Bommenwerper van Marineluchtvaartdienst verongelukt Militaire waarnemers zullen ondernemingen inspecteren Christiansen weet van niets! Spanningen rondom Berlijn nemen iets af WEERBERICHT Zes inzittenden bij Schotland gedood Nederlandse voorstellen betreflende het zeeverkeer Met een enkel woord 87ste Jaargang DONDERDAG 22 JULI 1948 No. 26445 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 2504*; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Hij trilde slechts twintig huizen verbranden „Verstandhouding met Nederlandse bevolking was goed". In vervolge op ons verslag van giste ren betreffende het proces Christiansen, vernemen wy, dat Christiansen ontken de aangedrongen te hebben op het dood schieten van 20 gijzelaars. De Rijks commissaris heeft er toen vfjf van ge maakt. Toen het bevel van het OKW doorkwam heeft hij zich tegen de ad judant als volgt uitgelaten: „Jetzt ist die Mordschweinerei im gange". Hij heeft persoonlijk f100.000 uitgeloofd voor de arrestatie van de dader. Ten slotte verklaarde hij luid. dat Rauter gelogen heeft wanneer deze beweert, dat hij (Christiansen) direct aansprakelijk moet worden gesteld voor deze executie. Met bewogen stem herhaalde Christi ansen: „Es 1st eine unwahrheit. was Rauter sagt", en hij noemde de namen van generaals, die hij persoonlijk over deze zaak heeft gesproken en om steun heeft gevraagd. Deze zijn Jodl, Her mann Goring, Keitel en Schuedt. Ten slotte verdedigde Christiansen vrii opgewonden zijn beleid en zeide te hebben gesmeekt, deze executie af te lasten. OKW en Seyss Inquart noemde hij als de verantwoordelijke instanties. Hij heeft slechts de gijzelaars moeten laten arresteren en fusilleren, maarhii heeft het nimmer vrijwillig gedaan en ook nimmer het initiatief tot iets da gelijks genomen. Uitvoerig schetste Christiansen dan zijn positie als Wehrmachtsbefehlsha- ber. Hij heeft direct contact gezocht met generaal Winkelman. De ver standhouding met de Nederlandse le- ger~autoriteiten was volgens de ver dachte goed. De verhouding tussen de Duitse legers en de Nederlandse be volking was goed. kameraadschappe lijk zelfs, verklaarde hij onder hila riteit van de aanwezigen. Het initiatief om de Nederlandse krijgsgevangenen in 1940 in vrijheid te stellen ging van hem uit en hij stelde er buitengewoon veel prijs op, dat zijn pogen bii de superieuren voor dit doel instemming had gehad. Wat de latere gevangenneming van generaal Winkelman betreft, hier stond hij buiten. Dit geschiedde op persoon lijk bevel van Hitier, Ook wat de terug voering van het v.m. Nederlandse leerer in krijgsgevangenschap betreft wees hij alle schuld van de hand. Ten aanzien van het tweede punt van de ten laste legging werd Rauter als eerste getuige gehoord. Het ging hier om een represaille-maatregel na het dood schieten van Duitse soldaten op 30 Ja nuari 1943. Als represaille werden twee dagen later tien krijgsgevangenen ge fusilleerd. Rauter schoof ditmaal niet direct de schuld op Christiansen, doch verdedigde met klem het recht om re- pressaile-maatregelen te nemen. Hij be riep zich op gelijkluidende bepalingen in de Britse en Amer. militaire strafge rechten en vroeg opgewonden of het Hof zich wel realiseert in welke moeilijke po sitie de Duitse officier zich gedurende de oorlog bevond. Als volgende getuige charge werd de SS-chef W. Lages gehoord. Met zachte, bijna onverstaanbare stem beantwoordt de vroeger zo gevreesde Duitser de vra gen van de president. Zijn mening is. dat het doodschieten van 10 gijzelaars te Haarlem een aangelegenheid van de Wehrmacht is geweest Overigens is hy bijna alles vergoten. Ook Christiansen is veel vergeten en herinnert zich geen détails meer. Als derde punt kwam de zaak Putten aan de orde. Als eerste getuige ver scheen Oberst Fullriede, die verklaarde dat hij de opdracht voor- de repressaille- maatregelen met grote tegenzin en slechts ten dele had uitgevoerd. Of Von Wiihlisch of Christiansen het bevel had ondertekend, wist Fullriede niet meer. Rauter trachtte hierna zijn verant woordelijkheid ter zake zover mogelijk van zich af te schuiven. De Wehr macht zou in deze volstrekt zelfstan dig hebben gehandeld. Hij was ervoor dat de Puttenaren voor de Arbeitsein- satz in Duitsland bij de Nederlandse grens zouden worden te werk gesteld. Maar de Wehrmacht, in casu Von Wiihlisch, vond dit een te geringe straf en sprak zich uit voor Neuen- gammc. dat overigens volgens Rauter een „mild" kamp zou ztfn. i De Procureur-Ffecaal: „Zo mild, dat van de 400 mensen er 300 niet terug keerden!" Volgens Rauter was de tragische af loop van het drama Putten volkomem aan Von Wiihlisch te wijten. Hij zeide nog voorgesteld te hebben slechts 10 of 20 huizen te verbranden. Rauter ontkende ten slotte zó heftig iets met de essentiële oorzaken van de ramp Putten te maken te hebben, dat de Procureur-Fiscaal hem toevoegde: ,,U staat hier niet als verdachte". Voorts zeide hij niets van concentra tiekampen in Duitsland te weten, niets van Neuengamme en niets van het ver dere lot van de Puttenaren. „Wat bent u toch voox een officier?" vroeg op een gegeven moment de raads heer prof. dr Van Eek, „wanneer u zelfs de belangrijkste berichten of be velen niet kent, of daar buiten gehouden wordt." „Daarop kan ik geen antwoord geven", zeide Christiansen. ..Het zwaar tepunt lag bjj de staf", verklaart Rauter op een vraag van de president, hoe of het mogelijk is, dat Christiansen buiten alle belangrijke zaken kon worden ge houden. Een lid van de Wim-groep, hierna ge hoord, die door het Kriegsgericht ter dood veroordeeld was, verklaarde, dat hij en 48 medeleden dezer groep het le ven zouden hebben te danken aan het ingrijpen van Christiansen. De zaak werd verdaagd tot hedenoch tend halftien. Dr Beel bij Prinses-Regentes. Dr Beel is gistermiddag, na zijn be spreking met de leiders der vier fracties naar Soestdijk vertrokken, waar hij met Prinses-Regentes Juliana geconfereerd heeft. Ook mr J. R. H. van Schaik, de voorzitter van de Tweede Kamer, is gisteravond naar Soestdijk ontboden. Dr Beel is vandaag weer naar Soest dijk vertrokken tot het houden van besprekingen met H.K.H. de Prinses- Regentes. De communisten-vervolging in Amerika. Zes communistische leiders zijn gis teren onder borgstelling van 5 000 dol lar ieder, vrijgelaten. John Gates, hoofdredacteur van de „Daily Worker", meldde zich vrijwil lig. Voor een federaal gerechtshof ver klaarde de laatste een schoon geweten te hebben. Hij had de beschuldiging in de krant gelezeh. Naar vier personen wordt thans nog gezocht. Verklaring van Marshall. In antwoord op een vraag betreffen de de „wijdverspreide vrees voor oor log" heeft Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, op een persconferentie het volgende ver klaard: „Wij begrijpen onze toestand goqd. Wij zullen ons op geen enkele wijze laten dwingen of intimideren aan gaande onze handelwijze, die voort komt uit onze rechten en verant woordelijkheden in Berlijn of Duits land in het algemeen. „Inmiddels zullen wy voortgaan via onderhandelingen of langs diploma tieke weg een door beide partyen aanvaardbare oplossing te vinden teneinde de tragedie van een wereld oorlog te voorkomen." Dit vormt de krachtigste verklaring, die de minister sinds het uitbreken van de Berlynse crisis heeft afgelegd. Op de vraag of Amerika de Berlijn- se kwestie voor de VN zou brengen, weigerde Marshall te antwoorden. Hij ging evenmin in op de berichten, dat Betvin voorstander zou zijn van een vier-mcgendhedenconferentie en op vragen aangaande Franse steun aan de Amerikaanse politiek voor Duits land. Marshall verklaarde tenslotte, dat hij verder niets over de Berlijnse cri sis zou mededelen alvorens hij gele genheid had gehad de kwestie te be spreken met generaal Clay, de- Ameri kaanse militaire gouverneur in -Duits land, die intussen te Washington is aangekomen. Hooggeplaatste Amerikaanse functio narissen hebben gedurende de afgelo pen vier en twintig uur de journalisten verzocht om „kalmer" behandeling van de Berlijnse kwestie. Men wees er hier bij op, dat de aangekondigde blind- vluchten van Sovjetrussische vliegtui gen in de luchtcorridors naar Berlijn in werkelijkheid nog niet zijn voorge komen en dat men. met twee maan den goed vliegweer voor de boeg, nog goede gelegenheid zal hebben om langs diplomatieke weg tot een regeling te komen, en dat er geen onmiddellijke noodzaak tot machtsvertoon bestaat. Naar Reuter van gezaghebbende zijde verneemt, is een nieuwe protestnota van de Westelijke mogendheden inzake de Sovjetrussische blokkade van Ber lijn opgesteld, die nog slechts de goed keuring van een nieuwe Franse rege ring behoeft om naar Moskou verzon den te worden. Het ontwerp is, naar men meent, door Bevin tijdens zijn verblijf in Den Haag voorlopig goedgekeurd en door de Britse ambassadeur te Washington fnet Marshall bespreken. Naar Fritz Selbmann, vice-voorzitter van de economische commissie van de Sovjet-zone, heeft bekend gemaakt, zullen de Berlyners van de Westelijke sectoren na 1 Augustus hun volledige rantsoenen in de Sovjet-sector van de stad kunnen krijgen. In een toespraak voor radio Berlijn zeide Selbmann, dat er plannen gemaakt werden om meer stroom aan trams en ondergrondse treinen te leveren, zodat de BèrHjners in de Westelijke sectoren geen moeite zouden hebben om zich naar de Rus sische sector te begeven. Ieder district in de Westelijke sectoren zou gekop peld worden aan een district in de Sovjet-sector, waarheen de West-Eer lij ners zich zouden moeten begeven om hun rantsoenen in ontvangst te nemen. Volledige bijzonderheden over de nieu we regelingen hieromtrent zouden over enige dagen bekend worden gemaakt. EUROPEES PARLEMENT. Het Internationale Corfiité van de bewegingen voor Europese eenheid, dat in Mei j.l. het congres te Den Haag or ganiseerde, heeft thans aangeboden een „Europees parlement" bijeen te roepen, wanneer de regeringen of parlementen er niet voor voelen dit te doen. IETS WARMER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Voor de kustgebieden: overwegend droeg weer. Matige wind tussen West en Zuid-West Morgen overdag tame lijk zonnig weer met iets hogere tem peraturen. Voor het binnenland: vrij heldere en koele nacht. Morgen overdag: wisselen de bewolking, bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Iets warmer. 23 JULI Zon op: 4.48 uur; onder: 20.44 uur. Maan op: 22.18 uur; onder: 6.49 uur. (VM). Hoog water te Katwijk te 5.07 en 17.34 uur. In Breda is Dinsdagmiddag een tentoonstelling van poppen van H.K.H. Prinses- Regentes Juliana geopend ten bate van de herbouw van de Prinses Juliana- school. Een der inzendingen op de tentoonstelling. Foto ANP-d Wt. De Belgische koningskwestie DE VOLKSPARTIJ VOOR REFERENDUM. Na afloop van een bijeenkomst van het nationale comité der Belgische Christelijke Volkspartij, onder voorzit terschap van De Schrijver, is in een communiqué verklaard, dat 't konings- vraagstuk een essentieel en politiek probleem van constitutionele aard is geworden. Door de publicatie van het verslag van de commissie Servais, die er mede belast is geweest een onder zoek in te stellen naar de houding van de koning tijdens de bezettingsperiode, en andere documenten die ter kermis van het publiek werden gebracht, zo heet het in het communiqué, is de be volking voldoende voorgelicht over de verschillende aspecten der konings kwestie. Zij kan zich bijgevolg over dit probleem uitspreken. Het communiqué besluit met de woorden: „Slechts een bij de wet georganiseerde raadpleging van alle Belgen kan 'n oplossing bren gen van de koningskwestie en zal het land in staat stellen uit de impasse te geraken waarin 't zich thans bevindt." MAARSCHALK TITO WIJKT NIET. In een zeer lang betoog op het com munistisch congres in Zuid-Slavië zei maarschalk Tito o.m.: Tito noemde de critiek van de Co- minform op zijn regiem „monsterach tige beschudigingen." Hy vroeg zich af. wat de partij en zijn leiders plotseling gedaan hadden, dat zij zo valselijk be schuldigd werden. „Wat heeft ons land plotseling misdaan, dat zulk een dras tische campagne hiertegen op touw ge zet moest worden," zo vroeg hy, doe lende op de resolutie van de Komin- form, waarbij Joego-Slavië werd uitge stoten. „Dit, kameraden ,is niet alleen een aanval tegen de leiding van de partij, maar ook een aanval tegen de eenheid die ons volk zo duur verkregen heeft. Het is een, beroep op alle destructieve elementen om alles- te vernietigen, wat wij voor het geluk van ons volk hebben geschapen. Het is een aansporing tot burgeroorlog in ons land. een aanspo ring tot verwoesting van ons land." Ten slotte verklaarde Tito, dat hy er de nadruk op wilde leggen, dat de Joe goslavische communistische partij voort zou gaan het socialisme in Joego-Slavië te vestigen en dat zy door daden, door haar vastbeslotenheid en' eenheid, door haar onwrikbare trouw aan de leerstel lingen van Marx, Engels, Lenin en Sta lin" zal aantonen, dat de partij niet is afgeweken van de weg, die in deze leer stellingen wordt aangegeven. HET PROCES TEGEN EMMY GOERING. Het hof veroordeelde Emmy Goering tot een jaar door te brengen in een werkkamp Hierbij werd echter reke ning gehouden met de duur van het voorarrest, hetgeen betekent, dat zij onmiddellijk wordt vrijgelaten. Verder bepaalde het hof, dat 30% van haar bezit zou moeten worden verbeurd ver klaard en zij voor een periode van vy-f jaar geen vrij beroep zou mogen uit oefenen. Frau Goenng deelde mede, dat zij van dit vonnis in beroep zou gaan. De Mitchell bommenwerper B 25 van de Marine Luchtvaart Dienst is gistermorgen op de Oostkust van Schotland tegen een heuvel gevlogen en verongelukt. Dc gehele beman ning, bestaande uit zes personen, is daarbij om het leven gekomen. Het ongeluk, dat vermoedelijk tc wijten is aan slecht zicht bij het aan vliegen van dc kust, gebeurde enkele kilometers ten Noorden van het vlieg veld Vordoun. Het toestel was gister morgen van het vliegveld Valkenburg vertrokken met bestemming Lossie mouth om onderdelen over te bren gen, bestemd voor Hr. M's vliegkamp schip „Karei Doorman". Britse vliegtuigen uit Lossiemouth en Leuchars waren opgestegen om het verongelukte vliegtuig op te sporen, dat echter reeds door een boer was gevonden op een heuvelhelling, 5 km. ten Noorden van het dorp Auchen- blae bij Stonehaven. De namen der verongelukten lul den: de officier-vlieger tweede klasse (K.M.R.T.V) D. H. Gentis uit 's-Gra- venhage, de officier zeewaarnemer tweede klasse (K.M.R.T.V.) F. Grim- mon uit Amsterdam, de sergeant-vlie ger J.. van Donkelaar uit Heemstede, de sergcant-vücgtuigtelegrafist H. A Bolleurs uit Dordrecht, de sergeant- vliegtuigtelegrafist C. L. Swens utl 's-Gravenhage en de korporaal-vlicg- tuigmaker M. N. A. Brouwer uit Am sterdam. De Franse kabinetscrisis. ANDRE MARIE KABINETSFORMATEUR. De Franse president, Vincent Auriol, heeft de radicale minister van justi tie in dc regering van Robert Sc-bu- man, André Marie, verzocht een nieuw kabinet te vormen. Marie heeft de opdracht aanvaard. Marie verklaarde te hopen, dat hij een regering zou kunnen vormen van alle republikeinen en al degenen, die van goeden wille zyn. In welingelichte kringen te Parys ver wacht men, dat Marie, wiens radicale groep de kleinste is van de partijen der z.g. derde macht, zal trachten een ka binet te vormen, aat rechtser is dan het vorige en ministers uit de socialisti sche, radicale, gematigde en rechtse partyen zal bevatten, alsmede uit de MR.P. Marie is sinds Januari 1947 achter eenvolgens in vier kabinetten minister van justitie geweest. Hy heeft in beide wereldoorlogen het oorlogskruis ver diend. Van 1943 tot 1945 heeft hij we gens verzetsactiviteit in het concentra tiekamp Buchenwald vertoefd. Hij deed zijn intrede in het parlement als ra dicaal in 1928 en is sedertdien steeds herkozen. De ontvangers van de indirecte belas tingen bij het Franse departement van financiën hebben na een staking van veertien dagen gestemd voor hervatting van het werk. By andere departemen ten duurt de staking echter voort. ZWEEFVLIEGEN OP „VALKENBURG" Het militaire luchtvaartterrein „Val kenburg" mag thans worden gebezigd voor het doen opstijgen van zweefvlieg tuigen en voor het opleiden tot zweef vlieger. Voor het doen opstijgen van zweefvliegtuigen mogen de Herstart- methode en de vliegtuigsleepstartmetho- de worden toegepast. In het communiqué van de C.v.G.D., dat de vergadering van de financieel- economische commissie van gisteren behandelt, wordt gezegd, dat de Re publikeinse delegatie thans heeft toe gestemd, dat militaire waarnemers van de C.v.G.D. inspecties verrichten met betrekking tot de vernielingen van cultures en andere bezttingen in het gebied ten Zuiden van Malang. Thans zullen 45 ondernemingen wor den geïnspecteerd. De Nederlandse delegatie legde for meel een verklaring af betreffende de voorstellen t.a.v. de regeling van het zeeverkeer, welke 30 Juni reeds aan de Republikeinse delegatie zyn voor gelegd. In de Nederlandse verklaring wordt gezegd, dat deze voorstellen zo ver mcgelyk tegemoet komen aan de Republikeinse bezwaren tegen het ont werp, dat reeds 15 Juni Ingediend was. De voorstellen houden o.m. in: 1. Uitbreiding van de termijn van een maand, waarbinnen overeenstemming moet worden bereikt t.a.v. het lucht verkeer, van de dag af. waarop de overeenkomst voor het zeeverkeer in gaat. Voorgesteld wordt deze termyn uit te breiden tot drie maanden. 2. Het tot standbrengen van 'n afspraak, dat, indien de vlootcommandant een beper kende maatregel voor het zeeverkeer nodig aoht, eerst de Nederlandse dele gatie op de hoogte zal worden gesteld, opdat deze de republikeinse delegatie tijdig kan waarschuwen. 3. WelwiUen- de aandacht te schenken aan de wen sen inzake de invoer van materiaal, be nodigd voor de wederopbouw in het Republikeinse gebied, zoals auto's, vrachtwagens, cement, Ijzer, etc.. indien de Republiek de garantie geeft, dat deze materialen niet voor militaire doeleinden worden gebruikt. 4. Het verlenen van medewerking ter bevor dering van het passagiersverkeer over de status quo-lyn. 5. Uitbreiding van de periode, gedurende welke schepen onder buitenlandse vlag gebruik kun nen maken van havens aan de West kust van Sumatra, tot tenminste twee maanden, nadat overeenstemming in zake het zeeverkeer is bereikt. 6. Geen contróle zal in de Nederlandse aan- loopllavens. worden uitgeoefend op het kustverkeer naar en van Republikeins gebied, dat het door Nederland gecon troleerde gebied passeert. 7. Aanvaar ding bij wijze van overgangsmaatregel van de Republikeinse scheepspapieren voor zover de Republikeinse wetten ge lijk zyn aan de Nederlandse wetten. De Republikeinse delegatie verklaar de, dat zij schriftelijk commentaar op dpze voorstellen zou geven. BINNENLAND De le luitenant der L.S-K., F. H. uit Utrecht is dezer dagen door de krijgsraad te velde vrijgesproken Hij werd beschul digd van het vervalsen of verduisteren van chèques, die toebehoord hadden aan gevallen strijdmakkers ln de Jaren 1944/ 1945 te Londen. De auditeur-militair ls tegen dit vrijsprekend vonnis in beroep gegaan bij het Hoog Militair Gerechtshof. Gistermiddag ls op de Joodse be graafplaats aan de Soesterweg te Amers foort een monument onthuld ter nage dachtenis van 55 ln het concentratiekamp Amersfoort omgekomen Israëlieten, die geruime tyd geleden op deze begraaf plaats werden herbegraven. Morgen vertrekt de „Noordam" uit New York naar ons land met 57.000 En gelse ponden hulpverleningsgoederen, be staande uit voedsel en kleding voor vol wassenen en kinderen in Nederland. Deze zending ls ln 462 kisten verpakt en wordt verscheept door de „United Service Hol land". Het Ned. Rode Kruis zal de zen ding te Rotterdam ln ontvangst nemen. Een tweejarig meisje, dochtertje van mevrouw B. te Bussüm, is by het spelen in een wasketel met chloorwater gevallen en verdronken BUITENLAND Het Britse parlement zal 30 Juli op reces gaan. De Kamers zullen op 13 Sep tember weder bijeenkomen. De broodrantsoenering zal ln Enge land met ingang van Zondag 25 Juli as. worden afgeschaft. De broodrantsoenering zal worden ver vangen door een controlesysteem van de omvang van de levering van bloem van de maalderijen aan de bakkerijen, zodat het verbruik op ongeveer dezelfde mate als gedurende het afgelopen jaar gehou den zal worden, De secretaris van de Brlts-Tsjecho- slowaakse vereniging. Frank Hampl, zal uit het land gezet worden, omdat zeer waardevolle geheimen ten nadele van Engeland een vreemde mogendheid heb ben bereikt. Hampl. die 10 Jaar ln Engeland gewoond heeft, zal binnen 14 dagen moeten ver trekken. De laatste vertegenwoordigers van de oppositie ln het Bulgaarse parlement Kosta Loeltsjef. leider der sociaal-demo craten en acht andere sociaal-democraten zijn uit het openbare leven in Sofia verdwenen en vermoedelijk gearresteerd. Deze negen sociaal-democraten hadden hun oppositie tegen de Bulgaarse regering volgehouden ondanks een waarschuwing, die zij 12 Januari ontvingen van Dlmltrof. de Bulgaarse communistische eerste minis ter. De Amerikaanse regering heeft te Praag een protest Ingediend tegen de Tsjechoslowaakse beschuldiging, dat Ame rikanen hun steun hebben verleend aan een complot tot het vermoorden van communistische leiders ln Tsjecho- Slowakije. Een zestigtal ambtenaren van het Hongaarse departement van landbouw zou gearresteerd zyn ln verband met een com munistisch besluit, coöperatieve boerde- ryen op te richten. Tot voor enkele weken terug bestond de officiële politiek van de Hongaarse ui^s- 5p- communlsten, evenals van de commui tlsche partijen elders zlchte van de boeren él- ln te "verzekeren, dat de boeren hun grond zouden be houden In geheel België ls gisteren met grote luister de nationale feestdag ge vierd en voor de 117e keer ls het feit her dacht. dat op 21 Juli 1831 Leopold I de eed op de grondwet van het onafhan- keiyke België aflegde. Generaal Antonln Bohumll Hasil. die ln het Tsjechoslowaakse leger de hoogste rang heeft bekleed en onlangs uit Tsjecho-Slowakye ls gevlucht, heeft op een persconferentie verklaard, dat min stens 70 procent van de soldaten van het Tsjechische leger antl-communlstisch ls. Het percentage anti-communisten onder de officieren was naar zyn mening echter veel kleiner, daar sinds de coup ln Februari het officierenkorps aan een grondige zuivering was onderworpenDe huidige sterkte van het Tsjechoslowaakse leger schatte hy op 140.000 man. Te Boekarest ln door Tsjecho-Slo- wakije en Roemenië voor 20 Jaar een ver drag van vriendschap en wederzijdse by- stand getekend. Dit ls het 21ste verdrag van dergelijke strekking, dat ln de Balkanlanden ls ge sloten. Generaal Joseph Doumenc, lid van de Franse hoge oorlogsraad, ls door een ongeluk bii een beklimming in de Franse Alpen om het leven gekomen. De generaal was 68 jaar. Door de twee en twintig landen, die meegedaan hebben aan de actie van de V.N. tot leniging van de nood der kinderen (Unac) ls ongeveer zestien mlllloen dollar byeengebracht voc* dit doel. Het Internationaal noodfonds voor de kinderen beeft besloten ln 1949 voorlopig een bedrag van 42 mlllloen dollar te be steden voor Europese kinderen. Een mll lloen dollar zal worden uitgetrokken voor een hulpprogramma van vier maanden voor de kinderen in de vier zones van Duitsland. De ..Nina", eigendom van de Gains borough films, de Britse maatschappy, die een film over Columbus aan het maken ls, wordt vermist na Dinsdagavond uit Holetown uitgevaren te zyn. Aan boord van het schip, een nauwkeurige reproduc tie van een van de schepen van Columbus, metende ongeveer twintig ton, bevonden zich negentien personen, onder wie twee vrouwen. De Columblaanse regering heeft be paald. dat de arbeiders zullen delen ln de ontvangsten der landbouw-, handels- en n'iverheldsondernemlngen .waarbij zy ln dienst zyn. op voorwaarde dat de kapita len dezer ondernemingen meer dan 200.000 peso's bedragen en het personeel uit meer dan 20 personen bestaat. De onder de arbeiders te verdelen bedragen schommelen tussen 5 en 20% van de ontvangsten. PROGRAM VAN DE DERDE PARTIJ IN DE V.S. Als inleiding tot de conventie der par tij van Henry Wallace die morgen te Philadelphia wordt gehouden, heefteen comité van 53 leden, gepresideerd door professor Tugwell, het program der par ty uitgewerkt. In dit program komen de volgende punten voor: verwerping van het. plan Marshall, opheffinc van de Taft-Hartleywet, nationalisatie van ver scheidene industrieën de vliegtuig bouw de kolen en het staal—, economi sche hulp en morele steun aan de nieuwe staat Israël, krachtige wetge ving op het gebied van de burgerrech ten, ojn opheffing v. d. belasting op 't stemrecht, die in de Zuidelijke staten bestaat, bescherming tegen het lnchen en afschaffing van't rassenonderscheid. Bezwaren tegen verhoging van belastingen. Tfi DRUKKENDE LASTEN OP BEDRIJFSLEVEN. Naar aanleiding van het ontwerp van wet tot verhoging van de opbrengst van enkele belastingen heeft de K. v. K. voor Zuid-Holland een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin zy uitvoerig bezwaren tegen dit wetsont werp te berde brengt en tot de volgen de conclusies komt: Symptomen enerzijds van maatschap pelijke. anderzyds van economische aard, zijn evenveel bewijzen voor het bestaan van een fiscale overbelasting. De dekking van een tijdelijke en in haar omvang tevoren bekende uitgaaf kan geen motief zyn voor een perma nente verhoging van bepaalde belastin gen. nu daarmede eenzydig de belan gen van de fiscus worden gediend. Een verdere,'zy het tijdelyke, verzwa ring van de met name op het be drijfsleven reeds drukkende lasten, is noch uit fiscaal oogpunt, noch uit nationaal economisch oogpunt ver antwoord. In het bUzonder een ver hoging van de ondernemingsbelasting, welke niet alleen op de winst doch ook op het bedrijfskapitaal drukt, is voor het bedryfsleven onaanvaard baar. Mocht de regering de uitkering aan de landbouwbedrijven inderdaad on- vermijdeiyk achten, dan dient de be- stryding van de daaruit voortvloeiende kosten te worden gezocht in een ver laging van een bezuiniging op de staats uitgaven. Hoge onderscheidingen voor Jacgues Thibaud en Robert Casadesus. In verband met de tot standkoming van het Nederlands-Frans cultureel accoord is de beroemde violist Jacques Thibaua benoemd tot groot-officier in de Orde var Oranje-Nassau, en de evenee.is wereldbekende pianist Robert Casadesus tol commandeur" in de Orde van Oranje Nassau. TERAARDEBESTELLING LUIT.- GEN. B.D. TH. F. J. MULLER MAS SIS Nadat in het sterfhuis 'n rouwdienst onder leiding van ds J. L. Fischer, voorganger van de Ned. Protestanten bond te Den Haag was gehouden, werd onder grote belangstelling van autori teiten op Oud-Elk en Duinen het stof felijk overschot van Luit.-Gen. b.d. Th. F. J, Muller Massis, oud-lid van de Raad van State, ter aarde besteld. De stoet werd voorafgegaan door een de putatie der Kon. Ned. Ver. van Onder officieren, met vaandel, van welke ver eniging de overledene ere-voorzltter was. Nadat in de aula het woord was gevoerd door de zoon van de overlede ne, de heer D. G. W. Muller Massis, een broer, mr T. Muller Massis uit Am sterdam en de heer D. H. Bolman, een zwager van de overledene, herdacht Luit.-Gen. jhr W. Röell de overledene als oud-commandant van het veldleger. Namens de regimenten grenadiers en jagers werd gesproken door overste Holthoon. Nadat een bestuurslid van de Ver. van onderofficieren de overledene had gedankt voor hetgeen hy voor de we duwen en wezen van de leden had ge daan, dankte een zoon de sprekers. Ds Fischer sloot met het uitspreken van het „Onze Vader". JAARVERGADERING CENTRALE BOND VAN ZIEKENFONDSEN. In Utrecht vergaderde de Centrale Bond van Ziekenfondsen. De voorzitter, de heer Van Llenden deelde mede, dat in afwachting van een definitieve regeling in overleg met de Kon. My. ter bevordering van dePhar- macie, de honorering van apothekers verhoogd is van f2.20 tot f. 2.60 per ziel per jaar. Gehoopt wordt te komen tot een landeiyk contract, dat leidt tot een betere verhouding Het honorarium van apotheekhoudende artsen ts verhoogd met f. 0.50. Gestreefd wordt naar grond slagen voor de betere verhouding mei de hulsartsen dan het „gentleman agreement" van thans.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1