Strijd in Palestina in volle omvang hervat Directeur Mauritshuis en kunsthandelaar Katz gearresteerd Russische plagerijen te Berlijn duren voort WEERBERICHT Nieuwe fraude bij Stichting Nederlands Kunstbezit! Met een enkel woord 87ste Jaargang MAANDAG 12 JULI 1948 No. 26436 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Geallieerden houden voet bij stuk De Russische autoriteiten in Berlijn hebben het Berlynse gemeentebestuur bevolen geen bezettingskosten en an dere kosten voor de Westelijke secto ren te betalen. Amerikaanse, Britse en Franse orders dragen de gemeentelijke autoriteiten daarentegen op de financiële steun voor de organisaties en instellingen, vermeld in „de unilaterale Sovjet-verordening' te blijven verlenen. De Sovjet-Russische order verbiedt het uitgeven van Oostelijke marken (de enige valuta, die het gemeentebestuur van de Russen mag gebruiken) voor het onderhoud van gemeentelijke bureaux voor de bezettingskosten in de Weste lijke sectoren, bestuurshoven in die sectoren en verscheidene andere ge meentelijke bureaux* De Britse tegen-order noemt de Rus sische order een schending van vier aparte reglementen, die door het geal lieerde bestuursbureau werden goedge keurd, en van de Berlijnse constitutie waarmede de Sovjet-autoriteiten even eens instemden. De „bezettingskosten", die door het gemeentebestuur betaald werden om vatten o.m. salarissen voor personen in dienst van de bezettingsstrijdkrachten en vergoeding voor gebouwen, die door hen gebruikt worden. Het Sovjet-bestuur heeft bij het Brit se militaire bestuur geprotesteerd te gen het gebruik van aken voor de ko- lenvoorziening van Berlijn. Volgens het Sovjet-bestuur had men deze aken, die uit de Sovjet-zone af komstig zijn, moeten laden met man gaan, zoals bepaald was in de interzo nale handelsaccoorden. Een Sovjet- woordvoerder heeft verklaard, dat het interzonale verkeer door deze beslissing onmogelijk wordt gemaakt. Het desbetreffende Britse antwoord zegt, dat het interzonale verkeer sedert 24 Juni door de Sovjet-autoriteiten Is onderbroken. Er wordt op gewezen, dat de interzonale handelsoccoorden het Britse bestuur niet verplichten de aken, die uit de Sovjet-zone komen, met be paalde goederen te laden De enige voorwaarde in deze accoorden heeft be trekking op de termijn van terugkeer der aken naar de zone van herkomst. Deze termijn moet zo kort mogelijk zijn. De desbetreffende clausule kan echter thans niet worden nagekomen, daar de Sovjet-autoriteiten het verkeer hebben onderbroken. In een brief aan de Britse stafchef in Duitsland, generaal-majoor Brown- john, protesteren de Sovjet-autoritei ten voorts tegen de „voortdurende schending door Britse vliegtuigen van de veiligheidsvoorschriften in de luchtcorridors naar Berlijn". AUSTRALISCH BEZOEK. De Australische minister-president, Chifley, heeft in het particuliere vlieg tuig van Attlee Berlijn bezocht. Voor zijn terugkeer verklaarde hij: „Natuur lijk stemt mijn regering geheel en al in met de houding, welke de Westelijke ge allieerden hier hebben aangenomen, en alle gevolgen van dien. Het is van be lang, dat wij volhouden. Dat zal ik Australië vertellen". DE LUCHTBRUG. In het kader van de voedselaanvoer door de lucht is voor het eerst een toestel van de Engelse luchtmacht re gelrecht van Engeland naar Berlijn ge vlogen. Het wras een viermotorige York, die 7 A 8.000 pond gedroogde aardappe len vervoerde. Trots het slechte weer duren de vluchten van Amerikanen en Engelsen geregeld voort, al werkt het zeer belemmerend. DIPLOMATISCH SPEL. Het Sovjet-Russische propaganda- offensief in Berlijn duurt zoals uit bo vengaande blijkt, onverminderd voort. MeVi beschouwt dit als een consolideren van de Sovjet-Russische uitgangsstel lingen voor het begonnen diplomatieke gevecht, en trekt er nog geen conclusies >£ït voor wat betreft de tekst van het antwoord van Moskou op de nota's der Westelijke geallieerden. Ook geruchten over een vervanging van maarschalk Sokolofsky geven geen aanleiding tot conclusies in een bepaalde richting. In welke richting het antwoord der Sovjets zal gaan meent men wel af te kunnen leiden uit de reacties, die in de door de Sovjets gecontroleerde pers ver schijnen. Volgens die persstemmen is een bespreking over de Berlijnse situa tie voor de Sovjets niet mogelijk buiten het verband met de maatregelen, die genomen zijn om West-Duitsland tot een zelfstandig geheel te maken, om. Een terugkomen hiervan zou naar de mening van Sovjet-Russische kringen te Berlijn een grondslag kunnen vormen voor een positief resultaat van nieuwe besprekingen der vier mogendheden. De te Moskou gepresenteerde nota's bren- AANHOUDEND KOEL MET REGEN De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met regen. Naar Noord Westelijke richtingen draaiende en vooral aan de kust tot krachtig toene mende wind. Koel. 13 JULI. Zon op: 4.35 uur; onder: 20.56 uur. Maan op: 13.13 uur; onder: 24.00 uur Hoogwater te Katwijk te 8.42 en 21.11 uur. gen evenwel, volgens het hier vertolkte Sovjet-Russische standpunt, de zaken „geen stap verder". Als bewijs van goede wil van hun te genstanders menen de Sovjets te mogen eisen een opgeven van „het mislukte experiment van een Berlijnse neven valuta". Anderzijds wordt er echter aan herinnerd, dat het verkeer met Berlijn reeds sterk belemmerd werd voordat deze „nevenvaluta" in Berlijn was in gevoerd. De Westelijke valuta heeft Berlijn tot nog toe geen zegen gebracht. De huidige toestand, waarin de Westelijke marken in de stad practisch als deviezen gelden, wordt door het bedrijfsleven blijkens een enquête als een onoverkomenlijke hindernis beschouwd. Er zijn dan ook ernstige meningsverschillen ontstaan tussen het militaire bestuur van West- Berlijn en de Duitse economen. Deze laatsten achten bij een voortduring van de splitsing der stad het invoeren van de Westelijke mark als enige valuta in West-Berlijn of minstens een sterk ver grote omloop van deze marken nood zakelijk. ZAL MAARSCHALK SOKOLOFSKY DUITSLAND VERLATEN? Maarschalk Sokolofsky, de Sovjet-be velhebber in Duitsland, zal Duitsland spoedig verlaten om een hoge militaire post in de Sovjet-Unie te aanvaarden, zo deelt men in Duitse politieke krin gen, cie nauw contact houden met het Sovjet-hoofdkwartier, mede. Sokolofsky, die Donderdag naar Mos kou vloog met de Sovjet-gezant te Pa rijs en maarschalk Boeganin voor be sprekingen aangaande de nota's der Westelijke geallieerden over de blok kade van Berlijn, wordt heden in de Duitse hoofdstad terug verwacht. Volgens genoemde kringen is er geen datum voor zijn vertrek uit Duitsland vastgesteld. Men verwacht echter, dat hij zal blijven totdat de tegenwoordige crisis is opgelost. Men verklaart met klem, dat Soko lofsky niet in ongenade gevallen is en dat zijn nieuwe commando in feite een bevordering zal betekenen. Men achtte het echter mogelijk, dat zijn verlaten van Duitsland vergezeld zou gaan van een radicale verandering der Sovjet-politiek in Duitsland. Er is niets bekend over een eventuele op volger. ROBERTSON IN LONDEN. Generaal sir Brian Robertson, de Britse opperbevelhebber in Duitsland, is gisteravond op het vliegveld Northolt bij Londen gearriveerd. Hij zal Bevin heden verslag uitbrengen en zal morgen naar Duitsland terugkeren. SOVJET-LEZING OVER DE SPOORLIJN HELMSTEDT— BERLIJN. Een hoge functionaris van de onder Sovjet-Russische controle staaAde spoorwegdirectie te Berlijn heeft ver klaard. dat de lijn HelmstedtBerlijn, die sedert 23 Juni door de Sovjets ge sloten wordt gehouden, zo snel moge lijk wordt gerepareerd. Alle beschikbare personeel was aan deze lijn te werk ge steld en speciale ploegen spoorwegarbei ders waren er bij te hulp geroepen. Een spoorwegbeambte zeide. dat de voornaamste reden van het buiten be drijf stellen van de lijn gelegen was in het feit. dat „een groot aantal dwars liggers in zeer slechte staat verkeerde tengevolge van het intense verkeer op dit eensporige traject". Vele dwarslig gers waren reeds aan het rotten gegaan en moesten vervangen worden. Twee hoge beambten waren ontslagen wegens „verwaarlozing van het onderhouds werk aan de lijn" MENING VAN BERLIJNSE SOCIALISTISCHE LEIDER. Prof. Ernst Reuter, de Berlijnse so ciaaldemocratische leider, heeft in een toespraak tot een socialistische massa bijeenkomst in de Amerikaanse zone verklaard: „Wij zullen de Russische ambities te Berlijn met ons lichaam remmen, zelfs indien wij er door ver nietigd worden". „De Russische kolos" zou te Berlijn worden tegengehouden, zo verklaarde hij. „De strijd, door de Berlijners geleverd, verplicht de geallieerden, te Berlijn te blijven, zij kunnen thans de verant woordelijkheid niet op zich nemen ons aan een eenzijdige dictatuur uit te le veren", aldus Reuter. „Gedurende de afgelopen drie jaar hebben de Westelij ke geallieerden in Duitsland terugtocht na terugtocht gemaakt, maar ten slotte hebben zij er genoeg van". Prof. Reuter's rede werd gedurende meer dan vijf minuten door de toe juichingen van een menigte van naar schatting 20.000 personen onderbroken. Joden bezetten Lydda De strijd in Palestina is thans overal hervat. Van alle fronten komen van weerszijden berichten over actie te land en in de lucht. Veel wijziging in de situatie is echter niet ingeteden. De strijdkrachten van Israël hebben echter het vliegveld van Lydda en het omringende gebied veroverd, aldus een communiqué der Israëlische regering. De Joden hebben daarbij acht pantser wagens buit gemaakt en honderden ge vangenen gemaakt. Over en weer wor den hoge getallen over doden en ge wonden gegeven. Uit Amman wordt bericht, dat de Joden Zaterdagavond voor het invallen van de duisternis een hevige beschie ting van de oude stad van Jeruzalem met zware mortieren begonnen, waar bij zij gebruik maakten van een ..ge heim wapen", een 30 c.M. lange stalen buis, gevuld met springstoffen, die door een tijdlont tot ontploffing worden ge bracht. Joodse mortiergranaten ontploffen op gewijde plaatsen van de heilige stad, aldus de berichten uit Amman. Een ziekenhuis en het Katholieke klooster van Onze Lieve Vrouw binnen de oude ommuurde stad zouden getroffen zijn. Officieren van het Arabisch legioen dreigden het Joods kwartier van Nieuw- Jeruzalem met zwaar artillerievuur te zullen bestoken, indien de Joden voort gingen de oude stad onder mortiervuur te plaatsen en zijn daartoe later over gegaan. Een bom vernietigde het vitale elec- trische koppelstation in het Zuiden van Jeruzalem, waardoor de gehele stad in het duister werd gezet en de ziekenhuizen van stroom werden be roofd. GEEN POLITIEKE WIJZIGING. De regering van Israël heeft in prin cipe de door graaf Bernadotte voorge stelde onvoorwaardelijke wapenstilstand van 10 dagen aanvaard, zo deelde een woordvoerder van de Israëlische rege ring mede. Hij voegde er aan toe, dat zijn regering dienovereenkomstig beve len zou uitvaardigen, indien zij de me dedeling ontvangen had, dat alle Ara bische legers ook bevel gekregen hadden het vuren te staken. De Arabieren blij ven weigeren. V§n officiële zijde te Damascus Is echter medegedeeld, dat de politieke commissie van de Arabische liga is bij eengeroepen voor een spoedbijeenkomst ..in de bergen van de Libanon" op mor gen ter bespreking van nieuwe voorstel len van graaf Bernadotte, de bemidde laar van de VN., tot een staken van het vuren. De politieke commissie van de Arabi sche liga heeft de instelling van een voorlopig burgerlijk bestuur voor Pales tina goedgekeurd. Gemeld wordt, dat de voorlopige pre sident Ahmed Helmy pasja zal zijn, de tegenwoordige militaire gouverneur in Jeruzalem. Hy zal worden bijgestaan door negen andere leden en de verant woordelijkheid hebben voor openbare aangelegenheden, civiele diensten en dergelyke. Gromyko huiswaarts De gedelegeerde van de Sovjet-Unie bij de Verenigde Naties, Gromyko, zal deze week uit de Verenigde Staten ver trekken. waarsohijnlijk met een bood schap voor het Kremlin bij zich van de secretaris-generaal van de Verenigde Volken, Tryg-ve Die. Gromyko zal Vrijdag Amerika per schip verlaten om voor het eerst se dert hij zijn diplomatieke post in de Verenigde Staten aanvaardde, thans negen jaar geleden, zijn vacantie in rij/n moederland door te brengen. In kringen van de Verenigde Naties is men van mening, dat Gromyko na zijn vacantie niet meer naar N.-York zal terugkeren, dooh een nieuwe func tie zal aanvaarden in de Sovjet-Unie. (United Press). De Belgische koningskwestie ZWENKING DER LIBERALEN? Het dagelijks bestuur van de Belgi sche liberale partij heeft Zaterdag j.l. tijdens een vergadering een motie aan genomen, waarin het partijbureau op dracht wordt gegeven „met onbevan genheid de versohillende oplossingen van de koningskwestie aan elkaar te toetsen en onverwijld die oplossing te zoeken, welke het heil van het land ten goede komt." Bij het lezen van deze in vage en voorzichtige bewoordingen gestelde zin snede, vraagt men zich af in hoeverre de liberalen op hun vroeger ingenomen anti-royalistisch standpunt zijn terug gekeerd. Dat er iets gewijzigd is in hun houding tegenover het keningsvraag- stuk, staat echter wel vast en vooral de Vlaamse liberale bladen hadden dit in de afgelopen maand reeds tot uit drukking gebracht in hun commentaar op de koningskwestie, in het bijzonder wat de volksraadpleging over de terug keer van de vorst betreft. In het alge meen wordt aangenomen, dat de libe rale partij door haar motie te kennen heeft willen geven, dat zij haar afzij digheid in het koningsprobleem laat varen en thans actief wil deelnemen aan de oplossing er van. Dat niet alle liberale partijleden het met deze zwen king in de politiek der liberale partij eens zijn, blijkt wel hieruit dat.de aan genomen motie slechts een geringe meerderheid behaalde: 37 tegen 31 st. Men zal spoedig weten waar de libe ralen cp aan sturen. De door hen in gestelde commissie zal contact moeten opnemen met de andere partijen (in het bijzonder met de Katholieke Volks partij en binnen veertien dagen zal zij verslag moeten uitbrengen en voor stellen doen. Algemeen wordt aangeno men, dat deze voorstellen er toe zullen strekken er bij de regering op aan te dringen de volksraadpleging inzake de terugkeer van de koning doorgang te deen vinden. De liberalen zouden een hiertoe strekkend voorstel in de wet gevende Kamers ondersteunen. Het socialistische blad ,,Le Peuple" van hedenmorgen weet neg te berich ten, dat Koning Leopold voornemens sou zijn naar België terug te keren, in dien tweederde gedeelte der Belgische bevolking zich tijdens een volksreferen- dum ten gunste van hem zou uitspre ken. De Russen en Korea VERKIEZINGEN IN HET NOORDEN. Het „Volkscomité" van Noord-Korea, waarin de communisten de leiding heb ben. heeft, in strijd met het besluit van de V. N., besloten op 25 Augustus as. verkiezingen te houden voor een wetge vend lichaam, dat voor geheel Korea zou moeten gelden, aldus een uitzen ding van het Amerikaanse leger op Zuid-Korea. De radio zegt, dat de zetel van deze wetgevende vergadering welke „hoogste volksraad" zal heten, Seoel (ln de Ame rikaanse zone) zou zyn, maar dat de rechtsbevoegdheid van de raad tot Noord-Korea beperkt zal blijven, „tot dat het mogelijk zou zijn deze bevoegd heid tot geheel Korea uit te strekken". De voorzitter van het presidium van de volksvergadering van Noord-Korea, Kim du Bon, een communist, zal de voorbereidingen voor de verkiezingen treffen, aldus de radio. De stemming zal geheim zijn. Alle politieke partijen en sociale organisaties, die door het Noord- Koreaanse Volkscomité zijn ingeschre ven; mogen candidaten stellen. Tijdens een bijeenkomst van de Noord- Koreaanse „volksraad" aldus de radio, werd de huidige nationale vlag naar be neden gehaald en de nieuwe vlag van de „democratische Koreaanse volksrepu bliek" gehesen. De radio voegt hieraan toe, dat een reeds eerder goedgekeurde constitutie onmiddellijk in geheel Noord- Korea van kracht zou worden. Volgens de verkiezingsvoorschriften zullen alle personen boven de twintig jaar kunnen kiezen of gekozen worden. Vele Koreanen. hoofdzakelijk „voorma lige aanhangers der Japanners", zullen uitgesloten zijn, aldus de radio. ACTIE OP MALAKKA. Politie en militairen zijn thans „zeer actief" in het Rantau-district op Ma- Het gehele gebied is afgezet. Meer dan 30 communisten zijn gearresteerd. De autoriteiten menen dat er behalve drie ontdekte wapenopslagplaatsen nog 12 andere over het land verspreid zijn. Een der opslagplaatsen bevatte 200 machinegeweren en tommy-guns en bij na 500 revolvers. Hilversum heeft zyn eigen vliegveld, in de eerste plaats bestemd voor sport vliegers. Z.K.H Prins Bernhard heeft het Zaterdagmiddag officieel ge opend, - De Prins arriveerde in zyn eigen toestel op het vliegveld. Foto Anp-vdW. Vrijdagmorgen is tc zijnen huize in den Haag door de Centrale Vermogens Opsporingsdienst uit Amsterdam gearresteerd de 43-j. directeur van het Mauritshuis A. B. de Vries. Deze is voorts directeur van de Stichting Ne derlands Kunstbezit tc Amsterdam en van het Rijksbureau voor Kunsthisto rische Documentatie te 's-Gravenhage. Hy is opgesloten in het hoofd bureau van politic te Amsterdam. Zijn arrestatie staat in verband met on regelmatigheden. die gepleegd zijn bij de Stichting Nederlands Kunstbezit. Voorts is gearresteerd de kunsthandelaar B. Katz uit Dieren, die van deze onregelmatigheden zou hebben geprofiteerd. Ook hij is opgesloten in het Amsterdamse hoofdbureau v. politie Dit nummer bestaat uit zes pagina's BINNENLAND Prins Bernhard. inspecteur-generaal van de Kon. Landmacht, opende Zater dagmorgen in Den Haag de derde van de reeks van zeven legertentoonstelllngen, die dit Jaar ln ons land gehouden wordt. - Gisterochtend arriveerde per K L.M. Constellation uit New York op Schiphol de Westindlsche delegatie voor het voeren van economische en financiële besprekin gen met de regering. In aanwezigheid van vele bekende figuren uit de sportvllegerli en talrijke autoriteiten heeft ZKH. Prins Bernhard Zaterdagmiddag het vliegveld Hilversum officieel geopend. Op de Graafse weg te Nijmegen botste hier een auto uit Breda tegen een Nijmeegse vrachtwagen, welke geen voor rang gaf De Bredase wagen werd tegen het trottoir gedrukt. De belde inzitten den werden gewond waarbij de heer Reln- ders uit Breua uil de auto lieslineerd werd. Deze is ln het Canisiusziekenhuls te Nij megen aan de bekomen verwondingen overleden. Zaterdagmiddag is het stoffelijk over schot van lr G. J Lugt. uitvinder en con structeur van de Werkspoor scheepsdlesel- motor te Westerveld gecremeerd. Professor K. Enthoven, de staatkun dige adviseur van de Lult. Gouverneur- Generaal zal, in het begin van deze week naar Nederland vertrekken. Zijn bezoek zou verband houden met intern overleg ten aanzien van de staatkundige hervor mingen ln Indonesië. BUITENLAND Maarschalk Montgomery Inspecteert thans de Britse troepen in Oostenrijk. De ongewone koude houdt in Frank rijk aan. Zaterdag werd te Parijs een tem peratuur van 41 graden en aan de Rlvléra 57 graden Fahrenheit gemeten, de laagste Julitemperatuur sinds 1919. Radlo-Peru meldt, dat ingevolge door uiterst rechtse elementen uitgelokte on lusten opnieuw de staat van beleg in Lima is afgekondigd. De Japanse nationale politie heeft bevolen, dat alle communisten het gebied van Foekoei aan de Westkust van het eiland Honsjoe, dat onlangs door een aardbeving werd getroffen, moeten ver laten. daar ..zij het hulpwerk met pro paganda combineerden". Als resultaat van besprekingen zullen Donderdag a.s. In het Britse en het Franse parlement resoluties worden inge diend, waarin er op wordt aangedrongen voortgang te maken met de Kanaaltunnel plannen. Een ongewone atmosferische storing is voorts Zaterdag te Venetië, evenals ln de gehele provincie geconstateerd. De tem peratuur viel op 12 gr., wat zich sedert een eeuw niet heeft voorgedaan. In het omliggende gebergte, waar de temperatuur tot onder het nulpunt daalde. Is veel sneeuw gevallen. Minstens tien personen zijn omge komen, toen een vliegtuig in het centrum van San Antonio (Texas V. St.) te pletter viel. Door de brand, die ontstond, gingen drie huizen ln de vlammen op. Men meent, dat het een tweepersoons toestel van de Amerikaanse marine is. Het Britse militaire bestuur heeft in de gehele Britse zone een organisatie, be kend staande onder de naam „Deutscher Block", welke uiterst rechts en nationalis tisch is en voorstandster is van een Duitse monarchie met de hertog van Brunswyk als keizer, verboden. De politie te Pau Basse Pyrenees (48 km van de Spaanse grens) heeft twee Franciscaner monniken uit een klooster aldaar en Desvaux-Lafont gearresteerd. De paters zouden betrapt zijn by een poging om Desvaux-Lafont. vroegere Vlchy- minlste»* voor Industriële productie en arbeidskrachten, die by verstek ter dood veroordeeld is, naar Spaans gebied te brengen. Een sub-commissie van het Ameri kaanse Huls van Afgevaardigden, welke een onderzoek instelt naar de communistische invloed in de New Yorkse warenhuizen, zal aanbevelen dat negen vakvereniglngs- lelders zullen worden gedagvaard wegens „belediging van het Congres", daar zij weigerden te verklaren, of zij communisten waren. Joegoslavische studenten van drie militaire academies in Moskou hebben telegrammen gezonden aan de Joegosla vische communistische partij, waarin zij de resolutie van de Komlnform t.a.v. de Joegoslavische communistische party ver werpen. Eenzelfde telegram zonden Joego slavische studenten uit de Russische stad Sverdlovsk. Pletro Nennl is herkozen als voor zitter van de parlementaire fractie der Italiaanse socialistische meerderheidspartij. Alexander Cincar-Markowltsj, voor malig pro-Duits Joegoslavisch minister van buitenlandse zaken. Is op 7 Juli over leden. vermoedelijk in de gevangenis, daar hy nog niet was berecht. Volgens een mededeling van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Joegoslavië beloofd, dat dag blad- en radioverslaggevers op de inter nationale conferentie over de Donau- scheepvaart te Belgrado op 30 Juli geen beperkingen door de censuur zullen wor den opgelegd. Dr. de Vries wordt er. o.m. van ver dacht enkele tientallen schilderijen, die de staat (ln casu de Stichting Nederl. Kunstbezit) toebehoorden, op onrecht matige wijze te hebben geretourneerd aan de kunsthandelaar Katz. Aangezien deze laatste de schilderijen gedurende de oorlog op normale wijze had verkocht en hij ze thans practisch zonder er voor te moeten betalen terug ontving, zouden de beide heren de staat voor een bedrag hebben opgelicht, dat wellicht door des kundigen sou kunnen worden geschat,' maar waarvan het thans nog niet moge lijk is ook maar bij benadering de hoog te op te geven. Zeker is echter, dat het bedrag in de honderdduizenden guldens loopt. Voor de veronderstelling, dat dr. De Vries uit deze transacties voor zich zelf eni financieel of ander voordeel heeft getrokken, bestaat echter geen en kel positief bewijs. Naar men zich zal herinneren werd op 1 Mei j.l. gearresteerd de 22-jarige L. J. van Wachum. een der hogere ambtena ren van de Stichting Nederl. Kunstbezit. Na deze arrestatie werd officieel mede gedeeld. dat de opsporingsdienst zich had belast met een grondig onderzoek in de administratie van de Stichting. Dit onderzoek heeft deze nieuwe fraude aan het licht gebracht. Gebleken is. dat Katz tijdens de be zettingsjaren o.m. een vrij groot aantal schilderijen reglementair verkocht heeft aan de Kunsthandel Goudstikker te I Amsterdam, die hem daarvoor de nor- male prijs betaalde. De firma Goudstik ker deed op haar beurt de schilderijen opnieuw van de hand. De doeken, waar het in dit geval op aan komt. zijn de exemplaren, die Goudstikker aan de Duitsers verkocht. Dat waren er vele en daaronder bevonden er zich. die afkom stig waren van Katz. Na de bevrijding vond het Commissariaat-Generaal voor de Recuperatie, dat ten nauwste samen werkte met dr. De Vries in Duitsland een groot deel dezer schilderijen terug. Deze instantie slaagde er in de Neder landse afkomst er van aan te tonen, hetgeen tot het verheugende resultaat leidde, dat de geallieerde besturen ver gunning gaven de kostbare doeken naar ons land terug te brengen, Zoals alle uit Duitsland terug gekeerde kunstbezittingen werden ze ter beschikking gesteld van de Stichting Ned. Kunstbezit, die o.m. tot taak heeft zo mogelijk na te gaan of de schilderijen door de Duitsers geroofd zijn zonder re delijke betaling, in welk geval ze aan de rechtmatige eigenaar worden terug gegeven. Zijn er twijfelgevallen, waarin de vroegere eigenaar niet kan bewijzen, dat hij destijds geen of te weinig ver goeding voor zijn eigendommen heeft verkregen, dan behoort de stichting de zaak voor te leggen aan Rechtsherstel. In het geval Katz nu. die zeker onder deze categorie van twijfelgevallen had moeten worden gerekend omdat hil over IN HOEVERRE WAARHEID? Het links-georiënteerde Engelse Zon dagsblad „The People" verklaart in 'n telegram van een bijzondere correspon dent in Wenen, dat maarschalk Tito uit de Kominform werd gezet, „omdat hij plannen beraamt om de opvolger te worden van Sbalin." Dit zou gebleken zijn uit geheime inlichtingen, die de correspondent uit Joegoslavië had ge kregen. „Tito wil de leider werden van een internationale communistische be weging wanneer Stalin sterft," aldus de correspondent. Stalin zou agenten van de Sovjet-Russische geheime politie naar Joegoslavië gezonden hebben om Tito's gangen na te gaan. Zij werden echter spoedig door de Joegoslavische geheime politie onder leiding van Alexander Rankovic opgevangen. En kele spionnen van Stalin stierven, an deren verdwenen en weer anderen wer den haastig naar Rusland teruggeroe pen, zo zegt de corespondent. Volgens hem oefent Stalin thans eco nomische en militaire druk uit. Hon garije. Roemenië en Albanië verbreken hun handelsbetrekkingen met Joegosla vië en een Russische militaire missie is in Albanië aangekomen Daarentegen zou Tito proberen de Polen en Tsje chen van het Russische blek aI te scheiden. geen enkel bewijs beschikte, waaruit zou kunnen blijken, dat hij de schilderijen onder dwang had moeten afstaan zonder er betaling voor te ontvangen, heeft dr. De Vries beslissingen getroffen, waar voor hy thans in verzekerde bewaring is gesteld. Telkens opnieuw zorgde deze direc teur van de Stichting er voor, dat aan Katz schilderijen werden gere tourneerd, hoewel deze daarvoor ge durende de oorlog reeds grote som men had opgestreken. Voor de terug gave van deze doeken liet dr. De Vries de kunsthandelaar veelal slechts minimale bedragen aan de Stichting afdragen, die eerder benut konden worden voor dekking van ge maakte transport- en administratieve kosten, dan dat ze konden worden beschouwd als betaling van de schil deryen. Uit de boekhouding, die de firma Goud stikker in de bezettingsjaren heeft bij gehouden is duidelijk gebleken, dat Katz voor talloze doeken van Goudstikker vol ledige betaling heeft ontvangen. Enkele tientallen dezer schilderyen zijn hem niettemin na de bevrijding bijna koste loos geretourneerd. Het onderzoek in deze affaire geschiedt in opdracht van de Haagse Officier van Justitie mr. Overbeek, die het hoofd is van de zg. corruptie-commissie. Churchill achter Bevin Winston Churchill, de leider der Britse conservatieven, heeft tijdens een bij eenkomst van de kiezers van zijn kies district verklaard, dat Engeland te Ber lijn niet moet wyken. „Indien wy in deze ernstige kwestie zoucïén wijken, zouden wy naar mijn mening de beste kans, die thans voor ons open is om een derde wereldoorlog te vermijden, vernietigen", aldus Churchill naar aan leiding van de nota's der drie Westelijke mogendheden aan de Sovjet-Unie. Churchill critiseerde de leiders der Sovjet-Unie. De buitenlandse politiek van Bevin was „misschien niet zeer kundig", maar was gebaseerd op „ge zonde principes" en had de steun der conservatieven. Uit Birma MINISTER VAN BUITENL. ZAKEN AFGETREDEN. De Birmaanse minister van buitenl. zaken, Oe Tin Toet, is afgetreden. Hy speelde een leidende rol bij de onder handelingen, welke leidden tot Birma's onafhankeiykheid. De vorige maand ontkende hy ten sterkste, dat er enige verandering ln Burma's politiek ten opzichte van hefc communisme was ingetreden. „U kunt van my aannemen, dat wy niet overwegen communisten in de re gering op te nemen", zeide hy. Oe Tin Toet werd te Rangoon be schouwd als „de macht achter de troon". Thakin Noe heeft Oe Tin Toet verzocht in functie te biyven tot 20 Juli, wanneer hyzelf ook zal aftreden. „ZUIVERING" IN HONGARIJE. De officier van justitie van het Hon gaarse volkstribunaal heeft een arresta tiebevel uitgevaardigd tegen Sigismond Mihailovits, directeur van de Hongaarse beweging „Katholieke actie". Hij wordt beschuldigd van oorlogsmis daden. aansporing tot overtreding der verdedigingswetten van de republiek en handel in buitenlandse valuta. Mihailo vits is uit het land gevlucht en zyn verbiyfplaats is onbekend. Mihailovits wordt verder beschuldigd van kwaadwillige agitatie tegen de dé mocratie, samenzwering met katholie ken in het buitenland tegen het Hon gaarse regiem en het uitgegeven hebben van een katholiek nieuwsblad, dat „de oorlog der Nazi's ondersteunde". De politie heeft verder vier katho lieke geestelijken gearresteerd, alsmed# de secretaresse van de katholieke actf^ onder beschuldiging van met Mihailo vits samengewerkt te hebben.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1