Reynaud worstelt voor zijn volmachten Op weg naar een viermogendheden-conferentie WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang MAANDAG 9 AUGUSTUS 1948 No. 26460 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no.: 57055 Nog enkele belemmeringen Na een week met besprekingen tussen Stalin en Molotof enerzijds en de Wes terse afgezanten anderzijds, schijnt men tot de conclusie te zijn gekomen, dat de zaken niet zo eenvoudig liggen als men aanvankelijk wel meende. Uit de feiten van de afgelopen week kan men noch tans twee belangrijke feiten opmaken: 1. De Sovjets wilden erg graag onder handelen. 2. Men is het nog niet eens geworden bjj de bespreking van Vrijdagavond met Molotof. De waarnemers wijzen met optimisme op het feit, dat binnen vier dagen na de aankomst van Frank Roberts, de speciale afgezant van Bevin en Walter Bedell Sihith, de Amerikaanse ambas sadeur, besprekingen hebben plaats ge had met Zorin Molotof en Stalin zeil. hetgeen men als een bijzonder snelle gang van zaken beschouwt. Wanneer echter, aldus redeneren de waarnemers verder, de voorwaarden van Stalin voor vlermogendhcdenoe- sprekingen waarschijnlijk dor.r de raad van ministers van Buitenlandse Zaken door het Westen in g-ote 1','- nen aanvaard zouden zijn, zouden Vrij dagavond met Molotof waarschijnlyk nadere details besproken hebben moe ten zyn, hetgeen in betrekkelijk korte tijd afgehandeld had kunnen worden. Het. onderhoud met Molotof duurde echter bijna drie uren. Men veronderstelt nu, dat Moiotof Vrijdagavond voorstellen heeft gedaan in verband met een eventuele bijeen komst van de raad van ministers, waa~- ovei de Westerse afgezanten eerst rap port moesten uitbrengen aan hun rege ringen, hetgeen inderdaad geschied is. Men acht aldus op zijn minst nog een onderhoud met Molotof, mogelijk cp heden, waarschijnlijk. Een hooggeplaatste Sovjetrussische politieke functionaris heeft aan leiden de politici van de Oostelijke zone ver klaard, dat de besprekingen te Moskou de vier geallieerden „redelijk dicht in de nabijheid van een voorlopig compro mis over de actuele aspecten van de Berlijnse crisis hebben gebracht". Hij deed verstaan, dat de Sovjets van me ning zijn, dat misschien binnenkort een bijeenkomst van de vier ministers van Buitenlandse Zaken belegd zal worden. Hij zou verklaard hebben, dat, wanneer alles goed ging bij de besprekingen tus sen de Westelijke afgezanten en het Sovjet-departement van Buitenlandse Zaken, de ministers van Buitenlandse Zaken waarschijnlijk over een week of drie te Moskou bijeen zouden komen. Volgens de Sovjet-functionaris wa ren de besprekingen te Moskou over vier onderwerpen gegaan: 1. De Berlijnse crisis. De standpunten ten aanzien van de actuele crisis wa ren aanzienlijk tot elkaar gebracht en er bestond een grote mogelijkheid, dat in de nabije toekomst althans een voor lopige overeenkomst tot stand zou ko men volgens welke de Sovjets de blok kade zouden opheffen en de Westelijke mogendheden de Oostmark zouden er kennen als de enige geldsoort in Ber lijn. De kwestie van de toekomstige con- tróle van Berlijn zou moeilijker op te lossen zijn. 2. West-Duitsland. De verschillende asoecten van het Duitse probleem, met inbegrip van de afzonderlijke geldsane- ring, de voorgestelde regering te Frank fort en de kwestie van het Ruhr gebied, waren door de Westerse gezanten be- snroken met Stalin en Molotof, doch op dit punt waren er nog geen tekenen van vooruitgang. 3. Schadevergoedingen. Het Sovjet- standpunt was, dat deze kwestie defi nitief geregeld was te Potsdam en dat er geen plaats was voor nadere bespre king, zoals door de Westelijke mogend heden verlangd De Sovjets waren be sloten hun politiek van schadevergoe ding uit de lopende productie voort te zetten. 4. De toekomstige status van Duits land. Dit punt zou door de Soviets be schouwd worden als de beslissende kwes tie. door de ministers van Buitenlandse Zaken te regelen. Van een bijeenkomst der vier staats hoofden zou geen sprake zijn. Toestand in Berlijn ongewijzigd De Berlijnse gemeenteraad heeft Za terdag in een speciale bijeenkomst op nieuw het Sovietvoorstel van de hand gewezen betreffende vrijgeven van de geblokkeerde rekeningen der West-Ber- lijnse ondernemingen op voorwaarde, dat deze ondernemingen voortaan al leen met Oostmarken zouden werken. Volgens de „Tagesspiegel" (Ameri kaanse licentie) is een aantal politie functionarissen, die werkzaam zijn aan het in West-Berlijn pas opgerichte po litiehoofdkwartier en in de Sovjetrus sische sector wonen, gearresteerd. Vol gens het blad werden de arrestaties ver richt op bevel van Paul Markgraf, de politiechef, die door de gemeente-auto riteiten werd ontslagen, doch door de Sovjets weer werd aangesteld. Zes Sovjetrussische militairen hebben Zaterdag de grens van de Britse zone overschreden en in een bos ten Noord oosten van Lueneburg een patrouille VERDER AFNEMENDE WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele plaatse lijke regenbuien, hier en daar met on weer. Weinig verandering in tempera tuur. In het Noorden van het land ma tige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. In het Zuiden van het land meest zwakke en later veranderlijke wind 10 AUGUSTUS. Zon op: 5.15 uur; onder: 20.14 uur. Maan op: 12.21 uur; onder: 22.27 uur (N M.) Hoogwater te Katwijk te 7.18 en 19.45 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's van drie Duitse politiemannen gear resteerd. De Engelse en Amerikaanse vliegtui gen hebben bij de bevoorrading van Berlijn nieuwe records gevestigd. De RAF heeft Vrijdag 345 vluchten met voedsel en steenkool, uitgevoerd, de Amerikanen 325. De Sovjets hebben een hernieuwd protest over „150 overschrijdingen van de luchtcorridor tijdens Juli" bij de En gelse en Amerikaanse luchtvaartfunc tionarissen te Berlijn ingediend. De bevelhebbers der drie Westelijke sectoren van Berlijn hebben nieuwe gas- en electriciteitsbezuinigingen bevo len. De nieuwe beperkingen zullen het dagelijks steenkoolgebruik voor gas en electriciteit in de Westelijke sectoren naar schatting met minstens 1.600 ton verminderen. De Arabische vluchtelingen EPIDEMIEËN DREIGEN. Onder de 100.000 Arabische vluchtelin gen, die onder slechte hygiënische om standigheden in de heuvels van Judea en Samaria leven (tussen Ramallah en Nablus), ziin 49 gevallen van typhus ge constateerd. De officier van gezondheid te Ramal lah, heeft te kennen gegeven, dat ,ten minste tien procent der vluchtelingen ten gevolge der epidemie zou sterven, tenzij onmiddellijk medische hulp be schikbaar zou zyn" Men vreest ook voor het uitbreken van pest en cholera. 25.000 vluchtelingen zijn reeds ingeënt. Elke nacht, aldus de geneesheren, ster ven oude mensen en kinderen, die aan hun lot zijn overgelaten. Sir Raphael Cilento. de directeur van het bureau voor sociale zorg van de V. N., heeft de kwestie van de Arabische vluchtelingen vergeleken met de gevol gen van rampen als de aardbeving van San Francisco of van de overstromin gen in Japan. Cilento had een rondreis gemaakt langs de kampen van Arabi sche vluchtelingen in Palestina en de omringende landen. Het totaal aantal vluchtelingen bedraagt ongeveer drie honderdduizend. Koning Abdoellahvan Transjordanië heeft zich het lot van een honderdtwintigduizend vluchtelingen in Palestina en Transjordanië aangetrok ken. In de Libanon zijn er een vijftig duizend. Er is groot gebrek aan voedsel, hygiënische en medische verzorging. RAPPORT VAN BERNADOTTE. Demilitarisatie van Jeruzalem zou het beste zijn in de huidige gespannen toe stand, die het bestand tussen Joden en Arabieren in Palestina kenmerkt, aldus graaf Bernadotte, bemiddelaar der V. N. voor Palestina, in zijn jongste rap port aan de V. N. „De huidige toestand, die een gevolg Is van het gebrek aan vertrouwen tussen Joden en Arabieren en van de vrees, dat de vijandelijkheden misschien binnenkort hervat worden, bewijst de noodzakelijkheid van een be vredigend stelsel van supervisie van het bestand", aldus Bernadotte. Tot op de dag van gisteren is minder dan de helft der beloofde waarnemers van het be stand aangekomen. De Prinses Regentes. H.K.H. Prinses Juliana, heeft Zaterdag ten Paleize Soestdijk de nieuwe ministers beëdigd. Na afloop poseerden de ministers met uitzondering van de heer Van Schaik, die nog enige tijd in het Paleis ver bleef, op het bordes. Van rechts naar links: mr E. M. J. A. Sassen, mr D. U. Stikker, mr W. F. Schokking, prof. dr F. J. Th. Rutten, mr Th. R. J. Wyers en mr A M. Joekes. De strijd in Griekenland GUERILLA'S TROKKEN TERUG. Volgens het communiqué van de ge nerale staf der Griekse regeringstroe pen gaat het oprukken in het Gram- mosgebergte voort. De Griekse nationale strijdkraenten hebben volgens het com muniqué verscheidene hoogten in het gebied van Nestorion bezet en vervol gen de guerillastrijders in de richting van de Albanese grens. In de Westelijke sector zijn eveneens hoogten bezet en zijn dertig guerillastrijders gevangen genomen. De „vrije Griekse radio" heeft Za terdagavond medegedeeld, dat de rege ringstroepen twee plaatsen bij de Alba nese grens hadden veroverd, Albanees gebied waren binnengetrokken en ver volgens de guerillastrijders In de rug hadden aangevallen. De „vrije Griekse radio" heeft voorts de volgende dagorder van generaal Markos zijn troepen omgeroepen: „Wij zijn in orde en volgens plan teruggetrokkn. Wij hebben onder de vijand een bloedbad aangericht en zeer ernstige verliezen toegebracht. Wij hebben het gebergte (Grammos) versterkt en ons ingegraven Wy hebben in een onafge broken strijd tegen de vijand van 50 dagen ontzaglijke moeilijkheden door staan. Onze strijdkrachten in Epirus, Thessaliëë. Roemlië en de Peloponnesus vallen de vijand aan, terwijl zij nieuwe strijders vergaren en het gebied bevrij den Het 5-jarenplan van T sjecho-SIowakije De centrale plan-commissie in Tsjecho- Slawakye heeft een overzicht gepubli ceerd van het voorgestelde economische vijfjarenplan. Zij deed deze publicatie vergezeld gaan van de waarschuwing aan het Tsjechoslowaakse volk, dat het nog vijf jaren van slechts gedeeltelijk verminderde soberheid tegemoet gaat. De commissie verklaarde, dat het de bedoeling is m deze vijf jaren het bin nenlandse verbruik niet meer dan 40% op te voeren, doch zij legde er de na druk op, dat een enorm investerings programma, waarmede ongeveer 337 millioen kronen gemoeid zullen gaan, de productie van goederen voor het binnenlands verbruik zal beperken. Het voornaamste punt van de verklaring werd gevormd door het argumennt, dat deze investeringen noodzakelijk zijn voor het moderniseren van de natio nale industrie en voor het bevredigen van de behoeften der omliggende lan den. die eveneens een geleide economie hebben. Het plan zal in werking treden in het laatst van October, wanneer het huidige twee-Jarenplan, naar men hoopt, zal zijn voltooid. Het plan heeft ten doel „door opvoering van de in dustriële en agrarische productie met 50% de welvaart van het land te ver hogen tot een niveau, zoals door de ka pitalistische landen in hun beste jaren werd bereikt". Financiële positie uiterst Precair De financiële commissie van de Fran se Nationale Vergadering heef'. Zater dag met 29 tegen 14 stemmen een com munistische motie verworpen, waarin de speciale volmachten, wcarom door de minister van Financiën, Paul Rey naud, wordt verzocht, ongrondwettelijk verklaard werden. Een lid van de MRP stemde met de communisten mee. De commissie heeft vervolgens met 22 tegen 15 stemmen en 6 enthoudin gen de wet van Reynaud aangenomen. De commissie heeft echter belangrijke amendementen op het oorspronkelijk door de regering voorgestelde ontwerp aangebracht. De belangrijkste amendementen van de financiële commissie beogen het aetie- veld van de regering te beperken en het belangrijkste privilege van het par lement, namelijk de directe controle over verlaging en verhoging der belas tingen, te handhaven. In de Nationale Vergadering herhaal den de communisten natuurlijk de aan val wegens „ongrondwettelijkheid". Met 386 tegen 201 stemmen is het communistische voorstel om het wets ontwerp onmiddellijk van de hand te Parijse mode oriënteert zich op stijl 1925 (Van onze Parijse correspondent). De inventieve modekoning Jacques Fath, promotor van New Look en en kele andere lucratieve ideeën, blijkt al zijn pijlen nog niet te hebben verscho ten. Na de haute couture met zijn pa- troon-enveloppes tegen zeer geredu ceerde prijs gedemocratiseerd te heb ben, broeit Fath momenteel op een nieuwe modestunt. In zijn herfstcol- lectie, die thans in Parijs wordt voor bereid, zijn Fath's laatste denkbeelden vastgelegd. Revolutionaire denkbeel den: de haren heel kort, de taille zakt enkele centimeters af tot het peil '25, de rok wordt eveneens aanmerkelijk verkort en hoofddekseltjes worden binnenkort in zogenaamd klokmodel geschapen. Zeer verzekerd van zijn macht en invloed heeft de heer Fath reeds voorspeld, dat geen dame ter wereld, die zichzelf en haar sexe res pecteert, zich komende herfst aan zijn aanwijzingen zal durven onttrekken. Enkele vermaarde filmsterren als Annie Ducaux en Marie Dea, hebben uit vrees „de bus te missen" de schaar al in hun haardos gezet. Men zij dus gewaarschuwd. De we reld wentelt door en de mode vordert; van de New Look i;e uit 1900 dateerde hopen we aanstaande winter het jaar 1925 te bereiken. Ais het zo doorgaat, mag de schone sexe zich over drie sei zoenen weer tooien met haar gardero be van vorig jaar! wjjzen verworpen. Enige Gaullisten hebben met de communisten meege- stemd. Toen de communisten daarop voor stelden het ontwerp naar de economi sche raad en de assemblee der Franse unie te verwijzen (beide raadgevende lichamen) drong eerste minister Marie aan op spoedige behandeling door het parlement. Reynaud. het ontwerp ver dedigende. zei, dat het onmogelijk ls het evenwicht in Frankrijk te herstel len zonder herstel van het evenwicht in Europa. „Economisch gezien is de toestand in Europa ernstig" met het oog op de tijd, dat de „hulp volgens het plan-Marshall zal ophouden". Als er niets gedaan wordt, zo zei hij, dan gaat de Franse staatshuishouding ten onder Op het ogenblik is de Franse export naar de Verenigde Staten "nauwelijks genoeg om de rente te betalen van Ame rikaanse leningen aan Frankrijk, Alle artikelen van vitaal belang, die thans geïmporteerd worden, worden gedékt door Amerikaanse leningen en giften". Renaud verwierp de beuerkingen, die de financiële commissie aange bracht wenste te zien en verklaarde, dat h\j, indien hü de door hem ver langde bevoegdheden niet kreeg, zijn laak zou neerleggen. Even voor middernacht wercl de zit ting verdaagd en het debat over het wetsontwerp tot hedenmorgen uitge steld. De stemming wordt tijdens dq nvonnuren verwacht. Reynaud zeide nog, dat Frankrijk de waarheid moet vernemen: ('.at het moet exporteren of sterven. Reynaud drong er op aan, dat dollarexport in de Fran se industrie de voorrang moet hebben en dollarimport sterk beknot moet wor den. „Frankrijk en Europa moeten over gaan tot massaproductie. Dat is de eni ge weg. de levensstandaard der massa te verbeteren". Op financieel gebied is het hoogste doel „geen inflatie", aldus Reynaud en dit betekent een maximum besparing met een minimum belasting, voor zover de mogelijkheid dit toelaat. Volgens Reynaud zijn jaarbegrotingen uit de tijd. Hii verkiest een goedkeuring van de begroting voor drie of vier jaar met een jaarlijkse contróle van het par lement. Volgens Reynaud vertoont de begro ting een deficit van 100 milliard francs en de staatskas een deficit van gelijke grootte. Indien er geen verandering komt, zou dit in 1949 tussen de 700 en l.ono milliard francs bedragen. De rede van Reynaud werd met luid applaus begroet door de gematigden en radicalen, doch nogal koel ontvangen door de socialisten. De onder communistische leiding staande Franse metaalarbeidersbond, heeft de voorstellen van de regering voor volmachten voor het herstel van de Franse economie afgewezen. Ook de christelijke en niet-communistische (force ouvriere) vakverenigingen van ambtenaren hebben geprotesteerd te gen de regeringsvoorstellen. BINNENLAND. Aan boord van het Nederlandse schip „Ridderkerk" ls te Genua een party van 100.000 pakjes Amerikaanse sigaretten in beslag genomen. Een Rotterdamse zakenman had in Delft een tas met waardevolle Inhoud verloren Zy werd gevonden door een 17- Jarlge Jongen die als beloning een bedrag van f.350 kreeg! Zaterdag werd boand ontdekt ln de schuur van 'n boerderij, toebehorend aan de Maatschappy van Welstand,welke door de wed. S Tlmmers bewoond werd. Het vuur vonc gretig voedsel ln het opge slagen hooi en ln de rogge. Slechts een gedeelte van het woonhuis kon gered worden; schuren en stallen brandden to taal uit. Ongeveer 15 wagens hcol en de hele roggeoogst gingen verloren. Het s.s. ...Eiland Marken" van de rederij Koppe. dat een toeristendlenst Marken naar Monnikendam onderhoudt, ls gistermiddag ten gevolge van de storm ln de Gouwzee aan de grond gelopen. De tientallen passagiers die zich aan boord bevonden, zijn met een klein bootje naar Monnikendam vervoerd. De gemeente Rotterdam heeft van de minister van Verkeer en Waterstaat bericht ontvangen, dat 't ingediende plan voor de aanleg van de luchthaven van Rotterdam in de polder Schleveen ln al- gemene zin ls goedgekeurd en de voor j de uitvoering van dit plan noodzakebjke onteigening kan worden voorbereid. BUITENLAND. In de loop van deze week. waar- schljniyk Woensdag, wordt Everell Har- rlman, de reizende ambassadeur der V.S., te Brussel verwacht. De Abessynse keizer heeft voor zijn luchtmacht zes Zweedse Saflr-vliegtui- gen gekocht. In 1946 bestelde de keizer eveneens zes van deze toestellen, zodat hy thans over een dozyn Saflrs beschikt. Op de poefterrelnen van Nleuw- Mexlco zal binnenkort een aanvang ge maakt worden met experimenten met raketten en bestuurbare projectielen. Hiervoor zyn meer dan 3.5 millioen dol lar uitgetrokken. Speciale „speur"-eenheden van de Engelse R.A.F trachten nog steeds sporen te vinden van de 22.000 geallieerde vlie gers. die als vermist tUdens de tweede wereldoorlog opgetekend stonden. Verle den maand had men van 19.756 de laat ste rustplaats reeds gevonden, bijna ln alle gevallen graven ln Europa en het Oosten, waar een eenvoudig kruis en de woorden „onbekende geallieerde vlieger" de plaats van het graf aangeeft. Een Nederlands-Duits cultureel cen trum ls opgericht ln kasteel Laufenburg te Neuss bij Keulen. De bedoeling van dit centrum ls de culturele betrekkingen tussen Nederland en Duitsland te vergemakkeiyken en de uitwisseling te bevorderen tussen ge leerden hoogleraren en studenten van belde landen. Officieel is meegedeeld. dat 28 Franse soldaten zijn gedood toen gueril la's van de Vlet-min een Frans convool aanvielen 100 km. ten Z.W. van Saigon. Uit een officieel rapport over het gevangeniswezen ln Engeland biykt, daft het gemiddelde aantal gevangenen thans ongeveer 19.700 bdraagt, tegen 10 a 11.000 voor de oorlog Men verwacht een nog verdere stijging. De overbevolking van de gevangenissen ls een ernstig probleem ge worden. Een Bretonse trawler, die voor een pleziertocht met vacantlegangers was uitgevaren, ls gisteren ln de loop van de nacht dicht bij de ingang van de haven van Perros-Gulrec, aan de kust van Bre- tagne, omgeslagen. Van de 13 opvarenden konden er vijf worden gered. De anderen verdronken. President Truman heeft Zaterdag avond de voormalige gouverneur van de staat Massachusets. Totoln. benoemd tot minister van arbeid, ter vervanging van Lewis Schwellenbach, die overleden ls. De benoeming werd onmlddeliyk ter be krachtiging aan de Senaat voorgelegd. De Franse deskundigen van de „Badische Anllln" zyn van oordeel, dat de oorzaak van de ontploffing te Lud- wigshafen te wijten ls aan het feit. dat een tankwagen, gevuld met dlmethyl- ether, ln de volle zon stond. Op het ogenblik ls ln België een uitgebreid onderzoek gaande Inzake een grote zwendel-affalre ln militaire vry- stelllngen. Er zyn reeds 54 verdachten. In verband met deze zaak werden het eerst gearresteerd een korporaal uit Luik. een dokter uit Luik en een gewezen wor stelaar. thans bierhandelaar te Gem- bloux. Het ls gebleken, dat de zwendel ver takkingen heeft door geheel België. Sovjet-onderwijzeres te New York „ontvoerd" en „gered" Functionarissen van het Sovjetrus- slsch consulaat te New York hebben de Sovjetrussische onderwyzeres Oksana Stepanofna Kosenkina „gered", nadat zy 30 Juli, de dag vóór haar terugkeer naar ae Sovjet-unie, door Wit Russen was „ontvoerd", aldus heeft Tsjepoernych, de Sovjetrussische viceconsul te New York meegedeeld. De vrouw was van plan de Ameri kaanse autoriteiten mededelingen te doen over „een Sovjetstelsel voor wereld bestuur en agressie", aldus Karl Mundt, waarnemend voorzitter van de commis sie voor on-Amerikaanse activiteit, die op het ogenblik eventuele gevallen van communistisohe spionnage voor de Sov jet-unie in de VB. naspeurt. Volgens Tsjepoernych was mej. Kosen kina, die les heeft gegeven aan kinderen van Sovjetddplomaten te New York, door een groep mannen gegrepen, die haar door een injectie bewusteloos maakten en haar ontvoerden naar Reed Farm, een verblyfplaats der Wit-Russen te Walley Cottage, een voorstad van New York. Daar werd zy ontvangen door gra vin Tolstoi, dochter van de Russische auteur, die haar verzocht een artikel te sohryven, waarin zy de Sovjet-unie moest aanvallen als een plaats, waar geen vryheid is, aldus de vice-consul, zy weigerde en slaagde er in later door tus senkomst van een groen tenman een brief naar de vice-consul te smokkelen. Een groep personeel van het consulaat wist de onderwyzeres weer te ontvoeren, v/aarby zy door minstens 12 Wit-Russen werdei. aangevallen. Volgens gravin Tolstoi was mej. Ko senkina vrywillig naar Reed Farm geko men, „omdat zy geloofde, dat zy dood geschoten zou worden en in veiligheid wilde zyn". Karl Mundt verklaarde, dat de com missie voor on-Amerikaanse activiteit de onderwyzeres wil ondervragen, daar men aanneemt, dat zy als onderwyzeres van kinderen van Sovjetfunctionarissen het vertrouwen der Russen heeft. Het fede raal bureau van onderzoek wil nagaan, of het wegvoeren van mej. Korenkina door de functionarissen van het Sovjet consulaat als een ontvoering moet wor den besohouwd. „wy hebben het minis terie van buitenlandse zaken hierover geraadpleegd. Wy zyn van oordeel, dat dergeiyke gebeurtenissen in ons land niet thuis horen", aldus Mundt. Een Sovjetrussische onderwyzer Mi chael Ivanovietsj Samarln, die verleden maand vóór de datum van zyn voorge nomen terugkeer naar de Sovjet-unie verdwenen was en naar wie de Sovjet- autoriteiten te New York gezocht heb ben, heeft zloh onder bescherming ge steld van het Amerikaanse federaal bu reau van onderzoek. Volgens Jacob Lo- makin, de Sovjetrussisohe consul-gene raal te New York, heeft de onderwyzer zijn verblyfplaats gehad in een neder zetting der Wit-Russen te Cassville (New Jersey). NIEUWE LEIDER CANADESE LIBERALE PARTIJ. Louis St. Laurent, de 66-jarige Cana dese minister van buitenlandse zaken, is door de liberale conventie tot leider der Canadese liberale partij gekozen als op volger van Mackenzie King. St. Laurent werd by de eerste stem ming met 848 stemmen gekozen met 323 stemmen voor James Gardiner, minister van landbouw, en 56 voor Charles Tower, een voormalig minister van luchtvaart. St. Laurent, zoon van een Frans-Ca- nadese vader en een Ierse moeder, wordt als een der bekwaamste advocaten van Canada beschouwd. St. Laurent wordt minister-president, wanneer Mackenzie King (waarschyn- lyk in September) aftreedt. DE BELGISCHE AMBTENAREN SALARISSEN. De Belgische interdepartementale commissie van advies heeft de aanpas sing van de loongrens in de overheids diensten onderzocht. De regering had oorspronkeiyk beslo ten de salarissen van de ambtenaren met ingang van 1 Juli met 5 procent te verhogen. Voortaan zullen deze salaris sen echter schommelingen van het in- dexcyfer der kleinhandelspryzen volgen NOODWEER BOVEN ENGELAND. Verscheidene reddingboten in havens aan het kanaal moesten uitvaren omdat wegens hevige wind en.regen schepen in nood raakten. Het betreft hier een nood weer, dat tot het kwaadste behoort, dat men zich herinneren kan. Een groot gedeelte van Zuid-Engeland leed ernstige schade. In veertien uren ls in gedeelten van Londen by na vyf en twintig milimeter regen gevallen. Een 360 ton metend Nederlands sohip, de Ferocia, heeft nog hulp verleend aan een klein jacht naby Portland, totdat een reddingboot arriveerde, die het jacht op sleeptouw nam. De vier opvarenden zyn gered. WOESTIJN-TRAGEDIE. Een groep topografische ingenieurs, die belast was met onderzoekingen naar mogelijke verlenging van een spoorweg in de vallei van de Telemti, ten Noor den van de groto bocht van de Niger en die sedert 16 dagen niets meer van zich had laten horen, is teruggevonden, doch alle leden van de expeditie zyn dood. Het waren nochtans beproefde Saharareizigers. Men vermoedt, dat de mannen bij het zoeken naar een bron zyn omgekomen. Hun lijken zyn ge vonden in de nabyheid van de vracht auto, waarmede zy de tocht hadden on dernomen. VERMISTE DAKOTA GEVONDEN. In de Italiaanse Alphen heeft men het wrak gevonden van een Ameri- icaanse Dakota, die met 20 mannen en één vrouw aan boord sinds November vermist werd. Het wrak lag diep in de sneeuw op een hoogte van 2700 M. in de Alpen ten Z. van Turyn, 6 uur van de oewoonde wereld. Naar verluidt heeft men in 't wrak twee ïyken gevonden Papieren, die men by de lichamen aantrof, zouden de identiteit van het vliegtuig en zyn pas sagiers bewezen hebben. Zanghulde aan H.M. de Koningin op 30 Augustus a.s. Op 30 Augustus a.s. zal te 11.30 uur door duizenden zangers en zan geressen uit de Residentie en geheel het land op het Malieveld te 's Gra- venhage een grootse aubade worden gebracht aan HJVL Koningin Wil- hclmina. Met het oog op het uitzonderiyk ka rakter van deze gebeurtenis heeft de gemeentelijke overheid besloten aan de leden van het gemeentepersoneel, voor zover de dienst dat slechts enigszins toelaat, gelegenheid te geven tot bijwo ning van deze nationale huldebetui ging. Het organiserende comité hoopt, dat deze geste van het gemeentebestuur na volging zal vinden by alle werkgevers, opdat bereikt wordt, dat het grootst mogeiyke gedeelte der bevolking gele genheid heeft de aubade by te wonen en daarmede afscheid te nemen van H.M. als regerend vorstin na een 50- jarige bewindsperiode. De muzikale begeleiding wordt ver zorgd door de Kon. Militaire Kapel. NIEUWE KAMERLEDEN. Nu verscheidene leden der Eerste en Tweede Kamer een ministerszetel zul len gaan bekleden, kan worden mede gedeeld, dat zy in het parlement noogstwaarschyniyk door de volgende personen zullen worden opgevolgd: Tweede Kamer: mr Van Schaik, door de heer J H. W. van Koeverden te Buren; mr Sassen door mej. M. A. M. Klompe te Arnhem; de heer Dreas door J Emmen te Naaldwyk; mr Joe kes door D. ae Loor te Leeuwarden; de heer Mansholt door J. Tuin te Ho- gezand; mr Van Maarseveen door M. P. van der Weyden te Zevenhoven. Eerste Kamer: prof. Van den Brink oo^r prof. L. J. C. Beaufort te Nyme- gen: mr Slikker door W. Q. Wendelaar te 's-Gravenhage; prof. Lieftinck door mr G. E. van Walsum, burgemeester van Delft; mr dr In 't Veld door H. J. de Dru te Havelte. De Donau-conferentie DE EERSTE STEMMINGEN. De Donauconferentie heeft met zeven, tegen drie stemmen twee Britse voor stellen ter voorlegging van het geschil over de geldigheid van de conventie van 1921 aan een internationaal tribunaal verworpen. Wysjinsky (Sovjet-Rusland) verklaar de, dat de raad van ministers van bui tenlandse zaken door het erkennen van de noodzakeiykheld van een speciale Do nauconferentie de conventie van 1921 practlsoh als niet meer van waarde had bestempeld. Ook de Amerikaanse dele gatie had, aldus Wysjinsky, door het in dienen van een ontwerp voor een nieuwe conventie, de nieuwe stand van zaken erkend. - Wysjinsky zeide, het Britse voordel als een „droevige episode" van de confe rentie te beschouwen. „Wanneer er dan over gestemd moet worden, laat ons er dan maar over stemmen en het verwer pen, zodat we beginnen kunnen met het werk, dat gedaan moet worden". De Britse gedelegeerde, Peake, protes teerde tegen „schending van de proce dureregels ten koste van de Westeiyke mogendheden". Hy zeide, dat er by de meerderheid van de conferentie „een duideiyke neiging" bestond „de rechten van de minderheid met voeten te tre den". De Franse gedelegeerde had verklaard dat Frankryk, wanneer het Britse voor stel verworpen zou worden, de beslissin gen van de conferentie over het geschil niet zou accepteren, daar het een kwes tie van internationaal recht betrof. Anna Pauker (Roemenië) zeide: „het voorstel de V. N. er in*te mengen komt van hen, die zich nimmer tot de V. N. hebben gericht toen het ging om rege ling van eigen aangelegenheden en niet van die van anderen. Niemand betrok de V. N. by de vorming van Benelux of de invoering van het plan-Marshall". Met alleen de stem van Frankryk te gen en onthouding van Engeland en de V. St. werd besloten dat de conferentie een algemene commissie van redactie zou vormen, en dat het ontwerp voor een conventie artikelsgewyze behandeld zou worden. Met de stemmen van de drie westeiyke mogendheden tegen werd voorts beslo ten, dat de commissie zelf over het al dan niet openbaar zijn van haar be raadslagingen zou beslissen. De conferentie werd tot heden ver daagd. SPECIALE ZITTING VAN HET AMERIKAANS CONGRES GEËINDIGD. De speciale zitting van het Congres, dat door president Truman werd byeen- geroepen om maatregelen te bespreken betreffende bestryding der Inflatie, de woningbouw en andere dringende on derwerpen, ls Zaterdagnacht geëindigd. Aangenomen is de republikeinse anti inflatie-wet. Men verwacht, dat de vol gende zet in de strijd om de stemmen in ae VB. een radiorede van president Tru man is, waarin hy zyn rivalen, de re publikeinen, aan de kaak stelt omdat zy tydens de speciale zitting van het Con gres, die slechts elf dagen heeft ge- duurd. heben geweigerd om maatregelen te treffen, waarom Truman had ver- zooht met betreking tot de stygende prij zen, het woningprobleem en andere bin nenlandse kwesties. Vele republikeinen vrezen hiervan verlies. DE GUERILLA IN MALAKKA. Een 60-tal opstandelingen heeft de plantage Telok Sengat in Johore aange vallen. De Schotse bedrijfsleider, Rice, die Juist bezig was voor zyn arbeiders een film te vertonen, werd vermoord. Zyn vrouw en zyn 14-jarlge dochter wis ten ln het oerbos te ontkomen. Een aan tal Chinese arbeiders werd gewond. Na dat de opstandelingen zich van een hoe veelheid ryst, een paar vrachtauto's en een jeep hadden meester gemaakt, sta ken zy alle gebouwen ln brand. Kolonel Gray, tot voor kort Inspecteur- generaal van de Palestijnse politie, ts benoemd tot hoofdcommissaris van po litie in de unie van Malakka.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1