Daverende zege van Hollandse Regenboogzeilers op Friezen Bromwich besloot Noordwijks tournooi met revanche voor Wimbledon-nederlaag Eerste vier plaatsen voor Hollandse ploeg Uitstekende prestaties van onze Dames Het Leidsch Dagblad Nederlandse deelnemers bijeen te Amsterdam Imposant lennisfestijn bracht Engeland de „Zilveren Molen" 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 19 Juli 1943 KAAGWEEK 1948 (Van onze sportredacteur). Juichende Hollanders en somber kijkende Friezen bevolkten gistermiddag de Kaagsoos. Het eerste gevecht van de roemruchte veldslag op het water, die drie dagen zal duren: de Regenboogwedstrijd Holland-Friesland, was achter de rug. En in deze eerste race waren de mannen uit het land van Abe Lenstra verpletterend verslagen. Aan deze wedstrijd wordt door beide ploegen met vier jachten deelgenomen en gisteren waren de eerste vier plaatsen voor Hollandse zeilers. Zo iets valt voor een ras-echte Fries niet mee, maar toch was hun nederlaag zeer verklaarbaar. Het was gisteren licht weer, en dat kunnen de Friezen niet hebben. Zjj rijn het beste in vorm, wanneer 't ferm waait cn wel stond er Zondag een stevig windje, maar toch lang niet voldoende voor Friese zeilers. Na een paar uur zwaar confereren en 't opwerpen van nieuwe plannen, klaarden de gezichten van de Friese gasten dan ook weer op en schalden hun krijgsliederen weer door de zaal, want ach, er volgen nog twee races en er kan dus nog van alles gebeuren. Maar al met al staan de Hollandse papieren na deze monsterzege zeer sterk. Enorm druk was 't op de Kaag toen gistermorgen om 9.30 uur het start schot voor deze belangrijke race viel. Er stond een normale wind uit Zuide lijke richtingen, in de middaguren om lopend naar het Noorden. Na de lndewindse start stormden de acht Regenbogen plat voor de wind met volle ballonnen en wijduitstaande zeilen gelijk briesende en stampende renpaarden op de eerste Zweiland-boei af. De Hollander v. d. Velde had met zijn prachtig lopende Duke de beste start en hij rondde met 'n kleine voor sprong dit eerste merkteken. Na hem kwam het „peleton", eerst twee Frie zen, dr v. d. Zijpp en Alberda, toen Leen de Wit, de Fries Priester, twee Hollanders Bergsma, en Theunissen en de Fries Vrolijk. Op weg naar de boei in het Norre- meer lieten de Friezen een eerste veer. Alberda verdween wegens stuurboord- bakboord uit de strijd. BU het ronden op het Norremeer bleek v. d. Velde al een staartlengte to zijn uitgelopen, ge volgd door dr v. d. Zij.pp, die in een fel duel met Leen de Wit was gewik keld, terwijl Bergsma gevaarlijk uit de achterhoede kwam opzetten. Theunis sen. Vrolijk en Priester sloten de rij Tot vlak voor het laatste kruisrak bleef de stand ongewijzigd, maar toen ontstond een enorme strijd. Van der Velde was natuurlijk niet meer te be reiken en die finishte op grandiose wijze met grote voorsprong als eerste Hollander. Bergsma, die lang in de achterhoede was gebleven, passeerde op dit laatste stuk nog Leen de Wit en dr v. d. Zijpp en kwam als tweede binnen. Na hem volgde De Wit, terwijl dr v. d. Zijpp en de Hollander Theunissen nek aan nek op de eindstreep kwamen aan stormen. En hier kregen de Friezen weer een slag, dr v. d. Zijpp kon Theu nissen niet houden en verloor met en kele meters zijn zo goed als zeker zijnde vierde plaats. Het werd dus een prach tige totaal-zege voor de Hollandse ploeg met 26.1 pnt. tegen de Friezen 9 pnt. "Dat belooft wat voor de twee laat ste dagen, want de zeilers uit het hoge Noorden zullen het er wel niet bij laten zitten. Beide dagen is prachtige sport gele verd. Het weer werkte goed mee, Za terdag een stralende zon; Zondag was het iets minder, toen dreigde het even te gaan regenen, maar in de middag uren. toen de wind omliep, kwam ook de zon weer door de wolken. Wat dat betreft, is de Kaagweek dan ook. wat er verder mag gebeuren, reeds geslaagd te noemen. Vele toeschouwers hebben van prachtige, spannende races kunnen genieten. Het ontbreekt ons helaas aan plaatsruimte om alle wedstrijden van het zeer overladen programma stuk voor stuk te beschrijven en wij zullen dus moeten volstaan met de uitslagen: Uitslagen van Zaterdag: 12 m2 klasse 1: 1. „Woelwater", L. H. Habn (Vlaardingen; 2. „Saenden", U. G. M. Jungschlager (Den Haag)3. Hurricane", H. Kraan (Oude Wetering) 4. „Snark", H. Potma (A'dam). 12 M2 klasse 2: 1. „Piasjager", F.Laag- water (A'dam)2. „Mustang", Sj. Kraan (Oude Wetering); 3. „Hanepoel", Jan Moy (Den Haag). Valkenklasse Al: 1. „Bufra", P. van Buren (R'dam); 2. „Rlzette", R. Mul der (Langweer); 3. „Tourbillon", C. W. A. M. Pierrot (Vinkeveen); 4. „Piere wiet", A. Brinks (Leiden). Valkenklasse A2: 1. „Trewes", S. M. v. d. Meer (Alkmaar); 2. Merlin", B. Balder (A'dam); 3. „Spellbound", F. de Vos (A'dam). Valkenklasse B: 1. „Watergeus", F. G. P. C. Goudriaan (Voorschoten); 2. „Glitne" S. v. Logchem (Hillegersberg) 3. „Pinguïn", Alb. Hartog (Haarlem); 4. „Typhoon", R. Walraven (Den Haag). Vrijheidsklasse: 1. „Boeki", B. Boe- schoten (Oud Loosdrecht); 2. Avanti", P. Macdaniël (Reeuwijk)3. „Slak", A. A. Spruyt, (Gouda); 4. Arlon", C. Mo- lenburgh (Den Haag) 16 M2 Eenheidsklasse Al: 1. „Roer domp 2", J. Brunt Jr (Hilversum); 2. „Bestevaer", D. Woerdeman (Zaandijk); 3. „Symon den Danser 2", J. P. v. Dijk (Leiden); 4. „Soedah", J. Bol (Aals meer). 16 m2. Eenheidsklasse A2: 1. „Squall W. J. de Jongh (Haarlem); 2. Annie3", N. Both (Gouda); 3. „Zaankanter", P. Jongens (Wormer); 4. Marjolijn", J. C. v. Tienhoven (Reeuwijk). 16 m2 Eenheidsklasse B: 1. „Incal- zando", C. H. v. d. Meer (Leiden); 2. „Eeke", dr F. Brons (Den Haag); 3. „Thetls", A. Visser (R'dam)4. „Gouwe Nimf 3", J. v. Bergen (Boskoop). Pampusklasse zonder bijzeilen A: 1. „Alk". A. Volker Jr (Scheveningen)2. „Zuiderkruis", G. N. Roepel (R'dam) 3. „Brasemermeer", W. M. v. Staveren (Oude Wetering); 4. „Eider", B.Ouwer- kerk (Leiden). Pampusklasse zonder bijzeilen B) 1. „Stormvogel", H. G. Kruys (R'dam); 2. „Woelwater", T. de Jong (Boskoop); 3. N.N., J. de Vries Rentsch (Nieuwen- dam). Drakenklasse 1: 1. „Goede Wind", L. P. Vollebregt (A'dam); 2. „Conincks- kint", G. A. Pfeiffer (Rijswijk)3. „Kor- tenaer", H. Verduyn (Alphen). Drakenklasse 2: 1. „Sterna", J. C.F. Tims (R'dam); 2. „v. Brakel 2", J. R. v. d. Berg (Naarden)3. „Puzzle", G. v. Wijk (Woubrugge). Regenboogklasse 1: 1. „Duke", J. C. v. d. Velde 'Den Haag); 2. „Dolfijn", K. Vrolijk (Sneek); 3. „Jan v. Gent", dr J. v. Zypp (Sneek). Regenboogklasse 2: 1. „Anne Marie", L. de Wit (Zaandam); 2. „De Steur", L. v. d. Steur (Heemstede); 3. „Wind- happer", J. Blonk Jr (Woerden). Olympiajollenklasse A: 1. „Magneet", B. Willems (A'dam); 2. „All Weather", Jac. F. Stap (Nieuwer Amstel); 3. „Zo merweelde", J. H. J. de Jong (Hillegers berg) 4. .pinguin 2", B. Markus (Aals meer); 5. „My Hobby", Joh. Dijkers (R'dam). 12-Voetsjollenklasse Al: 1. „Orzi", L. P. Herfst (Leiden); 2. „Mistral", B. P. Hageman (Leiderdorp); 3. „Spinta", Fl. Daniels (R'dam)4. „Ijsvogel 2", Tonny Eysvogel (Haarlem). 12-Voetsjollenklasse A2: 1. „Water baby", mej. J. P. Key (Noordwijk)2. „Whippet", B. H. B. Knape (Wasse naar); 3. „Tecumseh", A. Zegers (A'dam) 4. .Dumpy", G. N. Roepel (R'dam); 5. Duimelot", G. H. L. Verwey (Haarlem). Olympiajollenklasse B 1: 1. ..Stormy Weather", jhr. A. Wittert v. Hoogland (Amsterdam); 2. ..My Desire", J. Faure Jr. (Amsterdam)3. „Skyppy", C. F. H. Moret (Rotterdam). Olympiajollenklasse B 2: 1. „Tamalo- ne", J. Romanesko (Leiden)2. „Spaar- ne 2", H. C. Mortel (Haarlem); 3. „Ar row", J. J. M. Francken (Haarlem). 12 Voetsjollenklasse B 11. „Ideaal 2" D. A. Molenaar (Slikkerveer); 2. „Ho neysuckle", mej. C. J. Wansink (Over- veen)3. Noord-Hinder", mej. C. Th. Scheerder (Rotterdam). 12 Voetsjollenklasse B 2: 1. „Wervel wind", M. A. Nederburgh (Oegstgeest) 2. „Mikie", S. G. Rodenhuis (Amster dam) 3. „Washing-Tub", Loes Kant (Amsterdam). 12 Voetsjollenklasse C: 1. Dinky", K. Cleton (Wassenaar)2. „Trixi", J. M. Huisken (Hilversum)3. „Ngataki", G. W. Masselman (Amsterdam). UITSLAGEN VAN ZONDAG: HollandFriesland Regenboogwed strijd: 1. „Duke", J. C. v. d. Velde (Hol land); 2. „Eelko", W. Bergsma (Hol land); 3. Annemarie", L. de Wit (Hol land); 4. „Horne", F. A. D. Theunissen (Holland)5. „Jan va.i Gent", dr J. W. v. d. Zijpp (Friesland)6. „Dolfijn", K. Vrolijk (Friesland); 7. „Lamina", J. E. Priester (Friesland)8. „Algri" J. Al berda, opgegeven (Friesland). Holland 26.1 p., Friesland 9 pnt. 12 M2 klasse 1: 1. „Piasjager", F. Laagwater (Amsterdam); 2. „Woelwa ter", L. H. Hahn (Vlaardingen)3. „Hurricane", H. Kraan (Oude Wete ring) 12 M2 klasse 2: 1. „Mustang", Sj. Kraan (Oude Wetering)2. „Hanepoel", Jan Mooy (Den Haag); 3..„'t Geusje", B. E. Ott (Nieuwer Amstel. Valkenklasse A 1: 1. „Emoe", W. Rlt- man (Gouda); 2. „Trewes", S. M. v. d. Meer (Alkmaar); 3. „Josyta", W. A. de Ridder (Schiedam). Valkenklasse A 2: 1. „Yko". J. Beeuw- kes (Den Haag)2. .Rirette", R. Mulder (Langweer); 3. „Merlin", B. Balder (Amsterdam). Valkenklasse B: 1. „Watergeus", F. G. P. C. Goudriaan (Voorschoten)2. „Pinguin", Alb. Hartog (Haarlem)3. „Glitne", S. v. Logchem (Hillegersberg). Vrijheidsklasse: 1. „Boeki", B. Boe- schoten (Oud Loosdrecht)2. „Avanti", P, Macdaniël (Reeuwijk)3. ,.Rion", C. Molenburgh (Den Haag). 16 M2 Eenheidsklasse A 1: 1. „Ideaal", H. Molenaar (Slikkerveer); 2. Oehoe 2", D. v. Burgh (Rotterdam)3. „Schelm". C. J. Vegter (Groningen). 16 M2 Eenheidsklasse A 2: 1. „Snip Snap 2", J. v. d. Smit Jr. (Utrecht); 2. Annie 3", N. Both (Gouda); 3. „She" H. S. de Vries Jr. (Amsterdam). 16 M2 Eenheidsklasse B: 1. „Thetis", A. Visser (Rotterdam); 2. „Caprice" J, M. H. de Brabander (Voorburg); 3. „Eeke", dr F. Brons (Den Haag). Pampusklasse zonder bijzeilen A: 1. „Alk", A. Volker Jr. (Scheveningen); 2. „Hillegonder", H. Verhey (R'dam); 3. „Zuiderkruis", G. N. Roepel (R'dam). Pampusklasse zonder bijzeilen B: 1. „N.N.", J. de Vries Lentsch (Nieuwen- dam)2. „Pinquin", C. J. v. Meeuwen (Den Haag)3. „Boreas". G. Alten (Noordwfjk). Drakenklasse 1: 1. „Van Brakel 2", J. R. v. d. Berg (Naarden); 2. „Eska", W. Klomp Jr. (Voorburg)3. „Vliegende Hollander", ir J. de Nerie tot Babberich (Wassenaar). Drakenklasse 2: 1. „Goede wind", L. P. Vollebregt (A'dam); 2. „Puzzle", G. v. Wijk (Woubrugge)3. „Sterna", J. C. Tims (Rotterdam). Regenboogklasse 1: 1. „Eelko", W. Bergsma (Voorburg); 2. „Windhapper", J. Blonk Jr. (Woerden)3. „Coppel- stock" J. H. C. Sieverts (Bloemendaal). Regenboogklasse 2: 1. .Beneventum", J. Hofland (Rotterdam)2. „Duke", J. C. v. d. Velde (Den Haag)3. ,.Anne Marie", L. de Wit (Zaandam). Olympiajollenklasse A: 1. „Pinguin 2", E. Markus (Aalsmeer); 2. „Zomer weelde", J. H. H. J. de Jong (Hillegers berg); 3. „Magneet", B. Willems (Am sterdam). Olympiajollenklasse B 1: 1. Hiphaan", J. Huurman Jr. (Amstelveen); 2. „Arend", W. A. Marsman (Amsterdam) 3. My Desire", J. Faure Jr. (Amster dam). Olympiajollenklasse B 2: 1. „Skippy" C. F. H. Moret (R'dam); 2. „Sloebertje", J. P. Eschauzier (Wassenaar); 3. „She". H. Haket (Den Haag). 12 Voetsjollenklasse A 1; 1. „Orzi", C. P. Herfst (Leiden); 2. „Mistral", B. P. Hageman (Leiderdorp); 3. „Vasy", J. W. Verhulst (Rijswijk). 12 Voetsjollenklasse A 2: 1. ..Tippeltje 2", A. v. d. Weiden (Haarlem); 2. „Jim my", L. Amons (Zaandijk); 3. „Spinta", Fl. Daniels (R'dam). 12 Voetsjollenklasse B 1: 1. „Zilver meeuw", E. J. Holtrop (Bloemendaal); 2. „Punch", mej. N. F. Eerman (Haar lem) 3. „Washing Tub", Loes Kant (A'dam). 12 Voetsjollenklasse B 2: 1. „Jaco" mej. D. v. HolstPellikaan (Den Haag), 2. „Mikie", S. G. Rodenhuis (A'dam); 3. „Wervelwind", M. A. Nederb.. c (Oegstgeest). 12 Voetsjollenklasse C: 1. Dinky", K. Cleton (Wassenaar); 2. „Bruisertje", A. Meurs (Hilversum)3. „Trixi", J. M. Huisken (Hilversum). VOETBAL QUICK BOYS VERLOOR VAN R.V.C. Met 4 invallers speelde Quick Boys Zaterdagavond tegen het Haagse RVC. De thuisclub maakte zich niet erg druk, maar wist desondanks tot tweemaal toe de leiding te nemen. Nog voor rust brachten de gasten de partijen echter .veer op gelijke voet. Na de hervatting gooiden de Katwij- kers er aanvankelijk helemaal met hun pet naar en noteerden spoedig een 4—2 achterstand. Even ontwaakte de thuis club en bracht Schaap de stand op 4-3, maar na dit succes dommelde men weer in, waardoor de Hagenaars weer aan bod kwamen. RVC won dan ook verdiend met 5—4. Bromwich (Nederland), die zijn revan che-partij van Wimbledon tegen de Amerikaan Falkenburg (rechts) opnieuw won. Foto ANP-dWt. Als van ouds d© MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken MR L. A. KESPERS BESCHERMHEER VAN „DE KAAG". Tijdens het voorzittersdiner, ter gele genheid van de 28e Kaagweeu, werd mr L. A. Kesper, Commissaris van H.M. dc Koningin in de provincie Zuid-Holland, benoemd tot bescherm heer van de Kon. Zeil-, Roei- en Motorsportvcrcniging „De Kaag". ZEILEN BELANGRIJKE ZEILWEDTRIJDEN IN AUGUSTUS. Behalve de Olympische zeilwedstrij den, waarnaar natuurlijk in de eerste plaats de belangstelling van zeilend Nederland zal uitgaan, komen in Aug. nóg enige evenementen op zcilgcbied. Om te beginnen organiseert de Ko ninklijke Nederlandse Ze)il-#en Roeiver eniging in samenwerking met de Ko ninklijke Watersportvereniging „Loos- drecht" van 29 Juli t/m 8 Augustus a.s. weer de „Holland Week". Op 31 Juli en 1 Augustus ligt het wedstrijdterrein op de Zuiderzee en 't Buiten Y, waarna het sluitstuk van deze wedstrijden op 6. 7 en 8 Augustus volgt op de Loosdrechtse plassen. Op deze dagen zal In 20 klas sen gestart worden. Op 2 en 3 Augustus zal de traditionele .Flevo-race" op de Zuiderzee worden ge houden voor Draakj achten, Kruiser jach ten, ronde- en platbodemjachten. Midden Augustus verplaatst het wed strijdterrein zich naar het hoge Noor-' den, waar dan de „Sneek-week 1948" van 14 t/m 19 Augustus gehouden wordt. In deze Sneekweek wordt in 17 klassen gestart in nationale, onderlinge en af delingswedstrijden. Sportspliiaters Tijdens een concours hippique, dat Zaterdag te Ostende werd gehouden, be haalde het Nederlandse paard Piccolo (eig. Van Loon) een derde prijs met 4 fouten in een tijd van 1 min. 20 sec. De andere Nederlandse paarden: Cheerio (eig. Pasman) en 'sKatia (eig. Pistorius) werden niet geplaatst. ZWEMMEN NATIONALE ZWEMWEDSTRIJD TE WADDINXVEEN. Tot slot van de Waddlnxveense Sport week werden Zaterdagmiddag in de Gouwe, met medewerking van de Zwem en Poloclub De Gouwe" grote zwem wedstrijden gehouden. De 600 meter gekleed zwemmen voor heren werd gewonnen door A. van Noort, mej. Breedijk kwam van de dames het eerste over de finish, in zelfs nog kortere tijd dan de winnaar bij de heren. Voor de twee kilometer prestatie-tocht - tevens nationale zwemwedstrijd - start ten niet minder dan 52 heren en 37 da mes. De wedstrijd welke werd gehouden onder auspiciën van de K.N.Z.B. vormde een onderdeel der 10 km zwemwedstrijd welke naar keuze van de deelnemers moet worden gezwommen in 2 wedstrij den van 2 km en 2 van 3 km. De be langstelling was hiervoor zeer groot. Aanstonds na de start der heren maakten de wedstrijdzwemmers zich los van de anderen. Na vijf min. startten ook de dames voor de lange tocht naar het keerpunt bij de fabriek van Berghuis en terug naar de finish bij het Raad huis, Na 30 min. 36 sec. tikte de kam pioen Marinus v. Daatselaar van A Z. 1870 uit Amsterdam als onbetwist win naar aan en ontving daarvoor een fraaie beker. Even ontstond er nog een felle eindspurt tussen H. Wittermans van B.Z. en P.C. te Bodegraven en J. van Rijk van D.J.K. te Amsterdam. Wit termans werd echter nummer twee, in 30.55 8 min. Mej. A, Veldhuizen van de Robben. Hilversum werd eerste der dames, in 3119.8 min., gevolgd door mej. L. Put, in 31.54.2 min. HENGELSPORT. DE MOLENV.V.W. Zaterdag vond een wedstrijd plaats tussen het viscoll. „De Molen"' en V.V.W. (Textielfabr. v. Wijk) in het Oegstg. Kanaal. De uitslag was als volgt: le pr. I. Monteba, 2. L. Meel, 3. Brax- hoven, 4. J. Koster en extra pr. bij lo ting, 5. IJzerman, 6. Boelee, 7. Meyer, 8. J. Willems, 9. Gijsman. 10. W. v. Putten. 11. W. F. Laman, 12. Suvaal, 13. I. Boom, 14. C. Harteveld, 15. A. La Lau, 16. Plezier, 17. A. Dob. 18. P. Her- reur, 19. J. Sinteur, 20. J. Sira, 21. J. v. Went. Van de 35 vissers wisten er 15 gezamelijk 1497 gram te vangen. Het „T. en D."-college werd winnaar met 1079 gram tegen v. Wijk 418 gram. GOLF ENGELSMAN DENNY NED. PROF. KAMPIOEN. Cecil Denny, bekend Engels golf-pro fessional, won Zondag na een zwaar be vochten tweedaags tournooi over 72 ho les medalplay het Internationaal Open kampioenschap van Nederland op de Hilversumse golfclub met een score van 290 (69—69—76—76). De volgende drie plaatsen werden door Nederlandse profs ingenomen: 2. J. Rühl (verbonden aan de Kennemer) 75—70—74—74 293; 3. G. de Wit (Haagse G. C.) 75—74—74— 72 295; 4. en 5. P. Witte (de Dommel) 75—70—78—74 297 en J. Forrester (België) 73—74—75—75 297. Eerste amateur werd G. van Reede (Hilv. G.C.) die 74—74—77—81 206 maakte. De scores waren de eerste dag veel beter dan de tweede, want Zondag viel de ge hele dag regen. HET OLYMPISCH VOETBAL- TOURNOOI. Van de 23 landen, die voor het Olym pisch voetbal-tournool hadden inge schreven, hebben Polen, Birma, Paki stan, Palestina en Hongarije zich terug getrokken, zodat er 18 deelnemers over blijven. Vandaag wordt beslist of een nieuwe loting plaats zal hebben. Olympische Spelen. Gloedvolle redevoeringen van Karei Lotsy en Pahud de Mortanges. Zaterdagavond zijn de 140 Neder landse deelnemers, die ons land zulen vertegenwoordigen op de Olympische Spelen te Londen en te Torquay, in Krasnapolsky tezamen gekomen om met elkaar kennis te maken, vriend schapsbanden aan te knopen of te ver stevigen en te luisteren naar de woor den, welke de leiders van het Neder lands Olympisch Comité tot hen had den te zeggen. De president van het N.O.C., de heer C. F. Pahud de Mortanges, zeide in zijn openingsrede, dat Nederland met deze ploeg waardig voor de dag sal komen. Ons land zal een goed figuur slaan, goed in deze zin, dat de prestaties in vergelij king met de andere landen er ongetwij feld zullen mogen wezen. De N.O.C.- voorzitter verwachtte van de deelnemers, De Nationale Athletiekploeg in Rotterdam. Nieuw Nederlands record 4 x 110 yards. Onder voor Rotterdam ongekende belangstelling verscheen gistermiddag de nationale athletiekploeg aan de start bij de wedstrijden van de Rot terdamse Athlctiek Commissie op de Nenjjto-baan. Een teleurstelling hier bij was, dat Fanny BlankersKoen op medisch advies niet mocht deelne men, aangezien zij vorige week een lichte blessure had opgelopen. Door de regen was de baan vrij zwaar maar desondanks werden enkele fraaie prestaties geleverd, waarbij die van de nationale damesploeg bijzonder de aan dacht trokken. Nederland eervolle derde. (Van onze correspondent te Noordwijk). Het Noordwljkse tennisfestljn is ge ëindigd. Was Zaterdag 't Noordwijkse tennisstadion vrijwel geheel uitver kocht. Zondag sloeg alle records. Geen plaatsje, waarvan men ook maar enigszins 't spel kon volgen, bleef on bezet. Zelfs het dak van het Casino was met toeschouwers bezet. Het aan tal bezoekers werd op 11 duizend geschat. Het tournooi begon Zaterdag met een spannend duel van ruim 2 uur tussen Mottram en de flegmatieke Argentijn Morea. Na een razend begin van de Engelsman, (40), ging Morea vaster en vaster spelen en won, dank zij zijn onweerstaanbare smashes, de eerste set met 11—9, nadat Mottram. tot tweemaal toe, op 54 en 6—5, setpoint gemist had op eigen service. Ook de tweede set was na een gelijk opgaande strijd voor de gaaf spelende Argentijn (86). Op de tweede baan won de Fransman Abdessalam in 3 sets, 6—1, 4—6 en 6—3 van de andere Argentijn Russell. BLUNDERS AAN DE LOPENDE BAND. Hierna was aller aandacht voor het enkelspel Sturgess tegen Falkenburg, die hopeloos uit vorm was en blunder op blunder stapelde. De double faults wa ren niet van de lucht en de uitslag 60 en 6—3 voor Sturgess, edi rustig de be roemde Amerikaan „afmaakte", spreekt duidelijke taal. Ieder wachtte op de ka rakteristieke opleving van een verveelde Falkenburg, welke echter uitbleef, tot grote teleurstelling van het op sensatie beluste publiek. Ook in 't volgende dubbel Mottram en Harper tegen Falkenburg en Morea bleef de lange Amerikaan ver beneden de maat. Dat Amerika toch nog deze partij won 46, 64 en 46 was uitsluitend te danken aan Morea. Op de andere baan wonnen Bromwich Rinkel op regelmatige wijze van het Belgische dubbel Lacroix—De Borman, welke ingevallen waren voor Peten en Van den Eynde. ondanks verdienstelijke tegenstand van deze gezette Belgen. Een bijzonder attractief dubbel, waardoor er werkelijk „stemming" kwam, was de titanenstrijd van de goed op dreef zijnde v. Swol en Rinkel tegen Cochet—Abdessalam. De Neder landers gaven prachtig partij, maar moesten ten slotte toch de meerder heid erkennen van de tactisch en technisch betere Fransen. Ongelooflijk, hoe de veteraan Cochet nog watervlug reageert! Het uitmuntend, op elkaar Ingestelde dubbel MoreaRussell, hield zich Stur gess—Hughes van 't lijf 3-6, 6-2 en 6-2. HOLLANDERS SLAAN VERMOEIDE AMERIKANEN. Van Meegeren en Rinkel behaalden een schitterende overwinning 6—2, 6—1 op 't Amerikaanse dubbel Russell—Ro bertson, waarvan Russell ('twas zijn 3de partij die dag) zichtbaar vermoeid was. Desalniettemin een uitstekende prestatie van de Hollanders. De laatste partij van Zaterdag was het dubbelspel BorotraDubuc tegen La Croix—De Borman. De Fransen de den met de Belgen wat ze wilden (64 en 6—3). INTERESSANTE ZONDAG BEGON MET FRAAIE HOLLANDSE ZEGE. De Zondag begon direct al goed met 'n _v uiterst spannend dubbel tussen v. Swol 1 veel werd gewaagd. Falkenburg en Bo en Rinkel tegen Borotra en Dubuc. Van rotra met 63. 6—2. Swol begon zeer zwak; hij maakte zelfs, De eindstand is: 1. Engeland 11—5 (25 twee double-faults achter elkaar. Rinkel.sets eewonnen); 2. Amerika 115 (23 daarentegen speelde brillant, vooral i sel 3 Nederland 8—8; 4. Frankrijk zijn netspel was af. 7—9; 5. België 313. Men kan gerust zeggen, dat hij de eerste set in zijn eentje won (64). In de tweede set begon ook v. Swol vaster te spelen. Toch werd deze set voor de Fransen, waarvan de charmante Boro tra uitblonk, (8—10). De derde set ging gelijk op. Bij 33 braken de Hollanders door de Franse service heen en toen was 't pleit be slecht (63). Vervolgens sloeg het constant spe lende dubbel MoreaRussell de Fran sen CochetAbdessalam waarbij de grote Cochet onder de maat bleef (64, DE CLOU VAN HET TOURNOOI: FALKENBURG—BROMWICH. Toen kwam het grote ogenblik: Fal kenburg tegen Bromwich, belangrijk in twee opzichten. De herhaling van de Wimbledon-finale en beslissend voor de eindstand. Een uiterst geconcentreerde en bril- lante Bromwich speelde de wedstrijd van zijn leven en Falkenburg gaf goed partij. Zijn keiharde service was wel haast onweerstaanbaar, maar Brom wich ving ze op haast niet te geloven wijze op. Op zijn effectvolle drives wist de lange Amerikaan geen vat te krijgen en langzaam voltrok zich het vonnis. De superieure Australiër wilde win nen en iedereen voelde: hij ging win nen. Voorzichtig spelend de raillies duurden ongekend lang vrijwel zonder net-spel, speelde Bromwich zich naar de overwinning toe. Zijn prachtig soepel voetenwerk viel op. Dc eerste set was met 64 voor hem. De tweede set ging sneller cn bracht Bromwich een 62 overwinning. De Australiër had schitterend re vanche genomen, Engeland de „Zil veren Molen" en Nederland een eer volle derde plaats in dc eindstand be zorgd. De voorzitter van de Ned. I. C., de heer Dreesman, reikte hierna de prii- zen uit. Tot slot van dit tennisfestijn demon streerden vier der beste spelers uit dit tournooi een prachtig dubbelspel: Stur gess te zamen met Bromwich versloegen hierbij in een genoeglijke party, waarbij Met het oog op de Olympische Spelen was voor de dames De Jong, Van der KadeKoudijs, Witziers—Timmer en Stad—De Jong een afstand van 4 x 110 yards uitgezet, waartegenover de ploe gen van Hollandia en Palthena 4 x 100 M. liepen. Dit nummer heeft aanleiding gege ven om de verrichtingen der dames te Londen met optimisme tegemoet te zien, daar een tijd werd gemaakt van 48.5 sec., hetgeen een verbetering be tekende van het Nederlandse record met 0.3 sec. en waarmee slechts even onder het wereldrecord werd geble ven, dat met 48.4 sec. op naam staat van Australië. Met Fanny Blankers Koen in haar midden moet dit record binnen het bereik van onze dames liggen. Op de 100 M. dames waren de tijden eveneens uitstekend. De dames De Jong en Van der KadeKoudijs noteerden een tijd van 12.1 sec., terwijl XeniaStad er 0.2 sec. langer over deed. Bijzondere resultaten werden verder behaald door Ans PanhorstNiessink by het discuswerpen. Met een worp van 41.60 m. egaliseerde zij haar Ne derlands record. Ans Koning wierp de speer 42.71 m., waarmee zij zich derde op de wereldljjst plaatste en Jo Teu- nissenWaalboer werd vierde op die zelfde lijst met 42.05 m. Zeer fraai was verder de sprong van 5.71.5 m.. waarmee Nel Karelse voor Gerda van der KadeKoudijs, die 5.69 m. bereikte, op dc eerste plaats beslag legde bij het vèrspringen. De heren leverden over het algemeen minder opvallende prestaties. Wim Slijk huis werd onbedreigd winnaar op de 3000 m. in de middelmatige tijd van 8.39.8. Nadat hij na twee ronden de lei ding van Lataster had overgenomen en zich hiermee voorlopig vergenoegde, verhoogde hij in de laatste twee ronden soepel lopend zijn voorsprong, om ten slotte onbedreigd te winnen. Frits de Ruyter, gestart op de 800 on de 1500 m., won deze nummers zonder overmatige inspanning. Hij bewees nochtans de goede conditie, waarin hij thans verkeert. De 800 m. liep hij in 1.55.9, gevolgd door de DOS-man K. Knop, die met 1.58 het Rotterdamse re cord van Wolsink evenaarde. De tijd van De Ruyter op de 1500 m. was 4.01. Het sprintnummer over 100 m. gaf een felle strijd te zien, waarbij ten .slot te Jan Zwaan als eerste aankwam in dezelfde tijd als Lammers, n.l. 10.7 sec., op de voet gevolgd door Scholten en Meijer (beiden 10.8) en Kleyn in 10.9, welke laatste last van een blessure heeft. De 4 x 100 m. werd in de goede tijd van 42.4 sec. een vrij gemakkelijke prooi voor de nationale ploeg. Bij het discuswerpen, zowel als bij het kogelstoten zegevierde De Bruyn over tuigend over Houtzager. Terwijl de laatste de discus niet verder wierp dan 36.59 m., haalde De Bruyn een afstand van 45.96 m., hetgeen een zeer goede prestatie genoemd kan worden. Het ko gelstoten won hij met 14.25 5 m. Ten slotte won De Kroon de 400 m. In 49.6 en sprong Naaktgeboren 7 m. ver. dat zij op sportieve en eerlijke wijze de strijd zouden aanbinden met de deelne mers van alle andere landen en dat zij de naam van ons land ln alle opzichten hoog zullen houden. Dat Nederland een gcede r.aam ln het buitenland heeft, be wijs: wel het feit, dat talrijke landgeno ten ln ve;schillende functies, zoals Jury lid of scheidsrechter voor diverse takken van sport zijn gekozen. De heer Pahud wees er op, dat het winnen van prijzen zeer zeker belang rijk is, maar als gü, zo riep hi) uit, een prijs mocht winnen, denkt er dan aan, dat de anderen ook aan uw suc- sec hebben meegeholpen, want zij heb ben u gestimuleerd. De heer Pahud wilde zich niet over de kansen uitlaten. Een hoerastemming ls onjuist, maar Nederland heeft ver trouwen ln de af te vaardigen ploeg, im mers de deelnemers zijn physiek in goede conditie en men weet dat het de besten zijn, omdat dit uit de selectiewedstrijden is gebleken. In zijn slotwoord vroeg hi] aan alle deelnemers om in dit laatste jaar, waarin Koningin Wilhelmina aan de regering was, een eervolle plaats van Nederland, op dc Olympische Spelen te Londen behaald, de Vorstin als af scheid van de Nederlandse sport aan te bieden. De heer K. J. J. Lotsy, chef de mis sion, hield een gloedvolle toespraak waarin hij in de eerste plaats consta teerde, dat hier geen zwemmers, "oet- ballers en athleten bij elkaar waren, maar vrienden, leden van de N.O.C. Hij wees op 1 et belang van de eenheid van dc p.ueg de eenheid van officials, trai ners en deelnemers Hij vr:eg va. nu af aan de kleine ge schilletjes en ruzietjes te begraven en alle krachten samen te trekken op hec doel, Nederland zo goed mogelijk te Lon den en Torquay te vertegenwoordigen. Gaat niet, zo zeide de heer Lotsy, als juichende overmoedige deelnemers naar Londen, maar doe het met de prettige ernst van de sportman en sportvrouw die weet. dat hij in de komende dagen alles en alles zal moeten eeven voor de glorie van zijn land en de roem van de sport. In zijn enthousiaste peroratie vroeg dc helr Lotsy aan alle meisjes cn jongens In Londen te willen strijden voor de Nederlandse vlag, waarvan het rood liefde betekent voor het land, het blauw trouw aan het vaderland en bet wit de kleur is van het onbesmeurde amateurisme en de eer van de athlect. Surinaams elftal naar ons land. VIJF WEDSTRIJDEN IN AUGUSTUS. Het is thans definitief, dat het Su rinaamse voetbalelftal in Augustus vijf of zes wedstrijden In Nederland zal komen spelen. De eerste wedstrijd vindt plaats op Woensdagavond 4 Augustus tegen Ajax ln het Olympisch Stadion, daarna volgen: Zaterdag 7 Augustus Feyenoord Rotterdam, Zondag 15 Au gustus Willem n Tilburg, Zaterdag 21 Augustus Quick Nijmegen en Woensdag 25 Augustus Be Quick Groningen. De mogelijkheid is niet buitengeslo ten, dat Suriname daarna nog op Za terdag 28 Augustus een wedstrijd speelt tegen een Bondselftal, doch daarover zal eerst later worden beslist. Buiten dien wordt nog gedacht aan enkele wed strijden In begin September, waarbij DFC, dat zijn trainer Debols tijdelijk aan de Surinaamse Voetbalbond heeft afgestaan, voorrang heeft. OLYMPISCHE SPELEN Meer dan een millioen kaarten onverkocht. De toestand van de nog onverkochte toegangskaarten voor de Olympische Spelen begint hier en daar onrust te ba ren. Er zijn nog 1.125.000 kaarten be schikbaar, die door het buitenland ziin teruggezonden. Voor elke athletiek-dag zijn nog 20.000 kaarten over. voorts dui zenden voor zwemmen en boksen en ruim 30.000 voor de halve eindstrijden en de eindstrijd voetbal. Het terugtrekken van verschillende landen voor de voet balwedstrijden heeft de belangstelling voor dit nummer aanzienlijk doen dalen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5