Nederland wint van Eire in slechte wedstrijd PANDA EN HET jWilkes en Roosenburg maakten de doelpunten Federalisten torpederen Rep. plannen te Bandoeng Maar Nederland moet nog de kaarten op tafel leggen! Officiële publicaties Radio-programma Jiiki DINSDAG 27 JULI ,v«" -b „Het gevecht van Portsmouth" (Van een speciale GJP.D.-verslaggever). De wedstrijd tussen het Nederlands elftal en het vertegenwoordigende ama teurteam van Eire, welke ontmoeting ln de voorronde van het Olympisch voetbaltournooi te Portsmouth werd gespeeld, is buitengewoon tegengevallen. Over het algemeen viel het spel van beide ploegen tegen en hoewel de oran jehemden een volkomen verdiende 31 overwinning behaalden, steeg het spel toch nimmer tot grote hoogte. Wanneer men dan ook spreekt van het ..gevecht van Portsmouth", dan betekent dit meer een strijd van 22 spelers tegen de bijzondere omstandigheden, de hitte en de bepaling, dat er geen invallers werden toegestaan. ONDRAGELIJKE HITTE. De hitte was inderdaad ondragelijk, het was een van de warmste dagen der laatste jaren en het feit, dat Ports mouth aan de zeekant ligt bracht geen verfrissing, integendeel op het veld tussen de hoge tribunes scheen de zon onbarmhartig en de spelers verkeerden tweemaal drie kwartier in een helse hitte. Het hoefde dan ook geen ver wondering te wekken, dat deze hitte het .spe'peil drukte, zo erg zelfs, dat de neutrale toeschouwer, er waren onge veer 20.000 belangstellenden, de indruk kreeg bij een matige tweede klaswed strijd in Nederland te zijn. En dan was er verder de wonderlijke bepaling, dat gedurende de wedstrijd geen inval lers werden toegestaan, zelfs een ge wonde doelverdediger mocht niet wor den vervangen. Men kent de eigenaar dige gang van zaken bij de loting van dit Olympisch voetbaltournooi, waar omtrent grote verwarring heerste, maar men besliste ten slotte dat het tournooi volgens het Engelse Cup-systeem zal worden gespeeld. En wederom is de Engelse invloed groot geweest bij het vaststellen van de bepaling inzake de Invallers. In Engeland namelijk wor den nimmer invallers tijdens een wed strijd toegestaan, ook niet bij amateur wedstrijden. maar men vergeet daarbij, dat het hier niet om een Engels tour nooi, maar om een Olympisch-tournooi gaat, waarin Engeland een weinig be langrijke rol speelt. In andere landen is men namelijk gewend bij officiële ontmoetingen wel invallers toe te staan, in de meeste gevallen de doelverdediger gedurende de gehele wedstrijd en een der andere spelers tot vijf minuten voor de rust. De consequentie van de En gelse opvatting bleek in Portsmouth noodlottige gevolgen te hebben, zowel voor Nederland als voer Eire. ROOSENBURG EN VAN DER TUYN GEBLESSEERD. In de tweede helft hinkten Roosen burg en Van der Tuyn op de vleugels maar zo'n beetje mee en de Ierse doel verdediger kon de bal verscheidene malen met moeite wegwerken, omdat hij in de lenden was geblesseerd. Deze vertoning van drie gewonde spelers was nu niet bepaald een propaganda voor het spel, een situatie, welke nog ver ergerd werd, toen de vermoeidheid door de enorme hitte zich bij verscheidene spelers deed gelden. Enkele malen moest voor nieuwe blessures worden gestopt, de spieren waren door de over matige warmte te gevoelig geworden, terwijl zelfs krampverschijnselen zich bii een aantal spelers voordeden. Deze factoren moesten wel tot resultaat heb ben. dat de wedstrijd op laag peil stond, waarbij nog kwam, dat in beide ploegen zwakke punten staken en de ontmoeting nauwelijks het aankijken waard was. Een Engelsman naast ons vond het een „poor game" en ons dunkt, dat hi) gelijk had. DE VROET: ZO GAUW MOGELIJK VERGETEN. Ook de spelers dachten er zo over, want toen wij na afloop in de Hollandse kleedkamer een kijkje kwamen nemen, was men daar in het geheel niet tevre den over het vertoonde spel. Schijve- naar zei, dat het deze keer helemaal niet ging en aanvoerder De Vroet- schudde mistroostig het hoofd en ver klaarde Portsmouth zo gauw mogelijk te zullen vergeten. Natuurlijk was men verheugd over het feit. dat de achtste finale was bereikt, maar sportief ge sproken vonden de spelers hun eigen prestatie maar matig. Opmerkelijk was het, dat het plaatsen van de bal zo weinig langs de grond geschiedde, hoewel de prachtige gras mat daartoe wel aanlokte. Het vrij har de veld werd daardoor nog moeilijker bespeelbaar, omdat de bal van grote hoogte komend, springerig was en dus moeilijk onder contróle viel te houden. Het systematische spel, dat het Ne derlandse elftal dit seizoen met opmer kelijke goede resultaten heeft weten te ontwikkelen, verviel eigenlijk geheel door het feit, dat men een groot deel van de strijd met negen in plaats van met elf man speelde. Nu was men wel gedwongen iügrijpende wijzigingen in het elftal aan te brengen en op een gegeven ogenblik zagen wij Roosenburg rechtsbuiten, Van der Tuyn linksbuiten, Rijvers als midvoor en Lenstra als rechtsbinnen. Van verband in de voor hoede met 2 huppelende buitenspelers was nu geen sprake meer. Het was ver klaarbaar. dat het team zijn heil zocht in individueel spel, waarmede vooral Wilkes veel succes had. Toen de Ieren ln de tweede helft een tegenpunt scoorden en de stand 21 was geworden, was de aanvankelijk verwachte zege nog in groot gevaar en het was een opluchting, niet in het minst voor de spelers zelf, toen Wilkes, daartoe in staat gesteld door een keu rige pass van Lenstra er 31 van maakte. Het was duidelijk te zien in welke spanning de oranje-hemden had den verkeerd, want de handdrukken en de klopjes op de schouders na dit doel punt hebben wij nog nooit zo enthou siast zien doen als dit keer. DE WEDSTRIJD. Over de wedstrijd zelf kunnen wij na dit alles heel kort zijn. Na twee minuten reeds gaf Wilkes ons elftal de leiding na een goede voorzet van Lenstra, waardoor de Rotterdammer in de gelegenheid werd gesteld in zijn eentje door de verdediging te komen en zijn schot bleek onhoudbaar te zün voor de Ierse doelverdediger. Na ruim tien minuten switchten Wilkes en Lenstra, de voor zet van Wilkes werd evenwel door de Fries maar half geraakt» maar Roosenburg ving het leder op en plaatste met een effectvol boogbal- letje het leder voor de tweede maal in het Ierse doel. Na deze schijnbaar veilige voorsprong werd het spel aan weerszijden veel min der en tien minuten voor de rust liep Roosenburg en enkelverwonding op, waarop hij naar de rechtsbuitenplaats verhuisde - en Van der Tuyn midvoor ging spelen. In de tweede helft was het de links buiten Smith, die na zeven minuten de stand op 2—1 bracht. Van der Tuyn ge raakte ook gewond en de gehele voor hoede werd omgezet. Het was een: op luchting, toen Wil&es een half uur voor het einde een derde doelpunt scoorde. De Ieren gaven het op, kregen boven dien veel last van de warmte en bleken ln het laatste kwartier volkomen te zijn uitgespeeld. Zo kwam Nederland aan een 3—1 overwinning. Voor de eerste ronde zal het elftal Zaterdag 31 Juli op het Arsenal-terrein tegen Groot Brittannië spelen. Dinsdag vertrekt de ploeg van Portsmouth naar Londen om daar intrek te nemen in het Olympisch kapip te Uxbridge. De keeper van Eire, Lawler, wordt voor de derde maal gepasseerd. Het schot van Wilkes is hem te machtig. Foto ANP-R Bejaard echtpaar te Tilburg gestikt GASSLANG WAS VAN LEIDING GEGLEDEN. Toen Zondagmorgen een zoon van de heer en mevrouw C. H. van Ierland en P. J. van Ierland—v. d. Schoot, resp. 83 en 81 jaar oud, aan de ouderlijke woning in de tuinstraat te Tilburg bel de, kreeg hij geen gehoor. Nadat hij zich toegang tot de woning had verschaft vond hij zijn ouders le venloos te bed liggen. De gasslang van een comfoor, welke veel te kort was, bleek van de gasleiding te zijn afgègle- den, zodat het gas geruime tijd vrij in de woning stroomde. JAARVERGADERING CHR. NAT. VAKVERBOND. Talrijke sprekers. Na de openingsrede van de voorzitter, M. Ruppert, werd het congres van het Chr. Nat. Vakverbond toegesproken door di* E. Emmen, scriba van de ge nerale synode der Ned. Herv. Kerk, ds C. v. d. Wouae, praeses der Gene rale Synode der Geref. Kerk, prof. mr B. C. Slotemaker, gedelegeerde van de Stichting van de Arbeid, Chr. v. d. Heuvel, voorzitter van de Chr. Boeren- en Tuindersbond, mede namens het Prot. Chr. Werkgeversverbond en de Chr. Middenstandsbond, C. Goote na mens Patrimonium, J. Prikkel namens de Herv. Mannenbond „In dienst der Kerk" en tot slot door de Belgische senator Jacques van Buggenhout na mens het Int. Vakverbond. Telegram- men werden verzonden aan H.M. de Koningin en H.K.H. de Prinses Re- j gentes. Aanwezig waren ook afgevaar- j digden van de Chr. Vakbeweging in Duitsland, Zwitserland en de Ver. Sta ten. Bovendien van de Chr. onderwij zers en een aantal bestuurderen van de vereniging van in Nederland wo- I nende Indonesiërs. Besloten werd -de Chr, Bond van Huispersoneel en de Ned. Chr. HandeLsreizigersvereniging als lid toe te laten. Het woord werd nog gevoerd door de heren E. Banger- ter namens het Zwitserse Clir. Vakver bond en H. C. van Wijk namens de Chr. Labour Association. Tijdelijk minder vlees, maar meer kaas Tengevolge van tijdelijke moeilijkhe den bij de vleesvoorziening, in hoofd zaak veroorzaakt door weinig aan bod van slachtkoeien op de binnen landse markt en enige vertraging in de import van vlees, heeft het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de geldigheids duur van de lopende vleesbonnen met een week verlengd, n.l. t.m. 7 Augustus 1948. De nieuwe vleesbonnen, die deze week zouden kunnen worden verwacht, zul len per 7 Augustus, dus een week later, worden aangewezen, terwijl de geldig heidsduur van deze bonnen nog nader zal worden bepaald. In verband met deze vermindering van het vleesrant soen zal het kaasrantsoen, dat op de nieuwe bon van deze week verkrijgbaar zal worden gesteld, met 50 gram wor den verhoogd. De verhoging van het kaasrantscen zal voor kleine kinderen (DE groep) 25 gram bedragen. WIELRIJDER OP BAILEYBRUG TE STANDDAARBUITEN GEDOOD. Te Stand daarbuiten had een onge val plaats, dat aan een nog steeds niet geïdentificeerd persoon het leven kost te. Een wielrijder, die de 'hoge Bailey brug over de Mark rond het midder nachtelijk uur passeerde, schijnt op de latten, die dwars over het wegdek van de brug zijn geslagen, de macht over zijn stuur verloren te hebben, waar door hij viel. De man kwam daarbij zo ongelukkig met zijn hoofd op een IJze ren balk terecht, dat hij een diepe hoofdwonde opliep. Dr Van Son uit Oudenbosch, die onmiddellijk was ont boden, kon slechts de dood constate ren. De politie stelt naar de identiteit van de verongelukte man een onder zoek in. PASSAGIER VAN DE VERMIST. ,RUYS" Een Amerikaans radiostation te Ma nilla heeft een boodschap van het Ned. passagierschip .Ruys" van de K.P.M. opgevangen, waarin in de buurt zijnde schepen wordt verzocht uit te zien naar een vermiste passagier. Het schip was ongeveer halverwege tussen Saigon en Manilla, waar het Donderdagmorgen wordt verwacht. Sportsplimters Door beide laatste enkelspelen te winnen is de einduitslag van de Davis Cup-ontmoeting AustraliëCuba met 5-^-0 in het voordeel der Australiërs ge ëindigd. In een gevecht, dat 15 ronden duurde, behaalde de Britse kampioen Freddie Mills gisteravond te Londen een puntenzege en daarmede de wereld titel half zwaargewicht op de Ameri kaanse titelhouder Gus Lesnevich. De bekende Nederlandse wegren ner Gerrit Schulte is Zaterdag j.l. tij dens een wedstrijd in het Belgische plaatsje St. Nicolaas ernstig gevallen. Schulte's geneesheer constateerde een scheur in het linker schouderblad, waardoor onze nationale kampioen voorlopig rust zal moeten houden. Gistermorgen arriveerde het Suri naamse voetbalelftal na een voorspoe dige reis met het KLM-lijntoestel op Schiphol. De Nederlandse zwem- en hockey- ploeg Is gisteravond in goede welstand te Londen aangekomen. DE WRAAK VAN EEN SCHOONZOON.... 's Nachts ontstond brand in de wo ning van de landarbeider E. Mulder in de buurtschap Harculo bij Zwolle. Met veel moeite konden de zes inwo- nenden uit het brandende huis ont snappen. Het huis en de inboedel wer den geheel ln de as gelegd. Het bleek, dat er opzet in het spel is geweest. Het spoor leidde naar ie 23-j, schoonzoon, de grondwerker P. L. Men sink uit Hattem. Deze leefde gescheiden van zijn vrouw, die een toevlucht had gezocht ln het huis van haar vader. Uit woede inerover heeft Mensink het rieten dak van de arbeiderswoning in brand ge stoken. De dader heeft bekend en is thans opgesloten in het Huis van be waring te Zwollerkerspel. Oxford had niet veel in te brengen UVS ZEGEVIERDE MET GROTE CIJFERS. Eind April wordt in het Britse rijk de voetbal opgeborgen, de schoenen worden in het vet gezet en tot Augus tus houden de onderdanen van Ko ning Voetbal zich bezig met cricket, athletiek en andere zomersporten. Gesloten seizoen. Dat was gisteravond aan het spel van de Oxfordploeg, die op het NBLO-terrein in het kader der sportuitwisseling Leiden-Oxford tegen UVS speelde, wel heel goed te merken. Aan de balbehandeling, het stoppen en koppen kon men constateren, dat de Engelsen stuk voor stuk goede voetbal lers zijn, maar het bovengenoemde en het feit, dat hun ploeg uit een samen geraapte combinatie bestaat, zorgden er voor. dat 't goed spelende UVS een ver diende 70 overwinning kon behalen. De Britten gingen kansloos ten onder. Hoewel het natuurlijk een vrij eenzij dige vertoning was, heeft het talrijke publiek toch van een aardige wedstrijd kunnen genieten. De blauw-witten speelden ondanks de hitte een snelle partij voetbal. Keer op keer sneden Sloos Blom en De Wolf vlot combinefend door het Engelse verdedigingstrio en de gevolgen bleven dan ook niet uit. Er waren nog geen drie minuten gespeeld of Blom had de bal over het hoofd van de vele fouten makende Britse doelver dediger in de touwen gelepeld. Een scherpe voorzet van Sloos zorgde tien minuten later voor nummer twee; de Engelse keeper raakte de bal slechts half, die aarzelend op de doellijn bleef liggen wachten op Tony Kantebeen. Het derde Leidse doelpunt ontstond uit een prachtige, pass van Sloos naar De Wolf; welke laatste listig dr 1*>M naar Kantebeen doortikte. Blom bracht, hoewel in de knel zittend tus sen de beide Engelse backs, met een onhoudbaar schot de stand op 40 en een 'fraaie combinatie van de UVS- linkervleugel stelde De Wolf in staat voor de vijfde maal de Engelse doelman te passeren. Na de hervatting was de fut er een weinig uit De Engelsen kwamen er iets beter ln en de UVS-keeper, v. d. Wel moest enkele malen handelend op treden, wat hem bijzonder goed afging. Na 25 minuten speelde Verhoogt zich handig vrij (60), terwijl Tony Kante been met zijn derde en het zevende Leidse doelpunt de voorstelling besloop. De Christelijke muziekvereniging „Con cordia" verzorgde op verdienstelijke wijze de muzikale omlijsting van deze sportief gespeelde wedstrijd. Voor de aanvang werd een minuut stilte in acht genomen ter nagedachtenis van het Zaterdag j.l. overleden UVS-junior-lid Wim Truyers. OLYMPISCHE SPELEN. GROTE OVERWINNING VAN LUXEMBURG OP AFGHANISTAN. De tweede wedstrijd van de voor ronde voor het Olympisch voetbal tournooi. die tussen Luxemburg en Afghanistan, werd met 60 door de Luxemburgers gewonnen. Bij de rust was de stand reeds 30 in het voor deel der Luxemburgers. Vooral de linksbuiten Schammel toonde zich pro ductief. Door deze overwinning plaatste Luxemburg zich in de eerste ronde, waarin zij Zaterdag a.s. op het Full- ham-terrein te Londen Zuid-Slavië zul len ontmoeten. WIJZIGING OLYMPISCH HOCKEYTOURNOOI. Naar wij vernemen, is door het feit dat Tsjecho-Slowakije, Polen en Hon garije niet op de voorgeschreven datum aan het Britse organisatie comité de namen van de spelers van hun elftal len hadden opgegeven, een nieuwe in deling van de pools samengesteld. De indeling voor Nederland is nu als volgt: Poule C: Nederland. Pakistan, Frank rijk,' België en Denemarken. Van poule A en B zal slechts één land over gaan naar de volgende ron de, terwijl van poule C twee elftullen voor de tweede ronde in aanmerking komen. De eerste wedstrijd van Neder land zal gespeeld worden op Zaterdag 31 Juli tegen België, dan op Maandag 2 Augustus tegen Denemarken, Dinsdag 3 Augustus tegen Frankrijk en tot slot na enige dagen rust op Zaterdag 7 Augustus tegen Pakistan. PRINS BERNHARD NAAR LONDEN VERTROKKEN. Z.K.H. Prins Bernhard is gistermid dag om drie uur vanaf het vliegveld Soesterberg naar Londen vertrokken. De Prins zal in Engeland de Olympi sche Spelen bijwonen. In tegenstelling tot andersluidende berichten zal de Prinses-Regentes zich tijdens de Spelen niet naar Londen begeven. CRICKET. DE VIERDE TOETSWEDSTRIJD. Engeland leidt met 38 runs op eerste innings. Het laatste Australische cricket viel gistermorgen nadat er nog slechts één run aan de score was toegevoegd, zodat de eerste Australische innings sloot op 458, d.w.z. 38 runs beneden het Engelse totaal. Bij het einde van de vierde speeldag hadden de Engelsen 362 voor 8 gescoord met Evans (47) en Laker (14) niet Uit, zodat afgezien van de prestaties der Britse staartcrickets, de gasten mintens 400 runs moesten slaan om deze wed strijd en daarmede de „Ashes" te win nen. De runs werden gisteren gescoord door Hutton 57, Washbrook 65. Edrich 54, Compton 66, Crapp 18, BedserJ 17 en Mr Extra 17. (Van onze correspondent te Batavia). „Er is meer vreugde in de hemel over één zondaar die zich bekeert» dan over duizend rechtvaardigen". In deze Bijbelspreuk kan men de Nederlandse politiek ten opzichte van de Republiek en van de Federa tie vervatten. De beloften, waarmee de federalisten altijd braaf zijn ge houden, was: „Wachten jullie nu maar geduldig af, tot we de Repu bliek hebben neergedrukt tot het niveau van een deelstaat, dan komen de federatieve krachten daar auto matisch boven te staan." En zo hebben de verschillende nega ra's en daerah's de Nederlanders maal laten scharrelen met hun pogingen, de Republiek te bekeren en zijn zij als brave jongens op hun „deelstaatni veau" blijven wachten tot de Repu bliek eindelijk naast hen zou neerstrij ken. Helaas, het ziet er steeds minder naar uit dat deze Nederlandse politiek zal gelukken. Wel heeft de Republiek zich bij verschillende gelegenheden be reid verklaard om een deelstaat bin nen de federatie te worden, maar dat was alleen maai* op papier en met een hoop eigen interpretaties hiervan in een apart laatje. In feite echter is zij nooit van haar hoge voetstuk neerge daald. Hoogstens probeert zij om voor de goede orde de andere deel staten op te heffen tot haar niveau van souvereiniteit en onafhankelijk heid, met de bedoeling als primus in ter pares de scepter over al die souve- reiniteitjes te zwaaien. Want van alle deelstaten zal de republiek altijd ver reweg de grootste zijn, en dit voordeel zal zij moeten inboeten,, wanneer zij op één lijn komt te staan met alle an dere, binnen het kader van een fede ratie. „VERDEEL EN HEERS." Met een zuiver gevoel voor de bete kenis van het „verdeel en heers" streeft dus D jok ja naar een handha ven van zijn huidig niveau, dat an dere deelstaten hoogstens op papier, maar nooit in practijk zullen kunnen bereiken. Hoe groter de mate van onafhankelijkheid van elk der kleine deelstaten, hoe geringer de macht van de federatie en hoe hoger dus weer de macht van de republiek. Dit is in enkele woorden de achtergrond van de republikeinse politiek. Nu na vele pogingen en langdurig praten steeds weer blijkt, dat de Re publiek zich niet van haar voetstuk laat duwen, beginnen de brave jon gens van de federatie ongeduldig 'te worden en him braafheid als zwakheid aan te voelen. Van succes gaat altijd een inspirerende kracht uit en 't suc ces van Djokja is tè spectaculair om niet tot navolging aan te sporen. In dit licht zal men beter de Bandoengse conferentie van federaal overleg kun nen begrijpen, die men vooral niet moet verwarren met de federale con ferentie. Wij schreven reeds vroeger, dat deze conferentie van Republikeinse zijde v/as geïnspireerd, zoals men dui delijk kan afleiden uit het feit, dat de Initiatiefnemers de regeringen waren van twee deelstaten, die van hun Re publikeinse gezindheid nauwelijks een geheim maken. Aanvankelijk weiger den de bonafide federalisten, aan deze conferentie deel te nemen, daar men hierin een poging van Djokja zag om de federale conferentie te torpederen. Op het laatste ogenblik echter reali seerde men zich, dat afzijdigheid het spel van de Republikeinen slechts in de hand kon werken en zo gToeide deze (conferentie binnen enkele dagen van een onderonsje tot een bijeen komst van grote omvang. Wijs gewor den door vroegere ervaringen ging men over tot de vorming van een fe deraal blok in plaats van als een aan tal losse individuen tegenover een col lectieve republikeinse stem te staan. Het resultaat was dat de federalisti sche meerderheid de conferentie be heerste en dat deze een geheel ander karakter kreeg dan de republiek had gehoopt. 7). De trein reed een paar uurtjes overstappen. Ik ben waarlijk te fijn ge-.i schokkend en puffend door het kale bouwd voor deze zitplaats!" De beide landschap en stopte toen piepend en bandieten voegden de daad bij het blazend aan een klein stationnetje. Dat was de kans waarop Joris Goedbloed en Billy Bulk al die tijd op hun bumper hadden zitten wachten. „Komaan 1" sprak Joris. „Laat ons woord en even later zagen Panda en Nick Nugget hen tot hun grote schrik de coupé binnenkomen. „Goede middag!" wenste Joris vrien delijk. „Reik ons de kaart van het goud veld over en verlaat deze trein!" „En gauw ook!" gromde Billy Bulk. Het hielp niet, dat Panda en de oude goudzoeker zich verzetten. De over macht was te sterk, De kaart werd hen afgenomen en vervolgens werden zc naar buiten gegooid, nét op het moment dat de trein weer ging rijden.... WATERPOLO. ONDANKS INVALLERS" WON LZC VAN DZV. Met twee invallers, voor H. v. d. Reyden en J. IJdens, was het voor LZC een zware opgave deze uitwedstrijd te vinnen, maar desondanks hebben onze stadgenoten, door enthousiast spel, tóch verdiend gewonnen. Reeds direct na de aanvang bleek dat Brak als midvoor uiterst gevaarlijk was. maar niet kon wegzwemmen, waardoor vele kansen ongebruikt bleven. Een omzetting ln de voorhoede met Lut als aanvalsleider bracht direct verbetering en met een goed schot werd spoedig de leiding ver kregen (0—1). Nog voor rust was het weer Lut, die na een goed opgezette aanval de score tot 0—2 wist te verhogen. Ook in de tweede helft viel LZC fanatiek aan en hoe DZV zich ook verdedigde, een boog- balletje van Brak precies in de uiterste hoek. bracht de stand op 03. Even later deed J. v. d. Reyden het nog beter, door zich door opzwemmen uit de achterhoede een fraaie kans te scheppen (04). Bij een DZV-aanval zwom J. v. d. Reyden te veel naar zijn tegenstander, en moest het water verlaten, zodat DZV met 7 tegen 6 spelers een gemak kelijk tegenpunt kon scoren (14). DUIVENSPORT. „DE LUCHTBODE" TE BOSKOOP. Wedvlucht vanaf Roozendaal met jonge duiven afst. 63 K.M. De vogels werden gelost te 9.15 uur. Aankomst le duif: 10.15 01 uur; laatste duif: 10.38.15 uur. Uitslag; 1. 28, 32 <J. Hoogerdiik; 2. 4. 18, 23, 27 H. van der Willik; 3",'13, 30, 35, 38 M. van Vliet; 5, 7, 24, 34 A. Syt- zerna; 6, 11, 12, 16. 17, 20, 21, 22, 26 G. Lamoreë: 8. 25, 37 N. van Buren; 9 W. Koster; 10, 31, 39 A. J. Ravestein; 14. 15, 19, 20, 33, 36 W. van der Jagt. In concours waren 165 duiven. .,Dc Blauwband" te Sassenheim hield Zaterdag 24 Juli j.l. een wedvlucht met jonge duiven vanaf Roermond (153 K.M.). In concours waren 92 duiven, welke werden gelost te 2 uur 20 min., de eerste duif werd geconstateerd te 4 uur 56 min. 41 sec., snelheid 876.10 nieter per minuut, de laatste punten vogel te 5 uur 28 min. 27 sec., snelheid 812.50 meter per minuut. De uitslag luidt: H. J. Krom 1, 8, 13; L. J. Drost 2, 4, 6. 11, 15. C. Algera 3. 16, 21; H. van Niekerk 5, 7: P. v. d. Burg J. A. Meeuwissen 10; B. Roodenburg 12, 20; J. Haver 14; J. van Nieuwkoop 17, 23; M. van Gent 18; C. Drost 19: A. Kroeze 22. ONGEDULD DER FEDERALISTEN. Toen zij zich eenmaal meester van. het terrein wisten, hebben de federa listen door een handig spel van loven en bieden een resolutie weten door te drukken, waar ook de Republikeinen zich aanvankelijk mee accoord ver klaarden. Toen zij zich echter de strek king er van realiseerden hebben zij de volgende dag geprobeerd deze resolu tie te torpederen hetgeen tenslotte niet is gelukt Het doel van deze resolutie is, gedurende ,de intenm-periode een effectieve federale macht te vestigen die tegen de republiek is opgewassen. Men vraagt aan Nederland de be voegdheidsoverdracht van het bestuur zolang de tijd niet rijp is voor over dracht der, souvereiniteit. Men wil in het federale gebied evenveel gezag uit oefenen als de republiek in haar eigen gebied. Men wil het dus zonder het Nederlandse oppertoezicht stellen, het geen niet betekent, dat men het zon der Nederlands advies wil doen. Het gaat hier voornamelijk om een pres tige kwestie. Men wenst niet langer naast een zeer potente „deelstaat" te staan als een impotente federatie. Men wenst niet langer tegenover het re publikeinse gezag het Nederlandse ge zag geplaatst te zien, doch 't federale gezag. Dat is voor de federatie de enige mogelijkheid om het volk mee te krijgen. Zoals de zaak nu staat, is het spel dat men tegen Djokja speelt, zeer ongelijk. GEEN GESCHIPPER! Wil -Nederland consequent zijn en de politiek, welke zij voor Indonesië heeft uitgestippeld, niet saboteren, dan zal het er goed aan doen duidelijk zijn kaarten op tafel te leggen en de fede ralisten niet langer in het ongewisse te laten omtrent de Nederlandse be doelingen, want tegenover een ondui delijk en nevelachtig Nederlands spel staat hier een duidelijk en ondubbel zinnig spel van de Republiek. Het is voor de toekomstige federale regering 'n politiek-technische nood zakelijkheid om in beide richtingen precies te weten, waar men aan toe is en waarmee men rekening heeft te houden. Bevestigt Nederland niet spoedig zijn theoretische politiek met harde feiten, neemt het niet de re solutie van de laatste Bandoengse conferentie onvoorwaardelijk aan en probeert het te schipperen, dan ris keert het dat vele bonafide federa listen hun vertrouwen verliezen en afglijden naar het zeer reële Djokja. De Wethouder van Sociale Zaken de heer S. Menken Is verhinderd Woensdag spreekuur te houden. De Wethouder van Fabricage, de heer A. J. Jongeleen, zal Woensdag 28 Juli spreek uur houden van 1011 uur in plaats van 23 uur. VOOR WOENSDAG 28 JULI Hilversum I (301 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30 fram.muzlek; 7.45: woord voor de dag; .00: nieuws: 8.15: gewijde muziek; 8.30: promenadeconcert; 9.00: ziekenbezoek; 9.30: symphonisch concert; 10.30: morgen dienst o. 1. v. ds G. C. Severljn; 11.00: klarinet en plano; 11.30: harmonle-muzlek; 12.00: Ancora Trio; 12.30: weeroverzlcht; 12.33: NCRV-koor; 13.00: nieuws; 13.15: populair orgelspel; 13.50: sopraan, koor en orkest; 14.00: planowerken van Chopln; - 14.30: lelies voor de tuin; 15.00: tenor en plano; 15.20: Kamerorkest; 15.45: quintet van Schumann; 16.15: voor de Jeugd; 17.30: Sans Souci; 18.00: Ned. koren en korpsen; 18,30: Ned. strijdkrachten; 19.00: nieuws; 19.15: eenstemmige psalmen; 19.30: actueel geluld; 19.45: nieuwe platen: 19.55: Bach koraal; 20.00: nieuws; 20 05: proloog; 20.15: avondstilte; 21.15: gram.- muzlek; 21.20: Residentie Orkest; 22.20: music for strings and organ; 22.30: vocaal kwartet; 22.45: avondoverdenking; 23.00: nieuws; 23.15: selecties; 23.45—24.00: BBC Theater Ork. Hilversum II (415 M.) vara 7.00: nieuws; 7.15: ontbijtmuzlek; 8.00: nieuws- 8.15: strijdlied; 8.18: orgel en piano; 8.50: voor de huisvrouw; 9.00: muziek van Mo zart; 9.30: waterstanden: 9.35: muziek van Schumann; vpro 10.00: morgenwijding door ds H. a. Enklaar; vara 10.20: onze keuken; 10.30: als de stofzuiger zwijgt; 11 00: populair concert: 12.00: weekend orkest; 12,30: weerpraatje; 12.33: voor het platteland; 12.38' piano en orgel; 13.00: nieuws; 13.15: kalender; 13.20: kwartet Jan c°rduwener; 13 40zan6 en guitaar; 14.00. gesproken portretten: 14.15: kamer muziek; 15.00: hoorspel Jane Eyre; 15.35: ziekenbezoek: 16.00: community-singing te Manchester: 16.30: voor de Jeugd; 17 00: VTagen staat vrij; 17.18: Barcarole; 17.45: °verzee: 18 00: nieuws; 18.15: varia; 18.20: Vlndobona Schrammeln; 18.50: pianoduo; 19,00: het gedenkboek van het regeringsjubileum; 19.15: het nieuws uit Indlë; VPRO 19.30: voor de Jeugd' 19 40* Jeugdnleuws; 19 45: lezen ln debil bel:" VARA 20.00: nieuws; 20.05: dingen van de dag; 20.15: stafmuziek a'damse politie; 20.45: hoorspel „Onze stad'; 22.15: Ram blers; 22 45: boekbespreking; 23.00;nieuws: 23.1524.00: gram.muziek. AGENDA WOENSDAG. Pieterskerk: Bach-concert. 8 uur. DONDERDAG: Breestraat 117: Aandeelhoudersvergade ring N V. Ned. Uitg. Mij, 3 uur. BIOSCOPEN. L1/?^ Tv -jJarzan ln de gouden stad" (14 J.). Zat. en Zond 2.30. 4.30, 7 en 9.15; overige dageD 2,30, 7 en 9,15 uur. Luxor „Bathing beauty" (14 J.). Zat en Zond. 2.30 4,45 7 en 9,15 uur; ove rige dageD 2.30. 7 en 9,15 uur. Rc.\ „2ü Jaar op wacht' (14 1.). Zat. en Zond. 2,15, 4,15, 7.15 en 9,15; overige dagen 2,15, 7,15 en 9,15 uur.' Trianon „Since you went away" (14 J.). Zat. en Zond. 2, 4,15. 6,45 en 9.15 uur; overige dagen 2,15. 6.45 en 9,15 u. Ca7lv«H oln •i*®be«ca" (18 J-)- Zat- en Zond. 2,30, 4,45. 7 en 9.30 uur; overige dagen 2,30, 7 en 9.30 uur. Green way (Voorschoten) „Wonderman", o óvv Zat en Zond. en Woensdag Z.30, 7 en 9.15 uqr; overige dagen 8 u. De avond-, nachi- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 24 Juli 13 uur tot Zaterdag 31 Juli i uur waargenomen door ao Apotheek Kok. Rapenburg 9. tel 24807; d.- ADOtheek „Tot 21060 Menschheld" Hooigracht 48. tel. Te Oegstgeest door de Oe'gstgeester Apo theek, Wllhelminapark 8, tol. 28274. _j

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2