Vorstin van de sprint won haar derde gouden medaille Onze waterpoloploeg heeft een kans Jubelend Stadion begroette fantastische eindspurt van Slijkhuis Nooit werd een athlete hartelijker geëerd Amerikaanse estafette-zwemsters wonnen in recordtijd Grootmeester Lennart Strand faalde ZATERDAG 7 AUGUSTUS Fanny Blankers: de Jesse Owens van Londen. Fanny Blankers-Koen ontvangt haar derde gouden medaille uit handen van Kol. P. W. Schorxoo. Naast haar de Engelse A. D. \Villiamson, die als tweede aankwam en de winnares van de bronzen medaille Audrey Patterson uit New Orleans (U.S.A.). Foto ANP-R. (Van onze G.P.D.-redacteur). Als een koningin verliet Fanny Blankers Vrijdagmiddag de sportarepa te Wembley, bloemen over de arm, toegejuichd door een internationaal publiek, dat nooit hartelijker een athlete zal hebben geëerd. Fanny Blankers: vorstin van de sprint, gezeten op een troon, waarnaar alle anderen slechts met eerbied en ontzag kijken vermogen. Door een eclatante overwinning op het nummer 200 meter hardlopen veroverde zü thans haar derde gouden medaille in successie. En deze prestatie is, voor de dames, volkomen uniek. Nog slechts eenmaal in de historie der spelen is een athleet er in geslaagd meer dan driemaal de vlag van zijn land aan de hoogste Olympische mast te brengen. Dat was Jesse Owens, de „vliegende neger", op het tournooi van 1936 te Berlijn. Fanny Blankers zal hem thans wellicht evenaren, omdat er immers een prachtige kans is, dat zij ook in de estafette haar ploeg naar de zege zal voeren. De supprematie van onze kampioene was deze keer volkomen onbetwistbaar. Op de binnenbaan in dus zeer gun stige positie startend, was zij al in de bocht naast haar vijf concurrenten en van strijd kon daarna geen sprake meer zijn. En groot kampioene gaf de toon aan en de anderen leken slechts .schuchtere leerlingen, die vol eerbied de nodige afstand bewaarden. Ver voor haar tegenstandsters uit snelde Fanny Blankers door de finish, waar een jongentje van de tribune kwam om haar bloemen te schenken Er was op dat ogenblik feitenlijk nauwelijks een uitbundig gejubel als met 'n dermate uitzonderlijke prestatie gepaard pleegt te gaan. Het was blijk baar te simpel geweest, de overwinning te indrukwekkend. Pas na, de seremonie kwam bij de toeschouwers de bezinning, drong het tot hen door dat hier een der grootste figuren van het Olympisch tournooi een bijna weergaloze demon stratie van haar kunnen had gegeven. Maar toen dreunde de bijval dan ook door het stadion, toen bestormden de fotografen haar van alle kanten en werd haar uittocht de meest triomfale, welke wij ooit op sportgebied hebben aanschouwd. Met 24.4 sec. bleef de win nares vrij ver van het record van Stella Wals (23.6), maar met deze geringe concurrentie en op deze, door de regen, volkomen doorweekte baan was ook nauwelijks anders te venvachten. Het Engelse meisje Williamsen werd, met 24.4 sec. tweede genoteerd, terwijl Een kus voor de kampioene. - Fanny Blankers-Koen, de snelste vrouw ter wereld, krijgt een.zoen van haar man, die tevens haar coach is. na haar over winning op de 200 meter hardlopen. de derde plaats ingenomen werd door de Amerikaanse Patterson, het kittige zwarte meisje in haar lelieblank sport tenue.... O, die voeding (Van onze redacteur). In het deelnemerskamp te Ux- bridge, drie kwartier sporen van uit het hartje van Londen, worden harde noten gekraakt over de voe ding. De Hollandse athleten heb ben mij althans met klachten over stelpt. Er is indertijd medegedeeld, dat er voor onze vertegenwoordigers extra voedsel naar Londen zou wor den gestuurd en dat het bereid zou worden door een eigen kok. Die kok is er. Het extra voedsel niet, Wat m?n te eten krijgt is de En gelse* pot en de meeste Hollanders lusten dat niet. „Onze kok", zeggen zij honend, „mag misschien het gas aansteken, maar voor de rest moet hij er van af blijven". Verschillende athleten vertelden m\j nog maar een enkele keer een warme maaltijd te hebben genut tigd. Het smaakt hen niet en het staat hen zo tegen, dat zij het laten staan. Dan maar liever een honge rige maag. Voor deelnemers die een zware prestatie te verrichten hebben, wor den uitzonderingen gemaakt. Slijk huis, die des middags de 1500 meter moest lopen, weigerde mee te gaan om elders in de stad te gaan eten. „Vandaag niet nodig", zei hij „ik moet lopen en als krachtvoer krijg ik straks biefstuk".... ZEILWEDSTRIJDEN. De uitslagen van de vierde dag der Olympische zeilwedstrijden te Torquey luiden: Swallow-klasse: 1. Gr. Brittannië 2 uur 18 min. 3 sec.; 2. Italië 2.26.49; 3. Ver. Staten 2.27.32; 4. Nederland 2 .28.7 Totaal na vier races: 1. Gr. Brittan nië 4034 pnt; 2. Portugal 3085 pnt; 3. Canada 2500 pnt. 11. Nederland 1247 p. Firefly-klasse: 1. Zweden, 1.24.28 2. Canada 1.24.40; 3. Gr. Brittannië 125.36 4. Nederland 1.25.37:5. Totaal na vier races: 1. Zweden 3944 pnt; 2. België 3144 pnt; 3. Ver. Staten 2846 pnt; 7. Nederland 2383 pnt. Star-klasse: 1. Ver. Staten 2.00.53; 2. Cuba 2.01.07; 3. Italië 2.01.43; 4. Neder land 2.02.31. Totaal na vier races: 1. Ver. Staten 4421 pnt; 2. Gr. Brittannië 3342 pnt; 3. Italië 3039 pnt; 4, Nederland 2972 p Draken-klasse: 1. Noorwegen 4.14.40; 2. Zweden 4.16.45; 3. Italië 4.21.55; 11. Nederland 4.37.47. Totaal na 4 races: 1. Noorwegen 3340 pnt; 2. Zweden 3340 pnt; 3. Dene marken 2465 pnt: 8. Nederland 1357 p. OLYMPISCHE UITSLAGEN HOCKEY: OostenrijkArgentinië 11; India Spanje 2—0. WATERPOLO: FrankrijkSpanje 21; ItaliëBelgië 4—2; Nederland—Hongarije 4-4. Voor wie de vlag in top ging. ATHLETIEK 200 meter hardlopen dames': gou den medaille: Fanny Blankers-Koen (Ned.) 24.4 sec.; zilveren medaille: Williamson (Gr. Britt.) 25.1 sec.; bronzen medaille: Paterson (VS) 25.2 sec. 1500 meter: gouden medaille: Eriksson (Zweden) 3 min. 49.8 sec.; zilveren medaille: Lennart Strand (Zweden) 3 min. 50.4 sec.: bronzen medaille: Wim Slijkhuis (Ned.) 3 min. 50.4 sec. Tienkamp (eindklassement): gou den medaille: Mathias (VS) 7139 pnt; zilveren medaille: Heinrich (Frankrijk) 6974 pnt: bronzen me daille: Slmóns (VS) 6950 pnt. ZWEMMEN 4 x 100 meter dames: gouden me daille: Verenigde Staten 4 min. 29.2 sec. (nieuw Ol. -record); zilveren medaille: Denemarken 4 min. 29.4 sec.; bronzen medaille: Nederland 4 min. 31.6 sec. Torenspringen damesgouden medaille: Vicky Draves (VS) 68.87 pnt.: zilveren medaille: Elsener «V S) 66.28 pnt; bronzen medaille: Cristoffersen (Denemarken) 66.04 pnt. i 100 meter rugslag heren: gouden medaille: Stack (VS) 1 min. 6.4 sec. zilveren medaille: Cowell (VS) 1 min. 6.5 sec.; bronzen medaille: Val- lerey (Fr.) 1 min. 7.8 sec. Slotavond van het zwemmen Hedenavond wordt in het kader van het Olympische zwem- en waterpolo- tournooi een gala-zwemfeest georga niseerd, waarvan het programma als volgt luidt: 3 x 100 meter wisselslag estafette dames tussen Europa en de andere we relddelen. De Europese ploeg bestaat uit Karen Harup (Denemarken), Nel van Vliet (Nederland) en Grete Ander sen (Denemarken), de drie Olympische kampioenen. Voorts staat een estafette voor dames op het programma over 4 x 100 meter borstcrawl. De ploeg voor Europa, welke wederom tegen de andere werelddelen uitkomt, zal waarschijnlijk bestaan uit Grete Andersen, Marie Louise Vaessen, Ingard Fredin en Fritzie Nathansen. Ook een estafette 3 x 100 meter wis selslag voor heren zal worden gezwom men, waarvoor de Europese ploeg be staat uit Vallerey, Romain en Vadas. Ten slotte vindt een estafette 4 x 200 meter voor heren plaats, waarvoor ge kozen zijn drie Hongaren en de Frans man Jany. Een Europese waterpoloploeg zal spe len tegen de rest van de wereld. SCHOOLSLAG EN BUTTERFLY. (Van onze redacteur). De veelomstreden kwestie van de schoolslag en de butterfly zal mis schien dezer dagen een decisie vinden. Naar ik uit bevoegde bron verneem, zullen de afgevaardigden v. d. zwem- bonden aller deelnemende landen Maandagavond te Londen bijeenko men. Aan de orde is een voorstel om op het programma van de Olympische 'Spelen voortaan afzonderlijke num mers voor de schoolslag en de butter fly in .te voeren. Tot de voorstanders behoren o.m, Nederland, België, Aus tralië en Canada. Bronzen medaille voor Nederland. Enerverend gevecht tegen Hongarije (Van onze GP.D.-redacteur). De clou van het zwemfeest is de polo- wedstrijd geworden tussen Nederland en Hongarije. Met laatstgenoemd land,- Italië en België vormt het oranjeteam één poule. De winnaar zal uitgeroepen worden tot Olympisch kampioen. In dit hooggeplaatste gezelschap heeft men Nederland en België weinig kans gegeven. Nochtans was de ganse Hol landse kolonie in de avonduren naar Wembley gekomen om er onze oranje mannen aan te moedigen. Ongelooflijk Vat een lawaai die Hol landers maken kunnen. Twee dirigen ten stonden er voor 't orkest, de een in een blauwe de andere in een rode uni form en zij hebben die enorme groep landgenoten die daar op ééri tribune bijeen waren gedromd, een orkaan van rumoer weten te ontlokken. De radio moet er van getrild hebben- en heel de toeschouwers schare had er schik in. Onze ploeg begon uitstekend, gooide het spel prachtig open en had door Van Feggelen en Smol al heel spoedig een 2—0 voorsprong. Die echter in en kele ongenadig scherpe tegenattaques even snel werd genivelleerd. Het was duidelijk, dat het onze spelers moeite kostte tegen de zeer zwaar gebouwde Hongaren hun hoge tempo te handha ven. Intussen slaagde Van Feggelen er in nogmaals te scoren en met 32 kwam de rust. Bij de ouders van Fanny aan de luidspreker VADER KOEN VINDT DE TELEFOON WEL WAT LASTIG. „And now.over to London," zo klinkt de stem van de omroeper ook in de huiskamer van de familie Koen te Hoofddorp, waar men gespannen de resultaten van de beroemde dochter, Fanny Blankers-Koen, op de voet volgt. Over enkele ogenblikken zal ge start worden voor de finale 200 meteT dames, waarvoor Fanny algemeen ais winnares gedoodverfd wordt. Vader en moeder Koen, een broer van Fanny met zijn vrouw, een aantal dorpsgeno ten en last but not least de 6-jarlge Jan Blankers, die het wel fijn vindt bij zijn grootouders te mogen logeren, allen zitten in spanning te wachten tot dan eindelijk het startschot valt. De reporter vertelt hoe Fanny in de bocht het veld reeds ingehaald heeft en met grote voorsprong als eerste door de finish gaat, nieuwe glorie toe voegend aan de vlag van het kleine Holland. De zenuwachtige toestand in het gezin is verbroken. De beroemde dochter heeft de faam, die van haar naam afstraalt, nog groter gemaakt en als allen staande het Wilhelmus uit de aether horen klinken, ter ere van Fanny, die ver overzee bewijst dat Holland een woordje meespreekt in de internationale sportwereld, dan sprin gen moeder Koen de tranen in de °^Maar er is geen tijd om ontroerd te zijn: reeds rinkelt de telefoon, die ge lukwensen uit alle delen van het land brengt en daar zijn ook al de eers-e buren en kennissen, die even de hand komen drukken en zo van hun mede leven te kennen geven. Die telefoon vindt vader Koen de laatste dagen wel wat lastig „Je kunt er wel de hele dag bi) blijven staan en soms leg ik hem van de haak af." vertelt hij. De kleine Jan heeft intussen zijn hengel uit de schuur gehaald en gaat vissen. Uiterlijk schijnt hij zich niet zo veel van de roem, die zijn moeder behaalt, aan te trekken, maar in een verloren ogenblikje heeft hi) ons toevertrouwd, dat hij later „athletiekman" wil wor den en bedoelt daar dan mèe: trainer, net als zijn vader. Zijn zusje, de 2-jange Fanny, be grijpt niet erg goed, waarom zij zo lang bij oma en opa Blanker* in Am sterdam ma-g blijven, maar zü is dan ook nog te jong om alles goed te be grijpen en is al heel tevreden, dat zij rustig met haar poppen kan spelen. IN DE TWEEDE HELFT KWAMEN DE TRUCJES. Wie daar de schuld van was bleek ook ditmaal weer niet te ontdekken. Geen groter komedianten dan water- polospelers De Hongaren plaatsten thans buiten gewoon goed en tactisch, maakte fraaie openingen in onze overigens voortref felijke defensie en het was ons geluk, aai zij niet al te best schoten. Stam en zijn tegenstander werden ge zamenlijk naar de kant verwezen. Zwaarder werd dus de last voor de anderen, noodwendig werd ons samen spel wat eenzijdiger, teveel op de sterk gedekte midvoor. trager ook. En toen Braasem zijn man even vrij liet voltrok zich het onheil 3—3. In dit critieke moment hebben wij gevreesd dat er in onze ploeg een reac tie zou komen. Het oorverdovende or kest langs het bassin, dat geen moment te minderen scheen, sterkte echter het moreel van oranje, gaf het de moed om dour te zetten. Er leek zelfs een kans op de zege. foen tegen het einde een Hongaar uit het water gezonden werd en Ruimschotel de score op 43 bracht. In dt laatste ogenblikken maakten de Hongaren evenwel nog weer gelijk en per saldo hebben zij die draw ook ten volle verejiend. Wat niet wegneemt, dat onze oranjemannen een pluim op de muts behoren te krijgen voor hun on verwachte en inderdaad schitterende prestatie, die voor ons een goede kans opent op een Olympische medaille Ann Curtiss sneller dan ooit (Van onze GPD-redacteur) Het zwemtoumooi vond in de avond uren zijn climax. Een uitverkocht huis was er getuige van hoezeer Ne derland daarbij op de voorgrond trad. Daar was in de eerste plaats de es tafette over 4 X 100 meter tussen diverse damesploegen als Denemar ken, Nederland en Amerika, die al in de series het Olympisch record hadden verbeterd. Het werd een kamp vol enerverende spanning, waarin de drie genoemde landen inderdaad ook de drie kans paarden waren. Irma Schuhmacher deed het op de eerste baan uitstekend en zij tikte even vroeger aan dan haar concurrenten. Op de tweede baan was de befaamde Deense Karen Harup aanvankelijk superieur, maar in een verbeten spurt kwamen Margot Mars man en de Amerikaanse Kalana toch nog precies met haar gelijk. Van dat moment af aan stevende de Deense ploeg naar de zege, scheen dat althans te doen door het prachtige zwemmen van Grethe Andersen. Bij het starten van het vierde meisje moest men de Deense voorsprong wel haast onaan tastbaar noemen. Hy was nochtans niet voldoende. Want op die laatste honderd meter ontwikkelde Ann Curtiss de Ameri kaanse kampioene, een snelheid als nog nooit tevoren is vertoond. Met beduidende voorsprong sloeg zij de Deense Carstensen en de officieel voor haar genoteerde tijd bedroeg 1 min. 4.2 sec. Als men bedenkt, dat Willy den Ouden in recordtijd 1 min. 4.6 sec. maakte, dan is verder j alle commentaar overbodig. Nederland 1 werd derde in 4 min. 31 sec., dat is 0.3 sec. langer dan in de serie en moet voornamelijk aan het niet al te beste werk van Hannie Termeulen geweten worden. Naast de meisjes Schumacher, Mars man en Termeulen completeerde Wies- je Vaessen de oranjeploeg. Natuurlijk boekte Amerika 'n nieuw Olympisch record. Tijd 4 mm. 29.2 sec. Denemarken zwom de 400 meter in 4 min. 29.9 sec. Zweden, dat Nederland nog ernstig bedreigde voor de derde plaats, werd uitgschakeld, omdat de derde zwem ster te vroeg te water gegaan was. Bob Bonte plaatste zich, na en zeer goed gezwommen halve eindstrijd, in de finale van de 200 meter schoolslag, welke heden wordt gezwommen. H)j zal daar als enige de orthodoxe zwein- wijze verdedigen. Onze double scull uitgeschakeld Met een verschil van bijna drie lengten hebben Bumell en Bushnell, de double scull van Groot Brittannië, in de herkansingsrace voor de halve finale de Nederlandse double scull, Ncumeier en Van der Meer, geslagen. Onze landgenoten zijn nu definitief uitgeschakeld. Zij hebben de beide heats, waarop zij voor de Olympische Spelen zijn uitgekomen, verloren. De tijd van Groot-Brittannië was 6 min. 51,8 sec., die van Nederland 7 min 0,2 sec. Neumeier en Van der Meer roeiden nbar de start in een stromende regen, die ook tijdens de wedstrijd zelf in alle hevigheid aanhield. Onmiddellijk na de start reeds nam Groot-Brittannië de leiding. Op 250 meter, toen onze ploeg met een tempo van 34 slagen een lengte achter de Britten lag. stuurden zij juist zoils Donderdag slecht. Zij hadden de middelste baan geloot en raakten dus niet in de boeien, doch d^ achterstand werd groter, doordat zij geen rechte lijn volgden. De Argen tijnse ploeg, die als derde in deze her kansingsrace roeide, bleef steeds bij hen achter op de derde plaats. Tot de 1500 meter liin behielden Groot Brit tannië en Nederland ongeveer hetzelfde tempo, dat zeer laag was en schom melde tussen 30 en 32 slagen per mi nuut. De Engelse voorsprong was in middels uitgegroeid tot twee en een halve lengte en toen de overwinning vrijwel zeker was, deden de Britten het kalm aan. Veel te laat verhoogden Van der Meer en Neumeier hun,tempo en met ruim 2,,£- lengte achterstand gin gen zij als tweede door de finish in de slechte tijd van 7 min. 0,2 sec. RUW SPEL VAN OOSTENRIJKSE HOCKEYSPELERS. Voor de eerste maal in de geschie denis van het Olympisch hockeytour- nooi of misschien wel in die der in ternationale hockeywedstrijden moest een speler wegens opzettelijk gemeen spel het veld uitgestuurd worden en wederom was het Oostenrijk, dat hier een overtreding beging. Maar de Oostenrijkers stonden niet alleen, want de Nederlandse scheidsrechter, Mol- huysen de tweede was de heer Rog ge had in feite reeds eerder een Argentijn uit het veld kunnen zenden, aangezien deze met zijn stick opzette lijk een Oostenrijker tegen diens be nen sloeg. Voordien hadden spelers van beide partijen reeds tweemaal vij andig tegenover elkaar gestaan. De wedstrijd eindigde in een -11 gelijk spel. WANDELSPORT De Oranje wandeltochten Ter gelegenheid van 't Gouden Re- gerings-jubileum van van HM. de Ko ningin worden 27 Augustus as. door de Wandelsport Kring „Leiden en Omstreken" Oranje Wandeltochten ge organiseerd. De afstanden bedragen voor meisjes en jongens van 1416 jaar 15 k.m voor personen van 16 jaar en ouder 25 k.m. Deelgenomen kan worden zo wel individueel als in groepsverband. De start vindt plaats vanaf Café 't „Raedthuys". Nieuwe Rijn 19 te 8.30 uur v.m. De route loopt gedeeltelijk door de stad, gedeeltelijk daarbuiten en wordt bij de start bekend gemaakt. Zaterdag 21 en Zondag 22 Augustus organiseren de Leidse Wandelsport Ver. „O. en O." en de Leidse Neutr. Wandel Vereniging „P.P.A -D.V.M .- Combinatie" een internationaal wan delconcours. (Van onze GPD-redacteur). Het grote feit van de beslissende kamp op de 1500 meter is het falen van Lennart Strand geweest. Strand is een wat uitzonderlijk mens met enorme capaciteiten, maar met een af en toe wat vreemd gedrag. Toen op Woensdag 28 Juli, de Zweedse Olympische ploeg met de dagboot van Hoek van Holland naar Harwich overstak, heb ik Strand tevergeefs tussen al die andere athleten gezocht. Een der leiders haalde de schouders op toen ik daarnaar informeerde. Strand had wel mee kunnen komen, maar hij had geen zin, wilde liever zijn training tot het laatste in het eigen land voort zetten. Hij is pas meerdere dagen daarna per vliegtuig naar Londen ge gaan, naar men meende iedereen meende dat om er zijn gouden me daille in ontvangst te nemen en om dan dadelijk na de race naar huis te rug te keren. deden dat niet, behalve Paulen, die in een optimistische bui een derde plaats durfde voorzeggen. En Paulen heeft gelijk gekregen doordat onze landgenoot zich volkomen heeft overtroffen. De Fransman Marcel Hansenne, journalist en tegelijk athleet van professie, gaf aanvankelijk het tempo aan met de Amerikaan Gehrman als tweede en vlak daarachter de dicht op elkaar gedrongen groep. De triomf kreten der Zweedse supporters op de tribunes verkondigden in de tweede ronde dat er Iets bijzonders gebeuren ging. Nog leiedde .Hansenne, doch een Zweed kwam nu ip zijn voetspoor, twee Zweden, drie Zweden weldra. Toen de bel werd geluid voor de laatste ronde was het lint der lopers reeds lang ge rekt. In de voorlaatste bocht sloegen de Zweden hun slag. Eriksson aan de kop en Strand vlak achter hem. De ruimte tussen hem en het naar adem snakken de peletoni bedroeg stellig rien meter. Op dat moment sprongen alle Hol landers omhoog. Want do ar kwam Slijkhuis naar voren lanes de Ameri kaan Gehrman, langs Hansenne, die de knock out had gekregen, langs de Zweed Bergkvist. Wat wü op de 5000 M. verwacht had den. gebeurde thans. Men heeft met enthousiasme en ontzag geschreven over de flitsende demarraee van Strand, welke een voor alle concur rentie dodelijk wapen zou zijn. Men zag nu dat er een ander is die hem in dit opzicht overtroeven kan. Dat was Wim Slijkhuis. i Nu heeft de grootmeester, de artist op de 1500 meter, gefaald en de Zweedse supporters waren er stil van, ondanks het feit dat toch een Zweed (Eriksson) triomfator geworden is. Het is niet on waarschijnlijk, dat de zenuwen hier een belangrijke rol hebben gespeeld. Strand is hyper nerveus en ook de bekwaamste athleet krijgt lood in de benen als hij weet dat iedereen op zyn zege rekent. Met Slijkhuis blijkt dat evenzo het geval te zijn geweest op de 5000 me ter. Ik sprak hem in de loop van de morgen in het kamp te Uxbridge en meerdere andere athleten met hem. Zij waren er allen van overtuigd dat Slijkhuis de meest talentvolle was ge weest in dat veld van louter sterren. Maar zij hadden al tijdens de race ge voeld dat er iets haperde. Slijkhuis gaf prompt de verklaring: „Ik heb mij niet leeg gelopen, ik dacht zelf in de eindsprint te kunnen winnen en maakte mij gereed voor de stormaan val, op het beslissende moment was echter alle fut uit mijn body, de ze nuwen moeten een rol hebben ge speeld. Ik heb Zatopek zien komen, en normaal gesproken, had ik hem gemakkelijk hebben moeten kunnen opvangen. Nu hing er een blok aan bijn benen en toen hij mij passeerde zei ik tegen hem „ga je gang maar". Zonder bepaald moe te zijn wist ik, dat ik er deze keer niet tegen op kon"; - Voor de kamp op de 1500 meter heeft Slijkhuis zich geen illusies gemaakt. Ook de leiders van onze athletlekploeg De achterstand was te groot om'onze landgenoot nog een kans te geven op het kampioenschap. Wy bekommerden ons daar ook niet om. Wij keken slechte naar de derde man Cevona, de Tsjech, die bij Siykhuis miraculauze attaque als aan de grond genageld scheen te zyn. Al op 50 meter voor de finish was de oranjeman zeker van een Olympische medaille. Dat hy daarna nog in staat was door te jagen, opent bijzondere perspectie- ve??* YrÜwel borst aan borst ging Slijkhuis met het loopwonder Lennart Strand door de lijn van aankomst, met zo weinig verschil, dat ten slotte voor beiden dezelfde tiid moest wor den genoteerd (3 min. 50.4 sec.) Henry Eriksson is winnaar geworden in 3 min. 49.8 sec. (record 3 min. 47 8 sec. van de Nieuw Zeelander Lovelock). De zege komt hem alleszins toe. Noch tans was zyn stijl minder vloeiend, min der gemakkeiyk, minder indrukwekkend ook, dan die van Wim Siykhuls. De grote blonde Zweed is wat zwaar en mist het flitsende, dat het kenmerk is van het genie HOLLANDSE ESTAFETTEPLOEG IN DE FINALE. In de nummers 4 x 100 meter esta fette is Amerika favoriet met lopers als Dillard, Ewell, Wright en Patton. Ja maica trok zich terug, hooerstwaarschiin- Wk om haar volle krachten te kunnen ontplooien op de 4 X'400 meter, een af stand welke voor athleten als Wint, Mc Kenlev e.a. ook ongetwijfeld meer morel ij kb eden opent op succes De Hol landse ploeg won zonder veel moeite haar serie teren Frankrijk. IJsland, Ar gentinië en Canada. Haar tiid was 41.7 sec., terwiii Amerika in een andere serie 41.1 seconde noteerde. Oranje zal met een derde plaats in de finale al buiten gewoon tevreden ziln, maar vermoede lijk zal het zover ntet komen. Ploegen als Italië. Brazilië. Groot-Brittanbte en Honrnrite maken hier een bppaald be ter® indnjic. Feitelijk is dat. lammer, omdat men anders pen team var» uitsluitend Hol lands® jantjes had kunnen fnrmpr®n: Jan Klevn. Jan Lammers. Jan Mever, en Jan Zwaan. Gab* Seholten was nfl de vierde man en hij Hen «u-te kende race.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 6