Dreigender taal rondom Berlijn ARABIEREN AANVAARDEN WAPENSTILSTAND WEERBERICHT Luchtbrug actiever dan ooit Stemming te Berlijn De Berlijner is kalm, maar z'n knuisten jeuken Met een enkel woord 87ste Jaargang MAANDAG 19 JULI 1948 No. 26442 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte SingeJ 1, Lelden Giro no.: 57055 Politieks zelfmoord De democratische partij in de V. St Roosevelt's partij, heeft de wind allesbe halve in de zeilen. Op zichzelf vermag dit wenig te verbazen, want dit beeld pleegt zich geregeld voor te doen, wan neer een partij zo geruime tijd is be heerst door één figuur. Valt deze weg, dan is het alsof plotseling iedere leiding ontbreekt, alsof zo'n partij bloed-arm en leeg is geworden. Roosevelt was een figuur, zoals een volk er in een eeuw slechts weinig op brengt. Aan zijn grootheid twijfelt nie mand, vriend noch vijand. Bijkans 12 jaar heeft hij de V. St. geleid, gelijk nog nimmer een president voor hem. Zelfs zijn befaamde naamgenoot kon het des tijds niet tot een derde periode brengen! In verhouding tot deze leider kon de partij eenvoudig geen opvolger stellen en daarvoor behoeft zij zich niet te scha men. Tegenover een Roosevelt moet ieder's glorie verbleken. En men mag het zeker Truman, die zo onverwachts Roo sevelt's opvolger werd, toen de grote man de ogen sloot, behalve door eigen volk, ook door de wereld beweend, niet kwalijk nemen, dat hij de hoogte van zün voorganger niet wist te bereiken. Zo uit de schaduw op het eerste plan gebracht, moest Truman's beleid, voor al In tijden als de huidige, nu overal de eenheid van de onrlog heeft plaats ge maakt voor de ouderwetse tweedracht, tegenvallen, Feitelijk zou men, eerlijk heidshalve, moeten erkennen, dat Tru man het nog niet eens zo gek heeft ge daan, gelet op alle omstandigheden, maar politiek is nu eenmaal onbarm hartig. Geen wonder derhalve, dat de republi keinen, de kans schoon ziende, zich krachtiger gingen roern dan ooit en natuurlijk met succes. Er was immers in de democratische partij geen tegenstan der meer van formaat. Toen kwam de actie van Wallace, eens onder Rooszvelt vice-president. Hij scheidde zich af van de democraten en stichtte de derde partij, die bij de ko mende presidentsverkiezing als kansloos gerust ter zijde mag worden gesteld, al zal het interessant zijn te zien. hoever Wallace het nog zal weten te brengen. Voor de democraten was het de eerste tegenslag De republikeinen, de overwinning rui kende, hebben een verkiezingscampagne ingezet met een zeldzaam elan en het grootst denkbare enthousiasme. Toen Dewey als presidents-candidaat al spoe dig uit de bus kwam, werd hij feitelijk al begroet als de aanstaande president. Wie gedacht zou hebben, dat de de mocraten, gezien de verhoudingen, met uiterste gebetenheid zich aan één zouden scharen om zodoende nog te proberen te redden, wat te redden viel, is wel be drogen uitgekomen. Integendeel zijn de democraten druk bezig zelfmoord te plegen. Hoewel duidelijk was, dat generaal Eisenhower zich niet in de politiek wil de begeven. voor de democraten ove rigens een strop, want de generaal zou als enige in staat zijn geweest, nieuw leven in de democratische brouwerij te brengenwerd diens candidatuur toch tot het laatste nippertje naar voren ge schoven. Daar Eisenhower duidelijk ge noeg had gesproken, was dat al een po- litiek-technische blunder; zo werd im mers nog eens al te veel tot uitdruk king gebracht, dat de keuze van Tru man, die toen was verzekerd, feitelijk betekende: een keuze bij gebrek aan beter - Hetgeen een candidaat uit de aard der zaak niet ten goede kan komen. Maar de klap op de vuurpijl is onge twijfeld de jongste scheuring bij de de mocraten, die Truman's kansen vrijwel tot nul reduceert. Het Zuiden, dat zich nog altijd moeilijk kan verenigen met de gelijkstelling der negers, weigert zich neer te leggen bij het programma-punt, dat deze gelijkstelling regelt en is er toe overgegaan om een eigen candidaat te stellen en zich aldus af te scheiden. Zonder de steun van het Zuiden, is Truman kansloos geworden en is De wey's overwinning zeker. Was er tot dus ver nog altijd een kleine kans op een omzwaai bij de kiezers als gevolg van nog niet te voorziene gebeurlijkheden de tijd gaat immers snel zelfs deze kans, hoe gering ook, mag thans ter zijde worden gesteld. Ook op dit „won der" mag niet meer worden gerekend. De democraten hebben zelfmoord ge pleegd Scheuring bij de Democraten in de V. St. ZUIDELIJKE STATEN BENOEMEN EIGEN CANDIDATEN. De democraten uit de Zuidelijke sta ten van de V.S., die tegen hun partij in opstand zijn gekomen omdat deze een program van burgerrechten voor negers heeft goedgekeurd, hebben gouverneur J. Strom Thurmond van Zuid-Carolina als tegencandidaat van Truman geko zen voor het presidentschap van de V S. Gouverneur Fielding Wright van Mississippi werd als candidaat voor het vice-presidentschap gekozen. Beiden werden bij acclamatie benoemd na een wilde demonstratie tijdens een vergade ring te Birmingham in Alabama ter voorbereiding van een afscheiding van de democratische party, voor het eerst sinds 70 jaar. De democratische „rebellen" willen acties voeren in 15 staten, waaronder Truman's staat Missouri. HOGERE TEMPERATUREN. De Bilt venvacht tot morgenavond: Overwegend droog weer. Vooral in het Zuid-Oosteiyk gedeelte van het land op vele plaatsen opklaringen met hoge re temperaturen. Meest matige wind uit .richtingen tussen Zuid en Zuid-West. 20 JULI. Zon op: 4.43 uur; onder: 20.48 uur. Maan op: 21.12 uur; onder: 3.18 uur (E.K.). Hoogwater te Katwijk te 3.05 m 15.35 uur. De 60 Amerikaanse superforten B29, die zich thans ln Engeland bevinden, brengen het aantal lange-afstandbom- menwerpers, dat zich onder commando van luiienant-generaal Cultis Lemay, chef van de Amerikaanse luchtmacht in Europa, bevindt, op 90. Te Fiiersten- feldbrueck bij Muenchen bevonden er zich reeds 30. In Duitsland is bekend gemaakt, dat 16 straalgevechtsvliegtuigen F.80, die uit IJsland in Engeland verwacht wor den, zich eveneens naar Fuerstenfeld- brueck zullen begeven. In Sovjet-kringen heeft deze lucht- versterking der Amerikanen geducht indruk gemaakt en er wordt in de pers druk op gereageerd. De „Taegliche Rundschau" verklaart onomwonden, dat in de wapenfabrieken van de SU. nieuwe geheime vliegtuig types worden ontworpen. ,,De Sovjet- Russische luchtmacht is de sterkste ter wereld", aldus het blad. „Zelfs tijdens de oorlog was zy sterk genoeg om Duitse steden op dezelfde schaal te kunnen bombarderen als de Engelsen en Amerikanen dit deden. De kwestie is echter, dat de Sovjet-Russische luchtmacht alleen gebruikt werd, waar gevochten werd en waar meer moed, durf en bekwaamheid vereist was dan voor het in de nacht bommen laten vallen op een vreedzame bevolking". Zelfs gaan geruchten, dat de Russen ook superforten zullen zenden naar Duitsland! De onder Sovjet-contröle staande pers te Beriyn voert een nieuwe drog reden aan waarom de Westelijke geal lieerden zich uit Beriyn moeten terug trekken. De Berliner Zeitung schryft onder het hoofd „één bezetter in Beriyn is goedkoper dan 4", dat de bezettings- kosten voor het jaar 1947 400 millioen mark zullen bedragen of 40 millioen meer dan oorspronkelyk werd geraamd. Het aandeel van de Westelijke geallieer den zal volgens het blad neerkomen op 270 millioen mark. Voor het lopende jaar worden de kosten op 330 millioen mark geraamd. Het blad betoogt, dat de Berlijnse belastingbetaler er dus uiteraard belang bij heeft, dat de. uit gaven zo veel mogelyk besnoeid worden. Het komt hem wenseiyk voor, dat de Westelijke mogendheden zo snel moge- ïyk uit Beriyn verdwynen, zo zegt het blad. Daarenboven zouden dan talryke flats, huizen en villa's voor Duitse ge zinnen, terugkerende krygsgevangenen en slachtoffers van bombardementen vry komen. Volgens berichten uit de Sovjet- Russische zone zyn de Sovjets voorne mens de luchtweg BeriynHelmstedt— Hannover—Buckeburg af te bakenen Daartoe zouden vaste schynwerpers en lichten aangebracht worden. Bovendien zou luchtafweergeschut van 88 m.m., ter weerszyden van de luchtweg opge steld worden. Schietoefeningen zouden gehouden worden om de vliegtuigen te verplichten zich strikt binnen de aan gewezen perken te houden. De bevol king is reeds tegen het gevaar van granaatscherven gewaarschuwd. Het ligt in de bedoeling van de Sov- 'jet-deskundigen te verzoeken, dat de geallieerde vliegtuigen de luchtwegen Beriyn—Hamburg en Beriyn—Frank fort niet meer gebruiken, doch uitslui tend de corridor BeriynHelmstedt— Buckeburg. De spoorweg HelmstedtBeriyn zou over 15 K.M. opgebroken zyn. Wanneer de drie Westelijke militaire gouverneurs elkaar heden weer te Ber iyn ontmoeten, zullen zy de besprekin gen voortzetten over de plannen voor West-Duitsland en de bezwaren, die daartegen van Duitse zyde zijn inge bracht. Ook tydens dit weekeinde heeft het niet ontbroken aan woorden en daden, die voor de Berbjnse bevolking en voor de Russische bezetting nog eens te meer de vastbesloten houding der Westelyke bezetters moeten aantonen. De 4 lucht vaartadviseur van generaal Caly heeft in antwoord op de dreiging, die van Russische zyde tegen de luchtbrug werd geuit, kort en bondig geantwoord, dat .op de vliegvelden der Amerikaanse zone de beste jachteskaders ter wereld staan. Overigens hebben de vliegers ook dezer dagen een antwoord gegeven. Terwijl Zaterdagavond door de Rus sen nachtelyke oefeningen van hun jagers in de corridor werden aangekon digd, werd de vlucht in de nacht van Zaterdag op Zondag de meest succes volle Sedert het begin der voedselvluch- ten. Het totaal aantal vluchten in 24 uur steeg tot 500, waarvan 283 Ameri kaanse. Het totale vervoerde in deze periode moet op 2500 ton worden ge schat. Hierby is een hoeveelheid van 650 ton kolen. Het kolenvervoer zal heden aanzieniyk worden versterkt, daar ook de Britse machines nu hun eerste kolenvluchten gaan uitvoeren Het uitgangspunt der Britse kolenvlie- gers is Fassberg, een sedert lange tyd ongebruikt vliegveld te Noorden van Hannover. In enkele weken heeft men van dit vliegveld met behulp van honderden trucks en bulldozers een soort kolen station gemaakt, waar de kolenladingen via transportbanden rechtstreeks van uit de spoorwagon in de vliegtuigen zullen worden geladen. Generaal-ma- joor Donovan, die tydens de oorlog lei der van het Amerikaanse bureau voor strategische operaties was, heeft ver klaard", dat de afkondiging van econo mische sancties tegen Rusland in dit stadium het beste middel zou zyn om de Russische blokkade te beantwoorden. Deze sancties zouden alom ter wereld moeten gelden en o m. de afsluiting van het Suez-kanaal. de Dardanellen en het Kaiser Wilhelmkanaal voor de Russi sche scheepvaart moeten inhouden. De Britse minister van oorlog, Shin- well, verklaarde dat ofschoon de hui dige toestand in Beriyn in vele opzich ten explosief was, niemand het eerste schot wilde afvuren. Het was werkelyk verkeerd te veronderstellen, dat landen toch eens elkaar de oorlog moesten ver klaren omdat zy verschillende ideolo gieën huldigen. Indien men dit stand punt aanvaardde, zou men een grote ramp tegemoet gaan. Shinwell voegde er echter aan toe, dat het zeer dwaas zou zyn, indien Engeland zyn verdedi ging zou verwaarlozen, „Dit belangrijke punt" werd niet over het hoofd gezien. Dat was evenwel een normale voorzorg, waardoor niemand zich bedreigd be hoefde te gevoelen. Rede van Franco. HERDENKING 12E VERJAARDAG VAN DE BURGEROORLOG. In een gisteren door de Spaanse pers gepubliceerde verklaring ter gelegen heid van de 12de verjaardag van het begin van de Spaanse burgeroorlog, heeft generaal Franco gezegd, dat het Spaanse systeem, „hoewel het misschien niet volmaakt is en er ongetwyfeld nog veel te verbeteren is, het enige degelyke systeem is hetgeen de wereld in dit uur van algemene verwarring kan bieden". „Dit kwam, omdat Spanje nationale en sociale doelen had weten te vereni gen in het kader der onstoffelykheid". Het Spaanse regiem \Vas even nodig en even efficient als in de begindagen. „Het Spaanse regime is voor allen en onze overwinning is de overwinning van Spanje. Wij zullen niet toestaan, dat de overwinning gekortwiekt wordt". De huidige wereldsituatie weet Fran co aan het communisme, zy was een voortzetting der revolutie, die 30 jaar geleden uitbrak. Terwyl Franco naar het marxistische materialisme verwees, dat niet in staat was de bestaande problemen op te los sen, critiseerde hy „op fascisme lijken de theorieën". Generaal Franco heeft José Antonio Primo de Rivera, Calvo Sotelo en gene raal Mela Vidal posthuum verheven tot de ra,ng van hertogen en grandes van Spanje. Generaal Moscardo, verdediger van het Alcazar van Toledo en thans onder-minister van sport, heeft de titel van graaf gekregen. lyner is een ervaring rijker dan de meeste buitenlandse journalisten, die over deze geruchten opwindende be richten de wereld insturen. Hy heeft (Van onze Duitse correspondent) De stemming te Beriyn lydt meer on der het troosteloze regenweer dan on der de ongemakken van de hongerblok- nauwelyks drie jaar geleden de stryd om kade en de angst voor een nieuwe oor- Beriyn meegemaakt en hij gelooft er log. De Berlyner, die gelegenheid heeft J niet aan, dat het handjevol Ameri- buitenlandse kranten te lezen, schudt kaanse en Engelse soldaten, van wie de meewarig het hoofd over de sensationele meesten geen front-ervaring bezitten, verhalen, waarin hy de hoofdrol speelt. Berlijn tegen een Russische overmacht Hij zit, als in de donkere oorlogsdagen, langer dan twee dagen zou kunnen ver weer bij een walmend kaarsje of een ouderwetse petroleumlamp. Hy staat, gewapend met een paraplule, geduldig in de ry voor de bank om zyn gedeci meerd bezit aan marken in ontvangst te nemen. Hy is bezorgd en ernstig, maar nog- altijd is hy zyn zenuwen de baas en praat hy nuchter over de grote pro blemen, die hem wel is waar aangaan, maar die zonder zyn toedoen worden opgelost of zich verder toespitsen. Hy luistert graag naar geruchten, waaruit hy hoop put, maar hy maakt zich geen illusies, 'tKan wel zyn, dat de Amerikaanse en Engelse vliegtuigen, die in een onafgebroken reeks op de vliegvelden van Tempelhof en Gatow neerstryken, behalve levensmiddelen ook soldaten en munitie brengen. Het kan ook wel zyn, dat rondom de hoofdkwar tieren der geallieerde bezettingstroepen op de daken der huizen machinegeweren in stelling zyn gebracht. Maar de Ber- dedigen. Bovendien is zyn vertrouwen in de vastberadenheid van zyn Westerse beschermers danig geschokt. Hy is te leurgesteld door de gematigde toon van de nota's, die naar Moskou zyn ge stuurd. Zo'n conciliante taal verstaat hij 'niet en hy is er van overtuigd, dat zy op de Russen nog minder indruk maakt. Hy vraagt zich af: „Wat gebeurt er nu de Sovjets in afwyzende zin hebben geantwoord?" „Voorlopig niets!" geeft hy zichzelf ten antwoord. Hy laat zich echter gaarne verrassen en ook al be seft hij, dat een gewapend conflict de laatste overblyfselen van zfin stad ln ruïnes zou veranderen en hem en de zijnen ln de grootste gevaren zou bren gen, hy houdt nog altiid vast aan de leuze uit Hitler's tyd: ..Lleber ein Ende mit Schrecken als ein Schrecken ohne Ende!" en hij is dadelyk bereid, als het tegen de Russen gaat, een handje mee te helpen. Dat heeft de hongerblokkade in ieder geval teweeggebracht: de angst voor de rode gardisten heeft plaats gbmaakt voor een onbegrensde haat .Er bestaat nog zoiets als een solidariteit der arbei ders en niet alleen tal van communisten in de Westelyke sectoren, die mede het kind van de rekening zyn, doch ook vele hunner partygenoten in de Sovjet-sec- tor, die indirect onder de blokkade iy- den, zyn het met de Beriynse politiek van Moskou niet eens. Toen by een automobiel-race op de Potsdammer I Chaussee een taxi met vier Russische officieren door de Amerikaanse mili taire politie werd aangehouden, omdat het voertuig zich niet aan de instruc- I ties van de Duitse politie had gehouden 1 en over de renbaan reed, steeg er uit I de duizendkoppige menigte een daverend gejuich op en toen de vier Russen on der begeleiding der Amerikanen gevan kelijk werden weggevoerd, riepen de toeschouwers langs de weg in koor een honend: „Uhri, Uhri!"l). Neen, op veel sympathie by de Berlijners kunnen de ongenode gasten uit het Oosten niet prat gaan. Dat heeft Moskou met zyn hongerblokkade bereikt. De jongste overstromingen in Canada hebben grote verwoestingen aange richt. By de hulpverlening werd voor het eerst gebruik gemaakt van een leger „duck", een amphibie-voertuig, dat tydens de oorlog by invasie-ope raties heeft dienst gedaan. Op de foto heeft een „duck" een losgeraakte schuur op sleeptouw. De schuur wordt naar zyn plaats van oorsprong teruggesleept. Foto A.N.P./Ca. 1Toen het Rode leeer in April 'Mei 1945 Berlijn overstroomde en leegplun derde, waren vooral de horloges (Uhren) een begeerde buit. Maatregelen in Italië. Het Italiaanse kabinet heeft speciale maatregelen besproken tegen mogelyke bliksemstakingen ln de toekomst. Het kabinet stelde vast, dat de regering een aantal lichtingen van het leger kon op roepen voor het gaande houden van de essentiële diensten. In noodgeval zou de regering spoorwegarbeiders, bakkers en andere categorieën kunnen requireren. Wij kunnen Panda niet missen! Vandaag eindigt de avonturen- serie „Panda en het oog van Mug". Maar Panda's leven gaat verder en wij kunnen hem niet missen. Daarom wordt morgen zyn span nend leven voordgezet, waarvan een nieuwe avonturenserie zal getuigen onder de titel „Panda en het goud veld". NOG ALTIJD DE VLIEGTUIG BOTSING BOVEN BERLIJN. Engeland heeft te Moskou opnieuw een nota ingediend, waarin de eisen tot schadevergoeding voor het verlies van het Britse passagiersvliegtuig by de vliegtuigbotsing in April boven Gatow worden herhaald. De sovjetregering had deze, geiyk be kend, verworpen. Van betrouwbare zyde wordt medege deeld, dat Engeland de kwestie van de vliegtuigbotsing boven Gatow aan het Internationale Hof van Justitie te 's-Gravenhage zal voorleggen,, indien de Sovjet-regering blyft weigeren scha devergoeding te betalen. Schuman stelt vertrouwenskwestie. De Franse minister-president, Schu man, heeft, naar aanleiding van een voorstel van de radicalen tot bezuini ging op de defensiebegroting, de kwestie van vertrouwen gesteld. Het radicale voorstel houdt een cym- bolische bezuiniging op de defensie begroting in ad duizend francs, bij wyze van crltiek op het beleid van de mi nister van defensie, Teitgen. De stemming voor het vertrouwens votum zal overeenkomstig de grondwet- teiyke bepalingen heden gehouden wor den. De socialisten, die een van de grote coalitie-partyen vormen, hebben aan gekondigd, dat zy voor het radicale voorstel zullen stemmen. De M.R.P. steunt Schuman. TIENDUIZEND DUITSERS IN BUCHENWALD? „Die Welt", het. officiële Britse nieuws blad voor deDuitse bevolking, meldt, dat ln het beruchte voormalige Nazi concentratiekamp van Buchenwald thans tienduizend Duitse politieke ge vangenen, onder wie 170 vrouwen, door de Sovjets gevangen worden gehouden. Het merendeel van de gevangenen be staat volgens „Die Welt" uit intellec- tuëlen, hoofdzakelyk leden van de so ciaal-democratische, liberaal-democrati sche en christelyk-democratische par tyen. De meesten zouden gearresteerd zyn op aanklacht van crltiek op de Sovjet-politie. Van anderen wordt be weerd, dat zy spionneerden voor de Westelyke mogendheden. Alle gevangenen zyn grondig verhoord met behulp van mishandeling, aldus het blad. Niemand is nog voor een recht bank verschenen. De behandeling in het kamp is niet byzonder wreed, doch de levensomstandigheden zijn wel uiterst armzalig. Pogingen tot ontsnapping worden zeer streng gestraft. Velen van de vrouwelijke gevangenen is het ha mer en sikkel-embleem in de schouder getatoueerd. Wanneer de gevangenen de in het kamp opgehangen portretten van Stalin passeren, moeten zy saluut brengen. ZAL ZUID-AFRIK A DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET S. U. VERBREKEN? Men verwacht, dat Zuid-Afrika de of ficiële betrekkingen met de Sovjet-Unie thans elk ogenblik kan verbreken, aldus schryft de te Johannesburg verschy- nende „Sunday Express". De gehelé kwestie van de betrekkingen met de S. U. is naar verluidt kortgeleden op een kabinetszitting besproken, in het byzonder in het licht van de belofte van de nationalistische party, dat zy, na hun succes by de verkiezingen, de S. U. niet zal toestaan, haar consulaire vertegenwoordigers in Zuid-Afrika te handhaven. Onder voorbehoud. De politieke commissie der Arabi sche liga heeft op haar bijeenkomst in Liabon de order van de Veiligheids raad tot een wapenstilstand in geheel Palestina met enig voorbehoud aan vaard. Naar vernomen wordt, heeft Syrië zich tot de laatste minuut tegen de wa penstilstand verzet. Van Arabische zyde wordt met nadruk verklaard, dat de Arabische liga wel de wapenstilstand aanvaard heeft, doch het bestaan, van een Joodse staat in Palestina niet er kent. De Arabische regeringen hadden toegestemd in de wapenstilstand, „on danks oppositie van pers en publiek, om dat zy de wil van de grote mogendhe den niet konden negeren". Nader wordt gemeld, dat de drie voor waarden waaronder de Arabische liga de wapenstilstand heeft aanvaard zyn: 1) Dat de Joodse immigratie tijdens het bestand wordt stopgezet; 2) Ongeveer 300 000 Arabische vluch telingen naar hun woonsteden terug keren 3) Het bestand van vastgestelde duur is, dat de Arabische legers op hun plaat sen zullen blyven en paraat zullen zyn ingeval de Joden het bestand mochten schenden. Israël heeft het hoofdkwartier van graaf Bemadotte op Rhodos medege deeld, dat het, aan alle strydkrachten de order heeft gegeven het vuren Zon dag om 19.00 plaatseiyke tyd te staken en „het vuren alleen te hei-vatten, in dien de andere zijde voort blyft vech ten". Braaf Bernadotte, die op weg naar Rhodos. Rome reeds is gepasseerd, zeide te Schiphol nog: De wapenstilstand, die thans gesloten wordt, zal moeten worden gehandhaafd, tot de vrede in Palestina getekend wordt. BINNENLAND Woensdag a.s. wordt de „Kedoe" van de Kon. R'damse Lloyd te Rotterdam ver wacht met 2000 ton copra van het copra- fonds. met bestemming Karlshamm. Voor Nederland brengt de ..Kedoe" o.a. suiker mee. - Zondag 29 Augustus a.s. zal de Ned. Zionistenbond in het Amsterdamse bos bU Amsterdam haar bijzondere landdag 1948 houden, De hoofdlegeraalmoezenier mgr. Van Straeten vertrekt 9 Augustus naar Indtë, o.a. om zich nader te oriënteren over de zielzorg onder de militairen. - Het 200 ton metende Nederlandse kustvaartuig ..Aktjo" uit Delfzijl is gis termiddag op de Noorderhaaksgronden benoorden het Westgat aan de grond ge lopen. De „Dorus Rijkers" en de ..Stentor" snelden te hulp, maar het was gisteravond te laat geworden, het schip los te slepen. BUITENLAND rtci ..mgaarse ministerie van bin nenlandse zaken heeft de „democratische vereniging van Joego-Slaven ln Hongarije" verboden. Dertien Amerikaanse geleerden zullen opnieuw een bezoek aan Bikini brengen, waar zij de gevolgen van de atoombom- proeven van 1946, welke zich later hebben ontwikkeld bij dieren en planten, die de proeven hebben overleefd, zullen onder zoeken. De Zuid-Afrikaanse regering heeft de uitvoer naar de landen van het midden- Oosten van munitie en goederen, die tot munitie kunnen worden verwerkt, ver boden. Het proces dat te Zagreb wordt ge voerd tegen een 90-tal voormalige leiders van de Kroatische verzetsorganisatie uit de oorlogstijd is verdaagd in verband met de arrestatie van meer „spionnagegroepen", die er in geslaagd waren Joego-Slavië binnen te dringen. Alle verdachten zullen nu geiyktydig worden berecht. Naar de „Gazet van Antwerpen" be richt is de 19-Jarige Maria de Konlnck uit Willebroek (Vlaanderen), die sedert haar geboorte blind was, na een bezoek aan de bedevaartplaats Lourdes aan een oog ziende teruggekomen. In Autralië is de temperatuur bui tengewoon laag. De weerkundigen verkla ren dat een dergelijke koude golf zich in de jongste 76 Jaar niet meer heeft voor gedaan. Tsjecho-Slowakije en Frankrijk heb ben toegestemd ln een uitwisseling van goederen ter waarde van 5 milliard kro nen (24.800.000 pond sterling). De over eenkomst houdt voorzieningen in ter schadeloosstelling van Frankrijk gedurende de volgende 10 jaar voor ln Tsjecho- Slowaklje na de oorlog genationaliseerde eigendommen. De Sjah van Pcrzlë, Mohammed Reza Pahlevl, is naar Engeland vertrokken, waar hy de gast van de koning en konin gin van Engeland zal zijn. In de Sovjet-zone is de communls- I tische „Duitse democratische boerenparty" opgericht. Tydelijk voorzitter is Ernst Goldenbaum. - Radio Athene meldde dat „de Griekse regeringsstry< vechten 2.50( dkrachten ln de Jongste ge' pier ill astrij 10 van de 7.500 gue ders, die zich oorspronkeiyk ln de sector van de berg Grammos ln West-Macedonlë bevonden, hebben uitgeschakeld". 86 van de 120 dorpen, die by het begin van het huidige regeringsoffensief onder contröle van de guerillastryders stonden, waren door de regeringstroepen veroverd. Hongarije heeft de Joego-Slavische persattaché, Jikov Boardov, beschuldigd van moord op een zekere Mllos. Het zou een politieke moord betreffen. Ingevolge een besluit van de Roe meense ministerraad, die Zaterdagmiddag bijeen kwam, heeft de Roemeense regering het concordaat met het Vatlcaan opge zegd „om de bepalingen van de nieuwe grondwet ten opzichte van de volledige vrijheid van godsdienst te kunnen toe passen". De regering van India heeft de Ver enigde Naties verzocht met spoed de kwestie van de behandeling der Indiërs in Zuid-Afrika opnieuw ln studie te ne men en deze kwestie te plaatsen op de agenda voor de algemene vergadering ln September te Parys. Het Belgische vrachtschip Maris van 1.444 ton is ln het Kanaal na een aan varing met het 2905 ton metende Indische Z i schip Bharatchand gezonken. De oorzaak is vermoedelijk mist. De bemanning bracht zich met de reddingboten in veiligheid en werd door de Bharatchand aan boord genomen, dat een lek in de voorsteven heeft. Sovjet-Russische manschappen heb ben Franz Kirldus, een Oostenryks ambte naar die samenwerkte met Inspecteur Marek, aangehouden, toen hij de zone- grens bij Semmerlng overschreed na een officieel bezoek ln de Britse zone. De Oostenrijke regering heeft tegen de ar restatie geprotesteerd. f Er is dus geen tydslimiet vastgesteld. Moch sy niet gesloten of later verbroken worden, dan treedt het besluit van de Veiligheidsraad tot het toepassen van sancties in werking. Enkele uren voor het ingaan van de wapenstilstand waren Joodse troepen 32 km ten Noord-Oosten van Nazareth op gerukt en openden daardoor de recht streekse landverbinding van Haifa naar Tiberias. Twee mir.-uten voor het ingaan van de wapenstilstand bombardeerden 2 Arabi sche vliegtuigen wan grote hoogte een Joods vliegveld in de vlakte van Esdrae- lon. Damascus is tweemaal uit de lucht door de Joden gebombardeerd, Tel Aviv zesmaal door de Arabieren. Eén Egypti sche Dakota werd neergehaald. Het zie kenhuis werd getroffen. Arrestaties in Tsjecho-Slowakije. Officieel is medegedeeld, dat de Tsje- choslowaakse politie 76 burgers en 3 soldaten gearresteerd heeft in verband met „terroristische activiteit door Tsje- choslowaakse politieke vluchtelingen, die in het geheim waren teruggekeerd uit de Amerikaanse zone van Duitsland". Het complot zou o.a. ten doel gehad hebben de minister van verdediging, ge neraal Svoboda, tydens de Sokolfecsten te Praag te vermoorden. Ook de moor denaar van majoor Sram, een voormalig partisanenleider, die in Mei jl. in z'n flat te Praag doodgeschoten is, zou zich onder de gearresteerden bevinden. De naam van de moordenaar van Sram wordt opgegeven als Milan Choc, lid van de nationale socialistische party. Er zouden ook zend-apparaten en wa pens en munitie ln beslag genomen zijn. Amerika err Canada en de West-Europese Unie. Volgens de diplomatieke redacteur Van de Engelse „Observer" zou de toetre ding van de Verenigde Staten en Ca nada tot de West-Europese unie, over zeer korte tyd bekend worden ge maakt. Er zou een gemeenschappelyke mili taire politiek, het gemeenschappelijk gebruik van militaire bases, de stan daardisering van de bewapening en de oprichting van een eenfrsidscommando in geval van oorlog aanvaard worden; over alle voornaamste punten zou over eenstemming zijn bereikt. UIT ITALIË. In Italië worden thans razzia's ge houden naar verborgen wapens. In tal van plaatsen zyn belangrijke hoe veelheden wapenen in beslag geno men. Over het algemeen is overal de rust hersteld. Slechts op enkele plaatsen hadden nog kleine botsingen plaats. De toestand van Togliatti blyft be vredigend al is alle gevaar nog niet geweken.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1