De protestnota's, tegen de sovjet-blokkade van Berlijn Strijd in Pcdestina hervat Russen zetten plagerij voort WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang ZATERDAG 10 JULI 1948 CO No. 26435 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorsfc en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red, 21507 Witte Singel l, Lelden - Giro no.: 57055 Toch een conferentie Alle pessimisten ten spijt, die beweer den, dat nog deze week te Berlijn een oplossing moest zijn gevonden of dat een oorlog onafwendbaar zou zijn, ver loopt dgze week zonder een beslissing! Het doet voor .de zoveelste maal nog eens duidelijk uitkomen, dat al die ,.of dit of dat" een gevaar opleveren en slechts bij machte zijn om de situatie te vertroebelen. Slechts zelden doet zich in waarheid het geval voor, dat men ajleen uit twee dingen te kiezen heeft. Gewoonlijk ligt het in feite een beetje anders Het Nazidom redeneerde al evenzeer zo. Men had slechts te kiezen tussen de „heilstaten" vfln Berlijn of Moskou iin wezen een zusje en een broertje) zo heette het. De Democratie werd eenvou dig ter zijde geschoven als een onmo gelijkheid Maar deze leeft, gelukkig nog en is zelfs bezig zich te herstellen. Zo is het ook ten aanzien van Ber lijn en alles, wat daaraan vast zit. Zon der in optimisme te vervallen, mag toch worden gezegd, dat al is een oplos sing nog allesbehalve in zicht, aan oor log evenmin direct behoeft- te worden gedacht. Ook al erkend men grif, dat de verhoudingen ernstig zijn! Alle protesten bij de SoVjet-autoritei- ten te Berlijn zelve tegen de blokkade der Duitse hoofdstad bleven vruchte loos en zodoende zijn de drie Westelijke mogendheden er toe overgegaan om zich rechtstreeks tot Moskou te wenden. Ieder heeft daar een protest-nota over handigd, die, al was het doel gelijk, toch een ander geluid deed horen. In één ding stemmen zij overeen: Zij zijn krachtig gesteld! En laten geen twijfel: zij blijven in Berlijn! Goed beschouwd, spelen de Westelijke mogendheden zodoende wel enigszins in de kaart der Russen. Moskou heeft eerst zelf, daarna door middej van de confe rentie der vazal-staten te Warschau, ge suggereerd, dat een vier-mogendheden- conferentie de oplossing moest brengen uit de bestaande moeilijkheden. Was hington weigerde evenwel op die sug gestie in te gaan, zolang Moskou niet er toe overging om met nieuwe, con crete voorstellen voor de dag te komen. Voor een open conferentie voelde Washington, geleerd uit de gang van zaken in het verleden, niets en ongelijk kan men de Amerikanen op zichzelf niet geven. 4 Voor Moskou is er echter als ant woord op de binnen gekomen protesten een pracht-gelegenheid' om het voorstel inzake een dergelijke hervatting der be sprekingen in meest ruime zin te her halen. Zelfs begint bij ons de idee post te vatten, dat de Sovjet-blokkade van Berlijn in dit, licht moet worden bezien. Het is een prachtig pressie-middel om tot nieuwe besprekingen te geraken! Zelfs al beluistert men uit Washing ton flauw geluiden, dat, mocht Moskou een uitnodiging doen voor een nieuwe conferentie, de $is van concrete voor stellen zal worden gehandhaafd, toch lijkt het ons niet gemakkéiyk om. wan neer Moskou inderdaad als antwoord op de gezonden nota's met het voorstel van vier-mogendheden-besprekingen zou komen, om met Berlijn ook andere twist-punten de wereld uit te helpen, dit af te wijzen In dit opzicht hebben de Russen de wind mee gekregen! Een gunstige wind heeft Moskou overigens wel hard nodig, want over het algemeen hebben de Sovjets de wind tegen. In het Westen verliezen zy ge regeld terrein, zoals de verkiezingen hier te lande ten overvloede nog eens hebben bewezen en zelfs vlak in de buurt kentert het getij. De verkiezingen in Finland waren voor de Russen ca-* tastrophaal met een verlies van elf ze tels. Het. doet duidelijk naar voren ko men, hoe in het kleine Finland, dat toch zo gevaarlijk dicht bij de Sovjet kolos is gelegen, de stemming is. Het is een lichtend voorbeeld voor Zweden, dat nog steeds meent de ouderwetse en door de feiten achterhaalde „neutrali- teits-politiek" te moeten blijven aan hangen. Alsof d,aarvan nog sprake kan zijn En het conflict in eigen boezem de veroordeling van het bewind in Zuid- Slavië door de Kominforra verloopt evenmin gunstig voor Moskou, al heb ben de communistische partijen onder drang 'in overgrote meerderheid zich achter deze veroordeling gesteld. Maar schalk Tito weet zich verzekerd van de steun yan de Joego-Slavische commu nisten en denkt er niet aan om*te wij ken. Waarmede het verzet in andere door Moskou onderworpen landen on getwijfeld wordt gesteund. Dat dit nog sluimerend aanwezig is, het is'in Tsje- cho-Slowaklje wel bewezen tijdens de Sokol-feesten! Zelfs is de vraag gewettigd, of de houding van Albanië, dat zich bijkans „plus royallste que le roi" toont, wel in het voordeel van Moskou werkt. ZUID - SLAVTË IN COMMUNISTISCHE BOYCOT. De Italiaanse, Hongaarse en Tsjecho- slowaakse communistische partijen heb ben te kennen gegeven, dat zij het con gres van de Joegoslavische zusterorga nisatie te Belgrado op 21 Juli niet zullen bijwonen Als reden wordt opgegeven: „De Joegoslavische communisten heb ben zich buiten de broederlijke gemeen schap van communistische partijen ge sloten". Handhaving van rechten geëist Gisteravond is de nota bekend ge maakt, die Epgeland aan de Sovjet-unie gezonden heeft inzake de blokkade van Berlijn. De Britse regering beschouwt de blokkade als een duidelijke schending van bestaande overeenkomsten aan gaande het bestuur van Berlijn door de vier bezettend^ mogendheden. Gezegd wordt: De rechten van Engeland als een der bezettende mogendheden in Berlijn zijn ontstaan door het algehele verslaan en de onvoorwaardelijke overgave van Duitsland. De bezettingszones en de sec toren van Berlijn zijn volgens een inter nationale overeenkomst tussen Enge land. Frankrijk^ de Sovjet-unie en de V.S. vastgesteld. Deze landen brachten het vier-mo- gendhedenbestuur van Berlijn tot stand op basis van vriendschappelijke samen werking, waarnaar de Britse regering blijft streven. Deze overeenkomsten hiel den het recht tot vrije toegang tot Ber lijn in. Dit recht is reeds sinds lang be vestigd door gewoonte. Met citaten uit briefwisseling tussen Truman, Stalin en Churchill wordt dit bevestigd. De rechten van de Britse regering op de door haar ingenomen positie in Berlijn berusten dus op precies de zelfde gronden als die der Sovjet-unie. Het is onmogelijk de laatste te beves tigen en de eerste te ontkennen. Uit deze verbintenissen blijkt duide lijk, dat Berlijn niet behoort tot de Sov jet-zone, doch een internationale bezet tingszone is. De overeenkomsten, die te goeder trouw zijn aangegaan door de bevelheb bers van de zones en bekrachtigd zijn door het geallieerde bestuur evenals door het gewoonterecht, waarborgen de Britse regering evenals de andere mo gendheden het recht op vrije toegang, ten einde de verplichtingen als bezet tende mogendheden na te kunnen ko men. De feiten- liggen voor de hand en de bedoeling Is duidelijk. Iedere andere uitlegging zou de schen ding betekenen van alle wetten der re delijkheid en van alle bestaande begin selen van internationaal gedrag. De Britse regering verklaart, dat noch dreigementen, pressie of een an dere actie haar er toe zal brengen af stand te doen van haar rechten als bezettende mogendheid. 9 Zij hoopt, dat de Sovjet-regering op dit punt geen twijfel koestert. De Britse regering deelt nu met de regeringen van de V.S. en Franlpijk de verantwoordelijkheid voor het lichame lijk welzijn van 2.400.000 'mensen ln de Westelijke sectoren van Berlijn. De ver antwoordelijkheid heeft zij aanvankelijk op zich genomen op verzoek van de Sovjet-regering. De kortelings door de Sovjet-unie gestelde beperkingen ver hinderen de Britse, Amerikaanse en Franse regering deze verplichtingen naar behoren na te komen. Tot de bevolking behoren honderd duizenden vrouwen en kinderen, wier gezondheid afhangt van faciliteiten voor de aanvoer van voedsel, medicamenten en andere goederen, die onmisbaar zyn voor de instandhouding van het leven in de Westelijke sectoren van Berlijn. De meest elementaire menselijke rechten, welke onze regeringen plech tig beloofden te beschermen worden door de beperkingen in gebaar ge bracht. Het is onduldbaar, dat enige bezet tingsautoriteit aan de bevolking van Berlijn een blokkade oplegt, zo gaat de nota voort. De Britse regering aoht zich dan ook verplicht er op aan te dringen, dat in overeenstemming met de be staande overeenkomsten maattegelen getroffen zullen Worden om het vrije verkeer van goederen en personen tussen Berlijn en de Westelijke zones volledig te herstellen. Er kan geen sprake zijn van vertra ging bij de wederinstelling van deze essentiële diensten, daar de behoeften van de burgerbevolking van Berlijn gebiedend zijn. De Britse regering wijst ln de nota het uitoefenen van druk van de hand, als methode om onenigheden aangaande de toestand te Berlijn uit de weg te ruimen. Zij is gaarne bereid het standpunt van alle betrokken partijen in overweging te nemen. Dergelijke geschillen moeten door mid del van onderhandelingen opgelost wor den of door middel van een der andere vredelievende methoden, waarin artikel 33 van het Handvest voorziet, in over eenstemming met onze wederzijdse be lofte als medeleden van de Verenigde Naties. Om deze redenen is de Britse rege ring bereid deel te nemen aan bespre kingen tussen de vier geallieerde bc- zettingsautoritciten te Berlijn teneinde welk geschil ook, voortkomend uit het Bestuur van de stad, op te lossen. Voor alles is echter nodig, dat rfe i verbindingswegen en het verkeer van j goederen en personen tussen de Ame rikaanse, Britse en Franse sectoren van Berlijn en de Westelijke zones geopend worden. Ook de inhoud der Amerikaanse en Franse nota's aan de Sovjet-unie is be kend gemaakt. Alle drie nota's zijn ge lijk, wat de inhoud betreft. Alleen de formulering verschilt. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zyn gerapporteerd Koninklijke Landmacht: sold. J. B Eekelder 'uit Lichtenvoorde; korp. H. P. A. J. Kampinga uit Al melo; serg. L. Reeskamp uit Naar- den. Koninklijk Ned-Ind. leger: kapt. B: Wetters uit Ned.-Indië. De Koninklijke Marine: heeft in deze periode geen verliezen gerap porteerd. „Huidige situatie delicaat" IETS MINDER KOEL. De Bilt verwacht tot Zondagavond: Aanvankelijk matige wind tussen Noord-Oost en Noord-West. later, zwak ke wind uit uiteenlopende richtingen. Tijdelijke opklaringen en overwegend droog weer. Iets minder koel. 11 JULI Zon op: 4.33 uur; onder: 20.57 uur. Maan op: 10.25 uur; onder; 23.41 uur (N. M.) Hoogwater te Katwijk te 650 en 19.21 u. (12 Juli te 7.42 en 20.14 uur). Dit nummer bestaat uit acht pagina's COMMUNIQUE BETREFFENDE VERGADERING AGENDA-COMM. Het te Kalioerang uitgegeven com munique van de Commissie van Gcede Diensten betreffende de vergadering van de agenda-commissie meldt, dat Moh. Roem tijdens de vergadering verklaar de, dat er een duidelijke impasse is bereikt in de sub-commissies van de politieke commissie. Rcem herhaalde, dat de Australisch-Amerikaanse voor stellen de basis voor de besprekingen moeten zijn. De voorzitter, de Belg Herremans, zei, dat verwerping van de voorstellen geen reden was om de besprekingen te staken. Hy verzocht de partijen aan te geven, hoe men over het dode punt moest heenkomen. Elink-Schuurman, hoofd van de directie Verre Oosten, zeidë, dat er geen sprake wds van een impasse, doch dat „de huidige situatie enigs zins delicaat en zelfs enigszins moeilijk" was. Hij verklaarde, dat de Nederlandse delegatie nieuwe instructies van de nieuwe Neder landse regering zal ontvangén. Men besloot de volgende week ver gaderingen van de verschillende com missies te houden, uitgezonderd van de politieke commissie. Eerder, zo seinde Aneta's correspon dent uit Kalioerang, waren tijdens de vergadering ock Palars beschuldigingen in de Veiligheidsraad ten aanzien van de Nederlandse „blokkade" ter sprake gekomen, waartegen de Nederlandse delegatie bezwaar maakte, „aangezien dit strijdig was met de overeengekomen procedure". De Republikeinse delega tie wilde niet erkennen, dat Palaris rede in strijd was met de procedure, aangezien zij geen nieuw onderwerp betrof. Berlijners onder druk Volgens een nieuwe Sovjetrussische order, zullen auto's, behorende aan personeel va» de Westelijke bezet- tingsmogendheden, dat op de Helm- stedt-autoweg van Berlijn naar het Westen reist, speciale passen van de Sovjet-militaire autoriteiten nodig hebben en aan onderzoek worden on derworpen. De maatregel werd genomen „om te voorkomen dat verboden goederen in of uit de stad Berlijn worden vervoerd." Tevoren was er reeds geen auto-ver keer op de weg mogelijk in* Oostelijke richting. Sinds de grens op 23 Juni werd gesloten mochten auto's echter Bériyn in Westelijke richting verlaten op ver toon van een interzonale pas, uitgege ven door een der Westelijke bezettings- mogendheden of van passen of andere documenten, waaruit bleek, dat de in zittenden tot de bezettingsmacht be hoorden. De contröle komt nu geheel ln han- dén der Russen. Het uitvaardigen van deze nieuwe Sovjet-order werd te Berlijn direct op gevat als een teken, dat de Sovjet-re actie op ds nota's der drie Westelijke mogendheden aan Moskou over de toe- I stand te Berlijn niet van verzoenende aard zal zijn. De bewoners van West-Berlijn voel den gisteravond voor de eerste keer de volledige druk van de Sovjet „blokkade" van de stad, toen de trams en onder grondse treinen ophielden te rijden. Slechts een op de vier straatlantaarns brandt en particulieren kunnen slechts twee uur na het invallen van het duis ter electrlciteit gebruiken. .Geallieerde functionarissen hebben voorspeld, dat de drastische electriteitsbeperkingen zou den leiden tot een vrijwel volledig stil leggen van de industrie en massa-werk loosheid ln de Westelijke sectoren van de stad. De Westelijke geallieerde autoriteiten hebben tevens een onmiddellijke beper king van de gaslevering met 50 be volen ter besparing van steenkool. Het totale steenkoolverbruik in de Weste lijke sectoren van Berlijn is van onge veer 4.000 ton per dag tot 1.600 ton teruggebracht. Officieel werd medegedeeld, dat alle personen in de Britse sector, ongeacht hun nationaliteit of status, bij overtre ding van de bezuinigingsmaatregelen voor gas en electriciteit tot hoogstens twaalf maanden gevangenisstraf of een boete van 10.000 mark veroordeeld kun nen' worden. EEN KAPOTTE SLUIS. Generaal-majoor Kyasjnin, comman dant van de Sovjetrussische verkeers- sectie, heeft aan de Britse yerkeers- autoriteiten te Berlijn medegedeeld, dat het ophouden van met voedsel geladen schepen voor Berlijn noodzakelijk is voor het herstellen van een sluis in de buurt van Rathenouw, 15 km ten Westen van Berlijn. Hij voegde hieraan toe: „Ik neem de nodige maatregelen om de her stellingswerkzaamheden zo spoedig mo gelijk te voltooien". Een Britse woordvoerder merkte op, dat Kyasjnin geen datum heeft genoemd en niet heeft gesproken over de om standigheid. dat er een tweede geschik te waterweg door de Sovjet-zone naar Berlijn leidt. De Amerikaanse en Engelse autori teiten hebben gisteren officieel be kendgemaakt, dat een onderzoek naar de beweerde reparaties van Sovjet zijde aan de spoorweg Helmstedt Berlijn, heeft uitgewezen, dat dit on waar is en dat er niets aan de spoor lijn mankeert. Het onderzoek via de Duitse bronnen had als resultaat op geleverd, dat de Sovjets zelfs geen reparatlcploegen te werk hadden ge steld.' De abnormale slechte weersomstan digheden hebben de opvoering van de intensiteit van het luchtverkeer verhin derd. Vooral de Britse organisatie is erdoor getroffen. De voornaamste basis voor de Britse luchtoperaties „Wunsdorf" is door -de dagenlang aanhoudende regen val in een moeras herschapen. Men heeft de brandweer moeten requlreren om het water van de laadplaats te ver- wii deren. Bovendien moet thans een deel van de beschikbare laadruimte worden ge bruikt voor het transport van genera toren. die door de uitschakeling van het Beriynse stroomnet dringend noodzake lijk zijn geworden. In totaal zijn thans door de Amerikaan 7770 en door de Britten 4000 ton naar Berlijn gevlogen. Gisteren waren 325 vliegtuigen in actie. COtORADOKE VER-OORLOG? De Britse autoriteiten melden, dat een geheimzinnige ontdekking is gedaan in een aardappelveld nabij Duisburg, n.l. een zakje met een vijftigtal levende co loradokevers. Een -dergelijke ontdekking wordt uit Detmold gemeld. Een onderzoek ls inge steld. Bernadotte naar de V.N. Gistermiddag is de eerste luchtaanval op Tel Aviv sedert het einde van het bestand gedaan. Een enkel vijandelijk vliegtuig liet bommen van klein kaliber op de buitenwijken van de stad vallen. Drie Joden, van wie twee kinderen, wer den gedood. De Joodse troepen, met inbegrip van de luchtmacht, begonnen operaties tegen verscheidene duizenden Arabieren in West-Galilea, zo werd te Haïfa offici eel medegedeeld. De Joodse luchtmacht deed aanvallen op Arabische concentraties ln dit gebied en ln beneden-Galilea. Achtereenvolgens deden Arabische vliegtuigen en het Iraakse landleger aanvallen op Joodse stellingen ten Noor den van Djenin. Ten Zuiden van Haifa begon het leger van Israël operaties om de weg naar Tel Aviv te zuiveren. Te Haifa was gedurende tien minuten luchtalarm. - Te Jeruzalem gelooft men algemeen, dat de beide partijen op het ogenblik bereid zijn in deze stad slechts defensief i op te treden/ In een communiqué van het Egypti sche ministerie van defensie wordt ver klaard, dat „minstens 325 Joden op de Egyptische fronten in Palestina werden gedood" op de eerste dag van de her nieuwde strijd. Aanzienlijke hoeveelhe-1 den wapenen en -uitrusting werden buit-1 gemaakt en vijf Joodse vliegtuigen wer den op de grond vernietigd door Egyp tische bommenwerpers. De dorpen Beit Affa, Abdis en Kaukaba en de nederzet ting Kfar Daroem, welke alle tijdens het bestand door de vijand bezet waren, werden veroverd. BERNADOTTE NAAR LAKE SUCESS. Bernadotte heeft bevestigd, dat hij te Amman een geheime bijeenkomst met Abdoellah van Transjordanië gehad heeft. Hij zeide niet-officieel over vele zaken met de koning gesproken te heb ben, onder meer over de demilitarisatie van Jeruzalem, waar Abdoellah com mandant van het Arabische legioeh is. Een lid van de staf van Bernadotte zeide: „Er is hoop, dat Jeruzalem voor verwoesting gespaard zal blijven". Graaf Bernadotte heeft Arabieren en Joden medegedeeld, dat hij naar het hoofdkwartier van de V. N. te Lake Success zal vertrekken. Hij verzocht te vens om een onvoorwaardelijk staken van het vuren gedurendfe tien dagen. De Arabieren weigeren echter iedere ver lenging. Bernadotte vertrekt heden. Hedennacht zal hij in Genève door brengen. In de loop van morgen wordt hij op Schiphol verwacht. Het ligt in zijn bedoeling 's avonds per K.L.M.- toestel naar New York te reizen, alwaar hy tot 16 Juli hoopt te blijven. Op die dag keert hij naar Amster dam terug om dan op 17 Juli met de speciale witte gecharterde KLM.-ma chine met dezelfde bemanning onder Viruly, naar Rhodos te vertrekken. ARABISCH VERTEGENWOOR DIGER BOYCOT VEILIG HEIDSRAAD. In een schrijven aan Manoeilski, de voorzitter van de Veiligheidsraad tij dens de maand Juli, heeft de afge vaardigde van het Arabisch hoge comi té, DJamal el Hoessein!, zijn voornemen te kennen gegeven de bijeenkomsten' van de raad niet meer bij te Wonen, in gevolge het besluit van de voorzitter de vertegenwoordiger van het Joods bu reau als „de vertegenwoordiger van de voorlopige regering van Israël" aan te duiden. ARABISCH VOORSTEL. De politieke commissie van de Ara bische liga heeft een plan goedgekeurd voor de vorming van een voorlopige re gering voor Palestina, en wel „zo spoe dig mogelijk", zo ls te Caïro medege deeld Het plan voorziet in een een heidsstaat, waarin alia Palestijnse grospen volgens hun grootte vertegen woordigd zullen zijn. tl De voorlopige regering zal een kies wet uitwerken voor de vorming van een constituerende vergadering. De belangrijkste beginselen voor de constituerende vergadering zullen zijn: 1. Palestina zal een eenheidsstaat zijn. 2. De grondwet moet voorzien in een vrije toegang tot de heilige plaatsen, de bescherming van de heilige stad. De menselijke rechten moeten geëerbiedigd worden zonder aanzien van ras, taal of godsdienst. 3. In gebieden, waar een Joodse meer derheid woont, zal Hebreeuws de offi ciële taal zijn. 4. Arabieren en Joden zullen volgens hun aantal in het wetgevende lichaam vertegenwoordigd zijn. 5. Plaatselijke bestuurslichamen zul len verstrekkende volmachten hebben aangaande onderwijs, gezondheidsdienst en sociale aangelegenheden. 6. In de .grondwet vastgestelde waar borgen ter bescherming van de rech ten van minderheden zullen alleen ver anderd kunnen worden met toestem ming van de betrokken minderheid. Dit plan vormt de basis van de te genvoorstellen van de Arabische liga op de voorstellen van graaf Bernadotte. (Foto Kruyt-Katwijk) KATWIJKS BADSEIZOEN 1948 BINNENLAND. In een academische zitting der R.K. Universiteit te Nijmegen werd het feit gevierd, dat honderd Jaar geleden de vrij heid van ondérwijs tot stand kwam. Op 12 Juli hoopt de nestor van het Nederlandse radiowezen, de heer J. Oor ver, zijn 70ste verjaardag te vieren. De heer Oorver heeft zeer Veel gedaan voor de groei van het radto-amateurlsme hier te lande. De Nederlandse ambassadeur te Brussel baron Van Harlnxma thoe Slooten, ls per vliegtuig van zijn reis naar de Bel gische Congo, waar hij de festiviteiten ter gelegenheid van het 50-Jarlg bestaan van de spoorweg ln de beneden-Congo bij woonde, ln de Belgische hoofdstad terug gekeerd. In tegenwoordigheid van een groot aantal autoriteiten van de Koninklijke Landmacht heeft de luitenant-generaal mr H. J. Kruis, chef van de Generale Staf, gistermiddag de studleverzamellng van de technische staf in het arsenaal te Delft officieel geopend. Ook dit Jaar zullen buitenlandse studentes haar Zuid-Beveland komen om ln de boomgaarden behulpzaam to zijn bij het binnenhalen van de fruitoogst. De dames zullen ln twee groepen van 70 komen en zijn voor het merendeel af komstig uit Engeland en Amerika. In het fort Rljnauwen bij Utrecht werd gistermiddag een herdenkingsplech tigheid gehouden op de plaats waar op 9 Juni 1942 een negental leden van de Illegale groep „Oranjewacht" zijn gefusil leerd. BUITENLAND. In een verzameling van schilderijen te Modena (Italië) heeft men een doek ontdekt, dat aan Tltiaan wordt toege schreven. Het doek stelt Christus voor, die zijn kruis draagt Maarschalk "Montgomery wordt mor gen te Wenen verwacht voor een bezoek aan de Britse zone ln Oostenrijk. De V. S. hebben de Hongaarge rege ring er van beschuldigd „een systemati sche campagne te voeren om het Hon gaarse volk af te schrikken" van bet luisteren naar de radio-uitzendingen van ,.qe stem van Amerika". Volgens het mi nisterie van buitenlandse zaken zijn enige personen wegens het luisteren naar deze uitzendingen gearresteerd. Gisteren hebben drie bandieten op klaarlichte dag een overval gepleegd op een bank te Caresana (Italië). Zij schoten I op een veldwachter en een aantal men sen. die trachtten de wagen, waarmede zij met hun bult wilden vluchten, tegen te houden. Vier personen werden gewond. De rovers konden ontsnappen met hun bult, die op enkele honderdduizenden lire wordt geschat. Volgens een parlementair rapport bedroeg het blerverbrülk ln België ln 1947 22 millloen hectoliter. Dit komt op een verbruik van 260,1. per Jaar per In woner. Aan het einde van de zomer zal een Italiaanse delegatie naar Moskou reizen voor besprekingen betreffende een han delsovereenkomst tussen Italië en de Sovjet-unie. Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft verklaard, dat hij „beslist" van plan ls om naar de algemene vergadering der V. N. in Parijs te gaan. die in September zal worden gehouden John Poster Dulles vooraanstaand repu blikeins expert op gebied van buitenlandse aangelegenheden, die naar men verwacht minister van buitenlandse zaken zal wor den als Dewey de presidentsverkiezing wint, zou hem vergezellen. De Joegoslavische gezant te Boeda pest heeft bij de Hongaarse minister van binnenlandse zaken geprotesteerd tegen de „vervolging van Joego-Slaven in Hon garije, die weigeren de beschuldigingen door de Komlnform tegen de leiders ln Joego-Slavlë te ondersteunen". De democratische senator Claude Pepper heeft gisteren bij zbn aankomst te Philadelphia verklaard, dat generaal Elsenhower hem telegrafisch verzocht had namens hem te verklaren, dat zijn wei gering om democratisch candldaat te z(jn voor het presidentschap „volledig en definitief" ls. PRINS BERNHARD OP BESTUURS VERGADERING VAN JAARBEURSVERENIGING. Gistermiddag heeft Z.K.H. Prins Bern- hard in zijn functie van Koninklijke commissaris en lid van de raad van be heer de vergadering bijgewoond vdn het algemeen bestuur van de Kon. Vereni ging tot het houden van jaarbeurzen in Nederland te Utrecht. ZK.H. kwam halfdrie per auto by het secretariaatsgebouw op het Vreeburg aan en werd daar ontvangen door de directeur van de Jaarbeurs, mr J. Milius. WAAR KIPPEN EN KONIJNEN HUN WONING GEREED VINDEN. In het landeiyke Wateringen denkt men niet alleen aan de dorpsbewoners, doch ook/de kippen en konynen worden niet vergeten wanneer een nieuw huls wordt gebouwd. In genoemde gemeente ls men n.l. bezig een ry arbeiderswoningen te bou wen, doch ln de tuintjes- wordt geiykty- dig een goed kippen- en een konynen- hok ingericht. Hier zyn dus geen oude deuren en planken of styfselklst meer nodig voor het „vee van de arbeider", terwyi dm landelijke sctioonheid er aan zal win nen. Zelfs de droogiyntjes in de tuin wor den collectief aangebracht 1

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1