Steeds gevaarlijker aspecten rond Berlijn Krijgt oud-burgemeester De Ruijtervan Steveninck vermindering van straf! Wat het „Nederlands Filminstituut" beoogt Naar een wapenstilstand in Palestina? WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang ZATERDAG 17 JULI 1948 No. 2644 Ij LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte-Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Nog steeds in het moeras Wanneer men het Sovjet-antwoord op de protesten- der drie Westelijke mo gendheden tegen de blokkade van Ber lijn op de keper besohouwt, dan kan men moeilijk zeggen, dat dit tegenvalt, Hoewel het Russische standpunt vol komen wordt gehandhaafd, kan men niet beweren, dat het antwoord agres sief is. Integendeel, het is volgens de taal van Moskou zelfs eerder - hoffelijk te noemen. Maar en daarop komt het tenslotte aan men komt er niet verder mee en blijft volslagen in het moeras zitten I De hoofdtoon wordt gevormd door de bekende verdraaiing der feiten, die men van Moskou zo langzamerhand gewoon begint te vinden. De schuld voor wat zioh afspeelt rondom de Duitse hoofd stad wordt eenvoudig op het Westen geworpen, hoewel ieder onbevooroor deelde beter weet. Wanneer het Wes ten iets te verwijten valt, dan zcu het slechts een te ver doorgevoerde lank moedigheid kunnen zijn Stel u vier partijen voor. die een ur gente kwestie hebben te behandelen. Een ervan wil tot iedere .prijs zijn zin doordrijven tegen de mening der drie anderen in. Natuurlijk aanvaarden deze drie dit niet en weigeren de recalci trante vierde zijn zin te geven. De besprekingen worden afgébroken Waar echter de betroffen kwestie, zoals gezegd, urgent is en om een oplossing schreeuwt, treffen de drie. maatregelen, om uit de,impasse te geraken. Er moet tooh wat gebeuren. Zorgvuldig waken zij er zelfs voor, dat voor de vierde partner altijd de gelegenheid open blijft, om zich alsnog aan te sluiten. De vierde blijft echter weigerachtig en poogt het optreden der drie anderen voor te stellen als strijdig met de ge troffen overeenkomsten. Gaat zelfs zo ver de drie anderen alle rechten te ontzeggen en begint te saboteren. Aan wie dan de schuld? Zo staat het met de kwestie Duits land. De drie Westelijke mogendheden hebben zioh tot het uiterste ingespan nen Moskou te doen samengaan, zoals Potsdam en Yalta vereisen, doch de Sovjets weigerden samen te werken, vasthoudend aan eigen, inzicht, dat was ingesteld om Duitsland te versovjetti- seren... Waar het onmogelijk is midden-Eu ropa tot een volslagen chaos te doen verworden, daar dit voor Europa on dragelijke toestanden zou scheppen, is het Westen er toe overgegaan om aller lei maatregelen 4e treffen, die de om standigheden nu eenmaal eisten. Tegen him zin in, daar zij inzien, dat zo doende de Duitse eenheid wordt aange tast, doch het was onafwendbaar. Zelfs de Duitsers zelf, hoezeer voor Ijandlia- ving der eenheid geporteerd, moeten dit toegeven! Niettemin poogt Moskou nog altijd zijn mening door te zetten en deinst daarbij niet terug voor daden, die er regelrecht op bedacht zijn, om het prestige van het Westen volkomen te ondermijnen. De Sovjets eisen Berlijn Voor zich op als behorend tot de Oos telijke bezettingszone, alle getroffen overeenkomsten negerend en stellen alles in het werk om het Westen uit de Duitse hoofdstad te verdrijven, zich verschuilend achter allerlei doorzich tige drogredenen. Zo ligt de situatie! Reeds geruime tijd streeft Moskou er naar, om te geraken tot een vernieuw de bespreking van het Duitse vraagstuk in zijn geheel. Totdusver zonder succes, daar terecht door de drie andere part ners concrete voorstellen worden ge vraagd alvorens zich aan nieuwe bespre kingen te willen wagen, gezien de op gedane ervaring. In de R/ussische antwoord-nota wordt deze these andersom gesteld. De kwes tie Berlijn heet maar een onderdeel, waarover niet apart kan worden ge sproken. Wil men het Duitse vraagstuk in zijn geheel aanroeren, dan is Mos kou bereid. Vooropig is er echter nog geen kans, dat ook langs deze weg Moskeu zijn zin zal kunnen doordrijven. Het Westen wil zich niet onderwerpen aan de R/us sische sabotage-pressie en houdt voet bij stuk. Alleen in Frankrijk is enige aarzeling merkbaar. Hetgeen de Rus in de kaart speelt. Zo is men nog steeds even ver van een oplossing verwijderd! De situatie in Belijn blijft zeer ge vaarlijke aspecten vertonen, vooral, wanneer er juistheid zou zijn in de berichten, dat de Russen thans maat regelen zouden willen nemen, om de „luchtbrug" aan te tasten. Zou dit wor den bevestigd, dan dreigt acuut gevaar, waaruit zelfs het ergste zou kunnen voortkomen, want het Westen zal dit niet dulden en zioh met de meeste kracht te weer stellen. De zenuwen-oorlog begint zo langza merhand het uiterste punt te benade ren. Intussen hebben de communisten jn Italië een nieuwe nederlaag geleden. De niet scherp genoeg te laken moord aanslag op de communistische leider .Togliatti moord mag nooit of te nimmer een wapen zijn in de politieke strijd was voor de Italiaanse com munisten een gerede aanleiding om te trachten, zich van de macht meester te maken, doch de regering De Gasperi bleek te sterk, gelukkig, en de commu nisten hebben vooreerst weer zich te ruggetrokken. Men vleie zich echter niet met de hoop, dat zij zich gewon nen geven. Zij zullen wachten op een andere gelegenheid. ZUIDELIJKE WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige, aan de kust later nu en dan krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Iets hogere temperaturen. 18 jtlLL Zon op: 4.41 uur: onder: 20.50 uur. Maan op: 19.39 uur; onder: 1.37 uur (E.K.). Hoogwater te Katwijk te 1.28 en 14.01 uur. (19 Juli 2.19 en 14.50 uur). Dit nummer bestaat uit acht pagina's Nieuwe maatregelen De drie militaire gouverneurs van West-Duitsland hebben een verorde ning uitgegeven, waarbij het verboden is dc Westelijre sectors van Berlijn te verlaten. De vei ordening is uitgevaar digd, nadat onlangs voorraden levens middelen en brandstoffen in de Weste lijke sectors „bevroren" werden oiff te voorkomen, dat zij zouden wegvloeien naar het omliggende door de Sovjets beheerste gebied, kr zullen volgens een Britse wc oidvoeruer geen speciale po litiemaatregelen genomen worden om de uitvoering van het verbod te ver zekeren. „Het ligt helemaal niet in de bedoeling barrières aan de sector-gren zen op te richten of iets dergelijks." De Britse autoriteiten te Berlijn heb ben voorts een ruilovereenkomst met de Russen! die was voorgesteld aan een van de 22 firma's in de Britse sector, van de hand gewezen. De Sovjet-auto riteiten wilden de firma waardevolle industriële gassen leveren in ruil voor grote radiolampen, die zij dringend no- di£ hebben voor het onder Sovjet-con trole staande radiostation te Potsdam. In de Britse sector bevinden zich o.m fabrieken van Siemens en Telefunken Wanneer de steenkoolvoorziening niet snel verbetert, zullen zij vermoedelijk over een dag of veertien moeten slui ten. DE LUCHTBRUG. Van gisteravond af zullen „Yorks" zware bombardementsvliegtuigen van de R.A.F., aan de bevoorrading van Berlijn per vliegtuig deelnemen. Lord Tedder, luchtstafchef en maar schalk van de RAT., is cp Gatow aangekomen voor een inspectie van de luchtbrug-operaties. FRANKRIJK BEZORGD? Naar te Parijs vernomen wordt, zo meldt een diplomatieke correspondent van Reuter, heeft- de Franse regering onofficieel te Lbnden gepolst over een mogelijke vierlandenbijeenkomst inza ke Duitsland,teneinde te trachten uit de impasse te geraken. In hoge diplo matieke kringen is men van -gevoelen, dat een dergelijke vergadering onver mijdelijk is en de Franse diplomatie schijnt verlangend het initiatief te ne men, aldus de correspondent. In Franse diplomatieke kringen meent men, zo gaat de correspondent voort, dat onder Amerikaanse druk de Wes telijke geallieerden zich voortijdig in een krachtmeting met de Russen heb ben gestort inzake de Berlijnse kwestie en dat het geenszins zeker is, dat bij het thans gespeelde spel van diploma tieke bluf generaal Clay, de Ameri kaanse 'bevelhebber in Duitsland, aan de winnende hand is. De Fransen staan op het standpunt, dat een veel grotere consolidatie van West-Europa noodza kelijk is alvorens de Duitse kwestie op de spits kan worden gedreven en hech ten cm 'die reden grote betekenis aan de bijeenkomst van Frankrijk, Enge land en de Beneluxlanden, die Maan dag in Den Haag begint. DE ELECTRISCHE~ STROOM IN BERLIJN. De -Britse autoriteiten hebben alge hele stopzetting van het gebruik van electricitelt voor industriële doeleinden in Berlijn bevolen, behalve in gevallen waarvoor toestemming is verkregen van het Britse militaire bestuur. Vergun ningen zijn reeds verleend aan fabrie- 1 De Duitsers hebben tijdens de bezet ting ook het monument te Schevenin- gen, opgericht als blijk van hulde aan de gemobiliseerden van -land- en zee macht uit de Eerste Wereldoorlog, gro tendeels vernield. Het monument wordt thans hersteld en zal binnenkort weer ingewijd worden. Foto ANP/de Wt. ken van onderdelen voor electrische centrales, radiolampen en kaarsen. ZESTIG AMERIKAANSE SUPER FORTEN NAAR ENGELAND. De Amerikaanse legerluchtmacht heeft medegedeeld, dat zestig super forten van hun Amerikaanse bases zijn vertrokken naar bases in Enge land voor een korte periode van tij delijke dienst. Zij- zullen onder con trole komen te staan van lt.-generaal Curtis Lemay, de commandant van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Europa, en zuilen gestationneerd woorden op drie bases van de R.A.F. in Engeland. De verplaatsing van deze superforten maakt deel uit van een programma van oefenvluchten over lange afstand, dat ruim een jaar geleden is opgesteld door het strategisch luohtcommando, waar onder de betrokken groepen 'behoren, aldus 'n verklaring van de luchtmacht. De superforten, B 29 bombardements vliegtuigen, zijn verdeeld in twee groe pen van drie eskaders. Bij de-ze oefening zullen ongeveer vijftienhonderd man betrokken zijn. Andere vliegtuigen zullen onderhouds personeel en voorraden naar Engeland vervoeren. Volgens waarnemers te Washington heeft de verplaatsing van de zestig su perforten een «grotere betekenis dan uit de verklaring vanwege de luchtmacht zou blijken. Volgens deze waarnemers moet als de -bedoeling van dit alles be schouwd worden: het aanbrengen van strategische versterkingen in Europa in verband met de Berlijnse crisis. Een dertigtal superforten bevindt zich reeds in Duitsland. CHURCHILL OVER DUITSLAND. Winston Churchill heeft in een rede te Cardiff verklaard, dat Groot-Brit- tannië zioh moest afwenden van het afschuwelijke verleden err vooruit zien naar 'n tijd, waarin Duitsers en Duits land, waarschijnlijk binnen de grenzen van de oude staten, weer hun plaats in het Europese gezin zouden innemen. Zij zouden dan „al him gaven en kunnen en geheel de waarde vap hun ras ge bruiken om het kwaad te herstellen, dat zij hebben aangericht en opnieuw dat grote Europese gebouw op te rich ten. Dat Europees continent, aldus Churchill, moet opnieuw oprijzen in al zijn oude glorie, doch dit kan niet ge beuren tenzij alle waardevolle elemen ten onder zijn bevolking onze Fran se bondgenoten, aan wie wij het eerste denken, het Duitse volk, de Italianen en de volkeren met wie wij niet ge vochten hebben allen ondergebracht zijn in het majesteitelijke gebouw van een verenigd Europa. Wij moeten even wel erkennen, dat -de Verenigde Staten de machtigste natie ter wereld zijn ge worden en de grootste macht, die werkt voor vrede en vrijheid," aldus Chur- ohill. Poststaking in Frankrijk afgelast De Franse postambtenaren hebben de staking afgelast, die in de nacht van Vrijdag op Zaterdag te middernacht had moeten beginnen. Dit na de kabinets vergadering, waarop, naar men gelooft, aan de herklassering van de salarissen van het P.T.T-personeel bijzondere aan dacht is besteed. Volgens de onafhankelijke vakvereni ging der post-employé's heeft de rege ring veranderingen in de' begroting aan vaard ten gunste van de P.T.T.-ambte- naren. ONDERHANDELINGEN OVER LENINGEN. Paul Hoffman heeft medegedeeld, dat met negen West-Europese landen on derhandelingen worden gevoerd over leningen in het kader van het EJt.P. tot een totaal bedrag van ruim 700 rriil- lioeon dollar. De eerste lening ten be drage van 2,3 millioen dollar is aan IJs land verleend. Besprekingen worden ge voerd met Frankrijk, Italië, Denemar ken, Nederland, Nederlands-Oost Indië, Noorwegen, Groot-Brittannië en Ier land. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de navolgende verlie zen zijn gerapporteerd: Kon. Ned.-Ind. Leger: Amb. Infie M. Pattina Sarang uit Ned,- Indië, Amb. sergeant infie A. Ajal Ned.-Indië. Militie sergt J. Flohr Ned.-Indië. Kon. Landmacht en Kon. Ma rine geen verliezen. Hoge autoriteit weigert fiat op duur der internering Zoals bekend werd indertijd aan mr R, N. de Ruiter van Steveninck, burgemeester van Leiden tijdens de Duitse bezetting, door het Leidse Tri bunaal een internering opgelegd van tien jaar, met ontzetting uit de bel de kiesrechten, het recht van het bekleden van openbare ambten en het dienen bij de gewapende macht. Tegen deze uitspraak heeft mr De Rujjter van Steveninck bij de Hoge Autoriteit 'n bezwaarschrift ingediend. Thans vernemen wij. dat de Hoge Autoriteit haar fiat heeft geweigerd op de duur der internering.' Met de overige door het Leidsq Tribunaal gedane uitspraken kan zy echter accoord gaan. Een en ander heeft tot gevolg, dat mr De Ruiter van Steveninck thans 'n verweer zal kunnen voeren over de duur der internering, hetgeen niet inhoudt, dat hg op dc feiten zelve nog zal kunnen ingaan. DREIGENDE SCHEURING IN ITALIAANS ALGEMEEN VAKVERBOND De vertegenwoordigers van de Ita liaanse Christelijke vakbonden, dïe ver tegenwoordigd zijn in het hoofdbestuur van het algemeen Italiaans vakverbond, hebben na overleg en met goedkeuring van de besturen van de verenigingen van Christelijke arbeiders de Christe lijke leiders van het Italiaans vakver bond in een buitengewone vergadering bijeengeroepen. In een desbetreffend communiqué wordt meegedeeld, dat deze beslissing is genomen naar aanleiding van de staking, die in geheel Italië door de socialistisch-communistische vak bondsleiders werd afgekondigd. Het communiqué verklaart, dat deze staking in strijd is met de overeenkomst betref fende de eenheid der vakverenigingen en hiermede de organisatie dienstbaar gemaakt werd aan de belangen van een enkele partij. Tot besluit wordt gewezen op de noodzakelijkheid van de vorming van een zelfstandige en democratische vakbond „vrij van iedere politieke In vloed". Opruiming in de chaos (Speciale Berichtgeving). Omstreeks half September zal te Am sterdam het „Nederlands Filminstituut" worden geopend in het pand Heren gracht 590592. Naar wij vernemen is officieus het instituut, dat onder leiding staat van mevrouw H. Pelster, al van 15 Juni af in werking omdat er een lange en degelijke voorbereiding nodig is om het in de komende winter z'n' taak met nuttig effect te kunnen doen vervullen De Stichting „Nederlands Filminsti tuut, is ontstaan, naar de voorzitter van de Raad vdn Behee'r, prof. dr G. van der Leeuw, ons mededeelde, door de vele moeilijkheden, welke diverse orga nisaties en instellingen in de loop van Thans woedt strijd nog voort Zondagmiddag 16 uur is door graaf Folke Bernado'tte, bemiddelaar der V.N., als het tijdstip bepaald, waarop volgens de nieuwe order van de Vei ligheidsraad de wapenstilstand in Palestina zal ingaan. Men neemt aan, dat Bernadotte van de V.S. 125 waarnemers, van Frankrijk 125 en van België 50 heeft gevraagd. Te Lake Success is een telegram van de regering van Israël ontvangen, ondertekend door de minister van Buitenlandse Zaken Mosje Sjertok, waarin wordt meegedeeld, dat Israël bereid is het bevel van dé Veiligheids raad om het vuren te staken op te volgen als de Arabieren daartoe ook bereid zijn. De politieke commissie van de Arabi sche liga, die in de Libanon bijeen is, heeft rich accoord verklaard met een staken van het vuren te Jeruzalem met ingang van gisteravond te mid dernacht, zo wordt officieel Hit de Transjordaanse hoofdstad gemeld. Over de wapenstilstand elders is nog geen beslissing gevallen. VAN DE FRONTEN. Een Israëlisch communiqué meldt, dat na zware gevechten Nazareth is veroverd. Een groot aantal Arabieren was gevangen genomen. De rest was naar de Libanon gevlucht. In het gebied van Nazareth bevinden zich ongeveer 25.000 Arabische vluchte lingen. van wie de meesten Christenen zijn. Onder hen heerst grote verwar ring. Israëlische troepen trachten voorts voor het sluiten van een eventuele wa penstilstand de weg Tel Aviv-Haifa vri) te maken. Reuter meldt, dat het dorp Tira, 6 K.M. ten Zuiden van Haifa, van waar men de weg kan overzien door Joodse troepen is veroverd. Van het uit 1.000 man bestaande garnizoen werden vele gevangen genomen. Verder wordt van Joodse zijde ge meld, dat vier dorpen ten Noorden van Latroen zyn bezet. Dit schijnt, aldus een Joodse woordvoerder, een beweging te zijn om de troepen van het Arabische legioen van hun basis bij Ramallah af te snijden. Te Beiroet werden grote demonstraties gehouden uit protest tegen de order staakt-het-vuren. Men drong er bij de regering op aan de gevechten voort te zetten. De demonstranten riêpen anti- Britse en anti-Amerikaanse slagzinnen. Een Arabische aanval in Jeruzalem had plaats onder zware artilleriedek king. Sterke Joodse vooruitgeschoven stellingen werden doorbroken. In het Mea Sjearim-kwartier werd gisteravond zwaar gevochten, daar Israëlische troepen, gesteund door mortier- en machinegeweervuur,'de Arabische op mars trachtten te stuiten. Verschillende Joodse stellingen, versterkt met zand zakken en prikkeldraad, werden door mortieren van het Arabische legioen weggevaagd. Volgens Arabische ongeregelde troe pen stond gisteravond het Notrdame- ziekenhuis in brand en hadden de Jood-' se verdedigers de witte vlag gehesen. In Transjordanië zijn krachtige troe pen stond gisteravond het Nore-Dame- zich in Palestijnse richting bewegen. BINNENLAND Johannes den Hertog is benoemd tot eerste dirigent van de Koninklijke Vlaam se Opera te Antwerpen. Z.KH. Prins Bernhard heeft gister morgen een informeel bezoek gebracht aan bet etablissement» van de N.V. Hollandse Stoombootmij aan de Oostelijke Handels kade te Amsterdam. Te Montevideo is een handelsover eenkomst getekend tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek Uruguay. De overeenkomst voorziet o.a. In een regeling, volgens welke beide landen el kander toezeggen een zo liberaal mogelijke behandeling te zullen toepassen bij de ver strekking van ln- en uitvoervergunnin gen, alsmede bij de toewijzing van deviezen voor invoer. Ter nagedachtenis van mr Henrl Viotta, de stfehter van de Wagnervereni- glng en het Residentie-Orkest, die gis teren honderd Jaar geleden te Amsterdam werd geboren, onthulde gistermiddag diens weduwe op het Richard Wagnerpleln te Amsterdam, in tegenwoordigheid van bur- gemeester Arn J. d'Allly, een door Hlldo.; Krop vervaardigd monument, Het Nederlandse Jacht „Albatros" Is I op zijn tocht van Kopenhagen naar Mar seille door een hevige storm verrast en beschadigd. Het schip ls naar de haven van Oostende gesleept, waar het zal wor den hersteld.- alvorens de reis voort te zetten. BUITENLAND 25 personen zlln gearresteerd in de Spaanse vacantie-plaats Cercedilla, be schuldigd van het beramen van geweld daden op de Spaanse nationale feestdag op 18 Juli. Volgens een amendement op het wetboek van strafrecht, dat door de Iraak- se volksvertegenwoordiging is goedgekeurd, wordt het Zionisme als een misdaad be schouwd, waarop de doodstraf kan staan. De minimumstraf ls zeven jaar dwang arbeid. Het zionisme is hierdoor ln dezelfde categorie ondergebracht als het commu nisme of een Illegale organisatie, die tegen 'de staat en de openbare veiligheid samen zweert. Het Europees radio-congres te Kopen- hageh heeft met 16 tegen 11 stemmen besloten een verzoek van Israël om toe lating tot het congres te weigeren. Een woordvoerder van het Ameri kaanse luchtleger heeft gisteren medege deeld, dat de Amerikanen voor de voedsel voorziening van Berlijn thans 54 Skymas- ters en 110 tweemotorige C 47 toestellen gebruiken.' De Amerikaanse militaire gouverneur van Noord-Wuerttemberg-Baden heeft de voormalige Nazi-burgemeester van Schwae- blsch-Gmuend, Franz Konrad. die ln April j.l. herkozen werd, voor een Jaar lang uit gesloten van zijn burgemeestersfunctie of candldatuur voor enige andere functie Konrad zou zich vijandig gedragen hebben tegenover het militaire bestuur en zijn campagne zou gebaseerd geweest zijn op nazistische en antl-semiettsche leuzen. Een transportvliegtuig van het Chi nese leger ls gisteren ten Westen van Peking neergestort. De vijf- leden der be manning kwamen om het leven. De exploitanten van hotels in de Belgische badplaatsen hebben aan de re gering te Brussel financiële steun gevraagd teneinde de grote verliezen, die zij op het ogenblik lijden, althans ten dele op te vangen. De regering heeft op dit verzoek 'nog niet geantwoord. Naar verluidt, ls op de Col d'Iseran ln Savoye gisteren 3 meter sneeuw ge vallen. Aan de huidige permariente serie van Britse postzegels zal tegen 1 October een nieuwe zegel van-1 pond sterling wor den toegevoegd. Te Lesmo, nabij Milaan, ls een Jon geman aan cholera bezweken. De gezond heidsdiensten hebben strenge voorzorgs maatregelen ter voorkoming van verdere gevallen genomen. Een Catalina-watervllegtulg, dat op weg was naar de Portugese kolonie Macao. Is na het vertrek van Hongkong dlch bij Macao in zee gestort. Men vreest dat 26 personen om het leven zijh gekomen. Van de 27 Inzittenden werd een persoon, die op een reddingsgordel dreef, uit zee op gepikt. j De Franse politie heeft ln een werk- 1 kamp te Montauban 15 Vietnamese arbei ders gearresteerd wegens „communistische I en anti-natlonallstische activiteit". Te I Vllleneuve werden 80 „verdachte" arbei- 1 ders naar een ander kamp overgebracht. de jaren hebben gehad, en nóg hebben, om de beschikking te krijgen over ge schikte films op cultureel gebjed ter vertoning voor hun leden. De betekenis van de film is voor ons gehele volksleven zeer groot en haar invloed kan enorm zijn, ook cul tureel. En juist omdat er honderden, misschien wel duizenden, verenigingen in ons land zijn, die al dan niet regelmatig films draaien in eigen kring en dus een zeer talrijk publick bereiken, is het noodzakelijk, dat er naar gestreefd wordt het culturele peil van die films zo hoog mogelijk op te voeren. Er was langzamerhand een chaotische toestand ontstaan, waarbij elke richt lijn ontbrak door het gemis van een overkoepelende organisatieLeiders van verenigingen zouden kunnen getuigen hoe slecht de kwaliteit van de films was, welke dikwijls werden voorgezeten hoeveel moeite zij nochtans vooraf had den moeten doen om op een dergelijke rolprent beslag te leggen Een groot en belangrijk arbeidsveld ligt hier braak en het is", naar prof. Van der Leeuw ons verzekerde, in het be lang van ons volk dat er orde op zaken wordt gesteld. Men heeft daar uiteinde lijk de kans toe gekregen door samen bundeling van twee stromingen: die uit de betrokken verenigingen en een an dere uit de Ned. Bioscoopbond, die voelde dat' men zekere verplichtingen heeft tegenover het peil van de film in het algemeen. Het resultaat ls de op richting van de stichting „Nederlands Filminstituut" in welker leiding verte genwoordigd zijn: het bioscoopbedrijf, zowel als het algemeen culturele leven en de vèrschil^nde geestelijke stromin gen in ons land. In het bestuur hebben zitting de heren: Joh. Miedema, J. Nij- land Jr.. M. P. M. Vermin. J. Weening, A. van Domburg, dr J. B Knipping, prof. dr G. van der Leeuw, dr J, C. C. Rupp en D. van Staveren. De stichting beoogt te worden een centrale bemiddeling voor de distributie van films voor nlet-comraerciële ver toningen. Adviezen worden gratis ver strekt en voor de films, zowel als voor de apparatuur, welke er desgewenst bij wordt geleverd, wordt niets meer dan de kostprijs in rekening gebracht. De reactie van verschillënde filmver huurkantoren op het verzoek tot mede werking van het instituut is uitermate gunstig geweest 'en reeds nu heeft men een lange lijst van goede, ter beschik king van verenigingen e.d. staande, films. Natuurlijk betreft het uitsluitend films met een speciaal karakter, maar ook speelfilms kunnen door hun cul turele strekking onder die categorie worden gerangschikt. Bovendien is er internationaal contact verkregen en be staat de kans om films naar Holland te brengen voor welke het, bedrijfsleven geen interesse heeft getoond. Op de lijst, die regelmatig zal worden gecorrigeerd en aangevuld, zullen films voorkomen voor practisch alle groeperingen: voor de filmliga's, zowel als voor organisa ties op maatschappelijk en cultureel terrein (b.v. het werk in arbeiderskam pen en in kampen voor politieke de linquenten), volksuniversiteiten, scholen en verenigingen op kerkelijk gebied. Het instituut is er daarbij vooral opuit om smalfilms te krijgen omdat deze zo veel worden eevraagd. PRLIZEN LANDBOUWPRODUCTEN IN JOEGOSLAVIË VERLAAGD. De Joegoslavische regering heeft vandaag onverwachts een drastische prijsverlaging voor alle landbouwpro ducten, die op de vrije markt worden verkocht, bevolen. De prijzen voor de consumenten werden met 30 tot 50 verlaagd. De order, die reeds van kracht is geworden, veroorzaakt een grote toe loop naar de markten te Belgrado 'en 'opschudding onder de boeren. Sommige boeren te Belgrado begon nen de markten te verlaten, maar zij zullen hun producten opnieuw op de markt moeten brengen en deze aan de staat moeten verkopen tegen zelfs nog lagere prijzen, indien zij hieraan ceen gehoor geven. Bevin, Bidault en Spaak naar Den Haag De Britsè minister van Buitenl. Za ken, Ernest Bevin, komt morgen met de avondboot in Hoek van Holland aan. De Franse minister van Buit. Zaken, de heer Bidault, arriveert Maandag morgen per vliegtuig in ons land en hun Belgische collega, Spaak, arriveert ln de loop van morgen per auto. Deze drie ministers zullen bij de am bassadeurs van hun regeringen in Den Haag verblijven. De Luxemburgse premier en minister van. staat, de heer P. Diipont, zal waar schijnlijk de eerste vergadering van de Consultatieve Raad bijwonen. Hij wordt morgsn in Den Haag verwacht. Zijn vertrek is op Maandagavond of Dins dagmorgen gesteld. Zijn collega van Buitenlandse Zaken, de heer J. Beoh, arriveert Dinsdagmorgen. UITBREIDING DER IJMUIDER VISSERSVLOOT. Van de vier nieuwe loggers, die sinds de bevrijding te IJmuiden pp stapel werden gezet, zijn er thans twee klaar gekomen. Gister is „de Gorredijk" (IJmuiden 75) van Scheveningen naar IJmuiden gekomen en het vaartuig, dat aan de haringdrijfnetvisserij gaat deelnemen, ligt in de vissershaven. Vandaag wordt in IJmuiden ver wacht de „Huberdina Gijsbertha" (Kat wijk 85), die in Woubrugge werd ge bouwd. Dit vaartuig is iets' groter dan de Gorredijk en zal uitvaren onder schipper A. van Duyn. In Woubrugge zijn eveneens twee zusterschepen van de „Huberdina Gijs bertha" in aanbouw; een voor de firma Pronk te IJmuiden en de ander voor visserij-maatschappij Kennemerland te Katwijk. TELEFOONDIENST BRAVO! Op 1 Juli jl. telde het Ned. telefoon net ruim 80.000 aansluitingen meer dan in Mei 1940. Behalve dat het Telefoon bedrijf de door de Duitsers aangerichte zware schade herstelde, wist het dus in drie jaar tijds een groter accrès meester te worden dan in de vooroorlogse jaren, terwijl de modernisering en automati sering in snel tempo voortgang vindt. Nog rond 75.000 aanvragen om tele foonaansluiting zijn ln behandeling. OMZETTING LK.O. Het Interkerkelijk Overleg, dat ln de oorlog tot stand kwam, ls ln de laatste vergadering van de Synode der Ned. Herv. Kerk omgezet in een commKrie van de oecumenische raad, die contact zal onderhouden met de kerken, die aan deze raad niet deelnemen. Rust in Italië keert terug WET TEGEN STAKINGEN AANGEKONDIGD. Over het algemeen is de rust in Ita lië teruggekeerd. Alleen in het „rode Noorden" vinden nog enkele ongere geldheden plaats. Hier en daar zijn spoorlijnen vernield. De gebeurtenissen naar aanleiding van de aanslag op Togliatti hebben 14 doden en meer dan 200 gewonden ge- eist. Aan de zijde van de politie telt men 7 doden en 120 gewonden en aan de zijde der betogers 7 doden en 86 ge wonden. Togliatti's dokter heeft yerklaard, dat zijn patiënt vijftig procent kans heeft het te halen. Antonio Pallante, die de aanslag op Togliatti pleegde, had volgens de poli tie Hitler's „Mein Kampf" bij zijn ba gage. Het wapen waarmede hij de aan slag pleegde, was een ouderwetse re volver met kogels van lood. Pallante werd gisteravond onder sterke bewa king en in het diepste geheim naar de hoofdgevangenis van Rome, „Reglna Cceli", overgebracht. De premier, De Gasperi, heeft 1n de Kamer van Afgevaardigden mede gedeeld, dat hg spoedig een wetsont werp zal indienen, volgens hetwelk het stakingsrecht van de vakvereni gingen wordt beperkt in die mate „als verenigbaar is met de rechten van alle burgers." De Gasperi zeide. dat de stillegging van het werk als eerste reactie op de aanslag op Togliatti begrijpelijk was, doch dat de algemene staking uit poli tieke overwegingen was afgekondigd om te - trachten de regering omver te werpen. Dit was een ernstige fout, die geen regering door de vingers kon zien, tenzij ril de democratie zou willen be graven. Na deze mededeling ls er in de Ita liaanse Kamer een handgemeen ont staan. dat een kwartier duurde. Het gevecht begon toen De Vittorlo. de communistische secretaris van het vak verbond, een lofrede begon af te steken op Stalin en op het aandeel van de communistische partisanen in de be vrijding van Italië. Christelljk-democratische afgevaar digden, die ook tot de partisanen be hoord hebben, interrumpeerden De Vit torlo en binnen enkele seconden tijds rolden de afgevaardigden al vechtend over de vloer. De president schorste de vergadering. Na hervatting deelde hfj waarschu wingen uit aan communisten en chri#» ten-democraten.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1