Het geduld van De Gaulle raakt ten einde Enorme havenbrand teisterde Katendrecht Nieuw onderhoud met Molotof WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG 10 AUGUSTUS 1948 No. 26461; LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red, 4150? Witte Singel 1, Leiden - Giro ao.: 67055 Nog geen beslissing Gistermiddag 5 uur plaatselijke tijd is de derde bespreking op 't Krem lin begonnen tussen de diplomatieke Westelijke vertegenwoordigers en Molotof. Frank Roberts (Engeland), was vergezeld door een attaché van de Britse ambassade. In welingelichte kringen te Londen is men van mening, dat deze besprekin gen doorslaggevend zouden kunnen Kijken voor het al of niet vinden van vreedzame oplossing van de Ber- ljjnse crisis, zo seint Reuters corres pondent. Diplomatieke waarnemers nemen aan, dat hardnekkig onderhandeld zal wor den over de Berlijnse blokkade en de valuta-oorlog. Men verwacht, dat bei de partijen de uiterste concessies be kend zullen maken, waartoe hun re geringen bereid zijn. Indien geen over eenstemming wordt bereikt, acht men een nieuw onderhoud met Stalln de enig overblijvende weg. De volgende stap moest bestaan uit het publiceren van een viermogendhe- denverklaring over de Moskouse on derhandelingen of een uiteindelijk be roep op Stalin zelf. De besprekingen duurden twee uur en veertig minuten. Na afloop reden de vertegenwoordigers naar de Brit se ambassade. Frank Roberts zei: „Wij hadden een onderhoud met Molotof, dat is alles. Smyrnof (de plaatsvervangende Sov jet-minister van Buitenlandse Zaken) was eveneens aanwezig. Op de vraag of dit het laatste onderhoud was ge weest, weigerden de afgezanten te antwoorden. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Marshall, verklaard heeft, dat er „waarschijnlijk" nog verdere onderhandelingen zullen plaats hebben tussen de diplomaten uit het Westen te Moskou en de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Molotof. Uit gezaghebbende bron te Parijs wordt vernomen, dat de besprekingen te Moskou spoediger een oplossing van het Berlijnse probleem tot resul taat zouden kunnen hebben, dan men verwacht. Er zou een oplossing gevonden kun nen worden op de volgende basis*. De Westelijke mogendheden erkennen de Oostelijke mark in de Sovjet-zone van Duitsland en in Berlijn, in ruil voor de opheffing van de blokkade van Berlijn. Volgens inlichtingen te Parijs wordt de pressie op de Sovjet-mark zo groet, dat de economie in de Oostelijk 2 zone ernstig aangetast wordt. Men acntte het daarom zeer wel moge.ijs, dat ae Sovjet-Russen bereid zouden zijn een regeling op beperkte basis te aanvaar den, teneinde de gehele economie in hun zone voor chaos te behoeden. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken verstrekte geen inlich tingen. De betrokken funcv.onarissen hebben van de minister persoonlijk in- ReynaucPs volmachten Een beslissende stemming over de wet van Reynaud in de Franse Nat. Vergadering wordt niét voor heden middag verwacht. Volgens Reuter scheen Reynauds overwinning ver zekerd, nadat overeenstemming met de leiders van de parlementsfracties was bereikt over een nieuwe formule ring van de clausule betreffende een algehele hervorming van het Franse belastingstelsel. Volgens de nieuwe for mulering heeft de minister van Finan ciën géén recht de maatstaven voor een bepaalde belasting te wijzigen. Dit recht blijft het parlement voorbehou den. Belastingdeskundigen menen, dat de formulering niettemin de minister de mogelijkheid schenkt voor het ein de van het jaar het nationale budget sluitend te krijgen, aldus Reuter. De mijnwerkers van het bekken van Pas de Calais hebben een beperkte stakingsbeweging op touw gezet om te protesteren tegen de regeringsontwer pen. Ontwapening WEER WEST TEGEN OOST. Sir Alexander Cadogan. Engels afge vaardigde bij de V.N., heeft de commis sie voor de ontwapening te Lake Suc cess meegedeeld, dat ontwapening in de wereld onmogelijk is, indien niet aan drie voorwaarden wordt voldaan: 1. Succesrijke sluiting van vredesver dragen met Duitsland en Japan. 2. Een internationale strijdmacht der V.N. ter beschikking van de Veiligheids raad. 3. Internationale contróle der atoom energie. Volgens Malik, de Sovjet-Russische vertegenwoordiger, is de Engels-Ameri kaanse bewering, dat vertrouwen voor afgaan moet aan ontwapening, slechts een rookgordijn om het herbewape ningsprogram van bepaalde landen te camoufleren. structies ontvangen het stilzwijgen te bewaren. Binnen enkele dagen wordt te Frank fort een handelsdelegatie uit de Sov jet-zone van Duitsland verwacht ter bespreking van de mogelijkheid van de hervatting van de interzonale han del, zo heeft de economische raad me degedeeld. Tevens zal de koersverhou- ding tussen de Oostelijke en Westelij ke mark worden besproken. HET VERGAAN VAN DE „DUENNA". Behalve de door de reddingsboot van Guernsey opgepikte Nederlander, wiens naam thans als N. Wezelman wordt opgegeven, en de eigenaresse van het jacht, thans Maria Schmid-Van den Broek genoemd, bevonden zich waar schijnlijk nog drie Engelse heren aan boord, die evenals de eigenaresse ver mist worden. Wezelman is 34 jaar, mevr. v d. Broek 41. Laatstgenoemde is volgens Reuter van Nederlandse nationaliteit. De „Duemna" had Donderdag Cher bourg verlaten op weg naar Zuid- Afrika. Het schip was voor een derge lijke reis evenwel veel te licht. Kan zijn partij-organisatie de macht in de staat overnemen? (Van onze Parijse correspondent) Na de mislukkingen van Blum, Ra- madier en Mayer om een evenwicht te scheppen tussen lonen en prijzen in Frankrijk, maakt thans Paul Reynaud zich gereed het inflatiemonster aan te vallen. Als technische wapenen heeft hij het parlement reeds om een aantal vol machten gevraagd, aangezien hij eerst enige orde wilde scheppen in de chaos van decreten en verordeningen, die vo rige regeerders hebben uitgevaardigd en hem nagelaten. Behoudens dit economische probleem is er voor de Franse regering nog een ander vraagstuk: de verkiezingen. Een deel van de Franse Senaat dient name lijk om de drie jaren te worden ver nieuwd, doch de juiste datum voor de voorbereidende kantonale verkiezingen is officieel nog niet vastgesteld. Schu- man heeft indertijd October als tijdstip genoemd, doch de nieuwe premier An dre Marie heeft verklaard de beslissing aan het parlement zelf te willen laten. Het is bekend, dat socialisten en katho lieken slechts met angst en beven een krachtmeting met De Gaulle zullen aanvaarden. En men heeft enige reden hen er van te verdenken dat ze desnoods middelen te baat zullen nemen, die niet geheel door de democratische beugel kunnen, om zulk een krachtmeting te ontlopen. Zo verneemt men in Parijse politieke kringen nog altijd het gerucht, dat de socialisten hun adhaesie aan de plannen van Reynaud hebben toegezegd in ruil voor een belofte tot uitstel van de verkiezingen GEVAARLIJK WAPEN IN HANDEN VAN DE GAULLE Afgezien van het ondemocratische van zulk een „oplossing", wordt daar mede De Gaulle een gevaarlijk wapen in handen gegeven: het verwijt van on democratische neigingen, dat herhaalde lijk aan zijn adres werd geuit, keert dan als boemerang terug naar zijn tegen standers. Het is hier niemand ontgaan, dat De Gaulle in zijn laatste redevoeringen aanmerkelijk agressiever is geworden. Toen Schuman het bewind in handen nam. toonde De Gaulle rich bereid de nieuwe ploeg een „redelijke kans" te ge ven. Thans heeft echter de RPF', het offensief tegen Margie c.s. reeds geopend alvorens zij hun programma konden ontplooien: „Wij hebben genoeg van de partijen-combinatie" luidt het parool dat De Gaulle zijn volgelingen heeft gegeven. En in Nancy riep hij dezer da gen uit: „De toestand kan zo niet lan ger voortduren. Wij moeten zo gauw mogelijk een kamerontbinding provoce ren en nieuwe algemene verkiezingen doen organiseren. De democratie kan slechts worden gered, wanneer Frankrijk terugkeert tot de wettelijke bronnen van de macht." De Gaulle heeft zijn verkiezingsactie dus eigenlijk reeds ontketend. Volgens de socialistische minister van binnen landse zaken, Moch, zou De Gaulle pre sident Auriol op zijn tournée door het land op de voet willen volgen, ten einde aldus aan de wereld te willen demon streren wie het volk achter zich heeft: hij, De Gaulle, president van de R.P.F., of Vincent Auriol. president van de vier de republiek. In de ogen van de volge lingen van de RP.F. wordt Frankrijk namelijk niet meer vertegenwoordigd door de regering en de president, doch door de RPP. en De Gaulle. Zij con stateren evenals Mauras en zijn roya listen indertijd een scheiding tussen het „werkelijke" en het „fictieve" Frankrijk. Het is een gevaarlijke formu le die men zich maar al te goed her innert uit de fascistische terminologie van voor de oorlog. Doch juist die over eenkomst diende de Derde Macht tot waarschuwing te strekken. De Gaulle geen supplementaire redenen tot ach terdocht te geven. En die achterdocht wordt door een poging tot uitstel der verkiezingen in zeer hoge mate gevoed! EIGEN MACHTSAPPARAAT GROEIT. Toen De Gaulle enige weken geleden uitriep dat hij gereed was de macht over te nemen, hebben sommige waar nemers niet meer dan een oratorische frase in die woorden menen te zien. In werkelijkheid echter heeft de generaal in de jongste maanden een machtsappa raat opgebouwd, dat van de ene dag op de andere in werking kan treden. Hij riep een nationale raad in het leven, die als een soort privé-parlement mag wor den beschouwd, en die onderverdeeld is in een aantal commissies die geheel op de leest van de bestaande ministeries zijn geschoeid. Vele vooraanstaande par tijleden maken er deel van uit. De Gaul le krijgt steeds meer de wind in de zei len terwijl de Derde Macht fiasco op fiasco leed. Haar laatste kansen schui len than.s in het experiment Reynaud. Het is duidelijk dat de Gaullisten een obstructie sullen gaan voeren .die niet minder systematisch, doch vele malen gevaarlijker zal zijn dan die der com munisten. De kansen van de Derde Macht zijn zeer, zeer swak geworden. RUSTIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Slechts hier en daar, voornamelijk in het binnenland, nog een regenbui, overigens lioht tot half bewolkt met plaatselijk ochtendmist. Weinig wind en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 11 AUGUSTUS. Zon op: 5.17 uur; onder: 20.12 uur. Maan op: 13.44 uur; onder: 22.45 uur (E.K.) Hoogwater te Katwijk te 8.06 en 20.31 u. Ook de huzaren op de buitenposten op Sumatra moeten gefourageerd worden. Tientallen kilometers moeten worden afgelegd om iedere post aan te doen om er post, voedsel en rations af te leveren. Majoor J. C. S. Peters, commandant van het derde eskadron PAW maakt een Inspectietocht langs de verschillende detachementen. Ook deze tochten gaan per prauw. Achter hem zitten 2e Lt. v. d. Post (Den Haag). Adj. J. de Goede (Hilversum) en huzaar Cor Aben (Helmond)Foto ANP. Uit Palestina. De bemiddelaar der V.N. voor Palesti na, graaf Bernadotte, is in de Arabische luchthaven Kalandia, ten Noorden van Jeruzalem, gearriveerd ten einde zijn besprekingen over de demilitarisatie van Jeruzalem met Arabische en Joodse leiders te hervatten. Morgen wil Bernadotte naar Rhodos vertrekken. De Egyptische regering heeft van de minister van Buitenlandse Zaken van Israël de uitnodiging ontvangen betref fende de opening van rechtstreekse onderhandelingen over een duurzame vrede in Palestina. In bevoegde Egyptische kringen wordt bevestigd, dat „de Arabieren met deze uitnodiging geen rekening zullen hou den. daar zij, uitgaande van een niet door de Arabieren erkend gezag, geen zin heeft". Tien Griekse soldaten in Albanië gedood Een woordvoerder van het Albanese ministerie van Binnenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de vorige week tien Griekse soldaten gedood zijn toen zij, nadat zij de Albanese grens hadden overschreden, ln botsing kwamen met Albanese troepen, zo meldt het Joego slavische persbureau Tanjoeg. De grensschending had plaats, aldus de woordvoerder, toen gevechten gaan de waren tussen guerillatroepen en troepen van de Griekse regering. Twaalf Griekse soldaten werden ont wapend en geïnterneerd, omdat zij de grens hadden overschreden. De ontvoering van Sovjetburgers in de V. S. EEN SOVJET-PROTEST-NOTA. Panyoeskin, de Sovjet-Russische am- bassadeur te Washington, heeft Lovett, de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, een officiële nota overhandigd, waarin de Sovjet-Unie de VB. er van beschuldigt, dat zij het ontvoeren van Sovjet-burgers in de V.S. toestaan. In de nota wordt geëist, dat de V.S. onmiddellijk Michail Ivanovitch Samarin aan de Sovjet-Russische con sul-generaal te New York ter beschik king stellen. Volgens de nota werd Sa- main, een Sovjet-Russische onderwijzer aan een school voor kinderen van Sov jetdiplomaten in de V.S., ontvoerd door een organisatie, aan het hoofd waarvan de Sovjet-Russische Refugee gravin Tolstoi staat. In de nota wordt de be schuldiging geuit, dat de houding van de Amerikaanse regeringsorganisatie federaal bureau van onderzoek een di recte schending betekent van de ver plichtingen, die de regering der V.S. op zich heeft genomen, toen zij in 1933 de diplomatieke betrekkingen met Sovjet- Rusland hervatte. De V.S. tolereren de organisatie van „misdadig optreden" van gravin Tolstoi's groep, dat tegen de 3ov.tet-Unie is gericht, aldus de nota. Op een in der haast belegde pers conferentie sprak de Sovjet-ambassa deur vertoornd over ,.het talmen van de New Yorkse politie" om te antwoorden op de oproep van de Sovjet-Russische consul-generaal, toen de Sovjet-autori teiten vernamen, dat mej. Kosenkina ontvoerd was. De vraag der Italiaanse koloniën RAPPORT VOOR 15 SEPT. Te Londen zijn de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken van de „grote vier" bijeengekomen ter op stelling van de aanbevelingen voor de toekomst der vroegere Italiaanse ko loniën. Zij zullen voor 15 September gereed moeten komen met het in overeenstem ming brengen van hun speciale voor stellen binnen het kader van het Ita liaanse vredesverdrag. Indien zij niet slagen, zal de zaak voor de VU. gebracht moeten worden. In diplomatieke kringen te Londen Loont men zich pessimistisch over de afloop. Het is de vraag, aldus Reuters diplomatieke correspondent, of Ameri ka en de Sovjet-Unie hun aanvankelijk pro-Italiaanse houding zullen hand haven in het licht van het vier-mo- gendhedenrapport. Hoewel de opstellers het niet als be trouwbaar beschouwen aangaande de wensen der inheemse bevolking, duldt het toch op een sterk verzet bij de be volking tegen een Italiaans bestuur. De meeste belanghebbende landen echter, welker advies is ingewonnen, hebben zich uitgesproken voor een Italiaans be stuur onder beheer der V.N. Polen zou nogmaals in een nota hiervan kennis gegeven hebben en tevens hebben ver klaard, dat Ethiopië een uitweg naar zee behoorde te bezitten. Op de achter grond staat het grote strategische be lang dezer gebieden, vooral nu door de Palestijnse kwestie de balans van de macht in het Oostelijke Middellandse- Zeegebied niet in evenwicht is. Uit nummer bestaat uit vier pagina's, van vier kinderen. BINNENLAND. Het ss. „Cockerel" ten Zuid-Westen van Brest, meldde, dat het „zwaar lek kend" was. Onmiddellijke* assistentie werd verzocht. Jhr mr H. F. L. van Vredenburch ls hedenmorgen van Schiphol per Da kota van de N.V. Aero Holland naar Tanger vertrokken. Zoals bekend, zal jhr Van Vredenburch de functie van ad ministrateur der Internationale zone van Tanger aanvaarden. De minister-president van Oost-In- doneslë, Anak Agoeng Gde Agoeng, en de voorzitter van ae adviesraad van Zuld-Sumatra. Abdoel Mallk. zlln van daag per K.L.M naar Indonesië terug gekeerd. De burgemeester var. Nijmegen, mr Ch. Hustlnx. stak gistermiddag op het kruispunt Houtstraat-Broerstraat de eerste spade ln de grond daarmede het sein gevend voor de aanv.-ng van de wederopbouw van de Nijmeegse binnen stad. Gistermiddag ls de 37-jarlge café houder Schapers uit Hogerhelde op het vliegveld Woensdrecht met zijn motor tegen een ambulance-auto van de L.S.K. opgereden, waardoor hij vrijwel op slag werd gedood. S was gehuwd en vader Het luxe-zeebad te Schevenlngen ontving gistermiddag zijn 100.000ste bad gast. Het was een 20-Jarlg Engels meisje, dat verscheidene geschenken ln ontvangst mocht nemen BUITENLAND. De Italiaanse minister van buiten landse zaken, graaf Sforza, heeeft een nota aan de Donauconferentle gezonden, waarin hy verklaart, dat Italië recht heeft, aan de conferentie deel te nemen. Het Amerikaanse bureau voor volkstelling maakt bekend, dat het aan tal Inwoners der V S. op 1 Juli 1947 naar schatting 143.414.000 bedroeg, de over zeese strydkrachten niet meegeteld, dat ls 8.9 meer dan ln 1940. De voor naamste oorzaak hiervoor ls gelegen ln het hoge geboortecyfer. Pletro Nennl, leider der Italiaanse linkse socialisten, ls te Moskou aange komen. De regering van India heeft een commissie van drie voor de atoomener gie gevormd, die het gebied van India moet onderzoeken op bruikbare minera len en researchwerk moet bevorderen. Gisteren zyn herdenkingsfeesten ter gelegenheid van de 700ste verjaring van het leggen van de eerste steen van de Dom :te Keulen begonnen. Voor het eerst sedert tien Jaar was de Dom verlicht. De regering van New Foundland heeft bekend gemaakt, dat New Found land niet voor 31 Maart 1949 met Ca nada een federatie zal vormen. Ten gevolge van het zware weer ln Engeland tijdens het afgelopen week-end ls schade toegebracht aan de oogst. De boeren, die een buitengewoon goede oogst hadden voorspeld, moesten toezien hoe duizenden hectare graanland over stroomden. Alles hangt af van de weers gesteldheid ln de komende paar dagen. De meeste schade werd aangericht ln Zuid- en Oost-Engeland. Wegens papierschaarste moeten op bevel van het ministerie van voorlich ting byna alle TsJechoslowaaKse weekbla den de publicatie staken Drie van de vyf Engelsen, die 8 Juli door de Irgoen zwai leoeml te Jeru zalem zijn gearresteerd als verdacht van splonnage ten nadeele van Israël, zijn vandaag uit Israëlische gevangenschap ontslagen. Volgens hftt nieuwsbureau Dena (Amerikaanse zone) ls luitenant Turner, vertegenwoordigei van het Amerikaans militair bestuur voor net district Bad Kissingen, door de Sovjet-autoriteiten aangehouden, toen hy zich ln het dis trict Mellrlchstadtt bevond. Een Ame rikaans burger Myers Rowland, die hem vergezelde. Is eveneens aangehouden. De autobestuurder kon ontsnappen. Wat er in Indië gebeurt Merle Cochran te Batavia BRENGT HIJ NIEUWE VOORSTELLEN MEE? Gistermiddag is de plaatsvervanger van Coert Dubois. Merle Oochran. te Batavia aangekomen. Het republikein se persbureau „Antara" heeft het be richt verspreid, dat hy een nieuw Amerikaans plan voor de oplossing van het geschil tussen Nederland en de Republiek by zich zou hebben. De heer Cochran weigerde enige verkla ring af te leggen. De onrust in West-Java 20 DODEN BIJ OVERVAL OP MOSKEE. In de streek van Taradjoe, in het re gentschap Tasikmalaja (West-Java) werden 53 leden van een Islamietische vereniging, die zich in een moskee in gebed bevonden, overvallen en ontvoerd door een gewapende bende. De volgende dag werden de ïyken van 20 hunner gevonden; het lot der anderen is on bekend. De poltie heeft drie van de da ders gearresteerd. (Aneta). EEN VEROORDELING IN DE BONDOWOSOZAAK. De Zeekrygsraad te Soerabaja wydde de zitting van de vorige week Dinsdag ochtend aan repliek, dupliek en trl- pliek in de Bondowosozaak. Tussen de procureur fiscaal en de verdediging werd een strijd geleverd over de vraag of in deze zaak een causaal verband aangetoond kan worden of niet. De verdediging bestreed de aantoon baarheid van het oorzakeiyk gevolg. Tevens stond volgens de verdediging niet vast, dat het geroep van de ge vangenen uit de wagons voor de schildwachten alarmerend was en dus zodanig de aandacht moest trekken, dat de bewakers genoodzaakt werden maatregelen te nemen. De verdediging voerde aan, dat daarby kon worden opgemerkt, dat biykens verklaringen van de gevangenen de Maleise conver satie tussen de gevangenen en de bui tenwereld van dien aard was, dat die onmogeiyk gevoerd kon worden met Nederlandse mariniers. Om half elf schorste de president van de Zeekrygsraad de zitting entoen hy om half een de zitting weer opende, deed hij uitspraak, Hy wees als volgt vonnis: kapitein Z., luitenant van den D., luitenant G., vryspraak; sergeant majoor J. een maand hechtenis met aftrek van de tyd in preventieve hech tenis doorgebracht, zynde 135 dagen, sergeant-majoor van L. vryspraak, korporaal en manschappen G., L.„ K., H., van A, van E. M., D. en S. vry spraak. De veroordeelde sergeant-majoor J. kan binnen 10 dagen in hoger beroep gaan. De procureur-fiscaal kan binnen 8 dagen hoger beroep aantekenen. In dit geval zal de zaak voor het Hoog Militair Gerechtshof komen. UITBRAAKPOGING IN BANDOENGSE GEVANGENIS. In de gevangenis op BantjeuJ werd Zondagmiddag door enige gevangenen een uitbraakpoging gedaan. Drie der be wakers werden van hun wapens be roofd en daarmede bestormden de da ders de gevangenispoort. Enige preven tieve gevangenen hadden inmiddels de wacht gewaarschuwd, die het vuur open de op 40 aanstormende gevangenen, waarop militairen en politie de orde her stelden. Van de gevangenen werden er 2 gedood, 2 zwaar- en velen licht ge wond. Een der gedoden onderging een straf wegens moord; een der zwaar ge wonden was de leider der uitbraakpo ging. (Aneta). Wereldbank verstrekt lening aan Nederland VOOR AANKOOP VAN 6 SCHEPEN. Gisteren maakte de Internationale Bank voor herstel en ontwikkeling (Wereldbank) bekend, dat 4 vooraan staande Nederlandse scheepvaartmaat- schappyen een 12 millioen dollarlening van haar ontvingen voor de aanschaf fing van 6 schepen. De leverancier, The Waterman Steam ship Corporation, verbouwt de schepen van flattops tot moderne snelle en ef ficiënte vrachtschepen met passagiers- accomodatie. Drie schepen zyn reeds in de vaart; de overige zullen voor eind October worden opgeleverd. In het communiqué van de Wereld bank wordt er gewag van gemaakt, dat de Nederlandse scheepvaart voor de oorlog ongeveer 6%% van het we re ld vrachtvervoer op zich nam, thans is dit percentage verminderd tot 31/4 k 4%. De tonnage van de Nederlandse vloot daalde van 2.850.000 ton in 1939 tot 1.330.000 ton in 1945. Met inbegrip van de zes flat topschepen zal de ton nage sedert de bevryding wederom zyn gestegen tot 2.560.000 ton. Tenslot te zy nog opgemerkt, dat behalve de aanschaffing van bovengenoemde sche pen ook de aankoop van 53 vracht schepen en tankers tot een waarde van 40.200.000 dollars door de Wereld bank werd gefinancieerd, n.l. uit de op 7 Augustus 1947 aan Nederland verstrekte lening van 195 millioen dol lars. Naar Aneta uit New-York meldt, ls de lening verstrekt aan de volgende maatschappyen: de Rotterdamsche Lloyd, de Maatschappy Nederland, de Holland-Amerika-iyn en de Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaatschap- py. Beide eerstgenoemde maatschap pijen zullen dank zy de lening elk 2 schepen en beide laatstgenoemde maatschappyen elk één schip kunnen aanschaffen. „Haagse tramstaking was communistische rel" zeggen Vakbondbestuurders „MAAR WIJ ZIJN THANS GEWAARSCHUWD". Tijdens een bespreking met de pers zeiden enige vertegenwoordigers van de Bedryfsunie Vervoer, dat de Haag se tramstaking door een communis u.- sche rel veroorzaakt werd. Een com munistisch bestuurslid van de Haagse afdeling van de Ned. Ver. van Spoor - en Tramwegpersoneel was op de hoog te van de bestaande loonvoorstellen voor het HTM-personeel. Hy heeft, vlak voordat deze eisen openbaar wer den, blikbaar in overleg met leidende communisten, van de bestaande on rust gebruik gemaakt om een staking te forceren. Indien deze poging na het bekend worden der eisen gedaan zou zyn, zou de staking niet gelukt zyn. De onrust werd veroorzaakt door de navordering van belasting over fooien. De stakingsleiding heeft geweten, hoe de loonvoorstellen luidden, zodat de staking, aldus de bestuurders, volko men door kwade trouw veroorzaakt werd. Na de verkiezingen verklaarde de CPN, dat men teveel op het EVC- kompas gevaren heeft en dat men zich intensiever met de vakbeweging zou moeten gaan bemoeien. „Dit uit slaande brandje ls een voorproefje ge weest," aldus de zegslieden en zy voeg den er by, dat zy thans gewaarschuwd zyn. Erkend werd, dat men in vak bondskringen deze staking niet heeft voorzien. Er werd de nadruk opgelegd, dat de loonregeling van de HTM niet slecht afsteekt by overeenkomstige en dat de thans gedane voorstellen ver schillende oneffenheden zullen glad strijken. Schade loopt in de millioenen Opnieuw heeft een geweldige brand het Katendrechtse schiereiland ge teisterd. Waren het twee maanden geleden de A.T.O.-loodsen, welke aan de vlammen ten offer vielen, thans is de grote loods C aan de Tweede Katendrechtse haven, toebehorende aan Veltenaar's haven- en transport bedrijf N.V., volkomen in dc as ge legd. Omstreeks kwart voor drie heden nacht bemerkte de portier van de loods, dat 'door kieren en spleten rook naar buiten drong. Reeds na een vluch tig onderzoek kwam hy tot de conclu sie, dat er brand uitgebroken moest zyn in de massa stukgoederen van allerlei aard, welke binnen opgesla- BEGROTINGSOVERSCHOT IN ZUID-AFRIK A. De minister van Financiën in Zuid- Afrika, heeft zyn begroting bij het parlement ingediend en daarby mede gedeeld, dat Zuid-Afrika een begro tingsoverschot heeft van 8.9 millioen pond srerling, dat gebruikt zal worden voor kapitaalsuitgaven. Het herstel is bevorderd, doordat de unie vry gebruik heeft gemaakt van het goud en het is te verwachten, dat er in de toekomst enige nervositeit zal ontstaan door de verminaering van de goudreserve. De minister waarschuwde tegen de neiging tot het doen van te grote uitgaven, die een bedieiging vormen van de gezonde financiële positie der Unie. Hy wees er op. dat de thans bestaande vryheld van Invoer mogelyk niet altyd zal voortdu ren. De regering zal 100.000 pondsterling ter beschikking stellen voor het hulp werk der Ver. Naties voor kinderen Het bedrag zal besteed worden aan Zuid-Afrikaanse goederen, die geëxpor teerd zullen worden naar de landen, die daaraan behoefte hebben. gen lag. Hy alarmeerde onmiddellyk politie zowel als brandweer, maar voor dat er blusmateriaal ter hulp was ge komen, sloegen de vlammen door het dak heen zo fel uit, dat de man ge dwongen was zich op enige afstand te begeven. Het duurde niet lang, of de brand weer kwam met groot materiaal aan gerukt. zy tastte het vuur energiek aan, maar de volgeladen houten loods brandde als een enorme toorts en tegen deze vuurgloed viel dan ook weinig uit te richten. Terwyi van de haven zelf uit de blusboten tonnen water in de vlammenzee spoten, bepaalde een van de vyf motorspuiten, die rondom het brandende gebouw waren opgesteld, zich ertoe het grote koel- en vrieshuis van de N.V. Koel- en Vrieshuizen, dat zich aan de achterzyde bevindt, te be schermen Uren lang was het een fantastisch gezicht de vlammen over een breedte van 150 k 200 m. torenhoog te zien dringen door de duisternis van de nachteiyk hemel. Het gerucht van de brand was spoedig tot de stad doorge drongen en-velen offerden hun nacht rust op om zich naar de haven te be geven, die in wyde omtrek verlicht werd. Omhalf vyf vannacht was er van de gehele loods, waarin palmpitten opge slagen lagen, koper. lood. hout, papier, machinerieën, geperste bouwplaten, en vele andere goederen, slechts een enor me rrokende puinhoop overgebleven. Omtrent de oorzaak van de brand staat men voor een raadsel. De laatste veertien dagen was er in de loods niet gewerkt, zodat onvoorzichtigheid van een der werklieden uitgesloten moet worden geach£. Mogelyk ls er echter broei ontstaan in een gedeelte der goederen. Ook wordt nog aan kortslui ting gedacht. In ieder geval mag het als een geluk worden beschouwd, dat de loods vry geïsoleerd stond, ander» zou de ramp niet te overzien zyn ge weest. De schade zal vermoedelijk in de millioenen belopen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1