Over het algemeen een gunstige critiek DE NIEUWE BONNEN Nog geen nieuwe stappen inzake het grote conflict West-Oost WEERBERICHT Een zwijgzame heer Neher op Schiphol Bandoeng delegatie voor een week in Nederland 400 deelnemers uit 53 landen Met een enkel woord 87ste Jaargang DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1948 No. 26457 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. <41507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 67055 Besprekingen worden voortgezet De Franse en de Amerikaanse am bassadeur te Moskou hebben gister avond 'n bespreking gehad met Frank Roberts, de speciale Britse afgezant, G-ecffrey Harrison, de Britse zaakge lastigde, de Amerikaan Kohier en de Fransman Seydoux, die regelreoht uit Berlijn was gekomen. Het onderhoud had plaats op de Britse ambassade en duurde IV2 uur. Bijzonderheden zijn niet bekend gemaakt. Het schijnt, zo meldt Reuters cor respondent te Moskou, dat de van hun regeringen ontvangen antwoorden op hun rapporten de Westelijke diploma ten aanleiding hebben gegeven te ver gaderen. De antwoorden kwamen bij na gelijktijdig te Moskou binnen. Men gelooft, dat zij geen instructies inhou den tot onmiddellijke nieuwe stappen bij het Russische ministerie van Bui tenlandse zaken. Intussen is rapport over deze be sprekingen ingezonden. Reuters correspondent schrijft voorts, dat onder welingelichte waarnemers de mening veld wint, dat de. Sovjet- Unie er bij onderhandelingen óver Berlijn op zal staan, dat de Westelijke mogendheden haar plannen voor een regering te Frankfort opgeven. Rus land zal nooit aanvaarden wat het noemt de „kolonisatie van Duitsland door Amerikaans kapitaal". De Russische pers doet het opnieuw voorkomen, alsof de Westelijke mo gendheden Berlijn spoedig zullen ver laten, aldus de correspondent. De commissie voor de Berlijnse kwestie, bestaande uit de ambassa deurs te Londen va n Amerika en Frankrijk, respectievelijk Lewis Dou glas en René Massigli en Sir William Strang van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken is gisteren voor het eerst sinds het onderhoud met Stalin te Londen bijeengekomen. Naar men gelooft, hebben de Wes telijke mogendheden thans het sta dium bereikt van de organisatie ener gezamenlijke politiek en zal de vol gende stap een nieuw onderhoud met Stalin of Molotof zijn. Men is van mening, dat Robertson, de Britse bevelhebber in Duitsland, onder meer rapport heeft uitgebracht over de valuta-kwstie. Er zal de een of andere oplossing gevonden moeten worden voor het probleem, dat twee verschillende geld soorten in Berlijn circuleren alvorens een vier-mogendhedenconferentie op bredere basis over de Duitse vraag stukken voortgang kan vinden, zo oor deelt men in diplomatieke kringen te Londen. Uit Washington wordt gemeld, dat Marshal' op zijn wekelijkse persconfe rentie op herhaalde vragen over het onderhoud ts Moskou geen antwoord w*lde geren. Hieivoor bestonden „dui delijk zichtbare ledenen". Hij waar schuwde tegen speculaties, die even eens om evidente redenen zeer soha- delijk zouden kunnen zijn." DE LUCHTBRUG. Twee watervliegtuigen, tien „Dako ta's", een .Halifax" en een „Libera tor" zullen toegevoegd worden voor de voedselvoorziening van Berlijn, zo wordt van officiële Britse zijde mede gedeeld. GRENS TUSSEN THÜRINGEN EN BEIEREN HEROPEND. Gemeld wordt, dat de Sovjetautori teiten de grens tussen Thüringen (Sovjetzone) en Beieren (Amerik. zo ne) weer hebben opengesteld voor een beperkt grensverkeer. De Russen slo ten de grens na invoering van het nieuwe Duitse geld in de Westelijke zones. De maatregel brengt geen verbete ring voor (het lange-afstandisverkeer van personen of goederen. Gratificatie burgerlijk Rijkspersoneel en ambtenaren van Rijks- en gemeentepolitie De gisteren verschenen Staatsbladen bevatten besluiten met betrekking tot de toekenning van een gratificatie van 2 pCt van het jaarsalaris met een max imum van f. 50.- voor burgerlijk rijks personeel en ambtenaren van Rijks- en gemeentepoltie. Deze regelingen zijn gelijkluidend aan die van het vorige jaar. EERVOL ONTSLAG KAREL LOTSY UIT MILITAIRE DIENST. Bij K.B. van 28 Juli is, met ingang van die datum, aan de als zodanig tijdelijk benoemde reserve-kapitein voor algemene dienst, K. J. J. Lotsy, voorzitter van de KNVB en thans chef de mission voor Nederland bij de Olympische Spelen, eervol ontslag ver leend uit de militaire dienst. ENKELE PLAATSELIJKE BUIEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele plaatselijke regenbuien, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Onge veer dezelfde of iets hogere tempera tuur dan vandaag. 6 AUGUSTUS. Zon op: 5 09 uur: onder: 20.22 uur. Maan op: 6.26 uur; onder: 21.30 uur <nm.). Hoogwater te Katwijk te 4.13 en 16.47 uur (springtij). Dit nummer bestaat uit vier pagina's. DE „VERNIELDE BRUGGEN" IN BEIEREN. De Beierse grenspolitie deelt mede, dat de „bruggen*', welke de Sovjet bezettingszone met de Amerikaanse verbinden en waarvan de vernieling op bevel van het Russische militaire bestuur is medegedeeld, slechts drie loopbruggetjes waren over een beek, die de grens vormt tussen de zones. De Beierse politie voegt er aan toe, dat deze bruggetjes door de boeren van de streek gebruikt werden om van Uit Palestina. In Palestina blijven de beschuldigin gen inzake schending van het Bestand over en weer aanhouden. Na bespreking met de Egyptische pre mier, Nokrasji pasja, en de secretaris generaal van de Arabische liga, Azzam pasja, heeft graaf Bernadotte verklaard, dat hij de Veiligheidsraad telegrafisch had verzocht het recht van Arabische vluchtelingen om zo spoedig mogelijk naar hun woonplaatsen terug te keren, te willen bevestigen. De bemiddelaar zal deze kwestie heden te Tel Aviv met de Israëlische, regering opnemen. Tussen de 300 en 400.000 Palestijnse Arabieren worden thans verzorgd in aangrenzen de Arabische staten. Bernadotte noem de het vluchtelingenprobleem het aller belangrijkste van het ogenblik. Hij zou een beroep op internationale organisa de ene zone naar de andere te gaan ties doen voor voedsel en beschutting te zonder de officieel erkende wegen, te zorgen. De regentijd zal spoedig begin- gebruiken. Daarom was bevel gegeven nen. De Joden verzetten zich tegen de de bruggetjes af te breken, zoals reeds terugkeer der vluchtelingen „wegens op andere plaatsen was geschied. I technische moeilijkheden". Hoe het buitenland over ons oordeelt: Verschenen is het verslag over 1947 van de Ver. „Nederland in den vreem de". Het is daarin interessant tc le zen, hoe men in het buitenland over ons land denkt. Over het algemeen is de critiek /eer gunstig. Soms worden de Nederlandse prestaties zelfs over schat. Wij geven hieronder enige uittreksels uit het oordeel der vertegenwoordigers der vereniging in een aantal landen: België: Over het algemeen (vooral bij de gewone man) heeft de Belg zeer wei nig interesse voor hetgeén met Ned.- Indië geschiedt, evenmin als het een Nederlander belang inboezemt wat in de Congo gebeurt. Brits-Indie: Nederland had hier altijd een goede pers, doch na de bevrijding is dat veranderd in verband met Ned.- Indië. Ik moet zeggen, dat de pers ge matigd is, misschien wel, omdat ze toch Inziet, dat Ned.-Indië niet buiten de Nederlanders kanr maar ook omdat het geen „playfield" (proefveld) mag wor den voor het communisme, waar men ook hier bang voor is. Denemarken: De bevolking staat vrij onverschillig, ja onbegrijpend, tegen over de Indische kwestie. Egypte: Sedert tientallen jaren stu deren hier aan de Mohammedaanse Hogeschool vele Indonesiërs, die me rendeels anti-Nederlands zijn en het centrum zün geworden van een anti- Nederlandse beweging. Ierland: Nederland wordt hier in zijn prestaties en levenswijze eerder over schat dan onderschat. Noorwegen: De standing van ons land In Noorwegen is zonder meer goed. Vooral de intieme samenwerking der Benelux-landen heeft hier zeer veel be langstelling en men is van mening, dat Nederland in deze combinatie misschien wel het toonaangevende land is. Hiertegenover staan twee zaken, waar in de Noren het niet met ons eens zijn, n.l. de Nederlandse walvisvangst en Ne- derlands-Indië. Tsjecho-Slowakije: De gevoelens, die het Tsjechische volk ten opzichte van Nederland koestert, zün in één woord: „hartelijk". Er is nauwelijks een an der volk te vinden, dat zulk een aan bewondering grenzende genegenheid voor Nederland heeft. Unie van Zuid-Afrika: Johannesburg: In het algemeen mag Nederland zich verheugen in de gematigde sympathie van de Transvaler. De in Nederland nog wel eens graag verkondigde opvatting, dat er zulk een overgrote sympathie voor Nederland bestaat op grond van oude banden, moet beslist als zeer over dreven worden gekenschetst. Immers, dit geldt stellig niet voor het Engelse deel der bevolking en evenmin voor dat deel van de Zuid-Afrikaans sprekende bevolking, dat of zeer pro-Duits of zeer anti-Engels was. Zuid-Afrika - Durban. Nederlandse immigranten worden hier gaarne in fa brieken en werkplaatsen opgenomen en hebben geen moeite werk te vinden. De Donau-conferentie Wysjinsky verdedigde de Sovjetrussi- sche ontwerpconventie voor de scheep vaart op de Donau. De conventie zou, aldus Wysjinsky, de souvereine macht van de Donau-landen waarborgen en niet zoals de conven tie van 1921 „onrechtvaardige privi leges" aan niet-Donaulanden toestaan. In de Donau-commissie zouden alleen Donau-landen vertegenwoordigd zijn. Men kon niet van het standpunt uit gaan van gelijke mogelijkheden voor al len, evenmin als dit opging voor het Suez-kanaal, zo voegde hij er aan toe. Bebler (Joego-Slavië) verklaarde liet voorstel volledig te steunen. Het was een „bewijs van de eerbied der Sovjet unie voor de souvereiniteit der kleine landen". De Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken, Klementis, ver klaarde eveneens voorstander te zijn van het ontwerp. Hij drong er bij de Weste lijke mogendheden op aan het voorstel te aanvaarden en te erkennen, dat de Donau-landen de „opperste arbiters" in deze zaak waren. De Westelijke mogend heden moesten afstand doen van hun aanspraken, die gegrona waren op de „imaginaire geldigheid van de conventie van 1921". FILIBUSTER- CAMPAGNE IN AMERIKAANSE SENAAT. In de Amerikaanse Senaat hebben de republikeinen hun pogingen ge staakt om er een wetsontwerp door te krijgen, dat de verkiezingsbelasting (een middel om het stemrecht van de negers in enkele Zuidelijke staten te beperken) verbiedt. Dit is een over winning voor de Zuidelijke democra ten, wier filibuster (steeds maar re devoeringen houden om de aanvaar ding van een wetsontwerp op te hou den) tegen het wetsonbwerp reeds vijf dagen duurde. De republikeinse senatoren hebben ook besloten pogingen in het werk te stellen om de bepalingen inzake de batten in de Senaat zodanig te -wijzi gen, dat filibusters niet meer kunnen voorkomen. REPUBLIKEINSE ANTI-INFLATIEWET. De republikeinse partij heeft bekend gemaakt een eigen wetsontwerp ter be strijding van de inflatie te zullen in dienen. Voorspeld is, dat het wetsont werp, dat mogelijk heden reeds aan het Huis van Afgevaardigden zal wor den voorgelegd, voorziet in een herstel van de controle op het kopen op af betaling tot Maart 1949 en in een gematigde restrictie van de bankcredle- ten. Het ontwerp zou het verzoek van president Truman om selectieve prijs- en looncontróle en machtiging tot rant soenering geheel negeren. Ook maakt het geen melding van de door de pre sident voorgestelde belasting op over matige winsten. Troepenschip Johan van Oldenbarnevelt ARRIVEERT VERMOEDELIJK 17 AUG. MET TALRIJKE DEMOBILISERENDEN. Het troepenschip Johan van Ol denbarnevelt, dat op 23 Juli uit Tandjong Priok is vertrokken, ar riveert vermoedelijk op 17 Augustus a.s. te Amsterdam. De volledige passagierslijsten liggen ter inzage op onze bureaux Witte Singel 1 te Leiden en Koningin Wilhelmina- straat 15 te Katwijk aan Zee. Deze lijsten vermelden o.a. de terugkeer van de volgende demobiliserende militairen uit Leiden en omgeving: C. v. d. Berg. W. A. Fasel, W. F. v. d. Steen, J. Th. J. Tibboel, H. J. Velthuizen, H Singerling. G. Leyenaar, Ong Kie Hong, A. W. Thöne en E. Visser, allen uit Lei den, W. Th. Zoetemelk uit Alke made, H. Kalkman met echtgenote en 1 wind uit Alphen, D. van Heus- den, C. N. Koopman en H. C. Vink uit Hillegom. N. de Mol, A. Schaap, J. H. SchaapSchreuder (VHK>, J. J. van Dijk en J. A. Winters met echtgenote en 1 kind uit Katwijk, J. B. Dorlandt uit Leiderdorp, J. G. v. d. Drift. F. H. A. M. Frantzen, A. W. v. d. Meer, P. C. v. Vane- veld en J. H. V. Hage uit Lisse. J. J. L. Duivenvoorden, C. G Groe nendijk, J. H. Groenewoud, E. A. J. v. d. Plas en H. Scholten uit Noordwijk, G. E. Spierenburg uit Noordwijkerhout, mevr. Schreder Vos (VHK) uit Oegstgeest, S. M. van Benten uit Oude Wetering, J. 3. Mulder uit Rijnsburg, J. G. M. Vaneman uit Rijpwetering, P. Helmskerk, A. T. de Lange, H. Sas sen, Th. A. Verlaan en C. Verzaal uit Ter Aar, M. P. v. d. Berg en E. Lebbing Keijn uit Voorschoten, P. H. Bakker, J. H. H. v. Bruggen met echtgenote. K. W. Muns met echt genote en 3 kinderen en mej. De Wit (burg.) uit Wassenaar en F. A. v. d. Akker, F. H. v. d. Poel, H. Rasser en P. D. Harkus uit Zoe- terwohde. Oud-minister L. Neher en de uit 11 leden bestaande z.g. Bandoengse dele gatie zijn gisteravond op Schiphol aan gekomen. De ministers Jonkman en Götzen waren ter verwelkoming aanwezig. De heer Neher was uiterst zwijgzaam. Het enige, dat hij mededeelde, was, dat hjj naar Nederland is gekomen op verzoek van de regering, die de wens te kennen heeft gegeven de heer Neher spoedig in Nederland te zien. Sultan Hamld II vertelde, dat de de legatie de reis naar Nederland op eigen initiatief heeft ondernomen. Men heeft het voornemen een week in ons land te blijven. Later zullen enige gedelegeer den terugkeren om de jubileumfeesten bij te wonen. Men hoopt dat de kabi netsmoeilijkheden spoedig overwonnen zullen zijn. Is dit niet het geval, dan zal overwogen worden nog enige dagen langer te blijven. Dit stuit echter op grote moeilijkheden, aldus deelde ons de heer Poeradiredja mede, omdat op 17 Augustus a.s. de federatieve confe rentie begint en vele leden dan weer in Indonesië terug moeten zijn. Mr. Kosasih gaf te kennen, dat de krachtsverhoudingen in de Republiek z.i. thans gekristalliseerd zijn. Hij ge loofde niet, dat de besprekingen met de Nederlanders zijn afgebroken door grote meningsverschillen in Republi keinse kringen en dat bepaalde groe pen in de Republiek zich ten koste van alles tegen een hervatting der bespre kingen zullen kanten. Gevraagd naar zün mening over de krachtsverhoudingen in de Republiek gaf ten slotte minister Neher ten ant woord: „Geen peil op te trekken". Het gezelschap is onmiddellijk naar Den Haag gereisd. Triest in Veiligheidsraad ITALIË EN JOEGO-SLAVIE GAAN CONFEREREN. In de Veiligheidsraad heeft Joego slavië Engeland en Amerika er van beschuldigd, dat zij hun zone van Triest tot „een provincie van Italië" maken en de raad verzocht daar iets tegen te doen. De Amerikaan dr Jessup noemde de Joegoslavische klacht „absoluut onge grond". Hij zei, dat over het bestuur van de Joegoslavische zone van Triest een waas van geheimzinnigheid hing. Binnen een week zou de militaire gou- veneur van de Brits-Amerikaanse zone een nieuw rapport gereed hebben en dan was de Amerikaanse delegatie be reid het debat voort te zetten. De Britse afgevaardigde Cadogan sprak van „onplezierige dingen bij het Joegoslavische bestuur", waarop hij misschien later de aandacht zou vesti gen. Parodi (Frankrijk) verzocht de raad van Joego-Slavië een rapport over het bestuur van zijn zone te vragen. Vol gens Manoeilsky (Oekraïne) zou zulks „onjuist en ongepast" zijn. Hij was verbaasd over de pogingen deze niet ter zake doende kwestie te berde te brengen. De Joegoslavische afgevaar digde had eerder verklaard, dat zijn regering gaarne bereid zou zijn het rapport te verstrekken, wanneer de raad zulks wenste. Jacob Malik, de Russische voorzitter van de raad, sloot zich bij Manoeilsky aan. De bespreking werd heirna tot Dins dag geschorst. Italië en Joego-Slavië zün overeen gekomen, dat de gemengde Italiaans- Joegoslavische grenscommissie haar werkzaamheden zo spoedig mogelijk zal hervatten, zo heeft het Italiaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken me degedeeld. Eventuele geschillen zouden door een commissie, bestaande uit de ambassadeurs der „grote vier" te Rome, geregeld worden. Men vertrouwde ech ter op de mogelijkheid het rechtstreeks eens te worden. PRINS BERNHARD BEZOEKT KONINGIN VAN ENGELAND. Prins Bernhard heeft in Londen een verjaarsbezoek gebracht aan Koningin Elizabeth van Engeland, die 48 jaar is geworden. Het komende Juristencongies De door de Niwin aan het Strijdkracht en-programma geschonken „Sound Mir- ror"-magnetophoon. die in de rubriek „Contact met thuis" gebruikt wordt om elke dag groeten uit Indonesië naar Nederland te zenden. - Foto Anp. Ongeveer 400 juristen uit 53 landen zullen deelnemen aan de 2de inter nationale conferentie van juristen, welke van 16 tot 21 Augustus a.s. in het Vredespaleis te Den Haag zal worden gehouden. Tezamen met de organisator, onze landgenoot Edward V. Saher hebben in de commissie van voorbereiding zitting de heren mr H. de Ranitz (Nederland), Mohammed Ad Ham (Irak), Robert W. Anderson (V. S.) en Taghi Nassr(Iran). Het doel dezer conferentie, zo deel de de heer Saher ons mee, is o.m. het onderling in contact brengen van de practiserende advocaten. Door dit contact worden zü ingelicht over de wüze, waarop in verschillende landen bepaalde juridische problemen worden opgelost. Op die wüze wordt het ver kregen van eenheid in de wetgeving bevorderd. Verder wil men de stelling tot uit drukking brengen, dat er geen wereld orde mogclük is, die niet gebaseerd is op het recht en de gerechtigheid. Als voorzitter van deze conferentie zal fungeren mr J. Drost, voorzitter van de Ned. Advocaten-vereniging, vlce- voorzitter is de "heer Edward V. Saher, secretaris-generaal der organisatie is de heer Amos J. Peaslee (V. S.) VOOR HET TIJDVAK VAN 8 t.m. 21 AUGUSTUS geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONNEN VOOR BROOD EN VLEES: (geldig 087-2 brood: 800 gram brood t.m. 14 Augustus) 088-2 brood: 200 gram brood (geldig t.m. 14 Augustus). 089 brood: 400 gram brood (geldig t.m. 14 Augustus). 084 vlees (reeds aangewezen)100 gr vlees (geldig t.m. 28 Augustus). 085 vlees: 300 gram vlees (geldig t.cn. 28 Augustus). 086 vlees: 100 gram vlees (geldig t.m, 28 Augustus) ALLE BONKAARTEN 808: 094 algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen gebak. TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN enz. QA, QB, QC 808: 85, 86, 89 tabak: 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 6 Aug. worden gebruikt. De nlet-aangewezen bonnen van strook 2 kunnen vernietigd, worden. Commissie „Rechtszekerheid tegenover overheidsbesluiten" De minister-president en de minister van Binnenlandse Zaken hebben inge steld een commissie, belast met de taak te onderzoeken, in hoeverre, ten einde de rechtszekerheid van de burgers bii de huidige omvang der overheidsbemoeiing te verhogen en een doelmatige uitoefe ning van de controlerende taak van de Staten-Generaal te bevorderen, behoef te bestaat aan een orgaan, belast met het in ontvangst nemen en onderzoeken van klachten over besluiten, handelin gen en weigeringen van administratieve organen, waartegen geen rechtsmiddel open staat. In deze commissie zijn benoemd tot lid, tevens voorzitter: dr M. J. Frinsen, secretaris-generaal van het ministerie van Binnenlandse Zaken; tot lid tevens vice-voorzitter: prof. mr A, N. Molenaar, lid van de Eerste Kamer; tot leden: mr J. Algera. lid van de Tweede Kamer; mr A. D. Bellnfante, raadsadviseur bij het Ministerie van Justitie: mr N. Bol- kestein, lid van Ged. Staten van Gro ningen; mr Th. G. Donner, directeur van de NV Centraal Adviesbureau voor nubliek recht en administratie; mr J. M. Kan, raadsadviseur chef der afde lingen binnenlands bestuur en wetge ving van het ministerie van Binnen landse Zaken; dr L. G. Kortenhorst, lid van de Tweede Kamer; ir E. H. A. Kraayvanger, lid van de Eerste Kamer; B. J. de Leeuw, raadsadviseur in Alg. Dienst bii het Ministerie van Finan ciën; mr S. J. R. de Monchy, voorzitter van de commissie van advies inzake de administratieve rechtspraak; M. A. Rei- nalda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht: Th. Sanders, voor zitter van de Algemene Rekenkamer; A A. van Sandick, directeur van de Ned. Handel Mij; mr J. J. van Walsem, plv. lid van de Alg. Rekenkamer; tot lid, tevens secretaris mr P. J. M. Aalberse. advocaat en procureur te 's-Graven- hage; tot adjunct-secretaris: mr dr W. K. J. J. van Ommen Kloeke, hoofdcom mies bii het ministerie van Binnen landse Zaken. BINNENLAND De inspecteur der genie van het K.N.I.L. generaal-majoor C. H. de Quant, die met spoed voor ziekteverlof naar Nederland vertrokken was, is aan boord van de Johan van Oldenbarnevelt over leden. De uitslag van het damkampioen schap Nederland voor amateurs luidt- Klasse A. kampioen: heer en mevr. P de Raalj. Rotterdam; 1. heer en mevr T. Braams. Idem; 2. heer G. Hartman en mej. R. Stevens. Idem; 3. heer en mevr. N. ten Breejen. Idem; 4. heer K. Kits en mej. A. Kuljpen. idem; 5 heer A. van Stel en mej. A. v. Hagen, Loosduinen. Gistermiddag ls de Sibalak met 1600 man aflossingstroepen uit. Rotterdam naar Indlë vertrokken. Als alles volgens plan verloopt, komt zij daar op 31 Augustus aan. Bd beschikking van de Minister van Financiën is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan dr J C. Koningsberger als Commissaris der N.V. Surinaamse Water leidingmaatschappij. onder dankbetuiging voor de ln die functie bewezen diensten, en is als zodanig benoemd de heer J. Bakker, raadadviseur bij het Ministerie van Financiën. De staatscourant van gisteren bevat een uitvoeringsbeschikking bezoldigings reglement brandweerpersoneel 1948. De heer N. Raehaven, consul-gene raal te Batavia, is door de regering van India benoemd tot ambassadeur van India ln Tsjecho-Slowakije. Tengevolge van het doorzagen van een telefoonkabel bij de brug in de Zand weg te Ritthem. waren alle abonné's ln die gemeente twee dagen van elke verbinding per telefoon verstoken. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Gisteren heeft H.K.H. de Prinses- Regentes ln gezelschap van haar particu lier secretaresse mej. mr H A. Snellen, gistermiddag een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Baarn's kunstbezit", welke daar ter gelegenheid van het regerings jubileum gedurende Augustus wordt ge houden. De perschef van het comité Benelux- Handelsbelangen, de heer M. G. Haring man, heeft uit handen van de voorzitter der Benelux Jaarbeurs, die in Boom (België) wordt gehouden, de bronzen Benelux-eremedallle ontvangen voor de activiteit, die hij heeft getoond om de Benelux-gedachte te dienen. Hij 16 de eerste Nederlander, wie deze onderschei ding ten deel valt. Zaterdag 18 September wordt weder om een défilé gehouden langs de dodencel 601 in het „Oranjehotel". Van Alkemade- laan 850 te Schevenlngen. Na afloop wordt des middags een reünie gehouden ln het Kurhaus te Schevenlngen. welke toegan kelijk is voor nabestaanden en leden en begustigers van de stichting „Oranjehotel" (cellenbarakken). Onder auspiciën van de „Commission Européenne d'Oplnion Publlque" organi seert het Ned. Instituut voor de publieke opinie van 15 t/m 17 September te Am sterdam een Internationale conferentie over het moderne opinie-onderzoek. Gistermiddag arriveerde met zijn prlvé-vllegtuig prins Blrabongse van Slam, vergezeld van zijn echtgenote op het vliegveld Schiphol. De prins zal als cou reur deelnemen aan de K.N.A.C.-auto races te Zandvoort. Hij werd op Schiphol ontvangen door J. baron van Harinxma thoe Slooten, secretaris van de KN.A.C. en de heer H. Westerman namens de KL.M. Gistermiddag is te Zandvoort ter hoogte van het noordelijke vrije strand verdrenken de 48-Jarlge M. F. van der K. uit Amsterdam, die waarschijnlijk ln een mul was terecht gekomen. Het geschenk van Prins Bernhard aan president Soekawati een schilderij van H.M. de Koningin door de Nederlandse schilder J. G Weynand ls per vliegtuig In Makassar gearriveerd. H.M. ls staande afgebeeld en draagt het Grootkruis van de M.W.O op een Oranje bandelier en een diadeem ln het haar Het grensplaatsje Huilbergen. dat ln de oorlog zwaar is beschadigd, zal, nadat hiervoor de vereiste goedkeuring van regeringswege ls ontvangen, enige nieuwe Industrieën krijgen. Men overweegt name lijk er een steenfabriek en een potten bakkerij te vestigen. Prof. dr L. de Blieck te Utrecht zal het voorzitterschap bekleden van de sectie „Pluimveeziekten en bestrijding" van het 8ste Internationale Pluimveecongres, dat van 2027 Augustus a.s. te Kopen hagen wordt gehouden. Gistermorgen arriveerde te Schiphol uit Londen de neer Oe-Tin-Toet, minister van Bult. Zaken van Burma. HIJ was vergezeld van zijn echtgenote en twee dochters. BUITENLAND Een groep Londense medische stu denten heeft vijf dagen lang uitsluitend op tabletten van bepaalde samenstelling geleefd. Zij voelden zich na het experiment „uitstekend". Een Amerikaans vliegend fort. dat zich boven de Atlantische Oceaan bevond, heeft gemeld dat het S.O.S.-selnen heeft opgevangen van de vermiste Franse vliegboot. Het rapport aan de V.N. over Zula- West-Afrlka oefent critiek op de regering van de Zuid-Afrlka unie ln verband met het onderwijs, de geneeskundige verzor ging. de lonen en de politieke rechten ln Z.W. Afrika. In het rapport wordt o.m. vastgesteld, dat ongeveer 10 procent van het budget ten goede komt aan de ln- heémse bevolking, die ongeveer 90 procent van de gehele bevolking uitmaakt. Voorts, dat de Europeanen een tiende van de ge hele bevolking. 58 procent van het bodem oppervlak gebruiken. De oorlogspensioenen ln Frankrijk zullen van 1 Juli J.l. af met 20 procent worden verhoogd. Abessynlë heeft een prijsvraag uitge schreven ln verband met de bouw van een nieuw keizerlijk palels te Addis Abeba. Ingenieurs en architecten uit alle landen kunnen deelnemen. De drie beste ont werpen worden beloond met prijzen van resp. 10.000, 6.000 en 4 000 dollar. Dr H. Brünlng ,de voormalige Duitse rijkskanselier, ls gisteravond ln de Britse zone van Duitsland aangekomen. Reeds ls gemeld, dat zijn bezoek een zuiver particulier karakter draagt. Hij komt n.l. zijn zuster bezoeken. De voormalige ambassadeur van Joego-Slavlè te Boekarest. GoloebovltsJ, ls wegens zijn weigering naar Joego-Slavië terug te keren van de Joegoslavische na tionaliteit vervallen verklaard. Officieel wordt gemeld, dat de mi nister van defensie der Verenigde Staten. James Forrestal, zich 15 Augustus naar Ottawa zal begeven, waar hij met de Canadese leiders besprekingen zal voeren over de gemeenschappelijke verdedigings problemen van Canada en Amerika. De Griekse regeringstroepen hebben de laatste dagen meer dan 300 vierkante kilometers van guerlllastrijders gezuiverd zo wordt van gezaghebbende zijde mede gedeeld. Reuter voegt hieraan toe, dal ae guerlllastrijders ln het OruBBOt* gebergte nog 450 vlerkante kilometers on der contróle hebben.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1