D/A' D® EN HET GOUDVELD DE LAATSTE HONDERD! „Vijftig jaar Vorsiin Wat er in Indië gebeurt Katwijk streeft naar zelfstandige gezondheidszorg RECHTZAKEN STADSNIEUWS FATALE-ENJECTIE Laatste Berichten I Universiteits-problemen overal dezelfde BEGERINGEN VERLENEN TE WEINIG FONDSEN. Tot voorzitter van de conferentie der Universiteiten werd gekozen prof. H. R. Kruyt, de heer André Allix, Frans rec tor van de universiteit van Lyon, tot vice-president. Sir Chandreshwar Pra sad Naravan Singh, vice-kanselier van de universiteit van Patna, tot tweede vice-president. Dr Clarence E. Beeby, assistent direc teur-generaal van de Unesco, sprak over het. doel van de conferentie en verklaar de. dat de problemen der universiteit over de gehele wereld ongeveer gelijk zijn. De universiteiten van tegenwoordig zijn overbevolkt, er Is gebrek aan ge trainde leiding en wat nog belangrij ker is. de regeringen verlenen niet ge noeg fondsen. Dr L. Evans, vice-president van de Universiteit van Wales noemde de uni versiteiten „de bewakers van de intel lectuele en culturele erfenis van het mensdom" vroeg aan de academische staten om uit hun isolement te komen en te streven naar de culturele voort- ganv in deze wereld, die zo spoedig ver- ande: t. Vervolgens drukten verschillende ge delegeerden van de andere delen van de wereld hun grote zorg uit over het feit, dat ofschoon er meer studen ten zjjn sedert het eind van de oorlog de accomodate van de scholen steeds minder werd. Ten slotte betoogde men met nadruk de behoefte aan grote fondsen voor studiedoeleinden. VERWERKINGSVERBOD EIEREN VOOR HORECABEDRIJVEN. In de Ned. Stcrt. is een beschikking van de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening gepubli ceerd. welke aan Horecabedrijven het verbod oplegt zowel kippen- als een deneieren of spijzen, waarin eieren zijn verwerkt, te verkopen, af te leve ren of voorhanden te hebben. Bij over treding van dit verbod kan ook de verbruiker worden vervolgd. Het ver bod is het gevolg van de beëindiging van de tijdelijke verstrekking van eie ren aan Horecabedrijven, zoals dat ook het vorige iaar bij het minder worden van de eierenproductte in het gevorderde legseizoen, het geval Is ge weest. STUDIE-OPDRACHT VOOR DR FRED. L. POLAK. Aan de adjunct-directeur van het Centraal Planbureau, dr Fred. L. Po lak, is door de Unesco bij keuze uit binnen- en buitenlandse candidaten 'n „fellowship" verleend tot voortgezette studie van een half jaar aan enkele Amerikaanse universiteiten. Aan dr Polak werd hier reeds enige malen een hoogleraarschap in de eco nomie aangeboden. Dr Polak hoopt begin 1949 naar Amerika te vertrekken. De verleende studieopdracht betreft een onderzoek naar het verband tussen wetenschap en maatschappelijke ontwikkeling en in het bijzonder tussen economische wetenschap en volkswelvaart. RIJWIELFABRIEK TE ROOSENDAAL UITGEBRAND. Hedennacht is de rijwlelfabriek van de firma L. Bookelaar te Roosendaal geheel uitgebrand. De brandweer was spoedig met groot materiaal ter plaat se. Er ontstond een zo gevaarlijke vonk verspreiding. dat besloten werd de aan grenzende percelen te ontruimen. De beide ontruimde huizen liepen ernstige waterschade op. Van het pand. magazijn, werkplaats, winkel en woonhuis, bleef zeer weinig over. De muren bleven zwart geblakerd overeind staan. Verloren gingen o.a.: een partij auto banden. fietsen, stalen meubelen, twee auto's en meubilair. De oorzaak is on bekend. BOERDERIJ TENGEVOLGE VAN HOOIBROEI AFGEBRAND. Hedennacht is een kapitale boerderij in Schagerbrug, bewoond door de fam. P. Vries en eigendom van graaf Ben- tinck, tengevolge van hooibroei totaal afgebrand Er kon practised niets worden gered. O.m. ging de gehele hooioogst verloren. Grote bende te Semarang opgerold TIENTALLEN ARRESTATIES Door snel ingrijpen van de politie is te Semarang een grote bende opgerold, welke plannen had sabotage en andere misdrijven te Semarang bij Kendal en te Demak te ondernemen. Te Semarang zijn tientallen arrestaties verricht: de meeste arrestanten legden reeds een vol ledige bekentenis af. BATAVIA FEDERALE HOOFDSTAD? Volgens het „Batavla's Nieuwsblad" is het thans zeker, dat Batavia als hoofdstad van de te vestigen Ver. Sta ten van Indonesië een afzonderlijke status zal krijgen, n.l. die van „Fede raal district". Dit federaal district zal bestaan uit Batavia zelf en een gebied, dat voldoende gelegenheid biedt voor uitbreiding van de stad. DONDERDAG 5 AUGUSTUS Ingezonden Mededeling muggen vliegen vlooien luizen.». D.D.T. POEDER in de practische en voordelic e stuifzak 65 cent GOUDEN KOETS WORDT GEREED GEMAAKT. Zij was te hoog voor de Duitsers. Gistermiddag was het een feestelijk gezicht op de binnenplaats van de Koninklijke stallen in Den Haag: daar stonden n.l. de gouden koets, de crème calèche en een viertal gala-landauers, die vast werden schoon gemaakt en nagekeken voor hun gebruik bij de in huldiging v. Koningin Juliana. Boven dien begon men reeds de paarden te wennen aan het lawaai van muziek corpsen e.d. Met de crème calèche, die Koningin- Moeder Emma bij de inhuldiging in 1898 aan haar dochter gaf, zal Konin gin Juliana op 4 September Haar rij toer door Amsterdam maken. De gou den koets, die de Koningin op 7 Sep tember 1898 als huldeblijk van Am sterdam ontving, wordt gebruikt bij de wandelrit 's middags na de inhul diging. Al deze rijtuigen hebben gedurende de oorlog in de Koninklijke stallen gestaan. Zij zijn vrijwel niet bescha digd, alleen het tuig was verdwenen. De gouden koets hadden de bezetters naar Duitsland willen brengen, maar omdat zij te hoog bleek te zijn om per trein te vervoeren, hebben zij daar maar van afgezien. In Nederland wordt de koets echter altijd gedeel telijk gedemonteerd per trein ver voerd. AMERIKAANSE STUDENTEN BRENGEN DANK. Getroffen door Nederlandse moed en vastberadenheid. Van Brussel uit heeft de leider van het gezelschap Amerikaanse professoren en studenten, prof F. Kaufman, die hier te lande vertoefden, een telegram aan de Nederlandse regering gezonden, waarin verklaard wordt, dat de prach tige ontvangst en voortreffelijke gast vrijheid zeer op prijs gesteld en daar voor oprechte dank betuigd wordt. De beste wensen worden uitgesproken voor een volledig succes met dê reusachtige taak „uw prachtig land te herbouwen". Wij zijn zeer getroffen, aldus het te legram, door de moed en vastberaden heid, waarmede het Nederlandse volk de betrokken opofferingen het hoofd biedt en verbinden ons onze volle me dewerking te verlenen, om de publieke mening in ons land voor te lichten over het belang van het plan-Marshall. DOCHTERTJE BESTAL HAAR VADER! Een handelaar te Vlissingen miste geregeld bedragen. Thans is gebleken, dat zijn 12-j. dochtertje de schuldige was. Het geld gaf zij evenwel aan een vriendinnetje, dat er sneepgoed van kocht en het overige aan haar moeder afdroeg. Deze heeft daarvan tot een bedrag van ongeveer f. 1000 geprofi teerd en het geld omgezet in meube len en sieraden. Deze zijn in beslag genomen, f. 150 kon nog aan de han delaar worden teruggegeven. TEGEN OPRUIENDE EN BELEDIGENDE GESCHRIFTEN. Bij besluit van de Luit.-G.-G. zijn een aantal aanvullingen en wijzigin gen in 't wetboek van strafrecht aan gebracht. Er zijn o.a. twee nieuwe ar tikelen ingevoegd, die betrekking heb ben op het „opzettelijk in woord, ge schrift of afbeelding, aanprijzen van verstoring van de openbare orde door geweld, door andere feitelijkheden of door bedreiging met geweld, dan wel omverwerping of aanranding van het wettelijk gezag". De hoogste straf, dfe in de betrok ken artikelen wordt genoemd, is een gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren, of een boete van ten hoogste f. 300,—. Dr SOERIPNO TERUG NAAR PRAAG Naar de „Keng Po" verneemt, zou vol gens de Republikeinse radio de terug roeping van dr Soeripno. Republikeins vertegenwoordiger te Praag, door de Republikeinse regering ingetrokken zijn. Aan dr Soeripno zouden instructies gegeven zijn, aich weer naar Praag te begeven, om daar zijn werkzaamheden voort te zetten. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN'. Wilhelmus Cornells Maria, z. van P. B. Vreeburg en E. E. GoddiJn. Willem August Maria, z van R. J. T. P Nlemer en M. Daniels; Gldion Emlle, z. van E. den Tex en R. Lips; Paulus. z. van A. RIJsbergen en C. Starre; Bartholomeus, z. van H. J. van Dam en A. Koetsier OVERLEDEN. C de Kier hulsvr. van L N. J Blansjaar 62 J.: W. C. Schrler man 33 Jr; M. La- tenstein van Voorst, wed van H. E. de Ruiter Zijlker 81 Jr; J. M. Seret, hulsvr. van J. E. A. Post Uiterweer 37 Jr; C. Kam ping, wednr 66 J. GEHUWD. W. de Mooij Jm en C. M. van Valderen Jd; I. Hensen Jm en M. van Delft Jd; E. J. Wolters Jm en C. M. Vorst Jd; M. C de Vogel Jm en J E. Ladan Jd; L. Schouten wednr en G Pikel wed.; L. Platteel Jm en J. Laurier Jd; G. N. Over- devest Jm en M. T. Langezaal Jd; M. P. Kuipers wednr en A. G. M. Meijer Jd. J. van den Hout Jm en A. M. Swlnkels Jd: G. Clements Jm en C. E. van Goos- wlllieen Jd: M H Beuken Jm en E M. Chrispljn wed A. Blok Jm en L. Ver meer Jd. Plannen voor de inrichting van een medisch centrum Onder zeer grote belangstelling werd Woensdagmiddag in de Oranjezaal van het Jeugdhuis te Katwijk aan Zee een officiële bijeenkomst gehouden voor de in gebruikstelling van het Bijkantoor Katwijk van het Algemeen Ziekenfonds „Centraal Ziekenfonds voor Haarlem mermeer, Rijnland en aangrenzende Gebieden". Van dit Algem. Ziekenfonds, enz. waren aanwezig de voorzitter drK. J. James uit Amstelveen; de directeur J. J. Blank uit Amsterdam: de adj.-di- recteur v. d. Wolf uit Amsterdam; de secretaris dr Bult uit Hoofddorp: de med. adviseur dr Kuipers van Halfweg. Aanwezig waren de burgemeester van Katwijk mr W. J. Woldrineh v. d. Hoop en de wethouders D. J. Kleen en D. C. van Leeuwen: de burgemeester van Valkenburg, A. C. de Wilde; de buree- meester van Rijnsburg mr P. N. Hö- weler, die Iets later kwam. Verder wa ren aanwezig besturen van verscheide ne verenigingen, werkzaam op het ge bied der gezondheidsverzorging o.a. van de Verpleging Katwilk en diverse ge neesheren uit Katwiik en omstreken. De voorzitter dr James heette allen hartelijk welkom. Het ziekenfondswezen heeft de bedoeling, zei spr., do ziekte uit de economische sfeer te trekken, d. w.z. de opzet zit voor. dat er aan ziekte niets verdiend zal worden, maar dat al len de directe onkosten, op welk gebied dan ook, hierin verdisconteerd ziln. Nu heeft de ervaring geleerd, dat de on- kosten-stijging ontstaan, doordat steeds nieuwe faciliteiten door de ziekenfond sen verstrekt worden, niet of moeilijk door de kleinere ziekenfondsen kunnen worden opgevangen. Er bestaan verdere plannen met betrekking tot de bouw alhier van een tehuis, waarin èn het Groene Kruis èn de Ziekenfonds-administratie zal worden ondergebracht. Spr. bracht dank aan de burgemees ter en wethouders van Katwijk voor hun toestemming tot verbouwing van een gedeelte van het distributie-kantoor tot het bijkantoor en hij bracht dank aan de directeur van de Arbeidsbeurs, dat deze zorg gedragen heeft voor personeel. De directeur de heer J. J. Blank gaf een uitvoerige technische uiteenzetting. Spr. gaf de belangstelling te kennen v. d. opeenvolgende ministeries in deze eeuw voor het Ziekenwezen. Van de Nederl. bevolking' zijn 6.4 millioen ver plicht en 2.2 millioen vrijwillig verze kerd. De kosten per verzekerde per jaar zijn van f. 13.90 in 1942 gestegen tot f. 23.in 1947. Zo zijn ook de admini stratie-kosten gestegen tot f2.70 per hoofd. Dr W. E. Hueting als tolk der Kat- wijkse artsen dankte het bestuur voor wat dit verricht had. De burgemeester van Katwijk legde de nadruk er op, dat Katwijk van een landgemeente aangegroeid is tot grote gemeente met meer dan 20 duizend in woners. Er ls altijd aangeleund op Lel den, wat medische hulp betreft. Een ieder zal er mee instemmen, hoe be langrijk het Is om de medische verzor ging zo goed mogelijk te maken. Hij bracht het bestuur dank voor de uit breiding van het werk. De burgemeester van Valkenburg bracht het bestuur dank namens de ge meente Valkenburg. De voorzitter dankte voor de op komst, waarna nog een gezellig samen zijn volgde. HAAGSE RECHTBANK Inbraak Tegen de chauffeur L. K. uit Leiden had de Officier twee zaken aanhangig gemaakt, omdat verdaohte tweemaal diefstal door middel van in braak had gepleegd. Voor de combina tie van die feiten luidde de eis een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. De verdediger, mr J. T. Sprik, wees op moeilijke omstandigheden voor ver dachte, en vroeg clementie. CASINO - CINEAC. Gedurende de vacantieweken wordt in het Casino-theater inplaats van de hoofdfilm-van-de-week des middags van 26 uur een doorlopend program ma van actualiteiten vertoond, waarbij uiteraard het Olympisch nieuws een belangrijke plaats inneemt. UITREIKING VAN BONKAARTEN. De uitreiking van bonkaarten 810 vindt morgen plaats aan gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaart- nummer heeft van 48601 tot en met 54000 aan het Distributiekantoor, in gang Langebrug van 8.30 tot 12 uur en van 2 tot 4.30 uur. Medenemen: alle stamkaarten en inwisselingsstroken van de lopende bonkaarten. Zaterdag worden geen kaarten uit gereikt. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand Juli werden op het politiebureau alhier de volgende ge vonden voorwerpen aangegeven: Gouden ring, Zakmes, Dasspeld, Hanaschoenen, Vulpen, Vulpotlood, Tasje, Portefeuille, Sleutel, Linnen zakjo «Rode Kruis), Portemonnaie, Rozenkrans, Ceintuur, Nummerbord (auto), Verchroomd sonoteltje, Ruober rol, Papleren zak met gips, Bril, Pas poort, Gebreid wollen vest, Muntbil jet, Hoofddoek, Armbandhorloge, Pa- rapluie, Gedeelte van een kunstgebit, Sjaal, Schort, Sokken, Zakdoek, Jon genspet, Armband, Kindersokje, Werk broek, Distributiebescheiden, Dames schoen, Pakje met inhoud, Broche, Re genjas, Rijwieltas, Jongensschoen, For mulieren (Ziekenfonds), Oorknopje, Kindermuts, Schroevensleutei, Jon gensjasje, Eankoiljetten, Verpleeg- stersscncrt, Kinderwagen, Honden- halsbandje, Actetas, Toewijzing tex- tielgosderen, Doosje met sigaren, Meis- jesmantel. Autoped, Overall, Dames- jasje, Visnet (leefnet), Pincet. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie te Leiden, Zonneveldstraat No. 10 op Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur, Onze stadgenoot, de luitenant kolonel der infanterie b.d J. Engers, is met ingang van 25 Juli 1948 door Burgemeester en Wethouders benoemd tot lid van de Districtscommissie Fonds Oud-Militairen en Nagelaten Betrekkingen. Ingezonden Mededeling flinke tube 30 ct. zeer grote tube 45 ct. De FEUILLETON door Q. PATRICK. (Vertaald uit het Engels). 8) Gregory Vernier's bijna idealiserende verering voor zijn chef werd alleen geëvenaad door zijn vrees voor dr Broderick. Zij begreep, welk een be proeving het voor hem geweest moest zijn, om aan dr Broderick te vertellen, dat zijn vrouw in ieder geval ook in de gelegenheid was geweest de mis daad te begaan. Zij begreep ook, dat nu dr Knudsen dood was, Gregory Venner volkomen aan de genade van dr Broderick's re organisatieplannen was overgeleverd. In zijn genadeloos streven naar hon derd procent efficiëncy in alle afde lingen was de directeur enige .tijd ge leden tot de conclusie gekomen, dat Venner niet in staat was, om de dub bele rol te vervullen van dr Knudsen's narcotiseur en beheerder van de kaar ten der ziektegevallen. Bij verschillen de gelegenheden had hij geprobeerd hem er ongemerkt uit te drukken, en zou daarin ook geslaagd zijn, als dr Knudsen niet de man, die hem het leven gered had, zo trouw de hand boven het hoofd gehouden had. Het zag er nu echter naar uit, of deze dag Gregory Venner niet alleen beroven zou van zijn oude vriend, maar tevens van zijn betrekking In het ziekenhuis. De narcotiseur had haar met een zekere nerveuse aarzeling aangekeken. Eindelijk zei hij: Zuster Heath, ik ik moet u een zeer lastige vraag doen. Er is iets, wat ik meen mevr. Brode rick te hebben horen zeggen. Ik heb het met tegen de inspecteur gezegd, omdat ik er niet absoluut zeker van was enen het bovendien niet iets is, dat men vermelden kan, zonder ab soluut zeker van de feiten te zijn. Wat was het dan? U moet iets gehoord hebben van het gesprek, aat in dr Knudsen's bu reau gevoerd werd, toen u naar binnen ging. om hem te zeggen, dat wij op hem wachtten om te komen opereren. Heeft u -- hier kuchte hij even heeft u misschici mevr. Broderick net woord chantage horen gebruiken? Een ogenblik aarzelde Rona. En toen vertelde zjj impulsief precies, wat zjj in het bureau van de chirurg gehoord had. De twee mannen staarden haar aan; Oliver ongelovig, terwijl Venner met zün tong zijn lippen bevochtigde. Dus.dus ik had het toch goed verstaan, mompelde de narcotiseur ten slotte. Uw broer zei mij, dat hij u nu meteen ln dr Broderick's bureau wilde spreken. U moet hem dat alle maal vertellen, zuster Heath. We kun nen het niet stilhouden. Natuurlijk kunnen wij dat niet, stemde Rona toe. Maar daarin zit een motief voor de moord? Oliver keerde zich naar haar om. Waarom heb je me dat niet meteen verteld? Dat was ik van planmaar wij raakten op een zijspoor, toen we. onvriendelijk tegen elkaar werden. Ro na's verontwaardiging tegenover hem was geheel verdwenen. Prettig voor mij. hè?, riep hij met harde bijtende stem uit. Je broer heeft Venner al een volledig ali bi gegeven. Mevr. Broderick zqu waar schijnlijk wel niet zichzelf chanteren. Dat laat alleen mij over - als enige, die dat vergif ln die koffie kan hebben gegooid en die er een motief voor ge had kon hebben. Iedereen weet, dat ik mijn uiterste best gedaan heb, om haar er toe over te halen mijn onder zoekingen te financieren. Hij lachte even. Als Je je broer ziet, Rona, waarom zeg je hem dan niet, om mij maar onmiddellijk te arresteren? Inspecteur James Heath van het Bu reau Moordzaken, zat in het bureau van de directeur, toen Rona een ogen blik later binnenkwam. Zij had haar broer nog nooit eerder aan een geval zien werken. Het leek haar een beetje onnatuurlijk, om hem daar zo pleohtig en officieel te zien zitten. Dr Broderick trok een stoel voor haar bij en glimlachte een beetje ge dwongen. Wij zijn er uw broer dankbaar voor, dat hij zijn best wil doen dit vreselijke voorval zo stil mo gelijk te houden, Zuster Heath, zei hij. Hij is ook bereid, om allen, die er bij betrokken kunnen zijn geweest, met hun gewone werk, te laten doorgaan. Jim keek Rona strak aan, terwijl zijn grote vierkante handen met een potlood speelden. Nauwkeurig ging hij met haar na, waar de verschillende operatiefunctionarissen tijdens de lunchtijd geweest konden zijn en ook de gebeurtenissen, die onmiddellijk aam dr Knudsen's dood voorafgingen. Hij besloot met de woorden: We hebben de physieke kant van de zaak vrij dui delijk voor ons. Wat wij nu moeten hebben is een motief. Jij was nog al in nauw contact met Knudsen. Kun je ons enig idee geven, wat ons op de weg kan helpen? Het was een benauwd moment. Rona begon iets te zeggen, maar zweeg toen weer met een blik op de directeur. Dr Broderick zag die blik en zei stijfjes: Als u iets weet, moet u het aan'uwehbroer mededelen. Er moet geen sprake zijn van Iets ver borgen te willen houden, of iemands gevoelens te willen sparen. All right. Zich volkomen bewust van het ef fect, dat haar woorden hadden, vertel de zij hun precies, wat zij en Venner gehoord hadden, dat er tussen de chi rurg en mevr. Broderick besproken was. (Wordt vervolgd) NOORDWJJK Hoe Ned. Kunstenaars werken INTERESSANTE TENTOONSTELLING TE NOORDWIJK. Onder auspiciën van de V.V.V, „Noordwijk Vooruit", is te Noordwijk in de school van de heer Kok een ten toonstelling voor beeldende en gebon den kunsten georganiseerd, welke Woensdagmiddag officieel door de bur gemeester van Noordwijk, mr Van Berckel, is geopend. Deze expositie, waarin zeer verschil lende uitingen van kunst, zoals schil der-, handweef-, pottenbakkers-, beeld- houw-, emaille- en modelleerkunst zijn ondergebracht, is uniek te noemen in ons land. Deze diverse spreidingen van kunst, zijn onder de zeer deskundige leiding van de bekende schilders Albert de Jong en Henk v. Galen, tot één harmo nisch geheel gegroepeerd, waarbij spe ciaal de, volkomen verantwoorde, kleu ren overgang opvalt. Iets nieuws was ook de gelijktijdige expositie van bloemen, waaronder we reldberoemde gladioolsoorten van Noordwijkse specialisten. Een inzending poppen, gemodelleerd en ontworpen door de begaafde kunste- naresse Cia v. Boort, voor haar nieuw ste Middeleeuws spel „Floris en de Blanchefloer" toont ook aan, hoe veel zijdig deze prachtige tentoonstelling wel is. Burgemeester mr Van Berckel merkte dan ook terecht in zijn ope ningswoord op, dat op deze unieke ex positie, onder gemeenschappelijk stre ven naar uitingen van artistiek bewust zijn, de verschillende kunsten elkaar aanvullen. Spreker wees op de belang rijkheid van deze tentoonstelling, welke reeds bij de opening enorme belang stelling trok uit 't gehele land. Hij hoopt, dat de exposerende kunste naars, in de volgende jaren, de bad plaats Noordwijk, als expositie-moge lijkheid niet zouden vergeten, Noordwijk is er trots op, deze echt Ned. tentoonstelling binnen haar gren zen te hebben. De bekende kunstschil der Albert de Jong, dankte in een geestige speech, de burgemeester voor zijn welgemeende woorden. De heer J. D. Koers, vlootpredi- kant, ontving een beroep naar de Geref. Kerk te Joure. OEGSTGEEST De heer J. J. Siljee alhier slaagde te Den Haag voor het M.O. examen Ned. taal en letterkunde. VOORSCHOTEN Eerste plechtige H. Mis A.s. Zon dag om 9 uur zal Pater Henricus O. P., (Anton van Dongen), in de parochie kerk van de H. Laurentius, alhier, zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. Hij ontving jJL Zondag in de Kapel van het Dominicanenklooster „Albertinum" tc Nijmegen de H. Priesterwijding. ZOETERWOUDE Brandje snel geblust Gisteroch tend is brand uitgebroken in een loods van de firma Hulsebos aan het Wa tertje tengevolge van 't springen van een eternietpijp van een kachel, waar op vacantiegangers eten kookten. Aangezien de brand zich aanvanke lijk ernstig liet aanzien, werd^ de Leid- se brandweer gealarmeerd, doch deze behoefde geen dienst meer te doen. Toen zij op het terrein van de brand arriveerde, hadden omwonenden het vuur reeds met eigen middelen geblust. 15). Panda en de goudzoeker werden in de cel gestopt en stevig opgesloten. „Verschrikkelijk!" zei de oude Nick Nugget. „Nu zijn al onze kansen verke ken! Die schurken zijn er met de kaart vandoor en wij hebben geen kans meer hen ooit in te halen!" „Niet zo somber!" zei Panda. „Ik heb de kaart weer teruggepakt van Joris Goedbloed! Ik heb hem hier bij me!" Ja, Panda was Joris dit keer te slim af geweest en hij had de lessen van die schurk goed te pas gebracht. Na veel vergeefs gezoek sprongen de beide ban dieten dan ook tandenknersend van de vrachtauto af en begonnen terug te lopen. „We moeten die kaart terug hebben!" zei Joris somber. Ik vrees, dat ik een weinig zorgeloos met dat voorwerp ge weest ben. Maar dat zal me geen twee de keer gebeuren!" „Bah!" sprak Billy Bulk. „Ik snap niet, hoe je die kaart terug wil krijgen van een paar lui, dit in de gevangenis zitten!" V AC ANTIE-ADRESSEN Wi) verzoe! n onze abonnes die ook tijdens hun va itie ons blad regelmatig wensen tv ontvangen hun vacantie- adres(sen) bijtijds aan ons mede te delen, met d '"Ujke vermelding van de eerste en de laatste dag waarop *n«-7pn- dln .wenst wordt Portokosten vooi toezending aan een adres ln Nederland worden niet berekend doch innhts 15 cl ïdm'rvstr- nor dros onverschillig de duur Na thuiskomst wordt per kwitanM° over deze kosten voor w°eknhn»*-- ---<*on tiet 'nbpgrip van het abonnementsgeld* Todlsnoneerd DE DIRECTIE Interlocutoir vonnis in de zaak Christiansen Hedenmorgen verscheen de v.m. ge neraal Christiansen opnieuw voor het Bijz. Gerechtshof te Arnhem. Deze zitting diende om het Bijz. Hof in de gelegenheid te stellen 'n interlocutoire sententie uit te spreken, waarna de einduitspraak bepaald werd op Don derdag 12 Augustus te 10.00 uur. De president van het Hof, mr baron de Vos van Steenwijk, deelde mede, dat het Hof een onderzoek had gelast naar de echtheid van de „Abendmel- dung" van 2 October 1944. Het origi neel hiervan berust in de archieven van het Neurenbergse Hof. Op verzoek van de president las de griffier het door dit Hof Inmiddels verstrekte stuk voor, waaruit bleek, dat dit het be treffende origineel is. In deze „Abend- meldung" wordt gesproken van de ver geldingsmaatregelen tegen Putten na de aanslag. Na voorlezing had Christians"*1 niets op te merken. FEDERALISTEN VERGADEREN MET MINISTERS. De delegatie van Federalisten, die gisteren uit Indonesië in ons land ar riveerde, is hedenmorgen door de mi nisters Jonkman en Götzen officieel ontvangen. Daarna had een deel der delegatie-leden een onderhoud met dr Beel en een ander deel met de heer W. Drees. Hedenmiddag vergadert de delegatie wederom met de ministers Beel, Drees, Jonkman en Götzen. „KORTVERBANDERS" KUNNEN „NEEN" ZEGGEN! In verband met het feit, dat mr v. Hoogstraten geen bijzondere betekenis toekende aan het vertrek der „kort- verbanders", omdat het toch nooit hun bedoeling was ambtenaar in In dië te blijven, zeggen thans de amb telijke vakverenigingen dit wel te doen, verklarende, dat de weggaande groep gezien moet worden als de eni ge groep, die duidelijk „neen" kan zeggen, waar anderen door burger of dienstplicht, vooruitzichten op pen sioen of onmacht, omdat zij door ge boorte gebonden zijn aan Indonesië, niet kunen vertrekken. De ambtenaren der vakverenigingen verklaren met klem, dat de oorzaken van het vertrek van velen zün: on voldoende huisvesting, gebrekkige sociale voorzieningen, totale ontsten tenis van het arbeidsrecht en afwe zigheid van overheidsgarantie. VERKLARING VAN KUEHNAST. De naar het Westen van Berlijn ont komen voormalige officier van justitie dr Kuehnast heeft medegedeeld, dat de werkelijke grond voor zfjn arrestatie door de Sovjets het feit is geweest, dat hfj in 1947 de Sovjetautoriteiten het voornemen heeft te kennen gegeven, drie vooraanstaande communistische leiders te arresteren wegens een in 1931 gepleegde moord op twee Berlijnse po litiemannen. Erich Mielke, die pas minister-presi dent van het centrale binnenlandse be stuur der Sovjetzone is geworden, zou de moordenaar zijn. Tot de aanstokers zou Walter Ulbrlcht, de tweede voorzit ter der S.E.D. behoren. Beiden ont kwamen naar Sovjet-Rusland, voordat de zaak kon worden opgehelderd. De Griekse gezant tc 's-Gravenhage, Nicholas G. Lely, overhandigde op het Griekse gezantschap do ordetekenen van het Commandeurskruis ln de Orde van George I aan barones Aga van Breugel- Douglas, echtgenote van baron C. van Breugel-Douglas, van 1937 af en gedu rende de invasies van de as Nederlands gezant in Griekenland, wegens verleende onschatbare diensten. De Franse Nationale Vergadering heeft een wetsontwerp aanvaard tot uitbreiding van de sociale en ziektever zekering tot studenten van beiderlei kunne tegen een jaarlijkse bijdrage van vijfhonderd francs. De tweede en beslist laatste druk van onze Jubileum uitgave: tl is thans reeds op 100 exem plaren na uitverkocht. Wie dus nog een exemplaar wil bestellen, doet goed dit niet langer uit te stellen. De prijs bedraagt slechts f 1,90. N.V. LEIDSCH DAGBLAD BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 5 Augustus. Met de dag lopen de omzetten op de beurs terug. Het behoeft geen betoog, dat de stemming er zo niet op voor uitgaat. Niettemin blijft de markt gced weerstand bieden. Vandaag lagen de koersen zelfs hier en daar enige pun ten boven het vorige slot, zodat van een iets vastere stemming gesproken kon worden. Kon. Olie verbeterde tot 344, na opening op 340%. Vrij grote belangstelling ging uit naar obligaties Indische Tramweg Mij., die vast gestemd waren ingevolge het bericht omtrent de betaling der cou pons. Zo werden de 5% obligatiën Se- rajcedal vernomen op 43 en de Sema rang Cheribon op 51. Claring Amster damse Droogdok Mij. werden verno men op circa f. 380, hetgeen niet on gunstig geacht werd. Stockdividenden Billiton openden op f. 746 en liepen geleidelijk tot f. 760 op. Cultuurfond sen boekten kleine koers verbeteringen. HVA kwam op 224 en Amsterdam Rubber op 163%. Tabakken goed prijs houdend Ock de Scheepvaartmarkt was algemeen aan de vaste kant. Aan delen Philips golden 256 en Unilever 302. Aku bleef op het vorig peil ge handhaafd. Aandelen v. Berkel maak ten geen verdere vorderingen. Indische credietinstellingen wederom Iets hoger. De toonaangevende staatsfondsen wis ten zich te handhaven en de conver sielening 1947 bleef op 9715/16 —t- boek 1946 gold-weer 98 gl.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2