De communistische nederlaag in Finland Geen wijziging in situatie te Berlijn WEERBERICHT er m Wat gebeurt Indië A/Tet een enkel woord 57ste Jaargang DINSDAG 6 JULI 1948 No. 26430 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B, W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Luchtbrug werkt voortreffelijk Woordvoerders der Westelijke geal lieerden hebben verklaard, dat. zodra de voedselvoorraad te Berlijn groot genoeg is, verbruiksgoederen per vliegtuig aan gevoerd zullen worden. 15 Juli zal ei minstens voor een maand voedsel in de stad zijn en de transportvliegtuigen kunnen dan gebruikt worden om ver bruiksgoederen te brengen en goederen, die in de Westelijke secteren worden gemaakt, weg te voeren. Deze maatregel heeft ten doel de Deutsche mark in de Westelijke secto ren te consolideren. Dl Duitse voedselautoriteiten te Frankfort hebben bekend gemaakt, dat de Westelijke sectoren van Berlijn nog voor 26 dagen bloem, voor 63 dagen vet, voor 52 dagen aardappelen, voor 114 dagen suiker en voor 38 dagen melk hebben. De militaire besturen hebben de Duitse voedselorganisatie opdracht gegeven aan de zonegrens 10 met niet aan bederf onderhevig voedsel geladen voedseltreinen en 10 treinen met steen kool gereed te houden, voor het geval er een verandering in de toestand zou komen. De jongste monetaire bepalingen, die in feite de valuta der Sovjet-zone tot het normale geld in geheel Berlijn pro moveren en de Westelyke mark tot een soort deviezenpremie hebben gemaakt, hebben onder de bevolking grote te leurstelling gewekt. Politieke leiders in West-Berlijn spreken in de meetings, die nog altijd gehouden worden, hun ontgoocheling uit over de aanvaarding van de Oostelijke mark en betitelen deze als „de springplank van het com munisme". Financiële deskundigen trachten de dagelijks ingewikkelder wordende knopen der dubbele valuta's te ontwarren. Zakenlieden en autori teiten zijn voor problemen gesteld, waarvan in de huidige omstandigheden de oplossing niet is te zien. Zelfs em- ployé's van het militaire bestuur zul len het grootste deel van hun salaris in Sovjet-valuta uitbetaald krijgen. Voor al het voedsel, dat vanuit het Westen naar Berlijn gevlogen wordt, zal slechts Oostelijk geld worden ontvangen. In feite wordt alle import naar Berlijn om niet gegeven, zo zeide een Amerikaanse financiële expert heden. Tenzij een vrije corridor naar Berlijn en valuta- grenzen in de stad worden getrokken, is het, aldus deze expert, niet mogelijk de Westelijke mark als enige valuta in West-Berlijn te aanvaarden. Een uit drie leden bestaande missie van de sociaaldemocratische party in Duitsland brengt op het ogenblik een bezoek aan Londen om met de Engelse Labourparty besprekingen te voeren over de crisis te Berlijn. Fritz Heine, bestuurslid der party, vrklaarde op een persconferentie, dat de bevolking van Berlijn vastbesloten is zich met alle ter beschikking staande middelen te verzet ten tegen de Sovjet-Russische poging, het beheer over de gehele stad te ver krijgen. De sociaal-democratische partij heeft in de Westelijke zones van Duitsland een beroep gedaan op alle Duitsers, het voedselrantsoen van één dag voor Ber- ïyn ter beschikking te stellen. Generaal Robertson, de Engelse militaire gou verneur, heeft beloofd, dat alle door de Duitsers gespaard voedsel door de Britse luchtvloot naar Berlijn gezonden zal worden. Hiermee zou de stad gedu rende 25 dagen gevoed kunnen worden, aldus Heine. COMMUNISTISCH COMPLOT? Een woordvoerder van de Britse am bassade te Parijs heeft verklaard, dat „er een bericht is geweest over een communistisch complot, welk bericht geheel en al waar schynt te zyn, om de geallieerden er toe te dwingen Ber lijn te verlaten". Hy zei, dat volgens het bericht ,.een geheime order naar com munistische cellen te Beriyn was ge zonden, waarin de leden bevel werd ge geven op een later te bepalen datum tegen de geallieerden te demonstreren". De woordvoerder vervolgde„Na de demonstraties zou de Berlynse politie worden opgeroepen om het geallieerde personeel tegen de menigte te bescher men. De politie zou dan verklaren on machtig te zyn dit doeltreffend uit te voeren en om de hulp van de Sovjet troepen in de stad verzoeken. De Sov jet-troepen zouden het geallieerde personeel in èen speciaal daartoe af gesloten gebied samenbrengen en het vandaar naar de Westehjke zones zen- De woordvoerder voegde hieraan toe: De leden van de communistische cel- i'eii hadden instructies om de order na lezing te verbranden of te vernietigen Hii verklaarde „de byzonderheden van het bericht, dat goed gefundeerd scheen te zyn", te hebben bestudeerd. Hy had eveneens overlegd met het Franpe mi nisterie van Buitenlandse Zaken, dat, zo zeide hy, verklaarde, dat „De by zon derheden overeenkwamen met de in lichtingen, die het had ontvangen Het „complot" zou door een lid van een der „communistische cellen te Ber lijn" bekend zyn gemaakt. Te Londen heeft men tot dusverre het bericht over het „complot niet Verantwoordeiyke commentators zyn zeer voorzichtig met berichten over communistische instructies en willen er aanhoudend koel. De Bilt verwacht tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt met työelijke opkla ringen en op sommige plaatsen enige regen of motregen. Matige, in de kust streken nog krachtige Noord-Westehj - Ike wind. Aanhoudend koel weer. 7 JULI. Zon op: 4.29 uur; onder: 21.00 uur. Maan op: 4.25 uur; onder: 22.15 uur (n. m.). Hoogwater te Katwyk te 3.37 en 16.08 uur. Dit nummer bestaat uit vier pagina's niet eerder geloof aan hechten dan nadat zy degelyk gefundeerd zyn, ge zien de twyfel, die bestaat t.a.v. de echtheid van het opzienbarende „plan NIEUWE DUITSE MARKEN IN SOVJET-ZONE. In de Sovjet-zone zullen ter vervan ging van de met een zegel voorziene oude Reichsmarken nieuwe Duitse mar ken worden uitgegeven, aldus heeft het ministerie van Financiën van Branden burg bekend gemaakt. VERKLARING MEVR. SCHROEDER. Mevr. Schroeder, waarnemend bur gemeester van Beriyn, heeft in Ham burg verklaard, dat .,de enige mogeiyk- held" om de "kwestie Beriyn op te lossen is, zich rechtstreeks tot Moskou te rich ten, zöals de geallieerden van plan waren. „De vier regeringen moeten zich rond de conferentietafel scharen en ver klaren, dat zy Beriyn weer herleefd willen zien", aldus verklaarde mevr, Schroeder. Het Berlynsé stadsbestuur wilde zich, zo mogelyk, in geen enkel opzicht met het meningsverschil tussen de bezetten de mogendheden bemoeien. Het zou blyven samenwerkeh met de vier bezet tende mogendheden. Het feit, dat Amerikaanse en Britse vliegtuigen zeer grote hoeveelheden voedsel aanvoerden, ,,meer dan wy ooit voor mogelyk ge houden hadden", betekende voor de Berlyners, dat zy geruime tijd voor hongersnood gevrijwaard werden. Om Palestina BERNADOTTE STELT VERLENGING WAPENSTILSTAND VOOR. Graaf Bernadotte heeft officieel aan Joden en Arabieren voorgesteld, de wa penstilstand in Palestina te verlengen en Jeruzalem en de havenraffinade- ryen te Haifa te demilitariseren. Ver der stelt* Bernadotte voor. de drie lan den, die in de wapenstilstandscommis sie vertegenwoordigd zyn (Frankryk, België en de V.S.) te verzoeken, gewa pende wachten té zenden ter bescher ming van de gedemilitariseerde plaat sen. Graaf Bernadotte heeft, naar officieel te Tel Aviv is medegedeeld, de Arabie ren en Joden tot morgen de tyd gege ven om te antwoorden óp zijn voorstel tot verlenging van het bestand in Pa lestina. Ingeval een der partyen, of allebei, niet met dit voorstel accocrd gaan, kan men verwachten dat de Vei ligheidsraad bijeengeroepen wordt cm over nader optreden te beraadslagen, aldus heeft Bernadotte in 'n boodschap aan Mosje Sjertok, de Israëlitische mi nister van Buitenlandse Zaken, mede gedeeld. VERGIFTIGING OP OFFICIEEL DINER. Ongeveer 200 van de 700 personen, die hebben deelgenomen aan 'n Deens- Amerikaans banket te Aalborg, waar aan o.m. de Deense eerste minister Hedtoft deelnam, zyn het slachtoffer geworden van een vergiftiging. Een zestigtal personen moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Er zyn evenwel geen ernstige gevallen. Hedtoft is niet aangetast. De oorzaak van de vergiftiging is onbekend. De vorming van „West-Duitsland" FRANSE ZONE SLUIT ZICH AAN BIJ BIZONE. De werkcommissie van het parlement van de staat Noord-RynlandWest- falen (Britse zone) heeft de Londense voorstellen om onmiddellijk stappen te doen om een West-Duitse constitueren de vergadering in te stellen verworpen. De commissie, die onder voorzitter schap van de minister-president, Arnold stond, stelde voor, dat de provincies van de Brits-Amerikaanse zone hiervoor in. de plaats een „bestuurscommissie" moesten vormen, die op „wettelyke ba sis" moébt beslissen welke bestuursfunc ties aan de Duitsejrs en welke aan het militair bestuur zoolden komen. Een West-Duits parlement kon alleen overwogen worden, nadat deze stap was gedaan. De commissie heeft het parlement voor een speciale zitting op 14 en 15 Juli by een geroepen om de Londense aanbevelingen te bespreken. Arnold werd verzocht ruggespraak te houden, alvorens in te stemmen met enig voorstel aangaande een West-Duit se grondwet. a Op 1 Augustus zullen de maatregelen die in het kader van de verdragen van Londen zyn genomen, met het oog op de coördinatie van de buitenlandse han del en het vervoer van de drie zones in West-Duitsland, van kracht worden. Dit ls de betekenis volgens bevoegde krin gen van een verklaring die generaal Koenig zal afleggen en waarin wordt aangekondigd, dat men op 1 Augustus zal overgaan tot de economische fusie van de Franse met de Brits-Ameri kaanse zone. In verband met de bank- coördinatie wijst men er op, dat de muntsanering en de. latere aansluiting van de Franse zone bij de Laenderbank, voldongen feiten zyn. Men wyst er echter op, dat de .fusie" niet volledig is, met dien verstande, dat Frankrijk zyn volledige vrijheid behoudt voor de verdeling van de uitvoer en in voer onder de belanghebbenden in de Franse bezettingszone. MOTORDUIVELS ZETTEN STAD OP STELTEN. De Californische stad Riverside be leefde gisteren 'n invasie van honder den motorrijders, die allen in min of meer beschonken toestand verkeerden en in de straten, onder hevig getoeter, de vreemdste toeren gingen' uithalen met hun maohins. Toen de politie tus senbeide wilde komen, begonnen de dolle motorduivels een scheldkanonna de, waaraan kracht werd bygezet door 'n bekogeling met lege flessen en mas sa's voetzoekers. Een der lawaaimakers kwam om het leven en twintig ande ren werden gewond. Een honderdtal is tenslotte gearresteerd. REVOLUTIE IN PERU. Peru staat thans onder de controle van het leger volgens een gisteren door het kabinet uitgevaardigd nooddecreet naar aanleiding van een opstand, wel ke «is uitgebroken in de Zuidelijke pro vincies Puno en Jullaca onder troepen, die gecommandeerd worden door ma joor Alfonso Llosa: In Lima was het rustig, ook in de gebieden buiten de genoemde provin cies. Openbare bijeenkomsten zyn ver boden en er is een avondklok inge steld. Eisenhower weigert candidatuur toch nog boorzetters. Generaal Eisenhower, thans president van de universiteit van Columbia, heeft in een verklaring aan de direc teur van de afdeling Public Relations der universiteit herhaald, dat hy geen candidatuur voor enig openbaar ambt kon aanvaarden. De verklaring werd aan tientallen verslaggevers uitgereikt. „Myn ziens wijze met betrekking tot myn eigenlijke taak is nog steeds dezelfde als die, welke is vervat in myn brief van 23 Januari 1948," aldus Eisenhower. „Zo de curatoren van de universiteit het goedvinden, zal ik de belangrijke taak van president van Columbia blij ven vervullen. Ik wil op dit ogenblik mij niet met enige politieke partij ver eenzelvigen en kan geen candidatuur voor enig openbaar ambt aanvaarden of deelnemen aan politieke partyver kiezingen. Dit houdt niet in, dat ik van plan ben het stilzwijgen te bewa ren betreffende enige voor het land be langryke kwesties waarever ik myii mening zou willen zeggen." Joseph Naohman. leider van het bu reau in Philadelphia, dat de campagne organiseert voor de verkiezing van Eisenhower tot president, verklaarde, dat het bureau niet gesloten zal wor den. Hy zeide, dat de organisatie er nog steeds op rekende, dat de generaal „voor de volkswil zou buigen." Henderson, leider van de campagne „Americans for dètnccratic action", die generaal Eisenhower heeft gesteund, beschouwt de verklaring van Eisenho wer echter als definitief. Dit verander de echter niets aan het feit, dat pre sident Truman door de democratische party als can-didaat was afgewezen, al dus Henderson. MAATREGELEN IN MALAKKA. De opperbevelhebber in het gebied van Malakka, generaal-majoor Boucher, heeft in de federale wetgevende raad van Malakka verklaard, dat „eenheden van de Britse marine en luchtmacht thans voor de Oostkust van Malakka opereren om te voorkomen, dat commu nistische versterkingen Malakka berei ken". De raad stemde toe, dat de vol machten vergroot zouden worden om de golf van verzet te bestryden. Bou cher stelde voor een speciale grens- macht te vormen om' de Noordgrens met Siam te bewaken. Premier van Oost-Indonesië over de Ned. Ind. Unie unieverband mag SOUVEREINITEIT NIET AANTASTEN Aneta's correspondent te Makassar meldt, dat de premier van Oost-Indo nesië de algemene beschouwingen in eerste termyn inzake de positie van de Negara als gelykgerechtigde deelstaat in de toekomstige Verenigde Staten van Indonesië' beantwoord heeft. T.a.v. de vage zinspelingen van het parlementslid Dauhanf dat het streven naar een fe deratie zou zyn ontsproten aan een „verdeel-politiek" zeide de premier een dergeiyk oordeel ten zeerste te veroor delen en legde hij er de nadruk op. dat de federatievorm voor Indonesië wel bewust en positief gekozen was. Met in achtneming van de grondslagen van haar beleid zal de regering streven naar de souvereine Verenigde Staten van Indonesië. Wat de Unie betreft, acht de regering van Oost-Inonesië het noodzakelijk ofschoon algehele over eenstemming tussen de deelstaten van de Verenigde Staten het standpunt moet bepalen thans reeds haar standpunt te bepalen en wel inzake de kernkwes ties «t.a.v. de positie der-Negara Oost- Indonesië in het Unie-verband van Ne derland en Indonesië. De souvereiniteit van dc Verenigde Staten mag allerminst tekort gedaan worden door Uniebanden tussen Ne derland en Indonesië. In dit verband i9 het niet mogelyk, dat de Neder landse Grondwet als wet voor Indo nesië van kracht blyft. De «amenwerking tussen Nederland en Indonesië moet men zien als een kwestie van vrijwillig samengaan van souvereine, op een gelyk peil geplaat ste staten, die besluiten om gezamenlyk een aantal zaken te regelen en op be paalde gebieden samen fce werken. Hy legde er de nadruk op, dat als vast staand moet worden beschouwd, dat het Unieverband niet te kort mag doen aan het principe van de souvereiniteit der Verenigde Staten. De regering is van oordeel, dat dit meebrengt het afwyzen van de stichting van een su perstaat. Het karakter van innige sa menwerking moet worden vastgelegd in het verdrag tussen de souvereine Ver enigde Staten van Indonesië en Ne derland De rede van de minister-pre sident. welke twee uur duurde, werd in doodse stilte door het parlement ge volgd en eenmal door applaus onder broken. Positie zaer ingewikkeld Een transportvliegtuig van de R.A.F. en een Skymaster van de Scandinavi sche Luchtvaartmaatschappij zijn. gelyk gemeld, Zondagmiddag by het vlieg veld Northolt by Londen met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Alle inzittenden kwamen om het leven. Het staartstuk van de uitgebrande Skyma ster, die na de botsing in Park Woods (Northwood) torecht kwam. Foto ANP-R. Zoals de verkiezingscyfers in Finland hebben "uitgewezen, is de nederlaag der Folksdemocraten aanzleniyk groter ge weest, dan in het algemeen werd ver wacht en is deze party door deze ver liezen in een uitermate moeilijke positie gedrongen. Zelfs blijkt de nederlaag nog groter dan gisteren gemeld. Niet 10 maar 11 zetels gingen verloren! Gezien de uitslag der verkiezingen is het theoretisch niet noodzakelyk, dat de Folksdemocraten deelnemen aan de vor ming van een kabinet. In doorgaans wel ingelichte Finse kringen neemt men echter aan, dat president Paasikivi elk mogelyk middel en al zijn persoonlyke invloed zal aanwenden om de Folksde mocraten in het nieuw te vormen ka binet te doen plaats nemen. Dit staat zonder twyfel- in nauw verband met de huidige positie van Finland. Daartegen over staat, dat de Folksdemocraten op het ogenblik in de minderheid zyn en dat zy bij deelname aan een regering practisch verplicht zullen zyn, zich aan te sluiten bij de politiek, die door de meerderheid wordt gevolgd, hetgeen voor hen wel een zeer moeilyke en vreemde situatie zal zyn. Weigeren zij echter deel van de regering uit te ma ken en gaan zij in de oppositie, dan ko men zy eveneens voor een zeer gecom pliceerde situatie te staan. Het mag wel met zekerheid worden aangenomen, dat de Finse economische situatie zich in de komende jaren in opwaartse lyn zal begeven en onder deze omstandigheden te fungeren als oppositieparty schynt geen aanlokke- lyke taak. Nu het zetelaantal der Folksdemocra ten ls teruggelopen tot 37 zetels mag BINNENLAND. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken heeft ontkend, dat Engeland om uitlevering van Joseph Schreleder. tijdens de oorlog leider der Duitse contra-spionnage ln Nederland, zou hebben verzocht. Naar wij vernemen ls mevr. Van Mook, echtgenote van de Lult. Gouverneur Generaal. Zaterdag J.l. uit Batavia naar Nederland vertrokken. Zij zou vandaag op Schiphol arriveren. Nederland heeft 25 Harvard-oefen- vllegtulgen van 2 Canadese maatschap pijen gekocht, aldus heeft een woord voerder van ue Nederlandse ambassade te Ottawa meegedeeld. Elk toestel kost 12.000 15 000 dollar De waarnemende hoofdinspecteur van de veterinaire Inspectie van 't staats toezicht op de volksgezondheid, de heer E. J. A. A. Quaedvlieg ls met Ingang van 1 Januari J.l. benoemd tot hoofdinspec teur van de veterinaire inspectie. By»de cpntröle van een touringcar uit Rotterdam door douanebeambten bij Baarle Nassau- heeft zich een dramatische gebeurtenis voorgedaan. Een der busrel- zlgers, de 52-jarlge Rotterdammer Kam pen. die met ziln kinderen het reisje mee maakte, geraakte zó overstuur, dat hy een beroerte kreeg en ln de bus overleed. De man had een overhemd en wat vitrage bij zich. Naar medereizigers van de heer K. verklaarden, had hy zich tydens de hele reis al onwel gevoeld. Hedenavond omstreeks 9 uur zal de KRO in de pauze van het avondconcert een memoriam wyden aan prof. Aalberse. Gestadig gaat het onderzoek voort naar de kort geleden ln West-Brabant ontdekte grote smokkelhandel ln tapyten. Steeds verder wordt de bende opgerold. Op het ogenblik zitten niet minder dan 18 verdachten in de cel. Een hoofddader een der gebroeders M. uit Chaam, die na zyn arrestatie wist te ontvluchten, ls nog steeds niet gevat. BUITENLAND. Door overstromingen van de March (Morava) en Niseva ln Zuld,-Servie zijn naar schatting minstens 50.000 personen dakloos geworden. Het aantal omgeko menen schijnt gering te zyn. De levende have ls grotendeels gered, doch vele boe ren hebben het grootste gedeelte van hun voedselvoorraad verloren, Aan de top van de ïyst van ongeveer 900 mannen en vrouwen ln de V. S.. die een Inkomen hebben van meer dan 75.000 dollar (het Inkomen van president Tru man), staat Charles Skouros. president van de nationale theatercorporatie cn van de nationale amusementstheatermaat- schappy met een Inkomen van 985.300 dollar. De filmster Betty Grable ls de meest verdienende vrouw (299.300 dol lar). Het kabinet van Noord-Rljnland- Westfalen heeft besloten 100.000 ton steenkolen voor de Westelijke sectoren van Beriyn gratis ter beschikking te stellen. Het wrak van een particuliere DC 3 van de Mexicaans-Amerikaanse commissie voor mond- en klauwzeer, dat sinds Vrll- dag vermist was, is aan de voet van de vulcaan Orizaba (Mexico) gevonden. Alle 14 inzittenden zijn om het leven gekomen. Maarschalk Tlmosjenko, de 63-Jarlge Sovjet-bevelhebber, heeft de orde van de Rode Banier ontvangen. De Sovjet-Russische luchtvaart dienst voor bescherming van de land bouw heeft een broedplaats van sprink hanen ln Centraal-Azië ter grootte van 3 millloen acres uitgeroeid door van dn lucht uit lnsectendodende middelen uit te strooien. Dr. Ehrard, minister-president" van Beleren, heeft de Amerikaanse militaire gouverneur ln een brief medegedeeld, dat dagelijks ongeveer 600 Tsjecho-Slowaakse vluchtelingen ln Beleren aankomen. In de buurt van Mo (Noorwegen) aan het Ranenfjord, even ten Zuiden van de Poolcirkel, reed door het springen van een band een bus met 21 Noorse Lappen in de rivier. 16 Lappen verdronken. Tien personen zijn om het leven ge komen bij een ontploffing, welke zich heeft voorgedaan ln een huls ln de haven Ca- prala. naby Livorno. Drie personen wer den gewond en drie andere hulzen zijn door de luchtverplaatsing met de grond gelijk gemaakt. Het aantal slachtoffers van verkeers ongevallen tijdens de dag van het Ame rikaanse nationale feest bedraagt 170 doden. 130 personen zyn anderszins om gekomen. Gisterochtend heeft ln Engeland een tweede vliegtuigbotsing plaats gehad. Dit keer vlogen twee Jachttoestellen van de basis te Lossiemouth tegen elkaar. Een der piloten kon zich met zyn valscherm redden, terwyi de andere met het toestel te pletter vlnl: De nationale kolenraad, welke hPt beheer voert over de genationaliseerde Britse kolenmynen, zal naar verwacht wordt, over het eerste Jaar. dat hij de exploitatie ln handen heeft gehad, een verlies hebben geleden van ongeveer 20 millloen pond. wel gezegd worden, dat de Finnen zich hebben vry gemaakt van de „angst voor het Oosten". Intussen is iedereen er wel van door drongen, dat de taak van de toekom stige kabinetsformateur geen benijdens waardige zal zyn. Waarschijnlyk zal de vorming van een nieuw kabinet ge ruime tijd in beslag nemen. Overigens is een nog zeer ln het oog lopend verschynsel te constateren. Bijna#de gehele Finse pers evenals de Scandinavische, de Engelse en de Ame rikaanse kranten spreken over een rechtse meerderheid in het nieuwe par lement. Maar is dit juist? In de gelederen van- de agrariërs, de partij, die tegen alle verwachtingen in de grootste verkiezingswinst heeft be reikt. bevinden zich figuren, die linkser genoemd mogen worden dan vele soc- iaal-demokraten. Als voorbeeld hiervoor moge gelden de agrariër Kekkonen, die op het ogenblik als toekomstig minis ter-president wordt gedoodverfd. Kekkonen is linkser dan menig uiterst linkssociaal-democraat, doch zijn par ty wordt tot rechts gerekend. Éveneens tot rechts wordt gerekend de Zweedse Folkspartij, doch wanneer we de ge schiedenis van deze party nagaan, we, dat er geen partij in Finland te vinden is, die zo nauw met de Folksde mocraten heeft samengewerkt als de Zweedse Folksparty. Kekkonen wordt nog steeds geacht de beste kansen te hebben, voor de post van minister-president. Aangenomen mag worden, dat zyn figuur echter niet zonder strijd zal worden geaccepteerd. Zyn capaciteiten worden wel is waar al gemeen gewaardeerd, doch er bestaan ln vele kringen bezwaren tegen hem, waarvan nog afgewacht moet worden of deze niet onoverkomeiyk zullen blij ken te zijn. De sociaal-democraat Fagerholm heeft tegen zich dat hy gerekend wordt tot de z.g. Zweedse-Finnen en geen enkele vreemde taal machtig is. In Parijs is „New Look" al weer vieux jeu Wanneer een lieftallige lezeres soms menen mocht alle voorschriften van de nieuwste mode te hebben vervuld na haar middeltje wat te hebben inge snoerd, haar mouwen iets versmald te hebben en de rok een .centimeter of wat verlengd, dan komt onze Paryse cor respondent haar gemoedsrust versto ren: in de hoofdstad van de mode is new look n.l. al weer vieux jeu gewor den, want Parijs lanceert thans de super-new-look. En het dient genoteerd te worden: voor de impuls hiertoe kan ditmaal geen mannelyke modekoning aansprakelyk worden gesteld, doch Eva zelve: In casu: mademoiselle Lily Bon- temps, revue-girl van professie, die zich in haar vrye uren langs de boulevards beweegt gekleed in een kanten nacht hemd van Madame haar groot-mama, waaronder in zwarte zyde geschoeide benen steken, welks voetjes van achter verhoogd zyn door een hak van tien a twaalf centimeter M.lle Lily is van daag nog de enige Parisieme, die zich op klaarlichte dag vertoont ln dit nachtgewaad anno 1900. Doch tiental len Amerikaanse toeristen hebben reeds geïnformeerd naar het adres van haar couturier Soekarno's reis door Sumatra HIJ SPRAK VOOR 30.000 PERSONEN. „Antara" meldt, dat president Soe- karno op 28 Juni j.l. 's ochtends een massavergadering bywoonde in Loe- boeklinggau (Zuid-Sumatra). Een me nigte van ongeveer 30.000 personen, waaronder ook ingezetenen van „het bezette gebied", waren op de vergade ring aanwezig. Voor de opening van de vergadering werden souvenirs in de vorm van Palembangse kleden, een oli fantstand in goud gevat e.d. namens het Palembangse volk aan de president overhandigd. Van de bevolking van Moesi Ilir ontving hy een karbouw. In zyn redevoering op de massaver gadering zeide Soekarno ondermeer: „Indien wy onze eenheid en eendracht bewaren, dan zal, zo God het wil, voor 1950 de rood-wltte vlag niet al leen over geheel Java, Madoera en Sumatra waaien, doch over geheel Indonesië." Tydens zyn aanwezigheid in Loe- boeklinggau vond ook de pleohtige in stallatie van dr Moh. Isa als gouver neur van Zuid-Sumatra plaats. Tegen woordig waren civiele en militaire auto riteiten van de residentie Palembang en Bengkoelen, afgevaardigden van partyen en organisaties -en anderen. Ook waren aanwezig drie officieren van de Commissie voor Goede Diensten. Na een redevoering van de minister van Binnenlandse Zaken, Soekiman, werd dr Isa de eed afgenomen. De president sprak daarop de nieuwe gouverneur persooi^hjk toe. DE DELEGATIETREIN TE DJOKJA. Gisteravond is de delegatietrein zon der vertraging te Djokja aangekomen. De correspondent van Aneta meldt.dat kort voordat de trein in Djokja arri veerde, er een ruit van het laatste rij tuig van de trein vernield* werd door een steen, die vanaf de kant geworpen werd. De aankomst had een ordelijk ver loop. ZON-ENERGIE WORDT OPGEVANGEN. Generaal Motors gaat er wonderen mee doen. De vice-president van de General Motors Corp. en directeur van de re- search-afdeling, de heer C, F. Kette ring, deelt mede, dat G.M. het probleem wil aanpakken, de energie van de zon in brandstof om te zetten. Gestreefd wordt naar de productie van stoffen zoals kolen en petroleum. Sedert twaalf jaren heeft zy in haar laboratoria daarom het chlorophyl van de planten bestudeerd. Chlorophyl wordt de enige stof ln de natuur ge noemd, welke de eigenschap bezit, de zon-energie snel op te nemen (stock pile) in de vorm van bruikbare stoffen beschikbaar te maken. Deze ontdek king is even belangryk als de ontdek king van de atoomsplitsing, aldus .Het finantieele Dagblad". DE KOMENDE VIJFMOGENDHEDEN BESPREKINGEN TE WASHINGTON. Hector Mc Nell, Engels minister van staat, heeft in het Lagerhuis op een desbetreffende vraag geantwoord, dat de besprekingen tussen de regeringen van, Engeland, Frankryk, België, Ne derland en Luxemburg enerzyds en die van de VB. anderzyds eerlang te Washington op basis van de resolutie van Vandenber^ gehouden zullen wor den. Ook Canada zal deelnemen. STEUN VOOR TITO. Ook de communistische party in Montenegro heeft zich achter maar schalk Tito gesteld, terwyl de commu nistische party in Zwitserland het be sluit der Kominform heeft afgekeurd. Radio-Tirana meldt, dat de Albane se regering aan de AlbaneesJoego slavische en Albanees—Griekse gren zen krachtige maatregelen heeft geno men „om te beletten, dat gevaariyke elementen die de belangen van de re gering en het Albanese volk willen schaden, in Albanië komen." Voorshands nog geen etalage- en reclame-verlichting In October 1947 werd ten aanzien van de etalageverllchtlng bepaald, dat deze voor de middag- en avonduren met ingang van een half uur na zons ondergang tot het tydstlp, waarop de verkoop in het betrokken winkelbedrijf wordt beëindigd, is toegestaan. Tege- ïykertyd werd er op gewezen, dat het verbod van lichtreclames inclusief ne onverlichting gehandhaafd bleef. Sindsdien heeft het Ministerie van Economische Zaken tal van verzoeken uit kringen van handel en industrie ontvangen om de beperkende, dan wel verbodsbepalingen voor etalage- en re- clameverliohting op te heffen. Een voorlopig onderzoek heeft ech ter uitgewezen, dat, nog afgezien van de consequenties voor de kolenpositie, de capaciteit der electriciteitscentralen een ernstig beletsel vormt voor conces sies op dit terrein. De bestaande bepalingen ten aanzien van de etalage- en reclame-verlichting moeten daarom voorshands onvermin derd van kracht blyven. HANDELSVERDRAG NEDERLAND—PORTUGAL. De minister van Buitenlandse Zaken van Portugal heeft medegedeeld, dat 't protocol en de ïysten voor de in- en uitvoer, welke beheren bU 't op 1 Maart 1946 gesloten handelsverdrag tussen Nederland en Portugal, 3 Juli j.l. zijn geparafeerd, teneinde de gcederenruil tussen beide landen tot uitvoer te brengen. Wat de uitvoer van Portugal betreft, heeft het verdrag voornamelyk betrek king op wynen, hout, hars,* kurk, vilt, weefsels, huiden, mineralen, lel en ko loniale producten, zeals was, maniok, cacao. .<off:e en aarónoten. Nederland zal voornamelijk cnemiscne en pharmaceutiscbe artikelen leveren, alsmede' minerale olieën, verfstoffen, vernis, electrische apparaten, land bouwwerktuigen motoren, aardappelen, meubel-bekledingsstof, textiel, papier- waren, sigaren en yzerwaren.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1