Nieuw Kabinet Drees van Schaik vanmorgen te Soestdijk beëdigd ONDERWIJS: prof. Rullen; OVERZEE: mr. Sassen BUITENL. ZAKEN: mr. Slikker WEERBERICHT Mr. van Schaik ondervoorzitter Ministerraad 87ste Jaargang ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1948 No. 26459 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 41507 Witte Singel 1, Lelden Giro no.: 67055 hebben een nieuw kabinet Na bijna een maand heeft Nederland dan weer een kabinet! Hetgeen de afgeteden premier, dr Beel. mislukte, is aan de heer Van Schalk gelukt: het vormen van een extra-parlementair kabinet. Feitelijk is dit echter een ietwat vreemde figuur. Parlementair is het nieuwe ministerie zeker niet, want de partijen zijn offi cieel bij de vorming niet ingeschakeld. Maar extra-parlementair Weliswaar iS de samenstelling tot stand gekomen buiten de partijen om, maar behalve die van minister Götzen zijn alle portefeuilles bezet door erkende partij-personen, waarbij bovendien de partijen, zij het dan niet officieel, toch in meer- of mindere mate gekend zijn. Zodoende krijgt de betiteling van extra parlementair kabinet een ietwat vreem de klank. Goed beschouwd, zou men dit mi nisterie kunnen noemen een kabinet op brede basis, in welke richting dr Beel in eerste instantie, zij het zonder suc ces, koerste. Doch laat ons gedachtig zijn aan Shakespeare's uitlating: What is in en waar". Hoofdzaak is. dat er een ka binet is gevormd, want de tijd drong. Weliswaar was nog geen record verbe terd eenmaal duurde èen crisis hier 4 maanden! maar de omstandighe den lieten dit ook niet toe. Niet alleen door de algemene wereld-situatie, die een lange regeringscrisis niet gedoogt, maar vooral ook door de kwestie Indo nesië. De reeds gearriveerde Indische delegatie zal immers 17 dezer groten deels moeten zijn gerepatrieerd! Welk figuur zou er geslagen zijn, zo deze de legatie onverrichterzake huiswaarts had moeten keren bij gebrek aan een re gering. Ongetwijfeld zal dit feit mede er toe hebben bijgedragen, om ten slotte de strijd der partijen te doen beëindigen en het landsbelang te doen zegevieren over de partij-belangen, die totdusver wel wat al te zeer domineerden. Verrassingen brengt de Hjst van mi nisters op zich zelve niet meer, na het geen reeds bekend was geworden. Nieuw voor ons land is, dat de forma teur, mr Van Schaik, niet als minister president optreedt, doch slechts als onder-voorzitter van de ministerraad, het voorzitterschap afstaande aan de heer Drees van de P. v. d. A. Weliswaar formeerde destijds mgr Nolens een ka binet waarvan jhr Ruys de Beeren- brouck de leiding had, maar.hij nam toen zelf geen zitting. De samenstelling van het nieuwe ka binet is aldus: 6 leden van de KVP, (de heren Van Schaik, Wijers, Van Maarsseveen, Rutten, Sassen en v. d. Brink), 5 van de P. v. d. A. (de heren Drees? Lieftinck, in 't Veld, Mansholt en Joekes), 1 van de WD (de heer Stik ker). 1 van de C.H.U. (de heer Schok king) en 1 partijloze (de heer Götzen) met nog één vacature voor de porte feuille van verkeer en waterstaat, die de heer Van Schaik voorlopig aan vaardt. Het afgetreden kabinet bestond uit 6 leden van de KVP, 6 van de P. v. d. A. en 3 partijlozen. Het aantal ministers is dus onveranderd gebleven. Niet terugkeren doen de heren Van Boetzelaer van Oosterhout, Gielen. Fievez Witteman, Jonkman en Beel, terwijl de-heer Van Maarsseveen Justi tie verruilt voor Binnenl. Zaken. Veilig mag thans worden aangeno men. dat de Grondwetsherziening zal worden aanvaard evenals de wetten, die daarmede annex zijn. Dat ligt op gesloten in de samenstelling van dit ministerie uit kopstukken van vier par tijen Maar wat zal daarna geschieden? Wanneer wederom direct politieke vraagstukken aan de orde zullen moe ten komen? Waar het ons ondoenlijk lijkt, in ver verschiet vooruit te zien, wagen wij ons niet aan beantwoording van deze vraag. Hoezeer deze „brede basis" ons voor het landsbelang van groter waarde lijkt dan een terugvallen op versmalde basis. Want dit staat o.i. vast dat de eerst komende tijden zullen blijven vragen de grootst mogelijke samenbundeling van de politieke krachten in het belang van het ons zo dierbare Nederland. Het Koninkrijk der Nederlanden, hier, in Oost en West! Voor het overige willen we nog dan de regeringsverklaring afwachten, welke waarschijnlijk a.s. Donderdag in het parlement wordt afgelegd. DR PLESMAN OPENDE DE LUTAM. Vanmorgen heeft dr A. Plesman, di recteur van de K.L.M. de eerste grote luchtvaarttentoonstelling welke in ons land sedert de bevrijding gehouden wordt, de „Lutam" in Amstelveen offi cieel geopend. De diverse luchtvaartmaatschappijen die op Schiphol vaste voet hebben, de KLM, de Sabena, de Aoa, de Boac, de Air France enz. zijn in de tentoonstel lingtent, die een oppervlakte van 1200 M2 heeft, vertegenwoordigd. Daarnaast ziet men stands van Fokker, de Rijks luchtvaartschool, de Shell, Philips NSF. de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, Avia Diepen N.V., het K.NM.I. en Aero-Holland. TIJDELIJK ENIGE REGEN. De Bilt vewacht tot morgenavond: Tijdelijk tot krachtig toenemende wind uit Zuidelijke richtingen met enige regen. Later half tot zwaar be wolkt met enkele plaatselijke regen buien. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 3 AUGUSTUS. Zon op: 5.12 uur; onder: 20.18 uur. Maan op: 9.29 uur; onder: 22.00 uur (N. M.) Hoogwater te Katwijk te 5.49 en 18.18 u. (9 Augustus te 6.33 en 19.00 uur). Dit nummer bestaat uit acht pagina's Het nieuwe kabinet is eindelijk tot stand gekomen! De kabinetsforma teur mr J. R. H. van Schaik heeft aan de Prinses-Regentes de volgende ministers voorgedragen, die reeds vanmorgen door Haar beëdigd zijn: W. Drees 's-Gravenhage, minister van Algemene Zaken, Minister-presi dent; mr J. R. H. van Schaik, 's-Gravenhage, Minister zonder portefeuille, mr D. U. Stikker, Amsterdam, Minister van Buitenlandse Zaken; mr Th. R. J. Wijers, Vught, Minister van Justitie; mr J. H. van Maarseveen, Utrecht, minister van Bbinnenlandse Za! %v, prof. dr F. J. Th. Rutten, Nijmegen, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; Prof. mr P. Lieftinck, Minister van Financiën; mr W. F. Schokking, Amsterdam, Minister van Oorlog en Marine ad int. mr dr J. in 't Veld, 's-Gravenhage, Minister i van Wederopbouw en Volkshuisvesting mrJ. R. H. van Schaik, 's-Gravenhage, Minister van Verkeer en water staat ad int. prof. dr J. R. M. van den Brink, Laren (N.H.), Minister van Ec. Zaken; S. L. Mansholt, Wassenaar, minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening; mr A M. Joekes, 's-Gravenhage, Minister van Sociale Zaken; mr E. M. J. A. Sassen, Vught, Minister van Overzeese Gebiedsdelen; L. Götzen, 's-Gravenhage, minister zonder portefeuille. Mr Van" Schaik zal optreden als onder-voorzitter van de Minister raad. Het ligt in de bedoeling spoedig definitief te voorzien in de va cature van het Departement van Verkeer en Waterstaat, die voorlopig ad int. vervuld wordt door mr Van Schaik. Vanmorgen om tien uur heeft de beëdiging van de nieuwe ministers ten paleize Soestdijk plaatsgevonden. NAAR EEN VASTER INDIË-KOERS? Onze parlementaire Redacteur schrijft, Het kabinet, dat de heer v. Schaik met groot staatsmansbeleid wist te vormen, mag slechts parlementair ge noemd worden in deze zin, dat het is samengesteld uit vooraanstaande le den van vier grote Kamerfracties. Het is niet geboren uit voorafgaande over eenstemming dier fracties over een bepaald program; maar omgekeerd teijn eerst de ministers gekozen en deze zullen nu hun voornemens aan het parlement aanbieden. Gezien de namen der ministers mag worden verwacht, dat Kath.. Arbeid, C.H.U. en V.V.D. haar vertrouwen althans aanvankelijk in het kabinet zullen uitspreken. Uit de plannen, die waarschijnlijk reeds komende week aan de Tweede Kamer zullen worden voorgelegd, zal wel blijken of het hier gaat om een pro gram voor een volledige vierjarige pe riode, dan wel of men zich bepaalt tot een doorvoeren van Grondwetswijziging en Rijkshervorming, en daarna naar be vind van zaken zal handelen. De merkwaardige figuur, dat de ge boren sociale leider Drees ootreedt als premier en minister van Alg. Za ken, waardoor hij grote invloed krngt op de oplossing der Indon. kwestie, terwijl de Indië-kenner Joekes Soc. Zaken gaat behartigen, heeft iets ge kunstelds. Het optreden aan Overz. Gebiedsdelen van de heer Sassen sluit daarbij aan. Maar deze bezetting, evenals die van Buit. Zaken door de heer Stikker welk departement te genwoordig ook grote invloed heeft op de Indon. kwestie wettigen de con clusie, dat er een vaster en duidelijker Indië-koers zal worden gevaren. Dit is het gewichtigste deel van het te volgen beleid. Het in belang daarop volgende, de fi- nancieel-economische sector, blijft on der dezelfde bewindslieden als voorheen, n.l. de heren Lieftinck. v. d. Brink en Mansholt. De eisen van Benelux- en Zestien-Mogendheden-samenwerking zul len hier voornamelijk de koers bepalen; evenals de' waarborgen, door Amerika voor ziin hulp verlangd. Vermoedelijk is de vervanging van de heer Gielen door zijn partijgenoot Rut ten een concessie van Kath. aan Arbeid en VVD. Misschien steekt iets dergelijks achter de wisseling van portefeuille door de heer v. Maarseveen. De heren Wyers en Rutten ziin politiek een onbeschre ven blad Ditzelfde geldt ook voor de heer Schokking als militair bewinds man. Het aanblijven der heren In 't Veld en Götzen is normaal Wij zullen hier niet verdiepen in het heengaan der heren Beel en Witteman. Eerstgenoem de sou. naar verluidt, met een opdracht naar Batavia gaan. terwijl de tweede ge noemd wordt als a s. burgemeester van Utrecht. De weinig aanlokkelijke kans van nieuwe verkiezingen enerzijds en de ver eiste spoed met de Ri.ikshervorming an derzijds hebben de onderhandelaars bil de formatie tot concessies gebracht. Het is de vraag, in hoeverre de fracties, al of niet na ruggespraak met haar par tijen, die conressies zullen honoreren en voor hoelang. Het zittingnemen in het kabinet van de wijze en bemiddelende v. Schaik en het ontreden van de even wiize en ma tigende Drees al«= premier wijzen op de gevoelde behoefte aan een sterk sus send element' zo niet binnen de minis terraad dan toch zeker binnen de hete rogene verzameling Kamerfracties, waarop het beleid moet steunen. Er resten nog verschillend* punten ^promt-rent ons nieuw* te wachten ctaat. Zo zal er een nieuwe Treede den en een minister voor Verkeer en Waterstaat. Maar het belangrijkste blijft; hoe zal de a.s. Regeringsverkla ring luiden, en hoe zal de volksverte genwoordiging daarop reageren. LEVENSBESCHRIJVING NIEUWE MINISTERS. Mr T. R. J. Wijers- werd te Roer mond geboren' op 27 Juni 1891. Hij vol tooide zijn gymnasiale studie te Rolduc (L.) en promoveerde te Leiden tot meester in de rechten in 1915. Vervol gens was hij van 1915 tot 1930 advocaat en procureur te 's-Hertogenbosch, waarna hij enige jaren als rechter fungeerde bij de rechtbank te Rotter dam. In 1939 werd hij benoemd tot raadsheer bij het Gerechtshof in 's Her togenbosch. In 1945 werd hij president van het Bijzondere Gerechtshof te 's-Hertogenbosch en in 1946 vice-presi dent van het Bossche Gerechtshof. O Frans Jozef Theo Rutten werd 15 September 1899 te Schinnen (L.) ge boren. Hij bezocht het gymnasium te Roermond en daarna de universiteit te Utrecht, waar hij Nederlandse letteren studeerde. Vervolgens ging hij naar Leuven, waar hij in 1928 cum laude in de Ned. letteren promoveerde. Het volgende jaar behaalde hij de doctors titel cum laude in de letteren en wijs begeerte aan de Utrechtse universi teit.. Van 1925—1926 werkte hij als as sistent aan het psychologisch laborato rium aldaar en was hij tevens leraar aan het St. Ignatiuscollege te Amster dam. In 1927 werd hij assistent aan het psychologisch laboratorium van de R.- K. Universiteit te Nijmegen. Voorts was hij docent aan de psychologische paedagogische instituten der R.K. leer gangen te Tilburg. In 1931 werd dr. Rutten benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de experimentele psycho logie aan de R.K. Universiteit en in 1933 volgde zijn benoeming tot hoog leraar, Behalve zijn Leuvense disserta tie over Felix Timmermans en die over psychologie der waarneming (Utrecht) verschenen er verscheidene bijdragen van zijn hand in de jaarboeken der RK. Universiteit. Mr W. F. Schokking is 14 Augustus 1900 te Amsterdam geboren en behaal de de titel van meester in de rechten aan de gemeentelijke universiteit al daar. In 1924 vestigde hij zich als ad vocaat en procureur in de hoofdstad en ln 1932 werd hij aldaar plaatsvervan gend kantonrechter. In 1939 werd hij tot lid van de gemeenteraad der hoofd stad gekozen voor de Chr. Hist. Unie. Deze functie vervulde hij tot in 1942. Hij is toen door de Duitsers gevangen genomen en als gijzelaar naar St. Mi chielsgestel gebracht. Gedurende 8 maanden is hij in gijzeling geweest. Gedurende de mobilisatie was mr Schok king reservekapitein der artillerie en auditeur-militair bij een krijgsraad te velde. Na de bevrijding werd de heer Schok king, die stafofficier bij de Binnenl. Strijdkrachten was, gekozen tot wet houder voor de openbare gezondheid te Amsterdam. Hij bekleedt voorts nog een aantal functies in het maatschap pelijke leven van de hoofdstad. Mr A. M. Joekes, die tot de Partij van de Arbeid behoort, is lid van de Tweede Kamer sinds 1925 Hij behoort tot één van onze oude parlementaire figuren en werd op 5 Mei 1885 te Boea (Suma tra) geboren. Na zijn gymnasiale stu dies bezocht hij de Leidse Universiteit, waar hij rechten en staatswetenschap pen studeerde en in 1908 op stellingen in de rechtswetenschap promoveerde. Kamervoorzitter benoemd moeten wor- Drie jaar later werd hij doctor in de Staatswetenschappen, ln 1910 trad mr Joekes in dienst van de Semarang-Jo- anna Stoomtram Maatschappij en na zijh promotie keerde hij naar Indië terug, als secretaris van de hoofdverte genwoordiger der zg. zuster-maatschap pijen. Van 1918-1920 trad hij op als secretaris van de directie dier maat schappijen te 's-Gravenhage. In laatst genoemd jaar werd hij benoemd tot re ferendaris aan het toenmalig Depar tement van Arbeid en in 1923 tot ad ministrateur. Van 1921—1924 was hij secretaris van de Ned. delegatie op de Internationale Arbeldsconferentie te Genève en in latere jaren herhaalde lijk regeringsgedelegeerde op die con ferenties. In 1925 werd mr Joekes ge kozen tot lid van de Tweede Kamer voor de Vrijz. Dem. Partij, van welke hij van 19331937 fractie-voorzitter was. In 1938 trad hij weer als zodanig op. Toen mr Marchant wegens zijn overgang tot het katholicisme als partijleider aftrad, volgde mr Joekes hem als zodanig op. Talrijk zijn de commissies waarin mr Joekes zitting nam. o.m de vlootcom- missie, de staatscommissie voor grond wetsherziening en die voor wijziging van de Lager Onderwijswet. Tevens was hij lid van het hoofdbestuur van de VD. Bond, van de Ver. van Volkenbond en Vrede, en van de Vrijz. Dem. Jon gerenorganisatie. In 1939 werd hij gekozen tot lid van de Haagse gemeenteraad en later tot voorzitter van het College van Rijks bemiddelaars. Mr Joekes was redacteur van „De Vrijzinnig-Democraat", van „Opbouw" en schrijver van vele brochures en ar tikelen in bladen en tijdschriften. Hij maakte reizen in verschillende landen van West-Europa en in 1928 on dernam hij een studiereis door Indië. In 1947 was hij voorzitter van de 30ste Internationale Arbeidsconferentie te Genève. Hij is ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Mr E. M. J .A, Sassen, lid der Tweede Kamer is in 1911 geboren en bezocht het gymnasium aan het St. Jansly ceum te 's-Hertogenbosch. Aan de RJK, Universiteit te Nijmegen deed hij in 1936 doctoraal examen in de rechten. Hij heeft jaren lang het beroep van advocaat en procureur uitgeoefend. Voorts is hij lid van Ged. Staten van Noord-Brabant, mede-oprichter en bestuurslid van de stichting „Christo- foor", curator der R.K. Lycea in Den Bosch. Hij vertegenwoordigde in 1935 de Nederlandse regering ter conferen tie van de raad van bestuur der In ternationale Arbeidsorganisatie te Que bec (Canada) en behoorde tot de Ne derlandse delegatie naar het uitvoerend comité uit de commissie van voorberei ding der UNO te Londen in 1946. In 1947 werd mr Sassen lid van de Ne derlandse delegatie bij de algemene vergadering der Ver. Naties over de verdeling van Palestina. Voorts was de heer Sassen lid van de Staatscommis sie-Rutten ter voorbereiding van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie voor de mijnindustrie. Korte tijd was hij bestuurslid van de stichting Radio Ne derland en van de Wereldomroep. Thans is hij lid van de commissie van 9 voor overleg met de regering met be trekking tot de staatsrechtelijke recon structie van het Koninkrijk. Mr D. U. Stikker werd 5 Febr. 1897 te Winschoten geboren. Hij bezocht het gymnasium en daarna de universiteit te Groningen. In 1922 behaalde hij de graad van meester in de rechten. Hij was werkzaam bij de Groninger Bank, daarna bij de Twentse Bank te Amster dam en werd vervolgens directeur van de Lissese Bankvereniging te Lisse. Toen de Twentse Bank de Lissese Bankvereniging overnam werd de heer Stikker bestuurslid van het westelijke rayon dezer bank, eerst ter standplaats Leiden, later te Haarlem. Op 1 Juli 1935 werd hij benoemd tot directeur van Heinekens Bierbrouwerij Maatschappij N, V. te Amsterdam. Voorts werd hij belast met de leiding van de Heinekens Ned.-Ind. Bierbrou- werii Mij N.V. te Soerabaya en van de Kol Brouwerii „Cobra" te Amsterdam. Als voorzitter van de Partij van de Vrijheid voerde mr Stikker in 1947'48 het als zodanig bekend staande „poli tieke gesnrek" met mr P. J. Oud welke laatste uit de Part" van de Arbpid trad. Dit .aesprek" heeft de oprichting van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie ten gevolge gehad MR STIKKER HOOPVOL GESTEMD. Mr D. U. Stikker, de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, verbleef gister avond te Noordwijk ten huize van mr Cnoop Koopmans, directeur van de Afd. Deze week geen verliezen in Indië! De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week geen verliezen zijn ge rapporteerd. Economische Zaken van het Dep. van Bult. Zaken. In een kort interview, dat wij per telefoon met de nieuwe minister hadden, verklaarde deze zeer verheugd te zijn, dat de kabinetscrisis thans is opgelost. „Dit opent", aldus minister Stikker, „de mogelijkheid om de verschillende politieke problemen van de laatste tijd te verkleinen. Donderdag waarschijnlijk regeringsverklaring De nieuwe regering zal zich waar schijnlijk op Donderdag 12 Augus tus aan de Staten Generaal pre senteren. De bij die gelegenheid af te leg gen regeringsverklaring zal de po sitie van dit programmakabinet duidelijk maken. Tijdens een kort onderhoud met de kabinetsformateur, mr J. R. H. van Schaik, weigerde deze zich uit te laten over de afgelopen onder handelingen. Hij zeidc, dat deze kwestie in de komende regerings verklaring vervat zal zijn. „Ik acht", zo besloot mr Stikker zijn verklaring, "het mogelijk, dat dit nieuwe kabinet, ondanks de geschil punten van politieke aard, ongetwij feld tot een bevredigende samenwer king zal kunnen komen". MR JOEKES ZAL VOORBEELD VAN MINISTER DREES VOLGEN. Mr A. M. Joekes zeide in een kort Interview, dat hü de sociale politiek in de geest van zijn voorganger wilde voort zetten. Het voorbeeld van de heer Drees acht hjj de moeite waard om na te volgen. Hy hoopt de uitbouw der sociale ver zekering verder voor te bereiden in overleg met de georganiseerde werk gevers- en arbeidersorganisaties en te vens in overleg met die groepen de sociale vrede te helpen bevorderen. rrr?—"y Mr. Th R. J. Wijers Mr. A. M. Joekes S. L. Mansholl

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1