Westelijke „tegen-aanvallen" te Berlijn WEERBERICHT Schandaal om het Paradijs De fatale-Injectie Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 87ste Jaargang DINSDAG 27 JULI 1948 No. 26449 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W, Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Markgraf ontslagen De afwachtende besprekingspolitiek der Westelijke geallieerden in de strijd om Berlijn is onderbroken door twee gebeurtenissen, die er op wij zen, dat de periode van tegenaanval len is ingeluid. Nog voordat de tweede nota der Westerse mogendheden aan de Sov jet-regering is afgestuurd, is de eer ste economische sanctie afgekondigd, n.l. ten aanzien van het goederen vervoer tussen bizonia en het Oos ten. Het klinkt ironisch, dat de eer ste maatregel van deze tegenblokka- de wordt gemotiveerd met „techni sche moeilijkheden." Dit aan de Sov- jetrussische terminologie ontleende voorwendsel kan evenwel niet doen twijfelen aan het ernstige karakter van deze sanctie, die niet alleen de Oostelijke zone van Duitsland en haar voornamelijk voor de Sovjet unie werkende industrie, doch ook sommige West-Europese staten ge voelig treft. In ingewijde Duitse industriële krin gen verkondigt men de these, dat het Oost-Duitse bedrijfsleven onder de te- genblokkade zwaar zal hebben te lijden. Reeds het uitblijven van de kolenleve- riïigen uit het Ruhrgebied heeft in vele fabrieken een stagnatie tengevol ge gehad, maar ook het stopzetten van de goederenleveringen naar West- Duitsland blijft niet zonder nadelige gevolgen voor de ontwikkeling van de industrie in de Sovjet-zone. Het einde van de export van bepaalde produc ten uit 't Oosten 'naar de West-Euro pese staten zal niet alleen nog grotere storingen teweeg brengen, maar zal vooral betekenen, dat een aanzienlijk deel van inkomsten in goede valuta zal vervallen. Door de tegenblokkade wordt Nederland, dat nog onlangs met de Sovjetrussisohe zone van Duitsland een uitgebreid handelsaccoord afsloot, voor lopig niet bijzonder getroffen, aange zien het transport in beide richtingen mogelijk is via de Oostzeehavens en door het Kielerkanaal. Daarentegen zal vooral Zwitserland, dat maande lijks 25.000 ton hout en bruinkolen uit de Oostelijke zone betrok, worden ge dupeerd. Ook de handel met Italië zal de nadelige gevolgen van de sanctie ondervinden. Maandelijks werd door Italië 25.000 ton grondstoffen naar Oost-Duitsland gebracht, vanwaar zij als fabricaten weer werden geëxpor teerd. f Zowel in geallieerde als in Duitse kringen te Berlijn verwacht men, dat deze eerste sanctie tegen de blokkade van Berlijn nog door andere zal wor den gevolgd en in dit verband herin nert men er aan, dat reeds ge>wag is gemaakt van 'n eventuele sluiting van het Kielerkanaal, het Suezkanaal, de Dardanellen en een reeks zeehavens voor de Sovjetrussische schepen en voor vaartuigen met ladingen uit en naar de Sovjet-Unie. Zonder twijfel is door de jongste ontwikkeling een kwestie aanhangig gemaakt die binnen afzienbare tijd van ae 'getroffen staten vérstrekkende beslissingen zal vergen. Het tijdstip schijnt te naderen, waarop de regerin gen der' Europese landen zullen moeten kiezen of delen. Het behoeft geen betoog, dat de nieuw geschapen situatie ook in krin gen van het Sovjetrussisch militair be stuur te Karlshorst druk wordt bespro ken, waarbij duidelijk aan de dag treedt, dat men verbaasd is over de scherpte, waarmede de Westerse mo gendheden plotseling pareren, nadat de eerste nota en zelfs de verklaringen van generaal Clay van Zondag j.l. door haar gematigde toon aanleiding hadden gegeven tot de verwachting, dat het ondanks alle moeilijkheden toch nog tot onderhandelingen op viermogendhedenbasis zou komen. De onverwachte activiteit der Wes terse geallieerden schijnt geen gunstig voorteken te zijn, vooral ook wat be treft de door de Sovjets gewenste In ternationale besprekingen. Een tweede aanval tegen de Sovjet russische politiek in Duitsland is de schorsing van Paul Markgraf, de hoofdinspecteur van politie te Ber lijn, door het gemeentebestuur. Markgraf, afkomstig uit het commu nistisch comité „Vrij Duitsland" en opgeleid te Moskou, heeft er f sedert maanden naar gestreefd, door t ver plaatsen van ongewenste personen, door het ontslaan van niet-communis- tische beambten en door het in dienst nemen van communistische activisten, het Berlynse politie-apparaat geheel onder communistische contróle te Krengen. In niet-communistische krin gen beschuldigt men er „de bolsjewiek Markgraf" van, naar 't voorbeeld van Praa<* 'n Putsch te hebben voorbereid, die thans door zijn schorsing zou zyn verijdeld. Markgraf. die de steun der Sovjet russische bezettings-autoriteiten geniet, heeft verklaard op zijn post te zullen blijven, maar het is duidelijk, dat zijn actie voortaan tot de Oostelijke sector van Berlijn zal blijven beperkt. ZEER WARM WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere nacht met weinig wind. Mor gen overdag zeer warm en zonnig weer, echter met een kleine kans op enkele verspreide warmteontieders in 't Zui den van het land. Matige wind hoofd zakelijk uit Oostelijke richtingen. 28 JULI. Zon op: 4.55 uur; onder: 20.37 uur. Maan op: 23.15 uur; onder: 12.44 uur V.M.) Hoogwater te Katwijk te 8.01 en 00.24 u. Door de onvermijdelijk geworden splitsing der Berlijnse politie wordt de strijd tussen 't democratisch gemeen tebestuur en de communistische .Duit se economische commissie" verscherpt. Algemeen wordt verwacht, dat^ deze toespitsing op den duur zal leiden tot een formele scheiding tussen Oost- en West-Berlijn. MANOEUVRES IN DE SOVJET-ZONE. Het officiële blad van de Britse be zetting in Duitsland, „Die Welt", meldt, dat vier Sovjet-legers met in totaal 330.000 man thans manoeuvres houden in de Sovjet-zone van Duits land. Ook tanks zouden aan de oefe ningen deelnemen, waaronder vele van het tyipe-Stalin-3, die 62 ton wegen. Ook in de lucht worden manoeuvres gehouden. Rondom Berlijn zijn het meestal Yaks die aan de oefeningen deelnemen, maar dieper in de zone oefenen vele verbeterde Messerschmitts -109 en straalvliegtuigen. Waarnemers te Berlijn achten het door „Die Welt" genoemde aantal manschappen overdreven. Volgens zeer betrouwbare schatting zouden er on geveer 170.000 Russische militairen in Duitsland zijn. Verboden zóne in Oostenrijk De Sovjetrussische bezettingsautori teiten hebben mededeling gedaan van het bestaan van een „verboden zone" in Oostenrijk, doch willen geen nadere verklaring geven voor het bestaan- er van. zy maakten pas gewag van deze zone na herhaalde tegenwerpingen te gen voorstellen van de Westelijke mi litaire gouverneurs voor het aanleggen van een telefoonlijn tussen Maria Neustift in de Sovjetzone en Steyr in de Amerikaanse zone. Deze lijn zou door een „verboden zone" moeten Iepen, aldus verklaarden zij. De Wes telijke gouverneurs verklaarden ver baasd te zijn, van een dergelijke zone te horen, doch de Sovjetrussische com mandant, generaal Sjeltof, herhaalde slechts: „Het is een verboden zone en il; heb er niets aan toe te voegen." HET OPTREDEN TEGEN DE GUERILLASTRIJDERS OP MALAKKA. Volgens een mededeling van de hoofd commissaris van politie in de staat Se- langor heeft de politie in samenwer king met militairen 107 personen, haar wie .gezocht werd, gevangen ge nomen tydens een zuiveringsoperatie in het door guerilla's bezet gebied langs de oevers van de rivier Semenyih inde staat Selangor. Britse artilleristen heb ben daarbij volgens de mededeling vele gebouwen vanverzetslieden in de as gelegd. Zij hadden opdracht ieder ge bouw te vernietigen, dat de guerilla's dekking zou kunnen verschaffen. KATHOLIEKEN UIT BESTUUR ITALIAANS VAKVERBOND. De vertegenwoordigers van de katho lieke vakverenigingen in Italië zyn gisteravond uit het bestuur van het door de communisten beheerste Ita liaanse vakverbond gezet. Deputatie ondertekenaars Bandoengse resolutie OVER ENKELE DAGEN NAAR ONS LAND. Binnen enkele dagen zal een depu tatie uit de ondertekenaars van de Bandoengse resolutie naar ons land vertrekken voor overleg met de com missie der „negen mannen". Deze deputatie zal waarschijnlijk worden geleid door Anak Agoeng, de minis ter president van Oost-Indonesië. Tezelfder tijd zal er een deputatie naar Djokja gaan om daar de reso- lutfe te overhandigen. Naar verwacht wordt, zal de tekst der resolutie he den te Batavia worden gepubliceerd. Het lid van de C.v.G.D., de heer Herremans, is heden per vliegtuig via Nederland naar Brussel vertrokken. Hij zal ongeveer veertien dagen uit Indië wegblijven. Het kabinet André Marie is er! Nadat op het laatste ogenblik zich nog onverwachts moeilykheden met de socialisten hadden voorgedaan, die be zwaar maakten tegen Reynaud aan financiën, is André Marie dus gister avond toch geslaagd en er is 'n Frans kabinet, zoals wij gisteren reeds weer gaven. Sterk staat het kabinet niet. Onze Paryse correspondent schrijft nog: Het nieuwe kabinet, dat onder de naam van Republikeinse eendracht ge vormd werd, is in werkelijkheid een regering, die met moeizame compro missen in elkaar is geknutseld. Solidi teit schijnt dan ook niet haar voor naamste deugd te zijn. Met de mede werking van 6 radicalen, o.w. de minis ter-president, en een figuur als Paul Reynaud, heeft Frankrijk opnieuw een opvallende zwenking naar rechts ge maakt. Wanneer men bovendien^ in aanmerking neemt, dat de socialisten uit by na alle sleutelposities verdreven zyn en alleen nog maar Binnenland beheren, kan men de moeilykheden begrijpen, die Marie van deze zyde op zijn weg ontmoeten moest. Wat men echter niet begrijpen kan, is de reden waarom de S.F.I.O. Schuman ten val hefeft willen brengen. Want him positie aan de vooravond der verkiezingen is er zeker niet op vooruit gegaan. De vele obstakels, die Marie van so cialistische zyde heeft ontmoet, voor spellen hem 'n zwaar ministerieel be staan. De neteligste problemen liggen neg altyd op economisoh en militair gebied. Deze beide sectoren worden beheerst door Reynaud en Mayer, die verklaarden tegenstanders te zyn v. d. socialistische beginselen. Men schrijft Reynaud bovendien het voornemen toe het aantal werkuren te willen verho gen, Officieel heeft echter de oud-pre mier het geheim over zyn programma willen bewaren. In de wandelgangen van de Kamer ging gisteravond het gerucht, dat de socialisten hun medewerking uiteinde lijk slechts zouden hebben toegezegd na de belofte ontvangen te hebben, dat de a.s. verkiezingen die een over winning voor De Gaulle voorspellen voor onbepaalde tijd zouden worden uitgesteld. Vele verrassingen staan de Fransen dus nog te wachten en men moet vre zen, dat deze niet van zeer opwekken de aard zullen zyn. Dit nummer bestaat uit vier pagina's De heer Hofman, administrateur van de Amerikaanse regering voor de uitvoering van het Europese Herstel Program, tijdens de confe rentie te Parijs. Rechts van hem de heer Harriman, Amerikaans ambassadeur voor het plan Marshall. Foto Anp-Ap. Tweespalt in Israël De Irgoen verstrekt het volgende of ficiële communiqué: „Wy erkennen de voorlopige regering van Israël niet lan ger. Alle eenheden van de Irgoen zwai leoemi hebben bevel ontvangen zich van het leger van Israël af te scheiden. Wij zijn bereid de internering in con centratiekampen te aanvaarden, maar niet onder een regering, die wij veraf schuwen. Omdat Israël in staat van oorlog is, en enkel om deze reden, geeft de opperbevelhebber van de Irgoen het formele bevel niet de wapens tegen de Haganah op te nemen. Naar te Lake Success is vernomen, zal Engeland hier in de Veiligheidsraad het vasthouden door de Joden van de vyf Engelsen, die onlangs in Jeruzalem door de Irgoen zwai leoemi werden ont voerd, ter sprake brengen. De regering van Israël heeft het Jooodse nieuwre gedeelte van Jeruzalem tot door Israël bezet gebied verklaard en de ongeveer honderdduizend bewo- ners van dit gedeelte onder de Israëli sche militaire gouverneur geplaatst. Naar graaf Bernadotte verklaarde, zal hy vóór eind Augustus geen nieuwe be sprekingen met Arabieren of Joden op Rhodos voeren. Verder verklaarde Ber nadotte, dat hij 9 of 10 Augustus naar Zweden zou vertrekken. Voor zyn ver trek zou hy een bezoek brengen aan Amman, AJexandrië, Jeruzalem, Tel Aviv en Haifa. Overeenstemming over West-Duitsland PARLEMENT ZAL ORDEN GEVORMD. Tussen de drie Westelijke militaire gouverneurs in Duitsland, de generaals Clay, Robertson en König, en de elf West-Duitse premiers is overeenstem ming bereikt ten aanzien van de te nemen stappen ter vorming van een politiek regiem in West-Duitsland. De voorbereidingen voor het bijeenroepen van een constituerende vergadering zullen heden beginnen. De constlturende vergadering zal „parlementaire raad" worden genoemd en de voorlopige grondwet, die door dit lichaam zal worden uitgewerkt, zal ba siswet heten. De parlementaire raad zal worden samengesteld uit delegaties uit de par lementen der diverse Duitse staten, ih verhouding tot het aantal inwoners dier staten. De overeenkomst bevat een clausule die voorziet in deelneming door de Russische zone, wanneer zulks gewenst wordt. De Duitse premiers zouden gaarne zien, dat de nieuwe grondwet wordt ge ratificeerd door de parlementen der diverse staten en niet door een ple bisciet in de staten. De militaire gou verneurs zullen deze kwestie alan hun regeringen voorleggen. Het werk aan de grondwet wordt door dit geschil punt niet opgehouden. De parlemen taire raad zal voor 1 September ver gaderen. Kautner's film van Adam en Eva in het geding (Van onze Duitse correspondent) Boven het paradijs, halverwege tus sen München en Grünwald, straalt in volle glorie de Junizon, Onder vrucht dragende kersebomen en bloeiende jas- myn wandelen Adam en Eva hand in hand langs de oever van de Isar. Zij zijn naakt. Neen. ze zijn het niet. Van top tot teen zyn ze gehuld in vlees kleurige tricots van synthetische zyde. De Junizon boven de Hof van Eden is genadig. Minder genadig waren de paters, de pastoors, de dominees en de rabbi's. In een gezamenlijk protest, geadres seerd aan de Amerikaanse militaire regering van Beieren, eisten zij, dat Hellmuth Kautner het werk aan zyn film „Der Apfel ist ab" zou staken. De strijd om de onvoltooide film, die tot ver buiten Beieren de gemoederen der moralisten in beweging bracht, bete kent voer de producenten een onver wachte reclame. Alle Duitse kranten hebben er over bericht en hunkerend ziet het grote publiek uit naar de avond van de première. Inmiddels is het tussen de filmmaatschappij en de Katholieke kerk tot een wapenstil stand gekomen, waarbij zich de evan gelische en Joodse genootschappen hebben aangesloten. Hellmuth Kautner, een van de - be kwaamste Duitse filmregisseurs, vooral bekend door zijn prestatie .Romance in Moll", laat de held van zijn nieuwe film, de appelsapfabrikant Adam Schmidt, dromen, dat hy als stam vader van het mensengeslacht in hét paradys toeft en de scheppingsgeschie denis meemaakt. De Jezuïtenpater Gritschneder, die als volontair by de Bavaria-Film A.G. was a aangesteld, klapte uit de school met het gevolg, dat de wy-bisschop van München, dr Johann Neuhausler, besloot om inzage van het manuscript te vragen. Zulks werd hem geweigerd. Daarop vervaar digde Gritschneder stiekem 'n afschrift van het manuscript met zes doorsla gen, die hy 't ordinariaat ter beschik king stelde. De Rooms-Katholieke autoriteiten verklaarden na lezing van het draaiboek, dat de film een persi flage was van de Bijbelse gescnieder.is en de gevoelens der gelovigen moest krenken. Zy wendden zich tot de Amerikaanse bezettingsautoriteiten en verlangden, dat het Hellmuth Kautner zou worden verboden zyn profanise- rende film ten einde te draaien. James Clark, de leider van 't controle bureau voor nieuwsberichten, deelde daarop mede, dat het filmmanuscript de Amerikaanse censuur bekend was, maar dat dit orgaan uitsluitend een oordeel had uitgesproken over de poli tieke toelaatbaarheid van de filmstof. Hij stelde evenwel in uitzicht, dat de film na de voltooiing nogmaals aan de censuur der militaire regering zou worden onderworpen. Kautner wil in ieder geval zijn werk ten einde voeren en is van plan te emigreren „als in Duitsland de vryheid van de schep pende kunstenaar niet langer is ge waarborgd". Na veel heen en weer ge praat heeft als eerste de Joodse ge meente haar protest teruggetrokken en laten weten, dat zij niet het recht heeft, zich een oordeel aan te matigen voordat de film gereed is. Thans heb ben ook de leidingen van de katho lieke en evangelische kerk in Beieren •besloten de voltooiing van de film af te wachten, om dan alsnog haar hou ding te 'bepalen. Inmiddels wandelen tussen bloeiende jasmyn en vruchtdra gende kersebomen Adam en Eva in kunstzyden tricootjes en 't schandaal om 't filmparadys wacht op zyn ont knoping. E'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllililllllllllllllllilllllllllllllllirn Morgen vangen wy aan met de publicatie van een nieuw feuil- leton onder de titel „De fatale Injectie". Het is een uit het Engels ver- EE taald spannend detective-ver- haal, handelend over de moord op de chirurg dr Knudsen, die vlak voor een operatie in elkaar zakt. Dank zy de verpleegster Rona EE EE Heath, haar broer en dr Lord ee wordt het mysterie in het zie- kerihuis ontward, waarbij de schrijver Q. Patrick een prettige verhaaltrant tot het laatste SE het gelukkige einde aap- houdt. EE ÜmiHUI GEEN DEBAT IN BRITS LAGERHUIS OVER BUITENLANDSE POLITIEK. Het debat, dat morgen in het Britse Lagerhuis over buitenlandse zaken zou worden gehouden, is afgelast. Naar men meent te weten is het kabinet van ge voelen, dat zulk een debat in de huidige omstandigheden ongewenst is. Er zou den licht redevoeringen gehouden kun nen worden, die een slechte uitwerking zouden kunnen hebben op de delicate internationale toestand. Bovendien, zo gelooft men, zou de regering op dit ogenblik geen uitvoerige verklaring kunnen afleggen. BUITENLANDSE AGENTEN IN DE SOVJET-UNIE GEARRESTEERD. Het nieuwsblad van het Russische ministerie van vervoer heeft een waar schuwing geplaatst tegen „fascistische geheime agenten", daaraan toevoegend, dat verscheidene „buitenlandse agen ten", die getracht hebben waardevolle inlichtingen over de spoorwegen in te winnen, zyn gearresteerd. Er werden geen namen of nationaliteiten van de arrestanten genoemd. DE BUITENGEWONE CONGRESZITTING. De eerste bijeenkomst van de extra zitting van de Amerikaanse Senaat heeft slechts 11 minpten geduurd. In 't Huis van Afgevaardigden heeft de republikein Bender verklaard, dat de buitengewone zitting in feite een voortzetting was van de nationale de mocratische conventie. Bender drong by zyn collega's aan op goedkeuring van het program van burgerrechten en van verlening van credieten voor de bouw van de vaste VN-zetel te New- York. BINNENLAND. De Republikeinse regering heeft nieuwe bankbiljetten van 25 roepiah uit gegeven met het oog op het tekort aan klein geld in het Republikeins gebied. Te Leeuwarden overleed plotseling dr Alexander Lodewijk Heerma van Voss. Rijksarchivaris In Friesland. Ter gelegenheid van het 50-Jarig re geringsjubileum van Koningin Wllhel- mlna wordt tot einde September in de Galerie Katz te Bazel een Rembrand t- tentoonstelling gehouden, waarvan de netto-opbrengst ten goede komt aan het Nederlandse Sanatorium te Davos. De permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de Ver. Naties te New- York. Jhr J. W M. Snouck Hurgronje, Is met verlof van zijn post vertrokken. Dr J. G. de Beus treedt als wnd vertegen woordiger op. Gistermiddag ls ln de Waalhaven te Rotterdam het lijk drijvende gevon den van de 45-1 schipper P H van Put ten .die in de Waalhaven waar« hij met zijn schip ..Broedertrouw" lag. te water is geraakt. Bij de Tweede Kamer is Ingediend een ontwerp van wet tot goedkeuring van het vredesverdrag tussen de geal lieerde en geassocieerde mogendheden ln Italië, ondertekend te Parijs op 10 Febr. 1947. In het Casino te Luxemburg ls voor de eerste keer de „Benelux-mars" ge speeld, gecomponeerd door Fernand Mer- tens. Als thema's voor deze mars dien den de Brabangonne, het Wilhelmus en het Luxemburgse volkslied. Mr J R. M. van Schalk ls gister ochtend door H K.H. de Regentes be ëdigd als lid der Tweede Kamer Hier mede ls mr Van Schalk als tijdelijk voor zitter der Kamer gemachtigd, de andere leden de vereiste eden af te nemen. Het Genootschap voor Reclame be staat dit Jaar 25 Jaar en houdt in ver band daarmede haar jubileum-congres op 20 en 21 September te Roterdam. De minister van Sociale Zaken heeft een commissie geïnstalleerd met de op dracht de vraagstukken, rakende de blin den te bestuderen, gegevens te verzame len en de minister desgevraagd of eigener beweging van advies te dienen. Tot voor zitter ls benoemd dr L. Leydesdorff. plv. directeur-generaal van de Volksgezondheid en tot plaatsvervangend voorzitter mr J. H. Vergragt. hoofdcommies bij de afd. Volksgezondheid BUITENLAND. De V N. hebben na twee Jaar debat teren thans voorlopig de pogingen om een plan voor algemene ontwapening op te stellen, opgegeven. De werkcommlssie van de commissie voor de ontwapening heeft met 9 tegen 2 stemmen (Sovjet unie en Oekraïne stemden tegen) vast- I gesteld, dat het geen zin had het werk voort te zetten. De eerste vergadering van de we reldgezondheidsorganisatie der Verenigde Volken, die Zaterdag J.l. gesloten werd, heelt ln haar programma een wereld omvattende bestrijding van malaria, tu berculose en venerische ziekten opge nomen. De vergadering, die vier weken heeft geduurd, werd bijgewoond door 300 doktoren en specialisten op het gebied der gezondheid uit 68 landen. Het hoofd kwartier der organisatie blijft te Genéve gevestigd Vóór zijn dood ln Augustus 1947 gaf Prins Eugenlus, de jongste broer van koning Gustaaf van Zweden de wens te kennen, dat zijn residentie Waldemar- sudde zou worden toevertrouwd aan de stad Stockholm. De gebouwen en de daar ondergebrachte kunstcollecties zbn thans voor het publiek opengesteld en vormen een culturde attractie van de Zweedse hoofdstad. Belangrijke documenten over de productie der Leuna- en Schkopaufabrle- ken in Sachsen-Anhalt zijn verdwenen. De Sovjetrussische geheime politie stelt een onderzoek ln. Zij heeft reeds een groot aantal leidende ambtenaren en tol ken der belde fabrieken ondervraagd. Te Boedapest is bekend gemaakt, dat nog 85 andere functionarissen van het Hongaarse ministerie van landbouw ontslagen zijn ln het kader van de actie om „het ministerie te zuiveren van alle fascistische bureaucraten." Engeland zal alle landen van Europa uitnodigen om deel te nemen aan een conferentie voor de bestrijding van de coloradokever In October te Genéve. In een militaire opslagplaats te Caldaro (Italië) ls 60 ton ontplofbare stof tydens een bewerking geëxplodeerd. 9 personen werden gedood en drie ge wond. 18 loodsen werden vernield en ln de omtrek werd grote glasschade aange richt. Engeland heeft Joego-Slavië mede gedeeld geen nieuwe verzoeken te zullen accepteren voor de uitlevering van Joe- go-Slaven, die beschuldigd worden van collaboratie met de Duitsers. Naar het Praagse blad „Obrana Lidu" meldt, zyn op Initiatief van de plaatseiyke actle-comité's in alle districten van Tsjecho-Slowakije commissies van acht leden gevormd, die belast zyn met de zuivering van de Sokol, de nationale sportorganisatie. Onlangs ls op zijn landgoed Plou- bazlanec bij Salnt-Brleuc de schryver J. H. Rosny Jeune overleden. Rosny, wiens ware naam Seraphln-Justin Francois Boex luidde, werd 21 Juli 1859 te Brussel geboren. Gromyko. de scheidende Sovjet-ge- delegeerde by de V. N., ls op weg naar huls te Gothenburg aangekomen. De hofmeester aan boord van het schip noemde hem „de Ideale passagier" ..Hij zei geen woord gedurende de hele reis", aldus de hofmeester. C. v. G. D. telegrafeert Veiligheidsraad EEN DER PARTIJEN MOET CONCREET PRO IR\M VOORSTELLEN. De C. v. G. D. heeft de voorzatter van de Veiligheidsraad getelegrafeerd, dat zy van mening is, dat de politieke onderhandelingen niet hervat zullen kunnen worden voordat een der party- en een concreet program voorstelt voor de oprichting van de „Ver. Staten van Indonesië, onder wezenlyke concessies aan de andere partij. Een dergelyk pro gram „zou minstens de gehele reeks van kwesties moeten betreffen, welke omvat worden door de Australisch— Amerikaanse voorstellen." Prins Bernhard huldigt Britse officieren •I (Van onze Londense correspondent) In het statige gebouw van de Ne derlandse ambasade op de hoek van Portman Square heeft Frins Bern hard vandaag aan 54 Britse officie ren, merendeels behorende tot de Royal Air Force, de eretekenen uit gereikt van de hen verleende onder scheidingen in verband met diensten, bewezen aan de Nederlandse zaak gedurende de oorlog. De hoogste decoraties ontvingen Luchtmaarschalk Viscount Portal of Hungerford, die benoemd is tot Groot kruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Eerste Luchtmaarschalk Sir Philip Joubert de la Ferte, die bekleed werd met het Grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau. Prins Bernhard hield een korte toe spraak, waarin hij de verschillende oor logsfeiten, die aanleiding hebben gege ven tot de onderscheidingen, memo reerde. Prins Bernhard reikte onderscheidingen uit Wegens bijondere moedige en beleid- volle daden, verricht tydens de oorlog, zyn aan vele leden van de Kon. Land macht. koopvaardij en burgers gister morgen in de Chassée Kazerne te Bre da militaire onderscheidingen uitge reikt. Zulks geschiedde door Z.K.H. Prins Bernhard, die 71 bronzen krui zen, 12 kruizen van verdienste en één vliegerkruis uitreikte. Talrijke autori teiten waren hierbil aanwezig. De plechtigheid werd besloten met een défilé van de troepen voor de Prins en de gedecoreerden. Grondwetsveranderingen thans ingediend By de Tweede Kamer is thans inge diend een viertal ontwerpen van wet tot: Verandering in de grondwet, ten aan zien van een nieuwe rechtsorde, het in komen van een koning of een koningin, die afstand van de Kroon heeft gedaan, de invoering van het instituut van staatssecretarissen en het burgerlyk gezag. DR BEEL ONTVING MINISTERS FIÉVEZ EN MANSHOLT. Naar wy vernemen werden in de loop van gisteren door dr Beel in verband met de kabinetsformatie ontvangen de demissionaire ministers Fiévez en Mansholt. Verder merkten wy onder de bezoekers van de heer Beel op jhr H. A. van Karnebeek. WIJZIGING MAXIMUM-PRIJZEN PEULVRUCHTEN. Van 23 Juli j.l. af mogen aan con sumenten ten hoogste de volgende prij- zen worden berekend: groene erwten: 50 cent per kg, spliterwten: 62 cent per kg; schokkers: 56 cent per kg en bruine bonen: 78 cent per kg. De maximum-consumentenprys is, vergeleken met voorheen, voor groene erwten verhoogd met 6 cent, voor spliterwten met 8 cent per kg; voor scnokkers en bruine bonen zyn de prijzen dezelfde gebleven, terwyl voor witte bonen, grauwe erwten en capu- cyners de prys thans vry is. SPITFIRE MAAKTE NOODLANDING. Gistermiddag om 4 uur heeft een Spitfire, afkomstig van het vliegveld Twenthe, op de Meppelerweg onder Zwoller-Kerspel een noodlanding ge- maakt in verband met een defect aan de motor. Bij het uitlopen knapten de vleugels af. De vlieger werd licht ge wond. BLOEMENKONINGIN VAN r HAARLEM GEKOZEN. Officiële ontvangst van B. en W. De Spaarnestad heeft een „bloemeÉ- koningln" gekozen, die ln de komerje bloemenweek over Haarlem zal „rege ren". Zy is -de 19-jarlge Greet Kolkman, die Juist haar diploma van de middel bare school heeft behaald en naar de kunstnyverheldsschool hoopt te gaan. zy zal Zaterdag a.s. ln een gewaad van velours chiffon, satyn en koningsflu weel haar intrede doen in Haarlem, en op het stadhuis door B. en W. worden ontvangen. Daarna maakt zy een rit per rijtuig door de stad om de voor de bloemenweek aangebrachte versieringen •te békyken. By alle feesteiyke gelegenheden ln de komende bloemenweek, te beginnen met de première van het openluchtspel Frans Hals op Donderdag a.s., zal zy aanwezig zyn. GOUDZOEKERS GAAN OP WEG! De U.K. 230, de botter, waarmede het voorbereidende onderzoek naar het goud van de „Renate Leonhardt" zal verden verricht, ls gisteren van Zaan dam vertrokken met bestemming den Helder. Vandaag beginnen de Zaan- kanters by Texel met het zoeken naar de staven goud ter waarde van 54 mil- lloen gulden, die zich aan boord van het in 1917 gezonken DuHte smokkelscljèp bevonden.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1