Hervatting van de strijd in Palestina De blokkade van Berlijn In Engeland is gezondheid niel langer fe koop WEERBERICHT Met een enkel woord Alles omvallend sociaal verzekeringsslelsel begint experiment 57ste Jaargang VRIJDAG 9 JULI 1948 No. 26434 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red, 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 V.N.-missie wordt teruggetrokken Vanwege het hoofdkwartier van de bemiddelaar der V.N. te Haifa is medegedeeld, dat de Joden hebben toe gestemd in een verlenging van het bestand in Palestina met een periode van dertig dagen, doch dat de Ara bieren het geweigerd hebben. In de door graaf Folke Bernadotte ondertekende verklaring werd veraei gezegd, dat de bemiddelaar heden de gehele missie van de Verenigde Naties uit Palestina zou terugtrekken. Bernadotte verklaarde verder, dat hij zou blijven werken aan de taak, hem door de algemene vergadering van de VN toebedeeld om te pogen zo spoedig mogelijk een vreedzame regeling van de Palestijnse kwestie tot stand te bren gen. „Nu het onmogelijk blijkt, de twee par tijen er toe te bewegen de vijandelijk heden niet te hervatten, zal ik mij con centreren op het tot stand brengen van een bestand in Jeruzalem en van uit eindelijke demilitarisatie van deze stad", aldus verklaarde Bernadotte. Beide par tijen toonden zich bereid hierover be sprekingen te voeren. Vermoedelijk zul len deze morgen plaats vinden. De Joden hadden ook een verlenging van het bestand met drie dagen goed gevonden om de evacuatie van de VN- missie te vergemakkelijken doch de Ara bieren hadden klaarblijkelijk ook dit voorstel verworpen. De Arabieren zouden hedenmorgen de 'strijd hervatten. Naar verluidt, zouden Egyptische strijdkrachten gisteravond echter reeds opnieuw in het Zuiden tot daden zijn overgegaan. Naar uit Cairo wordt gemeld, heeft koning Faroek gisteravond in een ra- 'diorede verklaad, dat de Arabieren de houding, die de grote mogendheden t.a.v. Palestina hebben aangenomen en „de behandeling, die wij van hen on dervonden", nimmer zouden vergeten. Sprekende over de afloop van de wapen stilstand zeide koning Faroek, dat met alle mogelijkheden rekening gehouden was. IN DE VEILIGHEIDSRAAD De Veiligheidsraad is gisteravond in spoedzitting bijeengekomen om te be raadslagen over de Joodse beschuldigin gen dat de wapenstilstand in Palestina geschonden sou zijn. Voor de eerste maal stbnd er voor de Joodse vertegenwoordiger op tafel een bord met de naam „Israël". Dit is een privilege, dat gewoonlijk alleen aan sou- vereine staten wordt vergund. „Indien de Arabieren een verder be stand ronduit hebben verworpen", aldus de Amerik. vertegenwoordiger, Jessup, „dan geloven wij, dat de Veiligheids raad geen andere keuze heeft dan te be vinden, dat er een bedreiging van de vrede is, krachtens artikel 39 van het handvest." Indien een verlenging van de wapen stilstand door een der partijen wordt verhinderd, zal de raad zich voor een situatie geplaatst zien, waarvan de ernst niet kan worden overschat, aldus de Amerikaanse afgevaardigde. Jessup voegde hier nog aan toe: „Mijn regering is bereid haar verplichtingen na te komen". J De Syrische afgevaardigde, Faris bey al Choery, verzocht om „rechtvaardig heid". Hij verklaarde, dat de Veilig heidsraad sprak over het gebruiken van geweld in Palestina en „de ogen sloot voor flagrante inbreuken op het hand vest in Indonesië, Korea, Kasjmir en Griekenland". Hij vroeg, waarom het wapenstilstandsvoorstel van de raad verplichtend werd geacht. De raad had in andere gevallen besluiten genomen, maar toen deze werden geschonden, was De vorming van een West-Duitse Staat De conferentie te Coblenz van de mi nisters-presidenten in West-Duitsland is ingeaet met een openbare vergadering tijdens welke Altmaier, de minister president van de Rijnpalts, die de ver gadering presideerde, wees op de on verbreekbare band van West-Duitsland met Berlijn. Hij verwelkomde speciaal mevr. Loui se Schroeder, de burgemeester van Berlijn. Uit naam van de Berltjnse bevolking verklaarde mevr. Schroeder „een be roep te doen op de wereld, opdat Ber lijn niet de speelbal zou blijven van de belangenconflicten der grote mogend heden". Daarna werd de vergadering met ge sloten deuren voortgezet ter bespreking van de voorstellen die 1 Juli te Frank fort uit naam van de geallieerde mo gendheden door de generaal Clay, Ro bertson en Koenlg zijn gedaan. Na een algemeen debat kwam men overeen drie commissies in te stellen, een voor voorbereiding betreffende de grondwet, een tweede voor de staten- grenzen en een derde voor de behan deling van het bezettingsstatuut. De laatste commissie kreeg opdracht te genvoorstellen te doen. Men was op de vergadering van mening, dat de posi tieve rechten van een toekomstige Duit se regering duidelijker omscheven dien den te worden dan in het voorstel van de Londense conferentie. WISSELEND BEWOLKT. De Bilt verwacht tot Zaterdagavond: Langs de kust aanvankelijk nog krachtige, overigens meest matige wind tussen Noord en West. Wisselend be wolkt en enkele verspreide buien. Wei nig verandering in temperatuur. 10 JULI. Zon op: 4.32 uur; onder: 20.58 uur. Maan op: 8.56 uur; onder: 23.26 uur (NM.) Hoogwater te Katwijk te 6.04 en 18.33 u. Dit nummer bestaat uit vier pagina's er geen sprake van toepassing van hoofdstuk zeven (economische en mili taire sancties). „Wij zeggen, tot de VN", zo besloot Faris al Choery, „indiei? gij wilt hande len op grond van hoofdstuk zeven, zijn de Arabieren bereid door Amerikaanse atoombommen om te komen. Indien de VN van plan zijn alle beginselen van rechtvaardigheid met de voeten to tre den, laten zij het dan doen. Wij, Ara bieren, zijn bereid te sterven." Mahmoed bey Fawzi (Egypto), ont kende uitdrukkelijk, dat de Egyptische troepen het bestand hadden geschon den. De vertegenwoordiger van Israël, Aub rey Eban, stelde de vraag, of een an dere term dan bedreiging van de vrede met de situatie kan overeenstemmen". „De Arabieren nemen geen toevlucht tot zelfverdediging", zo zeide hij. Indien de Arabieren vrede willen, kunnen zij die krijgen, maar indien zij oorlog wil len, kunnen zij die eveneens krijgen", aldus Eban De raad verdaagde daarop de bijeen komst. atoombommen. Volgens mededeling van betrouwbare zijde dringen hoge militaire functiona rissen er thans bij president Truman op aan spoedig een beslissing t-s nemen be treffende het recht tot beschikken over de Amerikaanse voorraad atoombom men, met het oog op de huidige inter nationale situatie. Volgens de wet op de atoomenergie, twee jaar geleden door het congres aan vaard, staat het aan de president te beslissen of dat beschikkingsrecht bij de atoomenergie-commissie blijft of aan de militaire Instanties komt. De op minstens zeshonderd geschatte voorraad atoombommen berust thans nog in handen van de commissie. Naar verluidt zijn de niet-militaire functionarissen het er over eens, dat het onverstandig zou zijn over deze kwestie te beslissen tijdens de huidige Berlijnse crisis, daar dit in het buiten land zou kunnen worden opgevat als een oorlogsdaad. Daartegenover zou van militaire zijde aangevoerd zijn, dat ofschoon de Ver enigde Staten geen oorlog zullen be ginnen, in een dergelijk nieuw con flict, indien ontstaan, het best de over winning behaald zou kunnen worden door zo snel mogelijk atoombommen te gebruiken. de Besprekingen over am. militaire hulp. De ambassadeurs van Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Canada en Luxemburg zijn met het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken overeengekomen, dat men geen inlich tingen over de vorderingen van de „in formele en voorbereidende" besprekin gen betreffende eventuele Amerikaanse militaire hulp aan de West-Europese unie zal laten uitlekken. Men verga dert thans dagelijks. UNAC STREEFT NAAR EEN MILLIOEN. Het beroep, dat de Verenigde Naties doen op alle wereldburgers, om de ver hongerende jeugd over de gehele we reld te helpen, vindt in ons land meer en meer gehoor. Van alle kanten stromen de bijdragen bij Unac binnen. De opbrengst der straatcollecten blijkt zeer groot te zijn. Vele bedrijven en instellingen geven hun steun. Door overwerk en door af dracht van een gedeelte van loon of salaris worden grote bedragen bijeen gebracht. De Utrechtse studenten leverden hun maaltijd-bonnen in zonder er gebruik van te maken en konden op deze wijze f. 311.83 bijeenbrengen. Het half millioen is gepasseerd. Unac hoopt echter dat Nederland een bijdra ge van minstens 1 millioen zal bereiken. GEHEIME DOCUMENTEN VAN HARRY HOPKINS. Engeland en de V.S. hadden 't plan om Frankrijk in het voorjaar van 1943 binnen te vallen, meer dan een jaar voordat de geallieerde landing in wer kelijkheid plaats vond, zo blijkt uit de geheime documenten van Harry Hop kins, persoonlijke medewerker van pre sident Roosevelt, die in het Amerikaan se tijdschrift „Colliers" zyn gepubli ceerd. Dit invasie-plan droeg de code-naam „Bolero", terwijl een vroegere en min der uitgebreide operatie „Voorhamer" genaamd, in September 1942 zou wor den uitgevoerd. De plannen vielen CREDIETEN VOOR NED.-INDIË. Indië deelt in Marsball-huip. Blijkens de Memoires van Antwoord op het voorlopig verslag voor het wets ontwerp credietstrekking aan Ned.-In- dië ligt het in de bedoeling van de re gering om een financieel-economische overeenkomst te sluiten met de Ver. Staten van Indonesië. Rechtstreekse opofferingen in goede ren zullen van Nederland in eerste aan leg worden gevraagd tot een bedrag van f. 100 millioen. Er wordt de grootst mogelijke zeker heid nagestreefd omtrent doelmatige aanwending en terugbetaling. Het ligt in de bedoeling, dat ook Nederlands-Indië zal participeren in de aan het Koninkrijk verleende Marshall-hulp. De eerste officiële begroting van Ne derlands-Indië zal binnenkort het licht kunnen zien. Het actuele schuldcijfer bedroeg "ruim twee milliard. ONTPLOFFING IN ZWITSERSE SPRINGSTOFFENFABRIEK. Acht slachtoffer^. Omstreeks 11 uur gistermorgen heeft zich een hevige ontploffing voorge daan in een springstoffenfabriek te Oberarth (Zwitserland). De fabriek is volledig verwoest en ook in de omge ving is aanzienlijke schade aangericht. De ploeg, die op het ogenblik van de ontploffing aan het werk was, bestond uit 15 personen, van wie de meeste duigen toen de Duitsers him aanvallen vrouwen. Er zijn acht doden uit het op de Noordelijke convooi-route naar Rusland versterkten en Churchill had bericht, dat Engeland werkelijk zijn handen vol had. puin gehaald. Zij zijn zo verminkt, dat het vooralsnog onmogelijk is ze te iden tificeren. Voorts zijn er zeven gewon den, van wie'3 ernstig. Nog steeds geen „ontspanning" De „belegering" van West-Berlijn is voltooid door de vermelde strenge elec- triciteiisbeperkingen, welke 98 der industrie dreigen te doen sluiten. Een functionaris van het Amerikaanse mili taire bestuur, dié dit cijfer bekend maakte, vooi spelde, dat „waarschijnlijk voor het week-einde" het gasverbruik met 50 verminderd zal zijn ten gevol ge van de drastische electriciteitsbe- perkixig van vandaag. Moran, hoofd van de economische af deling van de Amerikaanse sector, ver klaarde, dat het slechte weer in de Amerikaanse zone het vervoer door de lucht zodanig belemmert, dat de Ame rikaanse sector nog slechts voedsel heeft voor vier weken. „Precies waar we waren, toen het luchtvervoer begon". De electriciteitsbeperkingen zullen het verbruik in de .Westelijke sectoren van vier millioen tot 875.000 kwu per dag terugbrengen. Moran deelde nog mede, d^t de steenkoolvoorraad volgens de bekend gemaakte rantsoenering tot het midden van Augustus toereikend zal zijn. Men is van plan de werkloosheid in de industrie op te lossen door sommige De Rijkswaterstaat controleert thans met een speciaal daarvoor gebjuwu toe stel de wegvlakheid van onze grote verkeerswegen. In de auto, die dit toestel over de wegen trekt, worden alle oneffenheden automatisch geregistreerd. Het toestel passeert de uitwateringssluizen op de Afsluitdijk nabij Den Oever. Foto ANP-Jr. arbeiders met vacantie te sturen en andere puin te laten ruimen. De directie der Duitse spoorwegen van de stad Berlijn meldt echter, dat de spoorlijnen van de stad in alle sec toren zullen blijven werken na 9 Juli, de datum, die de Franse en Amerikaan se militaire besturen hadden opgegeven vóór de stopzetting van het verkeer in hun sectoren. De Sovjet-autoriteiten hebben zelfs bekend gemaakt, dat in de toekomst 30 pet. meer stroom voor de bovengrondse baan ter beschikking zal worden ge steld. Deze stroom zou uit de Sovjet zone geleverd worden. Het is nog niet bekend, of deze stroom voor alle vier sectoren bedoeld is, of alleen voor het in de Sovjet-sector gelegen traject. De Franse autoriteiten in Berlijn zijn begonnen de gezinnen van alle Franse beambten, die geen permanente dienst in de stad hebben, te evacueren en hebben er op aangedrongen, dat de ge zinnen van de andere beambten zo mo gelijk thans hun verlof in Frankrijk zullen gaan opnemen. Deze maatregelen bedoelen het aantal personen,' dat bevoorraad moet worden, zo klein mogelijk te maken, zodat deze groep van achterblijvers een lang „be leg" zal kunnen doorstaan. De Amerikaanse, Franse en Britse autoriteiten te Berlijn hebben medege deeld, dat de U.G.O., het orgaan der oppositionele vakverenigingen te Ber lijn, in de Britse sector erkend zal wor den als ,.de werkelijke vertegenwoordi ger van de Berlijnse arbeiders". Tevoren erkenden alle vier bezettings- mogendheden de door de communisten gesteunde „vrije Duitse vakverenigings- beweging" (FJD.G.B.) als de wettige vakbeweging in de stad. De U.G.O., welke aanvankelijk een anti-communistische minderheidsbewe ging in de F.D.G.B. was, scheidde zich twee maanden geleden af. Een Britse woordvoerder verklaarde, dat de offi ciële erkenning van de U.G.O. niet be tekende, dat de F.D.G.B. verboden zou worden of dat er beslag zou worden ge legd op haar kantoren. de schadevergoeding voor de sovjet-unie. Van bevoegde zijde te Londen is ver klaard, dat het Sovjet-Russische aan deel in de nieuwe schadevergoedings toestand wijzigingen uit de Westelijke zones van Duitsland, te Brussel aange kondigd, achtergehouden zal worden totdat de Sovjet-Unie de blokkade van het verkeer uit het Westen naar Berlijn heeft opgeheven. De waarde van de totale toewijzing, waarvan 29.8 procent in principe voor de Sovjet-Unie. beloopt meer dan veer tien millioen pond sterling naar de koers van 1938. BINNENLAND. - De Prinses-Regentes heeft gistermid dag in het Palels boestdijk de nieuw be noemde gouverneurs van Suriname en Curacao, de heren dr Huender en Peters, beëdigd. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet houdende een rege ling aangaande enkele rechtshandelingen met betrekking tot landbouwgronden. Het aantal aangegeven radiotoestel len in Nederland bedroeg op 1 Juli J.l. 1.043.927 tegen 1.027.506 op 1 Juni. Op 1 Juni waren er 495 779 aangeslo tenen op het rljksradiodlstrlbutienet te gen 495.431 op 1 Mei. Gistermiddag heeft de Rotterdamse gemeenteraad het voorstel aangenomen betreffende- de vestiging van een auto montagebedrijf van de Amerikaanse auto industrie van Kaiser-Frazer te Rotterdam. Omstreeks 13 Juli a.s. wordt het troepenschip „Zuiderkruis" in Rotterdam verwacht. Aan boord bevinden zich totaal ruim 1500 demoblllserenden en verlofgan gers van het K.N.I.L., van de Kon. Ma rine en van de Kon. Landmacht. Naar Nederlands Oost-Indië kan zeepost worden verzonden met het s.s. „Zuiderkruis", dat op 30 Juli a.s. van Rotterdam vertrekt. Naar Curagao en de overige gebiedsdelen in de West vertrek ken op 16 Juli het sa. „Stuyvesant" en op 20 Juli het m.s. „Delft". Met belde schepen kan post verzonden worden. BUITENLAND. De 47-Jarige schout-bij-nacht lord Louis Mountbatten of Burma is benoemd tot vlagge-offlcler en zal van October het bevel voeren over het eerste kruisersmal deel dat deel uitmaakt van de Britse Middellandse-Zeevloot. Lord Mountbatten leidde tijdens de oor log de herovering van Birma en was gou verneur-generaal van het nieuwe domi nion India ha de overdracht van de macht. In Juni van dit jaar legde hij deze functie neer. BIJ de bespreking over het wetsont werp betreffende de nationalisatie van de gasbedrijven heeft de Britse Labourrege- rlng in het Hogerhuis opnieuw een ne derlaag geleden. Een amendement van de oppositie, waarbij de clapsules met be trekking tot de vergoeding van de eige naars grondig worden gewijzigd, is met 48 tegen 20 stemmen goedgekeurd. Yves Bouthllller, minister van finan ciën in de Vichy-regerlng, is door het hooggerechtshof te Parijs veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, nationale on waardigheid en het verlies der burgerrech ten voor het leven. Een Amerikaanse Dakota van de luchtvloot, die voor de bevoorrading van Berlijn is ingezet, is te Koenlgstein, on geveer 20 K.M. ten Noorden van Frank fort, brandend neergestort. Eén lid van de bemanning zou omgekomen zijn. Onderhandelingen over de lonen tus sen de vakverenigingen en spoorwegmaat schappijen van Candada zijn mislukt. .000 spgcjJ [lieden zullen Dinsdag in 122.0 0 staking gaan. Ook de telegraafdiensten zullen bij de staking betrokken zijn. De Australische minister-president, Joseph Chlfley. die thans in Groot-Brlt- tannlë vertoeft, zal het Britse kabinet een plan voorleggen voor immigratie van 15 millioen Britten in Australië. Over het algemeen neemt men aan. dat Groot-Brlttaunië op het ogenblik geen grote bevolkingsgroepen voor emigratie ter beschikking heeft, doch dat het op lange termijn sympathiek zou staan te genover de Australische voorstellen. Het verkeer op de Rijn tussen Straatsburg en Mainz is stilgelegd door dat de Rijn bij Straatsburg 15 voet boven het normale peil is gestegen, hetgeen in 40 Jaar niet is voorgekomen. Het Amerikaanse slagschip New- York", dat in de laatste twee wereldoor logen gebruikt werd. is 50 mijl ten Zui den van Honoloeloe onverwacht gezonken, voordat de Amerikaanse marine alle mo derne wapens op het zwaar gepantserde schip kon beproeven. De „New-York" was ook een doelwit tijdens de proefnemingen met de atoombom te Bikini. Veldmaarschalk lord Montgomery, chef van de Britse imperiale generale staf, is te Parijs aangekomen. De Amerikaanse spoorweglieden, wier staking in Mei de regering er toe bracht tot tijdelijke nationalisatie over te gaan, hebben thans in een loonsverhoging van 154, dollarcent per uur toegestemd. Het Witte Huls heeft verklaard, dat de rege ring het beheer over de spoorwegen thans In particuliere handen zal geven. Radio-Tirana meldt, dat een Sovjet- Russische militaire delegatie in de Alba nese hoofdstad is aangekomen. De „Times" over de verkiezingen VLEIEND OORDEEL OVER ONS VOLK. De „Times" schrijft naar aanleiding van de resultaten der verkiezingen in Nederland het volgende: „Het is mogelijk dat dr Beel, indien hij er in toestemt een nieuwe regering te vormen, niet de meerderheid van twee derden zal kunnen krijgen, die nodig is voor de constitutionele maat regelen betreffende oprichting van de Nederlands-Indonesische Unie, dcch naar alle waarschijnlijkheid zal zij door de Kamer worden goedgekeurd. De ja ren zijn verduisterd door het Indone sische geschil, waarover de meningen verdeeld waren, niet alleen in de coa litie, doch ook binnen de Katholieke Volkspartij zelf. De gewetensstrijd, die door deze kwestie veroorzaakt werd, heeft echter bij sommigen, die voor dien de koloniale kwesties met 'n zelf voldaanheid, gekweekt door vele jaren van afzijdigheid en welvaart, beschouw den, een licht doen opgaan. Gedurende de jaren dat dr Beel het bewind voer- -óe, heeft Nederland opmerkelijke vor deringen gemaakt. Het land bouwde zich van de grond af op. Zonder de Marshall-hulp zou het voor Nederland, evenals verschillende andere landen, zeer moeilijk zijn het hoofd boven wa ter te houden. Men kan er van op aan, dat de Nederlanders er alles uit zullen halen. In de buitenlandse politiek heb ben de Nederlanders gedurende de af gelopen 2 jaren de grootste en meest belovende bijdrage tot hun eigen her stel en dat van Europa geleverd. Zij gooiden hun neutraliteit over boord. Er was geen land, dat gedurende lange ty'd zo hartstochtelijk aan dit beginsel verknocht was. Toen de omstandighe den dwongen dit beginsel prijs te ge- vqn, hebben de Nederlanders een ge neigdheid aan de dag gelegd om ge zonde, doch veel verbeeldingskracht vereisende concepties als de Benelux en de West-Europese Unie, te volgen en te bevorderen. Wegens hun gezond ver stand en betrouwbaarheid worden de Nederlandei's beschouwd als gewaar deerde en bijna onmisbare raadgevers in bijna alle belangrijke onderhande lingen, die thans gevoerd worden. Dit is een opmerkelijk resultaat, dat door gedegenheid ongemerkt werd bereikt," aldus de Times. GERAFFINEERDE DIAMANTSMOKKEL. Men is op het spoor gekomen van een grote internationale diamantsmok- kel, die reeds minstens een jaar duurt. Het betreft hier een groep smokke laars, die voor het grootste deel bestaat uit gedemobiliseerde Poolse militairen. Zo worden postduiven gebruikt voor het transport der edelstenen. De diamanten worden vervoerd van België naar Amsterdam, waar ze be werkt worden. Vervolgens worden ze naar Antwerpen gebracht, waar ze verkocht worden aan Amerikaanse op kopers, die ze op. hun beurt naar Ame rika overbrengen. Tamelijke hoeveelheden stenen zijn Antwerpen binnengesmokkeld Van Oost- Europa uit. Nederlandse douane-beambten uit Eindhoven waren de eersten, die lucht kregen van deze smokkel-affaire. Geen maximum-prijs voor aardappelen De met consumptieaardappelen be bouwde oppervlakte in ons land Is dit jaar groter dan in de afgelopen jaren het geval is geweest. Blijkens de voor lopige uitkomst der Mei-inventarisatie beslaat het areaal consumptie-aardap pelen thans 159.000 ha, hetgeen een ver meerdering van 12.000 ha ten opzichte van 1947 betekent. De vermoedelijke opbrengst van dit areaal wettigt de verwachting van een ruim aanbod en zal rijkelijk voldoende zijn om de gehele behoefte aan con sumptieaardappelen te dekken. In ver band hiermede heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning besloten voor deze aardappelen van de komende oogst geen maximum-prijs vast te stellen. MOTORSCHIP GEZONKEN. Gistermiddag is nabij Terneuzen door de plotseling opstekende hevige storm j-het 332 ton metende motorschip „Guro", schipper K. J. van Veen. in dusdanige moeilijkheden geraakt, dat het binnen korte tijd vol water -liep en zonk. De seven opvarenden, onder wie drie vrouwen en twee kinderen, konden wor den gered. De „Guro" was geladen met zand. CREMATIE A. H. GERHARD. Onder zeer grote belangstelling is gistermiddag te Velsen het stoffelijk overschot van A. H. Gerhard, de laat ste der twaalf apostelen der oude SDAP, gecremeerd. Bij de talrijke scha re, die de baar volgden, bevonden zich de ministers Drees en Mansholt, J. W. Alberda, Jan van Zutphen en verte genwoordigers van de gemeentebestu ren uit de omgeving. Koos Vorrink zeide in zijn afscheidswoord: „dat de mens Gerhard een laven achter zich heeft vol scheppende en stuwende kracht." Voorts sprak nog de heer J. de Ronden, namens de Vrijdenkersver eniging. Terwijl het orgel „Morgen- i rood" speelde en de vlag neeg, daalde de ldst. CONGRES NEDERLANDSE ONDERWIJZERSVERENIGING. Het derde congres van de Nederland se Onderwijzers-Vereniging werd Don derdagmiddag in Utrecht geopend door de heer A. C. Zevenbergen uit Amster dam met een zeer uitvoerige rede. Het ledental Is sinds 1946 opgelopen van 9.000 tot 11.321 op 1 Juli 1948. Een motie van het hoofdbestuur werd aan genomen inzake een ministeriële be schikking betreffende de toelating van leerlingen tot de ambachtsschool. Even eens werd een motie aangenomen waar in ernstige ontstemming wordt uitge sproken over het nog steeds niet uit keren van de 2 procent vacantietoeslag over 1947. Nadat besloten was het volgend jaar in Leeuwarden te vergaderen, hield het hoofdbestuurslid E. de Klerk een inlei ding over de beheersvorm van het openbaar onderwijs en besprak mej. Th. Jorritsma het rapport kleuteronder wijs. Op de twee volgende dagen van het congres zullen o.a. een zestigtal voor stellen van de afdelingen worden be handeld. (Van onze correspondent te Londen. Ergens in Newcastle staat in 't epen veld een complex lage, moderne kan toorgebouwen. Vijfentwintig millioen mappen staan er in groene stalen kas ten, verdeeld over honderd kamers. In elke kamer zitten twintig ambtenaren. De kamers en zalen zijn verbonden door een buizenpost. Ponsmachines en automatische sorteerinrichtingen ma ken een zacht geruis. We zijn hier in het administratieve hart van het alles omvattende sociale verzekeringsstelsel, dat deze week zijn experiment is be gonnen. Dit systeem is de logische uit komst van een ontwikkeling der sociale wetgeving van meer dan een eeuw. Een wensdroom is in vervulling gegaan. Van de wieg tot het graf ls de Britse staatsburger thans sociaal beschermd tegen de ongewisheden van het econo mische bestaan. Allerlei verzekeringen, die de overheid in de loop der jaren had tot stand gebracht, zijn tot een grote eenheid samengesmolten. In de uitwerking van de gedachten, die hier- top hebben geleid, zijn de voorstellen van enige generaties van sociale den kers te herkennen. Dickens, Disraeli, en Lloyd George vindt men er in te rug en voor alles de denkbeelden van het beroemde echtpaar Sidney en Bea trice Webb, om hun verdiensten be graven in de Westminster Abdij. De laatste stoot gaf de bekende liberale staatsman Sir William Beveridge, die in 1942 een rapport over deze zaak voor de coalitieregering samenstelde. Engeland zou voor goed de rug toeke ren tot de negentiende eeuw en zijn sociale leven op nieuwe basis grondves ten. Een poging is gedaan om de vrees voor kommer en gebrek uit te bannen, zoals plechtig In het Atlantisch Char ter is beloofd. Alle staatsburgers zonder onderscheid van klasse zijn in het nieuwe schema I opgenomen. Millionnair of putjesschep- j per, iedereen, die zijn loon door arbeid verkrijgt, betaalt voortaan wekelijks zijn vier shillingen en elf pence on- geveer een 'rijksdaalder waarmede hij zelf en alle leden van zijn gezin verzekerd zijn tegen de gevolgen van werkloosheid, ouderdom, invaliditeit en ziekte. Wat het laatste betreft staat de ganse medische wetenschap zie kenhuizen, specialisten incluis— ter be schikking van elkeen zonder onder scheid en volkomen kosteloos. De strijd met de dokters, die niet over het prin cipe van deze dienst ging, dcch over details, is beslecht. Reeds hebben 19.0U0 van de 21.000 huisartsen verklaard, dat i ze meedoen. Hun particuliere praktijk mogen ze behouden! De tandartsen zijn nog met de minister in onderhande ling, omdat zij hun voorwaarden on voldoende achtten, maar ook voor hen is een oplossing in zicht. Voortaan kunnen financiële bezwaren nooit meer een hinderpaal zijn voor medische of tandheelkundige hulp. De levering van medicijnen geschiedt voortaan eveneens gratis. Speciale individuele hulp, zoals een aparte kamer Ln een ziekenhuis, wordt extra in rekening gebracht en zo zijn er nog enige dingen, die moe ten zorgen, dat een zekere noodzake lijk differentiatie mogelijk blijft. OOK BUITENLANDSE GASTEN PLUKKEN DE VRUCHTEN! Voor buitenlanders als diplomatieke vertegenwoordigers, ambassadeleden en dagbladcorrespondenten, die buiten het verzekeringsschema vallen is de medi sche hulp beschikbaar, zonder dat zij zelfs een penny premie betalen! Dit zelfde is, naar ik in een onderhoud met een hoge ambtenaar van het ge zondheidsdepartement vernam, ook het geval met buitenlandse bezoekers, in dien zij plotseling geneeskundige be handeling nodig mochten hebben. Na tuurlijk is dit niet bedoeld als aanmoe diging om naar Engeland te gaan met het kennelijk voornemen om van deze sociale dienst te profiteren! De inwerkingtreding van het* plan betekent niet, dat alles nu in kannen en kruiken is. Er is slechts een wette-, lijke opzet. Misschien zal het nog wel een generatie duren voor alles gaat, zoals het nu op papier staat. Er ls nog een schromelijk tekort aan verpleeg sters. Daardoor staan er zelfs 60.000 bedden leeg. Met de bouw van de ge zondheidscentra-klinieken met moderne hulpmiddelen ter beschikking van alle artsen kan pas begonnen worden, als er bouwmaterialen en arbeidskrach ten zijn. De regering waarschuwt ult- dukkelljk, dat het hele stelsel niet be tekent, dat vadertje staat nu maar voor Sinterklaas gaat spelen. De ge zondheidsdienst wordt grotendeels door de schatkist betaald, de verplichte ver zekering ten dele. Dat geld moet ten slotte uit de belastingen komen, het geen betekent, dat alleen door harder te werken en het productievermogen op te voeren, de Engelsen zich de luxe kunnen veroorloven een sociale dienst te bezitten, die de afgunst van andere volkeren kan opwekken. Het ls allerminst de bedoeling, dat men op de staat zal kunnen leunen. Het is geen verwennerij. Wat men wil is een minimale bescherming van de Individu, die door het ontbreken van sociale veiligheid maar al te zeer de neiging heeft moreel en politiek zijn evenwicht te verliezen. Op deze manier beschouwt men de nieuwe wet als een positieve bijdrage tot een vernieuwing van de democratie l

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1