De loting voor de Eind der hittegolf nog niet in zicht STADSNIEUWS WOENSDAG 28 JTJLI Olympische Spelen. „Oud Leiden" naar Noordwijk BEZOEK AAN DE „VOETBOOGDOELEN". Een vijftigtal leden van de Vereni ging „Oud Leiden", o.w. de burgemees ter, jhr v. Kinschot, bracht gister avond op uitnodiging van het St. Jo- risgilde te Noordwijk, een bezoek aan de „Voetboogdoelen" aldaar. Het gezelschap werd ontvangen door het bestuur van de Doelen sociëteit, waarna de verschillende bezienswaar-' digheden werden bezocht, waarbij de heer De Roock een toelichtend woord sprak. Op 't historische schuttersveld, waar eens Jan van Noortich zijn mannen verzamelde om ten strijde te trekken; waar Jacoba van Beieren ook eens schoot met een voetboog, welke nog te zien is en waar stadhouder Willem V en Koning Willem I hun schietkunst toonden, kregen ook de Leidenaars gelegenheid hun geluk te beproeven. En met succes! Van de 24 meter hoge paal wisten zij 6 eieren en de kop van de vogel neer te schieten. Het ontvangende schuttersgilde, de broederschap van St. Joris, dateert reeds van 1477 en kan zich er op be roemen, dat elke 7 Jaren op Pinkster dag, zonder enige onderbreking, het koningschieten heeft plaats gevonden. De broeder, die het laatste stuk van de vogel afschiet, voert zeven achter eenvolgende jaren, de titel van koning en is bij alle officiële gelegenheden getooid^met „de zilveren papegaai" met de' beeltenis van St. Joris. De huidige koning is de heer G. Aten. Verder vindt elk jaar het prijsschie ten plaats, waarvoor wekelijks wordt gecefend. In het schuttershuis zijn verzameld niet alleen voorwerpen, in verband met het gilde, zoals oude handbogen, ledenlijsten op perkament enz., maar ook antiquiteiten, waarvan men zich afvraagt, hoe deze in Noord- wijk terecht komen. Zo vindt men in de Doelenzaal de prachtige blazoenborden van Rederij kerskamers uit Haarlem, Leiden en Rynsburg. Een originele troonzetel van Jacoba van Beieren is het meest trotse bezit van het St. Joris schuttersgilde. Ook het pas gerestaureerde houten St. Jo ris beeld, dat volgens prof. Wencke bach een oorspronkelijk altaarbeeld, voorstellende de aartsengel, was, is 'n grote bezienswaardigheid. De vijftig leden van „Oud-Leiden", die de warm te getrotseerd hadden om al dit moois te gaan zien, hebben "er zeker geen spijt van gehad. W oningbouwvereniging „Ons Belang" DE JAARVERGADERING. Gisteravond werd in het gebouw „Pre diker" de jaarvergadering van boven genoemde woningbouwvereniging ge houden. De voorzitter, de heer J. Gerritsen, opende de vergadering met een wel komstwoord aan de niet talrijke aanwe zigen en deed enige mededelingen in verband met de bewoning der huizen. Verder wees hij op de zeer belangrijke taak w-elke vooral in deze tijd van wo ninggebrek voor de woningverenigingen is weggelegd en hij wekte de leden op tot medewerking om het werk voor de bestuurders niet nog zwaarder te ma ken dan het reeds is. Vervolgens wees hij op het hoog nodige buitenschilder werk van de woningen en memoreerde, dat ook het inwendige niet vergeten mag worden. Het deed het bestuur ge noegen, dat zijn pogingen* om hierin verbetering te brengen door vele bewo ners op krachtige wijze werden gesteund. Hierna werd de stand van zaken uit eengezet betreffende de bouw van de 103 woningen aan de Julianastraat enz. Hierin zit aardig schot en de aannemer doet zijn best het werk zo spoedig mo gelijk gereed te krijgen. Het is echter niet gezegd, dat „Ons Belang" alle woningen van dit plan voor haar leden beschikbaar krijgt. Dit zal afhangen van de stand van zaken van de pl.m. 290 'woningen, die eveneens zullen komen in plan Noord, De toeloop van leden was zó groot, dat het bestuur zich genoodzaakt heeft gezien de aanmelding tijdelijk stop te zetten. Het lid der kascommissle, de heer L. Slegtenhorst, had een schriftelijke ver klaring ingezonden, dat boeken en be scheiden van penningmeester Joh. v. d. Bos in prima staat waren bevonden. Als nieuw lid dier kascommissle werd in de plaats van de heer L. Slegtenhorst aan gewezen de heer D. de Graaf. De Jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd en het dagelijks bestuur werd bij monde van de heer G. F. Hemerik dank ge bracht voor zijn grote activiteit, in welke dank de voorzitter de andere bestuurs leden betrok. De aftredende voorzitter, de heer J. Gerritsen werd met bijna algemene stemmen herkozen, terwijl de andere aftredende bestuursleden, de heren J. G. v. d. Pompe, P. Winterkamp, W. van Westbroek en W. van Zonneveld bij ac clamatie werden herkozen. Het voorstel van het bestuur tot het aangaan van een geldlening groot f. 1.282.700 ten behoeve van plan VII werd zonder discussie goedgekeurd. Bij het punt: aangaan van een geldlening, groot f. 31.145, ter bestrijding der bom- schade in bouw I, wekte het grote ver wondering, dat de vereniging deze kos ten blijkbaar zelf moet betalen, terwijl particulieren de schade vergoed krijgen, Het bestuur kreeg opdracht hierover nadere gegevens te verzamelen. Men vond het onbillijk, dat woningbouwver enigingen de schade zelf moeten be talen. Na een korte rondvraag sloot de voor zitter de vergadering. 25 jaar timmerman bij de Ned. Herv. Gem. HULDIGING VAN J. W. SERLIE IN DE PIETERSKERK. In de consistoriekamer van de Pie terskerk werd hedenmorgen de heqr J. W. Serlie gehuldigd in verband met het feit, dat hij deze dag voor 25 jaar als timmerman in dienst trad bij de Ned. Herv. Kerk. De jubilaris, die met echt genote en kinderen in een kring van medewerkers werd ontvangen, werd daar eerst toegesproken door de heer J. P Mulder Sr. als voorzitter van de gemeentecommissie. Spr. herinnerde aan de omstandigheden waaronder de heer Serlie deze functie aanvaardde en constateerde, dat sindsdien zijn werk de volle tevredenheid heeft geoogst. Niet alleen het zuivere timmermanswerk was bij de jubilaris in veilige handen, ook het toezicht op het magazijn en de waarneming van werk van anderen, in dien zulks nodig was. De gehele ge meentecommissie hoopte van ganser harte, dat deze 25 dienstjaren, die de jubilaris nog niet zijn aan te zien, mo gen worden gevolgd door nog talrijke zegenrijke jaren van vruchtbaar wer ken. Spr. betuigde de dank van de ge- meent ecommissie voor het aandeel van de jubilaris bij het restauratiewerk en overhandigde als blijk van dankbaar heid een enveloppe met inhoud. De heer Paling voegde als opzichter zijn beste wensen aan deze woorden van de*heer Mulder toe, en memoreerde de aangename samenwerking, die het gehele personeel steeds bezielde. Na mens het personeel overhandigde spr. als geschenk een vulpen en een sigaren aansteker, terwijl mevr. Serlie bloemen ontving. Verschillende leden van het personeel voerden nog het woord, waarna de ju bilaris dankte voor de gebrachte hulde en de hoop uitsprak, nog lang temidden van zijn huldigers te mogen werken. Tijdens het nuttigen van een kopje koffie kregen de aanwezigen gelegen heid, de jubilaris persoonlijk geluk te Onder zeer grote belangstelling vond hedenmiddag op de begraafplaats „Rhijnhof" de teraardebestelling plaats van Wim Truijers, een in jeugdige U.V.S.-krlngen, de B.V. „De Professo ren wijk" en de Jongensclub „Staal - wijk" gewaardeerde medewerker. Aan de geopende groeve voerden het woord ds Vermet, die de aanwezigen bepaalde bij een Schriftwoord uit Ps. 25, de heer F. E. v. d. Zee, theol. can- óidaat, namens de Jongensclub „Staal- wijk", de heer P. D. Beversluis, voor zitter van „De Professorenwyk" en de heer D. Bosma, adj. directeur van „Kennis is Macht". Be loting voor de Nederlandse deel nemers in de Olympische atletiekwed strijden luidt als volgt: Heren: 110 M. horden: 6 series. De 2 eerste in elke serie komen in de tweede loop. 4e serie: Zwaan (Nederland), Lidman (Zweden), Green (Australië), Vickers (India) en Sabater (Porto Rico). 200 M. Eerste 2 van elke serie komen in volgende loop. 11e serie: Scholten (Nederland), Sein (Birma), Hausen (Brazilië), Tima (Hong.), en Testa (Uruguay) 12e serie: Lammers (Nederland), La Beach (Panama), Stephan (Frankrijk), Peltie (Canada) en Fayos (Hong.). 4 x 100 meter. Eerste 2 van elke serie komen in de finale. 3de serie: Nederland. Frankrijk, IJs land, Argentinië en Canada. 3000 meter steeple. Eerste 4 van elke serie komen in de finale. 3de serie: Slijkhuis (Nederland), Sjostrand (Zweden), Kainlauri (Fin land), Jeszennsky (Hong.), Chesneau (Frankrijk), Howell (Gr. Britt.), Frieden (Luxemburg), Onel (Turkije), Overton (Ver. Staten) en Everaert (België). 5000 meter: Eerste 4 van elke serie komen in de finale. 3e serie: Slijkhuis .Nederland). Relff (België), Perala (Finland), Albertsson (Zweden), MImoun-O-Kacha (Frankr.), Olney (Gr, Britt.), Bralo (Argentinië), Egan jders'e Vrijstaat), Alarcon (Mexi co) en Kjersem (Noorwegen). 1500 meter: Eerste 3 van elke serie komen in de finale. Ie serie: De Ruyter (Nederland), Strand (Zweden), Jorgensen (Denem.), Gehrman (Ver. Staten), Lucio (Finl.), Klein (Frankrijk), Salmond (Canada), Barry (Eire), Mongrut Minoz (Peru), Streuli (Zwits.) en Oenel (Turkije). 2d.e serie: Slijkhuis (Nederland), Ce- vona (Tsj. Slowakije), Wilson (Gr. Brit- tannië), Johansson (Finland), Torres Hutchins (Canda). Mavriodis (Gr.ken- Argentinië), Schneider (Oostenr.), land), Adarranga Elizaran (Spanje), Tuil (Trinadad), Eischen (Ver. Staten). Dames: 80 meter horden: eerste 3 van elke serie komen in de halve fina- les le serie: Fanny BlankersKoen (Ne derland), Manuel (Ver. Staten), Upton (Gr. Br.), Toulouse (Frankrijk), Huber von Appen (Chili) en James (Finland). 4e serie: Gerda van der Kade Koudijs (Nederland), Walraven (Ver. Staten). Steurer (Oostenrijk). Beckett i(Jamaica) en Naukkarinen (Finland). 200 meter: Eerste 2 van elke serie komen in de volgende loop: le serie: Fanny Blankers—Koen (Ne derland). Sprecher (Frankrijk), Luz (Brazilië), Edness (Bermuda), en Faggs (Ver. Staten). 6e serie: Gre de Jongh (Nederland). Pavlousck (Oostenrijk), Mc Kinnon (Australië), Millard Pacheco (Chili), Philipps (Jamaica), en Faugouin (Frankrijk). 7e serie: Nel Karelse (Nederland), Williamson (Gr. Brit.), Ranftl (Oosten rijk), Weller Schneider (Chili), Chester (Canada) en Caurla (Frankrijk). 4 x 100 meter. Eerste 2 van elke serie komen in de finale. 3e serie: Nederland, Ver. Staten, Hongarije en Denemarken. 100 meter. Eerste 2 van elke sene komen in de volgende loop. le serie: Fanny Blankers-Koen (Ne derland), Oberbreyer (Oostenr.), Mac- kinnon (Austr.), Meyers (Canada), en ötJ öeilC. ACIlia wvn.-0 --- derland), Taglidaferri (Italië), Pavlou sck (Oostenr.), Edness (Bermuda), en Butis (Zuid-Slavië). 9e serie: Gre de Jongh (Nederland), Steurer (Oostenr.)., Jones (Canada), Mousster (Frankrijk) en Paulsen (Noorwegen). DE LOTING VOOR DE 100 M. HARDLOPEN. Gisteravond werd de loting voor de 100 M. hardlopen heren bekend gemaakt. Voor de Nederlandse deelnemers luidt deze: Vierde serie: Meyer met: Jones (Gr. Britt.), Anchante (Peru), Marlnus (Grie kenland). Testa (Uruguay) en Thorvalds- son (IJsland). Achtste serie: Jo Zwaan met: Mc Ken- zie (Jamaica). White (Ceylon). Bartram (Australië), Dasilva (Brazilië) en Cha con (Cuba). Twaalfde serie: Kleyn met: Patos (Uruguay), Maung Sein (Birma), Aksur (Turkije), Bantba (Hongarije), Bally (Frankrijk) en Phillips (India). De eerste twee van elke serie zullen ln de volgende loop mogen deelnemen. In totaal zijn er 12 series 100 M. DE LOTING VOOR /DE 800 M. Op de 800 M. lootte De Ruyter ln de vierde serie met Winter (Tsjecho Slowa kije), Bull (Trinidad), Wint (Jamaica), Barthel (Luxemburg), Denctuerk (Tur kije) en Henniger (Canada). De eerste vier van elke serie plaatsen zich ln de volgende loop. KIKI ÏÏECK BIJ DE TRAINING GEWOND. Onze tweede schoonsprlngfter KJkl Heck van TJ1 Rlnl van Batavia ligt momenteel ln bed op advies van de geneesheer van St. Helens College, de school waar de zwemsters zijn on dergebracht. Het was voldoende bekend dat het zwembad ln Northwood. waar. het St. Helens College is gelegen, niet geschikt is voor het springen, omdat het te ondiep ls. Niettemin ging ónze landgenote daar gistermorgen oefenen met het noodlottige gevolg, dat zij na haar sprong weer bo ven kwam. bloedend verwond aan kin en neus. Het meisje heeft toch al met pech te kampen, want vlak voor haar vertrek uit Nederland was zy bij de trai ning uitgegleden op de plank en had zy zich aan de rug bezeerd. De mogelijkheid bestaat, dat zij na enige rust te hebben genomen, de training zal kunnen her vatten. Behalve de waterpolospelers waren gisteren alle leden van de zwemploeg in het zwembad van Wemblev aanwezig om onder leiding van Ma Braün baantjes te trekken, alleen benen of alleen armen, enkele starts en een 100 of een 200 meter op volle snelheid. Ons Distributiehoekje ONS EITJE ROLT ZO SNEL NIET! In verband met de export van eieren naar België en met de daling van de productie in ons land, zal de bon voor eieren, die deze week aangewezen wordt, niet direct gehonoreerd kunnen worden De vakgroep Groothandel-eieren ver zoekt het publiek, indien blijkt, dat de detaillist a.s. Vrijdag geen eieren kan leveren, enig geduld te willen oefenen. NOGMAALS HEt OLYMPISCH VUUR. De organisator van de Olympische fak kel-estafette, commander Collins, ver klaarde gsteren, dat het Olympisch vuur, wat er ook zou gebeuren, morgen op tijd ln het Wembley-Stadlon aanwezig zal zijn. In de begeleidende auto zijn con stant twee brandende, eveneens ln Olym- pia aangestoken, fakkels aanwezig, zodat er mocht er iets gebeuren, altijd vuur ln reserve is. De antieke lamp. die gebruikt werd om de fakkel op 17 Juli aan te steken is thans in Londen en zal als geschenk van de bevolking uit het dorpje Olympla aan Prinses Elizabeth worden aangeboden. SCIIOONSPRINGEN. TWEE NEDERLANDERS IN JURY In de jury voor het schoonsprlngcn en voor het torenspringen heren is de heer G. R. Hemslng gekozen, terwijl mej. G. Klapwijk ln de Jury voor het torensprin gen dames werd benoemd. Het ls een buitengewone eer voor belde landgenoten, dat zij deze functies hebben gekregen. BULGARIJE EN ROEMENIE KOMEN NIET NAAR LONDEN Telegrafisch hebben Bulgarije en Roe menië aan het organisatie-comité te Londen medegedeeld, dat zij niet aan de Olympische Spelen zullen deelnemen. Onvoorziene moeilijkheden hebben het vertrek van de teams en officials verhin derd. Wat deze moeilijkheden precies zijn, is tot op heden niet bekend. Zwitserse Olymp. zwemploeg komt ook in Bodegraven FOLO-WEDSTRIJD TEGEN' ZIAN. Behalve ln Lelden zal ,de Zwitserse Olympische zwemploeg ook ln Bodegra ven aan de start komen. 10 Augustus Is. de uit 22 leden bestaande Zwitserse ploeg de gast van de Bodegraafse 'Zwem- en Poloclub, welke vereniging voor een buitengewoon Interessant programma lieeft zorggedragen. De Nederlandse kampioenen, Zian uit Den Haag, zullen een waterpolo-wedstrijd tegen- de Zwitsers spelen, terwijl Verder 0.m. op het menu staan: 40 sprongen van de 3 meter plank, 100 M. rugslag en 400 meter borstcrawl. Ook de Nederlandse schoonspringkam- ploenen zullen die dag in Bodegraven aanwezig zijn, zodat al met al, op een prachtige zwemavond gerekend mag worden. De wedstrijden vinden plaats onder auspiciën van de K.N.Z.B. WATERPOLO. DRIE OVERWINNINGEN VOOR DE ZIJL. Het was een treurig verschijnsel op deze bij uitstek mooie zomeravond, dat noch de voor het eerste zevental aange wezen scheidsrechter, noch die voor het 2de en 3de verschenen. En aangezien de tegenstander van De Zijl 1, n.l. Forel, met slechts vijf spelers opkwam en de thuisclub daar vijf tegenover stelde, viel deze wedstrijd, die zulk een aardige ont moeting had kunnen worden, buiten de schuld van de gastheren „in het water". Met de rust was de stand al 60, door doelpunten van Prevoo, Blansjaar, Stee houwer, Kikkert en Van Egmond. In de tweede helft volgden nog twee Leidse doelpunten voordat Forel eindelijk „de eer redde" en een 81 uitslag het resul taat werd. De Zijl 3DWT 2 De linksvoor der gasten benutte vlug achter elkaar twee kansen en passeerde Kloots onhoudbaar (02). Wegens te vroeg wegzwemmen werd een der Zijl-spelers uit het water gezonden, doch dit was voor de thuis club geen bezwaar de achterstand door De Looff te verkleinen (12). In de tweede helft bracht C. Lepelaar, toéh De Zijl weer met een man minder speelde, de partijen op gelijke voet. Kort voor het einde benutte dezelfde speler weer een der vele kansen en met een 3—2 overwinning voor De Zijl kwam *t einde. De Zijl 2LZC 3 Na enige weder zijdse aanvallen was het eerste succes voor LZC, toen Cannoo doelpuntte (0-1). Zeer zwaar spel belette 'overigens het scoren en de rust ging in met onveran derde stand. In de tweede helft zat LZC de thuisclub letterlijk en figuurlijk nog meer op haar huid, maar ten slotte braoht Sanders uit een overigens ver diende vrije worp op doel de stand -op 11. Een zeer ver schot van Stouten trof daarna de roos (21), waarmee het einde kwam van deze weinig fraaie wedstrijd. WEDSTRIJDEN TE BOSKOOP. Boskoop 1Bergambacht 1 05; Bos koop 2Bergambacht 2 11; Boskoop damesBergambacht dames 21. CRICKET Australië wint 4e toetswedstrijd STAND VAN 300 RUNS VOOR TWEEDE WICKET. Op wel zeer verrassende wijze heeft Australië, ondanks het feit dat een En gelse zege voor het grijpen scheen, ook de vierde testmatch gewonnen met nog 7 wickets in handen. Nadat nog slechts twee overs gebowld waren, sloot Engeland zijn tweede in nings op een totaal van 365 voor 8, waar door de gasten voor de taak stonden ruim 400 runs te scoren. Het eerste Australische wicket viel op 57, toen Has- sett op 17 door Compton werd gebowld. Morris kreeg daarna steun van Don Bradman en tezamen brachten zij het totaal op 358, voordat eerstgenoemde voor een score van 182 runs en na een verblijf van 3\'2 uur op de pitch werd uitgevangen. Miller ging voor 12 runs 1.b.w., doch met Harvey passeerde Brad man het Engelse totaal. De Australische captain bleef met 173 runs niet uit. Op een totaal van 404 voor 3 wickets werd de match beëindigd. Australië won der halve met groot verschil, n.l. 7 wickets. Van de vier tot dusverre gespeelde wedstrijden wan Australië er drie, ter wijl één (de derde) in een draw eindigde. DAVIS CUP. TSJECIIOSLOWAKIJE STAAT 20 VOOR OP ZWEDEN. In de Davis Cup-match tussen Tsjecho- slowakije en Zweden heeft Tsjechoslowa- kije na de eerste dag een 20 voorsprong genomen. Belde enkelspelen gingen voor de Zweden verloren. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Selma, dr. van M. N. Blonk en M. Visser; Catharine Marianne, dr. van J. A. Nieuwenhuis en C. Filippo; Leo nardos Gijsbertus, zn. van J. J. den Hollander en C. G. Overes: Maria, dr. van A Ruis en M. Schild: Johannes, zn. van J. van Berkel en J Boekee; Anna, dr. van P Zwaan en M. v. Tol; Willem Frederik, zn van N. Vooijs en M. E. van Steijn; Geertruida Marie, dr. van J. Mulder en M. C. Ronner. OVERLEDEN: A/Aimeeze, man, 81 jaren, - OEGSTGEEST Propaganda-bijeenkomst van het Openluchtspel Uitgaande van het bestuur van de Oranjevereniging is in de Concertzaal van „Het Witte Huis" een bijzondere bijeenkomst gehouden. Na een harte lijk welkom van de voorzitter, de heer N. v. Weizen, besprak hij het doel de zer samenkomst, n.l. de actie betref fende het openluchtspel, waartoe des tijds het bestuur de belofte deed. Met de x instudering van dit spel is reeds een aanvang gemaakt. Maar, aldus spr., voor dit spel is nog meer mede werking noodzakelijk, en daarom ver wachtte hij na deze avond meer suc ces te mogen boekend- Met het openluchtsj*l „Maryke van Poelgeest", wordt op 16, 17 en 18 Aug. a.s., de viering van het 50-jarig rege ringsjubileum van H.M. de Koningin ingezet. De historische plaats, het slotplein vóór het kasteel zal met kapel, stal lingen en bijgebouwen worden her bouwd. Er zal op stalen tribunes, die het slotplein afsluiten, plaats zijn voor pl.m. 1500 personen. Hij gaf dan in 't kort enige toelich tingen betreffende het spel, waarin geweven wordt de band die Oranje en Nederland samenbindt. Voor een en ander, w.o. montage, costumerlng en vele bijkomende dingen, is natuurlijk geld nodig, waartoe een propaganda- actie moet worden ingesteld. Het is de bedoeling dat hiertoe aandelen zullen worden uitgegeven, die dan weer kun nen worden ingewisseld tegen een plaatsbewijs. De hiervoor vastgestelde bedragen zijn zo gesteld dat een ieder hieraan kan medewerken Zo wordf het geheel door eigen actie en samenwerking een schitterend spe cifiek Oegstgeester onderdeel van een waardige viering van het 50-jarig re geringsjubileum. Hierna gaf de heer A. Hoekstra, de leider van het openluchtspel, een uit voerige toelichting van het op te voe ren spel. Na deze rede is het spel en de te voeren actie uitvoerigrbesproken, waar na vele van de aanwezigen zich be reid verklaarden tot medewerking. VOORSCHOTEN WELKOM DORPSGENOTEN. Dinsdagmiddag arriveerden wederom enige oorlogsvrijwilligers in hunne wo ningen terug na hun vaderlandse plicht in Indië vervuld te hebben. Reeds vroeg in de morgen waren ouders en familieleden bezig de toe gang tot de woningen te versieren en vele ingezetenen in de onmiddellijke omgeving hadden door het uitsteken van de driekleur hun medeleven ge toond. De buurtvereniging „Recht door Recht", omgeving Papelaan-Donklaan, gestuwd door het actieve bestuur, gaf aan het geheel een buitengewoon tin tje door het brengen van een muzikale serenade met behulp van de muziek vereniging „St. Laurentius". Juist arriveerde, even te voren, bur gemeester C. J. v. d. Hoeven, om per soonlijk zijn gelukwensen aan te bie den. Nadat het muziekgezelschap bij de ingang van een woning een paar nummers had gespeeld, vertolkte de heer H. Steehouder de gevoelens van de buurtvereniging. Burgerlijke Stand Geboren: Gerarda Margaretha Maria, d, van A. NT van Adrlchcm en C. M. P. Vermin; Tineke Marijke, d. van J. W. de Joode en J. Wink; Constance Charlotte Yvonne, d, van A. J. de Cler en J. Kooljman; Cornells, z. van W. Zonneveld en A M. Ypenburg. Getrouwd: Jan Nonkes, 25 Jaar en Harmlna Kraan, 25 Jaar; Antoon de Wa ter, 25 Jaar en Sara de Vrles, 22 Jaar; Gerardus Alphonsus Maria van Wissen, 32 laar en Cornelia Maria Jozefina van Bo- nemen, 26 Jaar; Theodorus Gerardus Maria van Leeuwen, 27 Jaar en Margaretha Elisa beth van Bohemen, 25 jaar. Ondertrouwd'. Joost Johannes van der Hoven, 27 Jaar en Joslna Guurtje van Rooijen, 28 Jaar. Voor het middenstandsdiploma zijn geslaagd mej. v. Bohemen en de heer J. M. Verstegen, alhier. De heer J. Belt, klerk ter secretarie dezer gemeente, is benoemd tot adjunct- commies ter secretarie der gemeente Sassenheim. Kans op verspreide onweders De hittegolf, die thans in geheel West- Europa heerst, deed gisteren de tempe raturen in ons land bijna overal tot bo ven de 30 graden en in Eindhoven zelfs tot bijna 34 graden stijgen. Afgelopen nacht daalde het kwik op sommige plaatsen niet beneden de 20 graden. De lucht is zó warm, dat de ma ximumtemperaturen hier en daar op kunnen lopen tot ongeveer 35 graden. Bij deze temperatuur begint de op bouw van de atmosfeer echter onstabiel te worden, zodat vorming van verspreide Teraardebestelling P. J. Dee Op de begraafplaats „Rhijnhof" had hedenochtend in alle eenvoud de ter-, aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer P. J. Dee, in leven oud-firmant van de- fa. Burgersdijk Niermans „Templum Salomonis", mede oprichter en oud-voorzitter en vice-voor- zltter van de Ned. Ver. van Antiquaren en oud-voorzitter van de Leidse Boek verkopersbond. Onder hen, die op deze plaats blijk van hun belangstelling gaven, merkten wij ojn. op de heren M. Cohen, J. Kuiper, A. Swets, B. de Kier en A van Gendt namens de Ned. Ver. van Antiquaren, de heer Menno Hertzberger, met de heer P. J. Dee oprichter, van deze vereniging, de heren B. van Róoy, J. de Kier, A. M. van Zwicht en J. Vervoort van de afde ling Leiden v. d. Ned. Boekverkoopers- bond, het voltallig personeel van de fa, Burgersdijk Niermans en vele anderen. Nadat de kist met 't stoffelijk over schot in de aula was opgebaard, voer den achtereenvolgens het woord de heer J. P. Stam, directeur van B. N., de heer M. Cohen, voorzitter van de Ned. Ver. van Antiquaren en de heer B.-van Rooy, voorzitter van de afd. Lelden van de Ned. Boekverkoopersb. Allen wezen op de zeer bijzondere plaats, welke de heer Dee temidden van zijn vakgenoten heeft ingenomen, in welke kring zijn des kundige adviezen steeds zeer werden ge waardeerd. Hierna vond de teraardebestelling plaats. Namens de familie heeft de heer L. Th, Dee voor de ondervonden be langstelling en het hartelijk medeleven bedankt. UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van bonkaarten 810 vindt morgen plaats aan gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnum mer heeft van 16201 tot en met 21600 aan het Distributiekantoor Ingang Langebrug van 8.30 tot 12 uur en van 2 tot 4.30 uur. Menemen: Stamkaarten van alle ge zinsleden met inwisselingsstroleen der bonkaarten. Herziening Amerikaanse quarantaine-maatregelen VOOR POOTGOED, PLANTEN EN ZADEN. Het Amerikaanse Departement van Landbouw heeft bekend gemaakt, dat de quarantainemaatregclen voor poot- goed, planten en zaden zijn herzien, ten einde de V.S. beter te kunnen be schermen tegen buitenlandse planten ziekten. In antwoord op de vraag, welke In vloed deze maatregelen zullen hebben op de Invoer van bloembollen, verklaarde een vertegenwoordiger van het departe ment, dat de situatie voor wat bloem bollen betreft precies hetzelfde zal blij ven. Alleen zal het departement een groot gedeelte van de Informele quaran taine-procedures, welke ook voor de her ziening gevolgd werden, in speciale rege lingen vastleggen. Volgens deze woordvoerder hebben de maatregelen geen gevolgen voor de invoer van bollen uit Nederland. Indien de omstandigheden dit nodig zouden maken, kan een behandeling van bloembollen worden gecist of de invoer worden verboden. De nieuwe regelingen worden 1 Jan. 1949 van kracht. Met uitzondering van bloembollen, zal voor alle soorten plan ten en zaden bij aankomst ln de V.S. een behandeling vereist zijn, tenzij de' in spectie aantoont, dat een behandeling niet noodzakelijk ls. JAARVERGADERING ALG. NED. SLAGERSBOND. Verhoging vlecsrantsoen noodzakelijk geacht. In de jaarvergadering van de Alg. Ned. Slagershond, te Apeldoorn, deed de bondsvoorzitter, de heer B. van der Eijk, een beroep op de regering, om een rege ling te scheppen, welke het de slagers mogelijk maakt, geeen zwarte handel te drijven, hetgeen zij nu vaak nood gedwongen moeten doen. Besloten werd de jaarvergadering 1949 te Zwolle te houden. De oud-voorzitter, de heer E. Weima, werd tot erevoorzit ter benoemd. Vervolgens werden behandeld de vlees- distributie en de huisslachtdngen. De afschaffing van de leveringsplicht is volgens de voorzitter funest; de vlees voorziening is daardoor in gevaar ge bracht. Er bestaat echter kans op een bevredigende oplossing. Om de slagerij in stand te houden is opvoering van het vleesrantsoen tot 300 gram per hoofd per week noodza kelijk. Daardoor zou tevens de zwarte handel de kop worden Ingedrukt. De regering legt thans ruim 400 mil- lioen gulden by op het levensmidde lenpakket, waarvan circa 70 millioen op de slagerij-producten. Wanneer deze toeslag wordt gestaakt, zullen maatregelen moeten .worden getroffen, ten einde de slagers daarvan niet de dupe te laten worden. De distributie van schapenvlees moet opgeheven worden 3y Inkoop van vlees door de overheid speciaal bevroren vlees dienen vakkundige mensen, via de slagerscentrale, te worden ingescha keld. Het hoofdbestuur zal de directeur- generaal voor de prijzen verzoeken, om verhoging van de ondernemersbelasting te mogen doorberekenen*. NEDERLANDS GEZANT IN DE PHILIPPIJNEN. By K.B. is de heer A. J. D. Steenstra- Toussaint benoemd tot H.M.'s buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister bij de Republiek der Phlllppynen. BESPREKINGEN VAN DE KABINETSFORMATEUR. De kabinetsformateur, dr L. J M. Beel. heeft hedenochtend besprekin gen gevoerd met mr J. R. H. van Schaik, tijdelijk voorzitter der Tweede Kamer, mr W. F. Schokking, wethou der van Amsterdam en prof. mr P. Lieftinck, minister van Financiën. hitte-onweders in de namiddag mogelijk wordt. Het eind van de hittegolf Is toch nog niet in zicht. Wel zullen over enkele dagen wat koelere oceanische lucht- hoeveelhedcn van het Zuid-Westen uit over Frankrijk gaan doordringen, doch deze lucht wordt by het opdringen ln N.O. richting nog weer flink verwarmd. De veranderingen voltrekken zich ech ter maar heel langzaam, zodat de eerste paar dagen het buitengewoon warme weer nog blijft aanhouden, met hoge nachtelijke minimumtemperaturen en veel zonneschijn overdag. De strijd om Berlijn GIROKANTOREN L\ WESTELIJKE SECTOREN. De militaire besturen van de Weste lijke sectoren van Berlijn hebben ln een schrijven aan het gemeentebestuur bevolen, dat in deze sectoren een spe ciaal girokantoor zal worden opgericht. Een Brits woordvoerder heeft ver klaard, dat deze maatregel het ant woord van de Westerse geallieerden ls op het blokkeren van de girorekenin gen van de Berlijners der Westelijke sectoren door het hoofdkantoor in de Sovjet-sector. DE OMWISSELING IN DE SOVJET-ZONE. De omwisseling van de gezegelde mar ken in de Sovjet-zone tegen de nieuwe £e Leipzig gedrukte biljetten wordt •voortgezet. Het ls de Berlijners niet ont gaan, dat de nieuwe biljetten ook „Deutsche Mark" heten, evenals de Westerse Mark en dat er ook het woord „Banknote" op gedrukt staat. Sommi gen menen in deze gelijkenis een bewijs te vinden voor de bewering, dat het nog mogelijk is één enkele munt tot stand te brengen. Veel aanleiding tot commentaar geeft het bevreemdende feit, dat de omwis- sellngskantoren ongeveer een derde van de gezegelde 50-markbiljetten weigeren met de bewering dat zy vals zijn, of schoon talrijke houders kunnen bewij zen dat zij ze bij de eerste omwisseling hebben ontvangen. BENZINE NAAR BERLIJN. Vanochtend zijn op het vliegveld Ga- tow te Berlijn twee Lancastrians uit Engeland aangekomen met een laging benzine. De machines zijn gisteren uit Engeland vertrokken en hebben de nacht te Wunstorf doorgebracht. Op het vliegveld Gatow waren extra brand spuiten aanwezig voor het geval er een ongeluk zou gebeuren. De vliegtuigen vervoerden elk 75.000 liter benzine. v Een Britse woordvoerder verklaarde: „Dit zijn de eerste handelsvliegtuigen die voor het transport, naar Berlijn worden gebruikt. Zij zijn de voorlopers van een geregelde dienst". NIEUWE LENING VAN DE WERELD BANK VOOR NEDERLAND? Naar uit officiële bron wordt verno men bestaat de mogelijkheid, dat Ne derland een gecombineerde lening zal ontvangen van de Wereldbank en par ticuliere Amerikaanse banken ten be drage van in totaal ongeveer 12 millioen dollars. Deze lening zou bestemd zijn voor de financiering van de aankoop van schepen. Amerikaans Superfort in zee gestort 19 SLACHTOFFERS. Een der drie Amerikaanse superforten, die een vlucht om de wereld maken, ls gisteravond kort na het opstijgen bij Aden ln zee gestort. Een overlevende, een sergeant, ls Inmiddels door een visser gered. De reddingspogingen werden door slecht zioht belemmerd. Gevreesd wordt, dat ongeveer 19 In zittenden om het leven zijn gekomen. De haaien zijn talrijk op de plaats van het ongeluk. AUTOBUSONGELUK IN ZWITSERLAND. Gisteravond heeft zich op de weg van Blasca naar Faido (Zwitserland) een ongeval voorgedaan, waardoor vijf per sonen gedood en verscheidene zwaar gewond werden. Een Belgische autobus met een 15-tal Britse en Belgische toe risten stortte vermoedelijk ten gevolge van een defect aan de remmen in een bocht een veertigtal meters naar be neden. De Belgische bestuurder en twee vrouwen werden op slag gedood. Twee andere vrouwen zijn in het ziekenhuis overleden. Al de andere Inzittenden op een na. die de tegenwoordigheid van geest had om uit het voertuig te sprin gen zodra hU het gevaar zag aanko men, zijn min of meer ernstig gewond. Voor Augustus is het tabaksrant soen in de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland verdubbeld. Mannen ont vangen dan 80 en vrouwen 40 cigaret- ten per maand. Zwemmen is een mooie spoit Doch 't nuttigst als het „reddend" wordt. BEURSOVERZICHT Amsterdam, J28 Juli. Nederlandse staatssohuld lag heden al gemeen iets zwaarder. Grootboek 1946 bleef onveranderd op 98 gld. De binnen landse dollarlening noteerde 102. De aan delenmarkt toont eer. behoorlijke rugge- graat. Voor het eerst werden verhandeld de stockdividenden der Billdton Maat schappij. De maatschappij keert 23.53 dividend uit, waarvan 20 in aandelen. Het hieruit ontstane stockdividend opende op een prijs van f. 765 om daarna geleidelijk te reageren tot cdrca f.732. Kon. Olie bewoog zich constant rond 337. De internationale Industriefondsen vertoonden een goed prijshoudende stem ming, waarbij Philips genoemd werd op 257, Unilever op 297 en Aku op 170 V2. De Indische Cultuurfondsen waren stil. Amsterdam Rubber onveranderd 160 M:, HVA op vorig peil 222 en Deli My. iet3 luier op 152 3/4. De scheepvaartmarkt was prüshoudend en ongeanimeerd. AGENDA WOENSDAG. Pieterskerk' Bach-concert. 8 uur. DONDERDAG: Breestraat 117: Aandeelhoudersvergad#* ring N.V. Ned. Ultg. My, 3 uur.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3