Regeringsinstanties in Nederland gaven vrijbrief voor ernstigste collaboratie Instelling welke veel bijdroeg aan bevordering van het culturele leven „Inheemse Kerken hebben onze hulp zeker nodig" STADSNIEUWS Oplossing van geschillen in „Bloembollencultuur?" Radio-programma DINSDAG 13 JULI Dr K. J. Brouwer in Nederland terug „Maar haar zelfstandigheid moet worden gewaarborgd" Nog maar nauwelijks van zijn be- zoek aan de zendingsvelden in In- dië in Nederland teruggekeerd, hadden wij hedenochtend reeds een ondetjioud met de president-direc teur van de Verenigde Zendings corporaties, dr K_ J. Brouwer. Dr Brouwer, die deze reis maakte in opdacht van de V.N.Z., terwijl ook de Synode der Ned. Herv. Kerk straks met belangstelling van zyn ervaringen kennis zal nemen, ver toefde ruim 5 maanden in Indië en had daar 'n veelvuldig contact met de leiders der Jfcheemse Kerken en de door Nederland uitgezonden zen delingen. Ook was hij mede aanwe zig op de te Buitenzorg gehouden synode der Protestantse Kerken. Al dadelijk kwamen wU te spreken over de plaats, welke het christendom in Indië inneemt. „Het is een bijzonder gunstig teken, aldus dr Brouwer, dat er onder de Inheemsen een merkwaar dige vraag bestaat naar het Christen dom. Overal waar ik kwam. valt er in dit opzioht een uitbreiding, zowel in de breedte als in de diepte, te consta teren. Daarbij is het opmerkelijk, dat vooral het streven naar de zelfstandte- making der Inheemse Kerken zich al- lerwege openbaart. Vooral op het mo ment, dat de Nederlandse zendelingen Het is voor mij interessant te ervaren, dat ik door deze reis weer helemaal „bij" ben gekomen. Het Is nu eenmaal zo, dat men H por nercnnnliiv -r-ïn-"'.- <:qn 5 Politieke partijen in Djokja blijven strijd voeren De vergadering der politieke partijen te Djokja heeft qrt. 1 van het „Na tionaal Programma" aangenomen. Dit artikel luidt: ,.De strijd zodanig voeren, dat op zijn laatst op 1 Januari 1949 de nationale, souvereine. onaf hankelijke staat Indonesië zal zijn gevormd, welke geheel Indonesië om vat, gebaseerd op het geloof aan God, volkssoevereiniteit, nationalisme, men selijkheid en coeia'e rechtvaardigheid" OFFICIËLE UITSLAG TWEEDE KAMERVERKIEZING. De officiële uitslag der Tweede Ka merverkiezing is gelijk aan de door ons vermelde. EXAMEN KOLONIELEIDSTER. Onder toezicht van de Inspectie v. h. N.O. voor meisjes en gedelegeerden van de Centr. Raad van Kinderuitzending is het examen voor Kolonieleidster afge nomen in de Huishoudschool. Rapen burg 23. De leerlingen waren afkomstig van de Huishoudscholen te Rotterdam (Graaf Florlsstraat), Haarlem (Voorhelm straat), Schiedam en Leiden (Rapen burg 23). Geslaagd de dames: J. Mulder Haar lem. T. de Haas Santpoort, J. Gevers Hoofddorp. A. Spaargaren. Aalsmeer, A. Lenning Driehuis. D Witte Bever wijk, L. Maartens Heemstede, I. van Zanen, L. de Lagh, B. Buys, W. Jan sen en S. Langeler te Haarlem, M. Stremmelaar, D. Heinen en N. Kuilman namen^ftn^w^S gemaakte aUen Beverwijk. 'T. Hensen te Haar- |?ozen leden :eTaent door lera, J. Swalf te Vlaardingen, c. de lotingen aangewezen om zitting te ne- -- - - - men de heren F. J. Goedhart te Am sterdam voor de Partij van de Arbeid. G. van Praag te 's-Gravenhage voor de C.P.N, en G. Ritmeester. Den Hel der voor de V.V.D J. Brouwer minuten meer afdoet, dan met het schrijven van wel 25 brieven. Ook in de toekomst zal met het leggen van deze persoonlijke contacten voortgang moeten worden betracht". Met ingenomenheid hebben wij dr Brouwer's beschouwing vernomen en werden geïnterneerd (1942) heeft men verheugen ons met hem over de blijk- begrepen, dat men aanwegezen was op j?are vooruitgang van het gezegende zen- self-supporting. Wat dit betreft heeft ons de oorlog in zeker opzicht nog winst opgeleverd. Wy kunnen ons over dit streven niet anders dan verheugen, hetgeen echter weer niet weg neemt, dat de Inheemse Kerken onze hulp ook in de toekomst nog zeer zeker nodig zullen hebben. Telkens is het mij in gesprekken opgevallen, dat deze hulp ook gaarne zal worden aan vaard, maar hierbij zal duidelijk voorop moeten staan, dat de Ker ken in Nederland de leiding weer niet tot zich zullen trekken. Geluk kig kan ik U verklaren, dat deze bedoeling by ons geenszins voorzit. Wij stellen ons op het standpunt, dat wy aan de Inheemse Kerken de kerkelijke souvcrelniteit volko men moeten afstaan. Hoewel er in sommige kringen der In heemse Kerk »nog wel een zeker wan trouwen omtrent onze bedoelingen be staat. ben ik van mening, dat ook deze zü het kleine weerstand nog wel zal verdwijnen. Maar dan zullen wij ook voortdurend van het standpunt der zelf standigheid der Inheemse Kerk moeten uitgaan Ook de zendelingen zullen zich de collega's der Inheemse predikanten moeten weten. De tijd. dat wij t.o.v. de Inheemse Kerken een zekere superiori teit bekleedden, is gelukkig voorbij". Nadat dr. Brouwer óns had verklaard, dat ook op het terrein der medische zen ding de verhoudingen precies hetzelfde liggen ook hier zullen de Nederland se doktoren in de toekomst bereid moe ten zijn onder een Indonesische direc teur te werken spraken wij nog een ogenblik over de uitwendige opbouw van het zendingswerk Hier ztln volgens anze zegsman de moeilijkheden nog bijzonder groot #p bepaalde terreinen is veel ver woest vooral In de omgeving van Me- nado De uitwendige opbouw heeft in vele streken dan ook nog eer; oroviso- risch karakter. "Voorts laat op aile zendinesterreinen het gebj^ aan be hoorlijk opgeleide "n'isen zich rnst.g gevoelen. Zowel op gebied 7er kerf: a's der school zal in dh opzicht nog veel moeten gebeuren. Het stemt tot dank, dat er tekeneD ziln, welke in deze ich- ting wb7en Dr BROUWER BRACHT GEEN BEZOEK AAN REPUBLIEK. „Hebt U ook nog een bezoek aan de republiek gebracht?" „Tot mijn grote spijt moest ik hiervan af zien. Hoewel ik reeds een republikein se pas in mijn bezit had, hebben ver keersmoeilijkheden (het Uitvallen van een vliegtuig) mij dit belet. Wel maakte ik uit de gesprekken op, dat ook in de republiek het werk van de Inheemse Kerk regelmatig voortgang vindt. Ook daar waar de denfbrcatielyn dwars door de bezette gebieden loopt, wordt de ker kelijke eenheid gehandhaafd". „En heeft U nog iets van militaire ongeregeldheden gemerkt?" „Neen, behoudens enkele strubbelin gen, veroorzaakt door rampokbenden, was het overal rustig. Ik heb zelfs geen enkele maal onder militair geleide be hoeven te reizen". Tenslotte vroegen wij dr Brouwer, of deze reis hem voldoening heeft geschon ken. „Zeer zeker en héél veel. Wij leer den over en weer elkanders moeilijk heden kennen, terwijl er ook een beter begrip voor elkanders positie Is gerijpt. dingswerk onder nog altijd moeilijke omstandigheden. Waterwandelaar No 1 Een kunststukje van een 51-jari- ge Engelse spoorwegarbeider, ge naamd Joe Simms, heeft gister avond in Londen grote belangstel ling getrokken. Hij ls er nJ. In geslaagd door het water van de Theems te wandelen over een afstand van 200 meter, waarover hij 17 minuten deed. De man zegt, dat hij er na proef nemingen, welke 18 jaar duurden, In geslaagd is, een nieuwe methode te ontwikkelen, om zich door het water voort te bewegen. Hij hield tijdens zijn wandeling 1oor de Theems de armen voor de borst gekruist en alleen zijn hoofd stak boven het water uit. Waarnemers, die hem in een boot "olgden, verklaarden dat Simms zich de hele tijd -volkomen recht standig hield. De waterwandelaar, die natuurlijk nergens met de voe- •n de ernnd kon aanraken, hield tijdens zijn experiment een para- pluie boven het hoofd. Of deze laatste bij de nieuwe methode be hoorde, vertelt de historie niet, maar misschien hielp zij mee tot het bewaren van het evenwicht. Simms. die 83 kilo weegt zeide, dat een en ander o.a. een gevolg was van de over—'n" ig van de geest over de materie. Wij vinden het dan ook een „knappe" presta tie, maar geven vooralsnog voor keur aan de tot nu toe eebruikr lijke zwemmethode, waarmee de water-enthousiastelingen toch vlug- gpr opschieten! Wie gaat zyn voorbeeld in een "an de 'Leidse grachten volgen? Maar zorg, dat een agent U niet in de gaten krijgt, want dan is men er ook in dét opzicht „vies" bij Geen bereidverklaring voor woningtextiel meer nodig GEVOLG VAN VERSTERKING DER TEXTIELPOSITIE. (Speciale G.PJ3. berichtgeving). Naar wy vernemen heeft het C.D.K. bepaald, dat de bereidverklaringen welke tot dusver door dit kantoor werden verlangd, voor het verkrijgen van vergunningen van woninginrich ting-artikelen, dekens e.d. in den ver volge niet meer vereist zijn. Zij, die een aanvrage voor deze arti kelen hadden ingediend, welke reeds werd toegestaan, doch aan wie geen vergunning was verstrekt. daa$ zij nog niet over de vereiste bereidverklaring beschikten, zullen door de plaatselijke distributiediensten alsnog worden opge roepen. tot het in ontvangst nemen van de vergunningen. Indien men reeds, zowel over een vergunning als over een bereidverkla ring beschikt, doet men verstandig aan te kopen bij de zaak, welke die bereid verklaring verstrekte. Het- besluit tot afschaffing van de bereidverklaring is gevolg van de versterking der textielpositie. Het betekent voor het publiek een Be sparing van een extra-gang naar het distributiekantoor, voor de winkelier en het C.D.K. een grote vereenvoudiging der administratie. SCHREIEDER EN GISKES VOOR DE ENQUÊTECOMMISSIE. Vandaag zijn in verband met het on derzoek van het England-Spiel door de Parlementaire Enquêtecommissie ge- j tegenvoorstellen die de premiers te hoord Kriminaldirektor Joseph Schreie- Koblenz hebben opgesteld met betrek der en de Oberstleutnant by de Mil. I king tot de constitutie voor West-Duits- Abwehrstelle Giskes. land. OVERLEG OVER C. V. G.D.-RAPPORT INZAKE HANDELSBELEMME RINGEN. Gistermorgen had te Kalioerang een informele bijeenkomst plaats tussen de C. v. G.D., de Ned. en de Rep. delega ties met betrekking tot het rapport in zake de Ned. in- en uitvoerbepalingen d.d. Januari 1947, welk rapport door de C. v. G.D. als uitvloeisel van de jongste debatten in de Veiligheidsraad, aan die raad moet worden uitgebracht. Van Ned. zijde waren aanwezig de he ren Elink Schuurman en Van Hoog straten. De vergadering duurde 4 uren, waardoor de op de agenda staande bij eenkomst van de econ-financiële com missie geen voortgang kon hebben: deze is thans vastgesteld op Vrijdag a.s. TABINTA BRACHT 300 AMERIKAANSE STUDENTEN. Vanmorgen om 6 uur is de „Tabin- ta" van de Kon. Mij. „Nederland" de Nieuwe Waterweg binnengekomen met ongeveer 300 Amerikaanse studenten. 2y zullen zich weer over geheel Europa verspreiden. Een gedeelte „doet Neder land aan", gaat op Walcheren of in Zuid-Beverland in werkkampen arbei den, anderen behoren tot de jeugdher- berggroepen en arriveerden met fiets en al, om per tweewieler Europa te gaan verkennen. Ter begroeting was aanwezig jhr mr C. de Ranitz, namens het Dep. van K. en W. De ontvangst werd verzorgd door het Ned. Bureau voor Buitenlandse. Studentenzorg, de N.B.B.S., een parti culiere organisatie, door studenten op gericht. Alle Amerikanen werden ge tooid met een grote Oranjebloem BEROEP OP GENERAAL KOTIKOF. De FDGB, de Duitse vakbond, waar in de communisten de meerderheid hebben, heeft een beroep gedaan op generaal-inajoor Kotikof, de Sovjet- Bruin en N. Wessels Schiedam. L. de Jong te Oegstgeest, J. Boer te Wou- brugge, C. van der Niet en G. Warneke te Noordwyk, D. Delwel, T. Bruin T. Confurius. F. Hoogewey. J. van dei- Stoep. C. v. d. Sluys, S. Schouten. C. den Hollander allen te Rotterdam, T. Adriaansens en F. Tettelaar Schiedam, Tr. van Baaien Maassluis. PLANTSOENCONCERT. Het programma voor het Plantsoen- concert op Donderdag a.s., s avonds 8 uur. te geven door „De Post", direc teur de heer Veenhof, luidt als volgt: Engelandvaarders, mars. W. Schild; Sur le Lac de ia Gileppe, ouverture. Jean Preckher; La Flute enchantée (Fantaisie sur l'Opéra de Mozart) M. J. H Kessels; Waria (Introduction Po lonaise) Fernand Andrieu; March aai Héros, Horatio Nichclls; Une nuit grenade (Fantaisie brillante sur l'epé- ra) C. Kreutzer; Versnellingen, wals <arr. H. Luzenau) Joh. Strauss; Erl- könig (ouverture) Dramatique, Joh. Boers en Titanenmars (arr. P. J. Mo len aai-) K. Stork. Gebr. De Vilder en de heer Doedes van rechtsvervolging ontslagen Jtiet Byz. Gerechtshof te Den Haag deed uitspraak in de zaken tegen L. Doedes, directeur van de Hollandse Beton My N.V. en de Gebrs. De VUder directeuren van de N.V. Amsterdam se Ballast My. De drie verdachten werden van alle rechtsvervolging ontslagen. Door het Hof werd ten aanzien van de strafbaarheid overwogen, dat verdachten een beroep hebben gedaan op een door hen ingewonnen advies van de hoogste in die tijd nog in Nederland verblijvende regeringsinstanties. Daarbij is komen vast te staan, dat er op 31 Mei en 7 Juni 1940 besprekingen zijn gehouden door het college van secre tarissen-generaal met de vertegenwoor diger van generaal Winkelman, de toen malige kapitein Schepers. Daarbij werd de mening uitgesproken, dat het bezet tingsleger recht had op onderdak en dat dit leger, daar het ook een luchtmacht bezat, moest beschikken over vliegvel den, hangars, startbanen en kazernes, waaraan door de Nederlanders medewer king moest worden gegeven. Het door de vertegenwoordiger van generaal Winkel man uiteengezette standpunt werd door het college aanvaard. Er zijn inlichtingen gevraagd door het bestuur vamde federatie van werkgevers in het bouwbedrijf. Men had toen een onderhoud met dr Hirschfeld. Daarbij verklaarde deze toenmalige secretaris generaal. dat het hier een volkenrechte lijke kwestie betrof en dat werken aan vliegvelden niet waren verboden. K. en O. in het verleden Ruim 50.000 personen bezochten in afgelopen seizoen 146 uitvoeringen etc. Als wij voor vandaag een kort ogen blik willen stil staan by hetgeen de Stichting K. en O. in het afgelopen seizoen voor het Leidse culturele en sociale leven heeft betekend- moeten wij al dadelijk tot de erkenning ko- men. dat er in onze stad maar zeer bevelhebber te Berlijn, om voldoende j weinig verenigingen zullen worden ge vonden, die in zulk een kort tijdsver loop op zulk een populariteit kunnen bogen als juist K. en O., dc Stichting tot bevordering van Kunst, Ontwikke ling en Ontspanning. K. en O., in het leven geroepen op een tijdstip, dat onze bevrijding reeds in de lucht hing 4 Mei 1945 heeft sindsdien geen middel onbeproefd ge laten om de Kunsf en dan met een grote K juist onder die groepen van de bevolking meerdere ingang te doen vinden, welke daar in het verleden nog maar al te zeer van waren verstoken of daarheen nog niet de weg hadden ge vonden. Maar niet alleen dit edele stre ven mogen wy op de debetzijde van K. electrisohe stroom té leveren om de normale tram- en ondergrondse dien sten in de Westelijke sectoren van de stad te handhaven. De vakbond ver klaarde, dat een dergelijke stap de Ber- lijnse bevolking duidelijk zou tonen, wie voor haar eenheid en herstel werkte. -De militaire gouverneurs van de drie Westelijke zones van Duitsland en de premiers van de elf West-Duitse staten zullen Donderdag te Frankfort bijeenkomen ter bespreking van de Voorzitter van Nispen komt op besluit terug iVan een bijzondere medewerker). De voorzitter der Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden, die onlangs, als protest tegen de handelwijze van het Hoofdbestuur, als zodanig is afgetreden, heeft thans verklaard, dat hij het voorzitterschap weer op zich wil nemen. Hieraan ging vooraf een besloten Hoofdbestuursvergadering, waarin de Voorzitter zelve niet tegenwoordig was, en waarin de voornaamste „steen des aanstoots" verwyderd werd. De moeilijkheden, die de laatste jaren de Algemene Vereniging vóór Bloem bollencultuur herhaaldelijk en op min der wenselijke wijze in het licht der algemene belangstelling hebben ge bracht, zijn over 't algemeen terug te brengen tot de grote „antithese" In het bloembollenvak: het handhaven of het verwerpen van de saneringsmaatrege len. De „anti-saneerders" beleefden hun triomf, toen de Algemene Vergadering met een kleine meerderheid de afschaf fing der maatregelen besloot. De Mi nister stoorde zich echter niet aan het besluit der Algemene Vergadering en handhaafde de maatregelen. Het Hoofd bestuur besloot, in het belang van het vak, aan de uitvoering dier maatregelen te blijven medewerken, o.a. door de mededelingen van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten officieel In het or gaan der vereniging op te blijven ne men. De anti-saneerders zagen zo hun triomf in een Pyrrhus-overwlnning ver keren. Zij drongen er bij het Hoofdbe stuur op aan, dat dit alsnog het af- schaffingsbesluit ten volle zou ten uit voer leggen, maar toen het Hoofdbe stuur daartegenover de vertrouwens kwestie stelde, werd de betrokken motie riet grote meerderheid verworpen. Het Hoofdbestuur kon dus aannemen, dat zijn gedragslijn de Instemming der Vereniging had. Maar officieel lag daar nog steeds het besluit tot afschaffing, en de antisaneerders herinnerden bij iedere gelegenheid het Hoofdbestuur er aan, dat het volgens hen reglementair verplicht was dit besluit Uit te voeren. Het Hoofdbestuur, voor de meerder heid uit voorstanders der maatregelen bestaande, ging echter voort met het uitvoeren dier maatregelen, tot de anti- se neerders in het Hoofdbestuur een kans kregen, toen zij door afwezigheid van enkele hunner collega's In de ver gadering van 14 Mei J.l. de meerderheid hadden. Zij weigerden allereerst, het rapport der Ministeriële commissie tot onder zoek van de moeilijkheden in het tegenst^id fan de voorzitter, kort en goed iedere band met het BVS te ver breken en deszelfs mededelingen niet langer in het orgaan op te nemen. De voorzitter, zeer verbolgen, zowel over de besluiten als de manier waarop ze waren tot stand gekomen, was van oor deel dat hij onder zulke omstandighe den de leiding der vereniging niet lan ger op zich kon nemen en legde de hamer neer. Alleen de lopende zaken zouden nog door hem worden afgedaan. DE LONT IN 'T KRUIT. Daarmee was de lont In 't kruitvat gegooid. Door zijn besliste houding dwong de voorzitter thans de leden der vereniging tot een beslissing. Hij heeft hen er ten volle gelegenheid toe gege ven, want Jhr. Van Nispen tot Panner- den bracht eerst een zakelijk bezoek aan Zweden en ging vervolgens met vacantie, zodat zonder enige beïnvloe ding zijnerzijds, de zaak „rijpen" kon. In die tussentijd was er actie van alle kant. De afd. Lisse sprak In een motie haar vertrouwen in de voorzitter uit en drong er op aan, dat hij zou blijven. Vele an dere afdelingen ondersteunden deze motie. Bepaalde groepen kwekers overlegden omtrent een algehele reorganisatie der Alg. Vereniging. De anti-saneerders verweerden zich heftig zy wezen er op, dat zy reglemen tair volkomen in hun recht stonden, en dat de afwezigheid v<in enkele hoofd bestuursleden op de befaamde vergade ring geheel voor rekening dier afwezi gen kwam. Ook het Hoofdbestuur kwam In actie. Het heeft, bij afwezigheid van de voorzitter, vergaderd, onder leiding van de waarn. voorzitter de heer J. W. A. Lcfeber te Lisse. Alle hoofdbe stuursleden. met uitzondering van de heer Dan. v. Egmond te Rynsburg, waren aanwezig. Op deze vergadering is, met de stem men van drie hoofdbestuursleden te gen, besloten tot intrekking van het besldit van 14 Mei om geen publica ties van het Bedrijfschap meer op te nemen. Besloten werd van dit besluit kennis te geven aan de voorzitter en hem te verzoeken zyn functie weer op te ne men. De heer Lefeber stelde vervolgens vast, dat er aanleiding ls om in een volgende vergadering, hopelijk weer on der leiding van voorzitter Van Nispen, „onder de ogen te zien het voortzetten van de tot dusver bestaande gewoonte on- adviezen te geven aangaande maat regelen voor het bloembollenbedrijf, die door de daarvoor bestaande Instantie worden nodig geacht". Met andere woorden: in die volgende vergadering zal waarschijnlijk toch het rapport der ANTWOORD VAN DE VOORZITTER. In het orgaan der Alg. Vereniging heeft Voorzitter Van Nispen thans me degedeeld, dat zijn bezwaar tegen de weigering van de behandeling van het rapport hiermede nog niet uit de weg is geruimd. Maar het feit dat men, dit bezwaar kennend, toch zyn aanblijven wenst en bereidheid tot samenwerking toont, opent de mogelijkheid tot herstel van betere verhoudingen tussen ln hoofdbestuur en vereniging tegenover elkaar staande groepen. Daarom heeft hij besloten gehoor te geven aan de op hem uitgeoefende aandrang door nog een poging te doen om tot betere verhoudingen te geraken en deel te nemen aan de be raadslagingen in het en O. schrijven, daarnaast ls zij er ook in geslaagd om b.v. de „Gijsbrecht van Aemstel". het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest (tot 6 x toe), een Nel Oosthout en een Jac. van Elsacker naar Leiden te halen. Ongetwijfeld gebeur tenissen op zichzelf. Om dan nog maar te zwijgen van de 7 première-filmvoor stellingen, w.o. de wel hoogst zeldzame film „Farrebique". Dat het „huwelijk", dat K. en O. in dertijd met de Leidse Volksuniversiteit is aangegaan, waardoor zij ook het ont wikkelingswerk binnen haar Invloeds sfeer trok, wel zeer bijzondere vruchten heeft afgeworpen is algemeen bekend en gewaardeerd Niet minder dan 23 lezingen, welke 1300 bezoekers trokken, werden georganiseerd, terwijl een cur sus Engels (voor beginners en gevorder den) en één over algemene ontwikkeling 63 deelnemers had. Een al wel zeer dankbaar object waren de 25 excursies, o.a. naar de ten toonstelling „Kunstschatten in Wenen" te Amsterdam, welke ruim 980 deelne mers hadden. In één adem moeten wij in dit verband ook noemen de 3 in „De Lakenhal" ingerichte tentoonstellingen, waarvan alleen al de huisviyttentoon stelling door 2650 personen werd be zocht. Maar ook de zeer bijzondere ex positie ..Ambachtskunst in Rijnland" bracht het hier tot 1025 bezoekers. Maar, zoals gezegd, niet alleen aan de O van ontwikkeling, maar ook en vooral aan de O van ontspanning heeft K en O. ruime aandacht besteed. Zo werden voor de houders van groene kaarten (door de bedrijven gesubsi dieerde voorstellingen en concerten) niet minder dan 23 toneelvoorstellingen belegd, alsmede een ballet-avond van de Haagse Balletgroep, terwijl in com binatie met de gele kaarthouders nog maals 8 uitvoeringen werden gegeven. Aantal bezoekers: ruim 15.000. Ook de bonte-avonden, waarvan er 4 door per soneelsverenigingen en 2 door het ca baret van Wim Sonneveld werden ver zorgd, mochten zich in grote belangstel ling (5.350 bezoekers) verheugen, ter wijl de 28 door K. en O. verzorgde filmvoorstellingen niet minder dan ruim 12.000 personen trokken. En alsof het het actieve K. en O.- bestuur nog niet voldoende was, orga niseerde het in het afgelopen seizoen Het Hof overwoog, dat de stelling van dc vertegenwoordiger van gene raal Winkelman, dat dc bezetter het recht heeft werken aan vliegvelden te vorderen niet juist is. Naar het oordeel van het Hof is het niet de strekking van het landoorlogregle ment de bezetter rechten toe te ken nen, doch alleen htm in de uitoefe ning van zyn feitelijke macht aan bepaalde grenzen te binden. Het Hof gaf als zijn mening, dat een advies als het onderhavige een vrijbrief geeft voor dc meest ernstige collaboratie en dat dc hier te lande gebleven regeringsinstanties, die de Duitse oorlog hadden meegemaakt, beter hadden moeten weten. Het Hof was van oordcel, dat het gegeven advies onjuist is en in strijd met het landoorlogreglement. Het Hof gaf als zijn oordeel, dat vast is komen te staan: 1. dat verdachten het gegeven advies strikt hebben opgevolgd. 2. dat zij geen opdrachten hebben geambieerd of nagejaagd. 3. dat het werk van verdachten slechts voor een vijfde gedeelte Duits werk was. 4. dat dr Hirschfeld de indruk had, dat verdachten liever van Duitse opdrachten verschoond wilden blijven. Het Hof oordeelde, dat hier sprake was van een verschoonbare dwaling en dat aan het strafrechtelijk beginsel „geen straf zonder schuld" geweld zou worden aangedaan, indien deze verdachten, die advies hebben gevraagd aan hun rege ring en zich daaraan houden, al was dat advies onjuist, zouden worden gestraft. OEGSTGEEST Candidaat J. P. Kabel alhier heeft een op hem uitgebracht beroep naar de post van zendingspredikant in Nieuw Gulhea, uitgebracht door de classis Dor drecht v der Ned. Herv. Kerk, aangeno men. VOORSCHOTEN COMMANDOWISSELING MARINE OPKOMST CENTRUM De huidige commandant van het Ma rine Opkomst Centrum alhier, kapt. lult. ter zee M. A. J. Derksema ls met ingang van 21 Juli a.s. eervol ontheven van dit bevel ln verband met vertrek naar Indië op 15 Aug. a.s, Met het be vel over het Opkomst Centrum zal met ingang van 21 Juli worden belast kapt. luit. ter zep J. G. Broekhuysen. BurgerlUke Stand Geburen: Ella. d. van J. J. P. Tol en A. J. van der Steen. Ondertrouwd- Arend Johannes Jongeneel 23 Jaar'en Sophia Verboon, 23 Jaar. hoofdbestuur over de voor nu en in de naaste toe- raad"* a*idus°bMhiit°fhr l ook nog u concerten van net «otter- schrijven ,l2al het daii afhangeV ol dams Philharmonisch Orkest, welke Bloembollenvak in behandeling te ne- Ministeriële Commissie worden behan- men, en besloten vervolgens, ondanks I deld. ik mij ook in de toekomst kan blijven beschikbaar stellen". Zoals uit dit antwoord blijkt, ls de kwestie in „Bloembollencultuur" met deze stappen van Hoofdbestuur en voorzitter nog niet opgelost. En zelfs al zou hierover in het Hoofdbestuur, over eenstemming worden bereikt, dan nog bestaat altijd de mogelijkheid, dat hier op in de algemene ledenvergadering teruggekomen wordt. Voor definitieve vrede in de Algemene Vereniging is het noodzakelijk dat sa neerders en anti-saneerders, na dulde- liike uiteenzetting van beider stand punt, wegen en middelen vinden om binnen de Alg. Vereniging samen te werken. Zouden de anti-saneerders blij ven volharden bij hun huidige, princi pieel afwijzende houding t.a.v. de maat regelen,- dan zou het in de ledenverga dering tot een krachtproef moeten kd- men. Jhr. mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hillegom en voorzitter der Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, heeft in de korte tijd dat hij dit ambt bekleedt (ln 1947 werd hy als zodanig benoemd) een verre van gemakkelijke taak gehad. Van de aanvang af heeft hij te kampen ge had met de steeds verder gaande twee spalt ln de vereniging, die met de we deroprichting van de „vereniging tot behoud van het Bloembollenvak" nog ernstiger werd. De debatten tijdens de algemene vergaderingen vergden vaak het uiterste van zijn zelfbeheersing en beleid. Een andere kwestie, tijdens zijn bestuursperiode gerezen, en waarin hij als burgemeester van Hillegom wel een merkwaardige plaats Inneemt, is die be treffende de definitieve zetel der Ver eniging. In 1946 werd besloten gebruik te maken van een genereus aanbod der gemeente Hillegom, en daarheen de zetel over te brengeh. Zonder op dit be sluit terug te komen, besloot de alge mene vergadering echter onlangs, on derhandelingen aan te knopen met de gemeente Haarlemeen handelwijze, die ln Hillegom als ..koehandel" ge stempeld wordt en daar grote veront waardiging heeft gewekt. Het schijnt dat ook hier (evenals ln de hiervoor genoemde kwestie) het Hoofdbestuur tegen het advies van zijn voorzitter In gehandeld heeft. reps, door 2600 groene en 2400 gele kaarthouders werden bezocht. Boven dien werd voor eerstgenoemden ook nog een uitvoering van de Kon. Militai re Kapel belegd. Vermelden wij ten slotte de 3 declamatie-avonden met 465 bezoekers. Maken wy nu dc K. en O.-rekening op. dan zien wij, dat in het afgelopen seizoen 146 uitvoeringen, filmvoor stellingen, cursussen etc. werden ge organiseerd. bezocht door ruim 50.000 personen, o.w. 24.000 werknemers uit de resp. by K. en O. aangesloten be drijven. Ten einde het contact tussen deze grote K. en O .-familie te bewaren (er zijn ruim 8.000 „leden") geeft het be stuur nog een maandelijks mededelin genblad in een oplage van ruim 3.000 exemplaren uit. Tot zover het verleden. Natuurlijk heeft ook K. en O. voor het a.s. seizoen weer zeer bijzondere .plannen, maar daarover morgen. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 13 Juli. Vandaag was in practisch alle afde lingen de apathische stemming weer gekeerd. die de laatste tijd schering en inslag is. Nieuwe aspecten hebben zich niet voorgedaan en de markt had dan ook een rustig, gelijkmatig verloop. Aku trok enigermate de aandacht, gestimu leerd, door het fraaie verslag der Hol- landsche Kunstzijde Industrie, en door de verwachting van even goede Jaarcij fers, die het rayon concern te Arnhem binnenkort zal publiceren. Het fonds verbeterde dan ook ruim 3 tot 169, om de markt op 168 te verlaten. Kon. Olie wist zich eerst iets boven het vorig slotpeil te verheffen, maar per saldo week het fonds niet van de vorige. Phi lips noteerde uiteindelijk eveneens vrij wel op het vorig peil en Unilever ver liet de markt precies op 300. De koersen der cultuurfondsen weken practisch niet <van de vorige noteringen af. Am sterdam Rubber was per saldo zwakker. De scheepvaartmarkt vertoonde slechts zeer lichte fluctuaties. Op de staats- fondsenmarkt ging de meeste aandacht uit naar de conversielening 1947, die een kleinigheid in reactie was. ROTTERDAM. 13 Juli. Veemarkt. To taal aanvoer 3099. 337 paarden. 143 veu lens. 250 vette koelen en ossen. 924 ge- brulk6vee, 119 gTaskalveren, 418 nuch tere kalveren. 321 schapen en lammeren. 90 varkens, 416 biggen. 75 bokken en geiten 75 Prllzen per stuk: Kalfkoelen le kwal. 800 2e kwal. 700. 3e kwal. 600; melkkoeien 800. 700. 600: varekoeien 550 475. 400; vaarzen 600. 450. 350: pin ken 425. 325.*250: graskalveren 230. 140, 100 biggen per week 55. 45, 35. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Alfredo, z. van E. Di Bon en K. Plattcel; Abraham, z. van I. E. Kriek en C. Brou wer; Frederlk, z "an J. Serller en J. Pi- kaar; Roelof Johannes, z. van A. van der Velden en C. van Pageé; Hans Robert, z. van J. C Berkhout en C. A. van der Vllst; Neeltje, d. van D. M. Veerman en C. van Egmond; Domlnlcus, z van F. LackrolJ en C. M. W. Eduard; Cornelia, d. van F. Lackroy en C. M. W. Eduard; Machlel Cornells, z. van A. M. Delfos en J. A. Drabbe; Mina, d. van D. Hartevelt en F. Slebert; Hendrik Jacobus, z. van H. J. Zuurmond en A. den Houdyker; Jacoba Johanna, d. van F. Laterveer en C. P. van Egmond; Cornelia, d. van M. Heemskerk en C. de Bruin; Afke, d. van J. A. Van der Waal en N. van der Does; Dirk, z. van C. Voorzaat en W. de vries; Grietje Ingrld Jannetje, d. van J. Velthuljzen en M. de Winter; Johanna Maria Helena, d. van G. J. Visser en H. A. van Leeuwen. OVERLEDEN: J. C. Schalks, huisvr van J. G. van Eg mond. 68 Jaar; J. H. J. van der Byi. z„ 3 maanden; W. J. F. van Eek. man. 64 Jaar. GETROUWD: T. van Wetten Jm en H. R. Verstraeten Jd; C. H. Verstraeten Jm en C. Pfkaar Jd; J. Kanbier Jm en S. L. Plantfeber Jd. VOOR WOENSDAG 14 JULI. Hilversum I (301 M.) NCRV 7.00Ï nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek: 7.30: reveille; 7.45: morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: gewijde mu ziek; 8.30:' opgewekte klanken: 9.00: zie kenbezoek; 9.30: symphonlsch concert; 10.30: morgendienst o. 1. v. ds J G. Bahn- müller; 11.00: alt en plano: 11.30: Masque- raders; 11.50: harmoniemuzlek; 12.15: Metropole orkest; 13.00: nieuws: 13.15: P. Broerse, orgel: 13.45: Kentucky Min strels; 14.00- werken van Janacek; 14.30: praatje over planten: 15.00: gram.muziek; 15.45: Gools Kamermuziek Gezelschap; 16.15: voor de Jeugd; 17.30: maatschappe- Ulk werk ln Nederland; 17.35: planoduo; 18.00: Ned. koren en korpsen; 18.30: Ned. strijdkrachten: 19.00: nieuws; 19.15: Ned. kamerkoor: 19.30: actueel geluid: 19.45: gram.muziek; 19.55: Bachkoraal; 20.00: nieuws; 20.05: proloog: 20.15: Residentie Orkest: 20.45: nieuwe platen; 21.30: Neder landse Baptisten Jeugd bijeen; 22.30: orkest A. Sandler: 22 45: avondoverdenking: 23.00: nieuws: 23.15: Vrl| en B1U: 23.45—24.00: slot-nccoord. Hilversum fl (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ontbljtmuziek; 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied; 8,18: lichte klanken: 8.50: voor de huisvrouw; 9.00: muziek van Strauss; 9.30: waterstanden; 9.35: koor zang; VPRO 10.00: morgenwijding door ds H. A. Enklaar; VARA 10.20: onze keuken: 10.30: als de stofzuiger zwijgt; 11.00: po pulaire muziek: 12.00: Vlncentlno; 12.30: wpemraatJe; 12.33: voor het platteland: 12,38: Joban Jong. orgel: 13.00: nieuws; 13.15: kalender; 13.20: Vlndobona Schrammeln; 13.50: Pauline Alpert, plano; 14.00: gesproken portretten: 14.15: Om- roepkamerorkest; 15.00: hoorspel Jane Eyre; 15.30: ziekenbezoek: 16.00: De Rood borstjes; 16.15: radiokrant; 16.45: vragen staat vrij; 17.15: Ramblers; 17.45: Volks kunst ln Indonesië; 18.00: nieuws; 18.15: varia; 18.20: weekend-orkest: 18.40: orkest Gldo Bordln; 18.50: zang en orgel; 19.00: het museum van de arbeid; 19.15: het nieuws uit Indië: VPRO 19.30: voor de Jeugd- 19.40: Jeugdnlcuws: 19.45: lezen ln de bybel; VARA 20.00: nieuws; 20.05: dingen van de dag; 20.15: stafmuzlefc A'damse politie: 20.50: hoorspel ..Schop penvrouw. 21.55: tango- en rumba-orkest Mnlando; 22.25: klein vrouwenkoor; 23.45: boekbespreking; 23.00: nieuws; 24.00: dansmuziek.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3