Sovjet-antwoord brengt geen verrassingen Italië in rep en roer na aanslag op Togliatti WEERBERICHT Gevonden voorwerp: serpent van onbekende herkomst Er gebeuren vreemde dingen in de Sleutelstad Met een enkel wóórd „Vijftig jaar Vorstin" 87ste Jaargang DONDERDAG 15 JULI 1948 No. 26439 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Blokkade van Berlijn duurt voort Radio Moskou .heeft enkele uren na de officiële overhandiging van het in het Russisch gestelde Sovjet-Russisch antwoord op de protestnota's van Washington. Londen en Parijs over de Sovjet-Russische blokkade van Berlijn de volledige tekst van dit antwoord om geroepen. In dit antwoord wordt verklaard, dit de drie Westelijke mogendheden „dóór hun schending van de viermogendhe- den-overeenkomsten hun recht op bezetting van de Duitse hoofdstad hebben verbeurd" De S.U. verwerpt de eis tot onmiddellijke opheffing dei' blokkade als voorwaarde voor oplos sing van het Duitse vraagstuk. Zij verklaart geen bezwaar te hebben te gen onderhandelingen over het ge hele Duitse vraagstuk, doch geen voor lopige voorwaarden voor dergelijke besprekingen of voorstellen, welke al leen Berlijn betréffen, te kunnen aanvaarden. Onder afwijzing van de beschuldiging, dat het Sovjet-Russisch optreden de huidige toestand te Berlijn veroorzaakt heeft, verklaart de S.U. in dit ant woord, dat het viermogendhedenbestuur van de hoofdstad niet te scheiden is van het viermogendhedenbestüur van Duitsland als geheel. „Het viermogendhedenbestuurs-appa- raat in Duitsland is door het afzonder lijk optreden van de regeringen van de V.S., Engeland en Frankrijk in het on gerede gekomen. De Westelijke mogend heden hebben door him streven,' een regering voor West-Duitsland te vormen met Frankfort als hoofdstad overeen komstig de jongste Londense zesmo- gendhedenovereenkomst, ook de wette lijke basis, waarop hun recht op deel neming aan het bestuur van Berlijn berustte, ondermijnd". In het Sovjet- Russisch antwoord wordt verklaard, dat Berlijn het centrum van de Sovjetzone is en dat de economie dezer zone ge vaar. liep door het invoeren van een munthervorming door de Westelyke mogendheden „een gevaar, dat nog niet afgewend is". Men ziet: verrassingen bevat het ant woord niet. Dit is precies zo uitgevallen, als voorzien was. De Russen willen nieuwe algehele besprekingen over het Duitse probleem afdwingen, zoals te Warschau is aangegeven! Het woord is nu weer aan de Weste lijke mogendheden, die echter wel eerst overleg zullen plegen. De stelling, dat de Westelijke mo gendheden de overeenkomst van Pots dam hebben ges'chonden door het niet eens te zijn jnet de Sovjet-Russische uitleg en daarom hun recht op bezet ting van Berlijn hebben verspeeld, wordt te Londen „een tactische blun der" genoemd, indien de Sovjet-regering werkelijk de onderhandelingen over de Duitse kwestie in haar geheel in de raad van ministers van Buitenlandse Zaken wil heropenen. De Franse premier, Robert Schuman, heeft tegenover Reuter verklaard, dat het Sovjet-antwoord overeenkomt met de verwachtingen. Op de vraag of de internationale toe stand ernstiger geworden was na de ont vangst zeide Schuman: „In het geheel niet". In Parijse diplomatieke kringen meent men, dat de Britse wens om de zesmo- gendhedenbespre£ingen over de vor ming van een internationaal controle apparaat voor het Ruhrgebied uit te stellen tot na de door Frankrijk voor gestelde datum van 25 Juli, zijn oorzaak vindt in de wens 'van Bevin om van Westerse zijde geen verdere stappen te doen alvorens het standpunt der drie Westelyke mogendheden aangaande het Sovjet-antwoord is verduidelijkt. Belgische oogst bedreigd Het voortdurend slechte weer dreigt de oogst in België ernstig in gevaar te •zullen brengen. Op vele velden ligt de oogst plat en men vreest, dat het graan in de aren zal gaan kiemen, indien de regen nog langer aanhoudt. Vooral de haver blijkt hieraan snel onderhevig te zijn. Als gevolg van de vochtigheid worden de granen ook döor allerlei ziekten, o.a. door de gevreesde roest, aangetast. Deskundigen zijn van oordeel dat het verlies van diverse graansoorten zoals tarwe, rogge, haver en gerst, reeds thans op 1S0.0Ö0 ton kan worden ge raamd. Ook aan de aardappelen berokkent de regen veel schade. Het zetmeel ge halte is veel kleiner geworden en in dien het slechte weder aanhoudt, zul len de aardappelen zeer waterachtig worden. Een periode van mooi weder zou echter spoedig de schade aan de aardappelen kunnen herstellen. Het zelfde geldt voor de suikerbieten. STRAALVLIEGTUIGEN OVER DE OCEAAN. De zes Engelse Vampire-straalivlieg- tuigen van de RAF, die een vlucht over de Atlantische Oceaan maken, zijn op een Amerikaanse vliegtuigbasis in het uiterste Zuid-Westen van Groenland geland en vandaar gevlogen naar Goo se Bay (Labrador)Daarmede is de eerste vlucht met straalvliegtuigen over de Oceaan volbracht. Met de „Zuiderkruis" arriveerden gis termiddag 1600 militairen, waaronder een Fries Bataljon, te Rotterdam. Minister Fiévez brengt een driewerf hoera uit op HM. de Koningin en de Prinses-Regentes. Foto: A.N.P.v. d. W. Politiek verzet m Sovjet-zone TEGEN DE EENHEIDSPARTIJ. Hèt in de laatste tijd sterk groeiende verzet tegen de overheersing der socia listische eenheidspartij in de Sovjet zone heeft thans geleid tot een open lijke breuk in het blok der drie par tijen. Het bestuur der liberale party heeft besloten, dat de partij zich zal terugtrekken uit de z.g. blokcomite s, daar zij van mening is. dat de een heidspartij de grondslagen der samen werking heeft verlaten. De liberale party heeft voorts ernstige bezorgd heid uitgesproken over de werkwijze van de economische commissie voor de zone. Zij verlangt een correctie van de eenzijdige communistische werkwijze van dit voornaamste orgaan der zone en protesteert tegen tiet feit, dat men wetten uitvaardigt zonder de burger lijke partijen te consulteren. De party heeft voorts de waarschuwing geuit, dat er gevaarlijke onrust onder de boeren dreigt te ontstaan door de communis- tische pogingen om een speciale klasse van >.arbeidende boeren" op de voor- i grond te stellen. De liberale partij heeft de hoop uitgesproken, dat zij on- danks deze protesten haar samenwer- j king met het Russische militaire be- stuur zal kunnen voortzetten. De par tijvoorzitter Lieutenant verklaarde, dat de partij vast besloten is zich tegen de communistische overheersing te weren. Bij onderhandelingen met de Christe- lij k-democratische partij deed deze partij toezegging, dat ook zij tegen de politieke ontwikkeling in de Sovjet zone zal stelling nemen. Reeds een half jaar geleden heeft de ontwikkeling in de Sovjetzone geleid tot splitsingen in de beide burgerlyke partijen. Sindsdien is de betekenis dei- beide partyen sterk afgenomen, daar zij in de organen der Sovjetzone volko men werden 'overheerst door de verte genwoordigers der eenheidspartij. In de Sovjetzone moeten dit jaar nieuwe verkiezingen plaats vinden. Van de zjjde der eenheidspartij is reeds herhaaldelijk gezinspeeld op de moge lijkheid van uitstel dezer verkiezingen. Ook hiertegen heeft de liberale party zich gekeerd. STAKING CANADESE SPOORWEGEN AFGELAST^ De Canadese spoorwegvakvereniging heeft er in toegestemd de staking, die heden zou beginnen, af te gelasten. Er werd overeenstemming bereikt over de verhogingvan het uurloon met 17 cent, met terugwerkende kracht tot 1 Maart. De staking dreigde 128:000 spoorwegarbeidèrs te zullen omvatten. Willen de communisten strijd? Volgens het laatste bulletin is het leven van Togliatti, behoudens on voorziene complicaties, buiten gevaar. Geheel Italië verkeert in een toestand van grote opwinding als gevolg van de aanslag opr Togliatti. In de meeste gro te steden heerst een algemene staking. Het heeft er alle schijn van, dat de toe stand zfch ontwikkelt in de richting van 'n strijd tussen communisten en de regering om de contróle van de straten. De communistische partij heeft haar gehele gewicht van «twee millioen par tijleden en zeven millioen vakvereni gingsleden in de schaal geworpen in een poging de aanslag op Togliatti te ge bruiken om de regering omver te wer pen. Te Rome had men gisteravond de indruk, dat in de Noordelijke steden, waar de communisten ^en sterke posi tie innemen, de krachtmeting tussen re gering en communisten spoedig zal be ginnen. Het Italiaanse vakverbond heeft meegedeeld, dat heden te midder nacht een officiële algemene staking zal beginnen. De staking geldt voor het gehele land en is van onbepaalde duur. Heden zal men daarover be slissen. Van de algemene staking zijn uitgezon derd de bakkers en 't personeel werkzaam in .ziekenhuizen, bij de melkvoorziening en het telefoonbedrijf. Levensmiddelen winkels mogen tot het middaguur ge opend blijven. De vakbond heeft bevolen, dat het spoorwegverkeer in geheel Italië tegen hedenochtend 6 uur tot stilstand moet zijn gekomen. In verscheidene steden, waaronder Turijn, Genua, Livorno en Napels, zyn reeds bloedige onlusten uitgebroken. Er zouden al doden en talrijke gewonden zijn gevallen. De minister van Binnen landse Zaken heeft met de hoofden van legerstaf en politie overleg gepleegd over de maatregelen om uitbreiding van de onlusten te voorkomen. De pers geeft algemeen uiting aan verontwaardiging over de aanslag, die het land onnoemelijke schade kan be rokkenen. Premier De Gasperi heeft het volgen de telegram gezonden aan mevrouw Togliatti: „Hierbij geef ik u uit naam van mijn collega's in de regering en mijzelf van ganser harte uitdrukking aan de wens voor een spoedig herstel van uw echtgenoot en onze diepe ver ontwaardiging over de misdadige aan slag". De regering heeft voorts een commu niqué uitgegeven, waarin zij „de socia- listisch-communistische leiders van het Italiaans vakverbond, die een misdaad, waar de regering in het geheel geen schuld* aan heeft, tot voorwendsel ne men om te trachten het land tot een politieke algemene staking te brengen" laakt. De regering neemt „alle maatre gelen om tegen de situatie opgewassen WEINIG VERANDERING. Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele verspreide regenbuien. Zwakke tot ma tige wind uit Westelyke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 16 JULI Zon op: 4.38 uur; onder: 20.53 uur. Maan op: 17.17 uur; onder: 0.40 uur (E.K.). Hoog water te Katwijk te 11.55 en 24.00 uur. Padvindsters uit elf landen nemen deel aan het internationale padvindsters- kamp, georganiseerd door het district Bloemendaal van het Nederlandse Pad vindsters Gilde te Aerdenhout. De opening van het kamp door het hijsen van de vlag Foto: A.NP.Ds. te zijn en de democratische vrijheden te verdedigen" en verzoekt „alle arbei ders en alle burgers een eind te maken aan een beweging, die het land tot een economische en politieke ondergang voert". TELEGRAM VAN STALIN. Radio Moskou meldt, dat Stalin een telegram aan de Italiaanse communis tische partij heeft gezonden van de vol gende inhoud: „Het bestuur van de communistische partij van de Sovjet- Unie is ten zeefcste verontwaardigd over de lage aanslag op het leven van de leider der Italiaanse arbeidersklasse, onze geliefde kameraad Togliatti. Het betreurt, dat de vrienden van kameraad Togliatti niet in staat waren hem te gen de gemene aanval te beschermen". AFTREDEN REGERING GEËIST. De communistische afgevaardigde Pa- jetta stelde in de Kamer een motie van wantrouwen in de regering voor, waarin verklaard wordt, dat de regering-De Gasperi zowel politiek als moreel ver antwoordelijk is voor de aanslag op Togliatti. Deze motie zal heden behan deld worden. De Gasperi verklaarde, dat de rege ring, wanneer zij er van overtuigd zou zijn dat de oppositie ook maar een schijn van gelijk had met te zeggen dat de regering voor de aanslag verant woordelijk was, terstond zou aftreden Doch aangezien hy er van overtuigd was, dat dit niet het geval was, zou de regering zich verdedigen. De Chrlstehj k-democratische afge vaardigde Turnaturi, die de pleger van de aanslag een kaartje heeft gegeven voor de publieke tribune voor de Kamer vergadering van Dinsdag verklaarde in de Kamer: „Ik zweer by God en het parlement, dat ik Pallante (de dader) niet eerder gekend heb en dat ik hem alleen maar een kaartje gegeven heb, omdat hij kwam uit een district, waar ik vele stemmen verkregen heb". DE DADER. De aanvaller zou de politie verteld hebben, dat hfj naar Rome was gegaan '•■^uitsluitend met het doel Togliatti te vermoorden, die hij beschouwde als „een vijand van het volk". Volgens een on bevestigd bericht zou een broer van de aanvaller aan het Russische front ge sneuveld zijn. De Gasperi zeide, dat de aanslag het ergste was, dat had kunnen gebeuren. „Wij moeten niet op deze manier vech ten". Van liberale zijde werd verklaard, dat de aanvaller tot 1946 lid was van de liberale partij. Ook in de Italiaanse Senaat veroor zaakte het nieuws van de aanslag een tumult. Verscheidene communistische senatoren trachtten de minister, van van Binnenlandse Zaken, Scelba, die i zich op de regeringsbank bevond, te lijf te gaan, doch werden door hun par ty genoten tegengehouden. In kringen van het ministerie van- Binnenlandse Zaken verklaarde men, I dat de aanvaller een student was in de rechten, Antonio Pallante genaamd. Hjj werd te Bognoli Irpino geboren en woont in Randazzo. Pallante zou de po litie nog gezgd hebben, dat hij doornie mand tot zijn daad was aangezet, doch geheel spontaan handelde. Gisteren hebben wij een slang aan onze boezem gekoesterd. Een echte, vleselijke. Niet in „Artis", maar in een eer biedwaardig herenhuis op de Hooglandse Kerkgracht in de oude nu voor ons niet meer ver trouwde Sleutelstad. Er gebeuren wonderlijke zaken in het oude genoeglijke Leiden, za ken, die ons doen wankelen in een hecht geloof, deze stad te kennen, een deel van haar lichaam en wezen te zijn. Nog maar ternau wernood bekomen van de sensatie van de „vondst" van een kanon binnen de wallen van het bolwerk der vrijheid, overrompelde ons gis teren de mededeling, dat er een slang gefbnden was op de Hoog landse Kerkgracht. Een echte, levende, griezelige, sissende, gesple ten tongige slang. Het monster heette overmeesterd te zijn door een stoutmoedig Leide- naar, de heer Timmermans, in wiens woning naby de plaats, van de vangst, wij, zoals gezegd, het serpent aan onze boezem koester den. In een doos overigens, een stevige doos met een dikke glas plaat als kykvenstertje, bevestigd met vertrouwenwekkende koorden. wy hebben gehuiverd, waar schijnlijk even hartstochteiyk als het overmeesterde gedrocht van ruim een meter lengte. Wij zagen zijn sissende uitvallen tegen het ons beschermende glas aan voor vlees geworden boosaardigheid, doch achteraf bezien zal het wel dezelfde doodsangst zyn gèweest, die ons de doos met sprongsgewijs versnelde bloedsomloop weer deed neerzetten op een manier, die veel weg had van van ons werpen, voorzichtig genoeg om het. glas niet te breken en de boosheid niet te verlossen. Wy hebben gehuiverd en geluis terd naar het relaas van deLeidse grofwildjager, die gistermiddag op het vreemde geval attent werd ge maakt door kinderen.' Op de Hoog landse Kerkgracht, midden In Lei den, óp klaarlichte dag. Met onver vaarde moed heeft hy met behulp van gordijnroeden en een omvang rijke kartonnen doos de vreemde .verschyning van haar vryheid be roofd. Hij heeft ons gevraagd, wat hij er verder mee moest. Doodmaken leek wreed, nu het ondier eenmaal was gekerkerd. Maar in de kost nemen was evenmin een aanlokkelijk denkbeeld. Ons advies, na een vergeefse speurtocht in de omgeving naar een mogeiyke eigenaar of plaats van herkomst, was een schenking aan het dierenpark in Wassenaar. Hetgeen geschiedde. Leiden is vanmorgen verlost van een ongure gast. En nog steeds bestaat geen ant woord op de vraag, vanwaar het monster stamde. Enige dagen geleden werd in Lei den een kanon als gevonden voor werp ingeleverd. Wanneer wy juist zyn ingelicht staat nog een tweede kanon van gelyk ka liber op het punt in het daglicht te treden. Gisteren \yerd een ver vaarlijk serpent gesignaleerd en overmeesterd. Leiden is Leiden niet meer. Nogmaals heeft de slang een pa radijs verstoord. Waar eens, rond de vriendeiyke plantsoentjes en tussen de oude vertrouwde gevel tjes, in de schaduwen van de eer biedwaardige Hooglandse Kerk de kinderen hun speelparadijs von den, waar des avonds paradijzen werden ontdekt onder een min zaam toeziende glimlachende maan, waar rust en vrede heersten, daar sluipen de Leidenaren nu schichtig rondblikkend over het midden van de straat, de donkere portieken mydend, zoekend naar verscholen gevaren. wy zien Leiden nu met nieuwe ogen. Ogen waarin argwaan loert BINNENLAND De bliksem is ingeslagen ln de boer derij van de landbouwer H. Voortman te Gelselaar (gem. Boreulo). Het gebouw stond ln een ommezien in lichter laaie, zodat de brandweren slechts weinig kon den uitrichten. Een groot deel van de in boedel kon worden gered. Bijna de gehele hooioogst ging verloren. Ter gelegenheid van het gouden re geringsjubileum van H.M. Koningin Wil- helmina zal op 1 September a.s. op het Brinkplein te Baarn. met als achtergrond de oude dorpskerk, „een spel van de jeugd" worden opgevoerd. Alle Jeugdver enigingen te Baarn zullen hieraan mede werken. Onder buitengewoon grote belang stelling werd gisteren te Hollum de 100ste verjaardag gevierd van weduwe H. Visser- Dokter. meer bekend op Ameland als „tante Hieke". Door de muziekhistorische afdeling van het Gemeentemuseum te Den Haag zal ln Juni 1949 een internationaal viool- makersconcours worden georganiseerd, waaraan zal worden toegevoegd een ten toonstelling over hedendaagse vioolbouw; bij voldoende deelneming zal een congres voor vioolmakers worden gehouden. Dit concours zal worden opengesteld zowel voor vaklieden als voor amateurbouwers. Maandag a.s. zal het bewaringskamp voor politieke delinquenten te Domburg worden opgeheven. De geïnterneerden wor den in andere kampen ondergebracht. BUITENLAND Argentinië en Hongarije hebben een handelsverdrag getekend, dat voorziet ln een goederenruil ter waarde van 300 mil lioen dollar ln de periode tot 31 December 1952. De Amerikaanse militaire gouverneur, generaal Clay, heeft medegedeeld, dat de besprekingen tussen de premiers tier West-Duitse staten en de drie militaire gouverneurs, die heden zouden plaats hebben, zijn uitgesteld, omdat generaal Koenlg, de Franse gouverneur, niet aan wezig kon zijn. BU Toulon zyn zes zwaar verbrande lichamen van Inzittenden van een Britse Dakota geborgen. Het toestel, dat met vracht op weg was van Malta naar Mar seille. Is ln zee gestort. Er zyn geen over levenden. Twee der omgekomenen waren passagiers. In een fabriek te Ahlen (Westfalen) ts een cylinder met acetyleengas uit el kaar gesprongen, tengevolge waarvan 8 personen om het leven kwamen en 20 ge wond werden. Een gedeelte van het dak werd weggerukt en er woedde een brand van 4 uur. Te Muenchen is het proces begonnen tegen Hitier en Eva Braun, waarbll beslist zal worden over de vraag of zij behoren tot de categorie „grote oorlogsmisdadigers". Mocht dit zo zijn, dan zullen hun bezit tingen verbeurd verklaard worden. Frankrijk herdacht gisteren de be storming van de Bastille op 14 Juli 1789. Alle winkels en kantoren ie Parys waren gesloten. Bij besluit van de Roemeense minis terraad zyn verscheidene in het buiten land vertoevende vooraanstaande Roeme nen. onder wie mevr. Lupescu. de echtge note van ex-konlng Carol, van de Roe meense n^lonalltelt vervallen verklaard en hun bezittingen geconfisqueerd. Het presidium van de opperste Sovjet van de U.S.S.R. heeft een decreet uitge vaardigd. waarby de heffing op de in de landbouw gemaakte winsten wordt ver hoogd met het oog op de vermeerdering van de inkomsten der Kolchozen en In dividuele landbouwondernemingen. Drie Mosquito's van de Britse lucht macht zijn op enkele kilometers afstand van elkaar ln de buurt van Lincoln neer gestort, toen zij terugkeerden van een oefenvlucht. De tweekoppige bemanning van het eerste vliegtuig kwam om het leven, de beide inzittenden van het tweede vliegtuig konden zich per parachute in veiligheid stellen. De bemanning van het derde vliegtuig dat neerstortte door een verkeerde landingsmanoeuvre, kwam er ook heelhuids af. De rechtbank van Istanbul heeft diverse socialistische vakbondsleiders en anderen, die in September 1946 zijn aan gehouden wegens opruiende propaganda, veroordeeld. Er zijn vonnissen van 1 tot 4 Jaar gevangenisstraf uitgesproken. De leider der arbeiders- en boerenpartij ls veroordeeld tot 5 Jaar gevangenisstraf. De leider van de socialistische partij en 10 anderen zijn vrygesproken. In Berlijn RUSSISCHE OEFENINGEN. Sovjet-parachutisten hebben op on geveer acht km. ten westen van het Britse vliegveld Gatow* het einde van de Britse luchtbrug, springoefeningen gehouden. De Sovjet-autoriteiten had den dit van te voren aangekondigd. Zij werden echter iets meer Westelyk van de aangegeven plaats uitgevoerd. De luchtbrug werd niet gestoord. Volgens de onder Sovjet-Russische vergunning verschynende „Vorwaerts" zouden de Westelyke geallieerden een plan opgesteld hebben voor terugtrek king «uit Berlijn, onder de codenaam „Secret operation". Een woordvoerder van de Westerse geallieerden noemde dit bericht „weer een onderdeel van de Sovjet-Russische zenuw oor log". Het is een zuiver ver zinsel! Om Palestina In de Veiligheidsraad is gisteren hef tig gedebatteerd over de Amerikaanse resolutie, die door de Arabische landen fel werd gehekeld. Syrië deed een voorstel het Interna tionale Hof te raadplegen over de status van Palestina na afloop van het Britse mandaat. China was tegen de Amerikaanse re solutie. Graaf Bernadotte deelde de raad me de, dat aleer men pogingen deed om een tweede wapenstilstand tot stand te brengen, hy een voldoende aantal waar nemers zou moeten hebben. Hy dacht, dat 300 wel het minimum was. De Sovjet-Unie steunt de Ameri kaanse resolutie voor zover zy verwyst naar„bedreiging van de vrede" en een bestand eist, doch verwerpt paragraaf 5, die een voorstel tot actie door de be middelaar inhoudt. Colombia en België aanvaarden de Amerikaanse resolutie, doch ook het Syrische voorstel. Aan de fronten duurt inmiddels de stryd voort zonder wyzigingen van enige betekenis. Ook in Jeruzalem gaat het vuurgevecht over en weer voort. HET PROCES TE ZAGREB. Tijdens het proces van de leden der Oesthasy I-organisatie te Zagreb heeft de eerste beklaagde. Milosj, erkend, dat hy in 1946 FawelitsJ uit Oostenryk naar Italië heeft helpen vluchten. Ver der heeft hy verklaard, dat „de pries ter Dragnowitsj, die in betrekking stond met de kringen van 't Vaticaah, hem door bemiddeling van de gezant van Peru de nodige papieren hëeft be zorgd." Volgens de verklaringen van Milosj zou „de Paus aan twee zyner landgeno ten hebben beloofd van zyn gezag ge bruik te maken, opdat-de „goede ka tholiek" Pawelitsj niet aan de Joego slavische autoriteiten zou worden uit geleverd." HET ONGEVAL DER DEENSE KONINGIN. Koningin Ingrid van Denemarken en haar twee dochters, de achtjarige prin ses Margrethe en de tweejarige prinses Anne Marie, hebben een lichte hersen schudding opgelopen by een auto-on geluk op twee kilometer afstand van het koninklyk kasteel Graasten. De ko ningin chauffeerde zelf en verloor op een gegeven ogenblik de macht over het stuur op de gladde weg. De wagen slip te, maakte een draai en botste daarna tegen een boom. De chauffeur, die zich mede in de auto bevond, werd ernstig gewond. Koning Frederik begaf zich yiings Bij deze delen wij onze abonné's mede, dat onze Jubileum-Uitgave is uitverkocht, zodat vrij verdfere bestellingen tot onze spijt niet meer kunnen uitvoeren. DE DIRECTIE Zwitserland weigert onderhandelingen OVER DOOR DUITSERS GESTOLEN GOUD. In een officieel communiqué deelt de Zwitserse regering mede, dat de Zwit serse Bondsraad van de Amerikaanse en Nederlandse regering het verzoek ontving tot het voeren van besprekin gen over goud, dat tydens de oorlog door de Nederlandse regering resp. de Nederlandse Bank naar Duitsland werd gezonden en gedeeltelyk door de Deut sche Reichsbank aan de Zwitserse Na tionale Rank werd verkocht. De Zwitserse bondsraad kon dit ver zoek tot het voeren van besprekingen niét inwilligen, aangezien in de fi nanciële overeenkomst van Washing ton uitdrukkelijk is overeengekomen, dat door de betaling van 250 millioen Zwits. frs. in goud, van Zwitserse zyde aan alle eisen is voldaan, welke de geallieerde regeringen of circula tiebanken zouden kunnen stellen wat betreft goud, dat Zwitserland tydens de oorlog van Duitsland heeft ver worven. BENOEMINGEN BIJ BUITENLANDSE ZAKEN. De heer G. W. Boi&sevain, thans hoofd van de directe buitendienst van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, die binnenkort als Nederlands gezant naar Athene vertrekt, zal in zyn func tie worden opgevolgd door dr H. R. v. Houten, ambassaderaad te Brussel. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer A. J. D. Steen stra Toussaint. ambassaderaad te Pa rys, tot Nederlands gezant te Manilla. Te Karachi (Pakistan) zal een .Ne derlandse ambassade worden ingesteld. Voor de post van ambassadeur aldaar is bestemd jhr mr M. P. M. van Kar- nebeek, die tot voor kort ambassade raad te Moskou was. JAARVERGADERING NED. POLITIEBOND. Aansluiting bij N.V.V. wordt ontraden. In de congreszaal van de tentoon stelling Berg en Bos te Apeldoorn is gistermiddag het jaarlykse congres be gonnen van de Ned. Politiebond. De voorzitter, mr W. A. J. Visser uit Zeist, sprak de hoop uit, dat het nieuwe kabinet de basis mocht leggen voor een politiewet, welke spr. dringend nood- zakeiyk achtte. De voorzitter, alsmede de secretaris, de heer A. Leewis werden in het hoofd bestuur herkozen. In de plaats van de heer J. J Coefooorn werd de heer A. K. Mud tot penningmeester benoemd. Als voon^amste agendapunt komt vandaag de aansluiting by het N.V.V aan de orde. De commissie uit het hoofdbestuur, welke hierover een rap port heeft uitgebracht is tot de .conclu sie gekomen, dat aansluiting beslist moet worden ontraden. Het hoofdbe stuur heeft aanvaarding van deze con clusie voorgesteld. naar de plaats van het ongeval zodra hem de tyding werd gebracht en reed zijn echtgenote, de kinderen en d# chauffeur terug naar het kasteel, van waar zy vervolgens per ambulance naar het «iekenhuis werden gebracht.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1