weg, om de eeuwige jeugd te bewa ren! Anders zyn U en ik „besjes" vóór onze tijd! Intussen zijn we allemaal nieuwsgierig, hoelang we in 't algemeen nog te leven hebben. De jongste statistieken van de Amerikaanse gezondheidsdienst helpen ons voor die wetenschap aardig op streek. Misschien worden de Ameri kanen wat ouder dan de Euro- peanèn, maar een aanwijzing zit er toch wèl in. Volgens de cijfers van 1946 worden de tegenwoordige men sen gemiddeld 67 jaar. Héél wat meer dan een halve eeuw gele den, maar de verbeterde hygiëne hielp een handje mee. Meisjes-zuigelingen van 1946 mogen hopen 70.3 jaar te wor den, de jongens 65.1 Jaar. Een jongen van 10 jaar zal ge middeld nog 58.3 jaar leven, een meisje van die leeftijd 63 Jaar. Jonge mannen van 20 kunnen ln 't algemeen nog bogen op een levensduur van 49 jaar, jon ge vrouwen van die leeftyd op een van 53.4 jaar. Mannen van 40 Jaar hebben gemiddeld nog 30.9 jaar voor de boeg, vrouwen 34.8 jaar. Mannen van 60 Jaar kunnen rekenen op nogmaals 15.6 Jaar, vrouwen op 18.1 Jaar. Een 75-jarige man krUgt een toetje van 7.7 Jaar, een 75-jarige vrouw een van 8.6 jaar. Alles wat daarboven uitgaat, is extra-meegenomen, wat daaron der valt, een teleurstelling Voor 't zwarte ras liggen de cijfers weer iets anders, maar daar hebben we hier niet mee tc maken. Een leder kan nu zo'n beetje uitrekenen, hoeveel jaren hy als alles meeloopt! nog op dit ondermaanse tranendal mag rondneuzen. Tracht er 't beste van te ma ken en er uit te halen! Want 't leven vliegt, geiyk een 70-Jarige me onlangs nadrukke lijk verklaarde, als 'n zucht voor- by.... Daar weien we tegenwoordig allemaal wil van mee te prater.! 't Is aheen maar de kunst, die zucht zo lang mogeiyk te m^ken. Een troost voor de vrouw, dat héér zucht gemiddeld 't langste duurt. FANTASIO. Ook de tweed© en onherroe pelijk laatste druk van onze J ubileum-uitga ve is thans geheel uitverkocht. Het doen van verdere bestellingen is dus volkomen nutteloos. N.V. LEIDSCH DAGBLAD VOOR VRIJDAG 13 AUGUSTUS. Hilversum I (301 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: gram.muziek; 7.20: Olym pische Spelen; 7.45: woord voor de dag; 8 00: nieuws; 8.15. gewyde muziek- 8.30: muziek van Bach en Mozart; 9.15'; zie kenbezoek; 9.30. Engels-Canadees con cert; 10.30: morgendienst olv. ds J. F. de Gier; 11.00; sopraan en plano- 11.30: gramofoonmuzlek; 12.00: Ancora Trio; 12.30; weeroverzicht; 12.33: Kozakken- koor; 13.00 nieuws; 13.15: chsomble Lachman; 13.45: gram.muziek: 14.20: voordracht; 14.40 promenadeconcert: 15.26; vlooi en piano; 16.00: declamatie; 16.20: gramofoonmuzlek; 16.45: R. Sidler, orgel; 17.30: sangh en spel; 18 15: voor de CWV; 18.30: Olympische Spelen (elnd- Btryd voetbaltournooi); 20.30; nieuws; 20.36: A. Aeschbacher, plano; 2*1.10: Ame rikanen en wy. 21.30: muziek van Burck- hard, 22.15: negro spiritual"., 22 30 Olym pische Spelen: 23.00; nieuws; 23.15: avondoverdenklng: 23.3024.00: sere nade. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws, 7.16: gram.muziek; 8.00: nieuws; 8.15; strydlled; 8,18. operetteseleotles; 8.50: voor de hulsvrouw; 9.00: lichte klanken; 9.30: waterstanden; 9.35: mu ziek van Chopln; VPRO 10.00- morgen- wydlng door ds F. Oort-, VARA 10 20: Webester Booth zang; 10.30. voor de vrouw; 10.45: gram.muziek: 11.15. voor dracht; 11.30; Vlncentino AVRO 12 00: musette opnamen- 12.30 Olympische Spelen; 12.45" orgelfantasie van Palla; 13.00: nieuws: 13.16. Metropole Orkest; 13.45; gram muziek, 14.00: kookkunst; 14.20: Kwlntetspelers- 15 00: voordracht; 15.20: gram.muziek; VARA 16 00: mar sen; 16.10- Hollandse liedjes; 16.30: zo- merprogramma; 17.00: filmland; 17.20: Ïram.muziek; 17.45: Olympische Spelen; 8.00: nieuws; 18 15- felicitaties; 18.45: Dinah Shorezingt: 19.00. denk om de bocht; 19.15: appèl vooi ex-pol. gevan genen uit bezettlngstyd VPRO 19.30: gesprekken over de bergred.-; 19.50- tien voor acht: 20.00- nleuws; 20.05 niuzlt-'-r van Mozart: 20.30 de kerk en de weriid, VARA 21.00: verzoekprogrumma; 21 so kabinet der kleine zaken: 21.50: op vl*uf- len van muziek; 22.00 bullenlards ov** zicht; 22.16: swing and sweet; VPFKi 22 40- avondwljdine VARA 23.00 nieuw 23.1524.00: sympnonlsch concert.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2