Verlenging der geldblokkade is onbillijk Amerikaanse besprekingen te liin en Londen Berliji WEERBERICHT De Marsliall-landen confereren te Parijs Met een enkel woord 87ste Jaargang MAANDAG 26 JULI .1948 No. 26448 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J, Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, geiden - Giro no.: 57055 Situatie nog ongewijzigd Generaal Clay, de Amerikaanse mi litaire gouverneur in Duitsland, heeft teruggekeerd te Berlijn, verklaard, dat de V. S. bereied zyn bepaalde conces sies te doen wat de munthervorming in Berlijn betreft, indien de Russische blokkade wordt opgeheven. Clay legde deze verklaring af onmid dellijk na beëindiging van een conferen tie met hoge Amerikaanse functionaris sen, waarbij o.m. Bedell Smith (am bassadeur te Moskou). Douglas (ambas sadeur te Londen)) en Bohlcn (Amerik. deskundige voor Russische aangelegen den) Clay wees er op,dat de dwang, waaronder de Westelijke mogendheden steeds geweigerd hebben met Rusland te onderhandelen, dan verdwenen zou zijn en n bespreking door de vier mo gendheden mogelijk zou worden. Clay zeide nog, dat Amerika geen oorlog wenst, doch van plan is in Ber lijn te blijven. Het luchtvervoer naar Berlijn zal worden voortgezet, wat er ook langs de luchtcorridors moge ge- beUréïi. Hem was beloofd, dat het aan tal Skymasters voor het luchtvervoer aanzienlijk zou worden vergroot. De nieuwe toëstellen zouden een dezer da gen arriveren. Hiermede kon Amerika de blokkade vele maanden trotseren. Alvorens andere stappen zullen wor den genomen, aldus Clay, zullen wij langs alle mogelijke diplomatieke we gen trachten de Berlijnse kwestie op te lossen. Amerika is bereid tot be spreking van de zaak op een confe rentie van vier, doch niet onder dwang. Waarnemers te Berlijn menen, dat op merkingen in de verklaring van Clav xt'ijzen op de mogelijkheid, dat weer onderhandelingen met de Sovjet-Rus sen zouden worden gevoerd over de uitsluitende invoering van het „Sovjet- geld" in Berlijn. Volgens deze waarne mers is de invoering van de West- Duitse mark in Berlijn de onmiddelijke oorzaak van de Sovjet-blokkade. De Westelijke mogendheden hadden ver klaard berei'd te zijn de Oost-Duitse valuta In Berlijn te aanvaarden, indien zij een aandeel in de controle van deze valuta zouden hebben. Bij nieuwe on derhandelingen over de valuta zouden echter concessies door de Westelijke mogendheden noodzakelijk zijn. Uit Londen wordt de aankomst ge meld van Douglas, Bedell Smith öfi Bohlen. Men verwacht, dat deze Amerikaanse diplomaten met de Britse regering zul len confereren. In het zenden van Be dell Smith en Bohlen naar Berlijn, voor het voeren van besprekingen over de toekomstige politiek tegenover de Sov jet-Unie, ziet-men te Londen het be wijs, dat de V. S. niet overtuigd zijn, dat een vier-mogendhedenbespreking ter verbetering van de verhouding tussen de Westelijke geallieerden en de Sovjet- Unie, veel tot. deze verbetering zou bij dragen. Men voorspelt te Londen be sprekingen tussen Engeland en Ameri ka over een nota aan de Sovjet-Unie, die men, indien de regeringscrisis in Frankrijk spoedig opgelost zou worden, voor het volgende week-end zou over handigen. HET NIEUWE SOVJET-GELD. De nieuwe Sovjetrussische „Deutsche Mark" werd reeds gisteren, enkele uren na het beginnen van de inwisseling, op de zwarte markt verhandeld, tegen de zelfde waarde als de Westmark. Men verwachtte echter, dat in de komende dagen de Westmark stabieler zou blij ken. De burgers uit de Westelijke sectoren moesten zich naar de inwisselingsbu- reaux in de Sovjetrussische sector be geven. daar de Sovjets geweigerd heb ben in te gaan op het aanbod van de Westelijke commandanten ook in hun sectoren inwisselingsbureaux in te rich ten. Gisteravond werden vele Berlijners van de inwisselbureaux weggezonden zonder hun geld te hebben kunnen rui- len. De inwisseling werd vertraagd door nauwkeurig onderzoek van het ingele verde geld. Sommige bureaux hadden reeds lang voor sluitingstijd geen nieuwe bankbil jetten meer in voorraad. DE VOEDSELVOORZIENING VAN BERLIJN. De onder Sovjetrussische controle staande Duitse economische commissie in de Sovjet-zone heeft aangekondigd, dat zij per 1 September bonkaarten voor voedsel zal uitgeven voor geheel Berlijn, met inbegrip van de Westelijke secto ren. De kaarten zullen uitgereikt wor den op de bureaux in de Sovjetsector. Het Britse militaire bestuur heeft medegedeeld, dat het de maatregel van de Duitse economische commissie niet als van toepassing beschouwt op de Britse sector van Berlijn. LUCHTBRUG - VLIEGTUIGEN VERONGELUKT. Een tweemotor"- Amerikaans vlieg tuig, dat ingeschakeld was in de operatic luchtbrug, is vlak yoor het landen op Tempelhof verongelukt. De machine viel neer in TVilmersdorf in de Amerikaanse sector, kort na mid dernacht van Zaterdag op Zondag. n.I. in de Prinz Regentenstrasse. Het vliegtuig een Dakota met twee man aan boord vloog onmiddellijk in brand. Tevens ontstond brand in een flatgebouw van vier verdiepingen. De beide inzittenden van het vliegtuig zijn om het leven gekomen. Volgens een ooggetuige raakte de Da kota de top van een boom en sloeg toen met de neus in de straat. Duitse vrouwen en kinderen hebben gisteren bloemen gelegd bij het wrak van de Amerikaanse Dakota. Ten gevolge van de branden het flat gebouw door het wegspatten van bran dende stukken van het vliegtuigwrak ontstaan, verloor Kurt Pastenaci. in Duitse wetenschappelijke kringen wel bekend als de auteur van werken over oude beschavingen, een waardevolle verzameling aantekeningen en afbeel dingen, alles materiaal voor het derde deel van zijn „Geschiedenis der wereld". Eerder op de dag is by het vliegveld Fassberg in de Britse zone een Dakota van de RAF verongelukt. Het toestel dat kort na het middaguur was opge stegen met drie ton steenkool voor Ber lijn, vloog enkele minuten na het op stijgen in brand. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. 'a Diverse, groepen worden gedupeerd (Van onze financiële medewerker). Zoals men weet moet de nieuwe Tweede Kamer straks over de finale van de geldzuivering beslissen. Intus sen heeft echter de oude Kamer over het geblokkeerde gelden, ook al is men geen belasting meer verschuldigd, nog vier jaar worden vastgehouden* Daar om wordt gepleit voor nieuwe opties, bijv. de mogelijkheid om met geblok keerd geld bankcrediet af te lossen, het deelnemen met geblokkeerd geld in nieuwe emissies, ruimere overdracht vwivi-i van saldi aan anderen, aankoop van desbetreffende wetsontwerp nog effecten etc., kortom, velen v. d. oude 't Voorlopig Verslof uitgebracht, waar mede ongetwijfeld ook de nieuwe be windsman zal moeten rekenen. Er is o.l. terecht heel wat crl- tiek c-p de voorgestelde „afwikkeling" uitgebracht. Dat die afwikkeling nog vier jaar zal moeten duren, acht men onnodig en onbillijk. Onnodig, omdat ca. 20% van de bijzondere heffingen tot dusver xn vrij geld is betaald en een snellere deblokkering daarom in veel minder sterke mate een inflatoir karakter zal dragen dan Minister Lief- tinck meent. Onbillijk is tie feitelijke verlenging van de geldblokkade, omdat destijds is toegezegd, dat na de invordering van de bijzondere heffingen het geld weer zal worden vrijgegeven en de eigenaars daarop recht hebben. Het zün immers dikwijls toevallige om standigheden geweest, waardoor men geld bij de bank had. De een had roerende of onroerende goederen verkocht, een ander had noodgedwongen zijn voorraden uitver kocht. een derde had tijdens de oorlog kunne^i sparen, etc., om niet te spre ken v. kerken, verenigingen e.d., welke veelal geen andere beleggingsmogelijk- heden hebben dan bankdeposito's. Al deze groepen worden gedupeerd, nu de Kamer menen dat het nu langzamer hand met de geldblokkade maar uit moet zijn en de betrokkenen eindelijk weer de beschikking over hun geld moeten krijgen, temeer nu het duide lijk is dat het bedrijfsleven grote be hoefte heeft aan nieuw geld en het nieuwe spaarkapitaal in die behoeften niet kan voorzien. Men mag er dankbaar voor zyn dat de oude Kamer nog eens op dit aam beeld slaat. Want de wijze, waarop de geldzuivering is uitgevoerd, heeft velen reeds 'n groot renteverlies op geleverd en zij doet dat thans nog, want in vele gevallen moet tegen hoge rente ercdict worden opgeno men. terwijl geblokkeerde saldi aan wezig zijn, welke nagenoeg geen ren te dragen. De nieuwe regering moge zich van deze ernstige beswaren, thans nog eens weer tegen de afwikkeling der geldzuivering ingebracht, ernstig re kenschap geven en ook in dit opzicht de staketsels uit de weg ruimen, wel ke aan de ontplooiing van het Neder landse bedrijfsleven in de weg staan. Ook al zal dit voor de banken een vermindering van ren.te-inkomens be tekenen! Vliegtuig in Canada 1 neergestort 28 SLACHTOFFERS. Een passagiersvliegtuig is Zaterdag op het Gaspe-schiereiland met 26 pas sagiers aan boord neergestort. Het is ontdekt door een Dakota en ligt in een woest gebied, dat slechts te voet be reikbaar is. Het toestel vloog van Port Menier, op het eiland Anticosti, naar Gaspe en was nog 19 km van zün bestem ming verwy'derd toen het neerstortte. Alle inzittenden 26 passagiers en 2 leden der bemanning zyn om het leven gekomen. WARM TOT ZEER WARM. De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere nacht met weinig wind. Mor gen overdag zonnig, droog, warm tot zeer warm weer. - Zwakken tot matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid, aan de kust in de namiddag op sommi ge plaatsen tijdelijk een wat koelere zeewind. 27 JULI Zon op: 4.53 uur; onder: 20.33 uur. Maan op: 23.02 uur; onder: 11.32 u. (V.M.). Hoog waterte Katwijk te 7.22 en 19.43 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's Wallace officieel candidaat Henry Wallace heeft Zaterdag de benoeming tot candidaat voor het pre sidentschap van de VB. door zijn „progressieve partij" aanvaard. In een toespraak tot zijn aanhangers ver klaarde hij: „Wanneer ik president was, zou er thans geen Berlynse cri sis bestaan." Hij zeide verder, dat het Amerikaans ^prestige in Duitsland ge daald was door de verdeling van Duitsland. Na de dood van Roosevelt was „het grote verraad" gevolgd. In Hydepark begroeven ze onze president en in Washington onze dromen, aldus riep hij uit. „Duitsland zal de kern blijven vormen van elke wereldcrisis, i totdat wij tot een overeenkomst met de Sovjet-Unie zijn gekomen." De candidaatstellihg van Wallace geschiedde by acclamatie. Senator Glen Taylor (Idaho) werd, 1 eveneens bij acclamatie, tot candidaat voor het vice-presidentschap gekozen. 1 De Finse crisis FAGERHOLM KABINETSFORMATEUR. Karl Fagerholm, sociaal-democraat en voorzitter van het laatste Finse parle ment, heeft er in toegestemd een nieu we regering te formeren, die in de plaats komt van de coalitie-regering, die na de onlangs gehouden algemene verkie zingen aftrad. Het eerste nieuwe grote bankgebouw aan de Coolsingel te Rotterdam nadert zijn voltooiing. Binnenkort zal het in gebruik genomen worden. Fagerholm. Fagerholm zeide tegenover de corres pondent van Reuter, dat president Paa- sikivi wenste, dat de regering wederom zou worden samengesteld op de basis van een coalitie van de drie grootste partyen. Dit zijn de agrariërs, de so ciaal-democraten en de volksdemocrati- sche unie. Fagerholm was lid, van., de- delegatie naar Moskou, die in Maart onderhan delde over het Russisch-Finse pact van wederzijdse bijstand. Truman over Amerikaanse atoomwapens POSITIE VERBETERD. President Truman heeft naar aanlei ding van het vierde halfjaarlijkse rap port van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie verklaard, dat de proeven, die onlangs in het gebied van de Stille Oceaan werden genomen, de positie van de V. S. op het gebied van de atoomwapens „aanmerkelijk verbe terd" hadden. In het jongste rapport van de commissie aan het congres wordt o.m. medegedeeld, dat „drie atoomwa pens van een nieuw en verbeterd type", die onlangs in het gebied van de Stille Oceaan werden beproefd, bom men waren en geen niet-explosieve wapens, zoals men meende. De proeven werden gedaan op de Enlwetok-Atol Marshall-eilanden President Truman zegt voorts, op dracht gegeven te hebben alles in het werk te stellen om de leidende positie van de Ver. Staten in de weten schap van de atoomenergie en haar militaire toepassing te handhaven, hoe wel hy' nog steeds hoopt op een uitein delijke totstandkoming van een inter nationale contróle van de atoomenergie. Indien de landen der wereld bereid wa ren met de V. S. deel te nemen aan de internationale contróle van de atoom energie zouden de werkzaamheden op dit terrein niet langer in het diepste geheim verricht behoeven te worden. De Amerikaanse regering had door middel van haar vertegenwoordigersin de commissie der V. N. voor de atoom energie gepoogd een gemeenschappelijke basis voor overeenkomst met de andere leden-staten te vinden. De onverzoen lijke -houding van de Sovjet-Unie had tot dusverre verdere vorderingen onmo gelijk gemaakt, aldus Truman, „In twee jaar tyds heeft de wereld 't antwoord nog niet klaar op het probleem van oorlog en vrede. De atoomenergie blijft derhalve een vreselijk verwoestingsin strument en een machtige prikkel tot vreedzame vooruitgang". Het rapporti van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie zegt om dat zelfs de meest gunstige om standigheden een aanzienlijk deel van de huidige energievoorraad van de we reld waarschyniijk niet voor de vol gende 20 jaar door atoombrandstof kan worden vervangen. Ten slotte wordt vermeld, dat tot 30 Juni slechts 1/5 van het program voor de atoomenergie, waarvoor 1.250 mllli- oen dollar zyn uitgetrokken, is voltooid. Waarschünlük zouden de werkzaamhe den in verband met de atoomenergie pas in 1949 of later tot volle ontplooing komen. GRIEKSE CRISIS VERMEDEN. De Griekse premier, Themistoclcs Sophoelis, heeft de koning zyn ont slag aangeboden, doch is na 2 uur confereren met koning Paul, hierop te ruggekomen. Koning Paul drong er met klem by hem op aan een politieke crisis te ver- myden, terwyl het leger strü'dt met de guerilla-troepen. Zaterdagmorgen is Hr. Ms. van Kinsbergen uit Aberdeen in Den Helder aange komen. met aan boord het stoffelijk overschot van de bij het vliegongeluk met de Mitchellbommenwerper in Schotland omgekomen bemanning. De met de Nederlandse vlag bedekte kisten werden door onderofficieren en matrozen van boord gedragen langs een erewacht van mariniers. Per vrachtauto werden de stoffelijke overschotten naar hun woonplaatsen overgebracht, waar aj met militaire eer ter aarde worden besteld. Foto ANP-de wt. Rede van Hoffman Zes ministers van Bmtenlandse Za ken w.o. minister v. *Boetzelaer en tien andere ministers, vertegenwoor digers van de Marshall-landen, heb ben gisteren te Parijs twee uur ge confereerd onder voorzitterschap van Paul Henri Spaak. De conferentie werd bijgewoond door de administra teur van het E.R.P., Paul Hoffman, en de reizende ambassadeur van het plan, Avercll Harriman. De vergadering was bijeengeroepen door de organisatie voor economische samenwerking in Europa. Hoffman heeft o.m gezegd: „Onze doelstellingen zyn in hoge mate inspi rerend. Onze verantwoordelykheid is ontstellend groot. De tyd is gekomen om in grote trekken de inventaris op te maken van uw doelstellingen en uw huidig standpunt te dien aanzien. Het grootste deel van de inventarisatie moet m door u zelf worden verricht. Misschien kan ik u behulpzaam zijn door ,zo nauw keurig •mogelyk verslag uit te brengen over de tegenwoordige houding van het Amerikaanse volk ten aanzien van het Europese herstelprogram". „De laatste tüd is men hl Amerika hoe langer hoe meer tot de overtuiging gekomen, dat het herstel van Europa niet kan worden verwezenlykt op de oude wyze van zaken doen of volgens de oude opvattingen ten aanzien van de vraag hoe de belangen van een land het best worden gediend. Er moeten nieuwe wegen worden gevonden voor de intereuropese handel en nieuwe richt lenen voor het gebruik van de Europe se hulpbronnen". „Wat naar mü'n mening vereist is, is een groots werkplan, gericht op het volledig herstel van de Europese econo mie' tegen 30 Juni 1952, wanneer de Amerikaanse hulp eindigt. Dit plan zou uiteraard een samenstel van door de zestien deelnemende landen, West- Duitsland en Triest opgestelde pro gramma's zyn. Ik wens er geen twüfel over te laten bestaan dat wat ik in gedachten heb een werkplan is en geen stroef en onhanteerbaar vyfjarenplan dat het levensproces van een land in een aaptal voorschriften en statistische tabellen tracht samen te persen. Hoffman verklaarde voorts, dat elk der deelnemende landen zich moet gaan instellen op de bevrediging van de behoeften van een nieuwe wereld. Deze aanpassing kan niet op natio nale basis langs de oude separatisti sche lyncn worden verricht. Zy kan alleen worden uitgevoerd als elk land zijn doel bepaalt op basis van de eco nomische capaciteit en de economi sche kracht van Europa als geheel. Amerika begrijpt, dat deze aanpassing uiterst moeilijk is en dat zy grote eisen stelt aan de volken, die nauwe lijks tijd hebben gehad wat op adem te komen na de beproevingen van de oorlog. De houding van Amerika tegenover het E.R.P. omschrijvend zei Hoffman, dat hy de aandacht wilde richten op drie punten, n.I. „de belofte van ge zamenlijk optreden en collectief ge bruik van uw middelen en mogelyk- BINNENLAND In de Dijkgracht te Amsterdam ts de 6 jaar oude Tonnle Berendrec-ht ver dronken. Een schipper zag het Jongetje van enige afstand in het water vallen, voer onmiddellijk naar .de plaats waar hij onder water waé verdwenen en dook hem na, echter zonder succes. Later slaagde hij er in het jongetje op te dreggen. De bond van Christelijke onderwijzers van Oost- en West-Vlaanderon en die van Zeeland, hebben Zaterdag te Brugge een congres gehouden, dat ln het teken stond van de Nederlands-Belgische vriendschap. De Brugse schepen van Onderwijs, de heer Eneman, maakte een vergelijking tussen de onderwijzer in Nederland en ln België en kwam tot de conclusie, dat het lot van eerstgenoemde heel wat beter ls dan dat van zijn Belgische collega. De Birmese minister van Buitenland se zaken. Oe-Tln-Toet. ls gisteren per vliegtuig uit Karatsji vertrokken voor een reis naar Londen. Hij zal o.a. ook een bezoek aan Den Haag brengen. De A.R. Tweede Kamer-fractie heeft tot haar voorzitter gekozen de heer J. Schouten. Tot tweede voorzitter Is mr A. B. Roosjen, tot secretaris mr J. Terpstra benoemd. De minister van Sociale Zaken Instal leerde dezer dagen de onlangs ingestelde adviescommissie Inzake het alcohol vraag stuk. Te Hilvarenbeek werden de groot- Kemplsche cultuurdagen gehouden. Prof. dr A. Kriekemans. hoogleraar te Leuven, hield een inleiding over de ondergraving der hedendaagse moraliteit, vooral in België". Er waren nog vele andere sprekers over diverse onderwerpen. Zaterdag a.s. wordt te Haaren (NB.) een monument onthuld, op Initiatief van een aantal oud-polltl,eke gevangenen van Haaren opgericht ter nage€achtenis aan hun overleden lotgenoten. De particuliere secretaresse van H.M. de Koningin, mej. J. Geldens, zal 's morgens het gedenkteken onthullen. 's Middags is er te Olsterwijk een reünie van oud-politieke gevangenen. Opvarenden van het m.s. „Johan van Oldenbarnevclt" ,en van het s.s. „Groote Beer", die Zaterdag met militairen aan boord uit Indlë naar ons land zijn vertrokken, kunnen in Port Said corres pondentie ontvangen, mits deze niet later dan 30 Juli a.s ter post bezorgd wordt. BUITENLAND Naar de Belgische Katholieke Volks partij mededeelt, hebben leiders van de katholieke partijen van Nederland, Luxem burg en België Vrijdag en Zaterdag j.l. besprekingen gevoerd niet Duitse vertegen woordigers van de christelijk-democratl- sche unie over de politieke vraagstukken in West-Europa. Prins Alexander van Joego-Slavlë. die na de staatsgreep van 1941 zijn land heeft verlaten, ls sedert acht maanden te Londen vertegenwoordiger van een wasmachine- fabriek. Te Cairo is de staat van beleg afge kondigd. De politie heeft strikte orders ontvangen orde en veiligheid te hand haven. Meer dan driehonderd personen zijn gearresteerd, die naar men meent, ver antwoordelijk zijn voor onrust en op stootjes ln dc afgelopen dagen. Tijdens de onlusten werd een Amerikaan gedood en verschillende andere buitenlanders ge-* en verschillende andere buitenlanders werden gewond. Vrijdagavond hebben de Hongaarse minister-president. Dlnnyes, en het hoofd van de Russische commissie voor herstel betalingen, generaal Sabalin. het Hon gaars-Russische accoord ondertekend, krachtens hetwelk de Hongaarse oorlogs schuld aan de U.S.S.R. met 50wordt verminderd. De ILS.S.R. doet afstand van 65% der nog ln metaalproducten te ver richten herstelbetalingen en van 80% der herstelbetalingen in landbouwproducten. De gewezen Hongaarse minister van Justitie. Tlbor Jltval, die op 15 Juni 1947 wegens ter dood veroordeling van twee communistische leiders tot 8 jaar opslui ting werd veroordeeld en ln voorlopige vrijheid werd gesteld, alsmede twee van zijn medeplichtigen z\jn gevlucht. Heteerste commerciële straalvlieg tuig. „Nene Viking" (Vlckers), is gister ochtend te 11.56 uur op het vliegveld te Viilacoublay geland, na het traject Lon denParijs in 34 minuten 7 seconden te hebben afgelegd. Dit ls met een gemid delde snelheid van 633 km per uur. Het vliegtuig had voor dc terugreis 36.5 min. nodig. Naar het Tsjechoslowaakse ministerie van binnenlandse zaken heeft medege deeld. Is Vladimir Knotek. tijdens de oor log kapitein ln het Tsjechische leger ln Engeland, wegens splonnage gearresteerd. Pandlt Nehroe, de premier van India, heeft tegenover een menigte van 500 000 koppen te Madras verklaard, dat Hydera bad kon kiezen tussen volledige toetreding tot India of vernietiging als staat. „Indien ,wij het nodig achten, zullen wij een mili taire operatie tegen de staat beginnen", zo zeide hij. Zestien leden van een illegale groep zün door een Sovletrusslsch militair tri bunaal veroordeeld tot 25 Jaar gevange nisstraf en vijf anderen tot mindere ge- vangenlsstraffén. Dc groep zou vorig jaargevormd zijn „op order van een buitenlandse geheime dienst" en voornamelijk ln de zonegrens gebieden van SachsenAnhalt geopereerd hebben. BIJ Chamonlx zU»vier alpinisten om het leven gekomen. Drie andere leden van de groep zijn op een top gestrand, doordat zij geen touwen meer hadden. Een red dingsploeg zal hen halen. Op het Japanse eiland Hondo heerst ten gevolge van overvloedige regen waters nood. Een aantal dorpen staat reeds on der water en de stad Foekul. waar korte lings een hevige aardbeving woedde wordt eveneens door overstroming bedreigd. De bevolking ls aangezegd alles gereed te houden Voor evacuatie. Het spoorwegver keer is verbroken. heden, de verantwoordelykheid van elke natie voor het opstellen van een allesomvattend program op het stuk van gezonde overheidsfinanciering van productie en handel en ten slotte de afloopdatum". Voor het Amerikaanse volk waren en bleven deze drie elementen een be slissende factor bij het aanvatten van de taak. Bü de uiteenzetting van zijn opvat ting van een „groots werkplan" zei Hoffman, dat hierin tot uitdrukking moesten worden gebracht de productie van de landbouw en de slcutelin- dustrieën en de in- en export van sleu telgoederen. Het zou ook programma's moeten inhouden op het stuk van mo netaire en fiscale politiek en handels politiek, op welk gebied uitsluitend re geringen kunnen handelen. Behalve de programma's voor elk der landen afzonderlijk diende de organisa tie voor economische samenwerking in Europa een eigen werkplan met een looptyd van vier jaar te hebben, waar in specifieke doelen zouden moeten worden gesteld in de richting van vry- making van het verkeer van goederen, diensten en personen tussen de betrok ken landen. Ik hoop, zo ging Hoffman voort, dat het werkplan voor vier jaar wordt aan gevuld met vier werkplannen voor één jaar, opdat aan het einde van elk Jaar de vorderingen kunnen worden afgeme ten. Hoffman besloot met te zeggen, dat plannen alleen niet voldoende zyn. Er moet met inspanning van alle krach ten gezamenlijk worden gepoogd ze uit te voeren. Wij geloven, zo zeide hij- dat uw grootheid in de toekomst liet en niet alleen in het verleden. Wy zenden u onze producten en onze mensen omdat wij. evenals u, groof belang hebben by het welslagen van het plan-Marshall. Het moet slagen. Ter rechtvaardiging van dc hoop en de inspanning van alle vrye volken moeten wy het doen slagen. Gevraagd naar zijn mening over han del met „nict.-Marshall-landen in Oost- Europa" zeide Hoffman, dat hü zowel als Harriman hoopte, dat zo veel mo gelijk gestimuleerd zou worden dat han del van militaire goederen tussen Oost en West belemmerd zou worden. Hü hoopte, dat de kwestie over het oorlogspotentieel van bepaalde goederen spoedig in de V.S. uitgemaakt zou worden. Een woordvoerder van de organisatie voor econ. samenwerking in Europa heeft verklaard, dat waarschijnlük maandelijks vergaderingen van de mi nisters der zestien Marshall-landen zullên worden gehouden als gevolg van de conferentie. Het voorstel was gedaan door de minister van Buitenlandse Za ken van Eire en goedgekeurd door Hoff man. De conferentie besloot voorts, ter voorlichting van het publiek korte rap porten op te stellen die niet overladen zün met statistische details/ aldus de woordvoerder. Dit geschiedde op voor stel van Hoffman, die het enthousiasme van de Europese volken voor het plan- Marshall op deze wijze wilde wekken. Verschillende ministers zijn nog aan het woord geweest. De stemming wa* uitstekend.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1