Dankwoorden van de Koningin te Sluis De dagtaak De FATALE-INJECTIE Bij Eist gimgem vele vierdaagse dromen in rook op WOENSDAG 28 JULI Wetsontwerp zeevaartdiploma's verworpen VOORDRACHT VOORZITTERS- BENOEIVIING. fVan onze Parlementaire Redacteur). Een uur na de opening vergaderde de Eerste Kamer voor het onderzoek van de geloofsbrieven, de beëdiging van de leden en het bepalen van de tijd van hun aftreden bij loting. Na afhandeling van interne zaken ikwam opnieuw aan de orde het vorige week aangehouden wetsontwerp be treffende de zeevaartdiploma's. De heer Kievit (Arb.), kreeg hier de hulp van de 'heren Kraayvanger (Kath.) en Reyers (C H.) in zijn verzet tegen het voorstel, dat beoogde aan zeevaren den, die zich in de oorlog hebben on derscheiden in een bepaalde zeemans functie, de voor die functie vereiste diploma's toe te kemien. Ten spijt van de knappe verdediging door minister Vos werd het voorstel verworpen met 21 tegen 13 st. De Tweede Kamer kwam insgelijks bijeen voor de toelating en beëdiging van de leden, van wie èr niet minder dan 97 aanwezig waren. Mevr. v. d. Muyzenberg-Willemse (Comm.), die in plaats van de heer v. Praag benoemd is verklaard, en de heren Serrarens en Stokman Obeide Kabh.), die in San Francisco vertoeven, zullen later be ëdigd worden. Tachtig leden legden de eed af één was, er blijkbaar zo zenuwachtig, dat hij de formule tot twee keer toe onjuist uitsprak. De overige zeventien leden legden de belofte af; te weten alle (zeven) communisten en tien van de P.v.d.A.-fractie. Onder de nieuwe leden bevonden zich zeven ministers (ook in de Eerste Kamer zijn er enige ministers). Zij xncgen ten hoogste 3 maanden na hun toelating als lid der Staten-Generaal het ambt van minister met dat lid maatschap verenigen. Zouden zij nu als Kamerlid bedanken, dan zou het wel eens kunnen gebeuren, dat de stemming over de Grondwetsherzie ning aan de orde kwam, vóór hun op volgers als lid waren toegelaten. En die stemmén kan men natuurlijk daar bij niet missen. Op de voordracht voor het ambt van voorzitter werden normaal geplaatst; lé de heer v. Schalk (Kath.); 2. de heer Joekes (Arb.) en 3. de heer Terp stra (AJt.) Morgen komt de Tweede Kamer weer bijeen. Behandeling Indonesische kwestie uitgesteld De behandeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad is uitge steld tot Donderdag a.s. Nederlandse artsen naar Zuid-Afrika? Naar wij vernemen, overweegt de regering van Zuid-Afrika Nederlandse artsen te doen immigreren, ten einde het ontworpen plan voor vrije hospi talen in Transvaal uit te voeren. Zulks ondanks de huidige oppositie in de Zuidafrikaanse medische raad. Bij de betrokken Nederlandse instan ties was hierover niets naders bekend. Wel schijnt het plan zich ook uit te strekken tot het doen immigreren van Nederlandse vroedvrouwen. Zo werden indertijd door de Hoofdinspectie van Volksgezondheid aanvragen van enige Nederlandse vroedvrouwen voor emigra tie naar Zuid-Afrika ontvangen, welke aanvragen aan het gezantschap van Zuid-Afrika werden doorgegeven. DR BEEL ONTVING J. E. BARON DE VOS VAN STEENWIJK. Gistermiddag ontving dr Beel de Commissaris der Koningin voor Noord- Holland, J. E. baron De Vos van Steen- wijk. Verzekeringsagent trachtte vrouw te wurgen DADER VLUCHTTE NA MOORD AANSLAG. De verzekeringsagent W. B. J. van t Hul uit Warnsveld, die zich gisteren ten huize van een bewoner van het Warns- veldse wegkwartier te Zutphen voor het uitbetalen van een verzekeringsbedrag vervoegde, trof de echtgenote van de po lishouder mevrouw T. alleen thuis. Van 't H. verzocht haar een kwitantie te te kenen zonder echter het geld ter be schikking- te stellen. Zij weigerde dit en vroeg de man terug te willen komen, zb- dra haar echtgenoot thuis zou zijn. Van 't H. verzocht haar toen even zyn handen te mogen wassen, waarna mevrouw T. hem voorging naar de keuken. Op dit moment gaf Van 't H. haar onverwachts enige slagen op het hoofd, waardoor ernstige en hevig bloedende wonden ontstonden. Een worsteling volgde nog, waarbij de man poogde mevrouw T. te worgen. Hij wist echter het huis uit te komen en koos ijlings het hazenpad. Met spoed werd de hulp van een dok ter ingeroepen. Deze achtte de toestand van mevr. T. niet verontrustend en ad viseerde het slachtoffer naar het R-K. St. Dalburgisziekenhuis over te brengen. Van 't H. is nog steeds voortvluchtig. HOOFD „MARSHALLPLAN IN NEDERLAND" GEARRIVEERD. Gistermiddag arriveerde op Schiphol de heer Alan Valentine, belast met de uitvoering van het Marshall-plan in Nederland. Hij werd verwelkomd door de ambassadeur der V. S. dr Herman B. Baruch en de economisch adviseur der Amerikaanse ambassade, Lord Steere. Voorts was ter begroeting aan wezig de perschef der ambassade Dana Dotan. In verschillende landen zfjn reeds de Marshall-bureaux georganiseerd. De heer Valentine zal thans het bureau in Nederland opzetten. Wijdvertakte handel in valse textielpunten REEDS TWINTIG ARRESTATIES. De Haarlemse economische recher che heeft in samenwerking met re chercheurs in andere plaatsen, in totaal ongeveer 100.000 valse tex tielpunten in beslag genomen, ter wijl een twintigtal personen is gear resteerd als verdacht van importeren en verhandelen van deze valse bon nen. De fraude is ontdekt op het filiaal van het C.D.K. aan de Smedestraat te Haarlem, waar alle ingeleverde opplak- vellen met een kwartslamp werden on derzocht. Daarbij bleek dat zich telkens weer grote hoeveelheden valse bonnen tussen de ingeleverde bevonden, die met het blote oog byna niet als vals te herkennen waren. Het eerste spoor leidde naar Nieuw- Vennep, waar een jubilerende manufac turenzaak valse bonnen bleek te heb ben ingeleverd. De eigenaar werd gear resteerd. Van hem leidde het spoor naar Eind hoven en Den Bosch. In eerstgenoemde stad werden twee verdachten, die de bonnen vermoedelijk uit België hadden geïmporteerd, gepakt en in Den Bosch twee tussenhandelaren. Verdere arrestaties en inbeslagnemin gen werden verricht in Amersfoort, Harderwijk, Den Haag, Axel, Zaandam, Middelburg en Amsterdam, 'waarbij echter nog steeds niet duidelijk is ge worden Waar de punten hun oorsprong vonden. Vermoedelijk ligt de bron in het buitenland. Ingezonden Mededeling is niemand te zwaar met Mijnhardtjes. Zi^icmeiwnoehci^^i^oomhei^jveg. Hulde aan het studentenverzet Heel het zo zwaar gehavende stadje Sluis in Zeeuws-Vlaanderen had zich gisteren in feesttooi gestoken voor het bezoek van de Koningin. Op de groene wallen van Sluis stonden de met Oranje linten omwikkelde boompjes, een on derdeel van het jubileumgeschenk der Nederlandse studenten en vrouwelijke studenten-verenigingen. Op de plaats van de overdracht had den zich naast vele studenten ook ver zameld deputaties van buitenlandse stu denten uit werkkampen op Walcheren en Zuid-Beveland. De vertegenwoordi gers van de Nederlandse universiteiten stonden, getooid met de versierselen van de verschillende corpora de meisjesstudenten met aardige baretten in een kleurige groep opgesteld ach ter de zetel van H M. de Koningin. Enkele minuten voor halfdrie arri veerde de Koningin met haar gevolg, waarop de heer J. Dijber zijn gisteren reeds gepubliceerde rede uitsprak. Hierop volgde de overhandiging van de maquette van het plantsoen. H.M. DE KONINGIN BETUIGT DE STUDENTEN DANK. In antwoord op de woorden van de heer Drijber sprak HM. de Konin gin de volgende rede uit. Zeer hebben mfj getroffen zowel de gedachten die aan dit geschenk ten grondslag liggen, als het geschenk zelve. Met vreugde aanvaard ik dit, dank zeggend aan de Algemene Sena ten- Vergadering, de Bond van Vrouwelijke Studentenverenigingen m Nederland en aan allen, die zich moeite getroost hebben om het tot stand te doen ko men. In de jaren van beproeving die ach ter ons liggen, hebben zeer velen uit de studentenwereld hun plaats inge nomen in de voorhoede van strijders en strijdsters voor het voortbestaan van ons volk. Met geheel mijn hart volgde ik het studentenverzet, deelde ik Uw strijd, Uw leed, Uw overwinning. Het verzet kwam voort uit een ge voel van verbondenheid met en ver antwoordelijkheid voor geheel ons volksleven. Met blijdschap onderken ik in dit geschenk het voortbestaan van dezelfde gevoelens. Zeer welkom is mij Uw gave ook om het symbool dat ik er in zie van nieu we bloei en van belofte voor de toe komst. Moge de beplanting der wallen en dit plantsoen, die ik thans overdraag aan de burgemeester van Sluis, on dei* de zorg van hem en de inwoners dezer gemeente voorspoedig groeien. U, studenten, wens ik toe dat 'gij in Uw jeugdige kracht de belofte moge inlossen van een leven toegewijd aan de Nederlandse gemeenschap. Burgemeester Aernoudts verklaarde, dat Sluis het bezoek van de Koningin als een grote gebeurtenis beschouwde. Hij verzekerde, dat de stad met dank baarheid het geschenk, dat de Koningin aan haar had overgedragen aanvaard de. De Koningin liet zich vervolgens de vertegenwoordiger der studenten-cor- pora voorstellen; evenals het gemeente bestuur van Knocke, de Belgische zus terstad van Sluis. Zij onderhield zich langdurig in de brandende zon met de studenten. Na deze korte plechtigheid, begaf de Koningin zich met Haar gevolg naar het hotel „De Pauw", waar Zij met de studenten de thee gebruikte. Na een autotocht door het vlaggende Oostburg en Breskens, stak de Koningin met de gepavoiseerde pont, de „Prins Willem 1" de Schelde over naar Vlis- singen,'vanwaar Zij met de trein naar Den Haag vertrok. Communistische zelf-beschuldiging EEN SERIE TEKORTKOMINGEN EN FOUTEN. Het partijbestuur van de CPN heeft in een brief aan "de besturen, leden en vrienden van de party uitvoerig de communistische nederlaag bij de jongste verkiezingen besproken. Het bestuur verheelt zich niet dat „talryke kiezers, die in 1946 op de C.P.N. hadden gestemd, bij de P.v. d.A. terecht zyn gekomen. Maar hierbij moet in aanmerking genomen worden," aldus het bestuur, „dat de P.v.d.A. de hulp had van de Trotskistische groepen (Vlamgroep e.a.)." Het bestuur vervolgt, dat echter „juist als gevolg van de anti-commu nistische ipogromstemming, elke stem op de C.P.N. tot een getuigenis werd van standvastigheid en trouw aan de zaak van de „nationale zelfstandig heid" en de „vrede, tegen de Ameri kaanse overheersing." Het feit dat de partij bijna 'n kwart van haar kiezers niet heeft kunnen behouden, wordt aan de volgende oor zaken toegeschreven: 1. De strijd voor de natio^ple zelf standigheid tegenover Amerika staat niet voldoende in het middelpunt van het optreden van de party. 2. De partij is tekortgeschoten bij de voorlichting over de successen van het socialisme in de Sovjet-Unie en de strijd van de Sovjet-Unie voor de vrede. 3. De partij is schromelijk tekortge schoten ln haar werk voor de beharti ging van de kleine en allerkleinste dagelijkse belangen van de arbeiders, landbouwers en kleine middenstanders. In de vakbonden treden de communis ten te weinig voor de belangen van de arbeiders op. 4. De- partij heeft veel te weipig ge daan- om de ideologie van het commu nisme te verbreiden. 5. De party is tekortgeschoten by de werving voor De Waarheid. 6. Op het gebipd van de organisatie is de toestand in de partij zeer onbe vredigend, vooral wat de geschooldheid en de bekwaamheid van het kader be treft. Het slot is een beroep op allen om ce gebreken binnen de kortst mogelij ke tyd op te heffen. Merkwaardig, dat het Partybestuur eerst achteraf tot de ondekking van al deze fouten is gekomen! (Red. L.D.). 2 DODEN BIJ MOTORONGELUK. Gisteravond had te Rysoord een ernstig ongeval plaats, dat aan twee personen het leven kostte. De 38-j. kleermaker Van Die, wonende te Ba- rendrecht, reed met zyn elf-j. zoontje per motorrywiel op de Ryksstraatweg te Rijsoord, toen een vrachtauto uit tegeirovergestelde richting een erf op reed, war door Van Die niet werd op gemerkt, zodat een botsing onvermij delijk was. De botsing was zo hevig, dat beide slachtoffers een schedelbasisfractuur opliepen en onmiddellyk werden ge dood. De bestuurder van de- vrachtauto treft geen schuld. WAARSCHUWING TEGEN NIEUWE COLORADOKEVERINVASIE. Het huidige warme weer en de heer sende windrichting maken opnieuw het aanspoelen van coloradokevers aan onze kusten en aan de oevers van Ooster- en Westerschelde mogelyk. Het hoofd van de Plantenziektenkun- dige Dienst te Wageningen verzoekt aan een ieder, die coloradokevers aan de stranden vindt, dit onverwijld aan de burgemeesters of politie te melden. BESCHUT DIEREN TEGEN BRANDENDE ZON! Het hoofdbestuur van de Nëd. Ver. tot bescherming van dieren verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat het zeer gewenst is voor dieren in de weide enige beschutting te plaatsen tegen de bran dende zon. IJoorts late men honden op zonnige wegen niet urenlang achter een rtywiel aandraven. FEUILLETON door Q. PATRICK. (Vertaald uit het Engels). 1) In de grote operatiezaal van 't Aca demisch Ziekenhuis, groeide de span ning merkbaar. Rona Meath voelde deze als een definitieve, by na tastbare werkelijkheid, zy kwam tot uitdruk king in de houding van onbewegeiyke afwachting van de medische studenten, die op het verhoogde amphitheater za ten en evenzeer in de eigenaardige ge dwongen houding van dr Oliver Lord, de jonge internist, die in zyn operatie- jas gehuld en met zyn masker voor by de instrumententafel stond. En ook by Rona zelf was het waar neembaareen ziekere spanning en een gevoel, dat er iets niet in ,orde was. Alles op de operatiezaal was klaar en dr Knudsen had er al lang moeten zyn. Het was al een vrij lange tyd ge leden, dat zy de eerste chirurg naar zyn privé-kantoor achter de waskamer had horen gaan, waar hy volgens zyn gewoonte zyn karige lunch nuttigde, al vorens aan het werk van de middag te beginnen. Maar nu wees de klok op de operatiezaal al twintig minuten over twee aan en hy' was zelfs nog niet te voorschijn gekomen, om zijn handen te steriliseren. Gedurende al die maanden,*dat Rona als de uitverkoren operatiezuster van dr Knudsen dienst had gedaan, had zy het nog nooit meegemaakt, dat hy te laat op een operatie verscheen en dit acute appendicitisgeval was ernstig. Stemmen en een vaag gekreun klon ken uit de narcosekamer, links van de waskamer. Een grysachtig, onopvallend mannetje verscheen in de deuropening, gevolgd door 'n ziekenoppasser in wit- te jas. Wij hebben de patiënt juist boven gebracht, dr Lord. Gregory Venner, die dr Knudsen al twintig jaar als narco- tiseur assisteerde, zette een bezorgd ge zicht. Hy lydt hevige pijn. Moest ik maar niet meteen met de narcose be ginnen? U kunt beter nog even wachten. Er is nog geen spoor van de chef te bekennen. Ik begryp niet, wat hem ophoudt. Oliver Lord's blauwe ogen keken Rona met een onmiskenbare angst aan. Ga hem halen, Rona. zeg hem, dat als er niet gauw ingegre pen wordt, het abces zal doorbreken. Gehoorzaam haastte Rona zich naar de waskamer. Zy had zach de gehele dag al bezorgd gemaakt over haar chef. Gedurende de ochtendoperaties was hij even onpersoonlijk en efficiënt geweest als altijd. Maar uit de kleine rimpeltjes bij zyn ogen en de bijna vijandige zwijgzaamheid, die hij tegenover Ven ner en Lord in acht nam, had zij de gevolgtrekking gemaakt, dat er iets niet in orde was. Toen zy de met witte tegels beklede vloer van de waskamer overstak en op de deur van dr Knudsen's privé-kan toor toeliep, hoorde zij daarbinnen een vrouwenstem. Dat was ock al vreemd. De chirurg volgde altyd een strikte routine en het was ongehoord, dat hy een bezoeker toestond hem tijdens zyn korte afzondering voor de lunch te storen. Toen zy bij de deur gekomen was, Schrok Rona van de woorden, die zij hoorde uitspreken: Natuurlijk is het chantage, Thegn Zij herkende die harde, zelfverzeker de stem. Zy was van Caroline Brode- rick, de buitengewone ryke zuster van de chirurg, die kort geleden een twee de huwelyk gesloten had met de direc teur van het ziekenhuis en er daardoor de invloedrijkste lastpost geworden was. Weer klonk die stem met een bijna wilde heftigheid: Maai- dat is iets, wat jy natuurlijk niet zoudt begrijpen! jy, met je koude idealen, zult natuur- lyk nooit bunnen begrijpen," dat ik mij veel liever zou laten chanteren, dan dat er lets was, wat Linette's geluk in de weg stond! Rona had geklopt, maar geen ant woord gekregen. Daar zy niet voor luistervink wilde spelen, duwde zy de deur open. Maar zelfs toen zy reeds cp de drempel stond was er nog niemand die haar enige aandacht schonk. De eerste chirurg, met zijn magere en as cetische gezicht, zat achter zijn bureau. Tegenover hem stond Caroline Brode rick, knap, chique en met een bijna te jeugdig figuur. Het is niyn probleem, niet het jouwe, Thegn. Je moet je er buiten houden. Dr Knudsen stond op. Maar je hebt het nu tot m y n probleem ge maakt. Caroline, zei hy langzaam. Ik heb een overeenkomst gemaakt en ik zal myn woord niet terugnemen. Wat die donatie betreft, moet je doen wat je wilt; je weet nu, hoe ik er over denk. Maar ik zal zeer zeker deze hele aangelegenheid vanmiddag aan de be stuursvergadering voorleggen en er voor zorgen, dat alle gelden aan jou terug gezonden worden. Toen Rona op hem toekwam, keer den zowel hij, als mevrouw Broderick zich plotseling naar haar om. Ah, juist, zuster Heath. De ope ratie. De stem van de chirurg klonk kortaf. Ik kom, zodra ik my gesteri liseerd heb. Zeg hun, dat zy onmiddel lijk met de narcose kunnen beginnen. Maar Thegnhield mevrouw Broderick aan. Het spijt mij, lieve kind. Maar er is niets meer over te zeggen. Dr Knudsen haalde met een beslist gebaar de schouders op. Zoals de zaken nu staan, heb Je mij al te laat doen komen voor een belangrijke operatie. En je hebt mij eveneens myn lunch doen missen. Toen Rona haastig de kamer verliet, zag zy nog Juist, dat de chiruïg van het blad met de lunch, dat voor hem stond, de koffiekop opnam en die rustig aan zyn lippen bracht. Rona had geen tyd, om over de ver moedens, die die merkwaardige scène by haar opwekte, na te denken, zy had juist de instructies van haar chef aan Venner doorgegeven en was bezig zich zelf te steriliseren, toen dr Knudsen ook in de waskamer kwam en het wasbek ken naast het hare in gebruik nam. Voor hy met het gewone proces van handenwassen begon, merkte zy op, dat hij op een klontje suiker knabbelde, zy had hem dat by verschillende andere gelegenheden zien doen en hij had haar uitgelegd, dat suiker het beste middel was tot het opwekken van ener gie, speciaal in die gevallen, waarin men een maaltyd gemist heeft. (Wordt \w*»lgd) De 32e Vierdaagse. (Van een speciale G.P.D.-verslaggever). Weken lang hebben we gesmacht naar zonnewarmte en we dreven de spot met het zachte winterweer en spraken van de onvriendelijke aspecten van de dagen vóór de vroege Kerstmis. Maar plotseling werd het weer Juli in Juli en de eerste waarlyk zomerse dag waarop dc zon ongehinderd door wolkenbanken haar stralen naar dit ondermaanse kon zenden was tevens, de eerste dag van de Vierdaagse. Honderddertig deelnemers vielen eerste dag uit Ondanks alle dankbaarheid voor deze byzondere attentie van De Bilt waren de vierdaagse-wandelaars toch niet vrij van enige ontsteltenis. Deze rijkdom aan zonnewarmte straalde te weelderig; dit was een overdosering Het was te veel voor de ongetrainden en voor de ge- trainden kwam het ook al ongelegen. Immers, men kan zien voorbereiden op de ln een Vierdaagse te overwinnen moeilijkheden, men kan Kilometers en kilometers afleggen om volkomen fit op de afstandmarsen te verschynen: in dien er geen zonnige dagen zyn, kan men weerstanden tegen de hitte ten enenmale niet kweken. De wandelaars waren niet meei gewend onder tropische omstandigheden als op deze Dinsdag te lopen en het zal niet te verwonderen zyn, als de eerste dag ook onder dege nen, die zich uitstekend hebben voorbe reid, slachtoffers heeft gemaakt. Aan de medewerking van de Betuw- naren heeft het overigens niet gelegen In Bemmel was er een sfeer van gul heid en gastvrijheid, in Huissen, waai de versieringen van het 600-jarig be staan het feestelijke karakter van dit wandelfeest verhoogden, was er hulp vaardigheid en medeleven, zóveel, als de 50- en 5SJ KM.-lopers, in wier parcours het oude stadje was opgenomen, maar konden wensen. Maar toen was de dag nog jong en ondervond men de terug keer van de zomerzon als een geschenk, dat het mooie Betuwse land met zijn bongerds en zijn golvend korenland bly- heid gaf en glans. De gelegenheid om te drinken, die door de inwoners langs de wegen met bakken en emmers vol werd gegeven, werd reeds' gretig ge bruikt, gretiger dan wellicht verstandig was en overigens was er het Betuwse fruit om te voorkomen, dat Vierdaagse wandelaars van dorst zouden omkomen. NA ELST KWAMEN DE BEPROEVINGEN. De asphaltweg naar Tiel was om streeks het middaguur langzamerhand in een toestand geraakt, die min of meer vloeibaar was te noemen en met het zakken van de schoenen in de asphaltsubstantie zakte bij velen tevens de moed in de schoenen. Hier, tussen Valburg en Eist, gingen vele Vierdaagse dromen in rook op. Gelukkig was de kronkelende Waaldyk, de ontzetting van de Betuwedag van het vorige jaar. voor een belangrijk stuk niet meer in het parcours opgenomen. Nu kwamen dé wandelaars pas by Oosterhout op de dijk en niet meer by Slyk-Ewyk, wat een verschil uitmaakt van 3 km. onbe schutte dijk. Nu ging men langs bouw land en weiden, ook vaak onbeschut, maar afwisselender en dichter bevolkt, wat betekende hulp en verfrissingsmo gelijkheden. Doordat de 50 en 55 km.-wandelaars ditmaal een omweg maakten over Driel, was Eist meer het middelpunt van de marsroute dan vorig maal Het ge meentebestuur van Eist en tal van voor aanstaande ingezetenen hebben zich be ijverd. Eist tot centrum te maken van de eerste marsdag. De Elstenaren werk ten geestdriftig mee en zo was het fees- teiyk versierde Eist de ganse morgen Mogelijkheden watertoerisme uitgebreid 8). Maar wie nu denkt, dat Panda en de oude goudzoeker de moed verlo ren. heeft het mis. Ze sprongen over eind en holden eensgezind achter de rijdende trein aan. En precies zoals Jo ris Goedbloed en Billy Bulk dat vóór hen gedaan hadden grepen ze de laat ste bumper en klommen er boven op. „Sakkerloot, groentje!" merkte Nick Nugget op. „Daar zitten we nu! Zonder kaart en zonder fatsoenlyke zitplaats! Bepaald gemakkelyk is het hier nieten myn oude botten kunnen er niet tegen! Wat gaan we nu doen? Heb jy een plan?" „Nog niet!" zei Panda. „Maar komt tyd, komt raad. We moeten in eider ge val zorgen, dat we in de buurt van die twee boeven blyven en als we dan wat geluk hebben komt de rest vanzelf!" „Zo Is het!" zuchtte de oude goudzoe ker berustend. „Vooruit dan maar! De volgende halte moeten we trouwens al uitstappen en zolang kan ik het nog.wel volhouden!" ZONDAGSBEDIENÏNG BRUGGEN EN SLUIZEN TUSSEN ROTTERDAM EN DE KAAG. Op Zon- en feestdagen bleven tot" dusverre alle bruggen tussen Overscliie en de Kagerplassen van 8 tot 24 uur gesloten. Daar ook ds sluis te Leidschen- dam in die periode niet werd bediend was op genoemde dagen deze gehele vaarweg voor alle vaartuigen uit Rot terdam, Delft, Den Haag en omliggen de plaatsen onbruikbaar, aldus deelt de A.N.W.B. mede. Verzoeken van watertoeristen om in deze toestand verbetering te brengen, bleven tot dusver zonder succes. Thans heeft echter een stap van het „Bureau van watertoerisme A.N.W.B., K.V.N.W.V.N.K.B." bij de bevoegde autoriteiten tot gevolg gehad dat een uitgebreidere bediening van de brug gen en sluizen in de vaarweg van Rotterdam naar De Kaag is inge voerd. Naast de sluis te Leidschen- dam zullen alle bruggen die in geslo ten toestand een geringere doorvaart- hoogte hebben dan 2.45 M. in het ver volg op Zon- en feestdagen des mor gens en des avonds enige uren wor den bediend. De meeste pleziervaartuigen, w.o. de zeiljachten met gestreken mast hebben aan deze doorvaarthoogte vol doende. Het zal dus voor de water- toeristen uit Den Haag, Delft, Rotter dam en omliggende plaatsen thans mogelyk zijn ook op Zon- en feest dagen naar de Kagerplassen te varen mits z(j er voor zorgen 's morgens voor 12 uur de Lamme Brug te Leiden te passeren en 's avonds tussen 20 en 22.30 uur de bruggen te Delft. NEDERLANDSE VORDERINGEN OP DUITSERS. F.én Duitse mark voor tien Reichsmarken. In de derde wet op de geldhervor- ming in de Westelijke zones van Duits land wordt o.m, bepaald, dat in Reichs marken uitgedrukte schuldverplichtin gen in het algemeen op zodanige wijze in Duitse marken worden omgezet, dat de schuldenaar voor iedere tien Reichs marken sleohts één Duitse mark aan zijn schuldeiser behoeft te betalen. Vol gens dezelfde wet is dit voorschrift van toepassing op ln Reichsmarken uitge drukte schuldverplichtingen jegens on derdanen van de Verenigde Naties en derhalve ook jegens Nederlanders. Dit geldt echter niet, zo wordt in de wet gezegd, wanneer de schuldeiser een betaling overeenkomstig dit voorschrift weigert of vóór de 20ste Augustus van dit jaar aan zijn schuldenaar mede deelt, dat hy niet met een dergelijke omzetting van zyn vordering accoord gaat. Volgens de in dezelfde wet op genomen begripsomschrijvingen heeft dit geen betrekking op vorderingen op overheidsinstellingen en op tegoeden by banken en andere geldinstituten. en een stuk van de fniddag een verga derplaats van louter biyde en tevreden mensen. Drie muziekkorpsen waren op gesteld, twee plaatseiyke harmoniege zelschappen en een muzikale afdeling van de Luchtstrijdkrachten, om ieder op zyn beurt de marsmuziek ten bate der doortrekkenden te verzorgen. „Toch is Eist nog geen Wychen of Cuyk", zeide de heer Breunesse op de traditionele byêenkomst voor Vierdaag- se-autoritelten en de pers, die het ge meentebestuur ieder jaar organiseert, „dat bereikt men niet in enkele jaren, dat heeft zelfs met Nymegen vele jaren geduurd. Maar Eist is op de goede weg". De wandelaars door de Betuwe zien overal nog de sporen van de hier ge leverde strijd, maar ze zien ook de be wijzen van de bevolkingswil, zich uit de put te werken. Ze ondervinden tevens zoveel harteiykheid, dat ze dit als een pleister op de wonde kunnen beschou wen van veel narigheid, die de* toene mende zonnehitte bracht op het laatste stuk. „Welkom wandelaars", luidt het opschrift van een ereboog in Lent en even verder op een andere boog stoat: „Tot 1949". Een honderd meter verder zijn de wandelaars de Betuwe uit en neemt over de Waalbrug de Nymeegse bevolking met dichte ryen langs „het" Singel naar het eindpunt, de wande laars aanmoedigend, applaudisserend over. Maar van de Lentse afscheidsgroet weten de wandelaars het: de Betuwe wenst het contact met de Vierdaagse te bestendigen. Van de ingeschreven 7215 wandelaars zyn er 6584 de mars van de eerste dag begonnen. Vorig jaar 6772, zodat er toch een kleine teruggang valt te constate ren. Het aantal uitvallers op deze eerste dag is echter achteraf nog meegevallen: 130 deelnemers of circa 2% hebben on derweg opgegeven. Men verwacht even wel, dat velen voor de tweede marsdag verstek zullen laten gaan. „S.O.S."-BERICHTEN VOOR MARINEPERSONEEL. De minister van Marine heeft een regeling getroffen, van groot nut voor de verwanten van het personeel van de Kon. Marine. Het zal n.l. voortaan mogelijk rijn, dat een militair der Zee macht door de marine-verbindings dienst gewaarschuwd wordt omtrent het in levensgevaar verkeren of de dood van naaste familiebetrekkingen. Dergelyke ,,SOS"Jberichten worden dan als diensttelegram doorgeseind., Berichten als bovenbedoeld kunnen door een familielid of verloofde wor den aangeboden aan de plaatselyke marine-autoriteit, of, in plaatsen waar geen marine - autorieit gevestigd is, aan de burgemeester. De mededeling mag niet meer bevatten dan de kennisge ving van levensgevaar of overiyden, eventueel met datum en oorzaak. INDIË EN HET VREDESVERDRAG MET JAPAN. Door de voorlopige Federale regering is een commissie ingesteld, die de op dracht heeft, op korte termyn advies uit te brengen omtrent de wijze, waarop de belangen van Indonesië by de onderhan delingen over het vredesverdrag met Japan dienen te worden behartigd; voorzitter dezer commissie is jhr. mr. E. van Lenn'ep. DOODVONNIS VOOR JAP IN DIENST DER REPUBLIEK. Het Byz, Krygsgerecht van de infan- teriebrigadegroep te Buitenzorg heeft de Japanner Tanaka, die onder de naam „Kosin" optrad als leider van een onder deel der Rep. „Roentjing"- strijdorga nisatie, ter dood veroordeeld. Hy was ln stryd met de bestandsovereenkomst in West-Ja va achtergebleven en droeg bo vendien wapens. De bende, waarvan hy leider was, heeft verschillende moorden begaan. Ontwerp-kleswet voor West-Duitsland gereed Een door de elf West-Duitse premiers benoemde commissie is het eens ge worden over de tekst der kieswet voor de West-Duitse constituerende vergade ring. Het ontwerp zal ter goedkeuring aan de premiers voorgelegd worden. Het voorziet in de verkiezing van een constituerende vergadering door de parlementen der staten. Deze vergade ring zal de „basis-wet" moeten goed keuren. Voor iedere staat zal op de 750.000 inwoners één afgevaardigde ge kozen worden. De vergadering zal uit ongeveer zeventig leden bestaan, zy zal 25 Augustils een week voor de te Londen vastgestelde tydsgrens byeen geroepen worden. GEVOLGEN INVOERING NIEUWE VALUTA IN WEST-DUITSLAND. Een hoge financiële functionaris van de Brits-Amerikaanse zone heeft ver klaard, dat sinds het invoeren der nieu we valuta een groot aantal zwart-han- delaren gedwongen is werk te zoeken en het absenteïsme gedaald is. 25.000 Duitsers in de Amerikaanse zone, die voor de^nvoering niet werkten, hebben zich als'werkzoekend laten inschrijven. Absenteïsme in de belangrijke in dustrieën was van 15 20' procent ge daald tot 5 procent. Het toenemen der werkloosheid wordt door de Amerikaan se autoriteiten toegeschreven aan het zoeken naar werk van zwart-handela- ren. 7 Juli was de werkloosheid 22 pro cent hoger dan eind Mei. hoewel het aantal aangeboden betrekkingen onge veer hetzelfde was gebleven. In Slees- wij k-Holstein steeg het percentage werkloosheid met 30 procent, evenals althans volgens steekproeven te Berlyn. HEVIGE STORM BIJ HONGKONG. Naar men gelooft, zyn 20 personen omgekomen ten gevolge van een hevige storm bij Hongkong, die typhoonsterkte bereikte. Er is zware schade aangericht. Aan schepen ln de haven van Hong kong is schade toegebracht en een stoomschip werd tegen de rotsen ge slagen. Een vloedgolf, veroorzaakte vele on gelukken. Men meent, dat op het eiland^ voor de stad eveneens mensen omgeko men zyn. Vele sampa's en Jonken .rija vergaan.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2