Komt er nieuw contact met Moskou? Politiek van matiging zou overhand hebben De Franse crisis Vijf landen getuigden van volledige eensgezindheid WEERBERICHT Amerikanen verdubbelen hun luchtmacht in Europa Russisch graaiiaanbod brengt geen wijziging Met een enkel woord 87ste Jaargang WOENSDAG 21 JULI 1948 No. 26444 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Doch eerst opheffing der Berlijnse blokkade. De zittingen van de consultatieve raad der West-Europese Unie te Den Haag zijn gistermiddag beëindigd. Na afloop werd het volgende communiqué yerstrèkt, waarin o.m. ver- klaard wordt, dat de raad op ruime w \jze van gedachten gewisseld heeft over een aantal internationale problemen, welke van onmiddellijk belang zijn voor do vijf landen, met inbegrip van het Duitse probleem. Deze gedachten- wisseling heeft het overduidelijk gem aakt, dat de ministers het geheel eens waren met betrekking tot hun houding ten opzichte van deze problemen. Do ministers brachten hun vast besluit tot uitdrukking, om de samen werking der vijf op alle terreinen van het Brusselse verdrag, met inbegrip van het economische en financiële, te consolideren en uit te breiden. In overeenstemming met andere ge lijkgezinde staten hebben de vijf re geringen verder besloten om al het mogelijke te doen ten einde hun onaf hankelijkheid, hun integriteit en hun instellingen te verdedigen. In het algemeen maakte de vergad ering de vastbeslotenheid van alle be trokkenen duidelijk, om in het raam van het Handvest van de Ver. Naties samen te werken tot het bereiken van de grootst mogelijke mate van een heid onder elkaar en dus, om de beginselen van het verdrag, dat op 1 Maart door de vijf mogendheden ondertekend werd, tot een levende werkelijkheid te maken. Met betrekking tot het culturele terrein werd o.m. opgemerkt, dat men overeengekomen is binnenkort een bijeenkomst van deskundige adviseurs te doen houden, die over de resultaten van hun besprekingen een rapport zullen uitbrengen, zoals dat door de permanente commissie geschiedt. Een gelijkluidende verklaring werd afgelegd voor het sociale terrein. Even voor het sluiten van de zitting, heeft minister Van Boetzelaer opge merkt, dat de gedachtenwisselingen op een prettige en openhartige wijze wer den gehouden. Ook minister E. Bevin gewaagde van een prettige bijeenkomst. Hij noemde het een historische vergadering en on derlijnde de goede verstandhouding, die er tijdens de besprekingen tot vftting ge komen is. Van Nederlandse zijde merkte men ons na afloop op, dat er inderdaad een sfeer heerste als van onder vrienden. Het Duitse probleem heeft tijdens de bijeenkomsten der ministers van Bui tenlandse Zaken een belangrijk punt van bespreking uitgemaakt. Daarbij is van de zijde der Benelux- landen gewezen op het grote belang, dat ook deze landen bij dat probleem hebben en bij zijn oplossing. Ook de Benelux-landen dienen daarin ge kend te worden. Men gaf ons als me ning, dat men het daarover geheel eens was, zonder dat dit evenwel zou betekenen, dat de Benelux-landen straks met de vier grote mogendhe den aan een tafel zouden moeten ko men te zitten. Ook het Engelse wapen-embargo is ter sprake gekomen. Van Franse zijde werd opgemerkt, dat er inzake de mi litaire samenwerking .eenheid van in zicht bereikt werd. De Franse minister van Buitenlandse Zaken heeft in de plenaire zitting nog het plan ter bespreking voorgelegd in zake de vorming van een Federaal par lement in -Europa. Minister Bevin heeft er daarbij aan herinnerd, dat de kwestie van het fe deralisme al vroeger door het Britse kabinet onder het oog gezien werd, zon der dat men tot een beslissing gekomen is. Hij zou deze materie liever willen overlaten aan de particuliere organisa ties. In beginsel zeide hij ten opzichte daarvan gunstig gestemd te zijn, zoals vroeger. Volgens Silvain Mangeot, Reuter's di plomatieke correspondent te Londen, heeft Bevin een uitgebreid rapport uit gebracht over de Berlijnse kwestie, dat een gunstig onthaal vond. De politiek, zoals thans door de mogendheden van de West-Europese Unie overeengekomen, zou, naar men gelooft, gericht zijn op het onderne men van nieuwe stappen door de drie Westelijke bezettende mogendheden bij Moskou, welke tot besprekingen tussen de vier mogendheden zouden kunnen voeren. Men denkt niet, dat deze stappen een intrekken zouden inhouden van de eerder gestelde voor waarde van opheffing der Sovjetrus- sische blokkade van Berlijn doch wel dat gepoogd zal worden de kwestie op bredere basis te plaatsen door haar zoveel mogelijk van de hangende ge schilpunten tussen de West-Europese Unie en de Sovjet-Unie te doen om vatten. Het bericht van de deelneming, in de toekomst door Amerikaanse en Cana dese waarnemers aan de bijeenkomsten van de permanente militaire commissie van de West-Europese Unie te Londen was. volgens Silvain Mangeot, geen ver rassing voor ingelichte waarnemers. Men had er reeds op gerekend, dat de betreffende mededeling gedaan zou wor den op het tijdstip van de bijeenkomst van de consultatieve raad te Den Haag. Reuter meldt nader uit Parijs, dat daar het resultaat van de conferentie beschouwd wordt als een succes voor de politiek van matiging ten opzichte van de Sovjet-Unie. welke wordt voor gestaan door Georges Bidault, de Franse minister van Buit. Zaken. De Brits-Franse afspraak, om aan te sturen op een viermogendheden- conferentie ter oplossing van de Ber lijnse crisis, is bevestigd. Betrouwbare bronnen zouden voorts hebben doen doorschemeren, dat Wash ington geneigd is te gaan in de richting van een instemmen met de Brits-Franse opvatting over de tactiek, welke men in de onmiddellijke toekomst tegenover de Sovjet-Unie zou moeten gaan. toepassen. Volgens Paryse bronnen zouden de Ver. Staten t^fcns bereid zijn in te stemmen met een viermogendheden-conf eren tie op het niveau der ministers van Buit. Za ken, mits de blokkade van Berlijn wordt opgeheven. Een week geleden waren de Ver. Staten klaarblijkelijk niet bereid zo ver te gaan. Tc Parjjk beschouwt men de kansen, ten slotte zonder oorlog tot een rege ling van de Berlijnse kwestie te kun nen komen, nog steeds als gunstig. Men baseert zich daarbij op de over tuiging, dat Sovjet-Rusland geen oor log wenst, doch wel uitbuiting van alle gelegenheden tot propaganda, het geen de Sovjet-Unie er toe zou kunnen brengen mede op een viermogendhe- den-conferentie aan te sturen. Silvain Mangeot schrijft nog het vol gende Het korte Communiqué, dat is uitge geven, is een teleurstellend onmededeel zaam document. In werkelijkheid heeft de Haagse con ferentie positieve resultaten bereikt op drie onderscheiden gebieden. Ten eerste heeft zij met succes de in zichten van alle ledenstaten over de manieren en middelen ter oplossing van de Berlijnse crisis gecoördineerd. Ten tweede heeft zij de vastbesloten heid van de West-Europese Unie beves tigd niet alleen in combinatie te gaan wat betreft zelfverdediging doch ook de defensieplannen uit te breiden tot een bredere regionale organisatie. De mede deling uit Washington, dat de Ver. Sta ten en Canada in de toekomst zullen deelnemen in de permanente militaire commissie van de West-Europese Unie te Londen bewijst, dat reeds een histo rische stap in deze richting is gedaan. Ten derde heeft de conferentie de minder sensationele doch niettemin es sentiële besluiten van het pact van Brus sel in practijk gebracht tot het in steeds nauwer contact brengen van de vijf le denstaten in hun sociale en culturele le ven van alledag. De volle omvang van de gedachten- wisseling omtrent Duitsland tussen de vfjf mogendheden zal niet bekend ge maakt worden voordat mededeling is gedaan van de volgende stap inzake de Berlijnse crisis. Het feit, dat het welbekend was, dat Frankrijk en België voorstander wa ren van viermogendheden-bcsprekin- gen met Moskou en dat hun delegaties zich thans „geheel eens" verklaren wat betreft de kwestie die Duitsland omvatten, doet thans concluderen, dat de politiek van de West-Europese Unie gericht is op een spoedige stap te Moskou om tot nieuwe besprekingen te komen. REACTIES TE BERLIJN De correspondent van het ANP seint telefonisch uit Berlijn: De onder Sovjet-contróle verschijnen de bladen betogen, dat de „meerderheid der ministers van Buitenlandse Zaken heeft geweigerd hun goedkeuring te geven aan een provocerend Amerikaans plan om met militair geweld een ver binding van het Westen met Berlijn te forceren". SAMENBALLING VAN KRACHTEN Daarentegen uiten de overige Berlijn se bladen de overtuiging, dat de gehele Westelijke Unie een demonstratie^gaf van haar vastbeslotenheid in haar ver zet tegen de Sovjets. Het Britse blad „Die Welt" schrijft, dat de landen rond de Atlantische Oceaan binnen de kortste termijn een „pijnlijk nauwkeurig uitgewerkt plan van wederzijdse ondersteuning" zullen hebben opgesteld. „Iedere poging van de Sovjets om verandering te bren gen in de status quo van Berlijn zal móeten rekenen met een samenballing van krachten ter zee, op het land en in de lucht, zoals de wereld tot nu tqe niet heeft gezien", schrijft het blad. De Sovjets zullen zich hiervan bewust moeten zijn, aldus het blad, willen zü „een catastrofe van onafzienbare af meting vermijden". De ministers en delegaties, welke aan de Haagse conferentie deelnamen, zijn weer naar huis teruggekeerd. KOELER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met voorname lijk in het binnenland enkele versprei de buien, hier en daar met onweer. Aanvankelijk nog vrü krachtige, maar later afnemende wind uit richtingen tussen Zuid-West en West. Koeler. 22 JULI. Zon op: 4.46 uur; onder: 20.46 uur. Maan op: 22.02 uur; onder: 5.36 Bur (v.m.). Hoogwater te Katwijk te 4.29 en 16.57 uur (Springtij). Maandagavond heeft de Nederlandse regering aan de ministers van buiten landse zaken van Engeland, Frankrijk, België en Luxemburg in de Trèves-zaal te Den Haag een maaltijd aangeboden. Van links naar rechts: de heren Spaak (België) v. Boetzelaer van Oosterhout (Nederland), Bevin (Engeland), Beel (Nederland). Bidault (Frankrijk) en Dupong (Luxemburg). Foto ANP-v. d. W. West-Duitsland. De elf premiers van de West-Duitse staten, die gisteren met de drie mili taire gouverneurs hun eigen plannen voor West-Duitsland bespraken, hebben tot aanstaande Maandag de gelegenheid gekregen hun definitieve standpunten te formuleren. Intussen zal men blijven werken aan een compromis tussen de Londense voor stellen van de Westelijke geallieerden en de Duitse voorstellen. Naar men meent te weten, zullen de politieke des kundigen van het militaire bestuur he den de premiers in de buurt van Rue- desheim ontmoeten. Volgens een communiqué van gister avond werden er geen besluiten geno men en waren de besprekingen „infor meel en explicatlef". Luedemann, de premier van SleeswykHolstein, zeide echter, dat» er „werkelijke vorderingen" gemaakt waren. De meesten van zijn collega's schenen er van overtuigd, dat er geen moeilijkheden meer zouden zijn over beginselen. Onze Franse correspondent telefoneert ons: President Vincent Auriol, die Zondag j.l. tijdens een welverdiende vacantie door de kabinetscrisis werd overvallen, is in alle haast naar zijn palels aan het Elysee teruggekeerd, waar hij gisteren een aantal politici heeft ontvangen, die in aanmerking komen voor het premier schap. Het waren: de radicalen Yvon Delboz en André Marie, de laatste mi nister van Justitie, de socialist Rama- dier, de onafhankelijke Reynaud en de katholiek Schuman. Ook is Georges Bidault waarschijn lijk ten onrechte als pretendent voor het premierschap genoemd. De nieuwe premier zal een zware taak te vervullen hebben. Algemeen is men hier namelijk vyi oordeel, dat de hui dige crisis, die voorafgaat aan de 10e regering der vierde republiek, de ern- Deze week worden dagelijks van Amsterdam en Rotterdam uit per kustvaarder dagreizen naar de Noordzee gemaakt, waarbij de schepen alle handelingen on dergaan. die met ieder zeeschip plaats vinden. Op deze wijze wordt in de Na tionale Koopvaardij week niet alleen propaganda gemaakt voor onze koop vaardij. doch worden brede kringen van ons volk op de hoogte gebracht van heigeen „op zee" geschiedt. Bij de uit de hoofdstad vertrokken kustvaarders komt op zee de reddingboot „Neeltje Jacoba" langszij. Foto ANP-de Hn. Te- Glasgow worden 4 Augustus 75 Amerikaanse gevechtsvliegtuigen ver wacht van het nieuwste type „P. 80 Shooting Star", op doortocht naar Duitsland. Hiertoe behoren 35 toestellen die vroeger bij het Panama-kanaal ge- stationneerd waren. De toestellen worden vervoerd met hét Amerikaanse vliegtuigmoederschip „Sicily", 50 ervan in startklare toestand. Zestien „Shooting Stars", die recht streeks naar Duitsland vliegen, zijn op IJsland aangekomen. Een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht heeft te Washing ton verklaard, dat de Verenigde Sta ten in Augustus de sterkte van hun luchtmacht in Europa meer dan ver dubbeld zullen hebben in vergelijking met vier weken geleden. Voor de 75 vliegtuigen zullen een 1500 man grondpersoneel meekomen. Verdere bij deze vliegtuigen behorende uitrus ting, zoals auto's en dergelijke, zal uit de zone van het Panamakanaal achter na gezonden worden. HET RUSSISCHE GRAAN- AANBOD. Van Sovjet-zijde wordt het aanbod om geheel Berlijn van graan te voorzien na tuurlijk propagandistisch uitgebuit en volle aandacht wordt gelegd op de ver hoging der rantsoenen in de Sovjet zone, terwijl daarvan in de andere zones van Berlijn geen sprake is. Britse en Amerikaanse ravitaillerings- vliegtuigen landden gisteravond in een tempo van een vliegtuig om de drie mi nuten. Een Britse functionaris ver klaarde: „Wij zullen voedsel per vlieg- BINNENLAND Bij K.B. zijn benoemd tot comman deur ln de Orde van Oranje Nassau prof. rnr. F. de Vries, voorzitter van de Staats commissie Inzake de herziening van het statuut van de Nederlandse Bank N.V. en prof. mr dr G. M. Verrijn Stuart, voor zitter van de Muntcommissle 1945. Gistermiddag zijn door onbekende oorzaak twee boerderijen te Mierlo tot de grond toe afgebrand. Verzekering dekt de schade. De kustvaarder „Aktjo" uit Delfzijl, die op de Noorderhaakse gronden bij Den Helder strandde, is gisteravond door drie sleepboten van de firma Wijsmuller en Co, de Nestor. Stentor en Hector, na veel moeite vlot getrokken en naar de haven van Den Helder gesleept. In verband met het niet aannemen van zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer door de heer G. van Praag (C.P.N.) te 's-Gravenhage, Is ln diens plaats be noemd mevr. W. van den Muyzenberg- Willemse te Amsterdam. H.M. ambassadeur te Brussel, mr B. Ph. baron Van Harlnxma thoe Slooten, ls met verlof van- zyn post vertrokken. Mr H. Danlëls treedt op als tijdelijk zaak- gela|tigde. De senaat der Rijksuniversiteit te Utrecht heeft het ere-doctoraat in de faculteit der letteren en wijsbegeerte ver leend aan dr Max Frledlander, kunst historicus te Amsterdam, op grond van z\jn verdiensten voor de studie van de Nederlandse kunst. Nijmegen met zijn bijna 110 000 ln-. Voners zal binnen tien Jaar 10.000 wo ningen bouwen om te kunnen voorzien in de grootste woningnood. Thans zijn er sinds de bevrijding 500 nieuwe woningen klaar gekomen en er zyn 1000 woningen ln aanbouw. Volgens Lloyds Register bedroeg de in aanbouw z(Jnd§ tonnage over de ge hele wereld per einde Juni 4.021.889 bruto ton, waarvan 219.628 brt. ln Nederland. Bij een beschikking van de Minister van Financiën zijn alle exploiten en akten betreffende vervolgingen voor de invorde ring van enig bedrag, waarmede ambte naren der directe belastingen zijn belast, mede opgedragen aan ambtenaren der invoerrechten en accijnzen. Maandag as. zal Prins Bernhard in de Chassee-kazerne te Breda een groot aantal militaire onderscheidingen uitrei ken aan militairen van het K.N.I.L., de Kon. Marine, de Kon. Landmacht en aan leden van de koopvaardij. BUITENLAND Australië is bereid 200.000 Europese ontheemden, by voorkeur uit de Baltlsche landen, op te nemen Indien hun transport kan worden verzekerd. Op de Ganges bij Allahabad ls 'een veerboot gezonken. Naar men gelooft zyn 125 personen verdronken. Van de zljdë der Oostenrijkse politie wordt gemeld, dat Zondagnacht by Sankt Poelten een Tsjechoslowaaks vliegtuig is gedaald. De vier inzittenden, zo verklaart men ,zyn naar de Amerikaanse zone ge vlucht. De Siamese constituerende vergade ring heeft opnieuw besloten de naam van het land ln Thailand te veranderen. De naamsverandering zal van kracht worden nadat de ontwerp-constitutie door belde hulzen van het parlement ls goedge keurd. Volgens een verklaring van de Griekse regering ls een trein ln West-Thraclë door een electrlsche myn opgeblazen. 14 per sonen kwamen om het leven en zes wer den gewond. De stryd in Palestina komt langzaam tot stilstand, nu de waarnemers der V.N. weer op weg zijn om hun posten te be trekken. Over en weer biyft men elkaar echter beschuldigen van schending van de wapenstilstand. Tussen Pisa en Llvorno is brand uit gebroken in een munitieopslagplaats, waar meer dan 40 ton springstoffen waren geborgen. Een gedeelte er van is ln de lucht gevlogen. In een straal van 3 kilo meter zijn de daken der hulzen, die tydlg werden geëvacueerd, afgerukt. Nhar blijkt, zou het onheil te wijten zyn aan de zelf-ontsteking van zes vliegtuig bommen, waarvan gloeiende scherven op de munitieopslagplaats zijn terecht gekomen. De schade wordt op meer dan 100 mll- lioen lire ge?chat. Slachtoffers zijn niet te betreuren. Trygve Lie. algemeen secretaris der V.N., is heden met de „Queen Elisa beth" in Frankrijk aangekomen. Hl) zal een bezoek brengen aan het Palals Challlot te Parijs, waar 18 September de algemene vergadering der V.N. zal worden geopend. Lie denkt 25 Augustus naar de V.S. terug te keren. tuig blijven aanvoeren totdat nieuwe re gelingen zijn getroffen volgens een over eenkomst tussen de vier mogendheden". Verschillende vooraanstaande ge meentefunctionarissen hebben de Sov jet-autoriteiten er op gewezen, dat melk voor zuigelingen en aardappelen en steenkolen op het ogenblik veel be langrijker zijn dan graan, waarvan grote voorraden in de Westelijke sec tors zijn opgeslagen. Van Maandagavond tot gisteravond hebben 199 vliegtuigen van de R.A.F. voedsel en steenkolen naar Berlijn ver voerd. In dezelfde tyd voerden Ameri kaanse vliegtuigen in totaal 1601 ton levensmiddelen, kolen en andere voorra den aan. Een woordvoerder van het Foreign Office vergeleek het laatste Russische aanbod met de recente weigering van de Sovjet-autoriteiten om vervoer van aardappelen en steenkool uit Polen en Tsjecho-Slowakije naar Berlijn toe te staan. De Sovjets, aldus de woordvoer der, zyn 75.000 ton graan ten achter wat hun bydrage in de Berlynse voed- selpool aangaat. Deze heeft sinds de blokkade niet meer gefunctioneerd. Ook Amerikaanse functionarissen te Berlijn zeggen, dat zy geen onmiddel lijke verklaring ten aanzien van het Russische aanbod zouden afleggen, Zij legden er de nadruk op, dat het Ame rikaanse vervoer door de lucht zou wor den voortgezet. Naar de mening van een hoge Ameri kaanse functionaris was het Sovjet-be stuur gedwongen het aanbod te doen als gevolg van voortdurend prestigeverlies in de blokkade-kwestie. Naar zyn opinie hadden de Russen het aanbod in de eer ste plaats gedaan om een politieke ca tastrophe te voorkomen en pas in de tweede plaats om de Westelijke sectoren in hun greep te krijgen door contröle op de voedseldistributie. Chifley, de Australische minister-pre sident heeft bekend gemaakt dat Austra lië bereid is met de andere mogendhe den samen ter werken om Berlijn te be voorraden en vliegtuigen voor dat doel ter beschikking wil stellen. Generaal Clay is gisteravond laat per vliegtuig naar Washington vertrekken, voor besprekingen over de situatie in Duitsland met het Amerik. departement van oorlog. Hij zal vóór Maandag a.s., wanneer de bijeenkomst van de mili taire gouverneurs met de Duitse minis ters-presidenten zal worden gehouden, in Duitsland terug zyn, aldus een offi ciële Amerikaanse mededeling. Een Sovjetrussische woordvoerder te Berlijn heeft de gemeente-autoriteiten en werkgevers geadviseerd geen acht te slaan op een Amerikaans bevel, waarbij de door de communisten beheerste „Vrije Duitse vakverenigingsbeweging" (F.D.G.B.) in de Amerikaanse sector van de stad wordt verboden. Bij het Sovjet-grensstatiom te Helm- stedt zijn 9 Amerikaanse auto's, die op weg waren van Berlijn naar de Weste lijke zones, teruggezonden omdat de chauffeurs geen Sovjetvisuum hadden. stigste is, die Frankryk sedert de oor log heeft beleefd. De ernstigste wegens de internationale spanningen van het ogenblik en ook vanwege de moeiiyk- heden, waarvoor Frankrijk zich in eigen land geplaatst ziet. Vraagstukken van militaire, politieke en vooral economische orde, schreeu wen om een oplossing, een oplossing, waarvoor eensgezindheid onder de coa litiegenoten een elementaire noodzaak vormt. En die eensgezindheid heeft nu vooral door de jongste houding der so cialisten een lelijke knauw gekregen. Zelfs ingewyden hadden het onmogelijk geacht, dat de Party van Blum om een bedrag, dat nog niet 1% van het mili taire budget vormde, een crisis in de regering zou riskeren. De socialisten hebben daarom een zware verantwoor ding op hun schouders geladen. Men dient in de voorgeschiedenis van deze jongste crisis de aanleiding wel van de diepe oorzaak te onderscheiden. Die oorzaak is een complex van gevoelens, die bij de volgelingen van de Derde Macht te constateren valt: hun geprik kelde ontevredenheid, de nerveusiteit m verband met de verkiezingen in Octo ber, de angst voor communistische con currentie, teleurstelling over het mis lukken van het plan-Mayer vormen van dit complex de voornaamste be standdelen. Men had echter gemeend, dat vrees voor De Gaulle deze gevoe lens wel zou neutraliseren. Dat is nlefc gebeurd, en de Derde Macht heeft een nieuw fiasco geboekt. Zeven communistische leiders in de V. S. gearresteerd. De Amerikaanse communistische party heeft medegedeeld, dat haar voorzitter, William Foster, en haar se cretaris-generaal, Eugene Dennis, zyn gearresteerd op grond van „een mon sterachtige in elkaar gezette beschul diging". Foster is sinds 1919 aan de commu nistische partij - verbonden. Hy werd drie maal candidaat gesteld voor het presidentschap der V. S. Foster en Dennis hebben volgens de mededeling krachtig tegen hun arres tatie geprotesteerd. Voorts zyn vier leidende New Yorkse communisten gearresteerd, beschul digd „samen te zweren om het omver werpen van de Amerikaanse regering door middel van geweld te onderwyzen en uit te lokken". Te Detroit werd Carl Winters, v<*>r- zittervan de partyraad in de staat Mi chigan en lid van het bestuur der par ty gearresteerd. De borgtocht voor de New-Yorkers werd gesteld op f. 5.000 dollar voor ieder, die voor Winters op 10.000 dollar. Behalve deze zeven leiders, worden er thans nog vyf door de politie gezocht. De gearresteerde communisten wer den er individueel eveneens van be schuldigd lid te zyn van de communis tische partij, „wetend, dat die partij een vereniging is, die het omverwerpen van de regering der V.S. door middel van geweld leert". Tot de vijf communisten, die nog worden gezocht, behoort John Gates, hoofdredacteur van de New Yorkse Daily Worker. Foster en Dennis Uitten voor het hof de tegenbeschuldiging, dat „deze Amerikaanse versie van de Rijksdag brand de binnenlandse tegenhanger is van de misdadige pogingen der twee partyen (democraten en republikeinen) om de oorlog te Berlijn van een koude tot een werkelyke te maken". De zes leiders werden gisteravond te New York gearresteerd by „een plotse linge overval" op het nationale hoofd kwartier van de communistische party. De Daily Worker bevat een verklaring van Foster en Dennis, waarin wordt gezegd, dat voor de aanklachten juist een dergelyk ogenblik was vastgesteld om „de nieuwe volkspartij, die thans haar oprichtingsconventie te Philadel phia houdt, in verlegenheid te bren gen". (Dit verwijst naar de conventie van de derde partij van Henry Wallace, welke Vrijdag a.s. wordt geopend). „Het Amerikaanse volk kan thans zien tot welke wanhopige provocatie Truman, wordt gedreven, in zyn pogingen om de verkiezingen te winnen. Geheime agenten in de V.S. Ambtenaren van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken hebben het congres medegedeeld, dat verschillende honderden als zodanig bekende of verdachte revolutionaire vreemde agenten in de Verenigde Sta ten zyn binnengekomen als employé's van de Verenigde Naties en dergelijke organisaties. Robert Alexander, sous chef van de commissie voor de visa, heeft voor een subcommissie van de Senaat verklaard, dat onder de huidige wetsbepalingen hiertegen niets gedaan kan worden. De bedoelde personen wor den beschermd door de wet op de im muniteit van de internationale organi saties. Het secretariaat van de V.N. heeft 2,944 employé's in dienst, van wie 1.463 vreemdelingen zyin, onder wie 34 Sovjetrussische burgers, 39 Tolen, 28 Tsjecho-Slowaken en 7 Joego-Slaven. DE INSCHRIJVING VAN DIENSTPLICHTIGEN IN DE V.S. President Tnuman heeft bepaald, dat 30 Augustus een begin zal worden ge maakt met de inschrijving van dienst plichtigen op grond van de nieuwe dienstplichtwet, die betrekking heeftop Amerikanen van 18 tot 26 jaar. Andere leeftydsgroepen zullen op verschillende data, tot medio Septem ber, worden ingeschreven. WAT TRUMAN ZAL VERZOEKEN. Volgens een verklaring van het Witte Huis zal president Truman in zyn bood schap aan het Congres komende week verzoeken om goedkeuring van een le ning ad 65 millloen dollar voor de vol tooiing van het hoofdkwartier der V.N. te New-York, alsmede spoedige ratifica tie van de internationale tarwe-over- eenkomst. Truman zou deze aanbevelingen doen vanwege het belang van deze kwestie» in het beeld van d« wereldvrede, aldus de verklaring.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1