Drie negers tegen drie blanken op de 400 meter Nieuwe verrassingen van Wint (Jamaica) Karen Harup kampioene 100 meter rugslag VWerelds snelste moeder op weg naar derde kampioenschap Ongestuurde vier van D.D.S. in halve finale Neumeyer en Van der Meer verloren van Belgische double scull Kerkelijk Leveu VRIJDAG 6 AUGUSTUS Zweden was troef in Wembley. (Van onze GPD-redacteur) De tropenhelmen hebben afgedaan, naar het schijnt, en in de plaats daarvan sleept het publiek nu met regenjassen en paraplu's. Als een ondoordringbare waas hing de regen Donderdagmiddag urenlang boven het Wemblcy-Stadion, dat voor driekwart bezet was. En zelfs het Olym pische vuur wekte af en toe de indruk op een lager pitje ie zijn ge draaid. Natuurlijk vond het athletiektournool normaal doorgang. Maar de sport van speer en sprint heeft zon nodig om tot volledige ontplooiing te kunnen worden gebracht en het pleit voor het peil der deelnemers, dat zij niettemin nog tal van fraaie resultaten wisten te boeken, waai-bij een maal zelfs (op de 400 meter) het Olympisch r»«n--ri werd geëvenaard. De grootste triomfen zijn ditmaal ongetwijfeld voor de Zweden ge weest door hun drievoudige zege in de 3000 meter steeplechase, doch de donkere mannen uit Jamaica staken hun zeer dicht naar de kroon en hebben met een eerste en een tweede plaats op de 400 meter een bui tengewoon mooi resultaat geboekt. MOOI TEAMWORK DER ZWEDEN. Het was te voorzien dat Zweden troef zou zijn in de steeplechase. De in de 6eries bereikte uitslagen gaven dienaan gaande een aanwijzing, welke niet mis kon worden verstaan. Feitelijk hebben zij in de ganse race gedomineerd; Sjoes- trand en Elmseater in het bijzonder. Hun voornaamste tegenstanders waren Pujazon, de Franse veteraan en diens landgenoot Cuyodo, de Amerikaan Ross en de Fin Siltaloppi. maar tegen alle aanvallen bleken zij bestand. Uitstekend was hun teamwork, prachtig hun tem po en soepele gang Twee ronden voor het einde zag Pujazon zich genoodzaakt de vlag te strijken. Alleen de Fin was toen nog in de running. Maar tegen de vlotte Zweedse combinatie, waarbij beur telings het zware werk aan de kop tverd verricht kon hij het evenmin oouden. In de laatste bocht ging ook de deiuo Zweed hem voorbij en in een triomfale rush werd door het drietal de finish be- 14—2 6 10—2 6 4—7 2 3—7 1 4—17 1 komt Het hockey tournooi PAKISTAN EN NEDERLAND IN PUNTEN GELIJK. Zonder te spelen is Nederland de lei ding in groep C van het Olympisch hockeytournool kwijt geraakt. Pakistan staat thans n.l. met een gelijk punten- aantal, maar met een beter doelgemid- delde aan de kop. Het won gisteravond met 3—1 van Frankrijk. Er resteren nu nog twee wedstrijden. Nederland—Pakistan 'om de bovenste plaats) en Frankrijk—België. De stand luidt: gesp. gew. gel. verl. v.-t. pt. l. Pakistan 3 3 0 0 2 Nederland 3 3 0 0 3. België 3 1 2 4. Frankrijk 3 0 12 5. Denemarken 4 0 13 De winnaar van deZe groep Maandag as. in de halve finale uit te gen de kampioen van groep B- (waar schijnlijk Groot-Brlttannie Nummer twee uit bovenstaande poule ontmoet in de andere halve finale de winnaar van groep A (waarschijnlijk India). Voedselvergiftiging in het kamp te Uxbridge VAN ZIJI.L IN HET ZIEKENHUIS In het kamp te Uxbridge, waar een groot aantal Nederlandse deelnemers is ondergebracht, hebben zich enkele gevallen van voedselvergiftiging voor gedaan, waarvan ook de directeur van het Nederlands Olympisch Comité, de heer Van Zijll, het slachtoffer is ge worden. Hij is opgenomen in het Hillingdonziekenhuls. Naar omstan digheden is zijn toestand redelijk wel en over enkele dagen zal hij onge twijfeld het ziekenhuis kunnen verlaten In het kamp van de Royal Air Force is een cantine voor de officieren, die leiding geven aan het Olympische kamp. Aan de tafel dezer officieren eten wel eens officials mee, voorname lijk. wanneer deze sportleiders geen tijd hebben gehad om elders hun maal tijd te nuttigen. Deze maaltijden wor den dus afzonderlijk geserveerd van die der Olympische deelnemers. Deze deel nemers eten trouwens in een andere zaal, voor hen wordt afzonderlijk ge kookt. De heer Van Zijll maakte Donder dagavond gebruik van de gelegenheid om met de RAF-officieren de maaltijd te nuttigen. Zes dezer officieren wer den na de maaltijd onwel alsmede de heer Van Zijll. Zij werden allen in het ziekenhuis opgenomen. De commandant van het kamp, kol Adams, is ook onwel geworden en bevindt zich eveneens in het ziekenhuis. Zijn toestand is minder gunstig dan die van de andere slacht offers. GRETE ANDERSON BEWUSTELOOS GERAAKT. De Olympische kampioene op de 100 meter borstcrawl dames, de Deense Grete Anderson is gistermiddag, tijdens de derde serie 400 meter borstcrawl. na 200 meter afgelegd te hebben, plotse ling bewustloos geraakt. De Hongaar Szatmary sprong direct te water. Terwijl de wedstrijd doorging, werd Grete Anderson op de kant gebracht en op een brancard naar de kleedkamer gedragen. Daar kwam zij spoedig tot bewustzijn en verklaarde door maag kramp te zijn overvallen. ITALIË UITGESCHAKELD DOOR DENEMARKEN. In de tweede ronde van het voetbal- tournooi was de grote verrassing, dat Denemarken met 5—3 de grote favoriet Italië kansloos heeft verslagen. Zweden won met 120 van Korea, een uitslag, die wel verwacht werd. Engeland kwam met een gewijzigd elftal rechtsback Manning en doel man Simpson waren gewond uit de strijd tegen Nederland gekomen in h veld tegen Frankrijk. De Fransen speelden beter en kenden alles van voetbal uitgezonderd schieten, aan welk gebrek zij hun nederlaag (10) te wijten hebben. De ontmoeting werd zeer sportief gespeeld en werd goed geleid door de Nederlandse scheidsrechter Karei d. Meer. Ten slotte wonnen de keihard spelen de Joegoslaven nog steeds liggen vier Luxemburgse spelers in het ziekenhuis van Turkiie met 31. Gisteravond van de loting plaats voor de halve finales. Het resultaat van deze loting was; 10 Aug.: Denemarken—Zweden. 11 Aug Gr. Brittannië—Zuid-Slavië ^•cheidsrechter K v d. Meer). Beide wedstrijden worden in het Wemblcy-stadion gespeeld. reikt: 1. Sjoestrand. in 9 min. 4.6 sec.; 2. Elmsaeter in 9 mm. 8.2 sec.; 3. Hag- stroem in 9 min. 11 8 sec. Aan het gejubel „Heja, Heja" en „Sverige" scheen na afloop en bij de plechtige huldiging geen einde te zullen komen, het werd meer dan ooit duide lijk dat 't aantal in Londen aanwezige Zweden wel uitermate groot is en /ge moedelijk alle andere buitenlandse con tingenten in omvang aanzienlijk ever- treft DE NEGER UIT JAMAICA Wint was de grote man in het num mer 400 meter hardlopen, Wint de po pulaire neger uit Jamaica, die iedere dag weer de aandacht getrokken heeft! Met hem trad evenwel ook rijn landgenoot McKenley op de voorgrond. Jamaica won dan ook de beide series van de demi-finale en het ging toen al zo hard, dat Wint met 46.3 sec. het Olympisch record van de Amerikaan Can- tot op één tiende seconde benaderde. Onder de zes finalisten waren drie negers: Wint. McKenley en de Amerikaan Bo- len. Naast hen werden geplaatst de beide Amerikanen Whitfield en Guida en Australië's laatste ontdekking, de 17-jarige Curotta. Drie negers tegen drie blanken! Het werd een fantastisch duel. waarin McKenley, evenals Bolen en Wint in gunstige positie startende, geruime tijd de beste papieren heeft gehad. Mc Kenley's begin was ongelooflijk snel. Hij spurtte in ijlende vaart van alle anderen weg en met een achter stand van misschien vijf meter leek Wint in volslagen verloren positie te lig gen. De massa was stil van verbazing en stellig ook van teleurstelling. Doch aan het eind van die laatste bocht gaf Wint een reprise van zijn prestatie tijdens de voorronde. Wat de vorige dag een grap leek, en dat mis schien ook wel was. werd nu bittere ernst. Beschrijven kan men dit nauwe lijks. Weer drukte Wint op de knop van het gas en als een machine spoot hij voor uit. In flitsende vaart sloegen zijn spikes hun roffel op het gravel, dat mee te veren scheen onder zijn mach tige aanzet, en van dat moment af was er alleen nog maar Wint naar wie men keek. Kansloos werd McKenley gesla gen. Een bijkans weergaloze prestatie, welke het publiek stormen van bijval ontlokte! Met een tijd van 46,2 seconden even- aardde de neger het Olympisch record, ongeveer twee meter voor Mc Kenley. Van de drie Amerikanen was alleen Whitfield bij de ceremonie protocolaire Jamaica had bewezen waartoe het in staat is en men mag aannemen, dat het ook bij de estafette nog een hartig woordje zal meespreken. Komt ons waterpoloteam met medaille naar huis? Fanny Blankers domineerde op de 200 meter. Bob Bonte zwom orthodoxe, maar werd tweede in serie Het grootste succes voor Nederland ln het zwemtournooi kwam gisteren van de poloploeg, welke met 53 van Zweden won. Deze wedstrijd moest gewonnen worden om in de eind- strijdpoulc te komen tezamen met Hongarije, Italië en België. Immers als gelijk werd gespeeld, stonden Zweden en Nederland gelijk in pun- tenaantal, doch het doelgemiddelde zou in het nadeel van de oranjeploeg uitvallen. En zij wonnen in een aan trekkelijke wedstrijd, aangemoedigd door vele landgenoten. Ook over de Nederlandse rugslag- zwemsters mag Nederland niet ontevre den zijn. Vooral de 15-jarige Ria van der Horst heeft laten zien dat er wat ln haar zit. Vorig jaar September werd voor haar nog een tijd van 1 min. 28 sec. genoteerd. In de laatste week maakte ze zowel ln haar serie als in de halve eindstrijd een tijd van 1 min. 18.7 sec. en in de eindstrijd 1 min. 18.8 sec. Zij is dus ruim 9 sec. naar beneden Direct nadat zij de eindstreep was ge passeerd, kwam Phyllis Marjorie Light- bourn van Bermuda ten val. Met een tweede plaats in haar heat van de 200 meter hardlopen had zij zich reeds een plaats in de halve finale verzekerd. Rode Kruis-mannen omringen Phillls met tedere zorg. (Foto ANP). De Olympische zeilwedstrijden De uitslagen van de derde dag der Olympische zeilwedstrijden te Torquay luiden: Swallow-klasse: 1. Denemarken 3 u. 54 min. 36 sec.; 2. Canada 3.56.7; 3. Gr. Britt. 3.57.52; 6. Nederland (De Vries Lentsch) 3.59.25. Firefly-klasse: 1. Zwitserland 2.3.40; 2. Finland 2.8.21; 3. Denemarken 2.8.22; 17. Nederland (De Jong) 2.16.24. Star-klasse: 1. Portugal 3.33.11; 2. V. S. 3.33.19; 3. Italië 3.33.59; 4. Canada 3.37.02; 5. Nederland (Bob Maas) 3.37.37. Draken-klasse: 1. Gr Britt. 4.25.1; 2. Zweden 4.25.11; 3. Denemarken 4 25.39; 7. Nederland (Jonker) 4.47.30. De totaalklassementen na drie races luiden Swallow-klasse: 1. Gr. Britt. 2787 p.; 2. Portugal 2537; 3. Canada 2214; 12. Nederland 602. Firefly-klasse: 1. Zweden 2521; 2. Fr. 2383; 3. V S. 2377; 9. Nederland 1562v Star-klasse- 1. V.S. 3010: 2. Italië 3039; 3. Gr. Britt. 2613; 4. Portugal 2174; 5. Nederland 2118. Draken-klasse: 1. Zweden 2461; 2. Noorwegen 2160; 3. Denemarken 1984; 6. Nederland 1218. ONZE DAMES-ESTAFETTEPLOEG. Onze dames-estafetteploeg voor de 4 x 100 meter hardlopen zal Zaterdag ln de volgende samenstelling aan de start verschijnen: Fanny Blankers Koen, Xenia StadtDe Jong, Nettie WitziersTimmer en Gerda van der Kade—Koudijs. De volgorde van lopen zal eerst op het laatste ogenblik wor den vastgesteld. gegaan in driekwart jaar. Daarbij toon de de Rotterdamse vechtlust te bezitten. Zij kan een goede troef worden voor de Europese kampioenschappen, die in 1950 worden gehouden. Dicky van Ekrls en Greetje Galliard kwamen op de zes de en achtste plaats. Karen Harup werd Olympisch kam pioene in de nieuwe Olympische re cordtijd van 1 min. 14 4 sec. en zij kreeg de eerste felicitatie in ontvangst te ne men van de Olympische kampioene van 1936 Nida SchefferSenff. Kees Kievit kon het in de halve eindstrijd niet bolwerken. Op de eerste 50 meter hield hij het tempo aardig bij. doch op de laatste baan kreeg hij een inzinking en eindigde als zevende, zodat hij niet in de eindstrijd werd ge plaatst. Zijn tijd (1 min. 11.3 sec.) was hoger dan die ln de serie. BONTE PLATST ZICH VOOR DE HALVE EINDSTRIJDEN. Gisteravond werden vijf series ge zwommen van de 200 meter schoolslag heren waaraan ook onze landgenoot Bob Bonte deelnam. Hij startte in de tweede serie op de achtste baan met naast zich de vlinderende wereldrecord houder Joe Verdeur. Bob Bonte zwom ln dit sterke internationale milieu uit stekend. Verdeur had reeds op de eerste 50 meter de leiding genomen met Bob Bonte op de tweede plaats, een van de weinige deelnemers in deze serie, die de orthodoxe slag toepaste. Met zijn sterke beenslag heeft Bob Bonte de tweede positie uitstekend weten te ver dedigen en aangezien uit elke serie de nummers een en twee naar de halve eindstrijden overgingen, boekte onze landgenoot een uitnemend succes. Joe Verdeur werd eerste ln de tijd van 2 min. 40 sec., een nieuw Olympisch record, het oude stond op naam van de Japanner Hamuro met 2 min. 42.5 sec. gemaakt in Berlijn 1936, Bonte werd tweede in 2 min. 48.7 sec., juist iets bo ven de tijd, welke hij bij de Nederlandse kampioenschappen te Den Haag had gemaakt. Waterpolo zevental bleef ongeslagen NEDERLAND MET HONGARIJE, ITALIË EN BELGIE IN DE EINDSTRIJD. In een spannende wedstrijd tegen Zweden, welke met 53 door onze landgenoten werd gewonnen, plaatste Nederland zich in de eindstrijdpoule van het waterpololournooi en spelend als gisteravond zijn de kansen niet gering, dat onze vertegenwoordigers voor het eerst ln dc geschiedenis met een Olympische medaille naar huis komen. Ruimschotel speelde deze maal ach ter, terwijl Korevaar op de plaats van de Tjikini zwemmer kwam. In de eerste helft was Nederland meer in de aanval, doch tot tweemaal toe ging een schot tegen de staander en eenmaal schoot Smol naast. Het eerste doelpunt kwam van de midachter Spanberg, dié een pass van Ake Julln benutte (0—1). Doch slechts korte tijd daarna speelde Korevaar de bal naar Ruimschotel, die met een boog de bal in de hoek van het doel werkte (11). j Direct na rust kreeg Ruimschotel i gelegenheid op te zwemmen en via Korevaar ging de bal weer in het Zweedse doei (21). Geen minuut later kon Korevaar weer inschieten (31). De Nederlanders waren natuurlijk 1 jp enthousiast door deze voorsprong, doch j tevens werd daardoor een grote fout gemaakt. De leiding raadde de Jongens aan het verder kalm aan te doen, het- i geen zij ook deden, terwijl er nog ver- jyaa scheidene minuten moest worden ge- f$!gp§j speeld. f -; Het gevolg was dan ook, dat de Zwe- j den daar gebruik van maakten. Rolf k Julin kon na een corner met een kop- bal in de hoek de stand op 32 bren- 1 gen en Ake Julin benutte een fout i van Korevaar, die zijn tegenstander J vrij liet (33). Het idee, dat gewonnen moest wor den beving de Nederlandse ploeg echter weer en na een prachtige aanval maak te Smol het vierde doelpunt. En nog maals kwamen de oranjebroekjes op zetten en na samenspel van de drie voorhoedespelers vergrootte Van Feg- gelen de voorsprong tot 53. waarmede het einde kwam. PROGRAMMA EINDSTRIJD. De indeling van de wedstrijden voor de eindstrijdpoule is als volgt: Hedenavond 19.45 uur: Nederland Hongarije (scheidsrechter Scott)20.20 uur: België—Italië. Zaterdag 7 Augustus, 15.30 uur: Ne derland—Italië; 16.15 uur, Belgle— Hongarije. HARRIS PRAATTE ALS BRUGMAN EN MAG STARTEN. Na een vergadering van ruim 2J4 uur, waarin Harris de gelegenheid kreeg zijn standpunt te verdedigen, maakte de Britse Olympische wieler- commissie bekend, dat Harris, na aan vankelijk te zijn afgevoerd, weer op de deelnemerslijst voor de Olympische wielerwedstrijden zal worden geplaatst. (Van onze G.P. D.-redacteur). Fanny BlankersKoen is op weg naar haar derde kampioenschap. Op de 200 meter hardlopen dit keer. Om zich te sparen en het risico van bles sures te vermijden is zij niet uitgekomen bij het vèrspringen en zal zij ook aan het hoogspringen geen deel nemen. Ongelukjes voorbehouden staat haar overwinning op de 200 meter bij voorbaat eigenlijk al vast en er is een redelijke kans dat haar geweldige capaciteiten in staat zullen zijn om ook de estafette-ploeg naar de zege te voeren. Een recordverbetering op de 4 maal 100 meter is daarbij geenszins onmogelijk! ïm feift mMm Voor wie de vlag in top ging. ATHLETIEK 400 meter: gouden medaille: Wint (Jamaica) 46.2 sec.; zilveren me daille: McKenley (Jamaica) 46.4 sec.; bronzen medaille: Whitfield (VS) 46.9 sec. 3000 meter steeple: gouden me daille: Sjoestrand (Zweden) 9 min. 4.6 sec.; zilveren medaille: Elmsae ter (Zweden) 9 min. 8.2 sec.; bron zen medaille: Hagstroem (Zweden) 9 min. 10 sec. ZWEMMEN 100 meter rugslag dames: gouden medaille: Karen Harup (Denemar ken) 1 min 14 4 sec. (nieuwe Olym pisch record): zilveren medaille: Zimmerman (VS) 1 min. 16 sec oronaen medaille: Davies (Austr.) 1 min. 16.7 sec. SCHIETEN Snelvuurpistool: gouden medaille K. Takacz (Hongarije) 580 pnt. (nieuwe Ol. record)zilveren me daille: Valientes (Argentinië) 570 pnt.; bronzen medaille: Sven Lund- quist (Zweden) 569 pnt. Op weg naar de derde gouden medaille. Zonder moeite won Fanny Blan kers—Koen haar serie ln de 200 meter voor de Fran?aise Sprecker (688) en de Amerikaanse (725). (Foto ANP). Van Suylekom (slag), Haarsman, Dekker en v. d. Berg (boeg), de vier zonder stuurman van de Delftse Sport, hebben gistermiddag hun heat in de eerste ronde glansrijk van Zuid-Slavië gewonnen in de tijd van 6 min. 47.1 sec. en zich door dit resultaat een plaats verworven in een der hal ve finales der ongestuurde vier, die Zaterdag zal worden gehouden. Daar in zullen o.m. starten de Europese kampioensploeg van Italië, de Verenig de Staten en Groot-Brittannië, welke landen eveneens hun heats hebben gewonnen. De tijd van Zuid-Slavië was 6 min. 57.1 sec. de repechages een kans zich niettemin voor de halve finales te plaatsen. Het was een wonderlijke race, waarin op de eerste baan Nederland, op de tweede Uruguay en op de derde België van start eingen. Tot ieders verbazing namen de Zuid-Amerikanen de leidingen behiel den die tot bij de 1 000 meterlijn. Vlak achter hen streden Nederland en België om de tweede plaats in een tempo van onrreveer 31 slagen per rn'muit. On 800 meter echter sloegen de Belgen plotse ling een spurt, kwamen van de derde op de tweede plaats en wisten vervol eens de leiding van Urugauv over te nemen. Ook de oraniehemden, die de Belgen oo de voet volgden, passeerden de Zufd-AmeHU-qnen. die vervolgens ge- 'e'doiiiic nfznkten. Met de Willpm 3-e^s op e^n halve lengte vprhonodp België opnieuw het temno On 1100 m^W sloegen Piecsens en Collet 36. op 1200 meter zelfs 38 per minuut Het gevolg was. dat onze Zuiderburen de voorsprone tot anderhalve lengte wisten te vergroten. 500 nW.er voor het einde deden Neumeier en Van der Meer een laatste, iewat wanhoni<m poging h°t verloren terrein tp herwinnen Daarbii werden zii wat onachtzaam °n me' hef verhoogde temno stuurden ril slecht pu raakten tot tweemaal top °en boei. Van Inhalen was toen geen sprake meer en met bi'na twee lengten voorsprong gingen h» Beleen als eerstp door de finish voorland was tweede en Uruguay volgde met drie lengten daarachter als laatste. Na de start, waarbij de oranjehemden een tempo van 42 sloegen en Zuid-Sla vië van 41. lagen de boten aanvankelijk gelijk. Eerst na 400 meter liepen de Ne derlanders uit. Het tempo, dat zij aan vankelijk wat hadden laten zakken, werd opnieuw verhoogd tot 37 en 38 per minuut in tegenstelling tot de Zuid- Slavlërs, die de race met een gemiddel de van 32 uitroeiden. Na één lengte voorsprong op 750 meter raakten onze tegenstanders door slecht sturen tot tweemaal toe een boel. hetgeen hen echter nauwelijks hinderde Vlak voor de 1.000 meterlijn, toen de Delftenarcn reeds anderhalve lengte voorsprong hadden, sloegen zij een spurt en liepen met de regelmaat van een klok tot meer dan drie lengten uit. Zij behielden con stant een tempo van 38, roeiden lang nief feilloos, maar effectief. Vlak voor de finish, waar zich het meeote publiek had verzameld, werd onze vier opmerke lijk hartelijk door de toeschouwers be groet en met bijna vier lengten /oor sprong gleden zij als eerste door de fi nish NEDERLANDSE DOUBLE SCULL GESLAGEN. De Nederlandse double scull, Neu- meier en Van der Meer. Europese kampioenen, zijn in de derde heat van de double scull door de Belgen Piessens en Collet met anderhalve lengte geslagen. De tiid der Belgen was 6 min. 50.9 sec., die der Willem Drie-ers 6 min. 56.1 sec. Vandaag krijgen onze landgenoten in Op de 200 meter kan men die niet ver wachten. In de eerste plaats staat het record van de Poolse Stella Wals buitenge woon scherp (23.6 sec.) en daarenboven lijkt de tegenstand niet van voldoende betekenis om onze landgenote tot een uitzonderlijke verrichting te kunnen aansporen. Haar tijd van 24.3 sec. in de demi-finale was zeventiende seconde sneller dan van alle anderen. Er kan dan misschien nog iets van af gaan, want al tweemaal boekte zij ln het afgelopen jaar een tijd van 24.2 seconden. Het verschil met het wereld record van Stella Wals is echter evident. Wat niet wegneemt dat de tijd van onze kampioene als Olympisch record zal worden geboekt, omdat dit num mer voor de eerste maal op het pro gramma der Spelen is geplaatst! TE ZWAAR VOOR DAMES? Er Is in de loop van de jaren herhaal delijk betoogd, dat de 200 meter een te zware prestatie van vrouwen vergt. Voor Fanny Blankers schijnt dat niet op te gaan. Toch was de opmerking niet geheel ten onrechte. Deze wedstrijden leverden daar het bewijs van, dat een beetje onprettig aandeed. Deelneemsters die na een snelle rush nog voor de finish volkomen uitgeput languit voorover op de baan storten of wanke lend over de eindstreep gaan en dan tegen het gravel slaan, zijn geen pro paganda voor de athletiek. Zowel de Tsjechische Sieverova als Phyllis Mar jorie Llghtbourn uit Bermuda, onder ging dat lot en eerstgenoemde moest ondersteund worden om de kleedkamer te bereiken. Zwarte meisjes, zo bleek opnieuw, spe len ln de sprint nog geen rol, er ver schenen niet minder dan zes aan de start voor de 200 meter en alleen Pat terson (V.S.) heeft zich tot de finale weten op te werken, waarin zij een klas se minder dan de Hollandse kampioene zal blijken te zijn. ALS IK TWEE KINDEREN HEB (Van onze GPD-redacteur). Een Engels blad heeft afgerekend met de bewering dat een gehuwd athleet voor de sport qua pres tatie verloren zou zijn. Het eer ste voorbeeld van het tegendeel is natuurlijk de 30-Jarige Fanny Blan kersKoen, die moeder van twee kinderen is en niettemin al twee gouden medailles voor haar land veroverde. Er zijn er echter veel meer. Doortihy Tyler, de Engelse hoop voor het hoogspringen, heeft eveneens twee kleuters. En hoeveel gehuwde mannen oogstten geen Olympische glorie? Bill Porter en Clyde Scott blonken voor Amerika uit op de 110 meter horden, hun landgenoot Coohran bij de horden loop over 400 meter. De Zweed Grutt won de Pentathlon, Patton (Amerika) is de grote man bij het gewichtheffen en Barney Ewell (Amerika) nog steeds een der snel ste sprinters ter wereld. Over vier weken treedt de popu laire Engelse athlete Maureen Gardner in het huwelijk. Zij zal aan sport blijven doen en ls vol optimisme. „Tegen de tijd dat ik twee kinderen heb, hoop ik even goed te zijn bij de hordenloop als Fanny Blankers nu is", zei ze Behalve Fanny Blankers zijn nog twee andere Hollandse meisjes op dit nummer uitgekomen. Gre de Jong viel af in de eerste ron de (z\l werd derde), terwijl Nettie Ka- relse tweede eindigde, maar in de hal ve beslissing met de voorlaatste plaats genoegen moest nemen. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Hage- steln R. C. v. Putten te Babylonlënbroek; te Minnertsga (toez.j G Taverne te Ten Boer. Bedankt- voor Dulvendrecht P. H. Wuartal te Kethel en Spaland. Geref. Kerken Beroepen: te Lutten a d. Dedemsvaart C. Bos te Murmer- woude. Aangenomen: naar Maarn G. v. MaziJk, cand. te Beekbergen, die bedankte voor Bergambacht, Capelle a. d. IJssel, De Hllnd, Meerkerk, Vaassen en Wapenveld. Bedankt: voor Drachten (vac.- B. Sllngenberg), G. Brouwer te Harllngen. Geref. Kerken naar art. 31 K. O. Beroepen: te Tiel-Zaltbommel H. Stel te Bolnes-Slikkerveer. Geref. Genieenten Beroepen: te N.- Beijerland J. W Kersten, cand. te Rot terdam: te Nljkerk J Gagesteln, cand. te Vlaardingen; te Goudswaard J. W. Ker sten. cand te Rotterdam. Vrije Evang. Gemeenten Aangeno men; naar Dordrecht H. H. W. Zegerlus, cand". te Amsterdam Bapt. Gemeenten Beroepente 's-Gravenhage G. Vegter te Groningen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Has selt H. U. Westerterp, cand. te Nleuw- Beets. Kvang. Lutli. Kerk Benoemd: tot dlaconessenhulspred. mej da C. L. Du- four te Winschoten. G. MEIMA f Te 's-Gravenhage is in de ouderdom van ruim 72 jaar onverwachts overle den de bekende paedagoog, de heer G. Meima, oud-dir. van de Chr. Kweek school te Groningen en ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer Mei- ma heeft op onderwijsterrein een zeer groot aantal functies bekleed en in tal van periodieken bijdragen gepubliceerd, terwijl van zijn hand tal van paedaso- gische werken zijn verschenen. Zijn stoffelijk overschot wordt a.s Maandag te Groningen teraardebesteld. OOK DE LAATSTE NEDERLANDSE WORSTELAAR UITGESCHAKELD. De enig overgebleven Nederlander, de lichtgewicht Frits Munnikes uit Am sterdam kwam gisteravond in de vierde ronde van het worsteltournooi uit te gen de Hongaar Ferencz, die zijn voor gaande partijen op punten gewonnen had en drie strafpunten telde. Öok Mun nikes had drie strafpunten: 1 partij gewonnen op touché (30) en 1 verlo ren op punten met 13. De match werd al beslist, toen ze nauwelijks begonnen was. Even tastten de twee elkaar af, toen zag de Hongaar zijn kans en mét een klassieke half bovenarmgreep, ge combineerd met een heupzwaai, legde hij Munnikes onweerstaanbaar op beide schouders in 1 minuut 48 seconden. Ook Munnikes is thans van verdere deelne ming uitgeschakeld. COMITÉ VAN DE INTERNATIONALE ZENDINGSRAAD TE OEGSTGEEST. Van 810 September a.s. zal in de Zendingshogeschool te Oegstgeest een vergadering worden belegd van het Comité van de Internationale Zen dingsraad. Ongeveer 80 vertegenwoordigers van meer dan 30 verschillende landen zui len deze dagen bijeen zijn, om zich met internationale zendlngsvragen bezig te houden. Vrijwel alle gedelegeerden ne men te voren deel aan de grote confe rentie te Amsterdam van de Wereld raad van Kerken en een van de be langrijkste taken van deze conferentie zal wel zijn. om de besluiten, die in Amsterdam door de kerken genomen worden, nu in het bizonder in hun consequenties voor de zending te door denken. De conferentie zal onder leiding staan van de voorzitter van de Internatio nale Zendingsraad, prof. dr John A. Mackay. Nederland is ter conferentie vertegenwoordigd door prof. dr J. M. J. Schepper (adviserend lid) en ds J. C. Hoekendijk (gedelegeerde) resp. voor zitter en secretaris van de Nederlandse Zendingsraad. OPROEP TOT MEDEWERKING. In verband met het bovenstaande doet de Nederlandse Zendingsraad een dringend beroep op allen die dit lezen, om mede te werken bij het verschaffen van logies aan de buitenlandse gasten, die wij ln September a.s mogen ver wachten. Voor nog ongeveer twintig deelne mers zal in Oegstgeest logies gevonden moeten worden voor de tijd van pijn. 411 September Het ligt in de bedoe ling, dat de deelnemers overdag op de zendingshogeschool vergaderen en daar ook hun maaltijden gebruiken, zodat slechts voor een slaapgelegenheid (met eventueel ontbijt) op uw gastvrijheid een beroep wordt gedaan. Opgaven met vermelding van eventuele voorkeur (bv. van taal) worden verwacht bij de heer A. J. Mulder, Spaargarenstraat 36, te Oegstgeest. AGENDA ZATERDAG: Den Haag (Binnenhof)Openlucht spel „Het wonderlijk uur", 9.30 uur nam. Remonstr. Kerk: Nat. muziekkorps Leger des Hells, 3 uur nam. Samenkomst te 7.30 uur nam. Den Haag (Binnenhof): spel „Het wonderlijk uur", 9 Openlucht- 10 uur nam. Katwijk aan den Rijn (kantoor notaris Van Hees): Aandeelhon^—«="erg. „Rijnstroom", 10 uur voonn.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2