5 uur: WARME BRANDERS Laatste Berichten Van Nazi's en communisten Liever het roet van Piccadilly, dan het zand van de Sahara DEN DUIK ir. - ZUIDSTRAAT 75 - KATWIJK Voor de Vrouw UIT DE RIJNSTREEK Frankrijk wil collaborateurs van haar kolonisators maken Het Leidsch Dagblad UIT DE OMSTREKEN MAANDAG 26 JULI Proces-acten onthullen geheimen. fTan onze Duitse correspondent) De documenten, die bij de voorberei ding van de processen tegen Duitse oor logsmisdadigers te voorschijn komen, onthullen van tijd tot tiid interessante bijzonderheden uit het leven van Duit sers. die tot de prominenten van het Hitler-regiem behoorden. Zo hebben wij onlangs vernomen, dat Roland Freisler, de beruchte president van het volksge- rechthof. voordat hij de lugubere rol van groot-inquisiteur van het Derde Rijk speelde; lid was van de communistische partij. Tijdens de eerste wereldoorlog was Freisler ln Russische gevangen schap geraakt en in 1918 werd hij be last met de vorming van communisti sche speciale rechtbanken, die afreken den met de tegenstanders der bolsje wistische revolutie. Over het duister verleden van Freisler werd in de nazi- tüd angstvallig gezwegen. Kort voor het einde van de tweede wereldoorlog werd hij bü het verlaten van de schuilkelder onder het volksgerechthof te Berlijn door een scherf van een Amerikaanse vliegtuigbom dodelijk getroffen. Een even onbekende bijzonderheid be helst de mededeling, dat Alfred Rosen berg. de filosoof van het nationaal-so- cialisme. schril ver van het partij- evan gelie „De Mythus van de 20ste Eeuw", gedurende de eerste wereldoorlog dienst deed als spionnage-agent van de tsa ristische geheime politie. Rosenberg eindigde in October 1946 te Neurenberg zijn leven^aan de galg. De kroon spant evenwel het sensatio neel verhaal over Reinhard Heydrich, de chef der Duitse Gestapo, dat enkele dagen geleden in een Zuid-Duits blad werd gepubliceerd. Begin 1937 richtte Heydrich zich tot Admiraal Canaris, het hoofd van de Duitse contra -spion- nage, met het verzoek hem alle brie ven en met de hand geschreven acten, betrekking hebbende op de samenwer king tussen de vroegere Duitse Rijks- weer en het Russische Rode Leger, ter beschikking te stellen. Hij stelde vooral belang in schiftstukken van Toechats- jewski, Hammerstein, Seeckt en andere generaals. Canaris. die toen reeds tegen Hitier - en ayn partij conspireerde en geen gelegenheid verzuimde om de plan- ,nen der geheime staatspolitie te dwars bomen, weigerde. Eveneens wees hij het van de hand, uit zijn staf wetenschap pelijke medewerkers aan te wijzen, die in staat waren, elk gewenst handschrift na te bootsen. Tegelijkertijd gaf hy zijn stafchef, generaal Oster. opdracht uit te vorsen wat Heydrich in het schild voerde. Het enige, wat Oster to weten kon komen was, dat sedert enige tijd onder leiding van een professor in de grafologie, vier gedeserteerde of gevan gen genomen leden der Russische Ge- peoe in het hoofdkwartier der Gestapo in de Prinz-Albrecht-Strasse in streng ste isolatie en onder bewaking bezig waren met geheimzinnig werk. Pas la ter ervoer hij, dat Heydrich er toch in was geslaagd uit de archieven van de Rijksweer alle bescheiden over de Duits- Russische militaire samenwerking in handen te krijgen. EEN PLAN VAN HITLER. In Februari 1937 werd te Moskou een politiek complot ontdekt. Maarschalk Toechatsjewskl en een reeks hoge be velhebbers van het Rode Leger werden gearresteerd. Na een monsterproces, waarin de beklaagden zich ten dele zelf beschuldigden, werd bijna de gehele Russische staf „geliquideerd". Wil men de onthullingen van het Zuid-Duitse blad geloven, dan is dit bloedbad het resultaat geweest van een duivels plan, dat door Hitier zelf werd uitgedacht en door Heydrich is uitgevoerd. Heydrich zou er zich later in een g/- sprek met Canaris op hebben beroemd, de gehele leiding van het Rode Leger aan de beul te hebben overgeleverd. Naar het voorbeeld van de originele brieven sou een omvangrijke correspon dentie tussen de groep Toechatsjewski en de leiding van de Duitse Rijksweer zijn vervaardigd en deze belastende do cumenten zouden via Tsjecho-Slowakije in" de handen van de Gepeoe zijn ge speeld. Op deze wijze zou het Russische Leger van zijn leiding en voor aanzien lijke tijd van ziin stootkracht zijn be roofd. Jeschow, de chef van de Gepeoe, die het onderzoek tegen de Russische legerleiding voerde werd enige tijd na Toechatsjewski's executie eveneens ter dood gebracht. Heydrich werd in 1942 het slachtoffer van een aanslag. Cana ris en Oster ziin begin April 1945 in het concentratiekamp Flossenburg ver moord. ALPHEN Herdenking vijfjarig bestaan Rode Kruis Op het. terrein van de Martha-Stich- ting .Rijnstroom" aan de Raadhuis straat herdacht de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis Zaterdagmiddag met een oefening 'ln groot verband het eerste lustrum. Geboren uit een groepje plaatsgenoten, die zich in 1943 ten doel stelden pakketten levensmiddelen te verzenden naar landgenoten in concen tratiekampen in Duitsland, heeft thans een flinke afdeling van het Rode Kruis de toenmalige oprichting van de afd. Alphen kunnen-herdenken. Medewerking aan deze herdenking werd verleend door de Transportcolon nes uit Gouda. Bodegraven en Schoon hoven, terwijl deze afdelingen terzijde werden gestaan door een afdeling van de Mil. Geneeskundige Dienst o.l. van Overste v. d. Vecht. De oefening bestond uit hulpverle ning bij een vermeende bominslag. Al les werd natuurgetrouw gedemonstreerd, ook de bomexplosie's. rookontwikkeling enz. enz. Na de veronderstelde bomin slag ontstond er brand, die door de on middellijk gewaarschuwde brandweer onder leiding van lr J. D. J. Waarden burg spoedig geblust was. De ontplof fingen bleven inmiddels aanhouden en spoedig waren de eerste z g. gewonden uit het schoolgebouw naar buiten ge bracht en werden deze ter verdere ver zorging naar een inmiddels opgericht veldhospitaal vervoerd. De lichtere ver wondingen werden ter plaatse behan deld terwijl de zwaar gewonden per transportauto verder vervoerd werden. De oefening werd met de meeste ernst uitgevoerd. Een incident deed zich nog voor, :oen een stuk metaal van een der ontplof fende projectielen met flinke vaart te gen de borst van dr Meerwaldt terecht kwam. dr Meerwaldt'sloeg hierdoor te gen de grond, maar er was natuurlijk direct voldoende medische hulp aanwe zig om deze echt getroffene de nodige hulp te verlenen. Na in de school geholpen te zijn was dr Meerwaldt na enige tijd gelukkig weer in staat de oefening gade te slaan. Dr Van Kooten zorgde voor deskun dige voorlichting aan het helaas te wei nige publiek. Het kan niet anders dan gezegd wor den, dat de oefening zeer geslaagd is te noemen. De organisatoren hebben dan ook alle eer van hun werk gehad. BEROEP AANGENOMEN. Het bestuur der Ned. Herv Kerk te Oudshoorn ontving dezer dagen het be richt, dat ds L. J. G. Veenendaal het op hem uitgebrachte beroep heeft aan vaard. Ds Veenendaal zal als plaatsvervan ger optreden van dr Cannegieter. Beroepen In de Zondagavond ge houden gemeentevergadering is tot pre dikant van de Geref. Kerk van Ouds hoorn (gem. Alphen) beroepen ds J. D Koers laatstelijk vlootpredlkant. AAR' DERVEEN Ds Moolhuizen beroepen Ds N. Moolhuizen alhier ontving een beroep naar de Geref. Kerk te Hijken (Dr.). BOSKOOP HAGELSCHADE Door de Federatie van boomkwekers wordt medewerking verzocht van alle boomkwekers, ten behoeve van de hulpactie voor de door hagelslag ge troffen kwekers. De Federatie zal rozen spruiten kopen en deze aan de gedupeerde vakgeno ten verstrekken Aanbiedingen kunnen worden gedaan aan 't secretariaat der Federatie, mr dr J F. Taat, Burg. Colijnstraat 10 te Boskoop. Te Utrecht zijn geslaagd voor het diploma co^tumière onze plaatsgenoten Dora Houtman en Adrie van Klaveren. WOUBRUL jB RAADSVERGADERING De raad dezer gemeente komt Vrij- Emigratie betekent voor de Britten een moeilijk dilemma. belangrijke kwestie maar op haar be loop laat. Zy houdt niemand vast, maar moedigt emigratie evenmin aan. Het Britse Ryk is opgebouwd door de pioniers van weleer. Thans melden ve len zich aan. die ontsnappen willen aan de duurte en de distributie. Deze lieden zullen onvermydeiyk worden teleurge steld. Aan de andere kant van de Oceaan ls het ook geen paradys. al schijnt de zon er de hele dag. Ook daar zyn tekorten. Woningnood is univer seel. Sommige haastig-gebakerden. die zelfs geen geduld meer hadden om op hun passage te wachten, gingen maar al vast per vrachtauto naar Zuid- Afrika. De Sahara smoorde hun ver langens. Het visioen van het beloofde land maakte plaats voor een ander droombeeld. Het vochtige eiland in de mistige zee kwam hen onweerstaanbaar voor. Met hangende pootjes kwamen ze terug, genezen van de obcessie. die hen naar onbekende verten dreef. Nog met het woestynzand in hun schoenen schuifelden ze langs Piccadilly. De roetdeeltjes uit de Londense lucht zet ten zich vast op hun verheerliikte ge zichten. Maar zü zyn voorgoed immuun voor de lokkende affiches Zo worstelt Engeland met zijn emi grantenprobleem. dag te 20 uur ln openbare verga dering byeen, om ter behandeling van intrekking van een raadsbesluit tot prysverhoging van te Hoogmade aangekochte grond, wyziging van -de gemeenschappelijke regeling inzake de srhoolartsendienst, gingen. (Van onze Londense correspondent). Een'half millioen Britten staan te popelen om de somberheid der tijden de rug toe te keren. De emigranten- schepen zijn afgestampt. De etalages van de Dominionbureaux met hun op timistische visioenen van zon en over vloede hebben hun uitwerking niet ge mist. In het centrum van Londen oefent een spandoek met grote letters een hypnotiserende werking uit: „Emi greert per vliegtuig naar Canada!". Zevenduizend zijn er al voor deze verlokking bezweken. Niet weinigen beschouwen emigratie op een ogenblik, dat het moederland alle krachten nodig heeft om het hoofd boven water te houden, als een soort desertie. Zeker. Engeland kan vakarbei ders nauwelijks missen. Importeerde het geen 100.000 D.P.'s en ontfermde het zich niet over 80.000 Poolse oud-Strij- ders? Toch is emigratie met het oog op de toekomst voor dit land een levens- noodzakelijkheid. Immers, het heeft nauwelyks voedsel genoeg voor 35 mil lioen van de byna 50 millioen bewo ners. Wil er ooit een evenwicht in de handelsbalans komen, dan zal men met goed fatsoen de overtollige massa moe ten reduceren. Trouwens de verstevi ging van het Britse Gemenebest edst, dat de overzeese gebieden nieuw bloed krygen. Er is ook het strategische argu ment. Verspreiding van vitale bedrij- ven over de Dominions is zeer gewenst, hoewel zy ook weer niet te ver uit el kaar mogen liggen, wil het geheel goed functionneren. Een oplossing is dus nodig, die reke ning houdt met de belangen va*n het ogenblik en met de toekomst. Emigratie in het wilde weg en massa- emigratie kunnen alleen maar leiden tot choas. Men zal voorzichtig en oor deelkundig te werk moeten gaan. De maatschappy is nu eenmaal een levend organisme, dat geen ruw ingrijpen duldt. Bepaalde mensen zal men, zo lang er een tekort aan geschoolden be staat, hier moeten houden. Ook dient gelet te worden op de samenstelling der bevolking overzee Theoretisch zyn de mogelykheden onbeperkt. Australië kan zyn bevolking in twintig jaar van 7 tot 20 millioen opvoeren. Nieuw Zeeland tot 3 millioen en Canada tot twaalf. Onlangs is de idee geopperd om bewo ners van bepaalde steden in Engeland over te hevelen naar nieuwe steden van dezelfde naam en structuur elders. Men zou dus een Engeland krygen in een of meer duplicaten! De Brit, voor wie het leven ondenkbaar is zonder zijn geijkte gewoonten en vormen, zou op deze manier zich rmet het grote avon tuur kunnen verzoenen. Het zal echter aankomen op de meest zorgvuldige se lectie, oók met het oog op de achter- blyvende bevolking. Engeland mag geen land van ouden van dagen worden! In 1950 zullen er reeds meer dan 9 millioen onproductieven van hoge leeftijd zyn. De regering is vqrweten. dat zij* deze Eetbare hanekammen. Het Voorlichtingsbureau van de Voed- dingsraad schryft ons: In de vacantietyd reeds vanaf Juni - kunnen wij soms. trekkend langs wegen, door bossen of over de hei, groe pen dooier-gele, trechtervormige padde- stoeltjes zien staan. Vooral door hun aantrekkelyke kleur vragen zy de aan dacht van de voorbygangers En terecht. Dit is de bekende eetbare cantharel, de dooierzwam of h«nekam, die iedere leek kan herkennen en welke practisch niet met andere, schadeiyke soorten te verwisselen is. Behalve aan de kleur en de vorm kan men ze ook nog onderscheiden aan de onregelmatig gegolfde rand en de dikke plooien (de platen) die zich aan de onderzijde van de „hoed" bevinden. Hanekammen zyn niet alleen smake lijk, maar ze biyken één van de weini ge paddestoel-soorten te zyn, die caro- tine bevatten, een stof. die in het lichaam in vitamine a omgezet kan worden. Ook komt er wat eiwit in hane kammen voor; ze smaken enigszins naar kalfsvlees. Er zyn allerlei gerechten van cantha rellen te bereiden, waarvoor wy hier een tweetal recepten (voor vier perso nen) laten volgen. Hanekammensoep 1 Liter water of bouillon, 40 gr. (4 eetlepels) bloem of maizena, een klon tje boter of margarine, 1 uitje, 250 gr. hanekammen, wat zout, peper, peterse lie, desgewenst wat aroma en melk. De hanekammen uitzoeken, het on derste stukje van de steel afsnijden, ze wassen en in stukjes snyden. Een uitje fynsnipperen en dit met de stukjes paddestoel smoren in wat boter of mar- marine. Na 10 minuten het water of de bouillon toevoegen. De bloem of malzp na met wat water of melk aanmengen tot een glad papje en hiermee de soep binden. Zout en peper toevoegen. De soep op smaak afmaken met wat aroma én fyngehakte peterselie. Gesmoorde hanekammen met toma ten (als groente) 500 gr. hanekammen. enige tomaten of wat tomatenpuree. 1 uitje, 2 eetle pels boter of margarine, wat peper, zout en bloem of maizena. De hanekammen uitzoeken, het on derste stukje van de steel afsnijden en dp paddestoelen in vrij grote stukken verdelen. De tomaten pellen en in vie ren snyden en deze (of de tomatenpu ree) met de hanekammen in een pan netje doen. Hierby de boter of marga rine en de gesnipperde ui voegen. Het gerecht in 18 20 minuten op een zacht pitje gaar laten smoren. Het vocht vervolgens binden met wat aan gemengde bloem of maizena. Peper en zout naar smaak toevoegen. Het gerecht geven als groente bU aardappelen of macaroni of by de bo terham. (Van onze correspondent te Parijs). President Auriol ontvangt elke dag van zyn minister van Justitie een sta peltje dossiers van veroordeelde verra ders en collaborateurs. Als hoogste ma gistraat bezit hij namelijk het recht van gratie. Iedere dag wijdt Vincent Auriol een aantal uren aan de studie dezer stukken. Doch omdat de minister van Justitie het tempo det procedures zo hoog mogeiyk opvoert, komt de Pre sident, ondanks zijn toewyding, iedere dag een stapje verder achterop. Men heeft uitgerekend, dat er nog een tien tal jaren zal kunnen passeren, alvo rens het laatste dossier door de hoogste instantie zal worden onderzocht. Er dient dus een andere oplossing gevon den te worden. Een aantal parlements leden, onder wie Daladier, heeft thans een middel aan de hand gedaan om schoon schip te maken, zonder een mas sale clementie over alle veroordeelden uit te spreken, die het rechtsgevoel van het volk beledigen zou. In een wets voorstel, dat dezer dagen by het bu reau van de Kamer is ingediend, wordt de mogelijkheid geopperd alle politieke misdadigers, wanneer zy dat zelf wen sen, te zenden naar de Kergueleneilan- den in de Indische Oceaan Aanvaar ding van dit aanbod zou hen kwyt- schelding garanderen van de straf tot dwangarbeid, waartoe zy zyn veroor deeld. Met het plan is voor de schat kist, In eerste instantie, een som van 400 millioen francs gemoeid. De Ker- guelen-groep bestaat uit vyf eilandjes St. Paul, Amsterdam. Crozet. Déso- lation en Adélie-land, die tot nu toe administratief met Madagascar waren verbonden. Daladier c.s. stellen voor deze gebieden eveneens een beperkte autonomie te schenken. In tegenstelling met het vroegere de- portatle-oord Lambessa in Nieuw-Cale- donië, be^tryken de Kerguelen-eilan- den een zéér vruchtbaar en ryk gebied. Men vindt er kolen en zilver, er is veel vis en er leven kostbare wilde vogels. Bovendien vermoedt men. dat deze stre ken uranium bevatten. Ten einde daar over tot zekerehid te komen, heeft de regering een studiecommissie gezonden, die men echter niet voor het jaar 1951 terug verwacht. Wanneer er inderdaad uranium zal worden aangetroffen een der belangrijkste grondstoffen voor de atoomindustrie dan kan men ver wachten, dat er ook nog wel anderen dan de vroegere collaborateurs zich voor de Kerguelen-eilanden zullen gaan in teresseren. Amerika en Rusland b.v In de Franse cellen en kampen ziet men met spanning het jaar 1951 tegemoet. De krant voor iedereen KATWIJK AAN ZEE Schoolreisje Onder leldipg van het hoofd der school, de heer W Pan man en het personeel, maakten de leerlingen van de hoogste klassen der openbare school alhier hun jaariyks schoolreisje. Via Utrecht, Amersfoort, Harderwyk en Uddelermeer, werd voor de eerste rust Apeldoorn bereikt. Aan Arnhem werd een bezoek ge bracht en de tweede pleisterplaats was de Pyramide van Austerlitz. De terug reis werd aanvaard door het Gooi en Amsterdam. Voor de derde maal werd uitgestapt in de speeltuin Groenendaal te Heemstede. Om 9 uur des avonds was het schoolreisje ten einde. JEUGDAPPÊL. Dinsdagavond om 8 uur zal -n de Oude Kerk voor de jongeren onder de badgasten en voor Katwykers een „Jeugdappèl" gehouden worden. Als spreker treedt op onze vroegere plaats genoot. ds C. J. Lambour van Alphen Medewerking verleent het Herv. Kerk koor van Katwijk aan Zee en Valken burg, onaer leiding van de heer L. Haasnoot OPENING ZOMERCENTRUM C.J.M.V. De officiële opening van het CJMV- zomercentrum. de bunker in de Zuid duinen, zal geschieden Vrydagavond 30 Juli om 8 uur in die bunker. In de etalage van de Gebr. Bloot de Badstraat zyn Zaterdag ten toongesteld de ongeveer 180 Jubileum- Kroningspakketten. die door 't plaat' 9 cent per stuk zen alleen ln de schaarste te zoeken, is n!et geheel juist. In de komende week wordt een aanmerkeiyk groter aanvoer van de meeste artikelen verwacht met een duikeling ln de prijzen. De vraag voor bloemkool was zeer goed doch ook al als gevolg van de schaarste. De beste kwaliteit noteerde soms tot f.90.per 100, tweede soort van f.40.— tot f.65.— en derde kwaliteit ging nog vlot weg voor f. 28.—f. 31.80, terwyl vierde kwa liteit nog tot f. 17.10 haalde. Prinsesse- bonen werden gekocht tot f.95.— en Snybonen deden soms tot f. 95.50 per 100 kg. in de eerste soort. Sla was goed gevraagd en deed van f.2.70 tot f. 6.80 per 100. een beste prys. Ook Andyvie kon vlot kopers vinden en bracht tot f 9.80 per 100 kg. op. Rabarber bracht een lonende prijs op van f5.40 tot f. 6.80 per 100 kg. Bospeen bracht als steeds een best lonende prijs op, de kwaliteit is prima doch een notering van f. 14.50 tot f. 23.10 geeft voor de tuinder een prachtige uitkomst. Zo ook voor de waspeen die geregeld graag gekocht werd voor f. 12.40 tot f. 20.10 in de 1ste soort en f. 12.— tot f. 15.20 in de tweede soort. Een goed gevraagd artikel voor export. De financiële uitkomst van vroege aardappelen geeft geen reden tot optimisme. De prys is werkeiyk telaag, van f. 7.10 tot f. 12.60 voor de grote en seiyk Niwin-comlté weldra naar Indië f. 3.30 tot f. 8.30 voor Drielingen. Ge- zullen worden verzonden voor de Kat- *- wykse militairen aldaar. KATWIJK AAN DEN RUN Tuinbouwoverzicht Het koele weer van de afgelopen week was van gunsti ge invloed op aanvoer en prijzen van zo *oed als alle groentensoorten, maar voornamelijk de oogst van diverse bo- ïensoorten bleef verre Geneden de ver en" begrotingswyzi- I wachting Wel waren de pryzen vry I hoog, doch de oorzaak van de hoge prij- lukkig is de aardappelziekte nog niet opgetreden en de Coloradokever hield zich ook nog schuil. Het wordf echter nu, nu de zon zich laat zien en de zachte winter voorbU ls, uitkijken! Nieuw kerkgebouw Naar we verne men zal het nieuwe kerkgebouw van de Geref. Kerk art. 31 aan de Cantineweg op Zondag i Aug. In gebruik worden 'pnomen. Tot scriba der Geref. Kerk i~ Ge noemd de heer W. van Veen. SASSENHE1M Voor het Mulo-diploma slaagden G. H. Kuiper. W. Taskin, M Zwetsloot en G. Zwetsloot. De Zaterdag alhier, met mede werking van het Fanfarecorps „Cres cendo" en de mondorgelclub „Excel sior" gehouden collecte ten bate van „Het Groene Kruis" heeft f. 320,09 op gebracht. VOORHOU1 DE ONTBINDING VAN DE ORANJEVERENIGING. In het verslag van de opheffingsver gadering van de Oranjevereniging, in ons blad van Zaterdag jJ. zyn naar ons thans biykt een paar onjuistheden ge slopen De voorzitter heeft slechts als mogelykheid, waarover de burgemees ter beschikt om eventuele feesten van de Oranjevereniging te dwarsbomen het weigeren van een muziekvergunning genoemd, terwyj het verbod om kinde ren vryaf te geven van school een maatregel van de zyde van de Katho lieke geestelijkheid zou kunnen zyn. VOORSCHOTEN WOENSDAG PAARDEMARKT. Woensdag 28 Juli a.s. wordt ln deze gemeente de traditionele paardemarkt gehouden. Met ingang van 1 September as zyn aan de Hervormde School, alhier, tot leerkrachten benoemd mej. J. van der Beek te Delft en G C Hogerwey te Apeldoorn. U-MV/WfV DS ZANDEE BEROEPEN Ds J. De Vacantie-toeslag in het bouwbedrijf VOLGENDE WEEK GEEN EXTRA UITKERING. Geiyk bekend mogen de werkgevers in de bedryven hun personeel gratifi- qatie's vacantletoeslag e.d. toekennen tot ten hoogste 2% van het jaarsalaris. Een uitzondering hiervoor bestaat ln de bouwbedryven. in verband met het feit, dat daar reeds gedurende het ge hele jaar z.g. vacantie-bonnen worden verstrekt voor extra vrye dagen met Kerstmis, Pasen enz., waarvan het be drag neerkomt op ongeveer een nor maal weekloon. De arbeidersorganisaties in de Be- dryfsunie hebben zich derhalve op het standpunt geplaatst, dat het niet aan gaat ook nog actie te voeren voor de 2% toelage; zy zullen een dergelyke actie nalaten en tegen gaan. Het zal de ondernemers in het Bouwbedrijf der- Halve niet toegestaan zyn in het Jaar 1 Juli 1948—1 Juli '1949, behalve de va- cantiebonnen, nog een extra-uitkering te doen. Bijenzwerm ging passagieren CONSTERNATIE OP EEN NOORDWIJKS BOULEVARD-TERRAS De Noordwykse badgasten, die van morgen op het terras van een restaurant aan de Boulevard te Noordwyk 'n kopje koffie, savoureerden, werden plotseling opgeschrikt door een byenzwem, die zich ten getale van naar schatting 30.000 stuks tussen <Je van de zomerzon profi terende vacantiegangers mengden en dientengevolge algehele ontsteltenis ver wekten. Men was zó verstandig de bad gasten direct aan te raden rustig te blyven zitten en vooral niet te gaan slaan. Dit bleek een juist advies te zyn, want binnen 10 minuten zette de byen- kohingin zich vast aan de onderkant van een tafelblad en binnen het half uur hadden de tienduizenden tamme bytjes zich rond hun aanvoerster genesteld. Dit schouwspel trok honderden kykers en toen een inmiddels gewaarschuwde ervaren Noordwykei ymker op het ter ras kwam, kon hy zich slechts met moeite een weg naar zijn weggelopen „kinderen" banen, want het bleek dat de groengekleurde koningin (ahdere ko ninginnen zyn rood. goud of zilver ge kleurd. al naar gelang het'iaar van ge boorte) en voorzien van een minutieus nummertje op de rug inderdaad aan deze ymker toebehoorde Zonder enig beschermingsmiddel lokte de eigenaar zyn volkje in de korf. Toen hem dit te lang duurde de ijmkcr vertelde zyn auditorium, dat de byen zich met dit mooie weer echt „uit" voelen, nam hy zyn „beroker" en dreef aldus de weglopers naar binnen. Na een uurtje was de fust zowel by de gasten als bij de bijen teruerrek^a'-ri PRINSES-REGENTES EN PRINS BERNHARD NAAR ADMIRAAL- ZEILEN. De Prinses-Regentes en Prins Bern- hard zullen zich op Dinsdag 17 Augus tus aan boord van het Prinselijk jacht .Piet Hein" naar Friesland begeven, waar zy op het Snekermeer het bekende admiraal-z°ilen zullen bywonen. Tevens zullen de hoge gasten op die dag de vloot-revue gadeslaan, die ter gelegen heid van het regeringsjubileum van HM. de Koningin op het Snekermeer wordt gehouden. DR L. J. M. BEEL BEZOEKT PRINSES-REGENTES. De kabinetsformateur, dr L. J. M. Beel, heeft hedenmorgen in het Huis ten Bosch een kort bezoek gebracht aan de Prinses-Regentes. PROF. KRANENBURG WEDER VOORZITTER DER EERSTE KAMER By K.B. van 22 Juli ls prof. mr R. Kranenburg benoemd tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende de bui tengewone zitting, welke 27 Juli zal aanvangen. Pof. Kranenburg is heden door de Regentes beëdigd. DE „INDRAFOERA" HEEFT VERTRAGING. Volgens de laatste berichten bevindt het troepenschip „Indrapoera" zich in de mist. Het schip heeft reeds 8 uur ver traging en wordt niet voor mogenoch- tend 4 èi 5 uur by Hoek van Holland verwacht. Indien geen verdere Vertra ging optreedt, zal de debarcatie Dins dagochtend om 9 uur te Rotterdam ge woon doorgaan. VERGADERING CHR. NAT. VAKVERBOND. Thans 140.000 leden. Het Chr. Nat. Vakverbond vergader de vandaag te Utrecht De voorzitter, de heer M. Ruppcrt. deelde mede, dat het ledental per 1 Juli de 140.000 heeft oversfchreden, zodat in het afgelopen jaar de Chr. vakbeweging met meer dan 16.000 mannen en vrouwen is versterkt Sprekend over „Kerk en vakbeweging" betreurde de heer Ruppert het. dat het overleg met de Ned. Herv. Kerk dit jaar niet verder gevorderd is. Het con tact zal echter spoedig worden hervat. Spr. wees er voorts op, dat de Infla tie-spiraal één van de ernstigste hin derpalen is, die opgeruimd moet wor den. Naar zyn mening gaat het College van Rijksbemiddelaars zich ook zelf steeds meer beschouwen als een Rijks college van loon vaststel J er s. Het college zal zyn houding grondig moeen her zien. Met bijzondere voldoening memoreer de spr. de aanvaarding van het Mar shall-plan en het Europees verdrag voor economische samenwerking. De Inter nationale toestand moedigt het maken van toekomstplannen echter niet aan PER TOURINGCAR NAAR BELGIË EN LUXEMBURG. De regeling voor het reizen per tou ringcar naar België en Luxemburg ls thans in dier voege uitgebreid, dat ook collectieve, paspoorten mogen worden uitgereikt' wanneer een touringcar- ondernemer voor een reis van een be paalde groep van personen een toewy- zlng van Belgische francs heeft ver kregen. AANVALLEN UIT REP. GEBIED OP NED. POSTEN. Aneta meldt, dat dezer dagen in Midden Java drie bende-aanvallen op Ned. posten plaats vonden. Een by Dadap-AJam nabij de bestandslijn ten Oosten van Salatiga, waarby een Ned. militair werd gewond, een op een Ned. post by Rehosari. Zuldeiyk van Dadap-AJam ;n een te Soeroe, even- Het nieuwe Franse kabinet De nieuwe Franse regering, die he denmiddag aan de president sal wor den voorgesteld, bestaat, zo verneemt Reuter uit betrouwbare bron, uit acht tien ministers en 17 staatssecretarissen. Dit is het grootste Franse kabinet se dert de oorlog. De niet-officiële, doch betrouwbare, ïyst is als volgt samengesteld: Premier: André Marie (radicaal). Vice-premiers: Teitgen (MRP) en Leon Blum (socialist). Ministers van Staat: Queuille (radi caal) en Ramadler (socialist). Minister van Buitenlandse Zaken: Robert Schuman (MRP). Minister van Financiën en Nationale Economie: Paul Reynaqd (onafhanke lijk republikein). Nationale Defensie: Mayer (radicaal) Binnenlandse Zaken: Jules Moch (socialist). Industriële Productie: Lacoste (socia list). Landbouw: Pflimlin (MRP). Openbare Werken: Pineau (socialist). Ai-beid: Daniel Mayer (socialist). Oud-stryders: André Marosselli (ra dicaal). Overzeese Gebiedsdelen: Costle-Flo- ret (MRP). Justitie: Robert Lecourt (MRP). Onderwys: Yvon Delbos (radicaal). Wederopbouw: René Coty (onafhan- keiyk republikein). Oost-West GOEDERENVERVOER WEST-OOST STOPGEZET. De Britse on Amerikaanse autori teiten in Duitsland hebben vandaag bevel gegeven tot de stopzetting van alle goederenverkeer tussen de En- gels-Amerikaanse zone en de Sovjet zone. De order, die werd uitgegeven door het Duitse bizonale transportbestuur, gaf „technische moeiiykheden" als reden voor het verbod op. Het verkeer in de dubbele zone naar de Oost-Europese staten, via de Sovjqt- zone. ls stopgezet, het verkeer uit de Sovjetzone en Oost-Europa door de dubbele zone naar West-Europa echter niet. De tekst van de order zoals overhan digd aan de Duitse bizonale spoorwe gen luidt als volgt: „Ten gevolge van technische moelliik- heden is een verbod, dat op 26 Juli in gaat en lot nader order van kracht zal blijven, uitgevaardigd ten aanzien van: a. Obederen van stations in dc 0h- gels-Amerikaanse bezettingszone voorde Sovjet-zone. met inbegrip van Berlijn. b. Goederen van de Sovjet-sone. met inbegrip van Berlyn,, voor de Ameri kaanse en Britse zones. c. Goederen naar of van de Sovjet zone en Berlyn. die bestemd ziin voor doorvoer door de Amerikaanse en Britse zones. Uitzonderingen op het verbod zyn: Met betrekking tot a en b: geen. Met betrekking tot c: 1. alle post- transitoverkecr .in Duitsland. 2. Inter nationale transito-goederen. 3. Verkeer tussen de Franse zone en andere la.i den door Dultslknd. Goederen, die voor 26 Juli zi'n af ge- In erd. zullen nog worden 'ervorrd. AMERIKAANSE STRAAL- VLIEGTUIGEN IN DUITSLAND. De zestien Amerikaanse „Shooting Star"-straalvliegtuigen. die vorige week de Atlantische Oceaan naar Engeland zyn overgestoken, zyn te Wiesbaden geland. DE GRTEKSE CRISIS. De Griekse regering heeft het parle ment vandaag gewaarschuwd, dat zy zal aftreden, indien sommige afge vaardigden voort blyven gaan opposi tie tegen de regeringsmaatregelen te voeren. De premier, Sofoelis. gaf vandaag te kennen, dat zyn ontslagaanvrage (wel ke inmiddels weer is ingetrokken) het gevolg was van de houding van negen liberale afgevaardigden, die het kabinet niet steunden. OLYMPISCHE SPELEN. DOELMAN LANDMAN DRAAGT DE NEDERLANDSE VLAG. Naar het A.N.P verneemt zal de re serve doclverdediger, Landman, Don derdag a.s. by de openingsceremonie in 't Wembley-Stadion aan 't hoofd van de Nederlandse delegatie mar cheren, aangezien hy is aangewezen om de Nederlandse driekleur b\j het défilé te dragen. STADSNIEUWS MULO-EXAMENS. De vorige week slaagden van de Mulo- avondcursus voor het Mulo-examen te Leiden de dames J. Wendt en ,T. de Ru te Leiden en M. v. DuUvenbóde te Katwyk a. Zee en de heren C. Swerls, W. J. B Ziegelaar, A. de Ru te Leiden en M. Schoneveid te Rynsburg. BEURSOVERZICHT Zandee ontving toezegging van beroep ens nnby de bestandslijn naar de Ned. Herv. Kerk te Loosdui nen. Alle aanvallen worden. konden afgeslagen Wegens het ontbreken van stimule rend nieuws tydens het weekend kwam heden ln de algemene marktsituatie weinig verandering. Het bericht om trent stopzetting van het goederenver keer tussen de dubbelzone en de Sov- jetzones, maakte een minder prettige indruk en veroorzaakte een gedepri meerde tendens. Als gevolg daarvan waren de openingskoersen algemeen iets lager, waarna in 't verdere verloop licht herstel optrad, doch de vorige slotprijzen niet geheel bereikt werden. De handel was wederom van weinig betekenis. Vandaag ging het ook op de staats- fondsenmarkt byzonder rustig toe. De belangstelling voor grootboek '46 was iets geluwd en de koers lag iets zwak ker op 98 laten. Investeringscertifica ten onveranderd cp 97 ét 97 1/8 en con versielening 1947 98 a 981/16. De aandelenmarkt had een stil ver loop en bood een typerend vacantie- beeld. Kon. Olie was circa 37c lager op 337. Aku bleef goed op prys (170V6), evenals Philips <257); maaT Unilever moest een drietal punten prysgevén, hoewel een herstel volgde van 296 op 29716. Indische fondsen lieten weinig koersbeweging zien. Certificaten Deli- Mij. werden fractioneel lager gewaar deerd, daarna teruglopend tot 152 3/4. Amsterdam Rubber 161 na 160 en hij herstelde tot 225. Een uitzondering op de zwakker® tendens vormde het merendeel der binnenlandse in dus trie onderneming en, die goed op prys bleven. AGEND Kon li. vergadering Ned. PralaM aan 6, Oegsi„ 3i. Jaar- afd. Lelden wykveroleglnc ntenbond. 4.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3