Zij wedijverde met Churchill, Eisenhower en Montgomery Oosf-Europese druk op Joego-Slavië! Fascistische baccillen hebben vrij spel in Engeland WEE R BERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1948 No. 26462 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkborst eb J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. ^1507 Witte Singel l, Lelden Giro no.: 67055 Kominform-maatregelen Reuter's correspondent verneemt te Praag uit betrouwbare bron, dat de re geringen der Oost-Europese landen het uitoefenen van economische druk op Joego-Slavië overwegen. Het Komin- form-conflict, dat aanvankelijk een partij-aangelegenheid was, wordt lang zamerhand een zaak van de regeringen. Te Praag wordt bevestigd, dat Tsjecho- Slowakije de controle op de handel met Joego-Slavië reeds versterkt. Volgens een betrouwbare zegsman zal deze con trole tot sancties uitgroeien. Joego-Slavië zal in de toekomst „gro te moeilijkheden" ondervinden bij het verkrijgen van importgoederen uit Tsjecho-Slowakije, zo gaat Reuters correspondent verder. Men betreurt de ze gang van zaken in Tsjecho-Slowakije en vele plannen zullen overeenkomstig de nieuwe omstandigheden veranderd moeten worden. Volgens welingelichte kringen is er echter geen alternatief. Hoewel Tito's delegatie op de Donau- conferentie met de Sovjet-Unie meege- stemd heeft, waardoor de schijn van een intergouvernementale eensgezind heid wordt gehandhaafd, dwingt het uitblijven van een reactie op de bezwa ren van de Kominform de Oost-Euro pese landen tot optreden. Men meent te Praag, dat het belang rijkste gevolg van de verandering der handelspolitiek zal zijn, dat hgt land meer industrieproducten overhoudt voor het ruilen van grondstoffen met de Westelijke landen en om de achter stand in de leveringen aan de Sovjet- Unie in te halen. Indien sancties worden doorgezet, zou Joego-Slavië zich meer tot-Italië, Zwit serland en Oostenrijk moeten richten en misschien nog naar andere gebie den als het industrieproducten en ka pitaalgoederen voor de opbouw van zijn eigen industrie wil importeren. In 1947 bpehoorde Joego-Slavië niet tot de belangrijkste handelspartners van Tsjecho-Slowakije, doch dit jaar groeide de handel tussen beide landen aanzienlijk, zo besluit Reuter. Reuter's diplomatieke correspondent seint nader uit Londen, dat Joego-Sla vië „dat on-officiële olie-sancties door Roemenie en Albanië onder de ogen moet zien" bij de „Anglo- Iranian Oil Company" een koop van naar men van gezeghebbende zijde verneemt 10.090 ton heeft afgesloten. Volgens Reuters correspondent zou den de sancties bedoeld zijn: 1. Om Tito te waarschuwen voor de gevaren die ontstaan indien hij de beschuldi gingen van de Kominformn niet er kent of geen openlijke „schuldbekente- tenis", aflegt: 2. Om, indien Tito dit niet doet, een economische crisis te ver oorzaken waardoor een regeringsveran dering afgedwongen zou worden. Waarschijnlijk zal men niet overgaan tot openlijke opzegging der handels verdragen met Joego-Slavië, die prac- tisch door alle Oost-Europese landen zijn afgesloten. De sancties zouden zich eerder beperken tot het vergroten der technische moeilijkheden. Het is mogelijk, zo vervolgt de cor respondent. dat Tito naar gelegenheid uit zal zien handel met West-Europa te drijven, doch eerder op basis van los staande transacties dan van- over eenkomsten op lange termijn. Joego- Slavië zal echter „zo lang dit toege staan is" nadruk leggen op zijn loyaliteit met de Sovjet-Unie. Naar men gelooft is de Britse rege ring het volledig eens met de verkoop van 10 millioen ton olie. Diplomatieke waarnemers zien hierin een aanwijzing voor de houding die Engeland zal aan nemen tegenover Joego-Slavlsche po gingen om de handel met Engeland uit te breiden, zo besluit Reuters diploma tieke correspondent. De Europese koloniën in Amerika NOG WEINIG ANIMO VOOR COMMISSIE. De Pan-Amerikaanse Unie heeft aan alle 21 Amerikaanse republieken een brief gezonden waarin zij er aan wor den herinnerd, dat zij de kwestie van de koloniën van Europese landen op het Westelijk halfrond de volgende maand of kort daarna te Havanna zouden bespreken. Op de Pan-Amerikaanse conferentie te Bogota in het afgelopen voorjaar werd besloten te Havanna een „anti- koloniale" commissie in te stellen, niet later dan September. In de commissie zouden tenminste veertien republieken zitting moeten hebben. Tot nu toe hebben pas zes landen verklaard bereid te zijn in de commis sie zitting te nemen. Argentinië, dat aanspraken doet gel den op de Falkland-eilandengroep, Guatemala, Mexico, Columbia, Haiti en Panama. De V.S. hebben aangaande de com missie nog geen stappen ondernomen. Wel verwacht men, dat de V-S. in de commissie vertegenwoordigd zouden zjjn, al was het alleen om hun stand punt uiteen te zetten. Te Bogota ont hielden de V.S. zich van stemming over de commissie. De commissie zal de toestand in alle door Europa be sturende gebieden in Amerika bestu deren. Functionarissen te Washington be twijfelen of de commissie resultaten zal bereiken. De weigering der Zuid- Amerikaanse landen om de kwestie voor het Internationale Gerechtshof te brengen, beschouwt men algemeen als een verzwakking van hun zaak, te meer, daar er geen directe onderhan delingen met de betrekken Eurcpese landen zijn gevoerd. Men verwacht, dat Engeland even tuele besluiten van de commissie niet zal aanvaarden „als zijnde ontbloot van enige wettelijke of morele grond." Een V.N.-gewapende macht De commissie van de militaire staf der vN heeft de Veiligheidsraad mee- Uit Palestina. De Arabische liga heeft de Joodse uitnodiging tot het openen van vre desonderhandelingen verworpen. De liga heeft in een nota aan graaf Bernadotte, de middelaar der V.N., meegedeeld, dat de liga niét het be staan erkent van een Joodse staat of regering, weshalve de Arabische landen geen onderhandelingen met de Joden kunnen openen. Het secretariaat van de Arabische liga heeft besloten de politieke com missie tegen het einde van Augustus bijeen te roepen ter formulering ener gemeenschappelijke Arabische politiek ten opzichte van Palestina voor de ko mende algemene vergadering der VN, die in September te Parijs zal worden gehouden, zo is te Caïro medegedeeld. Datum en plaats zijn neg onbekend, doch men verwacht, dat de vergade ring 28 Augustus te Alexandrie of Bei roet zal worden gehouden. Graaf Bernadotte heeft op een pers conferentie bekend gemaakt, dat hij gisteren aan de Joodse militaire gou verneur van Jeruzalem, dr Bernard Joseph, en aan het Arabisch legioen, een brief heeft overhandigd, waarin hij uitdrukking geeft aan zijn „grote ontevredenheid" over de toestand in de heilige stad. Volgens Bernadotte zijn thans ge noeg waarnemers te Jeruzalem om „incidenten" te kunnen rapporteren en hij liet de waarschuwing horen, dat, indien het geweer- en mortiervuur niet op zou houden, het nodig zou zijn „de toestand onder de aandacht van de Veiligheidsraad te brengen." ,Jk scherts niet" zo vervolgde hij. „Ik wil, dat beide partijen weten, dat ik door tastend kan zijn." DAGVAARDING VAN SOVJET BURGERS IN DE V. ST. De afgevaardigde Thomas heeft mee gedeeld, dat het echtpaar Samarin iSovjet-burgers) gedagvaard is om ge hoord te worden door het „comité te gen on-Amerikaanse activiteit" van het Huis van Afgevaardigden der V.S. Juridische experts van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben voorts uitgemaakt, dat Amerikaanse agenten niét met geweld een Sovjet-consulaat mogen betreden, tenzij het vermoeden bestaat, dat er misdaden geschieden. In dat geval kan er een bevel uitgevaardigd worden, dat het consulaat doorzocht moet wor den. Het internationale recht verhin derde evenmin een dagvaarding op grond van Sovjetstaatsburgerschap. De arohieven van het consulaat mochten echter niét doorzocht worden, aangezien ze het eigendom der Sov jet-regering zijn. Ook mag de consu laire functie niet belemmerd worden. Mevr. Kosenkina was geen lid van de diplomatieke staf en werd niet be schermd door diplomatieke immuni teit. FUSIE VAN DUITSE STATEN. Fanny's tiiomtlochl. Juichend huldebetoon van duizenden Vertegenwoordigers van drie staten in Z. W. Duitsland, n.l. Noord-Wuert- temberg-Baden in de Amerikaanse zo ne en Zuid-Wuerttemberg en Zuid-Ba den in de Franse zone, hebben te Karls ruhe overeenstemming bereikt over een fusie van deze staten. Als deze overeen komst door de regeringen der drie sta ten wordt geratificeerd, wordt zij aan een volksstemming onderworpen. Da eventuele nieuwe staat zal Wuerttem- berg-Baden heten en Stuttgart als hoofdstad hebben. Nonchalance ten opzichte van Mosley's gewroet (Van onze Londense correspondent). Sinds alle politieke optochten in Londen voor een aantal maanden ver boden zijn, laat Sir Oswald Mosley, de Britse fascistenleldèr, die weer lustig zijn benden organiseert, weinig van zich horen. Dat is echter slechts schijn, want onder de oppervlakte wroet hij, waar hij maar kan. Met zijn Zuidafri- kaanse geestverwanten, die, ook de- gevaarlijkste» weer cp vrije voeten zijn gesteld en op de gemeenschap losge laten door Malan, onderhoudt hij openlijk oontact. Thans blijkt, dat hij gedeeld, dat zij wat betreft de instel- ook in Duitsland in de weer is. Zo ling van een gewapende macht der VN op het dode punt is gekomen. Twee jaar is de commissie doende ge weest te trachten zo'n strijdmacht op te richten. produceerde hij een „Deutsches Flug- blatt", dat zijn weg vindt naar de Britse zone. „Rassenpolitiek is de eer ste realiteit in de Eurcpese Unie", luidt de titel van een der artikelen. In Moskou confereert men verder Ook in gezaghebbende kringen te Moskou wordt verwacht, dat de reeks besprekingen met minister Molotof nog wel „enige tijd" zal voortduren. Het feit- dat de Britse vertegenwoordiger, Ro berts voor a.s. Zaterdag, „als zijn an dere bezigheden het toelaten", een uit nodiging voor een partijtje heeft aan genomen. wordt mede als een aanwij- zine in deze richting beschouwd Volgens diplomatieke kringen te Lon- den zijn uit Washington, Londen en Pa- rijs aan de afgevaardigden der grote drie te Moskou reeds nieuwe instructies gezonden, die direct betrekking hebben op de Berlijnse blokkade als de voor naamste hinderpaal in het geschil tus sen Oost en West .die een welslagen van de bijna reeds twee weken durende besprekingen te Moskou in de weg staat. „In zijn eigen belang moet de Sovjet- Unie inzien, dat 80 van de Ameri kaanse openbare mening de Duitse po litiek van Washington goedkeurt en dat generaal Clay geen initiator, doch slechts de exponent van deze politiek is", zo werd door ambtenaren van het mili taire bestuur verklaard. Het voedselbureau voor Berlijn is thans gesplitst in een afdeling voor de Westelijke sectoren en een voor de Sov jet-sector Juridisch blijft de eenheid gehandhaafd, doordat een gemeenschap pelijke chef voor beide kantoren is be noemd. Deze gemeenschappelijke chef. Fuel- sack, wordt officieel zowel door de Brit ten als door het Sovjet-bestuur erkend Reuter's diplomatieke correspondent verneemt, dat vertegenwoordigers van de elf West-Duitse eerste ministers bij een zijn geweest op een eiland in het Chiem-meer teneinde een voorlopige West-Duitse constitutie te ontwerpen. Dit is een inleidende maatregel voor het bijeenroepen van een parlementsverga dering in de laatste week van Augustus. TIJDELIJK REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later plaatselijke opkla ringen en hier en daar enkele regen buien. Meest matige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in tem peratuur. 12 AUGUSTUS Zon op: 5.18 uur; onder: 2010 uur. Maan op: 15 07 uur: onder: 23.07 uur (E.K.) Hoogwater te Katwijk te 8.58 en 21.29 uur. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. Een geweldige brand heeft gisternacht het Katendrechtse schiereiland geteis terd. De grote loods C. aan de Tweede Katendrechtse haven te Rotterdam, toebehorende aan Veltenaar's Haven- en Transportbedrijf N.V., werd totaal in de as gelegd. De schade loopt in de millioenen. Overzicht van het terrein van de brand. Foto ANP- v. d. W. Het zou door Alfred Rosenberg ge schreven kunnen zijn. Het druipt van vuil. Mosley's nieuwste boek „Het al ternatief" is reeds in het Duits ver taald. Het zou Mosley's bedoeling zijn zich aan het hoofd te stellen van een internationale fascistische beweging, waarschijnlijk omdat hij voor de nuch tere Engelsen te belachelijk is. HU gaf zijn mannen bevel om zich aan te melden voor het bezettingsleger om zo doende aansluiting te vinden bij door gewinterde Duitse Nazi's. Britse fascis ten., zenden een stroom van zogenaam de Voedselpakketten naar „vrienden" in Duitsland. Zij bevatten geestelijk voedsel van de bedenkelijkste soort Voorts gooit Mosley visjes uit naar Ierland. Spanje, en Zuid Amerika. Op Mosley's boerderij liet men destijds Duitse krijgsgevangenen werken en dankbaar maakte nij daarvan gebruik voor het verspreiden /an zijn cle;. In beelden. Thans schijnt men daartegen op te treden. Het is overdreven om in Mosley een onmiddellijk gevaar te zien. Maar moet het eerst zover komen? De Britse re gering probeert communistische en fascistische infiltratie in vitale over heidsdiensten en organen tegen te gaan. Of zij echter preventief zal op treden tegen de systematisohe vergif tiging en ophitsing door een individu ais Mosley, valt te betwijfelen, van hoeveel kanten daarop ook wordt aan gedrongen. Zo wordt langzamerhand de voedingsbodem voorbereid voor een nieuwe epidemie, welke, indien de om standigheden rijp zijn, opnieuw zal kunnen uitbarsten. Van de vroegere geallieerden is Engeland, dat het nazi dom niet aan den lijve ondervond, het enige land dat meent, dat een demo cratische staat niet afdoende kan in grijpen tegen wat verbloemd de vrije meningsuiting wordt genoemd. Terecht is door degenen, die deze politiek af keuren, opgemerkt dat blijkbaar alleen tegen het fascisme mag worden ge streden zodra dit zijn idealen in prac- tijk gaat omzetten In vele kringen, die beseffen dat millioenen dreigen vergeefs te zijn ge vallen, wordt de algemene nonoha- I lance, die het officiële Engeland voor de uitbreiding der fascistische besmet ting en vooral van de rassentheorieën toont, dan ook scherp gehekeld. In deze zomer wordt er in Londen een internationaal congres voor de geestelijke volksgezondheid gehouden. Prachtig, maar hoe kan de atmosfeer ooit gezond worden, indien a-morele baccillen met vrije hand mogen wor den rondgestrooid? Fanny Blankers-Koen tijdens haar zegetocht door Amsterdam Foto ANP-Ds. Op het Centraal Station te Amster dam heerste gisteren grote spanning voor de aankomst van de Olympische kampioene, Fanny Blankers-Koen en haar echtgenoot Jan Blankers. Pre cies 10 min. over 2 rolde de trein langs het perron en al heel spoedig was Fanny ontdekt en een zeer enthousias te begroeting volgde. De eerste omhel zingen waren natuurlijk voor de 6-j. Jan en de 2-j. Fanny. Ook de vaders en moeders van het echtpaar werden hierbij betrokken. Namens het gemeentebestuur van Am sterdam werd Fanny welkom geheten door de heer E. Kupers jr, Inspecteur voor Lichamelijke Opvoeding, waarna het gezelschap zich naar buiten begaf langs een erehaag van meisjesleden van Sagitta. naar het gereedstaande rijtuig. De duizenden, die voor het station ston den te wachten, hieven een stormach tig gejuich aan. dat minuten lang aan hield. Toen volgde in een open rijtuig, be spannen met vier witte schimmels. Fan ny's zegetocht door de stad. In het eer ste rijtuig zaten Fanny Blankers-Koen, haar echtgenoot Jan Blankers. hun beide kinderen, de twee moeders van het echt paar en de masseuse mej. Pfann. Daar achter volgde vier rijtuigen met familie leden. de Olympische damesathleten, of ficials van de Kon. Ned. Athletiek Unie, het bestuur, leden van de vereniging „Sagitta". waar Fanny lid van is en een met korenhalmen versierde jeep. waar op een aantal hoofddorpers in lande lijke kledij. Deze triomftocht kon wedijveren met de intochten van Churchill, generaal Eisenhower en veldmaarschalk Mont gomery na de oorlog. Op het stadhuis was de Amsterdamse vlag uitgestoken. Daar wachtten burge meester en wethouders onze Olympische kampioene officieel op. Burgemeester mr Arn. J. d'Ailly zeide in een hartelijke speech, dat Fanny de Nederlandse en Amsterdamse vlag grote eer had bewezen. „Al ben ie dan eigen lijk een Hoofddorpse, toch is de hoofd stad heel trots op je" De burgemeester overhandigde me vrouw Blankers het officiële gedenk boek van het Regeringsjubileum van HJVÏ. de Koningin en spelde haar daar na zjjn eigen speldje van het Jubi leum Kankerbestrijdingfonds op de borst, als bewijs van zijn grote waar dering. Namens de minister van O. K. en W. sprak de heer Micdema, die hartelijk feliciteerde met de behaalde resulta ten en de hoop uitsprak, dat de Ne derlandse jeugd het sportieve voor beeld van Fanny zal volgen. Toen Fanny weer in haar riituig plaats nam, werd zij hartelijk toegejuicht door de ambtenaren en ambtenaressen, die uit alle ramen naar haar zwaaiden. Direct buiten de poort stonden de mensen weer rijen dik langs de weg en voort ging het naar de Haarlemmer meerstraat 168, Fanny's woning. En overal langs de straten stonden de juichende mensen! In de Haarlemmermcerstraat, wap perde uit iedere woning de Nederlandse driekleur. Ook daar waren duizenden buurtbewoners samengestroomd. Het huis van Fanny was met bloemen en gekleurde lampjes versierd. Een groot bord hing aan de gevel met de woer den: ..Hulde aan onze viervoudiec Olympische kampioene" en vier grote „eouden medailles", elk één van de afstanden aangevende, waarop Fanny getriomfeerd had, flankeerden dit bord. De menigte zong het Wilhelmus, ge volgd door het „Lang zal zij leven! Namens de buurtbewoners sprak de neer Weyde de kampioene hartelijk toe, on der aanbieding van een flets namens de buurtbewoners. Hierna zongen allen het door een buurman van Fanny gecom poneerde huldigingslled. Toen Fanny, voor het eerst sinds enige weken voet in eigen woning had gezet, moest zij nog enige malen op het balcon verschijnen, waar haar weer nieuwe ex plosies van enthousiasme wachtten. Morgen gaat Fanny met vacantie naar Hoofddorp en daar te mid-ien van het rustige Haarl.meer polderlandschap zal zij zeker de welverdiende rust kunnen vinden! BINNENLAND. B. en W. van Utrecht stellen de raad dier gemeente voor medewerking te ver lenen aan oprichting van een monument ter herinnering aan de Nederlandse com ponist dr Johan Wagenaar, die tijdens de bezetting overleden is. Bij beschikking van de minister van O., K. en W. Is op grond van de bepa lingen van het zuiveringsbesluit, te reke- n envan 5 Mei 1945, aan S. van Deventer, directeur van het Rijksmuseum Kröller- Müller bulten bezwaar van s lands schat kist, ontslag uit zijn functie, verleend. Volgens mededeling van 't Ministe rie van Landbouw, heeft de fosfaatvoor ziening voor de landbouw zich na de oor log het snelst hersteld Vei wacht wordt, dat zich bij de bevoorrading van fosfor- zuurmeststoffen ln het komende seizoen weinig moeilijkheden zullen voordoen. De beroemde violist Jehudl Menuhln heeft George van Renesse, met wie hij tijdens het Internationaal muziekconcours te Schevenlngen, waar onze landgenoot als begeleider optrad kennis maakte, uit genodigd hem op een tournee door de PhlllppiJnen te vergezellen 18 Augustus vertrekt Hr Ms .Ban- ckert" van Tandjong Prion naar Den Helder, Het oorlogsschip zei de volgende tussenhavens aandoen waa.- de opvaren den post kunnen ontvangen mits deze op de achter de namen der he/ens staande haakjes geplaatste, data ter post bezorgd wordt- Colombo (17 Aug.) Port Sa(d (30 Aug.), Malta (5 Sept.) en Lissabon (12 Sept.). Het schip word! 20 September te Den Helder verwacht. Nu de heer A. D. Schoonenberg (C. P. N.) bericht heeft zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer niet aan te nemen, heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau benoemd verklaard tot lid dier Kamer de heer J. P. Schalker te Am sterdam. Voor het postverkeer met de Britse, Amerikaanse en Franse zones van Duits land is het maximumgewicht voor ge drukte stukken gebracht op 3 kg. (de verzending van gedrukte stukken naar de Franse zone is beperkt tot handels- en familieberichten In verband met het gebrek aan klein geld in de Republiek wordt thans nood- papieren geld uitgegeven ln coupures van 1. 5 en 10 ropelahs. ZIJ zullen alleen geldig zijn op bepaalde markten Van de Jubileum rijmprent van Bertus Aaljcs en Plet Worm zullen 600.000 exemplaren naar de Nederlandse scholen gaan. In Juni 1948 deden de tuchtrechters voor de voedselvoorziening ln totaal 2956 uitspraken, waarbij f. 217.888 aan boeten werd opgelegd en voor f90.984 aan schik kingen werd betaald. Waarborgsommen werden opgelegd tot eer bedrag van f 2370. In 26 gevallen (waarvan 20 voorwaar delijk) werd sluiting van het bedrijf be volen en ln 32 gevallen (waarvan 15 voor waardelijk) werd tot Intrekking van de vergunning overgegaan Zondag en Maandag beeft ongeveer een tiende deel van de duizenden lief hebbers die zich hebben aangemeld om de „Willem Ruys" te bezichtigen, aan boord een rondgang mogen maken. Het waren er ongeveer 6000. Zij moesten daarvoor een gulden betalen, welk Dedrag ln zijn geheel bestemd ls voor het Prinses Mar grietfonds. Het eerste halfjaar 1948 heeft aan Ned. Ver. van Chr Kantoor- en Handels bedienden een winst van ruim 600 leden gebracht, zodat het ledental thans geste gen is tot 8319, welk getal niet eerder be reikt werd. BUITENLAND. De ln Zwitserland gearresterde Roe meen Soltan Vitlanu zal aan het fede rale gerechtshof worden overgeleverd, ver dacht van economische splonnage. Zwit serland weigert te erkennen, dat hij een diplomatieke status heelt, daar Vitlanu nooit als lid van het Roemeense consu laat was aanvaard. Uit protest tegen de arrestatie had Roemenië de Zwitserse consulaten ln Roemenië gelast te sluiten. De bevolking van India wordt thans op 337 millioen geschat, zo heeft de mi nister van binnenlandse zaken van India ln het parlement medegedeeld. Heden begint te Rome een staking van al het hotelpersoneel Men verwacht, dat het personeel van café's en restau rants morgen het werk neer zal leggen. Heden vindt ln Bulgari) de fusie plaats van de sociaaldemocratische en de communistische party. De Sovjetrusslsche autoriteiten heb ben aan de Berlijnse spoorwegstations een strenge controle gehouden om 500 Sovjet russlsche deserteur" op te sporen die uit het garnizoen te Wittenberg ontsnapt zijn. Een groep Dajakkers, die tot stam men op Borneo behoren, die van oudsher koppensnellen, ls ln Malakka aangekomen om het verzet te helpen bestrijden, aldus wordt ln een officiële verklaring bekend gemaakt. Een ander* groep wordt bin nenkort verwacht. Dialoog Robert- Maurice Schuman(n) (Van onze Pairijse correspondent). Twee vooraanstaande Franse politi ci voeren de naam Schuman. De ene, Robert, was voor Andre Marie presi dent van de ministerraad en is thans Bidaults opvolger bij buitenlandse za ken. De andere, Maurice, die zijn ach ternaam met 2 n's schrijft, was tijdens de oorlog in Londen de fanatieke spreektrompet van De Gaulle, doch thans leider van de Katholieke Ka merfractie. Na een recente nachtzitting van de Kamer is Maurice Schumann uitgegle den op de trappen van het Palais de Bourbon. Hij moest met een beenfrac tuur in het ziekenhuis worden opge nomen. Nadat zijm naamgenoot door Marie aan het hoofd van de regering was vervangen, ontmoetten de naam genoten elkaar ln de wandelgangen van de Kamer. De Katholieke fractie leider liep op krukken met een zwaar gezwachteld been. Toen Robert Schuman zijn partijge noot ontwaarde, riep hij hem docr de gangen toe: „Ik wist wel dat we veel gemeen hadden, ons partij, ons geloof en zelfs onze naam. Maar dat we zó op elkander waren ingesteld dat Jij met een verbonden been moet lopen als ik val, dat had ik toch nooit ver- waoht Reynaud overwinnaar VOLMACHTEN VERKREGEN. De Franse Nationale Vergadering heeft hedennacht haar goedkeuring gehecht aan het uit zeven punten bestaande wetsontwerp van minister Paul Reynaud, dat de regering spe ciale bevoegdheden geeft. Volgens officieuze cijfers werd het ontwerp met 32-5—215 stemmen aange nomen. Het ontwerp met de amende menten geeft ongekend grote bevoegd heid op financieel- en economisoh ge bied om hervormingen tot stand te brengen, op het gebied van het belas tingstelsel en de genationaliseerde in dustrieën te reorganiseren ten einde de industrie van Frankrijk- in 1952, wanneer volgens de berekening het programma in het kader van de hulp volgens het plan Marshall is afge werkt, hersteld te kunnen hebben. Met 292 tegen 262 stemmen (door medewerking der socialisten) is echter nog een communistisch amendement aangenomen, dat de oorspronkelijke clausule: „de voorstellen tot belasting hervorming moeten als bijvoegsel bij het wetsontwerp voor de begroting van het komende jaar aan het parlement worden voorgelegd" als volgt wijzigt: „de bevoegdheid van de regering, het belastingstelsel te hervormen, is on derhevig aan goedkeuring van 't par lement door middel van stemming," Men ziet, dat het feit, dat de socia listen op dit punt de coalitieregering Ln de steek lieten, bewijst, hoe onze ker de steun der s..>clalisten aan het plan van Reynaud is. VROEGERE BURGEMEESTER VAN PRAAG UITGEWEKEN. Dr Peter Zenkl, voormalig burge meester van Praag is met zijn vrouw naar de Amerikaanse zone van Duits land uitgeweken. Zenkl, die bij de Duitse invasie bur gemeester van Praag was, is de gehele oorlog gevangene geweest in het con centratiekamp Buchenwald. Hij was een leidende figuur in de Tsjechische socia listische partij. Hij verklaarde door on bekende vrienden ontvoerd te zijn, zon der dai hij aanvankelijk wist. waar hij naar toe gebracht werd. HU was onder geleide van twee gewapende bewakers evenals alle Tsjechische oppositie leiders werd ook hij bewaakt op weg geweest naar verwanten, toen de bewa kers hem- en zijn vrouw plotseling ge last hadden in een vrachtauto te stap pen. Hier bevonden zich elf geblind doekte personen en ook hü en zijn vrouw werden geblinddoekt. Toen de vrachtauto stopte, bevonden zij zich in de bossen op enkele mijlen van do grens. Zenkl zeide. dat zijn ontvoering werk was van ..Tsjechische partlsanen*. Waarschijnlijk bedoelde hij daarmee le den van de ondergrondse verzetsbewe ging tijdens de oorlog.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1