Hoe staat het met de Nederlandse kansen? Fanny Blankers-Koen onze grootste troef Eén-en-twintig kanonschoten zullen Olympisch vuur begroeten Het programma in beeld QftP QftP De Olympische en ivereldrecords 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 26 Juli 1948 Tweed» Blad No. 26448 Engelse Koning opent de Spelen ..Non nobis. Domine! Not unto. O Lord!Terwijl koren begeleid door muziek van dc Koninklijke Garde de Olympische hymne uitvoeren, zal Donderdagmiddag. 29 juli. door een der poorten van het imposante Wembley-Stadion de laatste loper van de Engelse estafetteploeg bin nenkomen, dragend de fakkel met het Olympisch vuur.' Ecn-en-twintig kanonschoten en bruisend trompetgeschal zullen zijn komst begroeten. En in de plechtige stille van het stadion met zijn honderdduizend Olympische gasten uit alle delen van de wereld zal dan de Engelse Koning de volgende woorden uitspreken: ..II: verklaar de Olympische Spelen te Londen, afsluitend de Veertiende Olympiade van de moderne tijd. voor geopend". Onmiddellijk daarna kómt de Engelse athleet Finlay naar voren en terwijl achter hem op het veld de sterkste sportfiguren ter wereld in kleurige groepen slaan geformeerd, legt hij namens allen de Olympische eed af. Dezelfde woorden als in de grijze oudheid: „Wij zweren, dat wij bij de Olympische Spelen eerlijke strijders zullen zijn en de regelen van de Spelen zullen eerbiedigen. Wij nemen deel in ridderlijke geest, tot eer van ons land en voor de glorie van dc sport". Duizenden witte vredesduiven zullen dan een ogenblik de hemel boven Wembly verduisteren, brengend naar de vier windstreken-de Hiding, dat de Veertiende Olympische Spelen werkelijkheid zijn geworden. Het ideaal van de man. die in de Spelen het symbool van de Vrede zag. de Fransman Baron Pierre de Coubertin. Hij stond de vrede onder de volkeren meer dan iemand anders na Nieuwe loting voetbaltournooi HET NEDERLANDS ELFTAL VOOR WEDSTRIJD TEGEN EIRE SAMENGESTELD. Gisteravond vond te Londen een nieuwe loting voor het Olympisch voetbaltouirnooi plaats, welke loting gunstiger voor ons land bleek te zijn dan de eerste, aangezien onze verte genwoordigers in de bovenste helft terecht kwamen met Denemarken en Groot Brittannië als voornaamste tegenstanders, terwijl Zweden, Tur kije en Italië, die eveneens als sterk worden beschouwd, in de onderste helft hebben geloot. De eerste ronde ziet ér nu als volgt uit: Egypte—Denemarken, Engeland tegen de winnaar van EireNederland, FrankrijkIndia, Zuid-Slavië tegen de winnaar van LuxemburgAfghanistan, ChinaTurkije, ZwedenOostenrijk, KoreaMexico en ItaliëVeren Lgde Staten. De loting voor de tweede ronde zal Maandag 2 Augustus plaats vinden. De beide voorwedstrijden tussen Eire en Nederland en tussen Luxemburg en Afghanistan zijn dus gehand haafd. In verband hiermede heeft de Nederlandse Keuze Commissie ons nationale elftal gisteravond te Ports mouth officieel samengesteld. Hier zün de gelukkigen: doel: Kraak (Stormvogels); achter: Van Bun (MW) en Schijvenaar .(EDO); midden: Krygh (BW), Ter louw (DCV) en Dc Vroet (Fejjen- oord) aanvoerder; voor: Van der Tuyn (Hermes DVS), Rijvers (NAC), Roozenburg (Neptunia), Wilkes (Xerxes) en Lenstra (Heerenveen). (In 't elftal, dat tegen de Zweden zo goed voor de dag kwam, is dus één wijziging aangebracht. De Ajaxied Stoffelen heeft het veld moeten rui men voor de BVV-er Krijgh. O.i. lijkt dit een versterking, want de kleine Bossenaar heeft in de wedstrijd van de Zwaluwen tegen het Franse Olym pische elftal zijn speren verdiend. HU speelde in die ontmoeting precies het 6pel wat nodig tvas: zonder franje, kordaat ingrijpend en steeds öf kop pend óf ineens links of rechts we; trappend. Sportred. „L.D."). Voetballers, schutters en roeiers zijn al in Engeland DE OLYMPISCHE PET ZAT ONDER IN DE KOFFER. (Speciale reportage) t Onze Olympische voetballers, voor wie de Olympische Spelen heden avond al beginnen, zijn Zaterdag avond met de „Koningin Emma" van de Batavieren van Rotterdam naar Engeland vertrokken. Keurig zagen onze jongens er uit: een vlot blauw jasje met het bekende oran je borstzakje en een lichtgrijze pantalon. Zelfs de dassen, waarin niet opzichtig de Nederlandse driekleur verwerkt is. wa ren in stijl. Alleen de witte jockeypet viel blijkbaar niet erg in de smaak. De meesten hadden dit uitrustingstuk on derin hun koffer gestopt, maar toen Herberts demonstreerde, dat de pet het mannelijk schoon niet schaadde, kwa men ze aarzelend een voor een voor de dag. Gewapend met een pak Deventerkoek en een bundel nationale liederen en uit geleide gedaan met het „Wilhelmus" koos onze voetbalhoop op de „Koningin Emma", waarop zich ook het viertje van de Delftsche Sport en onze Olympische schutters hadden ingescheept, het rui me sop. WIELRENNEN DE RONDE VAN FRANKRIJK. Bartali werd door honderdduizenden toegejuicht Geheel in overeenstemming met de traditie is de winnaar van de Ronde van Frankrijk, Bartali, te Parijs ont vangen. Vele honderdduizenden perso nen stonden uren van te voren langs de route opgesteld en onder daverende toejuichingen reden de renners het Pare des Princes binnen, waar de 40.000 gelukkigen, die een toegangs kaart hadden kunnen bemaohtigen, voor een grootse apotheose zorgden. Voor het eerst in de geschiedenis van de Tour werd de aankomst ook per televisie uitgezonden, waarvan de weinige bevoorrechten profiteerden, die 'n kostbaar ontvangapparaat bezitten. Nadat de winnaar van de laatste etappe, Corrieri, en de winnaar van de Ronde, Bartali, door de actrice Lyne Renaud omhelsd en met kransen ge huldigd waren, volgden de ere-rond- jes: eerst de „campionissimo" in zijn gele trui, toen Schotte. Lapebie, Bobet en de Luxemburger Kirchen. En daarmee was de 35e Ronde van Frankrijk geëindigd. Over Janssen en De Ruyter kan na deze laatste étappe niets nieuws meer v/orden meegedeeld. Zij behoren tot de 44 renners die de Tour hebben uitge reden, en Janssen (36e) staat op een betere plaats dan De Ruyter (42e). Maar De Ruyter deed voor het eerst tan de geweldige onderneming mee, en in dit licht bezien is zijn prestatie nog verdienstelijk er. Het klassement van de laatste étap pe RoubaixParijs, 286 km, luidt: 1. Corrieri (Italië A) 9.01.51; 2. Teis- seire (Fr.) z.t.; 3. Seghezzi (Italië B) 9.03.04; 4. Remy (Fr. Z.O. ploeg), z.t.; 5. Ockers (België A) 9.Q3.04; 6. Giguet (Fr.) z.t.; 7. Bartali (Italië A) z.t.; 19 tot 27 een grote groep renners onder wie Kirchen en De Ruyter, in dezelfde tijd als Ockers; 29. Janssen (Ned. Lux.) 9.05.02. Het eindklassement luidt: 1. Bartali (Italië A) 147.10.36; 2. Schotte (België A) 147.36.52; 3. Lape bie (Centrum en Z.W. Fr.) 147.39.24; 4. Bobet (Fr.) 147.43.35; 5. Kirchen (Ned. Lux.) 147.48.2-9; 6. Teisseire (Fr,) 147.51.23 7. Lambrecht (Intern ploeg) 148.00.32; 8. Camellini (Intern ploeg) 148.02.12; 9. Thietard (Parijs) 148.05.59; 10. Impanis (België A) 148.10.39; 36. Janssen (Ned. Lux.) 150.35.35; 42. De Ruyter (Ned. Lux.) 151.01.17. OUD-LEIDEN AAR BEGROET TOUR DE FRANCE-RENNERS. Tijdens hun kort oponthoud te Tou louse werden de Nederlandse deelne mers aan de Tour de France namens het Comité FrankrijkNederland ont vangen en bij deze gelegenheid verwel komd door de plaatselijke Hollandse consul, mr Van den Berg. Deze bleek 'n oud-Leidenaar te zijn, n.l. een zoon van de eertijds zeer be kende universiteitsboekhandelaar nabij de academie- op het Rapenburg. Verwelkomd door de chef de mission, Karei Lotsy, de directeur van het N.O.C., de heer Van Zijll en hun medewerker Van Kooten. zette het gezelschap Zon dagmorgen met een goed humeur de zee was zeer rustig géweest en de maaltijden voortreffelijk vaste voet op Engelse bodem. Aan het station te Londen stond een bus klaar om hen naar een ander te brengen, van waai de trein naar Portsmouth vertrok. Lotsy had zelf alles geregeld^ wat geen over bodige maatregel bleek, want de verte- genwoórdiger van het organisatie-co mité, die voor de ontvangst had zorg te dragen, schitterde door afwezigheid. De schutters gingen door naar Bisley, terwijl de heren Pahud de Mortanges en Van den Houten naar hun hotel in Londen reden. Met twee speciale reiswagens begon nen de roeiers, vergezeld van hun offi cials, de lange reis naar High Wycombe, een dorpje dat nog 12 mijl buiten Hen ley ligt, waar zij en later ook de kano- ploeg zijn ondergebracht. De enige, die naar het grote kaïhp te Uxbridge ging, was de kok Boogers, die daar voorbe reidende maatregelen zal treffen op culinair gebied, voor de grote groep, die vanavond zal arriveren de zwemmers en hockeyers. De voetballers kwamen enkelq uren later onder leiding van Herberts. Ver- legh. Boeljon en Jesse Carver in goede welstand te Portsmouth aan. HET OLYMPISCH VUUR IN FRANKRIJK AANGEKOMEN. Fanfares en fakkeloptochten vormden Zaterdagnacht het welkom, dat het Olympisch vuur bij aankomst te Genève werd bereid. Een kwartier na midder nacht was de Zwitsers-Franse grens be reikt. De Zwitserse en Franse volkslie deren werden gespeeld, toen de Franse athleet Henri Charpentier zijn fakkel aan die van de laatste Zwitserse loper aanstak. De fakkel heeft Zaterdag voor enkele ogenblikken gevlamd bij het graf van Baron Pierre de Coubertin. de man die de Olympische Spelen in moderne vorm herleven deed. Er had geen plechtigheid plaats aan het graf. De lopers stonden slechts stil, met gebogen, hoofden, een minuut lang, waarbij de 86-jarige weduwe van Baron de Coubertin toekeek. Toen werd de fakkelloop voortgezet. Er zijn vele mensen in Nederland geweest, die een tijdlang In de veronder stelling waren en nog zijn, dat Nederland op de Olympische Spelen titels voor het grijpen had. Die bij het horen van namen als b.v. Nel van Vliet, Wim Slijkhuis of Fanny Blankers-Koen in hun gedachten de desbetreffende athle- ten al op het ere-podium in het Wembley-Stadion zagen staan, de lauwer krans om hun slapen, de Nederlandse vlag fier aan de hoogste mast wappe rend. Voor diegenen is het goed nog eens de woorden aan te halen, die de N.O.C.-voorzitter vorige week in Amsterdam tot de Olympische deelnemers sprak: „Wjj kunnen met deze ploeg een goed figuur slaan. Maar vooral geen hoera-stemming. Onze meisjes en jongens doen wat ln hun vermogen ligt. En ik reken erop, dat zij dat zullen verrichten In de geest van dc Olympi sche eed: terwille van de eer van ons land en terwllle van de glorie van dc sport". WU willen met deze regelen geenszins beweren, dat ons land geen kans op een Olympische zege heeft. Integendeel wij hebben athlcten in onze ploeg, die met vrij grote zekerheid een Olympische titel in de wacht zullen slepen. Maar daar mag men niet stellig op rekenen. Op deze Spelen, het klinkt misschien vreemd, heeft geen land titels voor het grijpen. Want de Olympische medailles hangen hoog, duizelingwekkend hoog. De Spelen hebben in de loop der jaren meer dan ééns het bewijs geleverd te spotten met alle profetieën. Van verschillende landen weet men hoegenaamd niets en dan de zenuwen die de deelnemers moeten doorstaan voor zij vla enerverende series en ronden eindelijk de eindstrijd bereiken. Alle factoren, die voorbarige illusies wel eens heel lelijk kunnen schaden. DE BEST ZEGEVIERDE ACHTER DE MOTOREN. Zaterdagmiddag werden fn het Ge meentelijk Sportpark te Lisse de eerste wielerwedstrijden gehouden voor be roepsrijders en amateurs onder de regle ment en der Nederlandse Wielren-Unie. Deze wedstrijden, welke om halfzeven een aanvang namen, hadden een vlot verloop en over het algemeen werd er met een flinke snelheid gereden, in het bijzonder door de professionals achter handelsmotoren. Na 216 uur strijd werden de volgende uitslagen verkregen: Sprintwedstrijd voor amateurs over 2 ronden: 1. M. v. Gelder; 2. M. Homma; 3. J. v. d. Veer (200 meter in 20 sec.). Wedstrijd achter motoren voor profs: lste manche over 10 KM. (25 ronden)1. L. Motké 14 min. 55 sec.; 2. C. de Best; 3. L. de Beer. Wedstrijd achter motoren voor profs: 2de manche over 20 KM. '50 ronden): No. 1 L. de Beer 31 min, 18 sec.; 2. C. de Best; 3. L. Motké. Wedstrijd achter motoren voor profs: 3de manche over 20 K.M. (50 ronden): 1. C. de Best 24 min. 16 sec.; 2. L. Motké; 3. L. de Beer. De totale uitslag luidt: No. 1 C. de Best 5 pnt.; 2. L. Motké 6 p.; 3. L. de Beer 7 pnt.: 4. A. v. Amsterdam 12 p.; 5. G. Loos 16 p.; 6. Reuter 18 p.; 7. W. Matena 20 pnt. Omniumwedstrijd voor amateurs: af- valwedstrijd: 1. M. v. Gelder; 2. J. Har mans; 3. M. Homma: 4. J. v. d. Veer. Hoewel de belangstelling niet bijzon der groot was, waren deze wedstrijden zeer interessant, daar door de vele jach ten de races zeer aantrekkelijk waren. „SWIFT COMBINATIE". Successen van Jac. dc Groot. Zaterdag behaalde Jac. de Groot een keurige 3e plaats in Wllhelminadorp 'Zeeland). Winnaar van deze race over 140 K.M. werd v. Est, de winnaar van de Ronde v. Brabant, 2e G. Voortlng 'Haarlem), terwijl W. Wichtmans. die reeds 12 wedstrijden won. de 4e plaats bezette. Joop Riethoven, die hier zijn eerste grote wedstrijd reed, brak 40 K.M. voor de finish in de hoofdgroep zijn voor wiel en moest opgeven. Zondag reed De Gropt wederom in Zeeland, n.l. te Grauw, een wedstrijd over 105 K.M. lste werd hier Meester uit Vlijmen, 2e A. Geluk, 3e Jac. de Groot en 4e v. Est, de winnaar van de vorige dag. Joop Riethoven had weer pech, nu sprong zijn band, waardoor hij de strijd moest staken. De lste competitie-wedstrijd werd ge wonnen door Wim Rijsbergen. Hij legde Onze voetballers. Bekijken wij b.v. onze voetbalploeg. Dit Jaar bleven onze Oranjemannen on geslagen en zij zijn met zekere kansen naar Engeland vertrokken. Vanavond spelen zij tegen Eire, een wedstrijd, die zeer waarschijnlijk in ons voordeel be slist zal worden. De Ierse voetbaldes kundigen zijn pessimistisch gestemd en geven hun elftal tegen Nederland geen schijn van kans. Er is in de Ierse Vrij staat een groot gebrek aan voetbal amateurs van formaat en het elftal, dat tegen ons land speelt, staat niet op hoog internationaal peil. Wint Neder land vanavond, dan komt ons land ln de eerste ronde tegen Engeland. Op de Olympische Dag hebben wij reeds met het Engelse amateurvoetbal ken nis gemaakt- Veel hadden de Britten toen niet ln te brengen. Maar nu liggen de zaken wel Iets anders. De Britten spelen nü in eigen omgeving en voor eigen publiek en wij vermoeden, dat zij wel tot betere prestaties in staat zijn, dan zij in Amsterdam hebben laten zien. Waar wij met de Zweden en Fransen aan toe zijn weten wij. Wij kennen hun kraoht.. en hun tekortkomingen. Eén zeer onzekere factor vormen echter de landen, waar beroepsvoetbal bestaat. Italië, winnaar in 1936 en stellig nog over een keur van goede spelers be schikkend, Oostenrijk en Joego-Slavië, dat met zijn sterkste elftal komt, beho ren tot deze categorie. Landen, waar het amateurvoetbal op een vrij laag peil staat, maar waArvan men vreest, dat zij de amateurbepalingen zeer rek baar nemen. Dq onzekerheid wordt nog vergroot, omdat landen als Polen, Egyp te en Turkije hun sporen op voetbal- gebied al lang hebben verdiend. Zo ein digden Egypte en Polen, resp. ln Am sterdam en Berlijn op de vierde plaats! Verder blijft de vraag: hoe voetbalt men in China, Korea of Mexico? Men weet er zó weinig van, dat elke voor beschouwing nutteloos lijkt. Maar al met al mogen wij toch met vrij grote zekerheid aannemen, dat ons land een behoorlijk figuur zal slaan. de 72 K.M. tijdrace af in 1 uur 51 min. 17 sec., 2. R. Riethoven 1 uur 53 min. 10 sec., 3. Bouthoorn. 4. J. Riethoven Az., 5. J. Vermeulen 2 uur 1 min. 5 sec. (eerste B-klasser), 6. B. Kruit 2 uur 3 min. 12 sec., 7. Wallet, 8. Brugman, ge lijk met J. Vervooren, Knopperts en C. v. Velzen, 12. C. de Raadt en Tomassen, 14. H. Vos en 15. N. Goudkuil. BU de Junioren klopte D. Nieuwen- burg zijn rivaal A. Vermeulen in de prachttijd van 59 min. 50 sec. over 36 K.M. A. Vermeulen had 1 uur 2 min. en 5 sec. nodig. BILJARTEN BILJART-TOURNOOI „ROYAL" De wedstrijden, georganiseerd door de Alphense biljartvereniging „Royal" wer den voortgezet met de navolgende wed strijden: De Kroon I—Monepole 1 4-4. (Op caramboles wist de Kroon zich in de winnaarsronde te plaatsen); Cres cendo IDe Plas II 4—4. (Crescendo I wist zich op caramboles in de w.'n- naarsronde te plaatsen). GOLF Te Noordwijk aan Zee won de heer J. W. Henny 110) met 3 en 2 van mevr. C. Schoute (20) in de finale voor de Prinses Beatrix Beker. ROEIEN. SUCCESSEN VAN NJORD TE NAMEN. Tijdens de internationale roeiwed- strijden, die Zondag te Namen werden gehouden, bereikten de verschillende bo ten van de Nederlandse Studentenroei vereniging Njord fraaie resultaten. De uitslagen lulden: Twee met stuurman seniores Interna tionaal: 1 Njord 4 min. 34 sec.; 2. Pa- rijse Politie 4,49. Acht Juniores international: 1. Njord 3 min. 30 sec.; 2. Antwerp Sculling Club 3,34; 3. Parljse Politie; 4. Royal Club Nautique Gent. Vier met stuurman voor seniores in ternationaal: 1. Njord 3.58; 2. Royal Nautique Anversoise 4.02; 3. Union Nau tique Luik. Acht seniores internationaal: 1. Njord 3.27; 2. Antwerp Sculling Club 3.27,2; 3. Parijse Politie; 4. Royal Club Nautique Gent. Vier met stuurman voor seniores in ternational: 1. Njord 3.58: 2. Royal Nau tique Anversoise 4.02; 3. Union Nautique Luik. Acht seniores international: 1 Njord 3.27: 2. Antwerp Sculling Club 3.27,2; 3. Parljse Politie. Zwemmen is een mooie sport Doch 't nuttigst als het „reddend" wordt. de zwemploeg. Vier Olympische titels behaalden onze zwemmeisjes op de Spelen in 1936 te Berlijn. Vier schitterende overwinnin gen, die de Nederlandse hegemonie toendertyd bij het dameszwemmen op afdoende wijze onderstreepte. Vergelij ken wij de tijden van nu met die van 1936, dan zal een ieder moeten toege ven, dat deze zeker even snel zijn als toen. Er ls echter één verschil: de an dere landen zijn, meer dan wij. vooruit gegaan. Nederland gaat wéér met een sterke ploeg naar de O.S., met Nel van Vliet als onze grootste troef, maar onze meisjes zullen daar in de Wembley- Pool dit verschil alleen kunnen nivelle ren door een grote dosis wilskracht en geestdrift' en er uit te halen wat er in zit. Een zelfde resultaat als in 1936 mag men echter in geen geval verwachten Ook onze waterpoloploeg behoort tot de grote favorieten. Dit jaar werden prachtige overwinningen geboekt en zo te zien zijn de kansen niet gering. Er heerst in hun ploeg een puike stemming en hiervoor komt trainer Kuypers een verdiende pluim toe. Gezwoegd en ge traind heeft hij met zijn jongens. Twee maal per week hield hij zij een nachtje in het zwembad en dan 's ochtends om zes uur het water in. Koud of niet koud. Al moest hij ze er zelf naar toe dragen. En het resultaat is er. Zijn Jongens zullen er voor vechten. de hockeyers Na de oorlog werd ons nationale team nog niet geslagen, waaruit mag blijken, dat onze hockeyers met vertrouwen en optimisme naar Londen mogen gaan. Maar ook hier- moet men, zoals bij alle andere takken van sport ,niet plotse ling tot een al te groot optimisme gaan overneigen. Voor het eerst heeft ook En- I geland voor het Olympisch hockey-tour- I nooi ingeschreven en het is bekend, dat het Britse hockey op een zeer hoog ni veau staat. En een halve beslissing tus sen ons land en Engeland behoort zeer zeker tot de mogelijkheden. Doordat Brits-Indlë in twee delen is gesplitst. Pakistan en India, heeft men nu twee tegenstanders van formaat ge kregen, want het voormalige Brits-In dische spel staat nog altijd op het aller hoogste peil. Als het zover komt, dat Nederland deze gevaarlijke tegenstanders krijgt te bevechten, zullen echter eerst heel wat moeilijke klippen omzeild moeten wor den. DE ATHLETEN De hoofdschotel van de Olympische Spelen vormen de athletlekwedstrljden. De athleten leveren het grootste aan tal deelnemers en geen wonder overi gens. want is de athletiek niet de moe der van alle sporten? Wij kunnen de Nederlandse athletiek- Dloee in twee delen splitsen: dames en heren. Wat ds heren betreft zijn wii gauw uitgepraat. Ons land beschikt ditmaal niet. over sprinters zoals op de Spelen in Berlijn, toen Nederland met de snel ste blanke sprinter de derde plaats on de 100 meter bezette en ook Wil van Beveren zich in de eindstrijd plaatste. Wij vinden bU de heren slechts één man van werkelijk grote klasse: Wim Slijk huis. Hij komt voor ons land uit op de 5000 meter en de 3000 meter steenle chase. De AAC-er krijgt echter op beide nummprs athleten van wereldklasse te bestrilden. WU noemen van hen alleen een Zatooek en een Gaston Reiff. Het belooft een titanenkamp te worden. Lang is op het grote treffen gewacht. Hoe het zal aflopen? Slijkhuis ls zeker niet kansloos. BIJ de technische nummers kunnen onze landgenoten niet meer dan hun best doen. het klasse ver schil is hier te groot. Geheel anders ligt, de situatie bij de dam es-athleten. Er zal geen andere ath lete te Londen verschijnen, die zo all round is als Fanny Blankers-Koen. Op do gehele wereld is zo'n tweede athlete niet te vinden. Zii start dan ook sterk favoriet on de 100 meter en 80 meter horden. Ook op de 4 x 100 m. estafeft? staan de Nederlands eoapierpn lang nl°t -'"om,, onze dames bewezen hpt mlddacr nog. terwUl op de technische nummers onze vertegenwoordigsters eveneêns lang niet kansloos zUn. Ook onze zeilers, roeiers, ruiters schutters.- worstelaars, kanoers. boksers en turnsters zullen in Londen een ge ducht. woordje meespreken. Nederland wacht in spanning. Het is het laatste jaar, waarin ónze Koningin Wilhelmlna aan de regering is. En een eervolle plaats bU de Spelen zou een nrachtig afscheidscadeau van de Neder landse sport betekenen. ATHLETIEK 100 m. hardlopen 200 m. 400 m. 800 m. 1500 m. 5000 m. 10.000 m. Marathon Hindernis 3000 m. 110 m. Horden 400 m. Horden 4 x 100 m. 4 x 400 m. Hoogspringen Vèrspringen Polsstokhoog Hinkstapsprong Kogelstoten Discuswerpen Speerwerpen Kogelslingeren Tienkamp 50 K.M. wandelen Dames 100 m. harlopen 80 m. Horden Hoogspringen Speerwerpen Discuswerpen 4 x 100 m. Vèrspringen Heren 100 m. borstcrawl 400 m. borstcrawl 1500 m. borstcrawl 100 m. rugslag 200 m. schoolslag 4 x 200 m. Springen plank Springen toren Dames 100 m. borstcrawl 400 m. borstcrawl 100 m. rugslag 200 m. schoolslag 4 x 100 m. 6pringen plank Springen toren Olympisch record Jesse Owens (VS) Jesse Owens (VS) Carr (VS) Hampson G.B.) Lovelock (N.-Zeel.) Höckert (Finland) Kusacinsky (Polen) Kitelson (Japan) 10.3 20,7 46.2 1.49 3 3.47.8 14.22.2 30.11.4 229.19.2 Iso Hollo (Finland) 9.03.8 Towns (VS) 14.2 Tisdall 'Ierland) 51.8 Verenigde Staten 39.8 Verenigde Staten 3.08.2 Johnson-. 'VS> 2.03 m. Jesse Owens <VS) 8.06 m. Meadows 'VS) 4.35 m. Tajlma (Japan) 16 m. Woelke 'Duitsland) 16.20 m. C^rpentler (VS) 50.48 m. Stock (Duitsland) Hein ((Duitsland) Morris (VS) Whitlock (Eng.) 71.84 m. 56 49 m. 7900 pnt. 4.30.41 Wereldrecord La Beach (Panama) La Beach (Panama) McKenzle (Jamaica) Harbig (Duitsland) Strand (Zweden) Gunder HAgg (Zw.) Helno (Finland) 10.2 20.2 45.9 1.46.6 3.43 13.58.2 29.35.4 Dillard (VS) 13.6 Hardin (VS) 50.6 Verenigde Staten 39.8 Verenigde Staten 3.08.2 Steers (VS) 2.11 m. Jesse Owens (VS) Wammerdam (VS) Tajlma (Japan Fonville (VS) Fich (VS) Nikkanen (Finl.) Blask (Duitsland Morris (VS) 13 m. 4.77 m. 16 m. 17.68 m. 54.93 m. 78.70 m. 59 m. .7900 pnt. Berlijn 1936 Stephens (VS) Valla (Italië) Csak (Hong.) Tleischer (Duitsl.) 45.18 m. Mauermeyer (Did.) 47.63 m. Verenigde Staten 46.9 11.5 [F. BlankersKoen 11.5 11.7 F. Blankers-Koen 11.3 m. I F. BlankersKoen 1.71 m. Stenhauer (Duitsl.) 47.24 m. Mauermeyer (Did) 48..31 m. Duitsland 46.4 F. BlankersKoen 6.25 m. ZWEMMEN Berlijn 1936 N. Yusa (Japan 57.5 J. Medica (VS) 4.44.5 Kitamura (Japan) 19.12.4 Kiefer (VS) 1.5 9 Hamuro (Japan) 2.42.5 Japan 8.51.5 Degener (VS) 163.57 Wayne (VS) 113.58 Ford (VS) 55.4 Janny (Frankrijk) 4.35.2 Amano (Japan) 18.58.8 Kiefer (VS) 1.04.8 Verdeur Japan (VS) 2.35.6 8.51.5 R. Mastenbroek (N.) R. Mastenbroek (N.) N. Senff (N.) H. Mayehata (Jap.) Nederland Gestrlng (VS) Poynton (VS) 1.5.9 5.26.4 1.16.6 3.01.9 4.36 89.27 33.93 W. den Ouden (Ned.) R. Hveger (Den.) C. Kint (Ned.) N. v. Vliet (Ned.) Denemarken 1.4.6 5.00.1 1.10.9 2.49.2 4.27.6 Voetbal Waterpolo Hookey Wielrennen Boksen Ruitersport ANDERE OLYMPISCHE PRESTATIES 1906 Denemarken. 1912 Engeland, 1020 België, 1924 Uruguay, 1928 Uruguay, 1936 Italië. 1900 Engeland, 1904 Amerika, 1908 Engeland, 1912 Engeland, 1920 Engeland, 1924 Frankrük, 1928 Duitsland, 1932 HongarUe, 1936 HongarUe. 1920—'28 Engeland, 1932—'36 India. 1936: 1000 m. zonder voorgift Tonny Merkens (Duitsl.); 1000 m. sprint A van Vliet (Ned.); 2000 m. tandem IhleLorenz (Did) 4000 m. achtervolging FrankrUk. I 1936: Vlieggew.: Kaiser (Duitsl.)bantam: Sergo (Italië); ve der: Casanova (Argentinië); lichtgew.: Harangi (HongarUe): weiter: Suvie (Finland); midden: Despeaux (FrankrUk); half- zwaar: Michalot (FrankrUk); zwaar: Runge (Duitsland). 1936: Dressuur. Heinz Pollay (Duitsl.); Dressuur en Crosscoun try, kapt. Stubbendorf (Duitsland); Springen: It, Kurt Hessa (Duitsland).

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5