Laatste Berichten STADSNIEUWS Gevallen spoorwegmannen geëerd I DINSDAG- 20 JULI Hartelijke huldiging van de heer W. J. Batist Jr. JAAR IN DIENST BIJ DE STED. LICHTFABRIEKEN. "Vandaag herdenkt de heer W. J. Batist Jr., chef van de afdeling alge mene zakeri van de Stedelijke Licht fabrieken, de dag, dat hy voor 40 jaar als .Jongmaatje" zijn intrede deed in dit bedrijf. Ter gelegenheid van dit feit is de heer Batist, die bij supe rieuren en ondergeschikten een alge mene aciiting genie., hedenochtend op buitengewoon hartelijke wijze ge- huldigd. Na vooraf in de directiekamer wat heeft de heer Batist hier al een voet stappen liggen met zijn echtgenote en kinderen te zijn ontvangen, vond in de cantine de eigenlijke huldiging plaats. Onder hen, die hier van hun belangstelling blijk gaven, merkten wij o.m. op wethouder D. v. d. Kwaak en de loco-gemeente-secretaris, mr. R. Streng, namens het gemeentebestuur, de oud-directeur der SJL.F., ir. G. A. van Klinkenberg, de directeur en de beide adjunct-directeuren, resp. de he ren Y. Ykema, ir. F .Stokhuijzen en dr ir P. Pehmers, de voorzitter van de Personeelsvereniging, de heer H.' van Woudenberg en voorts tal van afde lingschefs, ingenieurs der SJL.F. en le den van de Veiligheidscommissie en enkele dienstcommissies, waarin de ju bilaris zitting heeft. Als eerste spreker voerde het woord de directeur, ir. Y. Ykema, die herin nerde aan de komst van de heer Batist bij de Lichtfabrieken als hulpklerk ln losse dienst op een weekloon van f. 3.50. Vervolgens ging spreker de vele promoties van de Jubilaris na, welke uiteindelijk uitliepen op zijn benoeming tot chef van de afdeling algemene za ken, in welke functie hij thans de rech terhand van de directie kan worden genoemd. Zeer in het bijzonder prees ir Ykema het geheugen van de heer Batist om hem ten slotte te danken voor zijn uitzonderlijke gaven in het belang van het bedrijf steeds aan de dag gelegd. Wethouder Van der Kwaak, die de heer Batist de dank van het gemeente bestuur overbracht, wees er op, dat thans na 40 jaar, de werkkracht van de heer Batist nog ongebroken is, ter wijl zijn liefde voor het bedrijf hier mede gelijke tred houdt. Grote erken telijkheid vervult het gemeentebestuur voor de wijze, waarop gij uw taak steeds heeft opgevat, aldus spreker. Als erken ning voor al het werk, dat de heer Ba tist in het belang van de gemeente heeft verzet, bood wethouder Van der Kwaak de Jubilaris de gebruikelijke en- veloppe met inhoud aan. Als voorzitter van de Jubileumcom missie voerde vervolgens de heer J. J. C. Snel het woord, die in een sympa thiek speech je er op wees, dat het voor een belangrijk deel ook aan het op treden van de heer Batist te danken is, dat de S.LP. in zulk een ruime kring zo veel goodwill ontmoet. Na mens het personeel bood spr. de jubila ris een- salontafel aan, terwijl aan mevr. Batist bloemen werden overhandigd. Ook de beide dochters van de jubila ris. die vandaag juist haar verjaardag mogen vieren, werden in deze hulde betrokken. (Foto Van Vliet) Geheel links de heer Idsmga, stationschef te Leiden, daarnaast de heer Claringbould, hoofdinspecteur van het vervoer te Rotterdam, voor de door laatstgenoémde onthulde gedenkplaat in de stationshal. J. Mieremet en I. de Graaf boul{i. hoofdinspecteur van het vervoer te Rotterdam. 'kwamen bij bombardement om het leven. de hal van het stationsgebouw is een eenvoudige koperen plaat aange bracht, waarop de namen van de twee Leidenaren, vermeld staan, die ln dienst waren van de Nederlandse Spoorwegen, toen zij ten gevolge van het bombardement op het Leidse sta tion en de omgeving op 11 Dec. 1944 Behalve de familieleden van de Lezers schrijven „NAASTENLIEFDE". Een lezer stuurt ons het volgende staaltje van „naastenliefde en hulp vaardigheid". Donderdagavond J.l. verkeerde een kjeuter van 2 jaar in levensgevaar. Het knaapje had vermoedelijk een vergiftiging boven een ziener ogen en de vader, werkzaam ln Vlisslngen bij de wederopbouw, moest snel naar huis worden ontboden. Wetende, dat,iemand ln de buurt een uitstekend functionerend telefoontoe stel had, begaf de inzender van dit stukje zich naar hem, om de vader op te bellen.. Dit werd echter botweg geweigerd. Het verzoek moest maar ergens anders gedaan worden. Zelfs de moeder, wier kind ln levensgevaar verkeerde, moest voor een gesloten deur blijven staan. Gelukkig is het ten slotte gelukt er gens anders verbinding met Vlisslngen te krijgen en de vader van de toestand op de hoogte te stellen. Inzender hoopt echter, met vele an deren. dat de weigerachtige telefoonbe- zitter van de P.T.T. een gevoelige les zal krijgen. OEGSTGEEST Bedankt voor beroep Ds J. v. d. Mye te Loenen aan de Vecht bedank te voor het op hem uitgebrachte be roep naar de Geref. Kerk Morsch- Rijndijk alhier. VOORSCHOTEL BENOEMING LID GEMEENTERAAD. De voorzitter van het hoofdstembu reau heeft tot lid van de gemeente raad in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer C. L. M. Ban- cken, benoemd de heer L. A. Mooij, Hyacinthstraat 14, alhier. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. Van het comité Autotocht Ouden v. Dagen vernamen wij, dat het vertrek uur van het tochtje op Donderdag a.s. is gesteld op 12.45 uur vanaf de Voor straat. Gereden wordt Voorstraat Leidseweg—de VinkRijndijkHaag- weg—Den Deijl—Papelaan—Veurseweg getroffen werden en het leven lieten.Kinschot, en de commissaris van po- beide slachtoffers waren bij deze plech- naar Rotterdam. De thuiskomst is ge- tigheid aanwezig de stationschef, de dacht om ongeveer 19.15 uur, komen- heer Idsinga, en het Leidse personeel de vanaf de Papelaan langs Naxcisstr.- van de Spoorwegen, ir K. H. C. W. v. van Kempenstraat-Bijdorpstraat naar d. Veen, hoofdingenieur van de weg. i Voorstraat, ir R. P. Vos, hoofdingenieur van het seinwezen en ir J. P. Felix, hoofdinge nieur van de tractie, benevens de heer C. Jansen in de Wal als lid van de personeelsraad te Utreoht, wethouder S. Menken namens burgemeester Van Deze eenvoudige herinnering werd he denmorgen na enige korte toespraken onthuld door de heer M. H. Claring- Prot. Chr. Kinderbescher ming doet beroep op offervaardigheid. W. J. Batist Jr. Ten slotte heeft nog de heer A. Ber gers namens het personeel van de af deling algemene zaken de gelukwensen aangeboden, waarbij spr. vooral in het, licht stelde, dat de heer Batist ook al tijd een open oog heeft gehad voor de persoonlijke belangen van het aan zijn zorgen toevertrouwde personeel. In een uitvoerig dankwoord heeft hierna de heer Batist alle sprekers be dankt voor hun sympathieke woorden en de daarbij aangeboden geschenken. Bovenal wenste hij God fce danken, Die hem naar lichaam en geest zoveel ge zondheid heeft geschonken. Nadat verversingen waren aangebo den was er gelegenheid om de Jubila ris persoonlijk de hand te drukken, waarvan ln de loop van de ochtend nog vele personeelsleden, Leidse installa teurs en hoofdambtenaren van het Stadhuis gebruik hebben gemaakt. DE KAAGWEEK. (Van onze Sportredacteur). HOLLAND OVERAL, DE FRIEZEN NERGENS! Weer een zege van Leen de Wit. Ondanks het feit, dat het Hollandse team gehandicapt was door het uit vallen van Bergsma, die gisteren zijn mast overboord had gezeild, ls toch de derde en laatste race van de be faamde HollandFriesland Regen boogwedstrijd weer met een glorieuze Westelijke overwinning geëindigd. Reeds direct na de start kwam er tekening in het veld. Alberda en Leen de Wit gingen best weg, maar de Frie se crack, Klaas Vrolijk, en de Rotter dammer. Johnny Hofland', die Bergsma verving, werden door de starter terug geroepen. Nog voor de eerste boei op het Zwei- land had Leen de Wit de wedstrijd al in zijn zak. Zijn voorsprong was daar al zó groot, dat hij voor de anderen onbereikbaar was. Steeds verder liep deze Hollandse Regenboogmeester weg en op het Norremeer kon men van een .straatlengte" spreken. Na hem rond den de Norremeerboei: v. d. Velde, die in zware strijd was gewikkeld met dr v d. Zijpp; Klaas Vrolijk, Theunissen, Hofland en Alberda (lelijk afgezakt na 'zijn goede start), terwijl Priester met grote achterstand de rij sloot. Na het heen- en terugvaren van het kruisrak Norremeer-Dieperpoel, bleek het grote „peleton" grondig te zijn ge wijzigd. De Wit lag natuurlijk nog ver voor en ook v. d. Velde was nog in het 't GAAT OM VERZORGING VAN 2500 KINDEREN. Men schrijft ons: De arbeid der kinderbescherming ge schiedt voor een groot gedeelte in de stilte. Weinig mensen zijn bekend met het erote werk, dat op dit terrein in ons land verricht werd en wordt.Weinig mensen kennen ook de bittere noodza kelijkheid. Duizenden kinderen aijn er, die niet in het normale huisgezin opge- voed kunnen worden, die onttrokken moeten worden aan de ouderlijke macht. De oorzaken zijn dikwijls te vinden in de maatschappelijke en geestelijke ver wording van het gezinsleven, waarvan het kind het slachtoffer is. Medelijden vraagt die baby van 3 I maanden, die onverzorgd enkele dagen op een zolder had gelegen, omdat moe der het in de steek liet en door de win terkou gedeeltelijk bevroren bleek. Na zeer veel zore kon het leven behouden worden Medelijder! vragen de 4 kinderen van een gezin, die in een onbeschrijfelijke vervuiling werden aangetroffen, onder voed en ziek Medelijden vraagt ook die jongen of dat meisje, die zijn opgegroeid in een totaal bedorven omgeving en nu dreigen verloren te gaan ,of reeds op het ver keerde pad zijn gerkakt Al deze voorbeelden zouden met nog vele zijn te vermenigvuldigen. Thans worden reeds in 6 grote Prot. Christelijke inrichtingen t w. het Opvoe dingsgesticht „Valkenheide" te Maars- bergen, de stichting „Hoenderloo" te Hoenderloo, de ..Heldringgestichten" te Zetten, de „Martha-stichting" te Alphen a. d. Rijn, .Nederlands Mettray" te Eefde en de Weesinrichting ..Neerbosch" te Neerbos, plm. 2500 kinderen van -21 jaar verzorgd en opgevoed. Het zijn de a-sociale, de moeilijk opvoedbare, de door het millieu gestoorde, de onevenwichtige, de gestruikelde, de eenzame kirderen, die geholpen moeten worden in de naam van F. cm. die het rekrookte riet niet verbicckt, de rokende vlaswiek niet uit blust Ten einde al dit werk naar benoren te doen slagen en ook nog m°erderc kinauen van deze gezegende arbeid te doen profiteren is nog ongeveer f. 100000 per Jaar nodig. Ook Leiden en omstre ken zal hiervan een deel voor haar reke ning moeten nemen. Met dit doel voor ogen cal van 24—28 Juli in deze gemeen te een huis-aan-huis-collecte worden gehouden. Als straks de collectanten ook uw huis „zullen aandoen" geeft dan naar vermogen en laat uw gave gedra gen worden door de liefde tot de naas te, door de liefde tot dit onverzorgde kind! litie, de heer R. J. Meyer. In de stationsrestauratie herinnerde de heer Claringbould als eerste spre- Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Anne Marle. d. van T. van der Meer en M. Thie messen; Johanna Cornelia An- tonla Maria, d. van B. J. van den Helder en A. G. Zuildervllet; Roelof Jan, z. van R. A. Maas Geesteranus en M. J. Luslnk; bedt van de tweede plaats, maar dr v. d. Zfjpp bleek te zijn teruggevallen naar de vijfde positie, terwijl» Klaas Vrolijk en Alberda, resp. 3 en 4, nu een ernstige bedreiging voor v. .d. Velde vormden. Tussen dit drietal ontspon zich op de laatste meters dan ook een felle strijd. Nek aan nek ging het op de finish af, maar v. d. Velde gaf geen krimp, terwijl Vrolijk zich op de eind streep nog door zijn teamgenoot Al berda geslagen zag. Driemaal werd de Friese ploeg dus door de Hollanders overwonnen. De Zaandammer, Leen de Wit, zorgde voor twee persoonlijke overwinningen. Een fraaie prestatie! De uitslag van de derde race luidt: 1. Annemarie, Leen de Wit (H)2. Duke, J. C. v. d. Velde (H); 3. Algri, J Alberda (Fr); 4. Dolfijn, K. Vrolijk «Fr); 5. Beneventum, J. Hofland (H); 6 Horne. F. A D. Theunissen (H); 7 Jan van Gent, dr J. W. v. d. Zijpp (Fr); 8. Lamina, J. E. Priester (Fr). Holland 22.1 pnt.; Friesland 14 pnt. Totaal uitslag over drie races voor de Holland-beker: l. Holland 74 3 pnt.; 2. Friesland 33 pnt. ker aan het reeds direct na de bevrij- I Conetanttna wilhelmina Maria, d. van ding gekoesterde voornemen om in H van Duuren en L. Velthuilsen; Ro- Utrecht alle gevallen spoorwegmannen zs. vanA, van Nleuwtoerk en M. P. des lands doer een algemeen gedenk M&fjgïïS?I"van teken te huldigen, doch daarnaast q Oostrom en A. J van Mourlk; Neel- plaatselijk de herinnering aan de ge- tje. d. van A. J. de Romiln en R. M. C. vallen kameraden levendig te houden Meijer; Hendrlkus Wilhelmus Jacobus, z. docr het aanbrengen van eenvoudige v«n J- T. van der Ven en A. w. Ouwer- herinnerings.platen. Hier ln L«dan wa- kerk^ l^|Ja£«^k. ren de gevallenen J. Mieremet, rai. d van j c Laterveer en W. van Does- wachter controleur, en I. de Graaf, i 5urgi Evelina Wilhelmina, d. van M. arbeider in dienst van vervoer. Zij Verhaar en M. F. den Hollander; Gerard hebben hun taak voor de NB. naar Frans, z. van G. R. van Straalen en H. beste weten vervuld en zij laten thans F- Burghoudt; Harm Gerrlt Martlnus z. efen lege plaats achter bij familie, be- va*. J- Veenstra en A. vanPickarte; An- kenden en medewerkers. Spr. besloot met een troostwoord tot de familiele den in de vorm van een citaat van Ritter Jr. De heer Jansen in de Wal wees op het aandeel van de spoorwegvakbewe ging bij de verwezenlijking van deze blijvende hulde en zette uiteen hoe wij de plicht hebben, de vrijheid en recht vaardigheid te dienen, voor welker ver krijging de dood van dese twee N.S.- werkers nodig was. Nog steeds is de wereld niet gevrijwaard van het ge vaar ener nieuwe tyrannie. De groot ste hulde die wij aan £e gevallenen brengen kunnen ls het gestand, doen van een innerlijke gelofte, de vrijheid te blijven verdedigen. De oudste broer van het slachtoffer I. de Graaf, richtte tot slot een woord van diepe erkentelijkheid namens de familieleden der beide omgekomenen jegens de directie van de Ned. Spoor wegen voor deze postbume hulde. Nadien werd de gedenkplaat ont huld door de heer Claringbould, die als eerste een krans legde namens de directie, waarna nog andere bloem stukken werden aangedragen. Tot slot van de plechtigheid werden twee mi nuten stilte in acht genomen. toni us Dlgruim. z. van N G. Stokman en J. R. de Frankrijker; Jozef Johannes Wilhelmus, z. van W. J. Overdevest en I. F. Dlepold. OVERLEDEN: H. Nomen, dr., 4 J.; A. van der Ploeg, man, 71 J.; C. P. van Bakel. z.t 2 maand,; D J. J. Felser vr„ 70 J. GEHUWD: J. Rilsdam, Jm. en H. van der Linden, Jd.; T. Haalebos. Jm. en C. J. Verbrug- ge. Jd. MULO-EXAMENS. Voor het Mulo-examen (diploma A) slaagden G. J. Nust, A. M. Cossee, R. J. Brou wer, M. E. Florijn, A. W. Lepelaar, O. B. Leget, J. P. A. Lebbink, J. A. H. Laborus allen te Leiden, H. Plieger, Badhoevedorp, G. C. Veldhuizen van Zanten, Hlllegom, W. v. Hamersveld, idem, R. den Nederlanden, idem, J. v. d. Wekken. Bloemendaal. W. v. Zanten, Hillegom, A. v. d. Akker, idem, A. P. Kapaan, Leiden, J. J. Jesse, Voorscho ten, J. W. de Graaf, Oegstgeest, A. Wiecherink, Leiden, A. W. H. Langeveld Lelden, H. v. Vliet, Leiden, H. C. v. d. Tuuk. Leiden, J. Verhoog, Voorschoten. Tweede zomercursus voor buitenlandse studenten. EEN RIJK PROGRAMMA VAN LEZINGEN EN EXCURSIES BETREFFENDE BESCHAVING EN MODERNE MAATSCHAPPIJ. Evenals vorig jaar treedt de Leidse Universiteit ook dit jaar op als gast- vrouwe voor buitenlandse studenten, die 'n academische zomercursus zul len volgen. Deze zomercursus, die vorig jaar de culturele en sociale problemen, samenhangend met de verstedelijking der samenleving be handelde, zal zich dit jaar bezig hou den met de problemen en aspecten van de verhouding tussen beschaving en moderne maatschappij, ln het bij zonder ten aanzien van bevolkings vraagstukken, opvoeding en ontspan ningsleven. De cursus neemt morgen een aanvang, waarna gedurende 16 dagen in principe des morgens twee lezingen zullen worden gehouden en de middagen zullen worden besteed aan groepsgewijze debatten en excur sies. Avonden en weekeinden zullen vrij gehouden worden voor Individu ele studie, excursies of ontspaning. De zomercursus trok vorig Jaar tal rijke belangstellenden uit Engeland, Amerika, andere overzeese gebieden en vooral alle delen van het Europese continent, en ook dit jaar wordt weer, op grond van reeds ontvangen Inschrij vingen, een contingent van meer dan 130 buitenlandse studenten verwacht, dat van deze gelegenheid tot algemene studie en kennismaking met ons land en de Nederlandse en Leidse academi sche wereld een dankbaar gebruik zal maken. Als proefneming zullen ook vijf Duitse studenten de cursus vol gen. De lezingen zullen in de Engelse taal worden gegeven door talrijke des kundigen, die zich niet alleen ln ons land doch deels ver buiten de gTenzen een vooraanstaande wetenschappelijke naam hebben verworven. Jhr mr C. J. A. de Rantiz, hoofd van de afdeling Hoger Onderwijs van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, zal de cursus, die onder leiding staat van prof. dr A. W. Btjvanck, op Woensdag a.s. officieel openen. Uit het rijke programma ver melden wij voordrachten van prof. Broek uit Utrecht over de sociale geo grafie en prof. Brugmans uit Amster dam over de economische en sociale geschiedenis van ons land op Donder dag 22 Juli, over de politieke geschie denis en over de hedendaagse sociale problemen van Nederland, resp. door prof. Geyl en prof. Kruil uit Utrecht op 23 Juli, over aspecten van ons op- voedlngs- en onderwijssysteem en over de volkshogescholen door dr Idenburg van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek en mr C. Stapel op Zaterdag 31 Juli. voorts over enerzijds theater en maatschappij, en anderzijds film ln Nederland, resp. door prof. Bijvanck en dhr. D. W. de Vogel, tot voor kort voorzitter van de Leidse Studenten Film Liga en van de filmsectie van het Leldsch Academisch Kunstcentrum, op Dinsdag 3 Aug. Behoudens deze ge noemde lezingen beweegt de oursuszlch op het gebied van problemen rond de planmatige stads-, dorps- en streekbe- bouwing en -Inrichting, de inpoldering en het in cultuur brengen van de Zui derzeepolders, huisvestingsproblemen en vraagstukken betreffende openbare gebouwen en werken, aspecten van het museumwezen, de sportieve opvoeding van de volksmassa en andere facetten van de moderne maatschappij in soci ologisch en cultureel opzicht. Excursies staan op Het programma naar Amsterdam, waar de oude stads gedeelten worden bezichtigd in combi natie met de befaamde boottocht door havens en grachten, naar het typsch oud-Hollandse stadje Delft, naar de diverse Zuiderzeepolders en -werken, door Leiden, naar de moderne stads gedeelten van zowel Amsterdam als Hilversum, naar de volkshogeschool te Bergen, naar het Rijksmuséum voor Volkenkunde ln de Sleutelstad, naar Rotterdam, naar Utrecht waar de Dom en de Stadsschouwburg bijzondere aandacht zullen -genieten, en naar de Zuid-Hollandse meren. Deze excursies sluiten zowel in onderwerp als wat datum betreft nauw aan by de te ge ven voordrachten. De deelnemers aan de cursus, die op 6 Aug. wordt gesloten door prof. Bij vanck, vinden gastvrijheid bi] de Leid se studenten en andere led' de universitaire gemeenschap. I Instelling commando luchtvaartopleidingen. Bij beschikking van de Minister van Oorlog en Marine, a.i. is onlangs het directoraat der luchtstrijdkrachten op geheven en ingesteld het commando luchtvaartopleidingen. Dit commando is belast met de verzorging van de vakop leidingen in Nederland van luchtvarend grondpersoneel ten behoeve van de ma rine luchtvaartdienst en de legerlucht- macht. Het commando luchtvaartopleidingen wordt gesteld onder de bevelen van de commandant Nederland behoudens voor wat betreft de handhaving van de krijgstucht, alsmede het personeels-en opleidingsbeleid betreffénde het perso neel der Kon. Marine, ten aanzien yan welke aangelegenhedenhet is gesfleld onder de bevelen van Commandant Zeemacht Nederland. Het CLO zal tevens de opleiding ver zorgen van de jongelieden, die Jaarlijks, in overleg met het Ministerie van Ver keer en Waterstaat, in de gelegenheid worden gesteld een contract te sluiten bij het reserve personeel der Zee- of Landmacht ,om. na het behalen van het militair brevet, ter beschikking te ko men van de directeur van de Rijks luchtvaartdienst. Olympische Spelen. ORGANISATIE OLYMPISCH VOETBALTOURNOOI GEWIJZIGD. Maar NederlandEire blijft. De organisatie van het Olympisch voetbaltournooi heeft een Ingrijpende wijziging ondergaan. AUe voorwedstrij den zijn vervallen met uitzondering van twee ontmoetingen, n.l. Nederland -Eire en LuxemburgAfghanistan. De winnaars4 van beide wedstrijden zullen worden gevoegd bij de 14 overi ge landen, te weten Denemarken, Z.- Slaviê, India, China, Turkije, Zweden, Oostenrijk, Veren. Staten, Frankrijk, Groqt Brlttannlë, Italië, Korea, Pales tina en Mexico. Deze 16 landen loten Zondag 25 Juli opnieuw voor de acht ste finales. Naar men weet wordt Nederland—Eire te Portsmouth gespeeld op Maandag 26 Juli des middags 17 uur op het veld van de Portsmouth Football Club. Bij gelijk spel wordt de wedstrijd overgespeeld op Dinsdag 27 Juli op hetzelfde terrein. De achtste finales worden verdeeld over twee dagen, Zaterdag 31 Juli en Maandag 2 Augustus. Alle ontmoetingen worden in Londen gespeeld. Dr L. J. M. BEEL VOERT BESPREKINGEN. De kabinetsformateur, dr L, J. M. Beel heeft hedenmorgen de heren mr P. J. Oud, de vice-voorzdtter van de Raad van State, jhr mr F. Beelearts van Blokland, de voorzitter van de Tweede Kamer, mr J. H. R. van Schalck en jhr mr M. van der Goes van Naters ontvangen Ook "heeft dr Beel vanmorgen nog de minister van" Sociale Zaken, de heer W. Drees, ontvangen. H M. DE KONINGIN NAAR WEST-ZEEUWS VLAANDEREN. Dinsdag a.s. hoopt H.M. de Koningin een niet-officleel bezoek te brengen aan de gemeente Sluis in West-Zeeuws Vlaanderen, om daar officieel de vorig jaar door studenten op de wallen aldaar geplante bomen te aanvaarden. De overdracht van 'het park aan H.M. de Koningin zal geschieden door de al gemene senaatsvergadering van stu denten. GETUGEN A DÉCHARGE. Zaak Christiansen. Voor de zaak Christiansen, die mor gen voor het Bijz. Gerechtshof te Arn hem zal terecht staan, zijn door de verdediger mr Arnold de volgende ge- tulgen a décharge opgeroepen: General- Leutnant Karl Drum, de vroegere chef van de staf van de Wehrmachtsbefehls- haber, Oberst-leutnant P. Kluter, ad judant van Christiansen, majoor Hein- rich Vogler, chef ..Nachrichten Abtei- lung" fbontra-spionnage)majoor Kurt Erhard, die was belast met de terug voering in krijgsgevangenschap van Ne derlandse soldaten, Erich Blankennagel, schrijver bij de staf van Christiansen, Hauptmann Heime Schlütius, directe ondergeschikte van Fullriede hij voerde diens bevel uit tot het in brand- steken van Putten en ten slotte de Nederlandse burgers jhr W. Gt Groe- ninx van Zoelen en ir J. F. Overwyn. ZAAK DIRECTEUREN A'DAMSE BALLAST MIJ. EN HOLLANDSE BETON MIJ. IN CASSATIE. De procureur-fiscaal by het Haags Bijzonder Gerechtshof heeft beroep in cassatie ingesteld tegen de sententie van dit Bijzonder Gerechtshof, waarbij L. Doedes, directeur van de Hollandse Beton My. N.V. en de gebr. A. F. en C. F. de Vilde®, directeuren der N.V. Amsterdamse Ballast Mij., van alle rechtsvervolging werden ontslagen. ADVIEZEN BODEMKARTERING ZUID-HOLLAND. O.a. intensivering bodcmgcbrulk bollenstreek. Prof. dr. C. H. Edelman, directeur van de Stichting voor Bodem kartering heeft aan Ged. Staten van Zuid-Hol land het werk van de bodemkartering uiteengezet. Dit college is tot de con clusie gekomen, dat o.a. de volgende problemen om een oplossing vragen, waartoe de Stichting voor Bodemkarte ring waardevolle adviezen kan ver strekken 1. Aanwijzing van nieuwe tuinbouw gebieden, nu het Westland nagenoeg geen uitbreidingsmogelijkheden meer biykt te bieden. 2. De vaststelling van de plaatsen waar zich gronden van geringere cul tuurwaarden bevinden, opdat de ont trekking aan het landbouwareaal van gronden voor recreatie, uitbreiding van bebouwing, zandonttrekking e d. met de minst ernstige gevolgen kan geschieden. 3. Het verzamelen van bodemkundige gegevens ten behoeve van afwaterings plannen met het oog op indrogende veengronden e.d. en ten behoeve van ruilverkavelingen. 4. Het onderzoek omtrent intensive ring van het bodemgebruik in de bol lenstreek, waar zich thans grote moei lijkheden op dit punt voordoen. RADIOTOESPRAAK NATIONAAL HULDEBLIJK AAN DE KONINGIN. Donderdagavond *2 Juli van 20.05 uur tot 20.15 uur zal jhr mr F. Bee- laerts van Blokland, vice-president'van de Raad van State, over de beide zen ders in een radiotoespraak tot het Ne derlandse volk spreken over: „Het na tionaal huldeblijk aan H.M. de Ko ningin." De strijd om Berlijn. DE „LUCHTBRUG". De Amerikaanse bevelhebber van het Berlijnse vliegveld Tempelhof, kolonel Poor, heeft tijdens een trans-atlanti- sche uitzending van Berlijn uit gezegd: „Wij zullen blijven vliegen, zolang ais het noodzakelijk is" om de geblokkeer de Duitse hoofdstad te voorzien. De V.S. zijn voornemens „meer vliegtuigen dan ooit" ln te zetten. Binnen zes we ken zal op Tempelhof een nieuwe startbaan gereed zijn, die „alle vlieg tuigen, die u ons kimt zenden" kan verwerken, aldus kolonel Poor. VERHOGING VOEDSELRANT SOENEN SOVJETZONE. De Sovjetrusslsche autoriteiten heb ben aan het Berlijnse voedseldeparte- ment opdracht gegeven de nodige maatregelen te nemen voor een ver hoging van de voedselrantsoenen in de Sovjetrusslsche sector van Berlijn. De Belgische koningskwestie Het partijbureau van de Belgische socialistische party heeft hedenmorgen de nota gepubliceerd, welke op 22 Juli van verleden jaar, na de onderhande lingen tussen de partijvoorzitters "over de koningskwestie, aan eerste minister Spaak werden overhandigd. Na de ver schillende beschuldigingen, die tegen koning Leopold worden ingebracht, do revue te hebben laten passeren, geeft het socialistische partybureau zijn standpunt tegenover het koningspro bleem als volgt weer: 1. De koning heeft zich zelf ln de on- mogeiykheid geplaatst te regeren. 2. Er is geen enkel nieuw feit, dat de wetgevende vergadering in staat stelt vast te stellen, dat deze onmogelijkheid om te regeren een einde heeft genomen. 3. Er bestaat geen andere oplossing voor de koningskwestie dan de troons afstand van koning Leopold. 4. Tussen de partyen zal men tot een accoord moeten geraken omtrent de uitvoeringsmodaliteiten van de troons afstand en de troonopvolging. Het partybureau voegt hieraan toe, dat sinds 22 Juli 1947 zich geen nieuwe gezichtspunten in de koningskwestie hebben voorgedaan en bovengenoemde nota het definitieve standpunt van de Belgische socialistische party weer geeft. DE FRANSE CRISIS. De stakende employé's van het Fran se ministerie van financiën hebben he denmorgen besloten om 14 uur weer aan het werk te gaan in -verband met de kabinetscrisis. VLIEGTUIG BIJ PARIJS NEERGESTORT. Een Frans „Cormoran"-vliegtulg ls heden op zyn eerste vlucht te Vllla- coublay by Parys neergestort. De vyf inzittenden kwamen om het leven. VIER NIEUWE STAATSMINISTERS IN BELGIË. Ter gelegenheid van de Belgische nationale feestdag (21 Juli), heeft de prins-regent vier nieuwe staatsministers benoemd. Het zyn de heren Rolin, voor zitter van de Senaat, Van Zeeland, se nator, De Schrijver, Kamerlid en voor zitter van de Katholieke Volksparty, alsmede Busset, Kamerlid en voorzitter van de Belgische socialistische party. ONTPLOFFING TE CAIRO. Het centrum van Caïro is door een enorme ontploffing opgeschrikt. Vier personen werden gedood. 17 gewond. Naar verluidt werd de ontploffing veroorzaakt door een landmiln. De ma teriële schade is groot. 'i* MARKTBERICHTEN LEIDEN, 20 Juli. Groenteveiling. Aard appelen 69.40; Andijvie 4.2011.20; ld II 4—4.70; Bloemkool Ia 60—86; I 36—71; II 1667; III 531; Bospeon 824; Dop erwten 3782; Komkommers Ia 1121; I 8—19; II 6—14; III 6—10; stek 5; groene kool 1124; Perziken 261; Peterselie 1.803.20; Peulen 64; Postelein 3345; Rabarber 67.20; Selderie 12.60; Sla I 1.90—7; II 2.60—4.30; Stoofsla 5; Sny- bonen 162180; Spinazie 3155; Spits kool; 2932; Stnmbonen 117154; Stam- enybonen 117—141; Tomaten 14—96; bon ken 38—70; kriel 10; Tuinbonen 26—33; Uien 8—21 per 100 kilo, 6 50—6.90 per 100 bos; Waspeen 1020; Rode kool 11—17; netmeloenen 2989; Ananasmeloenen 36 93; Rode bessen 7678; Zwarte bessen 138140; Pruimen per 100 st. 6.30—14.70; per 100 kilo 18; Pronkboncn 88; Augurken I 4—5: Kroten per 100 bos 5.80—7.70; per 100 kilo 14—22. ROTTERDAM, veemarkt 20 Juli. Totaal aanvoer: 2619. 308 Paarden: 135 Veulens; 150 Vette koeien en ossen; 916 Gebruiksvee; 108 Graskalveren; 306 Nuchtere kalveren; 203 Schapen; 90 Varkens; 333 Biggen: 70 Bokken. Pryzen per stuk: Kalfkoeien le kw. f. 800. 2e kwal. f. 700. 3e kwal. f. 600; Melkkoeien f. 800, f. 700, f. 600; Vare koeien f. 550, f. 475, f. 400; Vaarzen f. 600, f. 450, f. 350; Pinken f. 425, f. 325, f. 250; Graskalveren f. 230, f. 140, f. 100; Biggen per week f. 52, f. 42, f. 35. BEURSOVERZICHT Amsterdam, 20 Juli. De algemene stemming was vandaag niet gedeprimeerd. Er vond geen ver- def'e afbrokkeling plaats, maar er werd een opwaartse richting gevolgd en by het slot werd gehandeld op ongeveer het hoogste punt van de dag- Koninkiy- ke werd beglnbeurs afgedaan tegen 330 tot 329. maar daarna verbeterde het fonds tot 333%. Aku's bewogen zich tus sen 166 en 1671/4, Unilevers met'een koers van 290 aanvankeiyk 5 punten lager, maar konden zich nadien een goede 3-tal punten verheffen. Philips op 246 ingezet, steeg tot 24816 en trad iets lager uit de notering. Scheepvaart- unies schommelden tussen 180% en 18114. Cultuurwaarden konden zich vrij goed handhaven. HVA sloot op 22114. Amsterdam Rubbers golden aan vankeiyk 1551/4, maar konden nadien een 3-tal punten verbeteren. Deli My. gold ongeveer 151 k 151%. De Ameri kaanse markt was stil en lager, in over eenstemming met Wallstreet. Neder landse staatsfondsen waren weer niet opgewekt.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3